קריית אונו

קִרְיַת אוֹנוֹ היא עיר בבקעת אונו, מחוז תל אביב בישראל, הגובלת בגבעת שמואל מצפון, ברמת גן ממערב, סביון וגני יהודה מדרום וממזרח, גני תקווה במזרח ובפתח תקווה מצפון מזרח. היא הוכרזה כעיר בשנת 1992 ולפני כן פעלה כמועצה מקומית.

נוסדה בשנת 1939, וקרויה על שם אוֹנוֹ הקדומה, הנזכרת במקרא ובמקורות חז"ל, ואשר שכנה באזור בו הוקמה העיר.

קריית אונו
סמל קריית אונו
Flag of Kiryat Ono
עיריית קריית אונו
המשכן החדש של עיריית קריית אונו ומגדל המים
מחוז תל אביב
מעמד מוניציפלי עירייה
ראש העירייה ישראל גל
גובה ממוצע[1] ‎61‏ מטר
תאריך ייסוד 1939
סוג יישוב יישוב עירוני 20,000‏–49,999 תושבים
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 39,986 תושבים
    - דירוג אוכלוסייה
‎54
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎1.5%‏ בשנה עד סוף 2018
  - צפיפות אוכלוסייה 8,678 תושבים לקמ"ר
    - דירוג צפיפות ‎13
תחום שיפוט[2] 4,540 דונם
    - דירוג שטח שיפוט
‎200
(למפת גוש דן רגילה)
Tel-aviv area
 
קריית אונו
קריית אונו
32°03′39″N 34°51′26″E / 32.0607456568937°N 34.8571031895554°E
מדד חברתי-כלכלי - אשכול
לשנת 2015[2]
8 מתוך 10
מדד ג'יני
לשנת 2016[2]
0.4584
    - דירוג מדד ג'יני
‎35
פרופיל קריית אונו נכון לשנת 2017 באתר הלמ"ס
https://www.kiryatono.muni.il/
PikiWiki Israel 42640 Founders square in Kiryat Ono
שלט מייסדי קריית אונו ברחבת המייסדים
PikiWiki Israel 9926 reisfeld park in kiryat ono
גבעת העץ הבודד בפארק רייספלד. הפסלים הם של הפסלת עפרה צימבליסטה
Old water tower in Kiryat Ono
מגדל המים הישן בקריית אונו
Sportech
ספורטק קריית אונו, בשכונת פסגת אונו בצפון העיר, 2009
Kiryat Ono country club
בריכה בקאנטרי קלאב בקריית אונו

אונו הקדומה

שמה של העיר לקוח משם היישוב מתקופת המקרא, בית שני, המשנה והתלמוד "אונו", ששמו השתמר לפי הסברה המקובלת ב"כפר עאנה" הסמוך מדרום[3].

לפי המתואר במקרא, אונו נבנתה על ידי שמר מצאצאי בנימין: "וּבְנֵי אֶלְפַּעַל עֵבֶר וּמִשְׁעָם וָשָׁמֶד הוּא בָּנָה אֶת אוֹנוֹ וְאֶת לֹד וּבְנֹתֶיהָ"[4].

אונו נזכרת בימי שיבת ציון כאחד היישובים ביהודה בהם התיישבו שבי ציון, לצד לוד וחדיד: "בְּנֵי לֹד חָדִיד וְאוֹנוֹ שְׁבַע מֵאוֹת עֶשְׂרִים וַחֲמִשָּׁה"[5]:, וכן: "לֹד וְאוֹנוֹ גֵּי הַחֲרָשִׁים"[6]. כמו כן, נזכרת בתנ"ך בקעת אונו בה שכנה העיר: "וַיִּשְׁלַח סַנְבַלַּט וְגֶשֶׁם אֵלַי לֵאמֹר לְכָה וְנִוָּעֲדָה יַחְדָּו בַּכְּפִירִים בְּבִקְעַת אוֹנוֹ וְהֵמָּה חֹשְׁבִים לַעֲשׂוֹת לִי רָעָה"[7].

העיר נזכרת גם במקורות חז"ל, בין היתר כמקום מוצאם או מושבם של התנא רבי חנינא איש אונו ושל האמורא רבי יהושע אוניא, וכן היא נזכרת במקורות חז"ל השונים כאחת הערים המוקפות חומה מימי יהושע בן נון[8].

במדרש איכה רבה מובאת העיר כדוגמה לעיר יהודית מובהקת, לעומת לוד שכנתה, בה התגוררה גם אוכלוסייה נכרית: "צִוָּה ה' ליעקב סביביו צריו - כגון חלמיש לנוה, סוסיתא לטבריה, קסטרא לחיפה, יריחו לנוערן, לוד לאונו"[9].

לפי התיאור שבמקורות חז"ל, מיקומה של אונו הקדומה היה דרומית לאתרה של העיר המודרנית: "מלוד לאונו שלשה מילין"[10]. עדות להמשך היישוב היהודי באונו קיימת עד התקופה הצלבנית, ובגניזה הקהירית נזכר קשר של יהודי מצרים עם קהילת "קריית אונו"[11].

היסטוריה

היישוב המודרני הוקם בשנת 1940, כאשר ביוזמת המרכז החקלאי התארגנו 40 משפחות שביקשו להקים לעצמם שכונה חקלאית סמוך לכפר אז"ר. לשם כך, נרכשו אדמות מן הערבים שישבו בכפר עאנה ובאל-ח'ירייה. היישוב החדש נקרא "כפר אונו". בשנת 1949 הוקם בכפר בית הספר היסודי הראשון ניר. בשנת הלימודים תשע"ד למדו בו כ-700 תלמידים.

בשנת 1950, הוקמה בעיר מעברה גדולה שאיכלסה בעיקר את עולי עיראק, רומניה, תימן וצפון אפריקה. באותה שנה היישובים כפר אז"ר והקיבוץ העירוני רמת אפעל הצטרפו לכפר אונו במסגרת מועצה אזורית אונו. 4 שנים לאחר מכן, ב-1954 הכפר פרש מן המועצה האזורית, בשל מחלוקת האם להפוך את האזור לעירוני או להותירו חקלאי, ושמה של המועצה המקומית שונה לקריית אונו, שם שנשמר עד היום.

בין השנים 1962 ל-1967 הוקמה שכונת קיראון, שכונה מודרנית, עם בנייה לגובה והרבה שטחים ירוקים. השכונה תוכננה על ידי האדריכל ישראל לוטן. שכונות נוספות שהוקמו באותה תקופה הן שכונת רימון ושכונת ירון[12].

בשנת 1992 הוכרז היישוב כעיר.

בשנת 2001 נפתח הקניון הראשון בעיר, ובאותו זמן החל אכלוס שכונת רייספלד, שנבנתה במקום בו היה פרדס רייספלד. השכונה בנויה מסביב לפארק אותו מקיפים 8 בניינים. הפארק נקרא פארק רייספלד, והוא הפארק הגדול בעיר. בפארק זה נערכות מדי שנה חגיגות יום העצמאות.

שכונות נוספות התחילו להבנות בעיר בתקופה זאת. שכונת פסגת אונו בצפון העיר, בעלת מגדלים בני 20 קומות ועוד מגדלים נמוכים יותר, ושכונת עבר הירדן בדרום העיר.

בשנת 2008 בעקבות פירוק מועצה אזורית אפעל סופח לקריית אונו השטח שבין אוניברסיטת בר-אילן לכפר אז"ר, שם מתוכננים להיבנות אזור עסקים ומשרדים, שכונת מגורים והיכל תרבות, שכונה זו תיקרא שכונת אריאל שרון, על שם ראש ממשלת ישראל לשעבר אריאל שרון.

בשנת 2009 נפתח בעיר ספורטק, שמושך אליו הרבה אנשים מקריית אונו ומאזור בקעת אונו כולו, בשנת 2015 נפתח קאנטרי קלאב בעיר ליד הספורטק.

פרויקט הפינוי בינוי הראשון בישראל נבנה בקריית אונו. בשנת 2011 התחילו בקריית אונו שני פרויקטים של פינוי בינוי, הפרויקט הראשון נבנה ברחוב שאול המלך והשני ברחוב ישעיהו. שכונת רייספלד גדלה ובהיקפה בתי דירות וקוטג'ים.

אוכלוסייה

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לשנת 2013, האוכלוסייה בקרית אונו מונה 35,546 תושבים. העיר מדורגת 8 מתוך 10 בדירוג החברתי-כלכלי. אחוז הזכאים לתעודת בגרות מבין תלמידי כיתות י"ב בשנת (2010/2011) היה 82.5%. השכר הממוצע של השכירים בשנת 2010 היה 11,500 ש"ח (כשהממוצע הארצי הוא 7,466 ש"ח).

להלן גרף המציג את התפתחות האוכלוסייה בעיר

חינוך

בקרית אונו פועלים מוסדות חינוך רבים בהם תשעה בתי ספר יסודיים:

 • בית הספר ניר: הוותיק בבתי הספר בקריה. משרת את תלמידי השכונות הצפוניות בעיר.
 • בית הספר עלומים: משרת את תושבי שכונת רייספלד. בעבר שכן בית הספר ברחוב בר יהודה במזרח העיר, צמוד לבית הספר רימונים. בשנת 2001 עבר בית הספר למיקומו החדש.
 • בית הספר רימונים: בית ספר בדרום מזרח העיר, משרת את תושבי דרום קריית אונו.
 • בית הספר ע"ש שרת: בית ספר בשכונת קיראון. משרת את תושבי שכונת קיראון וסביבתה.
 • בית הספר ע"ש אביגדור ורשה: בית ספר בשכונות עבר הירדן - שער הקריה. נקרא על שם ראש המועצה לשעבר אביגדור ורשה. משרת את שכונות עבר הירדן ושער הקריה, וחלק מילדי שכונת רייספלד.
 • בית הספר ע"ש יעקב כהן: בית ספר בשכונת פסגת אונו. נקרא על ידי יעקב כהן, ראש המועצה הראשון של קריית אונו.
 • בית הספר שילה: בית ספר מהזרם הממלכתי דתי בעיר. ממוקם בצמוד לבריכת השחיה העירונית. מבנה בית הספר שימש בעבר את התיכון העירוני ע"ש בן צבי, שהעתיק את מקומו למרכז העיר בשנות ה-80.
 • בית הספר הדמוקרטי: פועל על פי עקרונות החינוך הדמוקרטי, מגיל טרום חובה ועד כיתה י"ב. התלמידים מחולקים לבתים, ובכל בית שתי שכבות גיל. בתחילת כל שנה בוחרים התלמידים מערכת שעות אישית ומתחייבים לה.
 • בית הספר האנתרופוסופי בראשית: פועל על פי עקרונות החינוך האנתרופוסופי. בחינוך זה מושם דגש על פיתוח הדמיון, היצירתיות, הנטיות האמנותיות והמיומנויות החברתיות של הילד.

בעיר מצויות שלוש חטיבות ביניים במתחם הקרוי "קריית החינוך" במרכז העיר: חטיבת בן צבי חטיבת שז"ר, וחטיבת פרס.

 • בית הספר יהל"ם: בית ספר למצטיינים ומחוננים אשר מכון הנרייטה סאלד מאתר את תלמידיו ע״י מבחנים. בית הספר מיועד לא רק לתושבי קריית אונו, אלא גם לערים הקרובות.

בעיר קיים בית ספר תיכון אחד, בשם תיכון בן צבי, המרכז אליו תלמידים מהעיר כולה וכן קולט תלמידי חוץ מרשויות סמוכות.

כמו כן קיימים בעיר מוסדות חינוך נוספים כמו הקריה האקדמית אונו וקונסרבטוריון קריית אונו.

בקרית-אונו פועל שבט הצופים "און" אשר נכון לשנת 2015, הוא שבט הצופים הגדול בישראל[דרוש מקור] עם למעלה מ-1,700 חניכים מכיתה ד' עד י"ב. בנוסף, פועלות בעיר תנועות הנוער "הנוער העובד והלומד", "בני עקיבא" ו"כנפיים של קרמבו" וכן, "צב"ר" - תנועת המדצי"ם העירונית, האחראית לפעילות ללמעלה מ-300 חניכים בכיתות ב'-ג'[13].

בנוסף פועלת בעיר ישיבת ההסדר "שסדר-אונו" אשר נוסדה בשנת התש"ע על ידי הרב אוריאל סעייד. הישיבה שייכת לגרעין התורני בעיר "מעיינות". הישיבה מיועדת לבוגרי תיכונים דתיים. הישיבה היא שלוחה של ישיבת "מאיר-הראל". בישיבה לומדים כ-50 תלמידים.

אתרים בעלי חשיבות תרבותית

 • בית המשוררת יונה וולך: בית מספר 24 ברחוב שנקרא על שם אביה מיכאל וולך ממייסדי כפר אונו, שנהרג בקרבות מלחמת העצמאות. בשנות האלפיים, ניצב בית חדש במקומו של הבית המקורי, אך החצר הרחבה נותרה על מקומה.
 • ב-2012 נחנך ברחוב לוי אשכול, גן פסלים על שם יונה וולך. בגן- פסלים של אמנים תושבי קריית אונו וציטוטים משירים של יונה וולך.
 • מגדל המים הישן של כפר אונו, ששימש גם כעמדת ביטחון ליישוב בתקופת מלחמת העצמאות (רחוב זיידמן 7).
 • מגדל המים בתכנון האדריכל משה קופמן משנת 1963 (בצפון היישוב סמוך לתחנת הדלק "פז"). הצעתו של קופמן למבנה ייחודי זה, בעל 16 צלעות, זכתה בתחרות במקום הראשון.
 • שכונת קיראון ושכונת רימון: זוג שכונות בתכנון האדריכל ישראל לוטן, המתאפיינות (בעיקר קיראון) בסגנון הברוטליסטי שזכה להשראה בארץ באותה התקופה בין השאר מעבודותיהם של האדריכלים לה קורבוזיה ואוסקר נימאייר.
 • לקריית אונו עיר תאומה בהולנד בשם דראכטן. במרכז קריית אונו ישנה כיכר שנקראת כיכר דראכטן על שם העיר התאומה. גם בדראכטן, קרוב לתיאטרון העירוני יש כיכר שנקראת 'כיכר קריית אונו'. יחסיה של קריית אונו עם דראכטן הנמשכים מזה עשרות שנים, התאפיינו בקרבה מיוחדת. כך, בתקופת ההמתנה הציעה דראכטן לארח את כל ילדי קריית אונו, הצעה שנדחתה באדיבות על ידי היישוב.
 • "העץ הבודד", היה עץ שקמה עתיק, שנבחר וטופח על ידי החקלאי אריה קוניקוב, שעבד בפרדס רייספלד. העץ היה בעבר חלק מ"פרדס רייספלד" אך הוא נפגע בשעה שצעירים הבעירו מתחתיו מדורת ל"ג בעומר, ואחד מהענפים נשבר. בליל ה-20 בדצמבר 2002 העץ קרס בשל סערה שהתחוללה באזור. את העץ עקרו ממקומו וכעבור לילה נשתל עץ שקמה אחר. כיום, הפרדס נעקר ובמקומו הוקם פארק, הקרוי "פארק רייספלד".
 • אבן הזיכרון לחייל האוסטרלי, (רח' רבין פינת לוי אשכול).
 • רחבת המייסדים ברחוב המייסדים בעיר (בשכונת רייספלד). במרכז הרחבה גינה קטנה ולוח המנציח את שמות מייסדי העיר. הכיכר הוקמה ב-2010 לציון 70 שנה ליסוד המקום.
 • החורשה הלימודית - בסמוך לשכונת רימון ובה עצים מיוחדים מסוגים שונים עם שלטי הסבר צמודים אליהם[14] (רחוב המעגל).

אתרי הנצחה לנופלים במערכות ישראל

Miron Altagar memorial (2)
אנדרטת מירון אלתגר

ראשי היישוב לדורותיהם

רב העיר הוא הרב ד"ר רצון ערוסי.

תחבורה

כבישים

לעיר נגישות גבוהה לצירי תחבורה ראשיים. העיר מחוברת לכביש 471 בצפון, שמחבר בין כביש 4 לבין כביש 6. בנוסף, קריית אונו מחוברת לכביש הרוחב האזורי כביש 461 באמצעות כביש גישה וזו הכניסה העיקרית אליה מדרום.

התנועה מצפון לדרום בעיר מתבצעת בעיקר על גבי ציר "לוי אשכול", המתחיל במבואות הדרומיים של העיר בואך צומת סביון על כביש 461, חוצה את שכונות העיר המזרחיות ומסתיים במחלף אונו צפונית לעיר, על כביש 471. מיקומו של הציר ומרכזיותו במרחב הביאה למצב שתושבים רבים באזור ראו בו דרך חלופית לכבישי אורך אחרים באזור, ותנועה רבה המגיעה מחוץ לעיר חוצה את קריית אונו על גבי הציר.

כביש אורך נוסף בעיר הוא ציר יעקב דורי- בן-גוריון, העוקף את שכונות העיר ממערב וצמוד לרמת גן ולבסיס תל השומר. מתוכננת הרחבה של הכביש על מנת שיוכל לקלוט תנועת כלי רכב המגיעים מחוץ לעיר.

כבישי רוחב חשובים בעיר כוללים את רחוב צה"ל בדרום העיר, רחוב שלמה המלך במרכז העיר, רחוב מיכאל וולך-הנשיא בצפון-מרכז העיר ורחוב הרצל בצפון העיר

כביש אורך בהקמה הוא כביש מוטה גור וכביש רוחב משה לוי היחברו את כביש 461 ומחנה דורי ואת הבק"ום והקרייה האקדמית אונו

אוטובוסים

בעבר פעלה בקריית אונו חברת האוטובוסים "דן", אך החל משנת 2003 - חברת "קווים" מפעילה קווי אוטובוס בקרית אונו כחלק מאשכול בקעת אונו - פתח תקווה בו זכתה במכרז. בעבר פעל בדרום העיר, סמוך לשכונת רימון, "מסוף רימון", ממנו יצאו מספר קווים למיקומים שונים בתל אביב, דרך שכונות העיר. בשנת 2005 עבר המסוף למיקום חדש מול הבקו"ם וב 2014 עבר לצומת סביון סמוך לתחנת כיבוי האש.

את העיר חוצים עוד מספר אוטובוסים נוספים המקשרים בינה לבין רשויות האזור כמו יהוד, אור יהודה, גני תקווה ופתח תקווה.

רכבת קלה

במסגרת תוכנית הרכבת הקלה של גוש דן, מתוכנן להגיע לפאתי קריית אונו הקו הסגול של הרכבת הקלה. הקו מתוכנן לעבור בצמוד לשכונות המערביות של העיר, ולנסוע לאורך ציר בן-גוריון במערב העיר. הקו צפוי להפתח בשנת 2023 לכל המוקדם.

קו מטרו m3 מתוכנן לעבור בעיר ונמצא בדיונים על מסלולו כאשר העירייה מעוניינת שיעבור ברחוב הראשי - לוי אשכול ואילו חברת נתע מעוניינת בתוואי יותר קל.

פוליטיקה מקומית

בשנת 2003 נערכו בחירות מוקדמות לאחר שראש העיר היוצא, דרור בירנבאום, פרש במפתיע מתפקידו לאחר שקיבל מישרה ניהולית בכירה בחו"ל. בבחירות למועצה זו נבחרו הרשימות: תנועת התושבים 3 מנדטים- בראשותו של יוסי נשרי. קריית אונו ירוקה 3 מנדטים- בראשותו של ישראל גל. שינוי 3 מנדטים - בראשות איתי גרין. עתיד חדש 2 מנדטים - בראשות איציק ציזר. ליכוד - מנדט אחד. ש"ס - מנדט אחד. קריית אונו שלנו - מנדט אחד. מפדל - מנדט אחד. נאמני קריית אונו - מנדט אחד. מרצ - מנדט אחד.

בחירות 2008 התקיימו ב-11 בנובמבר 2008, אך אף מועמד לא השיג אחוזי תמיכה הגבוהים מ-40% מקולות הבוחרים. סיבוב שני נערך שבועיים לאחר מכן ב-25 בנובמבר 2008, בבחירות אלו התמודדו:

 • יוסי נשרי, ראש העירייה המכהן, בתמיכת הליכוד.
 • ישראל גל, בתמיכת מפלגת העבודה.

יוסי נשרי ניצח ברוב דחוק את ישראל גל.

בבחירות למועצה זו נבחרו הרשימות: תנועת התושבים 3 מנדטים - בראשותו של יוסי נשרי. קריית אונו ירוקה 3 מנדטים - בראשותו של ישראל גל. המקומים והירוקים 2 מנדטים - בראשות יעקב סבו. קדימה 2 מנדטים - בראשות עמי כחלון. עתיד חדש 2 מנדטים - בראשות איציק ציזר. צדק חברתי - מנדט אחד. איחוד ש"ס והמפד"ל - מנדט אחד. חזית דתית מאוחדת - מנדט אחד.

המהפך:

ב-22 באוקטובר 2013 נבחר ישראל גל לראשות העיר ברוב של 56% מול 44%. הקואליציה שהקים ישראל גל כוללת את הרשימה המאוחדת בראשות ישראל גל (5 מנדטים), מרצ בראשות ירון יעקבי, יש עתיד וחזית דתית מאוחדת בראשות נפתלי כהן שנבחר לסגן ראש העירייה. את ספסלי האופוזיציה חובשים הרשימות: מפלגת יוסי נשרי עם איציק ציזר, המקומיים ותקווה בראשות שי דבורה.


בנובנבמר 2018 נבחר ישרכל גל בשנית לראשות העיר כאשר מפלגתו זכתה ב5 מושבים. גיל מיכלס שהתמודד מולו בסיעה משותפת של לב, עתיד חדש ויש עתיד זכו ב 3 מנדטים. סיעות שס, מרצ והמקומיים זכו ב2 מנדטים כל אחד סיעת השכנים (סיעה של שכונת פסגת אונו) זכתה במושב אחד. סיעות הבית היהודי, ליכוד וסיעתו של שי דבורה לא עברו את אחוז החסימה.

מסחר

כתוצאה ממדיניות העירייה לאורך השנים, וסוגיית הקרקעות בבעלות פרטית בעיר, קריית אונו מאופיינת בשטחים רבים למגורים ובמעט מאוד שטחי מסחר ותעסוקה. למעשה לא קיים בעיר אזור תעסוקה. המסחר בעיר מתרכז בעיקר באזור קניון קריית אונו, שבו מצויות חנויות רבות ומגדל משרדים בודד. שאר המסחר בעיר מרוכז במרכזים מסחריים שכונתיים.

מרכזי המסחר העיקריים של העיר כוללים את:

 • קניון קריית אונו - ממוקם במרכז העיר. נבנה על חורבות המרכז המסחרי של קיראון, שהיה עד סוף שנות ה-90 המרכז המסחרי הראשי בעיר. שטחי המסחר בקניון כוללים 24,000 מ"ר מסחריים, ועוד כ-11,000 מ"ר של משרדים. בקניון כ-125 חנויות מכל הסוגים, והוא כולל מוקדי פנאי כגון קולנוע רב חן, מתחם באולינג ומתחם קארטינג במפלס התחתון של החניון. במגדל המשרדים מצויות מרפאות וסניפים של קופות החולים הגדולות. חנויות נוספות נמצאות בסביבה הקרובה של הקניון.
 • מרכז דרכטן - מרכז מסחרי הבנוי סביב כיכר שנקראת על שם העיר התאומה של קריית אונו, דראכטן. סמוך לגן הגיבורים בעיר. במרכז יש חנויות רבות, בנק, סניף דואר וגינת משחקים. בשנת 2013 התבצע שיפוץ מקיף במרכז, והוחלף הריצוף ומתקני הילדים. כמו כן שופצו חזיתות החנויות.
 • מרכז רש"י - מרכז מסחרי קטן בלב שכונת מגדל המים. מאכלס מספר חנויות מתחום הביגוד והאופנה.
 • מרכז מסחרי ברחוב הרצל.
 • מרכז רימון - מרכז מסחרי שנבנה במרכז שכונת רימון, בשנות ה-70. במקור תוכנן כמרכז מסחרי עם שתי קומות שהיה אמור לכלול סניף בנק ובריכת שחייה. בפועל נבנה מרכז חד קומתי שעצים ניטעו במרכזו. המרכז מאכלס מספר עסקים.
 • מרכז כיכר האחים גרין - מרכז קטן בלב השכונה הוותיקה.
 • מרכז מסחרי ברחוב ההגנה.
 • מרכז מסחרי קטן ברחוב פנקס.
 • רייספלד סנטר- מרכז מסחרי בשכונת רייספלד שכולל בין היתר המבורגריה, פיצריה, גלידריה ובית קפה.


כחלק מתוכנית המתאר שמקודמת בעיר צפוי רחוב לוי אשכול ושלמה המלך לעבור להיות רחובות מסחריים עם חנויות לאורכם.

שכונות

 • קריית אונו הוותיקה - ממוקמת בצפון העיר, בין כביש 471 מצפון ורחוב מיכאל וולך בדרום. מהווה את הלב ההיסטורי של קריית אונו. בשכונה הוקמו המבנים הראשונים של העיר, בתחילת שנות ה-40. בין המוסדות החשובים בשכונה: בית העירייה הישן, מגדל המים הישן של העיר וכן מגרש הכדורגל העירוני ובריכת השחייה העירונית. בלב השכונה נמצא מרכז דראכטן, המשרת את תושבי השכונה, ולצדו בית הספר היסודי הראשון בעיר "ניר". כמו כן השכונה מאכלסת את הקונסרבטוריון העירוני. במזרח השכונה ממוקם הפארק על שם אביבה ורשה.
 • גני אילן - ממוקמת בצפון מערב העיר, בין דרך בן-גוריון וקציר במערב וקרית אונו הוותיקה ממזרח. הוקמה בשלהי שנות ה-80 וה-90 ומאופיינת בעיקר בבתים צמודי קרקע ומעט בנייה רוויה. תושבי השכונה הם בעיקר בני השכבות הסוציו-אקונומיות הגבוהות. בשכונה בריכה עירונית, מגרש הכדורגל העירוני, מגרשי טניס, ומספר מרכזים מסחריים זעירים. בסמוך לשכונה נמצאת אוניברסיטת בר-אילן וגובלים בה שטחים פתוחים נרחבים.
 • שכונת מגדל המים - ממוקמת בצפון מזרח העיר, בין היישוב גני תקווה במזרח ודרך לוי אשכול במערב. שמה ניתן לה עקב הימצאותו של מגדל המים המודרני של העיר. מאופיינת בעיקר בבנייה נמוכה. שבט הצופים העירוני נמצא בשכונה.
 • פסגת אונו - הוקמה בשנות ה-2000 וממוקמת בצפון מזרח העיר. השכונה מאופיינת בבנייה רוויה ובבינוי צפוף, המקיף פארק עירוני. במקור תוכננה לשמש כמוקד למגורים, מסחר ותעסוקה במקביל. בפועל, תוכניות שטחי המסחר בשכונה טרם הבשילו, והשכונה משמשת בעיקר למגורים. מוסדות חשובים בשכונה: בית העירייה החדש, הספורטק העירוני ומועדון הקאנטרי קלאב החדש של העיר. תוכניות עתידיות לשכונה כוללות שטחי מסחר מצומצמים בעיקר לאורך כביש מכבית, וכן הקמת מבנה חדש לתנועת הצופים.
 • רייספלד (קריית אונו החדשה) - הוקמה בסוף שנות ה-90, וממוקמת במרכז העיר, בין רחוב בין גוריון ממזרח לקיראון ממערב. השכונה קרובה לצירי תנועה ראשיים, מאופיינת בבנייה רוויה ובמעט צמודי קרקע, ובשנים האחרונות ממשיכה להתפתח כולל בניית בנייני מגורים בגובה 10–12 קומות[16]. במרכזה מצוי "פארק רייספלד", הפארק הגדול בעיר בשטח של 40 דונמים. בשכונה ממוקמת הספרייה העירונית ובית הספר היסודי עלומים החדש, והיא נמצאת במרחק הליכה מקניון קריית אונו. בעבר נרשמו מאבקים בין תומכי הקמת שטחי ציבור ומסחר במרכז השכונה, בסמוך לפארק, כולל היכל תרבות עירוני ומבני ציבור נוספים, לבין תושבי השכונה המתנגדים לבנייתם.
 • קיראון - אחת השכונות הוותיקות בעיר. תוכננה על ידי האדריכל ישראל לוטן ונבנתה במהלך שנות ה-60. הבנייה בשכונה מאופיינת בסגנון ברוטליסטי שהיה נפוץ בתקופה זו. הדבר מתבטא בחזיתות בטון חשופות ובקווים ישרים של בנייני השכונה. בשנים האחרונות חלק מבתי השכונה הועלו כמועמדים לשימור. במרכז השכונה נמצא פארק צה"ל הכולל שבילים רבים להולכי רגל ושטחים ירוקים רבים. גבולות השכונה אינם אחידים. יש הרואים גם בשכונות מצפון לרחוב שלמה המלך, בואכה קניון קריית אונו וצפונה ממנו, חלק מהשכונה.
 • שער הקריה - שכונה חדשה בדרום מערב העיר, שהבנייה בה בעיצומה. השכונה מאופיינת בעיקר בבנייה רוויה, וצמודה למחנה הצבאי תל השומר ולמתקני הבקו"ם.
 • עבר הירדן - שכונה חדשה בדרום מערב העיר. מאופיינת בבנייה צמודת קרקע ומעט בנייה רוויה. גובלת ברחוב צה"ל במזרח ובשכונת שער הקריה ממערב. השכונה צמודה לקריה האקדמית אונו, השוכנת מדרום לה.
 • רימון - השכונה הדרומית בעיר. גובלת בסביון במזרח ובדרך לוי אשכול במערב. בדומה לקיראון גם היא תוכננה על ידי האדריכל ישראל לוטן. השכונה נבנתה בשנות ה-70, ומאופיינת בבנייה רוויה בסגנון ברוטליסטי. הבניינים בשכונה בנויים בצורה מעגלית סביב פארק רחב ידיים המתוחזק על ידי תושבי השכונה, בשונה מהפארקים האחרים בעיר. בשכונה מרכז מסחרי וגני ילדים. בתחילת שנות ה-2000 נבנו בשכונה מספר בניינים חדשים.

שכונות עתידיות

 • נאות אריאל שרון -שכונה בהקמה,השכונה נמצאת בין כביש גהה לאוניברסיטת בר-אילן ולכפר אז"ר ,תכיל אחת עשרה מגדלי מגורים בעלי 20-36 קומות,2 בנייני מגורים בעלי 12-16 קומות,שלושה בנייני משרדים,קריית חינוך התכיל גני חובה, טרום חובה,טרום-טרום חובה ובית ספר יסודי ממלכתי,סביב השכונה יוקם פארק בן כ13 דונם הכולל שבילי הליכה,בנוסף בכל אחד ממגדלי המגורים של פרויקט אומאמי יוקם חדר יין לאחסון וקירור יינות עם תא פרטי לכל משפחה,
 • שכונת האקליפטוס - שכונה שמתוכננת להיות מוקמת כחלק מצבר השכונות הדרומיות של העיר, על שטחי בסיס תל השומר, לכשיפונו. השכונה הנ"ל תאופיין בבנייה רוויה. שטח וגודל השכונה עודנו לא ברור, עקב מחלוקות לגבי עתיד השטח מבחינה מוניציפלית - בשנים האחרונות התגלעו סכסוכים בין עיריית קריית אונו לעיריית אור יהודה לגבי עתיד שטחי המחנה הצבאי, והדבר עודנו נדון בוועדות השונות.

ערים תאומות

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
 2. ^ 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 הנתונים לפי טבלת רשויות מקומיות באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
 3. ^ אנציקלופדיה מקראית - אוצר הידיעות על המקרא ותקופתו, הוצאת מוסד ביאליק, כרך א', 150.
 4. ^ ספר דברי הימים א', פרק ח', פסוק י"ב, לפי דעת מקרא הכוונה לאלפעל אביו.
 5. ^ ספר עזרא, פרק ב', פסוק ל"ג.
 6. ^ ספר נחמיה, פרק י"א, פסוק ל"ה.
 7. ^ ספר נחמיה, פרק ו', פסוק ב'.
 8. ^ משנה, מסכת ערכין, פרק ט', משנה ו'; משנה, מסכת גיטין, פרק ו', משנה ז'; תלמוד ירושלמי, מסכת מגילה, פרק א', הלכה א', תוספתא, סנהדרין, ב, ,ו; וראו גם: בן ציון סגל, הגאוגרפיה במשנה - אונו; אונו באתר דעת.
 9. ^ איכה רבה (מהדורת בובר) פרשה א ד"ה צוה ה' ליעקב.
 10. ^ תלמוד בבלי, מסכת כתובות, דף קי"א, עמוד ב'.
 11. ^ מ"ע פרידמן, אונו: ידיעות חדשות מכתבי הגניזה, בין ירקון ואיילון, רמת גן 1983, 75-83.
 12. ^ קרית אונו תקלוט השנה 1000 משפחות, מעריב, 23 במרץ 1966
 13. ^ תנועות הנוער, באתר עיריית קריית אונו
 14. ^ החורשה הלימודית, באתר עיריית קריית אונו
 15. ^ חנוכת גינת נתי , באתר יוטיוב
 16. ^ "החלו הריסת הבניינים הישנים בפרויקט בינוי פינוי בקריית אונו". אונו-ניוז, 18 בספטמבר 2017
אבן הזיכרון לחייל האוסטרלי בקריית אונו

אבן הזיכרון לחייל האוסטרלי, ברייאן טמפלר ברטון, מרגימנט הפרשים האוסטרלים הקלים השישי, שנהרג ב-3 בדצמבר 1917, היא אבן זיכרון שנמצאה במהלך שנות השבעים בגבול קריית אונו - פתח תקווה. החייל נהרג במסגרת הקרב על קו שתי העוג'ות, אשר עבר בקרבת מקום. עיריית קריית אונו הודיעה כי המצבה המקורית נהרסה. העירייה ביצעה שיחזור של המצבה. המצבה המשוחזרת נמצאת בגינה קטנה ליד תחנת הדלק פז ברחוב לוי אשכול.

אשר דר

אשר דר (דרייזין) (נולד ב-1932) הוא קצין צה"ל בדימוס בדרגת אלוף-משנה, בעל עיטור העוז וצל"ש אלוף. כיהן כמנכ"ל מגן דוד אדום וראש המועצה המקומית קריית אונו.

בקעת אונו

בקעת אונו היא עמק בשפלה. הבקעה מהווה אזור מוניציפלי במחוז המרכז ובגבול מחוז תל אביב. בו נמצאים היישובים והערים אור יהודה, קריית אונו, גני תקווה, גת רימון, כפר מעש, סביון, גני יהודה, יהוד, מגשימים, נוה מונוסון, ורמת פנקס, וכן החלקים המזרחיים של העיר רמת גן (תל השומר,קריית קריניצי, רמת אפעל וכפר אז"ר).

לעיתים נוהגים לראות גם את העיר גבעת שמואל כחלק מבקעת אונו, ואולם בשנים האחרונות, בשל שינוי אופיו של ישוב זה עקב בנייה מואצת, התקרבותה לעיר פתח תקווה, הצעות ממשלתיות לאחד אותה עם עיר זו וסלילת כביש מכבית (כביש 471), אשר ניתק אותה משאר חלקי הבקעה, מקובל שלא לראותה כחלק מאזור זה. ההגדרה הממשלתית של בקעת אונו (ראו דו"ח ועדת שחר, להלן) לא כללה בה את גבעת שמואל מטעמים אלה.

בתחומי הבקעה עוברים שני נחלים: נחל אונו ונחל יהוד - המהווים יחדיו את אחד מיובליו של נחל איילון.

גלעד ארדן

גלעד מנשה אֶרְדָן (נולד ב-30 בספטמבר 1970) הוא השר לביטְחון הפנים, והשר לנושאים אסטרטגיים והסברה, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני וחבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד. בעברו כיהן בין היתר כשר הפנים, כשר התקשורת, כשר להגנת העורף וכשר להגנת הסביבה. עורך דין במקצועו.

דרור קשטן

דרור קשטן (נולד ב-1 באוקטובר 1944), הוא כדורגלן עבר ומאמן כדורגל ישראלי. קשטן הוא המאמן המעוטר ביותר בתולדות הכדורגל הישראלי, עם שש אליפויות, שישה גביעי מדינה, שלושה גביעי טוטו ושלוש זכיות בתואר אלוף האלופים.

קשטן הוא אביו של תומר קשטן המשמש כמאמן כדורגל אף הוא.

הליגה הארצית בכדורסל

הליגה הארצית בכדורסל היא ליגת הכדורסל השלישית בחשיבותה בכדורסל הישראלי, ומורכבת משתי ליגות המחולקות לפי אזור גאוגרפי: ליגה ארצית צפון וליגה ארצית דרום.

מעונת 1991/92 ועד לעונת 2014/15 הקבוצות אשר סיימו במקום הראשון בליגה הארצית בכל מחוז היו מעפילות לליגה הלאומית (הליגה השנייה) החל מעונת 2015/16 הונהג לתקופה של 4 עונות פליאוף עליה ממקומות 1 עד 4 בכל מחוז בסיום עונת 2018/19 הורחב הפליאוף למקומות 1 עד 8.

הפועל קריית אונו

הפועל קריית אונו היא קבוצת כדורגל ישראלית מהעיר קריית אונו המתמודדת בליגה ב'. בעבר השתתפה בליגה השנייה במשך 9 עונות.

הפועל קריית אונו (כדוריד)

הפועל קריית אונו בכדוריד הוא מועדון כדוריד ישראלי מהעיר קריית אונו, המתמודד בליגת העל בכדוריד.

את המועדון הקים בשנת 1975 מר יורם ישראלי ביחד עם אמיר דרוקר, יורם ישראלי הוא שחקן עבר ומאמן משנת 1956, יקיר העיר קריית אונו.

קבוצת הבוגרים הבכירה עלתה בעונת 2010/11 לליגת העל.

חזון המועדון: חינוך לחברות, הדדיות ושמירה על כבוד האחר והשונה, תוך תשומת לב להצטיינות אישית ולהתנהגות מופת

למועדון שני אולמות: אולם "צ'יינין", ברחוב הזמיר 1 בקריית אונו, והאולם החדש, ברחוב רפאל איתן 6.

עמותת "אונו כדוריד-ספורט" כוללת כיום כ-450 ספורטאים פעילים בכל הגילאים. במועדון פועלות 16 קבוצות צעירות (ילדים/ות ונערים/ות), קבוצת בוגרים (ליגת העל) וקבוצת נשים.

הקריה האקדמית אונו

הקריה האקדמית אונו היא עמותה רשומה ומכללה אקדמית שאינה מתוקצבת, הממוקמת בקריית אונו, שם שוכן הקמפוס המרכזי של המוסד, וכמו כן, מפעילה קמפוסים נוספים באור יהודה, בירושלים ובחיפה.

כביש 4

כביש 4 הוא אחד הכבישים הארוכים ביותר בישראל, אורכו 201 קילומטר והוא אחד העמוסים שבכבישי הארץ. הכביש נמשך ממחסום ארז בגבול רצועת עזה בדרום, עד למעבר ראש הנקרה בגבול הלבנוני בצפון. הכביש עובר לכל אורך מישור החוף, ויש לו המשך מעבר לגבול לבנון בצפון, וברצועת עזה ובמצרים בדרום. הקטע בין מחלף אשדוד למחלף חולון מזרח מוגדר ככביש מהיר.

כביש 471

כביש 471 (המוכר גם ככביש מכבית) הוא כביש רוחב (ממערב למזרח) המקשר בין כביש 4, כביש 6 וכביש 444, העובר דרך פתח תקווה, קריית אונו וגבעת שמואל. הכביש מהווה את גבולו הצפוני של אזור בקעת אונו. בינואר 2013 הוכרז קטע הכביש ממחלף בר-אילן עד מחלף נחשונים ככביש מהיר ומהירות הנסיעה המרבית המותרת בו היא 110 קילומטר לשעה.

כדורמים

כדורמים (כדור-מים או מתרגום מאנגלית פולו-מים Water polo ) הוא משחק ספורט קבוצתי בבריכת שחייה, המשלב יכולות של שחייה, תנועה במים (המכונה "רגל-רגל") וזריקת כדור לשער עם היד, בדומה לכדוריד.

כל קבוצה כוללת שישה שחקני שדה ושוער. מטרת המשחק היא להבקיע כמה שיותר שערים. כל שער מקנה נקודה אחת, בדומה לכדורגל וכדוריד. המשחק אורך 32 דקות ומחולק לארבעה רבעים, בני שמונה דקות כל אחד.

מקור המשחק בבריטניה, בסוף המאה ה-19.

הכדור בו משחקים עשוי מניילון עמיד למים, וגודלו ככדור כדורגל.

שיטת המשחק הנפוצה ביותר היא במתווה 3-3 ומכונה "בלאנס". שחקני השדה מסודרים בשתי שורות בסיסיות, בכל אחת מהן שלושה שחקנים.

כדורמים גברים הוא ספורט אולימפי משנת 1900, וכדורמים נשים הוא ספורט אולימפי משנת 2000.

מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב - קו המטרו M3

קו המטרו M3 הוא קו רכבת תחתית עתידי במטרופולין תל אביב.

מערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב - קווי מטרו

קווי המטרו הם שלושה קווי רכבת תחתית כחלק מהמערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב. נכון לשנת 2017 שלושת הקווים נמצאים בבדיקת היתכנות. הם נועדו להרחיב את רשת הקווים לפרברים המרוחקים יותר - כפר סבא ורעננה בצפון, ראש העין במזרח ורחובות בדרום, ולקצר משמעותית את זמני הנסיעה למרכזי התעסוקה בתל אביב. הקווים נועדו בין היתר כתחליף לקווים שהוקפאו: הקו הצהוב, הקו הכחול והקו הוורוד.

תוואי הקווים הוגדרו לפי שלושה "מסדרונות ביקוש":

קו המטרו M1 - קו מצפון (כפר סבא ורעננה) לדרום (ראשון לציון, לוד ורחובות) דרך תל אביב

קו המטרו M2 - קו מזרח-מערב שיספק שירות מראש העין דרך דרום פתח תקווה, רמת גן לתל אביב

קו המטרו M3 - קו בצורת חצי טבעת שיחבר בין כל קווי הרשת ויאפשר מעבר ביניהם

עונת 1985/1986 בליגה הלאומית בכדורסל

עונת 1985/1986 בליגה הלאומית בכדורסל הייתה העונה ה-32 של הליגה. הליגה כללה 11 קבוצות (הפועל עפולה ביטלה את השתתפותה). מתכונת התחרות עם פורמט פלייאוף לא השתנה מהעונה הקודמת. שמונה הראשונות התמודדו זו מול זו (מקום ראשון מול שמיני, שני מול שביעי וכך הלאה) בסדרות של הטוב משלושה משחקים, כשלקבוצה בעלת המיקום הגבוה יותר יתרון ביתיות. מנצחות סדרות רבע הגמר (מנצחת מקום ראשון-שמיני נגד מנצחת מקום רביעי-חמישי וכך הלאה) וחצי הגמר התמודדו בסדרת גמר של טוב משלוש כאשר המנצחת בסדרת הגמר זוכה באליפות.

על ניצחון במשחק הוענקו שתי נקודות ונקודה בודדת הוענקה על ההפסד במשחק. לליגה העליונה עלו אליצור נתניה (שזכתה למקום השני לאחר הפלייאוף) והפועל קריית אונו.

העונה הסדירה החלה ב-9 בספטמבר 1985 הסתיימה ב-20 בינואר 1986. לאחר הפלייאוף, העונה הסתיימה בניצחון של מכבי תל אביב בפעם ה-18 ברציפות.

בהתאם לתוצאות העונה הפועל קריית אונו ירדה ליגה. הפועל עפולה/העמק התפרקה עקב כישלון האיחוד, לא שיחקה בעונה זו, ולא נכנסה קבוצה במקומה.

עופרה עופר

עופרה עופר אורן (נולדה ב-4 ביולי 1951 בתל אביב), סופרת, בלוגרית, מתרגמת ועורכת ישראלית. לימדה אנגלית בבית הספר לאומנויות ע"ש תלמה ילין בגבעתיים.

עירוני קריית אונו

עירוני שיקו קריית אונו (בעבר: אליצור קריית אונו, מועדון כדורסל הבקעה) היא קבוצת כדורסל ישראלית מהעיר קריית אונו המתמודדת בליגה הארצית. הקבוצה שיחקה בעבר בליגת העל.

רצון ערוסי

הרב ד"ר רצון הלוי ערוסי (נולד ב-1944) הוא רב העיר קריית אונו, חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, מייסד ויו"ר ארגון הליכות עם ישראל. בעל תואר דוקטור למשפטים מאוניברסיטת תל אביב, ומרצה למשפט עברי באוניברסיטת בר-אילן. זוכה פרס כץ לשנת התשע"ט. נחשב לאחד מממשיכי דרכו של הרב יוסף קאפח.

רשימת אלופות ואלופי ישראל בשחייה

רשימת כל השחייניות וכל השחיינים שזכו במדליות באליפות ישראל בשחייה במהלך השנים, לפי המשחים השונים.

לאום ודת[2]
יהודים: 97.5%ערביי ישראל|ערבים-אסלאם|מוסלמים: 0%ערביי ישראל|ערבים-נצרות|נוצרים: 0%דרוזים: 0%אחרים: 2.5%Circle frame.svg
לפי הלמ"ס נכון לסוף 2017
אוכלוסייה לפי גילאים[2]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
0 10 20 30 40 50 60 70
גילאי 0 - 4 8.8%
גילאי 5 - 9 10.0%
גילאי 10 - 14 8.5%
גילאי 15 - 19 6.1%
גילאי 20 - 29 9.1%
גילאי 30 - 44 22.8%
גילאי 45 - 59 16.0%
גילאי 60 - 64 4.2%
גילאי 65 ומעלה 14.4%
לפי הלמ"ס נכון לסוף 2017
חינוך[2]
סה"כ בתי ספר 14
–  יסודיים 9
–  על-יסודיים 5
תלמידים 7,783
 –  יסודי 4,357
 –  על-יסודי 3,426
מספר כיתות 271
ממוצע תלמידים לכיתה 29.0
לפי הלמ"ס נכון לשנת ה'תשע"ז (2016-‏2017)
דגל ישראל
מחוז תל אביב
נפות נפת תל אביב חופפת את שטח המחוז מפת מחוז תל אביב
ערים אור יהודהבני ברקבת יםגבעתייםהרצליהחולון • קריית אונו • רמת גןרמת השרוןתל אביב-יפו
מועצות מקומיות אזורכפר שמריהו

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.