קרן השפע

קרן השפעלטינית: Cornu Copiae) היא סמל יווני עתיק שנעשה בו שימוש ברומא העתיקה, בימי הביניים ואף בתקופה המודרנית לסמל עושר ומזון. השימוש בסמל מקורו ביוון הקלאסית, במאה החמישית לפנה"ס.

על פי המיתולוגיה היוונית, אמאלתיאה גידלה את זאוס בהאכילה אותו חלב עז. בהגיעו לבגרות נתן זאוס לאמלתיאה את קרנה של העז, והעניק לקרן את הכוח לתת למי שמחזיק בה את כל משאלותיו. אלים המסמלים עושר (כגון האל פלוטוס) או מזל (כגון האלה פורטונה) תוארו כמחזיקים בידם את הקרן.

לפי גרסה נוספת, מקובלת פחות, המובאת אצל אובידיוס, קרן השפע הייתה במקור קרנו של אל הנהר אכלויוס, שלבש צורת שור במהלך מאבק עם הרקולס, אשר תלש את קרנו במהלך הקרב.

קרן השפע הופיעה על מספר מטבעות של ממלכת יהודה החשמונאית ובעידן המודרני על מטבע ישראלי שערכו 5 שקלים ישנים, ומופיעה על המטבע בן 2 שקלים חדשים.

קרן השפע היא אחד המונחים והסמלים הזכרים אצל הבונים החופשיים.

Rubens Abundance
דמותה של האלה הרומית אָבּוּנדַנטיָה (Abundantia) ובידה קרן שפע, בציור מאת רובנס (סביבות 1630)

קישורים חיצוניים

Antoninianus Claudius II-RIC 0137

קרן השפע מוחזקת בידה של האלה הרומית אייקוויטס; בצדו האחורי של המטבע מופיע הקיסר קלאודיוס השני גותיקוס

5 old Shekel coin

קרן השפע על המטבע הישראלי בן 5 שקלים ישנים

אולן-אודה

אולן-אודה (ברוסית: Улан Удэ, בבוריאטית: Улаан-Удэ, בתרגום מבוריאטית: "אודה האדומה") היא עיר בדרום סיביר, רוסיה, על גדות נהר אודה, הנשפך לימת באיקל. בשנת 2010 מנתה אוכלוסיית העיר 404,426 תושבים. היא בירת רפובליקת בוריאטיה ומתגוררים בה תושבים ממוצא רוסי, בוריאטי, אוקראיני, טטרי, מונגולי וגם יהודים.

אייקוויטס

אייקוויטס (בלטינית: Aequitas) המכונה גם אייקטיה (בלטינית: Aecetia) הייתה אלת המסחר וההגינות במסחר במיתולוגיה הרומית.

האלה תוארה כמחזיקה בידה מאזניים, המסמלים את השוויון וההגינות, וכן את קרן השפע, המסמלת את העושר שמתקבל במסחר.

בתקופת האימפריה הרומית היווה פולחן האלה חלק מפולחנו של הקיסר הרומי, מאחר שהקיסר נחשב למייצג את תכונותיה של האלה. במהלך פולחן זה כונה הקיסר "אייקוויטס אוגוסטי" - "הקיסר מביא ההגינות".

אנדרטת השלום (וושינגטון)

אנדרטת השלום (באנגלית: Peace Monument) המכונה גם אנדרטת הצי (Naval Monument) או אנדרטת מלחי מלחמת האזרחים (Civil War Sailors Monument) היא אנדרטה הממוקמת בסמוך לגבעת הקפיטול בכיכר השלום במפגש שדרת פנסילבניה עם רחוב פירסט (הרחוב הראשון) בעיר וושינגטון בירת ארצות הברית.

גדי (קבוצת כוכבים)

גדי הוא המזל ה-10 בגלגל המזלות, בין קשת לדלי, סמלו הוא והוא אחד המזלות המוכרים העתיקים ביותר, אף על פי שבקבוצה אין כוכבים בהירים במיוחד. הקבוצה נמצאת בשוליו של האזור שנקרא לעיתים 'הים', שבו נמצאות קבוצות הקשורות למים כמו ארידנוס, לווייתן, דגים, דלי ועוד, והיא מסמלת עז ים - יצור שחציו עז וחציו דג.

מאחר שהיפוך החורף בדצמבר אירע בעת העתיקה בעת שהשמש הייתה במזל גדי, מכונה עד היום קו הרוחב בחצי הכדור הדרומי, בו השמש נראית ישירות מעל ראשו של הצופה ביום ההיפוך, חוג הגדי. כיום, עקב נקיפת ציר כדור הארץ ונדידתן של נקודות ההיפוך, השמש נמצאת ביום ההיפוך החורפי במזל קשת, ובמזל גדי היא נמצאת מסוף ינואר ועד לאמצע פברואר.

טיכה

טיכה (ביוונית: Τύχη) היא אלת המקרה והמזל במיתולוגיה יוונית, מקבילתה של פורטונה במיתולוגיה הרומית.

טרילוגיית משחקי הרעב

טרילוגיית משחקי הרעב היא סדרת ספרי הרפתקאות מסוגת ספרות ספקולטיבית שנכתבה על ידי הסופרת האמריקאית סוזן קולינס. הטרילוגיה כוללת את "משחקי הרעב", את "התלקחות", ואת "עורבני חקיין". שני הספרים הראשונים נכנסו לרשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס, והספר השלישי, עורבני חקיין, נמכר ב-450 אלף עותקים בשבוע הראשון. נכון לעת יציאת הסרט הראשון "משחקי הרעב", הודפסו כ-26 מיליון עותקים של ספרי הסדרה, בכל השפות.

יוחנן הורקנוס הראשון

יוחנן הוּרקנוס הראשון (או יהוחנן; ביוונית Ιωάννης Υρκανός;‏ 164 לפנה"ס בערך - 104 לפנה"ס) היה נשיא יהודה וכהן גדול בשנים 134 לפנה"ס עד 104 לפנה"ס.

מדע וטכנולוגיה בישראל

מדע וטכנולוגיה הם מהתחומים הפעילים והמפותחים ביותר במדינת ישראל. מאז הקמתה בתש"ח 1948 ועד עתה קיימת זיקת גומלין בין התפתחות המדע והטכנולוגיה בישראל לבין תשומת לבם ושאיפתם של הממשלות לדורותיהן לפיתוח המדע, והיצירה, ולמצוינות ישראלית בפעילות המדעית לתחומיה.

מועצה למחקר מדעי ותעשייתי

מועצה למחקר מדעי ותעשייתי, (מלמ"ת, Board for Scientific and Industrial Resrearch) הייתה גוף שהקימה ממשלת המנדט הבריטי לשם ייעוץ והצעות תמיכה ממשלתית במחקר מדעי וטכני, באפריל 1945. לנוכחותה ולפעלה של המועצה הייתה השפעה חשובה על ארגון המדע במדינת ישראל בשנותיה הראשונות. מטרותיה המוצהרות, של המועצה, היו "פיתוחם או שיפורם של החקלאות, התעשייה והמסחר בארץ-ישראל, או של הבריאות והרווחה של הארץ ושל תושביה".

מינואר 1949, נלקח מבנה המלמ"ת ואופי פעילותה אל גוף ישראלי רשמי, אשר נקרא "המועצה המדעית לישראל"; ומזכירה והעומד בראשה בפועל בתקופת המנדט, ד"ר שמואל סמבורסקי, מונה להמשיך בתפקידו על ידי דוד בן-גוריון.

משחקי הרעב (סרט)

משחקי הרעב (באנגלית: The Hunger Games) הוא סרט מדע בדיוני-הרפתקאות אמריקאי בבימויו של גארי רוס, המבוסס על עלילת הספר "משחקי הרעב" שנכתב על ידי סוזן קולינס. הסרט, אשר יצא לאקרנים ב-2012, הופק על ידי נינה ג'ייקובסון וג'ון קיליק, והתסריט נכתב על ידי סוזן קולינס, גארי רוס ובילי ריי. בסרט מככבים ג'ניפר לורנס, ג'וש האצ'רסון, ליאם המסוורת', וודי הארלסון, אליזבת בנקס ודונלד סאתרלנד.

משחקי הרעב - דמויות משנה

טרילוגיית ספרי משחקי הרעב, שנכתבה על ידי סוזן קולינס, מכילה אוסף רב של דמויות הלוקחות חלק בעלילת הספר. בערך זה יוצג ריכוז של דמויות מהספרים. הדמויות הראשיות קטניס אוורדין, פיטה מלארק וגייל הות'ורן, נמצאות בערכים נפרדים.

סמל אוסטרליה הדרומית

סמל אוסטרליה הדרומית (באנגלית: Coat of Arms of South Australia) הנוכחי החליף בשנת 1984 את סמל מדינת אוסטרליה הדרומית שבאוסטרליה משנת 1936.

סמל המקורי של אוסטרליה הדרומית הוענק למדינה על ידי מלך בריטניה, אדוארד השמיני, ביום השנה המאה לייסוד אוסטרליה הדרומית ב-20 בנובמבר 1936. סמל זה כלל שלט אצולה שבמרכזו שמש זהובה זורחת על רקע כחול. מעל שלט האצולה היו שלוש ערמות חיטה. מעל המגן היה אריה ניצב על רקע כחול. על הרקע הכחול הופיע גם הצלב הדרומי. תומכי המגן היו אישה המחזיקה בידה את קרן השפע וגבר המחזיק בידו מספריים וצמר.

בתחתית הסמל היו ענפים מוזהבים, ומוטו המדינה: "אמונה ואומץ" (Faith and Courage").

במהלך השנים הועלתה ביקורת על הסמל משנת 1936. רבים רצו שעל הסמל יופיע החנקן המציץ (Piping Shrike) סמל המדינה המופיע על דגלה. ממשלת המדינה פנתה למלכה בריטניה וב-19 באפריל 1984 אישרה מלכת בריטניה אליזבת השנייה את החלפת הסמל. בסמל הנוכחי מופיע העקעק על מגן האבירים בתוך עיגול מוזהב המייצג את השמש הזורחת, על רקע כחול. מעל המגן מופיע אפונת סטורטס - סמל המדינה (Sturt's desert pea). לסמל החדש אין תומכים והוא ניצב על בסיס של עשב שעליו סמלי החקלאות והתעשייה. מוטו המדינה אינו מופיע על הסמל, ובמקומו מופיע שם המדינה - "אוסטרליה הדרומית" - "South Australia".

סמל ויסקונסין

החותם הגדול של מדינת ויסקונסין הוא חותם המדינה הרשמי של מדינת ויסקונסין. מזכיר המדינה משתמש בו כדי לאשר פעולות ממשלתיות של המושל, חוץ מפעולות משפטיים. החותם מורכב מסמל המדינה, ובנוסף טבעת חיצונית עם המילים: "Great Seal of the State of Wisconsin" (בעברית: "סמלה הגדול של מדינת ויסקונסין") ומתחתיה 13 כוכבים המציינים את מספר המדינות שהיו לפני הקמת מדינת ויסקונסין, ה-14 במספר.

בסמל אפשר לראות למעלה את:

מוטו המדינה, "Foward" (בעברית: "קדימה")

גירית, חיית המדינה.במרכז, מגן המדינה:

ברבע הצפון מערבי, מחרשה המסמלת את החקלאות במדינה.

ברבע הצפון מזרחי, כלי כרייה, המסמלים את הכרייה בארץ.

ברבע הדרום מערבי, יד אוחזת בפטיש, סמל לתעשיית הבנייה בארץ.

ברבע הדרום מזרחי, עוגן, המסמל את הדיג ותעשיית הספנות בארץ, ובעיקר את יכולת הניווט של אנשיה.

במרכז מגן המדינה נמצא סמל ארצות הברית הכולל את מוטו ארצות הברית "E Pluribus Unum" (מלטינית: "מתוך רבים אחד")

התומכים במגן הם מלח ואיכר (לפעמים נחשב ככורה), עובדים המייצגים עוד פעם את תעשיית החקלאות.בתחתית הסמל:

משמאל קרן השפע המייצגת שגשוג ושפע.

13 מטילי עופרת המייצגים את עושר המינרל במדינה, ובנוסף את 13 המדינות שהיו לפני קום ויסקונסין.הסמל והחותם מדגישים רעיית צאן וכרייה. ב-1848, הקמת ויסקונסין, כריית מתכות כמו עופרת וברזל היו ענף כללי חשוב מאד בהתפתחותה של ויסקונסין. בשלהי המאה ה-20 הופסק ההרגל עקב הידלדלות המחצבים. החותם והסמל היו חשובים בעת ניווט מנהרות מיסיסיפי אל נהרות ויסקונסין. הסמל הפסיק להיות חשוב בתחום הניווט באגמים כאשר במאה ה-19 החליפו מסילות הברזל את הספינות.

סמל פרו

סמל המדינה של פרו בעצם מורכב מהסמל הלאומי שלה. הם כמעט זהים. הוא מופיע בארבע גרסאות: סמל המדינה הרשמי (Escudo de Armas), הסמל/המגן הלאומי (Escudo Nacional), חותם המדינה הגדול (Gran Sello del Estado), וסמל הצי (Naval Coat of Arms).

כל ארבעתם כוללים את אותו מגן הכולל את שלושת המאפיינים העיקריים: בפינה השמאלית העליונה מופיעה הויקוניה המצויה, החיה הלאומית ומאחוריה יש שדה כחול המייצג את הפאונה של פרו. העץ בפינה הימינית העליונה הוא צ'ינצ'אה, (המקור לחומר כינין, תרופה רבת עוצמה למלריה והמרכיב העיקרי במי טוניק), על רקע לבן המייצג את הפלורה הלאומית. בחצי התחתון מופיעה קרן השפע עם מטבעות הנשפכים מתוכה על רקע אדום והיא מייצגת את משאבי המדינה.

פאקס

פאקס (בלטינית: Pax – "שלום") הוא שמה של אלה במיתולוגיה הרומית המקבילה לאלה היוונית "אירנה", המהווה האנשה של המושג "שלום".

פולחן האלה החל באימפריה הרומית בתקופת שלטונו של הקיסר אוגוסטוס ותחילת "השלום הרומאי". חגה של האלה נחוג מדי שנה ב-3 בינואר, והוקם לכבודה מקדש ב"שדה מרס" שנקרא "ארה פאקיס", ומקדש נוסף בפורום פאקיס, פורום שנקרא על שמה.

האלה, שעל פי המיתולוגיה היא בתם של יופיטר ויוסטיטיאה, מתוארת כאישה המחזיקה בידה ענף עץ זית, קרן השפע ושרביט.

פלוטוס

פלוטוס (ביוונית: Πλοῦτος) הוא אל העושר והכסף במיתולוגיה היוונית.

פלוטוס הוא בנם של דמטר ויאסיון. עיניו של פלוטוס נעקרו על ידי זאוס על מנת שיוכל לחלק את מתנותיו (העושר) בלא דעה קדומה. פלוטוס מתואר כנכה, ובשל כך לוקח לו זמן רב להגיע למחוז חפצו, אולם יש לו גם כנפיים, כך שאם הוא רוצה הוא עוזב מהר מכפי שהוא הגיע.

על פי חלק מסיפורי המיתולוגיה, הוא מתגורר בשאול, מחוזו של אל המוות האדס (הגיהנום היווני) ומתואר כמחזיק בידו את קרן השפע. היפונקס היה הראשון שתיאר אותו כעיוור.

בספרות היוונית מוזכר פלוטוס במחזה "פלוטוס" מאת אריסטופנס עיוורונו של פלוטוס מתואר באופן אירוני כגורם לחוסר הצדק בחלוקת העושר, במהלך המחזה הושבה לו ראייתו לאחר שביקר במקדש אסקלפיוס וזה מאפשר לו לחלק את העושר בצורה צודקת, דבר שגורם לפגיעה בסדרי האלים והחברה.

בדיאלוג הסאטירי "טימון" של לוקיאנוס מסאמוסאטה מציין פלוטוס להרמס כי:

" לא זאוס הוא השולח אותי אלא פלוטו..."בספרו של דנטה אליגיירי "הקומדיה האלוהית" מוזכר פלוטוס (המכונה שם "פלוטו") כשד דמוי זאב האחראי על העושר, והשומר על המעגל הרביעי של הגיהנום, בו שוכנים הקמצנים והבזבזנים.

קרן

האם התכוונתם ל...

קרן (זואולוגיה)

קרן היא איבר מחודד (לרוב חלול) היוצא מעבר לעור של בעלי חיים שונים. הקרן מורכבת בעיקר מקרטין וחלבונים, לעיתים הקרניים גדלות על עצם מחודדת ולעיתים רק על בליטות קצרות בקצות הגולגולת. קרניים אמיתיות נמצאות בקרב מכפילי פרסה מעלי גירה, במשפחות אנטילוקפריים ופריים (פרות, תאו, יאק הבר, עזים, יעלים, ראמים, אנטילופות וכו'). לחיות אלה יש זוג אחד או שניים של קרניים, ולעיתים קרובות הן מסולסלות או מעוקלות.

המונח "קרן" משמש גם לציין כל איבר מחודד המחובר לראשו של בעל חיים גם במשפחות אחרות:

ג'ירפיים: לג'ירפה יש גבשושיות עצם המכוסות בעור פרוותי, שנראות כמו קרניים.

אייליים: לאיילים אין קרניים אמיתיות מקרטין, אלא מבני עצם הנקראים Antler. הללו גדלים ונושרים כל שנה.

קרנפיים: ה"קרניים" של הקרנף עשויות מקרטין אבל הן בעצם יותר שער דחוס מאשר קרן אמיתית.

לוויתני חדשיניים: לחדשן חדקרן יש חט ארוך שהוא בעצם שן, שנראה כמו קרן בורגית, בדומה לקרן של היצור הבדיוני חד-קרן.

צרטופסיים: הקרניים של הטריצרטופס וצרטופסיים אחרים הן המשכי עצם של הגולגולת, אך ככל הנראה היו מצופות בקרטין, והיוו קרניים אמיתיות.למיני בעלי חיים רבים במשפחות שונות יש חטים, שלעיתים קרובות ממלאות את אותן פונקציות של קרניים, אבל הן למעשה שיניים מגודלות. אלו כוללים את: איילי מושק, חזירי יבלות, פילים, חדשיניים (חדשן חדקרן) וניבתנים.

רוזמרטה

רוזמרטה (Rosmerta - מפרוטו קלטית: "הטובה" או "הגדולה" או "המספקת") היא אלת הפריון והשפע במיתולוגיה הקלטית. פולחנה היה נפוץ בגאליה (צרפת ודרום גרמניה של ימינו).

בגאליה, בעקבות המפגש עם תרבות האימפריה הרומית, נחשבה האלה לזוגתו של מרקוריוס מהמיתולוגיה הרומית.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.