קטורה

קְטוּרָה הוא קיבוץ בערבה השוכן 51 קילומטרים צפונית לאילת, שבין תושביו חילוניים וקונסרבטיבים. הקיבוץ משתייך למועצה אזורית חבל אילות. בקיבוץ פועל מכון הערבה ללימודי סביבה. גרעיני הנח"ל של תנועת הנוער נוע"ם מבצעים בקיבוץ זה שנת שירות לפני גיוסם לצה"ל.

מקור השם קטורה בדמות תנ"כית - קטורה אשתו של אברהם אבינו, אותה נשא לאחר מות שרה.

קטורה
קטורה
קיבוץ קטורה במבט-על מהר גרופית הסמוך
מחוז הדרום
מועצה אזורית חבל אילות
גובה ממוצע[1] ‎113 מטר
תאריך ייסוד 1973
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 470 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה -1.3% בשנה עד סוף 2018
מפת היישובים של מועצה אזורית חבל אילות
באדום - קטורה
בירוק - מיקום בניין המועצה
http://www.ketura.org.il

הקמת היישוב

בשנת 1971 הוקמה במקום היאחזות נח"ל. בשנת 1973 לאחר מלחמת יום הכיפורים המקום אוזרח, והוקם הקיבוץ, על ידי עולים מארצות הברית. בהמשך אוכלס הקיבוץ על ידי עולים נוספים וילידי הארץ.

בשנת 1979 הוענק לחברי הקיבוץ פרס הרצל מטעם עיריית הרצליה, על פועלם בתחום ההתיישבות החלוצית. בשנת 1987 הוענק לקיבוץ פרס יושב-ראש הכנסת לאיכות החיים.

תעסוקה

PikiWiki Israel 29317 Methuselah date palm from Massada ruines in kibbu
תמר מתושלח בקיבוץ קטורה

כיום הקיבוץ מתמחה בעיבוד אצות ושותף במפעל 'אלגטק' הפועל בתחום הקיבוץ ומייצר תוסף תזונתי נוגד חמצון[2] המופק מהאצות. בנוסף לכך, חברי הקיבוץ עוסקים גם בחקלאות (מטעי תמרים, ניסויים חקלאיים) ותיירות (בית הארחה, תיירות חינוכית, מכון ערבה). בקיבוץ גדל עץ דקל אשר הונבט מגלעין תמר שנמצא במצדה ונקרא בכינוי חיבה "מתושלח".

אנרגיה סולארית

Ktorasun1
לוחות סולארים בשדה קטורה סאן
Ktorasun2
לוחות סולארים בשדה קטורה סאן

הקיבוץ שותף בחברה ערבה פאוור קומפני - חברה לאנרגיה סולארית. בתחילת 2011, שיתוף הפעולה בין ערבה פאוור קומפני וקיבוץ קטורה הוליד את השדה הסולארי הבינוני הראשון במדינת ישראל, קטורה סאן. השדה מכסה שטח של כ-80 דונם והיום הוא מפיק אנרגיה ירוקה בהספק של 4.95 מגה-וואט. השדה הסולארי בנוי מ-18,500 פאנלים פוטו-וולטאים תוצרת SUNTEC, שייצרו תשעה מיליון קילו-וואט לשעה של חשמל לשנה. בעשרים השנים הבאות, השדה יחסוך ייצור של כ-125,000 טון מטרי של דו-תחמוצת הפחמן. השדה מחובר לרשת החשמל הארצית ושולח חשמל לקיבוצים בסביבה.

בנוסף לשדה הסולארי הקיים בקיבוץ קטורה, קטורה סאן, עתיד להבנות שדה סולארי גדול שיקרא קטורה סולאר. בשיתוף פעולה בין קיבוץ קטורה, ערבה פאוור וחברת EDF Énergies Nouvelles יבנה קטורה סולאר שישתרע על שטח של 600 דונם וייצר 40 מגוואט. עלות הפרויקט מוערכת בסכום של כ-312 מיליון שקלים עם מימון של 250 מיליון שקלים על ידי בנק הפועלים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  2. ^ אתר בצרפתית על העולם היהודי
אברהם

אַבְרָהָם (במקור: אַבְרָם. מכונה על פי המסורת היהודית גם אברהם העברי וגם אברהם אבינו) הוא דמות מקראית, הראשונה מבין שלושת האבות. אבי יצחק וישמעאל (שלפי הקוראן הערבים העדנאנים הם צאצאיו), המדיינים, ודרך נכדיו בני יצחק יעקב ועשו, אבי שבטי ישראל (שהיהודים הם צאצאיהם), האדומים והעמלקים.

אנרגיה סולארית

אנרגיה סולארית היא אנרגיה, שמקורה בקרינת השמש. זוהי אנרגיה חלופית ומתחדשת. מתקני אנרגיה סולארית ממירים את הקרינה האלקטרומגנטית שמגיעה מהשמש לאנרגיה תרמית או לחשמל. עקב ההספק הגבוה של קרינת השמש על פני כדור הארץ יש לשיטה זו פוטנציאל להפוך למרכיב משמעותי בשוק האנרגיה העולמי.

השימושים של אנרגיה שמקורה בשמש הם מגוונים. ניתן להשתמש באנרגיה זו באופן ישיר למטרות חימום, אידוי וייבוש מזון, כמו למשל בישול בעזרת תנור שמש, בריכות אידוי להפקת מלחים וייבוש כביסה. באופן דומה, דודי שמש משמשים לחימום מים לצריכה ביתית. ריכוז קרינת השמש באמצעות מראות או עדשות מאפשר לעיתים לנצל אותה טוב יותר, במיוחד לצרכים שבהם נדרשת טמפרטורה גבוהה. הגדלת הנצילות מתאפשרת גם באמצעות מתקני עקיבה, שעוקבים אחר תנועת השמש בשמים בשעות היום.

שימוש נרחב של אנרגיית השמש לצרכים תעשייתיים או לצורך יצירת חשמל ייתכן באחת משתי דרכים:

אנרגיה תרמו-סולארית - חימום נוזל לצורך הפעלת מנוע חום שמייצר חשמל או עבודה מכנית.

אנרגיה פוטו-וולטאית (אנרגיה פוטו-חשמלית) - שימוש בתאים פוטו-וולטאיים לצורך המרת אור לאנרגיה חשמלית באופן ישיר.את האנרגיה הסולארית ניתן לנצל ישירות, או לאגור באמצעים פוטוכימיים בחומרים שונים, ולהפיק את האנרגיה מאוחר יותר במידת הצורך. באופן עקיף, אנרגיית השמש אחראית למגוון תהליכים שמביאים ליצירת מקורות אנרגיה שונים שנמצאים כיום בשימוש, כמו אנרגיית רוח, אנרגיה הידרואלקטרית ועוד. באופן דומה, אור השמש אפשר את חייהם של יצורים קדומים, שבמשך הזמן הפכו לנפט. דלק מאובנים זה משמש כיום את האנושות כמקור אנרגיה עיקרי.

בני קטורה

בְּנֵי קְטוּרָה הם זִמְרָן, יָקְשָׁן, מְדָן, מדין, יִשְׁבָּק וְשׁוּחַ - ששת בניו של אברהם שנולדו לו מאשתו השלישית - קטורה. דבר לידתם מופיע בספר בראשית, פרק כ"ה (סוף פרשת חיי שרה).

הגר

הָגָר היא דמות מקראית, שפחתה של שרה. היא הפכה לפילגשו של אברהם וילדה את ישמעאל. סיפורה מופיע בספר בראשית, בפרקים ט"ז וכ"א.

המטה השיתופי

מטה הקיבוצים השיתופיים (מט"ש) בתנועה הקיבוצית כולל כרבע (70) מכלל הקיבוצים בארץ, המקיימים את עקרונות היסוד הקיבוציים: שותפות בבעלות על הנכסים, שוויון בתקציבים, ערבות הדדית מלאה בין החברים והתנהלות דמוקרטית ומשתפת. המטה, בשמו הקודם "הזרם השיתופי", הוקם בכנס בקבוצת יבנה ב-6 ביולי 1999 בתגובה לתהליכי ההפרטה ומעבר לתשלום שכר בלתי שוויוני שאימצו בהדרגה רוב הקיבוצים (כ-200) ומתוך רצון לקיים את ערכי הקיבוץ המקוריים.

הקיבוצים החברים בזרם השיתופי, משתי התנועות הקיבוציות (הקיבוץ הדתי והתנועה הקיבוצית הכללית - תק"צ) מאופיינים בחלקם הגדול ביציבות כלכלית ובמנהיגות מקומית - לא שכירה - בעלת תפיסת עולם שיתופית. כמה מהם - סאסא, ברעם, משמר העמק, גן שמואל, חצרים, שדה אליהו, מעברות, יבנה ואחרים - ניצבים בצמרת הכלכלית של התנועה הקיבוצית.

מטה הקיבוצים השיתופיים פועל במסגרת כלל התנועה הקיבוצית אך מקיים פעילויות ייחודיות בתחומי סמינרים חינוכיים ורעיוניים, קורסים לניהול ופעילות תקשורתית במסגרת אתרי אינטרנט "שווים" ו"במקום" ושותפות בכתב העת "חברה".

לאחרונה הגדיר המטה את פעילותו במסגרת תנועה הקיבוצית כ"תנועה בתוך תנועה". הבדלי ההשקפות בין הקיבוץ המופרט לשיתופי מתבטאים לעיתים במחלוקות בין המטה השיתופי לבין מזכירות התנועה הקיבוצית, בנושאים פנימיים וכלליים, כגון המדיניות הקרקעית ושיוך הדירות, הקצאות לפנסיה, גובה המיסוי על הקיבוצים ותקציבי הפעילות.

במטה השיתופי חברים גם גורמים במעגל הקבוצות השיתופיות, הכולל קהילות שיתופיות-משימתיות החיות בערים; תנועות הנוער: השומר הצעיר, הנוער העובד והמחנות העולים וקיבוצים עירוניים כתמוז ומגון וקיבוצים חינוכיים כנערן, רביד, אשבל ופלך.

מייסדי המטה השיתופי היו:

תק"ם: אשבל, יטבתה, לוטן, קטורה, גבע, חצרים, יזרעאל, שדה בוקר, רביד, רביבים, צאלים, גלעד, נאות סמדר, והקיבוץ העירוני תמוז בבית שמש

הקיבוץ הארצי: משמר העמק, גן שמואל, עין השופט, נירים, ניר יצחק, ניר עוז, עברון, ברעם והקיבוץ העירוני מגוון בשדרות

הקיבוץ הדתי: עלומים, לביא, שדה אליהו, יבנה, מגדל עוזב-2004 הצטרף גם קיבוץ נערן שחודש על ידי בוגרי תנועת המחנות העולים.

חנוך בן מדין

חֲנוֹךְ בֶּן מִדְיָן היה הבן השלישי (מתוך חמשה) של מדין (מבני קטורה), ונכדו של אברהם. על פי חלק מהמפרשים, כזבי בת צור הייתה מבית האב של חנוך במדין, שהרי אביה היה השלישי מבין חמשת מלכי מדין שממונים על כל אחת מחמשת בתי האב של מדין.

כביש 40

כביש 40 הוא הכביש השני באורכו בישראל (אחרי כביש 90), ואורכו 302 קילומטרים. הוא נמתח מצומת קטורה שבערבה, לאורך הנגב והשפלה עד כפר סבא שבדרום השרון.

כביש 90

כביש 90 (לכינויים של המקטעים השונים של הכביש ראו למטה) הוא הכביש הארוך ביותר בישראל, אורכו 478.7 קילומטר והוא נמשך ממעבר טאבה בדרום ועד מעבר מטולה (שער פאטמה) בצפון. תוואי הכביש עובר תחילה לאורך חופיו של מפרץ אילת ולאחר מכן לכל אורכה של הערבה. לאחר מכן הוא ממשיך צפונה לאורך חופי ים המלח ולכל אורכם של בקעת הירדן ועמק הירדן. הוא עוקף את הכנרת ממערב, דרך טבריה וממשיך דרך אצבע הגליל ועמק החולה לאורך המורדות המזרחיים של הגליל.

118.5 קילומטר מסך אורכו של הכביש עוברים בשטחי יהודה ושומרון (צפון ים המלח ובקעת הירדן). ביציאה מקטעי הכביש שבבקעת הירדן מוצבים מחסומים של צה"ל, המונעים תנועת כלי רכב לא מורשים בכביש אל מעבר לקו הירוק.

על-פי תוכנית משרד התחבורה לעדכון המספור של רבים מכבישי ישראל שעליה פורסם בסוף שנת 2018 - כביש 90 צפוי לעבור שינוי במספור ולהיקרא כביש 8, כדרך אורך ארצית ראשית. על פי התוכנית, שינוי מספרי הכבישים בשלטי הדרכים השונים צפוי להתרחש בתוך שנתיים (עד סוף שנת 2020).

מדין

מִדְיָן היא ארץ ועם המוזכר במקרא ובקוראן. לפי המקרא המדיינים הם צאצאיהם של אדם שנקרא מדין, שהיה בנו השישי של אברהם מפילגשו קטורה.

מועצה אזורית חבל אילות

מועצה אזורית חבל אילות שוכנת במחוז הדרום בדרום הנגב והיא המועצה האזורית הדרומית ביותר בארץ. בתחומי המועצה 12 יישובים, מתוכם 10 קיבוצים. שטחה כ־2.2 מיליון דונם. ממוצע המרחקים בין כל יישובי המועצה הוא 19.6 ק"מ. למועצה 14 חברי מועצה ובראשה עומד חנן גינת. עיר המחוז, שהיא רשות מקומית נפרדת, היא אילת. בעבר נקראה המועצה "מועצה אזורית הערבה הדרומית". במרבית יישובי חבל אילות פועלת תנועת הנוער המחנות העולים ובוגריה משולבים כמדריכים במערכות החינוך הבלתי פורמליות בקיבוצים, במסגרת הקואופרטיב לחינוך - גוף משותף למועצה, ליישובים, לתנועת המחנות העולים ולמתנ"ס חבל אילות.

משכן בניין המועצה ומוקד פעילותה הוא ביישוב יוטבתה.

מכון הערבה

מכון הערבה ללימודי הסביבה הוא מכון אקדמי ומחקרי ללימודי סביבה העוסק בבעיות סביבתיות במזרח התיכון. המכון נמצא בקיבוץ קטורה בערבה הדרומית.

המכון הוקם ב-1996 על ידי אלון טל. במכון מתקיימים לימודים אקדמיים בחסות אוניברסיטת בן-גוריון, וכן תוכניות חינוכיות, קורסי קיץ, תוכניות מחקר והתמחות ופרויקטים סביבתיים.

המכון פועל תחת המוטו "לטבע אין גבולות" ומבקש להכשיר וליצור רשת של מנהיגים סביבתיים במזרח התיכון וברחבי העולם. תוכנית הלימודים היא תוכנית בינלאומית המורכבת בכל סמסטר משלישי סטודנטים יהודים-ישראלים, שליש סטודנטים מהעולם הערבי ושליש סטודנטים בינלאומיים מכל רחבי העולם.

נוע"ם

נוע"ם (ראשי תיבות של נוער מסורתי) היא תנועת הנוער של התנועה המסורתית (קונסרבטיבית) בישראל. התנועה הוקמה לפני 40 שנה וכיום יש לה 22 מוקדים ברחבי הארץ, ומעניקה פעילות חינוכית בלתי פורמלית לילדים ונוער בגילאי כיתות ג'-יב'.

נוע"ם רואה עצמה כתנועה ציונית א-מפלגתית עולמית השואפת להנחיל ערכים יהודיים מסורתיים יחד עם ערכים מודרניים לחברה באופן פלורליסטי, לפי העיקרון המנחה של "יהדות פתוחה, כהלכה" עם "דרך ארץ" ופעילות לקידום חברה שוויונית צודקת ודמוקרטית.

לנוע"ם ישנן תנועות אחיות בבריטניה, בגרמניה, בברזיל, בארגנטינה ובאוקראינה שנקראות גם הן נוע"ם. בארצות הברית קיימת תנועת "USY" או United Synagogue Young (נוער בית הכנסת המאוחדים) שהיא גם חלק מתנועת היהדות הקונסרבטיבית.

ערבה פאוור קומפני

ערבה פאוור היא חברה לאנרגיה סולארית. החברה נוסדה ב-2006 בקיבוץ קטורה אשר שוכן בערבה. ב-5 ביוני 2011, ערבה פאוור חנכה את השדה הסולארי הבינוני הראשון בישראל, קטורה סאן, המשתרע על פני כ-80 דונם ומייצר 4.95 מגה-וואט של חשמל.

.

החברה משתמשת בטכניקת ייצור פוטו-וולטאית (PV) בה תהליך ההפקה אינו מלווה בפליטות, בעשן או ברעש ואינו כרוך בצריכת מים.

בפרויקט קטורה סאן, הפאנלים הפוטוולטאים של חברת סנטק (Suntech), והפרויקט הוקם בשיתוף פעולה עם סימנס ישראל. מטרת ערבה פאוור היא להיות הספק המוביל של חשמל מאנרגיה סולארית בישראל וזאת באמצעות שיתופי פעולה עם קיבוצים ומושבים.

פרס הרצל (הרצליה)

פרס הרצל הוא פרס המוענק על ידי עיריית הרצליה לאישים בעלי תרומה בולטת בתחום הציונות.

קטורה (דמות מקראית)

קְטוּרָה מופיעה במקרא בספר בראשית בפרשת חיי שרה: "וַיֹּסֶף אַבְרָהָם וַיִּקַּח אִשָּׁה וּשְׁמָהּ קְטוּרָה" (ספר בראשית, פרק כ"ה, פסוק א'). בפשטות הדברים מדובר באשתו השלישית שנשא אברהם לעת זקנתו, לאחר שכבר גירש את הגר ושרה נפטרה.

קטורה אורג'י

קטורה אורג'י (באנגלית: Keturah Orji; נולדה ב-5 במרץ 1996) היא אתלטית אמריקאית, שיאנית ארצות הברית לשעבר בקפיצה משולשת.

שיטים

שיטים (שִׁטִּים) (נח"ל שיטים) הוא יישוב בערבה, כ-295 מטר מעל פני הים. נמצא על כביש 40, 15 ק"מ צפונית לשיזפון בתחומה של מועצה אזורית חבל אילות באזור מישור חיון בלב המדבר.

היישוב שיטים הוקם כהיאחזות נח"ל בשנת 1984. לאחר איכלוס אחרון על ידי שלושה גרעיני נח"ל דיוניסאה, יעד ותמוז נסגרה ההיאחזות ב-1997, והאחזקה על המקום הועברה מצה"ל לידי קיבוץ קטורה. ב-1997 נעשו ניסיונות לאזרח את ההיאחזות על ידי גרעין נח"ל אשר מנה חמישה חיילים, אך אלו כשלו בגלל אילוצי מערכת, וההיאחזות פורקה. אנשי קיבוץ קטורה ניסו להקים במקום בית הארחה ובית ספר לחינוך אקולוגי אך אלו כשלו גם כן.

בשנת 2002 הוקמה במקום קהילה של תלמידי אושו, ביניהם רפיק ידידיה, בשם "אשרם במדבר". המקום מוגדר כ"בית הארחה רוחני" בברוח אושו המפעיל בית הארחה בשוטף, סדנאות מדיטציות והעידן החדש, שתי מדיטציות ביום, תוכנית WOMP עבודה כמדיטציה ופסטיבלים מגוונים. המקום מתוחזק על ידי קהילה המונה כ-30 אנשים החיים במקום.

תא פוטו-וולטאי

תא פוטו-וולטאי (PV) או תא סולארי הוא התקן סולארי להפקה ישירה של אנרגיה חשמלית על ידי קליטת קרינה אלקטרומגנטית (אור) מן השמש (או מקור אור אחר).

תמר מדבר יהודה

תמר מדבר יהודה הוא זן של תמר מצוי (שם מדעי: Phoenix dactylifera) ממשפחת הדקליים אשר היה נפוץ בעבר באזור יהודה.

ב-25 בינואר 2005 (במהלך ט"ו בשבט) עץ דקל מזן תמר מדבר יהודה הונבט מגלעין תמר מלפני אלפיים שנים שנמצא בשנות ה-70 של המאה ה-20 במהלך חפירות שבוצעו בארמון הורדוס שבמצדה. העץ אשר מכונה "מתושלח", על שם האדם המבוגר ביותר בתנ"ך, גדל בקיבוץ קטורה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.