ראדי

ראדירוסית: Рады; באוקראינית: Града) היה כפר הולדתו של חיים נחמן ביאליק. הכפר שכן במרחק של 15 קילומטרים מן העיר ז'יטומיר בחבל ווהלין שבתחום המושב של האימפריה הרוסית (כיום באוקראינה). כיום הכפר אינו קיים יותר ובמקום רק תחנת עצירה של רכבת.

הכפר ראדי ביצירות ביאליק

בשנת 1873 נולד בכפר ראדי חיים נחמן בְּיאליק, מגדולי המשוררים העבריים בעת החדשה, שזכה לתואר "המשורר הלאומי" ואף נחשב אחד היוצרים הגדולים בספרות העולמית. בכפר זה עברו על ביאליק שש שנות חייו הראשונות. באיגרת ביוגרפית ששיגר ביאליק להיסטוריון יוסף קלאוזנר בשנת 1903 הוא מתאר את רשמיו כילד מן הכפר ראדי:

"מקום יערות ושדות ונוה שאנן מלא יופי צנוע של טבע פשוטה ובריאה, שמחה בחלקה ומסתפקת במועט. זהר רקיע, מרחבי שדה, דומיית חורש, האומרת "דרשני !... במקום זה ספגתי את הרשמים הראשונים של העולם והטבע."

[1]

הסופר וחוקר הספרות העברית אהרון בן אור (אורינובסקי) מתאר כך את הכפר ראדי:

"הכפר ראדי היה פינה שקטה וירוקה, היה מוקף גבעות, יערות ומקשאות, ושבילים התפתלו ממנו והוליכו לעמקים ולקמות מזהיבות."

[2]

ביאליק הביע את רשמי הילדות המוקדמת שלו בכפר ראדי בעיקר בשירי הטבע שלו וסיפורו "ספיח", בו הוא מספר כי רשמיו הראשוניים מן הכפר ליוו אותו כל ימיו וצפים ועולים בעיני רוחו מדי פעם:

"עין בעין אראה את משכנות בוקר חיי ונאות ילדותי הראשונה....מאשר הוא שם, מאחת הפינות הנשכחות בוואליניה, מסתתר קנה ובצה וממקום יערות שאין להם סוף, יעלה לפני כפר מולדתי על ימיו ולילותיו, על חגיו ושבתיו ועל כל מועדי שנתו יחד, ומראהו כאשר עשה אותו אלהים: קטן ושלו וצנוע. עומד לו שם עדיין....חציו במישור וחציו במדרון. חבוי בצל שיחיו ואילנותיו ומעוטר גגותיו ומקשותיו...דבר לא נשתנה בו וצרור לא נפל ממנו. הם הם בתי החמר וצריפי העץ נמוכי הקומה, הזרועים בבקעה ובהר כעדרי צאן מבוהלים; הוא הוא החורש האלם, הזומם לי מרחוק; היא היא הגבעה הירוקה הרובצת מולי, נכח בית אבי ממש."

החיפוש אחר מקום הכפר

ככל שמילא הכפר ראדי מקום בעיני רוחו של ביאליק וביצירתו, כך אין הוא נזכר כיום במקורות ואינו מופיע במפות ובספרי הגאוגרפיה. בשנות התשעים, כאשר גבר באוקראינה העניין בשמו של ביאליק, יצאו שני חוקרים, ההיסטוריון ויקטור ליפינסקי (Виктор Липинский ) והאתנולוג, שחקר תולדות העיר ז'יטומיר, גאיורגי מוקריצקי (Георгий Мокрицкий) לחפש בעיר ובסביבותיה את הבתים בהם ביאליק נולד וגר. הם ניסו לאתר את מקומו של הכפר ראדי, ולאחר חיפושים נתברר להם כי הכפר אינו קיים יותר ובמקום בו עמד הכפר ישנה רק תחנת עצירה של הרכבת. תוצאות מחקרם התפרסמו באתר של הקהילה היהודית בסנקט פטרבורג בשנת 2003 תחת הכותרת ""האם שכחה ז'יטומיר את המשורר".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ תולדותיו של ביאליק כתובות בידי עצמו, דבר, 6 ביולי 1934
  2. ^ א. אורינובסקי, תולדות הספרות העברית החדשה, הוצאת יזרעאל, 1947, חלק שני עמ' 214.
א-ראדי

אַ-רַּאדִי בִּאללַּהּ אַבּוּ אלְ-עַבַּאס מֻחַמַּד בְּן אלְ-מֻקְתַדִר בִּאללַּה (בערבית: الراضي بالله أبو العباس محمد بن المقتدر بالله; תרגום הלקב: המרוצה באל; 907–23 בדצמבר 940) היה הח'ליף העבאסי העשרים. שלט בין השנים 934–940.

אורי גניזי

אורי גניזי (נולד ב-6 ביוני 1967) הוא פרופסור לכלכלה התנהגותית. גניזי מחזיק בקתדרת אפשטיין–אטקינסון לכלכלה התנהגותית ופרופסור לכלכלה ואסטרטגיה בבית הספר ראדי למנהל באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו - ארצות הברית. בנוסף, מכהן כמרצה אורח במרכז לחקר כלכלה ניסויית ולקבלת החלטות פוליטיות באוניברסיטת אמסטרדם.

אל-מתקי

אל-מתקי באללה (מילולית: האדוק באל), אבו אסחאק אבראהים בן אל-מקתדר באללה (בערבית: المتقي بالله, ابو اسحاق ابراهيم بن المقتدر بالله)", נולד בשנת 908, והיה הח'ליף העבאסי שמשל בבגדאד בין 940 ל-944.

עם פטירת הח'ליף א-ראדי, אורגנה מועצת חכמי דת בראשות ה"אמיר אל-אמראא" הטורקי בקג'ם לבחירת ח'ליף חדש. הבחירה נפלה על אל-מתקי אחיו. לפני שהמינוי יכול היה לקבל את אישורו, נהרג בקג'ם בתאונת ציד. חוסר היציבות השלטוני עורר גל מהומות בבגדאד, ואל-מתקי נמלט על נפשו מן העיר ומצא מחסה אצל החמדאנים במוצול. החמדאנים ניצלו את ההזדמנות, ושלחו צבא יחד עם אל-מתקי במטרה לכוננו מחדש כח'ליף. לאחר כשנה של כיבוש, התערערה שליטתם בבגדאד בשל המיליציות הטורקיות והם נסוגו ממנה.

עם נסיגת החמדאנים מהעיר, נכנס אליה המצביא הטורקי טוזון, ונטל לעצמו את התואר "אמיר אל-אמראא". לאחר שהייה קצרה בעיר, המשיך טוזון הלאה במסעו הצבאי לעבר החמדאנים. במקביל, קנוניה פנימית בחצר הח'ליף הובילה את אל-מתקי לעזוב את העיר בחופזה תחת משמר חמדאני. אל-מתקי נמלט ראשית למוצול, ולאחר מכן לנציבין. לאחר שנסתיימה המערכה בין החמדאנים לטוזון, מצא אל-מתקי מחסה בא-רקה, עיר ששימשה כעיר מקלט לרבים מאבותיו. אך, עד מהרה סגרו עליו כוחותיו של טוזון, והוא הסגיר את עצמו בידיו. למרות הבטחתו שלא לפגוע בו, הדיח טוזון את אל-מתקי ועיוור אותו בשולחו לגלות. תחתיו, מונה אחיו אל-מסתכפי.

אל-קאהר

אל-קאהר באללה (מילולית: המנצח באל), אבו מנצור מוחמד בן אל-מעתדד (תעתיק מדויק: מעתצ'ד) באללה (בערבית: القاهر بالله, ابو منصور محمد بن المعتضد بالله) נולד בשנת 899 והיה הח'ליף העבאסי בין 932 ל-934, הוא נפטר בשנת 950. ימיו זכורים כתקופה של עריצות ואכזריות יתר, כמוה ידעה הח'ליפות פעמים ספורות בלבד קודם לכן.

לאחר רציחתו של קודמו בתפקיד, אל-מקתדר, אנשי החצר שהשתתפו ברצח העדיפו למנות את אל-קאהר, אחיו למחצה, במקום את אחד מילדיו, מחשש שיבקשו לנקום בהם. בסופו של דבר הם ראוהו כרע אף יותר מקודמו - ח'ליף ירא שמים כלפי חוץ אך עריץ ואכזר. הוא עינה את אמו, בניו ונשותיו המועדפות של אל-מקתדר, וסחט מהן את העושר שצברו במהלך ימי שלטונו. למרות זאת, רבים מהם חמקו מידו. אל-קאהר לא חס אף על בני משפחתו שלו, וקבר את אחיינו ויורשו המיועד בעודו בחיים, בקיר.

שלטונו האכזרי של אל-קאהר הוביל לתסיסה בקרב אנשי חצרו, ורבים מהם קשרו נגדו. לילה אחד, בעודו שתוי מיין, הוא נלכד, עוור והושלך לכלא לאחר שסירב לוותר על כיסאו. ב-945 הוא שוחרר מכלאו והיה למקבץ נדבות בחוצות בגדאד.

אתלטיקה באולימפיאדת רומא (1960)

אולימפיאדת רומא (1960) נערכה ברומא, איטליה. תחרויות האתלטיקה נערכו בין ה-31 באוגוסט לבין ה-8 בספטמבר 1960. נערכו 34 תחרויות באתלטיקה במשחקים אלו (10 לנשים ו-24 לגברים), בהשתתפות 1,016 משתתפים (204 נשים ו-812 גברים) מ-72 מדינות.

בני סכנין

איחוד בני סכנין (בערבית: اتحاد أبناء سخنين) היא קבוצת כדורגל ישראלית מן העיר סח'נין שבגליל. הקבוצה נחשבת לקבוצה הבכירה של המגזר הערבי ומשחקת בליגה הלאומית. מגרשה הביתי של הקבוצה הוא אצטדיון דוחה, המונה כ-8,500 מקומות ישיבה.

גביע המדינה בכדורגל 2014/2015

גביע המדינה בכדורגל 2014/2015 הייתה התחרות ה-77 מאז היווסדה וה-62, לאחר קום המדינה. המשחקים החלו ב-10 בספטמבר 2014 והסתיימו ב-20 במאי 2015.

מכבי תל אביב ניצחה במשחק הגמר בתוצאה 6:2, ובכך זכתה בגביע בפעם ה-23. עקב זכייתה בדאבל והעובדה שסגניתה הפועל באר שבע כבר הבטיחה מקומה באירופה דרך המקום השלישי בליגה, בית"ר ירושלים העפילה למוקדמות הליגה האירופית דרך המקום הרביעי בליגה.

הכוחות המזוינים של ירדן

הכוחות המזוינים של ירדן (בערבית: القوات المسلحة الأردنية (אל-קואת אל-מוסלחה אל-ארדוניה)), ידועים גם בשם הצבא הערבי (الجيش العربي), הוא שמם של כלל הכוחות המזוינים של הממלכה הירדנית ההאשמית. הכוחות נמצאים תחת פיקודו של מלך ירדן, שהוא המפקד העליון.

גיוס חובה בצבא ירדן הופסק בשנת 1999, נשים אינן כפופות לגיוס אך יכולות להתנדב לשירות לתפקידים לא קרביים.

חוסיין אבן אחמד

אלחוסיין אבן אחמד בן עבדאללה בן מוחמד בן אסמאעיל (בערבית: ﺍلحسين بن أحمد بن عبد اللّه بن محمد بن إسماعيل), המוכר גם כעבדאללה א-ראדי, וכעבדאללה א-זאכּי. נולד בשנת 832 לספירה ונפטר בשנת 881 לספירה (השנים 219 - 268 על פי לוח השנה ההיג'רי). היה האימאם המוסלמי השיעי האסמאעילי ה-10. הוא ירש את ההנהגה בזרם האסמאעילי ממוחמד א-תקי (אחמד אבן עבדאללה), והיה אביו של עבדאללה אלמהדי באללה, האימאם אשר הקים את הח'ליפות הפאטמית.

לובלין

לוּבְּלִין (בפולנית: Lublin, להאזנה (מידע • עזרה); בליטאית: Liublinas; באוקראינית: Люблін) היא עיר במזרח פולין ומושב הגמון. נקראה בפי היהודים ירושלים דפולין. בעיר התגוררו בשנת 2008 כ-350,462 תושבים. העיר הייתה מושב של כמה פרלמנטים פולניים וגם מושב בית הדין העליון של פולין. בשנת 1569 נחתם בעיר הסכם לובלין - האיחוד בין פולין ובין ליטא.

מהראן ראדי

מהראן ראדי (בערבית: مهران راضي; נולד ב-1 ביולי 1982 בסולם שבישראל) הוא כדורגלן ערבי-ישראלי המשחק בעמדת הקשר בבני סכנין.

מוחמד א-תקי (אחמד אבן עבדאללה)

אחמד אבן עבדאללה אבן מוחמד אבן אסמעאיל (בערבית: أحمد بن عبد اللّه بن محمد بن إسماعيل; נודע בכינוי מוחמד א-תקי, בערבית: محمد التقي), היה האימאם השיעי האסמאעילי התשיעי. נולד בשנת 813 ונפטר בשנת 840.

כאימאם, הוא היה המנהיג הרוחני העליון של הקהילה האסמעאילית, מעת מינויו ועד ליום מותו.

הנִזארים (בערבית: النزاريون) והמסתעלי (בערבית: مستعلي) ממשיכים את שושלת המנהיגות שלהם ממנו ומהצאצאים שלו, אשר ייסדו את האימפריה של השושלת הפאטמית.

בנו, חוסיין אבן אחמד, המוכר בכינוי אימאם עבדאללה א-ראדי, ירש אותו והמשיך את דרכו.

מני לוי

מני לוי (נולד ב־6 באוגוסט 1980) הוא כדורגלן עבר ישראלי.

לוי שיחק כבר מנעוריו בקבוצת מכבי תל אביב. בשנת 2000 היה מעורב לוי במה שזכה לכינוי "פרשת הנבחרת הצעירה", במסגרתה הואשם יחד עם עוד שישה שחקנים מהנבחרת הצעירה של ישראל בהפרת הקוד האתי בכך שקיים יחסי מין עם צעירה בת 17 בערב משחק הנבחרת. לוי הושעה על ידי בית הדין של ההתאחדות לכדורגל לשנתיים מפעילות בנבחרות הלאומיות ועוד שנתיים על תנאי.

ב־26 בינואר 2002, במהלך משחק ליגה נגד בית"ר ירושלים באצטדיון טדי, עצר לוי כדור בחזהו ובעט לעבר שערה של בית"ר. לאחר שלא הצליח לכבוש, חזר לוי להגנה ונפל מבלי שנגעו בו. הוא קם שוב למספר שניות, והספיק לשאול את שחקן בית"ר דוד אמסלם "מה קורה לי?" ואז התמוטט, ואיבד את הכרתו תוך שבסיס לשונו חוסם את נתיב האוויר שלו למשך זמן, דבר שגרם לשיתוקו. שופט המשחק, אייל צור, החליט להפסיקו בעקבות האירוע. לוי טופל בבית החולים בית לוינשטיין ברעננה, עד שהועבר לחזקת משפחתו במצב של צמח. משפחתו הגישה תביעה משפטית נגד מכבי תל אביב בגין טיפול רפואי לקוי, וב־22 בספטמבר 2005 פסק בית משפט השלום בתל אביב כי על הקבוצה לשלם ללוי 75 אלף דולר מהפניקס חברה לביטוח שהועברו אליה לאחר התמוטטתו. בהסכם פשרה משנת 2012 קיבלה משפחתו של מני לוי פיצוי בגובה 5.3 מיליון ש"ח ממספר גורמים שנתבעו על ידה.ב-31 במאי 2015, זכה לוי לביקורו של שחקן מכבי תל אביב, מהראן ראדי, אשר הגיע לביתו עם גביע המדינה, בו זכתה הקבוצה כשבוע וחצי לפני כן. לוי מטופל בביתו מזה עשר שנים, שם הוא עובר טיפולים ותרגולים שונים לחיזוק גופו. כמו כן, הוא מתקשר עם משפחתו ועם חבריו על ידי הבעות פנים.

עונת 2006/2007 בליגת העל בכדורגל

עונת 2006/2007 בליגת העל הייתה העונה השמינית של ליגת העל כליגת הכדורגל הבכירה בישראל.

על ניצחון במשחק הוענקו שלוש נקודות ונקודה בודדת הוענקה על תיקו. הליגה כללה 12 קבוצות ששיחקו ביניהן במשך 3 סיבובים בני 11 משחקים כל אחד - 33 מחזורים בסה"כ. העולות החדשות שהצטרפו לליגת העל לקראת עונה זו היו מכבי הרצליה והכח עמידר רמת גן. העונה החלה ב-26 באוגוסט 2006 והסתיימה ב-26 במאי 2007. העונה הסדירה הסתיימה באליפות של בית"ר ירושלים, וקשר הקבוצה מיכאל זנדברג היה המבשל המצטיין בליגה עם 12 בישולים ונבחר לכדורגלן העונה בישראל. מלך השערים של העונה היה יניב עזרן (מועדון ספורט אשדוד) עם 16 שערים.

בסיום העונה הכח עמידר רמת גן והפועל פתח תקווה ירדו ליגה. הקבוצות שעלו מהליגה הלאומית לליגת העל בתום העונה היו עירוני קריית שמונה ובני סכנין.

עונת 2011/2012 בליגת העל בכדורגל

עונת 2011/2012 בליגת העל הייתה העונה ה-13 של ליגת העל כליגת הכדורגל הבכירה בישראל.

על ניצחון במשחק הוענקו שלוש נקודות ונקודה בודדת הוענקה על תיקו. הליגה כללה 16 קבוצות שתחילה שיחקו ביניהן במשך 2 סיבובים בני 15 משחקים כל אחד - 30 מחזורים בסה"כ. לאחר מכן פוצלה הליגה לפלייאוף עליון (8 קבוצות ששיחקו ביניהן במשך סיבוב אחד בן 7 משחקים) ותחתון (8 קבוצות ששיחקו ביניהן במשך סיבוב אחד בן 7 משחקים). העולות החדשות שהצטרפו לליגת העל בעונה זו היו הפועל רמת השרון והפועל ראשון לציון. העונה הסדירה החלה ב-20 באוגוסט 2011 ומשחקי הפלייאוף הסתיימו ב-12 במאי 2012. בתום העונה זכתה עירוני קריית שמונה באליפות הראשונה בתולדותיה. מלך השערים של העונה היה אחמד סבע (מכבי נתניה) עם 20 שערים.

בסיום העונה מכבי פתח תקווה, הפועל ראשון לציון והפועל פתח תקווה ירדו לליגת המשנה. בעקבות ההחלטה להקטין את הליגה ל-14 קבוצות, רק קבוצת הפועל רמת גן עלתה לליגת העל לעונת 2012/2013.

ראדי (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

ראדי נאידנוב

רָאדִי נָאיְדֶנוֹב (בבולגרית: Ради Найденов;‏ נולד ב-24 באוגוסט 1962, סופיה, הרפובליקה העממית של בולגריה) הוא פוליטיקאי בולגרי אשר כיהן בין ינואר למאי 2017 כשר החוץ של בולגריה בממשלת המעבר של אוגניאן גרדז'יקוב.

ראדי ענאב

ראדי ענאב (ערבית: راضي عناب; 1898 - ?) היה איש צבא ירדני וראש הלגיון הירדני למספר חודשים לאחר פיטוריו של גלאב פאשה.

ראדי ענאב נולד בשכם בשנת 1898. התגייס ללגיון הירדני בשנת 1923 והתקדם בסולם הדרגות. רוב תפקידיו של ענאב היו בעלי אופי משטרתי. הוא שימש כמפקד משטרתי אזורי בחברון ואחר כך בירושלים. לאחר מלחמת העצמאות וסיפוח הגדה המערבית בידי ירדן שימש כמפקד המשטרה בכרכ, עג'לון ובעמאן.

ב-2 במרץ 1956 פיטר המלך חוסיין בהתראה קצרה את גלאב פאשה, הרמטכ"ל הבריטי של הלגיון הירדני זה למעלה מ-20 שנה. הסיבה לפיטורים היה הלחץ שהופעל על המלך הצעיר לבצע ירדינזציה של הצבא הירדני ולמגר את הדומיננטיות הבריטית בשלטון של הממלכה. במקומו של גלאב מינה חוסיין את ענאב לראש הלגיון. ענאב היה לפני פרישה, והוא סיים את תפקידו לאחר חודשיים בלבד. ב-24 במאי 1956 החליף אותו עלי אבו נוואר, ידיד קרוב של חוסיין שקודם בחיפזון בידי המלך לדרגה זו.

תקופת השפל האתיופית

תקופת השפל היא תקופה בהיסטוריה של האימפריה האתיופית לאחר תקופת תור הזהב ולפני תקופת גונדר. אין הסכמה לגבי התאריכים של התקופה. חלק מההיסטוריונים מתארכים את התחלת התקופה לתחילת הפלישה של האימאם אחמד גראן ב-1527 ואחרים לעלייתו של הקיסר לבנה דנגל ב-1508. תאריך הסיום של התקופה גם הוא נתון לדיונים. חלק מההיסטוריונים מתארכים את עלייתו של פאסילידס ב-1632 ותחילת הראנסנס האתיופי כסיום התקופה ואחרים נוקבים בעלייתו של הקיסר סוסניוס לשלטון ב-1606.

בתקופה זו כוחו של הקיסר האתיופי היה בתהליך של ירידה, האימפריה האתיופית החלה במאבקים כנגד האגרסיביות של המדינות המוסלמיות השכנות אדאל והאימפריה העות'מאנית, ההגירות המסיביות של האורומו מדרום סומליה ומזרח אתיופיה לתוך האימפריה עצמה, הלחימה העזה כנגד היהודים של ביתא ישראל בצפון מערב האימפריה והמאמצים של הפורטוגזים שהוזמנו לעזור כנגד האסלאם להעביר את תושבי אתיופיה המאמינים בכנסייה האתיופית לנצרות הקתולית.

חיים נחמן ביאליק
שירים אל הציפורתחזקנה • אם יש את נפשך לדעת • עציץ פרחיםהמתמידהכניסיני תחת כנפךעל השחיטהבעיר ההרגהלא זכיתי באור מן ההפקרשיר העבודה והמלאכהלמתנדבים בעם • ביום קיץ יום חום • בגינהשיר לחמוטלשבת המלכה • פרש • קן ציפורהפרח לפרפרהפרפר לפרח • בין העצים הירקרקים‎ • היא יושבה לחלוןנדנדהמעבר לים • הברכה • מתי מדבר האחרוניםלכבוד החנוכה • בערוגת הגינה • מקהלת נוגניםקומי צאייש לי גןהקיץ גווע • אם יש את נפשך לדעת • אחרי מותילבדי
סיפורים ספר האגדהאלוף בצלות ואלוף שוםגילוי וכיסוי בלשון • החצוצרה נתביישה • אריה "בעל גוף"התרנגולים והשועלשירים ופזמונות לילדיםאגדת שלושה וארבעהויהי היוםמסע הדג‎
הנצחה קריית ביאליקבית ביאליקגבעת ח"ןפרס ביאליקכפר ביאליקשדרות ח"ןכיכר ביאליקמוסד ביאליקרחוב ביאליקקמפוס ביאליק-רוגוזיןשדרות ח"ן
ערכים קשורים מאניה ביאליק‎אירה יאןמרדכי עובדיהומשה אונגרפלד • ראדי • אהל שםעונג שבת

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.