קרטיקון תחתון

קרטיקון תחתון היא תקופה בתור הקרטיקון אשר בעידן המזוזואיקון. משך תקופתה 48 מיליוני שנים, מלפני 145 מיליוני שנים עד לפני 100 מיליוני שנים.

תור תת-תור גיל גיל במיליוני שנים
פלאוגן פלאוקן דן צעיר יותר
קרטיקון עליון מאסטריכט 66.0–72.1
קמפן 72.1–83.6
סנטון 83.6–86.3
קוניאק 86.3–89.8
טורון 89.8–93.9
קנומן 93.9–100.5
תחתון אלביאן 100.5–~113.0
אפטיאן ~113.0–~125.0
ברמיאן ~125.0–~129.4
הוטרוויאן ~129.4–~132.9
ולנגינאן ~132.9–~139.8
בריאסיאן ~139.8–~145.0
יורה עליון טיתוניאן עתיק יותר
חלוקה של תור הקרטיקון
על פי IUGS ,יולי 2012.
Wessex Formation dinosaurs
נוף מהקרטיקון התחתון בו נראים: 3 איגואנודונים, נאוונאטור זוג של אורניתומימיים ואאוטירנוס רודף אחרי היפסילופודוניים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

מזוזואיקון
טריאס יורה קרטיקון
טריאס תחתון טריאס תיכון טריאס עליון יורה תחתון יורה תיכון יורה עליון קרטיקון תחתון קרטיקון עליון
קנומן טורון
קוניאק סנטון קמפן מאסטריכט
אבידוזאורוס

אבידוזאורוס (שם מדעי: Abydosaurus; מילולית: "לטאת אבידוס") הוא סוג דינוזאור במשפחת הברכיוזאוריים באינפרא-סדרת הזאורופודה, שהתגלה בשנת 2010 לאחר גילוי שלד וגולגולת שנמצאו בסלעים מתקופת קרטיקון תחתון במונומנט הלאומי דינוזאור בצפון-מזרח יוטה, ארצות הברית. אורכו של האבידוזאורוס היה 18.3 מטר ומשקלו כ-14 טון.

איגואנודון

איגואנודון (שם מדעי: Iguanodon) הוא סוג של דינוזאור ממשפחת האיגואנודוניים שבאינפרא-סדרת האורניתופודים. היה זה הדינוזאור הראשון שנתגלה והשני שתואר וקיבל שם (הראשון היה התרופוד מגלוזאורוס). האיגואנודון חי לפני 120 מיליון שנים (בתור הקרטיקון) במזרח אמריקה הצפונית ובמערב אירופה.

כיום מאמינים המדענים כי האיגואנודון הילך על ארבע גפיו (ולא על שתי רגליו האחוריות כפי שחשבו כאשר התגלה לראשונה) כשגבו בתנוחה אופקית וזנבו מונף ישר מאחור. האיגואנודון חי על גדות הנהרות. ברגליו הקדמיות הייתה בוהן גדולה ששימשה לחפירה ולאכילת צמחים ושורשים, והיו כמה מדענים שסברו שעצם זו היא קרן קטנה שהייתה ממוקמת בקצה האף. הוא נדד בעדרים מעורבים עם דינוזאורים אחרים.

לאיגואנודון היו רגלים אחוריות עבות ורגלים קדמיות קלות.

אורכו היה כ-10 מטר, כאשר פרטים גדולים במיוחד יכלו להגיע כנראה גם ל-13 מטר, ומשקלו כ-3 טון.

היפסילופודון

היפסילופודון (שם מדעי: Hypsilophodon) הוא סוג דינוזאור ממשפחת היפסילופודוניים.

מאובניו מן הקרטיקון התחתון נמצאו באירופה. אורכו הגיע ל-2.3 מטר והוא היה קטן מאוד יחסית לדינוזאור.

טרופאוגנטוס

טרופאוגנטוס (שם מדעי: Tropeognathus) היה סוג זוחל קדום מעופף מסדרת הפטרוזאוריה שחי בתקופה קרטיקון תחתון לפני 112 מיליון שנה. מאובניו התגלו באמריקה הדרומית.

יצור זה היה בעל מוטת כנפיים של 8.2 מטרים והיה בעל עצמות חלולות שעזרו לו להחזיק את גופו. לסתותיו היו ארוכות, בעלות שיניים לאורכן ובעלות "גבעות" קטנות בקצות הלסת העליונה והתחתונה. ייתכן שהיה ליצור שק לאיסוף דגים. לפטרוזאור לא היה זנב אלא קרום עור במקומו. במראהו הוא דמה לאורניתוקרוס שהיה קרובו.

יצור זה עופף מעל הימים של אמריקה הדרומית וצד דגים וחיות דומות.

טריאס

טריאס (Triassic) הוא תור בעידן המזוזואיקון. אורכו כ-50 מיליון שנים: מלפני כ-250 מיליון שנים עד לפני כ-200 מיליון שנים.

תור הטריאס החל אחרי הכחדת פרם-טריאס, ההכחדה ההמונית הגדולה ביותר בתולדות כדור הארץ. בתור זה כמעט כל היבשות היו מאוחדות ביבשת-על אחת בשם פנגיאה. שטח רב ממנה, בעיקר בפנים היבשת, היה בעל אקלים מדברי בגלל הריחוק ממי ים החיוניים כמקור מים לגשמים. בתקופה זו התפתחו המחטניים. בתור הטריאס שגשגו הזוחלים האמניוטים שסיגלו לעצמם אורח חיים יבשתי מלא ומאפייניהם עזרו להם לשרוד בחום ובמדבר. במחצית הראשונה של תקופה זו שלטו בה הארכוזאורים, שמהם התפתחו מאוחר יותר התנינאים, הדינוזאורים והפטרוזאוריה, וזוחלים דמויי-יונקים שמהם התפתחו היונקים הקדמונים. בים שלטו סילוניות (ראשרגלאים) וזוחלים ימיים דוגמת פלסיוזאורים. במחצית השנייה של הטריאס התפתחו הדינוזאורים והיונקים הראשונים, אך שתי הקבוצות עדיין רק היוו חלק מהפאונה ולא שלטו בה. רק בעקבות הכחדת טריאס-יורה הפכו הדינוזאורים לשליטי היבשה, בעוד שהיונקים המשיכו לחיות בצל עד שהדינוזאורים נכחדו בסוף המזוזואיקון בהכחדת קרטיקון-שלישון.

טריאס עליון

טריאס עליון (Late Triassic) או ראשון, הוא תקופה בתור הטריאס שבעידן המזוזואיקון הקרובה יותר לזמננו מאשר טריאס תיכון. התקופה החלה לפני כ-235 מיליון שנים והסתיימה לפני כ-201.3 מיליון שנים. היא מחולקת לשלושה גילאים (תת יחידות זמן של תקופה): רטיין (Rhaetian), נוריאן (Norian) וקרניאן (Carnian).

טריאס תחתון

טריאס תחתון הוא תת-תור או תקופה בתור הטריאס אשר בעידן המזוזואיקון והוא התקופה הקדומה ביותר בעידן זה. התקופה החלה כ-252.2 מיליוני שנים לפני זמננו והסתיימה 247.2 מיליוני שנים לפני זמננו. היא מחולקת לשני גילאים (תת יחידות זמן של תקופה): אולנקיאן (Olenekian) ואינדואן (Induan).

טריאס תיכון

טריאס תיכון הוא תת-תור או תקופה בתור הטריאס אשר בעידן המזוזואיקון, והוא קרוב יותר לזמננו מאשר טריאס תחתון. התקופה החלה כ-247.2 מיליוני שנים לפני זמננו והסתיימה לפני כ-235 מיליוני שנים. היא מחולקת לשני גילאים (תת יחידות זמן של תקופה): לדיניאן (Ladinian) ואניסיאן (Anisian).

בתקופה זו חיו ראשוני הדינוזאורים.

יורה (גאולוגיה)

יוּרָה (Jurassic) היא תור בעידן המזוזואיקון. תור זה החל לפני כ-199.6 מיליון שנים והסתיים לפני כ-145.5 מיליון שנים. היורה מחולקת לתקופות משנה: ליאס הקדומה, דוגר התיכונה ומלם המאוחרת. תור היורה בא אחרי הטריאס ואחריו בא הקרטיקון. בארץ ישראל נמצאו מחשופים מתקופה זו בהר החרמון, במכתש רמון ובתצורת מאליח בברג' אל-מלח בצפון-מזרח השומרון.

תור זה התפרסם במיוחד מסדרת הסרטים "פארק היורה", אשר קרוי על שם תקופה זו וכמה דינוזאורים הנראים בסדרה (כמו הדילופוזאורוס, הסטגוזאורוס, הברכיוזאורוס והאפטוזאורוס) השתייכו לתור זה. עם זאת הרבה מהדינוזאורים הנראים בסדרה (כמו הטירנוזאורוס, הטריצרטופס, האנקילוזאורוס, הפרזאורולופוס והולוסירפטור) היו שייכים לתור הקרטיקון העוקב או אף לטריאס (כמו הפרוקומפסוגנתוס).

יורה עליון

יורה עליון (בעבר נקרא מלם על שם שכבת הסלע שאפיין אותו, אך בהמשך שונה השם כדי להבדיל בין השכבה הגאולוגית לתקופה הכרונולוגית) היא תקופה בתור היורה אשר בעידן המזוזואיקון, הקרובה יותר לזמננו מאשר דוגר או יורה תיכון. התקופה נמשכה 11.5 מיליוני שנים, מ-163.5 מיליוני שנים לפני זמננו עד לפני 145 מיליוני שנים. היא מחולקת לשלושה גילאים (תת יחידות זמן של תקופה): אוקספורדיאן (Oxfordian), קימרידגיאן (Kimmeridgian) וטיתוניאן (Tithonian).

בתקופה זו שלטו הזאורופודים הארוכים ממשפחת דיפלודוקיים באמריקה הצפונית. מאובנים רבים מתקופה זו נתגלו בתצורת מוריסון.

יורה תחתון

יורה תחתון (בעבר נקרא ליאס על שם שכבת הסלע שאפיין אותו, אך בהמשך שונה השם כדי להבדיל בין השכבה הגאולוגית לתקופה הכרונולוגית) היא תקופה בתור היורה אשר בעידן המזוזואיקון והיא התקופה המוקדמת ביותר בתור זה. משך תקופתה: 25 מיליוני שנים, מלפני כ-199.3 מיליוני שנים עד לפני 174 מיליוני שנים. היא מחולקת לארבעה גילאים (תת יחידות זמן של תקופה): הטנגיאן (Hettangian), סינמוריאן (Sinemurian), פלינסבאקיאן (Pliensbachian) וטוארקיאן (Toarcian).

יורה תיכון

יורה תיכון (בעבר נקרא דוגר על שם שכבת הסלע שאפיין אותו, אך בהמשך שונה השם כדי להבדיל בין השכבה הגאולוגית לתקופה הכרונולוגית) היא תקופה בתור היורה אשר בעידן המזוזואיקון והיא קרובה יותר לזמננו מאשר ליאס או יורה תחתון. משך תקופתה: כ-11 מיליוני שנים, מ-174.1 מיליוני שנים לפני זמננו עד לפני 163.5 מיליוני שנים. היא מחולקת לארבעה גילאים (תת יחידות זמן של תקופה): אלניאן (Aalenian), ביוקיאן (Bajocian), בתיוניאן (Bathonian) וכלוביאן (Callovian).

ספינוזאוריים

ספינוזאוריים (שם מדעי: Spinosauridae) היא משפחה של דינוזאורים תרופודים שחיו בתקופת יורה עליון עד קרטיקון תחתון ומאובניהם נמצאו בכל היבשות.

לכמה ממיני דינוזאורים אלה היה מפרש גב גדול, כאשר הבולט שביניהם היה הספינוזאורוס הענקי שהיה הגדול שבטורפים היבשתיים אי-פעם. היו להם לסתות צרות ודמויות תנין שעזרו להם לתפוס טרף חלקלק והיו להם זרועות ארוכות עם טפרים חדים. כנראה שהם חיו בקרבת נהרות ואגמים וצדו דגים.

פרמצ'לודוס

פרמצ'לודוס (שם מדעי: Paramacellodus) הוא סוג של לטאה קדומה שחיה בסופו של תור היורה ועד לתחילת קרטיקון תחתון. לטאה זו משויכת למשפחה הנכחדת Paramacellodidae שבקבוצה דמויי חומט לצד החומטיים והקורדיליים. מאובניה נמצאו בתצורות פורבק (Purbeck Group) שבדורסט, בריטניה, פורטוגל ובכמה חפירות במערב ארצות הברית כמו בתצורת מוריסון בויומינג והמונומנט הלאומי דינוזאור ביוטה. בסוג זה נמצא מין יחיד - Paramacellodus oweni בשנת 1967.

ככל הנראה היא דמתה במראה לחומט מודרני והייתה קטנה וציידת חרקים השוכנת על עצים. לא ידוע עליה הרבה אך נראה שהיא הייתה מראשוני הלטאות המודרניות.

צירדקטילוס

צירדקטילוס (שם מדעי: Cearadactylus; מילולית "האצבע של סיארה") הוא זוחל קדום מעופף מסדרת הפטרוזאוריה שחי בתקופה קרטיקון תחתון לפני 112 מיליון שנה.

יצור זה דמה במראהו לפטרנודון וקרוביו אך היה חסר את הכרבולת שלו והוא היה בעל לסתות מלאות שיניים חדות דמויות מחטים, דבר שחסר אצל הפטרנודון בעל המקור. הוא היה קרוב בעיקר לבני המשפחה Anhangueridae.

הוא התגלה בערבות של מזרח ברזיל בתצורות סנטנה (Santana Formation). תחילה נמצאה גולגולת באורך 57 ס"מ שלו ובהמשך התגלו מאובנים נוספים. מוטת כנפיו של הפטרוזאורוס הגיע ל4 מ' וע"פ כמה דעות ל-5.5 מ'. משקלו הגיע ל30 ק"ג, חרף ממדיו הגדולים.

זה היה זוחל טורף שניזון בעיקר מדגים ולסתותיו ושיניו מנעו מהדגים לברוח. הוא דאה על אוויר חם בדומה לנשרים ולחסידות של ימינו מעל הים ומעל צוקי החופים.

הצירדקטילוס הופיע בספר פארק היורה אך לא הופיע באף אחד מהסרטים.

קונכואורניס

קונכואורניס (שם מדעי: Concornis) הוא סוג נכחד של עוף קדום מהקבוצה Enantiornithes אשר חי לפני 125 מיליון שנה בתקופה קרטיקון תחתון. מאובניו התגלו בתצורות לה הוורגוינה שבקואנקה, ספרד ב-1992. בממצא זה התגלה שלד אחד כמעט שלם בעל סעיפי נוצות שהיה כמעט שלם אך חסר גולגולת וצוואר.

הקונכואורניס היה עוף קטן, מראשוני העופות המעופפים של הקרטיקון שהיה בעל מוטת כנפיים של 34 ס"מ ומשקל של 70 גרם, דומה בגודלו לזרזיר. עם זאת לא ידוע איך נראתה הגולגולת שלו והאם הייתה מצוידת בשיניים. למרות התאמתו לתעופה הוא היה בעל מספר מאפיינים יבשתיים: צפורניים גדולות על בהונותיו, כנפיים חסרות "כנפית" בקצה הזרועות וזנב בעל שובל קצר שלא היה יעיל לתעופה. עם זאת, היצור היה יכול לעוף והוא נחשב לעוף אמיתי.

לצד האיברומסורניס, עוף זה היה מעתיקי העופות שהתגלו באירופה ובספרד. הוא חי בסביבה בה שלטו דינוזאורים גדולים או תנינאים וניזון מחסרי חוליות כמו חרקים או סרטנים, לצוד לחופים.

קנומן

קנומן (באנגלית Cenomanian) הוא גיל בתחילתו של תת-התור הקרטיקון עליון, תקופתו נמשכה מלפני 99.6 מיליון שנה ועד 93.6. שמו של גיל זה נגזר משמה הלטיני של העיר לה מאן בחבל פיי דה לה לואר שבצרפת.

קרטיקון

קרטיקון (מלטינית: creta - גיר) הוא התור המאוחר ביותר בעידן המזוזואיקון. הוא נמשך כ-80 מיליוני שנים, מ-145 מיליון שנה לפני זמננו (עם תום תקופת תור היורה) עד ל-66 מיליון שנה לפני זמננו (עם תחילת תור הפלאוגן). תום תור הקרטיקון מציין גם את הגבול בין עידן המזוזואיקון לעידן הקנוזואיקון. בתור הקרטיקון הגיעו הארכוזאורים לשיאם: הדינוזאורים שלטו ביבשה ונפוצו במגוון מינים וגדלים (הטיטאנוזאורים היו בעלי החיים היבשתיים הגדולים ביותר בכל הזמנים), הפטרוזאורים שלטו בשמיים ודמויי תנינאים הגיעו לממדי ענק.

קרטיקון עליון

קרטיקון עליון היא תקופה בתור הקרטיקון, אשר בעידן המזוזואיקון. משך תקופה זו 31 מיליוני שנים, מלפני 97 מיליוני שנים עד לפני 66 מיליוני שנים.

הקרטיקון העליון מתחלק לשלוש תקופות (על פי חלוקה ישנה): קנומן, טורון, וסנון; או לשישה גילים (על פי חלוקה נוכחית): קנומן, טורון, קוניאק, סנטון, קמפן ומאסטריכט.

בין בעלי החיים שחיו בתקופה זו היו מינים רבים של דינוזאורים, פטרוזאורים, תנינאים וזוחלים אחרים דוגמת ארכלון ודיניליסיה. ביבשות הצפוניות של אמריקה הצפונית ואסיה שלטו הטירנוזאוריים, הדרומאוזאוריים, ההדרוזאוריים והצרטופסים. ביבשות הדרומיות שלטו הקרכרודונטוזאוריים והטיטנוזאורים הענקיים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.