קרליה (חבל היסטורי)

קָרֶלְיָה (קרלית, פינית ואסטונית: Karjala; רוסית: Карелия) היא חבל ארץ היסטורי בצפון אירופה, המחולק כיום בין פינלנד לבין רוסיה, רובו בריבונות רוסיה. החלק הרוסי של קרליה שוכן ברפובליקת קרליה, במחוז לנינגרד (המצר הקרלי) ובסנקט פטרבורג (רובו ברובע הנופש).

אזור קרליה היה נתון במשך שנים רבות לחילוקי דעות מדיניים בין מדינות האזור. במהלך המאה ה-14 נערכו באזור מלחמות בין שוודיה לבין רפובליקת נובגורוד שהסתיימו בהסכם שלום בשנת 1329. בהתאם להסכם זה החלק המערבי עם מרכזו בעיר ויבורג עבר לשליטת שוודיה. לאחר סיום מלחמת הצפון הגדולה הועברו חלקים נוספים של האזור לשליטת האימפריה הרוסית. במאה ה-19, כאשר פינלנד היוותה חלק מהאימפריה הרוסית נכללו חלקים של קרליה בשטח הדוכסות הגדולה של פינלנד. עם קבלת עצמאותה של פינלנד נקבע הגבול בהתאם להסכם משנת 1920.

ב-30 בנובמבר 1939, 3 חודשים לאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה התקיפה ברית המועצות את פינלנד וכבשה את חבל קרליה ב"מלחמת החורף" שהסתיימה ב-13 במרץ 1940 בהסכם השלום של מוסקבה.[דרושה הבהרה] כיבוש זה גונה על ידי חבר הלאומים ולאחר כשנה, במלחמת ההמשך, נכבש החבל בחזרה על ידי פינלנד. בסוף מלחמת העולם השנייה נכבשה קרליה שוב על ידי ברית המועצות ובחוזה פריז (1947) אושרו תנאי הסכם הכניעה של פינלנד ושביתת הנשק בינה לברית המועצות, שהוסכמו ב-19 בספטמבר 1944. לפי הסכם זה ויתרה פינלנד על חלקים ניכרים משטחה, כולל רובו של חבל קרליה.[דרושה הבהרה]

לאורך ההיסטוריה הפינית, ניכרה השאיפה לשוב ולשלוט בו. המשוררת הפינית אווה קילפי, ילידת המחוז, עסקה בכתיבתה בין היתר בגעגועיה לנוף ילדותה. גם המלחין הפיני, ז'אן סיבליוס, הלחין מספר יצירות אותן הקדיש למחוז, המוכרת שבהן היא "הסוויטה לקרליה" שנכתבה בשנת 1893, עת הייתה פינלנד תחת כיבוש רוסיה חלקי.

Karelia hoy HE
חלקי חבל קרליה כפי שהם מתחלקים כיום
הסכם סטולבובו

הסכם סטולבובו הוא הסכם שלום שנחתם ב-9 במרץ 1617 בין רוסיה הצארית לבין שוודיה וסיים את מלחמת אינגריה שהחלה בשנת 1610. נציגי ג'יימס הראשון, מלך אנגליה היו המתווכים בין הצדדים.

שיחות השלום החלו עוד בינואר 1616, מיד לאחר סיומה המעשי של הלחימה. לאחר כחודשיים של משא ומתן, הסתיימו השיחות ללא הסכמה. יחד עם זאת, היה ברור שאין מקום להמשך הלחימה ולכן כעבור כמעט שנה, התחדשו השיחות בכפר סטולבובו. לאחר כחודשיים נחתם החוזה.

הנקודות העיקריות בהסכם היו:

השוודים מפנים את כוחותיהם מהעיר נובגורוד וסביבותיה והשטח חוזר לשליטה רוסית.

השטחים לאורך החוף של הים הבלטי, אינגריה ושטחים באזור קרליה הועברו לשליטה שוודית.

הרוסים התחייבו לשלם לשוודיה כ-20,000 רובל (כ-1,000 ק"ג כסף).

הסוחרים מורשים לפתוח בתי מסחר במספר ערים.

סוכם על חילופי שבויים.

אנשי האצולה רוסית בשטחים שהועברו לשליטה שוודית יכולים לעבור לרוסיה עם כל רכושם.

הרוסים ויתרו על הניסיונות להחזיר לעצמם שליטה בליבוניה.שוודיה ראתה בנוסח החוזה הצלחה גדולה - שטחים משמעותיים הועברו לשליטתה, היא הצליחה לנתק את רוסיה הצארית מהים הבלטי והגבול בין המדינות עבר בקו הטבעי של האגמים. למרות התנאים הקשים, גם הממשל הרוסי היה מרוצה מנוסח ההסכם. העיר נובגורוד וסביבותיה חזרו לרוסיה הצארית. סיום הלחימה אפשר לצבא להתרכז בלחימה מול האיחוד הפולני ליטאי.

הגבולות שהוגדרו בחוזה היו בתוקף עד למלחמת הצפון הגדולה שהחלה בשנת 1700.

מצודת קורלה

מצודת קורלה (ברוסית: Корела, בפינית: Käkisalmen Linna, בשוודית: Kexholms slott) היא מצודה הממוקמת ליד העיירה פריאוזרסק, מחוז לנינגרד, רוסיה.

פנוסקנדיה

פנוסקנדיה או פנו-סקנדינביה הוא אזור גאוגרפי הכולל את חצי האי הסקנדינבי (נורווגיה ושוודיה), פינלנד, חבל קרליה וחצי האי קולה (רוסיה). מקובל להגדיר כי תעלת בלומורקנאל היא המחלקת בין שטחי רוסיה ופנוסקנדיה. האזור גובל בים ברנץ מצפון, והמפרץ הבוטני (חלק מהים הבלטי) הנמצא בתוכו.

המונח משמש כאזור בעל מכנים משותפים בתחומים שונים: ארכאולוגיה, ביולוגיה, גאולוגיה ותרבות.

צפון קרליה

צפון קרליה (בפינית: Pohjois-Karjalan, בשוודית: Norra Karelen) הוא אזור במזרח פינלנד, גובל בצפונו באזור קינואו, במזרחו ברפובליקת קרליה שברוסיה, בדרומו בדרום קרליה, ובמערבו בסאבו הדרומית ובסאבו הצפונית. בירת האזור היא העיר יואנסואו.

קרלית

קַרֶלית (Karjalan kieli) היא שפת העם הקרלי המדוברת בפי כ-80 אלף איש במחוז קרליה ובאזורים אחרים בצפון החלק האירופי של רוסיה וכן בפינלנד. השפה משתייכת לקבוצה השפות הבלטו-פיניות בתוך קבוצה רחבה יותר של השפות הפינו-אוגריות.

השפה מתחלקת למספר ניבים:

קרלית רגילה, קרובה ביותר לפינית

קרלית צפונית

קרלית דרומית

קרלית ליווית, הוא הניב של הקרלים של אולונץ (עיר בקרליה), מצויים בו מאפיינים של השפה הוופסית.

קרלית לוּדית - לפעמים נחשבת לניב של ופסית או לשפה בפני עצמה.

קרלית טְבֶרית - הניב של הקרלים של מחוז טבר, הוא הקרוב ביותר לשפה הקרלית הארכאית.הניבים של הקרלית שונים באופן משמעותי זה מזה מכל הבחינות: תחביר, אוצר מילים, פונטיקה ומורפולוגיה. כמו כן קיימים (או היו) גם תת-ניבים בכל ניב. לפיכך, חלק מהבלשנים רואים בניבים ה"ליווי" וה"לודי" שפות בלטו-פיניות עצמאיות. הניבים המדוברים בפינלנד נחשבים באופן רשמי לניבי פינית, כחלק מרעיון האחדות של העם הפיני, אך למעשה מדובר בניבי הקרלית הרגילה. בעבר כל הניבים הקרליים נחשבו לניבי פינית על ידי הבלשנים הפיניים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.