קרטיקון עליון

קרטיקון עליון היא תקופה בתור הקרטיקון, אשר בעידן המזוזואיקון. משך תקופה זו 31 מיליוני שנים, מלפני 97 מיליוני שנים עד לפני 66 מיליוני שנים.

הקרטיקון העליון מתחלק לשלוש תקופות (על פי חלוקה ישנה): קנומן, טורון, וסנון; או לשישה גילים (על פי חלוקה נוכחית): קנומן, טורון, קוניאק, סנטון, קמפן ומאסטריכט.

בין בעלי החיים שחיו בתקופה זו היו מינים רבים של דינוזאורים, פטרוזאורים, תנינאים וזוחלים אחרים דוגמת ארכלון ודיניליסיה. ביבשות הצפוניות של אמריקה הצפונית ואסיה שלטו הטירנוזאוריים, הדרומאוזאוריים, ההדרוזאוריים והצרטופסים. ביבשות הדרומיות שלטו הקרכרודונטוזאוריים והטיטנוזאורים הענקיים.

Triceratops-Sideshow-by-Hung-Nguyen-02

הטריצרטופס חי לפני 68 מ"ש ונכחד בסיום עידן הדינוזאורים לפני 66 מ"ש.

Анкилозавр - panoramio

האנקילוזאורוס חי לפני 66 מ"ש ונכחד בסיום עידן הדינוזאורים.

Tarbosaurusbcn1

הטרבוזאורוס חי לפני 70 מיליון שנה.

Mosasaurus 21copy

מוזאזאורוס טורף צב ים. הוא חי בתקופה שבין 70 מ"ש לסיום עידן הדינוזאורים לפני 66 מ"ש.

Pteranodon NT

פטרנודון - חי לפני 86-84 מיליון שנה.

תור תת-תור גיל גיל במיליוני שנים
פלאוגן פלאוקן דן צעיר יותר
קרטיקון עליון מאסטריכט 66.0–72.1
קמפן 72.1–83.6
סנטון 83.6–86.3
קוניאק 86.3–89.8
טורון 89.8–93.9
קנומן 93.9–100.5
תחתון אלביאן 100.5–~113.0
אפטיאן ~113.0–~125.0
ברמיאן ~125.0–~129.4
הוטרוויאן ~129.4–~132.9
ולנגינאן ~132.9–~139.8
בריאסיאן ~139.8–~145.0
יורה עליון טיתוניאן עתיק יותר
חלוקה של תור הקרטיקון
על פי IUGS ,יולי 2012.

ראו גם

קישורים חיצוניים

מזוזואיקון
טריאס יורה קרטיקון
טריאס תחתון טריאס תיכון טריאס עליון יורה תחתון יורה תיכון יורה עליון קרטיקון תחתון קרטיקון עליון
קנומן טורון
קוניאק סנטון קמפן מאסטריכט
אובירפטור

אובירפטור (שם מדעי: Oviraptor; מילולית "גנב ביצים") הוא סוג של דינוזאור ממשפחת האובירפטוריים שבקבוצת התרופודה שחי בתקופת קרטיקון עליון לפני 75 מיליון שנה. מאובניו נמצאו בעיקר במדבר גובי במונגוליה.

הוא היה דינוזאור קטן בעל פלומת נוצות על זרועותיו ועל ראשו בלטה כיפה גרמית. לדינוזאור זה כמעט ולא היו שיניים ובמקומם היה לו מקור עבה כשל תוכי. מבנה גופו היה בנוי למהירות ולא לעוצמה והוא כנראה ניזון מיצורים קטנים או מביצים.

כשגילו את עצמותיו התגלו לידם ביצים רבות. בתחילה חשבו שמדובר בביצים של פרוטוצרטופס - דינוזאור מקורנן שחי באותה תקופה ומאובן האובירפטור רמז על כך ששדד את ביצי הפרוטוצרטופס. ואולם מחקרים מאוחרים סוברים שהביצים היו של האובירפטור עצמו והפרט המאובן נהרג בזמן שדגר על ביציו.

לדברי החוקרים האחרונים הגיוני יותר שהמקור הקשיח שלו עזר לו בהתמודדות עם צדפות וחלזונות או טרף משוריין דומה וכך פיצח את שריונם.

דינוזאורים

דינוזאורים (שם מדעי: Dinosauria, מיוונית: דינוס - אימה, זאורוס - לטאה) הוא השם שניתן לקבוצת מאובנים של יצורים דמויי-זוחלים שנמצאו משלהי המאה ה-18 ועל פי המחקר היו על-סדרה של זוחלים או דמויי-זוחלים שהתקיימו בעידן המזוזואיקון. הדינוזאורים שאינם עופות נכחדו על פי הערכת המדענים כ-66 מיליון שנים לפני זמננו (משל"ז), בסוף תור הקרטיקון, בהכחדת קרטיקון-פלאוגן (K-Pg). קבוצה אחת של דינוזאורים לא נכחדה - העופות - ואלה עדיין חיים כיום במגוון רב של מינים.

ולוצירפטור

ולוצירפטור (שם מדעי: Velociraptor; משמעות השם: גנב זריז) הוא סוג של דינוזאורים ממשפחת דרומאוזאוריים שהתקיים בתקופה קרטיקון עליון, לפני 70–83 מיליון שנה. מאובנים של ולוצירפטור נמצאו במרכז אסיה, במונגוליה ובמונגוליה הפנימית.

טורון (גיל גאולוגי)

הטורון הוא הגיל השני מתור ותת-תור הקרטיקון העליון. הוא מציין תקופה שהתרחשה לפני 93.5±0.8 מיליון שנה ל-89.3±1 מיליון שנה. הטורון החל אחרי הקנומן והתרחש לפני הקוניאק.

בתחילת הטורון התרחש אירוע של מחסור בחמצן שגרם להכחדה של מספר מינים.

כשייך לתור הקרטיקון, גיל הטורון התאפיין במיני דינוזאורים רבים ששלטו באוויר, בים וביבשה. בישראל, שהייתה מכוסה בתקופה זו בים, שקעו סלעי משקע ואין עדויות לדינוזאורים באזור.

טמנוספונדילים

טמנוספונדילים (שם מדעי: Temnospondyli) היא סדרה של דוחיים קדומים. הם היו חלק מבני הקבוצה הפרפילטית לאבירנתודונטיה שהייתה שלב מקשר בין הדוחיים המודרניים לזוחלים.

יצורים אלה היו מגוונים בגודלם ובמראם והם הסתגלו למגוון בתי גידול. הם פרחו בעיקר בתורים: קרבון ופרם שבעידן הפלאוזואיקון וגם בתור הטריאס המוקדן שבמזוזואיקון. הם שרדו עד אחרי התקופה קרטיקון עליון אך נעלמו לאחר 120 מיליון שנה, בעיקר עקב תחרות עם הדינוזאורים והתנינים על מקומות מחיה.

יצורים אלה יכלו לחיות במגוון בתי גידול ביבשה, במים מתוקים וכמה מינים אפילו שחו סביב חופים. חלקם היו טורפים גדולים שדמו לתנינים ואחרים בעלי מבנה גוף מוזר ביותר. אחרים דמו לסלמנדרות הקיימות או לתולענים. לחלקם היה עור קשה ואפילו קוצני מעט. ככל הנראה כולם חזרו למים כדי להטיל ביצים. הגדול בבני קבוצה זו היה הפריונוסוכוס (Prionosuchus) שהיה גדול הדוחיים אי-פעם.

למרות שהם קרובים לדוחיים המודרניים, הם כנראה התפצלו מקבוצה אחרת. הדוחיים המודרניים התפתחו מהקבוצה לפוספונדילים.

טריאס

טריאס (Triassic) הוא תור בעידן המזוזואיקון. אורכו כ-50 מיליון שנים: מלפני כ-250 מיליון שנים עד לפני כ-200 מיליון שנים.

תור הטריאס החל אחרי הכחדת פרם-טריאס, ההכחדה ההמונית הגדולה ביותר בתולדות כדור הארץ. בתור זה כמעט כל היבשות היו מאוחדות ביבשת-על אחת בשם פנגיאה. שטח רב ממנה, בעיקר בפנים היבשת, היה בעל אקלים מדברי בגלל הריחוק ממי ים החיוניים כמקור מים לגשמים. בתקופה זו התפתחו המחטניים. בתור הטריאס שגשגו הזוחלים האמניוטים שסיגלו לעצמם אורח חיים יבשתי מלא ומאפייניהם עזרו להם לשרוד בחום ובמדבר. במחצית הראשונה של תקופה זו שלטו בה הארכוזאורים, שמהם התפתחו מאוחר יותר התנינאים, הדינוזאורים והפטרוזאוריה, וזוחלים דמויי-יונקים שמהם התפתחו היונקים הקדמונים. בים שלטו סילוניות (ראשרגלאים) וזוחלים ימיים דוגמת פלסיוזאורים. במחצית השנייה של הטריאס התפתחו הדינוזאורים והיונקים הראשונים, אך שתי הקבוצות עדיין רק היוו חלק מהפאונה ולא שלטו בה. רק בעקבות הכחדת טריאס-יורה הפכו הדינוזאורים לשליטי היבשה, בעוד שהיונקים המשיכו לחיות בצל עד שהדינוזאורים נכחדו בסוף המזוזואיקון בהכחדת קרטיקון-שלישון.

טריאס עליון

טריאס עליון (Late Triassic) או ראשון, הוא תקופה בתור הטריאס שבעידן המזוזואיקון הקרובה יותר לזמננו מאשר טריאס תיכון. התקופה החלה לפני כ-235 מיליון שנים והסתיימה לפני כ-201.3 מיליון שנים. היא מחולקת לשלושה גילאים (תת יחידות זמן של תקופה): רטיין (Rhaetian), נוריאן (Norian) וקרניאן (Carnian).

יורה (גאולוגיה)

יוּרָה (Jurassic) היא תור בעידן המזוזואיקון. תור זה החל לפני כ-199.6 מיליון שנים והסתיים לפני כ-145.5 מיליון שנים. היורה מחולקת לתקופות משנה: ליאס הקדומה, דוגר התיכונה ומלם המאוחרת. תור היורה בא אחרי הטריאס ואחריו בא הקרטיקון. בארץ ישראל נמצאו מחשופים מתקופה זו בהר החרמון, במכתש רמון ובתצורת מאליח בברג' אל-מלח בצפון-מזרח השומרון.

תור זה התפרסם במיוחד מסדרת הסרטים "פארק היורה", אשר קרוי על שם תקופה זו וכמה דינוזאורים הנראים בסדרה (כמו הדילופוזאורוס, הסטגוזאורוס, הברכיוזאורוס והאפטוזאורוס) השתייכו לתור זה. עם זאת הרבה מהדינוזאורים הנראים בסדרה (כמו הטירנוזאורוס, הטריצרטופס, האנקילוזאורוס, הפרזאורולופוס והולוסירפטור) היו שייכים לתור הקרטיקון העוקב או אף לטריאס (כמו הפרוקומפסוגנתוס).

יורה עליון

יורה עליון (בעבר נקרא מלם על שם שכבת הסלע שאפיין אותו, אך בהמשך שונה השם כדי להבדיל בין השכבה הגאולוגית לתקופה הכרונולוגית) היא תקופה בתור היורה אשר בעידן המזוזואיקון, הקרובה יותר לזמננו מאשר דוגר או יורה תיכון. התקופה נמשכה 11.5 מיליוני שנים, מ-163.5 מיליוני שנים לפני זמננו עד לפני 145 מיליוני שנים. היא מחולקת לשלושה גילאים (תת יחידות זמן של תקופה): אוקספורדיאן (Oxfordian), קימרידגיאן (Kimmeridgian) וטיתוניאן (Tithonian).

בתקופה זו שלטו הזאורופודים הארוכים ממשפחת דיפלודוקיים באמריקה הצפונית. מאובנים רבים מתקופה זו נתגלו בתצורת מוריסון.

מאסטריכט (גיל גאולוגי)

מאסטריכט הוא הגיל הרביעי והאחרון בתקופת הסנון שבתת-התור קרטיקון עליון (על פי שיטת החלוקה הישנה) או הגיל השישי והאחרון בתת-התור קרטיקון עליון (על פי שיטת החלוקה העכשווית) שבתור הקרטיקון, ולכן גם תקופת הזמן הסוגרת את עידן המזוזואיקון. גיל מאסטריכט השתרע על פני תקופת הזמן שמלפני 72.1 מיליון שנה ועד לפני 66 מיליון שנה.

באמריקה הצפונית חל דילול במספר מיני הדינוזאורים יחסית לקמפן והפאונות נשלטו בעיקר בידי צרטופסים והדרוזאוריים. הזאורופודים היו מעטים בתקופה זו. הדינוזאור הגדול הנפוץ ביותר בתקופה זו באמריקה הצפונית היה הטריצרטופס, ואילו טורף העל של אמריקה הצפונית בתקופה זו היה הטירנוזאורוס רקס. מקורות עיקריים של מאובנים מתקופה זו הם תצורת הל קריק ותצורת לאנס במערב ארצות הברית. גם באלברטה שבקנדה נמצאו מאובנים רבים מתקופה זו.

בתום גיל זה אירעה ההכחדה ההמונית המכונה "הכחדת קרטיקון-שלישון" (על גבול קרטיקון-שלישון). באירוע הכחדה זה נעלמו קבוצות בעלי חיים רבות המהוות כ-50% מכלל המינים בתקופה זו, בהן הדינוזאורים, הפלסיוזאורים והמוסאזאורים, וכן קבוצות ידועות פחות. גיל המוסאזאורוס האחרון הידוע ששרידיו נמצאו בהולנד הוערך בין 65.4 מיליון שנה ל 64.9 מיליון שנה.

גיל מאסטריכט קרוי על שם העיר מאסטריכט בהולנד, שלידה זוהתה לראשונה שכבת הסלע מגיל זה.

נודוזאוריים

נודוזאוריים (שם מדעי: Nodosauridae) היא משפחה של דינוזאורים צמחוניים מקבוצת האנקילוזאוריה. משפחה זו התקיימה בתקופות יורה עליון עד קרטיקון עליון לפני 155-66 מיליון שנה.

יצורים אלה היו קרובי משפחתם של האנקילוזאוריים והיו להם שריונות גרמיים על גבם ועורפם. הם היו אוכלי צמחים איטיים בעלי ראש קטן ולסתות חלשות. לחלק מבני הקבוצה היו דוקרנים ארוכים על הגב, הכתפיים ואף על העורף.

יצורים אלה נעו באיטיות לאורך הערבות והיערות הקדומים של אמריקה הצפונית, אירופה, אסיה ומין אחד נמצא אפילו באנטארקטיקה הקדומה (לפני שהפכה לקוטבית).

סנון

סנון (Senonian) היא תקופה גאולוגית, לפי חלוקה שאינה בשימוש עוד, שהחלה לפני כ-90 מיליוני שנים ונמשכה עד לפני כ-65 מיליוני שנים והייתה התקופה האחרונה בתת-תור קרטיקון עליון.

סלעים מתקופה זו נפוצים בישראל בשולי הסלעים מתקופת הקנומן-טורון והם ברובם סלעי קירטון וצור. בתקופה זו שקעו גם סלעי פוספוריט בנגב, ומהם מפיקים פוספטים (חומר המכיל תחמוצות זרחן).

תקופת הסנון חולקה ל4 גילאים: קוניאק, סנטון, קמפן ומאסטריכט.

פרוצרטוזאוריים

פרוצרטוזאוריים (שם מדעי: Proceratosauridae) היא משפחה של דינוזאורים טורפים מקבוצת תרופודה שחיו בתקופות יורה תיכון עד קרטיקון עליון לפני 175-125 מיליון שנה.

יצורים אלה היו מאבותיו של הטירנוזאורוס רקס הענקי אך הם היו קטנים בהרבה וזריזים יותר. הייתה להם ציצה בולטת על ראשם והיו להם לסתות חזקות מלאות שיניים חדות. ייתכן שהיו ציידים חברתיים או שהיו אוכלי נבלות.

ע"פ מחקרים מאוחרים מעריכים שלדינוזאורים אלה היו מכוסי נוצות.

קירטון

קירטון הוא סלע משקע ביוכימי, פריך, לבן ונקבובי. זהו סלע הקרוב לאבן גיר ומורכב כמוהו מהמינרל קלציט, אך בשונה מהגיר אינו בעל מבנה גבישי.

קמפן (גיל גאולוגי)

קמפן הוא הגיל החמישי מתוך שישה בתת-התור קרטיקון עליון. תקופת גיל קמפן משתרעת מלפני 0.7 ± 83.6 מיליון שנים ועד לפני 0.6 ± 72.1 מיליון שנים. קדם לו גיל סנטון ואחריו היה גיל המאסטריכט.

קנומן

קנומן (באנגלית Cenomanian) הוא גיל בתחילתו של תת-התור הקרטיקון עליון, תקופתו נמשכה מלפני 99.6 מיליון שנה ועד 93.6. שמו של גיל זה נגזר משמה הלטיני של העיר לה מאן בחבל פיי דה לה לואר שבצרפת.

קרטיקון

קרטיקון (מלטינית: creta - גיר) הוא התור המאוחר ביותר בעידן המזוזואיקון. הוא נמשך כ-80 מיליוני שנים, מ-145 מיליון שנה לפני זמננו (עם תום תקופת תור היורה) עד ל-66 מיליון שנה לפני זמננו (עם תחילת תור הפלאוגן). תום תור הקרטיקון מציין גם את הגבול בין עידן המזוזואיקון לעידן הקנוזואיקון. בתור הקרטיקון הגיעו הארכוזאורים לשיאם: הדינוזאורים שלטו ביבשה ונפוצו במגוון מינים וגדלים (הטיטאנוזאורים היו בעלי החיים היבשתיים הגדולים ביותר בכל הזמנים), הפטרוזאורים שלטו בשמיים ודמויי תנינאים הגיעו לממדי ענק.

קרטיקון תחתון

קרטיקון תחתון היא תקופה בתור הקרטיקון אשר בעידן המזוזואיקון. משך תקופתה 48 מיליוני שנים, מלפני 145 מיליוני שנים עד לפני 100 מיליוני שנים.

תריזינוזאוריים

תריזינוזאוריים (שם מדעי: Therizinosauridae) היא משפחה של דינוזאורים גבוהים מקבוצת התרופודה. הם חיו בתקופת קרטיקון עליון מלפני 94-66 מיליון שנה.

הם דמו במראם לעצלני קרקע מנוצים עם זרועות ארוכות שבקצוותיהם טפרים ענקיים. היו להם רגליים ארוכות, זנב קצר ושעיר וצוואר ארוך אך ראש קטן עם מעט מאוד שיניים. הגדול שבהם היה התריזינוזאורוס שהגיע לגובה 3.5 מ'.

ככל הנראה הם אכלו עלים מצמרות העצים והשתמשו בכפותיהם כדי להוריד אליהם את הענפים. טפריהם הגדולים ודמויי-החרמש עזרו להם להדוף את הטורפים הרבים שהיו בתקופת הקרטיקון.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.