קנטאור (קבוצת כוכבים)

קנטאור או קנטאורוס הוא שמה של קבוצת כוכבים דרומית, מהגדולות שבקבוצות הכוכבים, הכוללת את הכוכב הקרוב ביותר למערכת השמש. קבוצות קנטאור היא גם אחת מקבוצות הכוכבים המודרניות וגם אחת מאלו של תלמי.

קנטאור
Centaurus
Centaurus IAU

מפת קבוצת הכוכבים קנטאור
סמליות קנטאור
עלייה ישרה 13 שעות
נטייה °‏-50
שטח נראה 1060 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-9
מספר כוכבים בבהירות < 3 9
הכוכב הבהיר ביותר אלפא קנטאורי
בהירות הכוכב הבהיר 0.01-
מטר מטאורים
  • α קנטאורידים
  • ο קנטאורידים
  • θ קנטאורידים
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏30 ו-°‏90
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש מאי

כוכבים בולטים

גרמי שמים נוספים

היסטוריה

אאודוקסוס ואראטוס במאות הרביעית והשלישית לפנה"ס ציינו את קבוצת קנטאור. תלמי זיהה 37 כוכבים בקבוצה זו.

מיתולוגיה

כאשר מתבוננים גם בכוכבים החיוורים יותר בקבוצה, היא מזכירה אדם שאחוריו אחורי סוס. לפי המיתולוגיה היוונית קבוצת הכוכבים היא כיירון, הקנטאור (חצי-אדם וחצי-סוס) שחינך את יאסון והרקולס. קנטאור לפעמים מקושר עם קבוצת הכוכבים חץ, שנראית כאילו נורתה מקנטאור לעבר נשר. יחד עם קבוצת זאב והעובדה שקנטאור נמצא תחת מישור המילקה ייתכן שקנטאור הניחה את הבסיס לאגדה של קטילת החזיר הארימנתי, אחת משתים עשרה המטלות של הרקולס.

כשהשמש במזל בתולה, היא נמצאת בדיוק מעל קבוצת הכוכבים קנטאור. היוונים האמינו שהקנטאור כירון, שהורעל בטעות למוות על ידי הרקולס כשזה ניסה לצוד את החזיר הארימנתי, הושם בכיפת השמיים כאות לחמלה.

קבוצת הכוכבים זאב היא הבאה אחרי קנטאור במסלול השמש, ובעוד היוונים חשבוה לחיה ניצודה סתמית, הרומאים הפכוה לזאב. קנטאור נראה כיורה חץ לעבר הנשר, שמענה את פרומתאוס, וכך גואל אותו מייסוריו. קנטאור נמצא תחת מישור המילקה ולכן נחשב כבשאול.

ראו גם

קישורים חיצוניים

2M1207b

2M1207b‏ או 2MASSW J1207334-393254b הוא כוכב לכת חוץ־שמשי שמקיף את הננס החום 2M1207 שנמצא בקבוצת הכוכבים קנטאור במרחק 171 שנות אור מכדור הארץ. 2M1207 הוא ננס חום צעיר יחסית, בן כ־5–10 מיליון שנים. 2M1207b התגלה באפריל 2004 באמצעות צילום בתת־אדום על ידי הטלסקופ הגדול מאוד במצפה הכוכבים פאראנאל בצ'ילה על ידי צוות מהמצפה האירופי הדרומי בראשות גאל שובה‏. זהו כוכב הלכת הראשון שזוהה באמצעות צפייה ישירה. מסתו מוערכת בכ־8 מסות צדק והוא מקיף את כוכב האם שלו במרחק הגדול מהמרחק (הממוצע) של פלוטו מהשמש. 2M1207b כהה בערך פי מאה מ־2M1207. בשל יחס המסות הנמוך (הכוכב גדול פי 3~ מכוכב הלכת) בין הכוכב לכוכב הלכת הציעו חלק מהחוקרים שהמערכת נוצרה בצורה הדומה לכוכב כפול ולא בצורת היווצרות של מערכת כוכבי לכת.

כוכב הלכת הוא ענק גזים חם יחסית; טמפרטורת פני השטח שלו מוערכת ב־1,100 או 1,600 מעלות קלווין (C° ‏826 או C° ‏1327 בהתאמה), הטמפרטורה הגבוהה נגרמת בעיקר בשל לחץ כבידתי. הספקטרום התת־אדום שלו מעיד על קיומם של מולקולות מים באטמוספירה שלו. כוכב הלכת חם מדי לקיום חיים, ורחוק מכוכב האם שלו מכדי שיתאפשרו חיים בירחים אפשריים שלו.

קנטאור (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

הכוכבים הבהירים בקבוצת קנטאור
α (ריג'יל)β (הדר)θ (מנקנט)γ (מוליפיין)ε‏ • η‏ • ζ‏ • δ‏ • ι Centaurus constellation-heb
88 קבוצות הכוכבים המודרניות
אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומי • קנטאור • קסיופאהקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.