קריית יערים

קִרְיַת יְעָרִים (מכונה טֶלְז-סְטוֹן) היא מועצה מקומית המאופיינת באוכלוסייה דתית-חרדית בפרוזדור ירושלים מערבית לאבו גוש ומזרחית לנווה אילן.

קריית יערים
Coat of arms of Kiryat Yearim
בניין ישיבת טלז סטון שבנייתו לא הסתיימה, 2007
מחוז ירושלים
מעמד מוניציפלי מועצה מקומית
ראש המועצה יצחק רביץ
גובה ממוצע[1] ‎711‏ מטר
תאריך ייסוד 1975
סוג יישוב יישוב 2,000‏–4,999 תושבים
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 5,565 תושבים
    - דירוג אוכלוסייה
‎224
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎15.0%‏ בשנה עד סוף 2018
  - צפיפות אוכלוסייה 9,600 תושבים לקמ"ר
    - דירוג צפיפות ‎10
תחום שיפוט[2] 500 דונם
    - דירוג שטח שיפוט
‎249
(למפת הרי ירושלים רגילה)
Jerusalem area
 
קריית יערים
קריית יערים
31°48′14″N 35°06′07″E / 31.8038013175126°N 35.1019033430708°E
מדד חברתי-כלכלי - אשכול
לשנת 2015[2]
2 מתוך 10
מדד ג'יני
לשנת 2016[2]
0.4379
    - דירוג מדד ג'יני
‎61
פרופיל קריית יערים נכון לשנת 2017 באתר הלמ"ס
http://telzstone.co.il/Default.asp?MO=9,CL=0

היסטוריה

בשנת 1933, היה איש העסקים היהודי מנשה אלישר מעורב ברכישת 600 דונם קרקע באזור אבו גוש, יחד עם סגן הקונסול הגרמני בירושלים ואיש הנדל"ן ג'וזף פסקל אלבינה, לאחר חמש שנות מאבקים משפטיים מול הבעלים הערביים של הקרקעות, נרשמה הקרקע על שמו של אלישר ו"חברת קריית יערים בע"מ". במטרה להקים במקום עיר גנים שתתוכנן על ידי האדריכל ריכרד קאופמן. התוכנית לא יצאה לפועל עקב המרד הערבי הגדול[3]. ניסיונות לקדם את התוכנית לאחר מלחמת העולם השנייה לא צלחו[4], בגלל מחסור במים[5].

Mickey Marcus Memorial near Abu Ghosh, Israel
אנדרטה לזכרו של האלוף דוד מרכוס (מיקי סטון) בקריית יערים (טלז-סטון)[6]

בתחילת שנות ה-60 נמכר השטח לקבלן ירושלמי בשם אברהם טרגר, לאחר שנעשתה בו חלוקה, סלילת כבישים ונטיעת עצים[7].

הקבלן מכר את הקרקע[8], ובתחילת שנות ה-70 נדבן יהודי בשם ארווינג סטון תרם כסף, ובאמצעותו בשנת 1975 הוקמה במקום שכונת מגורים דתית בשם "קריית טלז-סטון", טלז - על שם עיר בליטא בשם זה שנתפרסמה ביהדות בזכות "ישיבת טלז" שהייתה בה, סטון - על שם הנדבן. מלכתחילה יועד המקום להיות משכנה של ישיבת טלז שהייתה אמורה לעבור אליו מקליבלנד, וסביבה מגורים לתלמידים ולצוות. הישיבה הייתה אמורה להכיל 500 תלמידים. במהלך הקמת הקמפוס הגדול (שכלל בית מדרש גדול, מבני פנימיות, גן ובריכת שחיה) התגלעו מחלוקות בין הגורמים המעורבים והופיעו קשיים במימון הפרויקט. בעקבות זאת לא הושלמה בניית בית המדרש והשלד הגדול שלו ניצב במרכז היישוב. עד לאמצע העשור השני של המאה ה-21, פעלה בעזרת הנשים ישיבת נווה ציון . מאותה עת, נמצאת בבית מדרש המרכזי ישיבת באר יצחק.

בשנת 1989 הוקם ביישוב בית החלמה ליולדות המיועד ליולדות מהמגזר החרדי.

קריית יערים הוכרזה כמועצה מקומית בשנת 1992, וב-7 בינואר 1993 מונו חברי המועצה הראשונים, בהם דוד יפרח, שבאותו מעמד נבחר לכהן כראש המועצה הראשון[9].

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) נכון לסוף 2018, מתגוררים בקריית יערים 5,565 תושבים (מקום 224 בדירוג רשויות מקומיות בישראל). האוכלוסייה גדלה בקצב גידול שנתי של ‎15.0%‏. לפי נתוני הלמ"ס נכון לסוף 2017, לקריית יערים דירוג של 2 מתוך 10, במדד חברתי-כלכלי - אשכול לשנת 2015. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת ה'תשע"ז (2016-‏2017) היה 8.8%. השכר החודשי הממוצע של שכיר במשך שנת סוף 2016 היה 5,816 ש"ח (ממוצע ארצי: 8,913 ש"ח).[10]

מקור השם

היישוב קריית יערים נקרא על-שם העיר המקראית בשם זה, המוזכרת בתנ"ך. זו הייתה אחת מארבע ערי הגבעונים שכרתו ברית עם בני ישראל ואליה הובא ארון הברית לאחר שהוחזר משבי הפלשתים. בפי הערבים נקרא המקום "דיר אל אזהאר" - כנראה על שם אלעזר בן אבינדב[11] שלביתו הובא ארון הברית[דרוש מקור]. סבורים כי בתל הנמצא בקרבת מקום נמצאים שרידי אותה עיר. היישוב הוקם על ידי הרב אליעזר סורוצקין שהיה חתנו של ראש הישיבה הרב אליהו מאיר בלוך ואחרי מלחמת העולם השנייה לקח על עצמו את הקמתה של הקריה כפרויקט חיים.

ראשי מועצה

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
 2. ^ 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 הנתונים לפי טבלת רשויות מקומיות באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
 3. ^ משה חננאל, הירושלמים, עמוד 50
 4. ^ ישוב עברי ראשון בדרך ירושלים, הבוקר, 23 במאי 1946
 5. ^ חוסר מים מעכב בנין קרית יערים, דבר, 23 במאי 1946
 6. ^ אף על פי שנהרג סמוך למקום, והאנדרטה לזכרו נמצאת במרכז היישוב, אין כל קשר בין שמו של מרכוס (סטון) לכינויו הנפוץ של היישוב (קריית טלז-סטון)
 7. ^ פרבר דתי ליד אבו גוש, מעריב, 10 בנובמבר 1963
  צבי לביא, רעיון הפרבר לא בטל אך יישא אופי דתי, מעריב, 12 בנובמבר 1963
 8. ^ ישיבת טלז בקליבלנד תעבור לירושלים, הצופה, 25 במאי 1967
 9. ^ ילקוט הפרסומים, מאי 1993, עמ׳ 2
 10. ^ פרופיל קריית יערים באתר הלמ"ס
 11. ^ שמואל א פרק ז פסוק א
אבו גוש

אַבּוּ גוֹשׁ (בערבית: أبو غوش, תעתיק מדויק: אַבּוּ ע'וֹשׁ) היא מועצה מקומית במחוז ירושלים בישראל, השוכנת בהרי יהודה, מערבית ליישוב מבשרת ציון, לאורך צדו הצפוני של כביש 1 וברום ממוצע של 800 מטר מעל פני הים. בשנת 1992 הוכרז היישוב כמועצה מקומית. אבו גוש ידועה בזכות החומוסיות שבה, המסגד החדש שהוקם בה שהוא מהגדולים בישראל, ופסטיבל אבו גוש - פסטיבל מוזיקה ווקאלית שנערך פעמיים בשנה במנזרים העתיקים במקום. ביישוב מסעדות רבות והוא מהווה מוקד משיכה לתיירים. על אף המנזר והכנסיות בו, כלל תושבי אבו גוש כיום הם מוסלמים.[1]

אבינדב בן שאול

אֲבִינָדָב בֶּן שָׁאוּל הוא דמות מקראית. הוריו הם שאול המלך ואחינועם בת אחימעץ, אשתו.

בספר שמואל מסופר שהוא נהרג בגלבוע, בקרב נגד הפלשתים. בקרב זה נהרגו גם שניים מאחיו, יהונתן ומלכישוע, ואביו, שאול, שהתאבד מכיוון שלא רצה שהפלשתים יהרגו אותו.

בספר שמואל א' מסופר על עוד שני אנשים בשם אבינדב:

אבינדב (קריית יערים)

אבינדב, בנו השני של ישי ואח של דוד. נכח בקרב נגד גוליית.

אברהם רוזנטל (פוליטיקאי)

אברהם אהרון רוזנטל (י"ז בתשרי ה'תש"ח, 1947 – א' בכסלו ה'תשע"ט, 9 בנובמבר 2018) היה ראש המועצה המקומית קריית יערים בין השנים 1996–2018.

ג' בתמוז

ג' בתמוז הוא היום השלישי בחודש העשירי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והוא החודש הרביעי

למניין החודשים מניסן.

דוד יפרח (קריית יערים)

דוד יפרח (נולד ב-1951) הוא מגשר וטוען רבני. בעבר שימש כמורה וכיועץ לענייני מועצות אזוריות עבור שר הפנים, סגן הממונה על מחוז הדרום במשרד הפנים, חבר בוועדה המרכזית של ההסתדרות, יושב ראש סיעת ש"ס בהסתדרות וראש מועצת קריית יערים בשנים 1993–1996.

יצחק רביץ

יצחק רביץ (נולד ב~1973, ~תשל"ג) הוא פוליטיקאי ואיש ציבור חרדי ישראלי, ראש המועצה המקומית הנבחר של קריית יערים. היה בעבר סגן ראש עיריית ביתר עילית.

ישיבת באר יצחק (קריית יערים)

ישיבת באר יצחק היא ישיבה גדולה חרדית-ספרדית השוכנת בקריית יערים (טלז סטון). הישיבה מכונה בדרך כלל: "ישיבת טלזסטון".

ישיבת מאורות התורה

ישיבת מאורות התורה היא ישיבה חרדית אשר הוקמה בקריית יערים (טלז-סטון) בשנת תשמ"ג (1983).

הישיבה מיועדת עבור בוגרי ישיבות תיכוניות מהציבור הדתי לאומי ורבים מהם הופכים לחרדים במהלך הלימוד בה. לומדים בה כמאה תלמידים.

המחזור המייסד מנה שמונה בוגרים של מדרשיית נעם בפרדס חנה וישיבת נתיב מאיר. במהלך שנת תשס"ח (2008) הוקמה בסמוך גם ישיבה תיכונית הנקראת "הישיבה המדעית קריית יערים". הישיבה מיועדת לתלמידי כיתות י', י"א ו-י"ב. רוב התלמידים בישיבה זו עברו מהמוסד השש-שנתי קריית יעקב הרצוג ("המכינה") בכפר סבא. ר"מ אשר לימד קודם לכן ב"מכינה" מונה לעמוד בראש הישיבה החדשה. במקום פועל גם כולל של בוגרי הישיבה.

הישיבה נקראה על שמו של הרב מאיר שוורץ מפודהייץ, סבו של מייסד הישיבה והעומד בראשה, הרב נחום רגוזניצקי שעסק בעבר בהחזרה בתשובה. בצוות הישיבה מכהנים גם הרב שמואל גריינמן, הרב יצחק ארנד והרב אפרים רגוזניצקי. כמו כן מתקיימים בישיבה שיעורים באמונה מפי הרב מרדכי נויגרשל ואחרים.

כביש 1

כביש 1 הוא כביש מהיר ראשי בישראל המחבר בין תל אביב, ירושלים, מעלה אדומים ויריחו ומוכר גם בשם "כביש ירושלים–תל אביב". למרות השם הנפוץ, לכביש ישנו חלק נוסף הנמשך ממזרח לירושלים, דרך מעלה אדומים ומדבר יהודה לבקעת הירדן. כך למעשה הוא אחד משלושת הכבישים היחידים בארץ שחוצים אותה לכל רוחבה (שני הכבישים האחרים הם: כביש 25 וכביש 57).

אורכו של הכביש 96 קילומטרים, וחלק הדרך ממחלף קיבוץ גלויות עד מחלף ענבה הוא כביש מהיר. ממחלף קיבוץ גלויות עד מחלף בן שמן וממחלף ענבה עד מחלף שער מוריה, כביש 1 הוא בן שלושה נתיבי נסיעה לכל כיוון; רובו של יתר הכביש הוא בן שני נתיבי נסיעה. בעשור הראשון של המאה ה-21 נסלל בחלקו המערבי של הכביש נתיב מהיר לכיוון תל אביב.

כביש 425

כביש 425 הוא כביש רוחב בהרי יהודה, המתחיל בדרום בכביש 1 במחלף נווה אילן, ומסתיים בצפון במחסום בידו ליד היישוב הר אדר (בעבר הסתיים הכביש בכביש 436 סמוך לנבי סמואל, על יד היישוב הר שמואל. הצמתים המרכזיים בכביש הם: צומת "פונדק אלביס" הכניסה לנווה אילן, צומת "משטרת אבו גוש" וצומת בידו.

כנסיית גבירתנו של ארון הברית

כנסיית גבירתנו של ארון הברית (צרפתית Notre-Dame de l'Arche d'Alliance) היא כנסייה השוכנת בקצהו הצפון-מערבי של הכפר אבו גוש, והידועה בעיקר בשל פסל נישא על גגה של המדונה והילד הניצבים על ארון הברית. הכנסייה ניצבת בגובה של 756 מטר מעל פני הים, על פסגתו של תל קריית יערים, המכונה בערבית בשם "דיר אל-אזהאר", והיא צופה לכל סביבותיה. במתחם המקיף את כל שטח פסגתו של התל, שוכן גם מנזר נשים של מסדר הנזירות הצרפתי "יוסף הקדוש של ההתגלות" (St. Joseph de l'Apparition), והמבנים מוקפים בגן ובחורשת עצים.

כפר הנוער קריית יערים

כפר הנוער קריית יערים הוא כפר נוער הנמצא באזור ירושלים בקרבת היישוב קריית יערים מצפון לאבו גוש. הוא מאכלס כ-90 נערים ונערות בגילאים 12-18. הכפר מאופיין בקבוצות וכיתות קטנות (עד 16 נערים בקבוצת גיל).

כפר הנוער נוסד ב-1952 בתרומת יהודי שווייץ ובסיוע הסוכנות היהודית. נכון לשנת 2016, הכפר מאוכלס בעיקר בנוער מאזורי מצוקה מכל רחבי הארץ, נוער בסיכון וכן עולים חדשים, בעיקר מאתיופיה וברית המועצות לשעבר.

בשנים 1954-1959 ניהל את הכפר ישראל כץ, לימים שר בממשלות ישראל.

כיום מתנהל בכפר בית ספר תיכון שש-שנתי ובו מגמות לימוד שונות, בין השאר: עיצוב, תקשוב, קולנוע וחקלאות. בבית הספר כיתות חכמות-למידה מתנהלת עם אייפד ולפ טופ מול לוחות חכמים מגמות לימוד מגוונות: תקשורת, אומנויות העיצוב, תקשוב - מסלול בגרות טכנולוגי הכולל 14 יחידות לימוד והתנסות בלמידה טכנולוגית במכללה. בכפר הנוער קיימת פנימייה בה ישנן שש קבוצות על פי גיל. לכל קבוצה יש שני מדריכים (לרוב מדריך ומדריכה) אשר מלווים את הנערים במשך כל היום. בני הנוער מועסקים בכפר בפעילויות אחר צהריים שונות כמו רכיבה על סוסים, מוזיקה, צילום, צורפות, עריכת וידאו, ספורט, קבוצת כדורגל בשיתוף "הפועל קטמון" ועוד. סגל הכפר כולל מדריכים, רכזים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, צעירי שנת שירות ומורות חיילות. בשנת הלימודים תשע"ו הוקם בכפר משק חקלאי הכולל פינת חי עשירה בחיות שונות וכן גינות אורגניות. הכפר מכוון את הילדים לשאוף לתעודת בגרות מלאה, או תעודת בגרות טכנולוגית.

בנוסף, בכפר פועלת שלוחה של מכינת "קול עמי", מכינת קדם צבאית חצי שנתית לעמיות יהודית ומנהיגות, במכינה לומדים יהודים בגילי 18-19 לפי גיוס/מכללה מישראל ומהיהדות התפוצות (בעיקר אוסטרליה) אשר מעמיקים את הידע שלהם בחברה הישראלית, יהדות ומבצעים הכנה לצה"ל.

מאור חכמי המערב

בית הכנסת מאור חכמי המערב הוא בית כנסת השוכן ביישוב קריית יערים, ונודע בשל מבנהו הייחודי המושך אליו חובבי ארכיטקטורה. מאז הקמתו ב-1989, פועלים במקום כולל אברכים ומניני תפילה בנוסח עדות המזרח.

מועצה אזורית מטה יהודה

מועצה אזורית מטה יהודה היא המועצה האזורית היחידה במחוז ירושלים. היא מאגדת בתוכה 57 יישובים (המועצה בעלת מספר היישובים הגדול ביותר בישראל), הכוללים מושבים, קיבוצים, יישובים קהילתיים, יישובים ערביים, חוות חקלאיות, יישוב יהודי ערבי משותף (ייחודי בארץ) ומנזרים.

שם המועצה נגזר מהתנ"ך. מרבית שטחי המועצה נמצאים בנחלת שבט יהודה. סמל המועצה כולל אריה כסמל שבט יהודה, שתי שיבולים וגלגל חרושת המסמלים את ענפי הפעילות הכלכלית המתנהלים בתחומה.

המועצה האזורית מטה יהודה הוקמה במתכונתה הנוכחית ביוני 1964. בתאריך זה בוצע איחודן של ארבע מועצות אזוריות קטנות יותר (מועצה אזורית אבן העזר, מועצה אזורית גיזו, מועצה אזורית הרי יהודה, מועצה אזורית האלה).

מחוז ירושלים

מחוז ירושלים הוא אחד מששת המחוזות של מדינת ישראל. בירת המחוז והעיר הגדולה ביותר בו היא ירושלים. במחוז יש רק נפה אחת, היא נפת ירושלים. שטח המחוז (והנפה) 653 קמ"ר. יש בו שני אזורים טבעיים: הרי יהודה, ששטחו 316 קמ"ר ושפלת יהודה ששטחו 337 קמ"ר. מחוז ירושלים הוא היחיד בישראל ללא חוף-ים כלל (למחוז יהודה ושומרון יש חוף בים המלח).

במחוז יש שתי ערים ושלושה יישובים באחריות מועצות מקומיות. שאר היישובים במחוז תחת אחריות מועצה אזורית מטה יהודה.

מחוז ירושלים (משטרה)

מחוז ירושלים הוא המטה במשטרת ישראל, האחראי על שטחו של מחוז ירושלים והסביבה. גבולות המחוז הם גבולותיה המוניציפליים של ירושלים, בית שמש, מבשרת ציון, אבו גוש, קריית יערים, הר אדר, גבעת זאב וגבעון ויישובי המועצה האזורית מטה יהודה. בשטח המחוז 734,000 תושבים. מתוכם כ-68% יהודים, כ-28% מוסלמים וכ-2% נוצרים.

מחלף נווה אילן

מחלף נווה אילן הוא מחלף המחבר את כביש 1 וכביש 425 וממוקם סמוך ליישוב נווה אילן ומכאן שמו. המחלף מורכב מגשר בכביש 1 לשני הכיוונים החולף מעל כביש 425. ונותן גישה נוחה ליישובים הנמצאים בכביש 425: קריית יערים, נווה אילן, יד השמונה, וכן למערב הכפר אבו גוש.

קריית התקשורת נווה אילן

קריית התקשורת נווה אילן (ידועה גם כ"פארק התקשורת ישרס", לשעבר קריית התקשורת ריאליטי ואולפני ג.ג.) הוא מתחם ובו 8 אולפני טלוויזיה וקולנוע בנווה אילן שבהרי ירושלים, המיועדים להפקות טלוויזיה וקולנוע שמשכירים ערוצי טלוויזיה (כגון ערוץ 2 וזכייניו רשת ושידורי קשת, ערוץ 10, ערוץ הקניות וערוץ הכנסת) וגורמי תקשורת שונים בישראל. כמו כן בשטח המתחם קיימים שוכרי משרדים נוספים שאינם משמשים בהכרח כגופי תקשורת או מטעמם. עד שנת 2014 המתחם היה בבעלות קבוצת גלובוס גרופ ונקרא "ג.ג. אולפני ישראל - ירושלים".

קריית יערים (עיר מקראית)

תל קריית יערים הוא תל ארכאולוגי מערבית לירושלים. התל ממוקם בתוך הכפר אבו גוש (שנקרא בעבר קריית אל ענב), ומזוהה עם היישוב המקראי בשם קריית בעל או בעלה שלאחר מכן נקרא בשם קריית יערים והיה ממוקם על גבול נחלת שבט בנימין ונחלת שבט יהודה, העיר נקראה ככל הנראה על שם היערות, שהיו בסביבתה. ממערב לאתר ההיסטורי הוקם יישוב חדש בשם קריית יערים (טלז סטון).

לאום ודת[2]
יהודים: 99.5%ערביי ישראל|ערבים-אסלאם|מוסלמים: 0%ערביי ישראל|ערבים-נצרות|נוצרים: 0%דרוזים: 0%אחרים: 0.5%Circle frame.svg
לפי הלמ"ס נכון לסוף 2017
אוכלוסייה לפי גילאים[2]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
0 10 20 30 40 50 60 70
גילאי 0 - 4 18.4%
גילאי 5 - 9 14.5%
גילאי 10 - 14 12.1%
גילאי 15 - 19 9.0%
גילאי 20 - 29 18.8%
גילאי 30 - 44 14.9%
גילאי 45 - 59 7.3%
גילאי 60 - 64 1.9%
גילאי 65 ומעלה 3.1%
לפי הלמ"ס נכון לסוף 2017
חינוך[2]
סה"כ בתי ספר 6
–  יסודיים 4
תלמידים 1,260
 –  יסודי 982
 –  על-יסודי 278
מספר כיתות 59
ממוצע תלמידים לכיתה 21.0
לפי הלמ"ס נכון לשנת ה'תשע"ז (2016-‏2017)
דגל ישראל
מחוז ירושלים
נפות נפת ירושלים חופפת את שטח המחוז
מפת מחוז ירושלים
ערים בית שמשירושלים
מועצות מקומיות אבו גושמבשרת ציון • קריית יערים
מועצות אזוריות מטה יהודה

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.