קוריאנית

קוריאנית (או קוריאית; קוריאה הדרומית: 한국어 "הַאנְגּוּגוֹ"; קוריאה הצפונית: 조선어 "צ'וֹסוֹנוֹ") היא שפתן הרשמית של קוריאה הדרומית וקוריאה הצפונית. לצד סינית, קוריאנית היא אחת משתי השפות הרשמיות בנציבות האוטונומית הקוריאנית יאנביאן במחוז ג'ילין בסין. בעולם כשמונים מיליון דוברי קוריאנית: בקוריאה, בסין, במדינות הגוש הסובייטי לשעבר, באוסטרליה, בניו זילנד, בארצות הברית, בקנדה, בברזיל, ביפן, בדרום אפריקה ובפיליפינים.

קוריאנית
קוריאה הדרומית: 한국어; קוריאה הצפונית: 조선어
Hangugeo-Chosonmal
מדינות קוריאה הדרומית, קוריאה הצפונית, סין ועוד
אזורים מזרח אסיה
דוברים 80,000,000
שפת אם 80,000,000
משפחה שפה מבודדת או שפות אלטאיות
לאום קוריאה הדרומית  קוריאה הדרומית
קוריאה הצפונית  קוריאה הצפונית
שפה אזורית:
הרפובליקה העממית של סין  סין
מוסד קוריאה הדרומית: המכון הלאומי לשפה הקוריאנית
קוריאה הצפונית: המכון למחקר השפה של מדעי החברה
ראו גם שפהכתב • רשימת שפות

סיווג בלשני

קיים ויכוח לאיזו משפחת שפות יש לשייך את הקוריאנית. בלשנים רבים משייכים אותה למשפחת השפות האלטאיות, ואילו אחרים מסווגים אותה כשפה מבודדת. לשפה סדר תחבירי של נושא-מושא-נשוא (SOV), ומורפולוגיה אַגלוטינטיבית. קוריאנית הושפעה מסינית וקלטה ממנה מילים סיניות-טיבטיות רבות (כ-60 אחוז מאוצר המילים הקוריאני), ובקוריאה הדרומית משתמשים עדיין חלקית בכתב הסיני בהקשרים מסוימים. קוריאנית נכתבת כיום משמאל לימין בעזרת ההאנגול, אלפבית שפותח במאה ה-15. הכתב מבוסס על יצירת תיבות ריבועיות הכוללות הברות פתוחות או סגורות, באופן העשוי להיראות ממבט ראשון ככתב לוגוגרמות.

שיטות כתיבה

האלפבית הקוריאני, המכונה "האנגול", הומצא במאה ה-15 על ידי המלך סג'ונג הגדול. הוא נחשב לאלפבית פונמי, המאורגן לפי סימנים המייצגים הברות. בכל סימן כזה ישנן לפחות שתי אותיות מתוך 24, המחולקות ל-14 עיצורים ו-10 תנועות. במקור ישנן מספר תוספות לאלפבית הנוכחי.

האנג'ה הוא שמן של הסימניות הסיניות בהגייה קוריאנית. השימוש בכתב הסיני החל בתקופת שלוש הממלכות, בין המאה ה-1 לפנה"ס והמאה ה-7 לספירה. לפני המצאת ההאנגול במאה ה-15, מערכת ההאנג'ה שימשה לכתיבה בשלוש שיטות שונות.

קיימות גם שתי מערכות כתיבה המבוססות על האלפבית הלטיני. בעבר נעשה שימוש במערכת בשם מק'ון-רישאוור , אך מכיוון שמערכת זו הייתה מורכבת מדי הן לכתיבה והן להבנה, פותחה המערכת החדשה, שהותאמה בצורה נוחה יותר לפונולוגיה הקוריאנית[1].

עיצורים

בטבלה ייעשה שימוש בתעתיק הרשמי כיום, Revised Romanization Of Korean.

שם העיצור בתעתיק* שם העיצור בקוריאנית ייצוג בהאנגול הערות
gi-yeok 기역 צליל G מודגש.
ssang gi-yeok 쌍기역 צליל K.
ni-eun 니은 צליל N.
di-geut 디귿 צליל T רפה. כמעט כמו D.

בסוף הברה ולפני אות ריקה (ㅇ או ㅎ) מבוטאת כ- ㄷ

ssang di-geut 쌍디귿 צליל T.

בסוף הברה ולפני אות ריקה (ㅇ או ㅎ) מבוטאת כ- ㄷ

ri-eul 리을 לאחר תנועה או עיצור ריק (ᄋ) עם תנועה, צליל R - אחרי עיצור מבוטאת כ-L
mi-eum 미음 צליל M
bi-eup 비읍 צליל B מודגש. בסוף הברה לפני העיצורים ㅁ ו- ㄴ צלילה נחלש והיא תבוטא כ-ㅁ
ssang bi-eup 쌍비읍 צליל P רפה.
shi-ot 시읏 צליל S.

בצירוף התנועהᅵאו בצירוף דיפתונגים (דו-תנועה) מבוטאת כ-SH.

ssang shi-ot 쌍시옷 צליל S מודגש.

בצירוף התנועהᅵאו בצירוף דיפתונגים (דו-תנועה) מבוטאת כ-SH.

i-eung 이응 אות ריקה בתחילת הברה, בסוף הברה צליל ng.
ji-eut 지읒 צליל J רפה.

בסוף הברה לפני עיצור מבוטאת כ-ㄷ

ssang ji-eut 쌍지읒 צליל J מודגש.

בסוף הברה לפני עיצור מבוטאת כ-ㄷ

chi-eut 치읓 צליל CH.

בסוף הברה לפני עיצור מבוטאת כ-ㄷ

ki-euk 키읔 צליל K מודגש.
ti-eut 티읕 צליל T מודגש.
pi-eup 피읖 צליל P מודגש.
hi-eut 히읗 צליל H.

בסוף הברה לפני עיצור מבוטאת כ-ㄷ

תנועות

ᅡ- a

ᅵ - i

ᅩ - o

ᅢ - ae(דומה ל-A באנגלית, אך כיום נהגית בצליל דומה ל-ᅦ)

ᅦ - e .

ᅥ - eo צליל בין A ל-O. (כמו å בשפות סקנדינביה)

ㅡ - eu כמעט אי-תנועה, מעט אוויר יוצא בהגיית התנועה. (כמו התנועה Ü אך עם כיווץ מאוד חזק ובלי להביע עיצור Y)

דוגמה לצירוף אותיות פשוט בעזרת התנועות: ( (noon= שלג, עיניים ; (응급 (eung-geup= מצב חירום ; (낲은 (napeun= רע ; (애기 (ae-gi= תינוק ; il-da)읽다) = לקרוא.

דיפתונגים

i + תנועה

ᅣ - YA

ᅲ - YU/YOO

ᅭ - YO

ᅧ - YEO

ᅨ - YE

ᅤ - YAE

דוגמה: [우 [YEO-U= שועל; 옆에 = בצד, לצד

U + תנועה

wa = ㅗ o + ㅏ a

위 wi = ㅜ u + ㅣ i

wo = ㅜ u + ㅓ eo

ᅴ wui = ᅳ eu + ᅵ ee

wae = ㅗ o + ㅐae

we = ㅜ u + ㅔ e

דוגמה: (해 (wi-hae= בשביל ; ( (wae= "למה?" ; (게 (shwib-ge= בקלות

ראו גם

קישורים חיצוניים

http://learnkoreaninhebrew.blogspot.co.il/2009/09/blog-post_05.html

  1. ^ About Korea, web.archive.org, ‏2007-09-16
אגף 121

אגף 121 היא סוכנות סייבר צפון קוריאנית שהוקמה בשנת 1998 ומהווה חלק מזרוע המודיעין של הכוחות המזוינים של צפון קוריאה.על פי דווחי הרשויות האמריקניות, זרוע המודיעין (Reconnaissance General Bureau) מנהל מבצעים חשאיים ויש לו ששה אגפים. פעולות סייבר נחשבות דרך חסכונית יחסית עבור צפון קוריאה לשמירה על האופציה הצבאית האסימטרית, וכן כאמצעי איסוף מודיעין; המטרות המרכזיות לאיסוף מודיעין עבור צפון קוריאה הן: דרום קוריאה, יפן, וארצות הברית.

יחידה נוספת ידועה (לכאורה) בזרוע המודיעין נקראת משרד מספר 91.

גוגל חדשות

גוגל חדשות או Google News, הוא אלגוריתם להצגת חדשות של חברת גוגל. שפותח על ידי קרישנה בהרט (באנגלית: Krishna Bharat) בשנת 2001 בגרסת הבטא. בינואר 2006 הוציאו גוגל את גוגל חדשות בגרסה המלאה, השירות כולל את החדשות משלושים הימים האחרונים.

במהלך חודש מרץ 2006 הושק השירות גם בשפה העברית.

נכון לשנת 2013, גוגל חדשות אוסף חדשות מיותר מ-50,000 מקורות מידע ברחבי העולם. גוגל חדשות סורקת את מפיצי התוכן החדשותיים ומציגה את המאמרים שעלו אליהם ב-30 הימים האחרונים. בסך הכל, מערכת גוגל חדשות צוברת תוכן מלמעלה מ -25,000 אתרים מפיצי תוכן חדשותי, כשלמעלה מ-4,500 מהאתרים הנסרקים הם בשפה האנגלית (בשפות אחרות הכמות נמוכה יותר) ובישראל נסרקים כל אתרי החדשות המרכזיים בצורה מקיפה ביותר.השירות מוצע ב-35 השפות הבאות: עברית, ערבית, בולגרית, קנטונזית, סינית, צ'כית, הולנדית, אנגלית, צרפתית, גרמנית, יוונית, בנגלית, הינדית, הונגרית, איטלקית, אינדונזית, יפנית, קוריאנית, לטבית, ליטאית, מליאלאם, נורווגית, פולנית, פורטוגזית, רומנית, רוסית, סרבית, ספרדית, שוודית, טמילית, טלוגו, תאילנדית, טורקית, אוקראינית ווייטנאמית.

גנגנם סטייל

Gangnam Style (בקוריאנית: 강남스타일, הגייה: [kaŋ.nam sɯ.tʰa.il]) הוא סינגל משנת 2012 מאת הראפר הדרום-קוריאני סיי (PSY). השיר זכה לתשבחות בשל ההומור שלו, המנגינה הקליטה והריקוד הייחודי שמלווה אותו. הסינגל ראה אור ב-15 ביולי 2012, והגיע למקום הראשון במצעד גאון, מצעד הפזמונים של קוריאה הדרומית. החל מה-24 בנובמבר 2012 עד 10 ביולי 2017 היה הווידאו-קליפ של השיר הנצפה ביותר אי פעם באתר הסרטונים YouTube, ובתאריך 31 במאי 2014 חצה הקליפ את רף ה-2 מיליארד צפיות. נכון לאוקטובר 2019, הוא בעל 3.4 מיליארד צפיות.

ידוענים כמו טי-פיין, בריטני ספירס וקייטי פרי שיתפו את הקליפ ברשתות החברתיות, השיר שולב בהופעות של אמנים כמו נלי פורטדו (שביצעה לשיר גרסת כיסוי)

ומארון 5, וסוקר באמצעי תקשורת בינלאומיים כגון וול סטריט ג'ורנל, Financial Times ו-CNN International.

בתחילת ספטמבר אורגנו בכמה ערי בירה ברחבי העולם ריקודי פלאש מוב המוניים של השיר, וסיי הופיע עמו באצטדיון דודג'ר, בתוכנית האירוח של אלן דג'נרס ובפרסומות של חברת סמסונג."גנגנם סטייל" זכה בפרס הווידאו הטוב ביותר בטקס פרסי המוזיקה של MTV אירופה לשנת 2012 שנערך בפרנקפורט, גרמניה.

הנג'ה

הנג'ה (האנגול 한자; הנג'ה 漢字 - "סימני (שושלת) האן") הוא שמם הקוריאני של הלוגוגרמות בכתב סיני, אשר נשאלו מהשפה הסינית אל השפה הקוריאנית, בהגייתן הקוריאנית. באופן מדויק יותר, מתייחסים הביטויים "הנג'ה-מאל"(한자말) או "הנג'ה-אוֹ" 한자어, (במנדרינית-תקנית "הנג'ה-יו", 漢字語) לאותן לוגוגרמות סיניות שניתן לכתובן בהנג'ה, בעוד שהביטוי "האן-מוּן", או "האן-וֵון" במנדרינית-תקנית (한문, 漢文), מתייחס לכתב הסיני בכללותו. עם זאת, בשם "הנג'ה" נעשה לעיתים שימוש גורף להבעת שתי ההבחנות. סימניות ההנג'ה הן סימניות הכתב הסיני המסורתי, ולא המפושט, והן נמצאות בשימוש אצל העם הקוריאני מאז "תקופת שלוש הממלכות", שבהן ההשפעה הסינית על הממלכות הקוריאניות גדלה.

הנגול

הַאנְגוּל (한글 ‏, "כתב קוריאה" – בקוריאה הדרומית; או Joseon-geul 조선글 "כתב (שושלת) ג'וסון" – בקוריאה הצפונית) הוא האלפבית של השפה הקוריאנית. האלפבית משמש ככתב הרשמי של קוריאה הדרומית וקוריאה הצפונית. האנגול הוא אלפבית פונטי כלומר מורכב מאותיות לעיצורים ותנועות. האותיות אינן נכתבות בצורה סדרתית בזו אחרי זו, אלא מקובצות להברות, לכן הכתב נראה כמו כתב הברות בדומה לכתב היפני, אף שאיננו.

ג'אמו (자모 מבוטא: צ'אמוֹ) הן היחידות שיוצרות את מערכת ההאנגול, אלו הן אבני היסוד של ההברה ב"האנגול", הן מורכבות מצירופים של עיצורים או תנועות. שם נוסף הוא נַטְסוֹרי (낱소리), שמשמעותו יחידת צליל( 낱= יחידה; 소리= צליל).

בהאנגול קיימים 14 עיצורים ו-10 תנועות, ובסך הכל 24 אותיות. כל הברה מורכבת מלפחות 2 אותיות, ובהן עיצור אחד ותנועה אחת. האותיות המקובצות להברות יכולות להיכתב במאוזן משמאל לימין, או במאונך מלמעלה למטה.

בנוסף ל-24 האותיות הבסיסיות קיימים בהאנגול 27 סימנים שמורכבים משתי אותיות (או שלוש), למשל עיצורים כפולים שמסמלים הדגשה של העיצור, ודיפתונגים שבנויים משתי תנועות.

במקור היו באלפבית הקוריאני אותיות נוספות מעבר ל-24 שנמצאות בשימוש כיום. כתב ההאנגול פותח בהוראת המלך סג'ונג הגדול במאה ה-15.

הפקידו

הפקידו (בקוריאנית: 합기도, באנגלית: Hapkido) היא אמנות לחימה קוריאנית שהתפתחה מתוך אמנויות הלחימה אייקידו וג'ו ג'יטסו.

טאקוונדו

טאקוונדו (בקוריאנית: 태권도, באלפבית פונטי בינלאומי: [tʰɛkwʌndo], בתרגום חופשי: "דרך החיים של הבעיטה והאגרוף") היא אמנות לחימה קוריאנית שמתבססת בעיקר על כוח שנוצר כתוצאה מתנופה של מסת הגוף ומתנועת האגן ושמה דגש פחוּת על כוח ישיר. הטאקוונדו בישראל הוא ענף ספורט פופולרי שהחל בשנת 1977 עם פתיחתו של המועדון הראשון בירושלים על ידי מישל מדר, כיום מנכ"ל ההתאחדות, וכולל היום אלפי ספורטאים, מקצוענים וחובבנים ברחבי הארץ.

בטאקוונדו ישנם שני זרמים עיקריים :

WT (ראשי תיבות של World TaekwonDo) - טאקוונדו WT הוא גדול יותר ונפוץ יותר. כמו גם מוכר בזרם הסטנדרטי והעיקרי. זרם זה מוכר בספורט אולימפי.ITF (ראשי תיבות של International Taekwon-do Federation) - ארגון שהוקם ב-1966 על ידי גנרל צ׳ונג הונג הי .

יחסי אוסטרליה–קוריאה הדרומית

יחסי אוסטרליה–דרום קוריאה הם יחסי חוץ בין אוסטרליה לקוריאה הדרומית. שתי המדינות החלו להקים יחסים דיפלומטיים במאי 1963.

אוסטרליה ודרום קוריאה הם שותפי סחר באזור אסיה פסיפיק. דרום קוריאה ואוסטרליה מנהלות מערכת יחסים שהגיעה לקרקע גבוהה מאוד בשנים האחרונות. לדרום קוריאה יש שגרירות בקנברה עיר הבירה של אוסטרליה. ולאוסטרליה שגרירות בסיאול, עיר הבירה של קוריאה הדרומית. בנוסף אוסטרליה שלחה כ-17,000 חיילים אוסטרלים לסיוע בשביל קוריאה הדרומית במהלך מלחמת קוריאה

על פי סקר השירות העולמי של ה-BBC לשנת 2017, 61% מהאוסטרלים רואים את השפעתה של דרום קוריאה באופן חיובי, ועם 24% מביטים באופן שלילי, מה שהופך את אוסטרליה לאומה הפרו-דרום קוריאנית ביותר בעולם.[דרוש מקור]

ים יפן

ים יפן (יפנית 日本海; רוסית Японское море) או הים המזרחי (קוריאנית 동해) הוא ים שולי בחלקו הצפון-מערבי של האוקיינוס השקט. ים זה מפריד בין יבשת אסיה וארכיפלג האיים של יפן.

כתב סיני

הכתב הסיני (漢字/汉字) הוא כתב המשמש לכתיבת שפות סיניות. הכתב התפתח כבר לפני למעלה מ-3,000 שנה. התיעודים המוקדמים ביותר של כתב סיני מתוארכים לכ-1200 לפני הספירה בעת שגשוג שושלת שאנג. השפה הכתובה מהווה גורם מאחד, שכן גם אם ישנו דמיון בין השפות הסיניות השונות, הן אינן מובנות הדדית בדיבור. הוא נמצא בשימוש גם ביפנית וברמה מוגבלת גם בקוריאנית. בעבר שימש אף לכתיבת וייטנאמית.

באופן מסורתי, הכתב הסיני נכתב בעמודות הנקראות מלמעלה למטה מימין לשמאל, אך כיום נכתב הכתב הסיני בעיקר בשורות אופקיות משמאל לימין, אם כי לעיתים הוא נכתב עדיין מלמעלה למטה, ולעיתים אף מימין לשמאל. כל תו מייצג צליל ולרוב אף מילה או רעיון (מורפמה); מכיוון שהסימנים משמשים בשפות שונות, הרי שהם נהגים בצורות שונות בהתאם לשפה או לניב. עם זאת, כאשר הם משמשים בסינית (או בקוריאנית), הם תמיד חד-הברתיים. לכל סימן בכתב הסיני יכולות להיות משמעויות רבות ומגוונות, ולסימנים רבים יש אף יותר מצורת הגייה אחת בהתאם למשמעות שלהם.

ליגת היהלום

ליגת היהלום של התאחדות האתלטיקה הבינלאומית (באנגלית: IAAF Diamond League) היא סבב של 14 תחרויות לנשים ולגברים שמאורגנת על ידי התאחדות האתלטיקה הבינלאומית בחודשי הקיץ והסתיו, החל משנת 2010. ליגת היהלום החליפה את ליגת הזהב, שהתקיימה משנת 1998, בתור תחרות העל עבור אתלטיקה, מלבד המשחקים האולימפיים, אליפות העולם באתלטיקה וגמר האתלטיקה העולמי. נותנת החסות הראשית של התחרות היא חברת סמסונג הדרום-קוריאנית. בשנת 2017, לסבב היו יותר מ-280 מיליון צופים ברחבי העולם.

בעוד ליגת הזהב כללה שש תחרויות בלבד וכולן מיבשת אירופה, ליגת היהלום כוללת סדרה של 14 תחרויות שונות ברחבי העולם. אחת המטרות בהקמתה ובשינוי הפורמט היה הרחבת העניין באתלטיקה אל מחוץ למדינות אירופה. לשם כך אכן נוספו תחרויות במזרח התיכון, בסין, ובארצות הברית, תוך שמירה על התחרויות בפורמט האירופאי.

בישראל משודרות התחרויות בערוץ ספורט 1 של צ'רלטון.

לינדה פארק

לינדה פארק (באנגלית: Linda Park; נולדה ב-9 ביולי 1978) היא שחקנית אמריקנית ממוצא דרום-קוריאני. היא ידועה בעיקר בזכות גילום דמותה של קצינת התקשורת הושי סאטו בסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: אנטרפרייז". היא ידועה גם בגין תפקידה כמגי צ'און בסדרת הטלוויזיה "התרסקות" בשנים 2008-2010.‏

סאפיר (משגר לוויינים)

סאפיר (בפרסית: سفیر, תעתיק מדויק: ספיר [פ' רפויה], מילה ערבית במקורה, שפירושה "שגריר" או "שליח") הוא שמו של משגר לוויינים מפיתוח וייצור משרד ההגנה האיראני, המבוסס על חלקים ממשגר הטיל הצפון קוריאני BM-25 מוסודאן. סאפיר נחשף לראשונה ב-4 בפברואר 2008, על פי דיווחי הטלוויזיה של איראן, נועד משגר זה לשאת לחלל את הלוויין האיראני אומיד. הטיל עושה שימוש בטכנולוגיית הטיל שיהאב (אף הוא מבוסס על טכנולוגיה צפון קוריאנית), אולם מותקן בו גם שלב שני ובו שני מנועים רקטיים קטנים.

לטיל שני שלבים המונעים בדלק נוזלי. בהצגת הטיל לנשיא איראן ופמלייתו נראו בבירור מנועי השלב השני של הטיל, המונעים באמצעות דלק נוזלי. אין בשלב זה פרטים מאומתים על הימצאותו של שלב שלישי, שנועד להכניס את הלוויין למסלולו סביב כדור הארץ. בתצוגה הוצג גם חיפוי החרטום הנפתח, שנועד להגן על הלוויין בעת השיגור. החיפוי שהוצג עבר ניסויי הפרדה, דבר המעיד על מצב מתקדם של תוכנית הפיתוח של הטיל בעת הצגתו הפומבית הראשונה.

על המשגר נכתב, באלפבית לטיני: SAFIR IRILV. ההשערה היא ש-IRILV הם ראשי תיבות של

Islamic Republic of Iran Launch Vehicle.

סויוז TMA-12

סויוז TMA-12 (ברוסית: Союз ТМА-12) היא חללית סויוז ששוגרה ב-10 באוקטובר 2007 בשעה 14:16 שעון ישראל מקוסמודרום בייקונור. החללית שוגרה למפגש עם תחנת החלל הבינלאומית כשעל סיפונה 3 אנשי צוות - הקוסמונאוטים אולג קונוננקו וסרגי וולקוב וכן האישה הקוריאנית הראשונה בחלל והאישה האסייתית השנייה בחלל - אי סו-יון. שני אסטרונאוטים נותרו בתחנת החלל והצטרפו לצוות ה-17 שלה, והאסטרונאוטית הדרום-קוריאנית חזרה עם הצוות ה-16 של תחנת החלל על גבי החללית סויוז TMA-11 שהייתה מחוברת לתחנה מהמשימה הקודמת. סויוז TMA-12 נשארה מחוברת לתחנת החלל עד ה-25 באוקטובר 2008.

סמסונג

סמסונג (באנגלית: Samsung; בקוריאנית: 삼성 או 三星) היא קונצרן דרום-קוריאני רב-לאומי, הכולל מספר גדול של חברות בת.

לסמסונג שייכות בין היתר החברות סמסונג אלקטרוניקה (חברת טכנולוגיית המידע הגדולה בעולם, על פי הכנסותיה בשנת 2012), סמסונג תעשיות כבדות (יצרנית הספינות השנייה בגודלה בעולם על פי הכנסות שנת 2010), סמסונג הנדסה וסמסונג C&T (בהתאמה, המקומות ה-13 וה-36 ברשימת חברות הבנייה הגדולות בעולם), סמסונג ביטוח חיים (חברת ביטוח החיים ה-14 בגודלה בעולם), ו-Cheil Worldwide (סוכנות הפרסום ה-16 בגודלה בעולם, על פי הכנסות שנת 2011).

מנכ"ל החברה הוא קון-הי לי. סמסונג (משמעות השם בסינית קוריאנית: שלושה כוכבים) הוקמה על ידי לי בינג-צ'ול. מחזור הכספים של החברה בשנת 2009 עמד על 172.5 מיליארד דולר, והרווח הנקי על 13.8 מיליארד דולר. בשנת 2012 העסיקה סמסונג 344 אלף עובדים, והייתה אחראית ל-13% מהיצוא של קוריאה הדרומית.

עיצורים מכתשיים-חכיים

עיצורים מכתשיים חכיים (alveolopalatal) הם עיצורים הנחתכים בין האזור שבין המכתש לבין החלק הקדמי של הלשון כאשר הלשון שטוחה. עיצורים מכתשיים חכיים קיימים בפולנית, מנדרינית, יפנית, קוריאנית ועוד שפות.

העיצורים הכפופים, הבתר-מכתשיים והמכתשיים-חכיים נחתכים באותו המקום באזור בין המכתש לחך הקשה, כאשר ההבדל בין בסיסי החיתוך שלהם תלוי בצורת הלשון היוצרת עם אזור זה את בסיס החיתוך. העיצורים הכפופים מופקים כאשר קצה הלשון מוטה לאחור, הבתר-מכתשיים נחתכים כאשר הלשון מכונסת בצורת כִּפָּה או פעמון, והמכתשיים-חכיים נחתכים כאשר הלשון שטוחה. כאשר מופיעים בטבלה שני עיצורים באותה משבצת, הימני קולי והשמאלי אטום.

עיצור מכתשי-חכי, אפי [n̠ʲ]

עיצור מכתשי-חכי, אפי, אטום [n̠̊ʲ]

עיצור מכתשי-חכי, סותם, קולי [d̠ʲ]

עיצור מכתשי-חכי, סותם, אטום [t̠ʲ]

עיצור מכתשי-חכי, חוכך, קולי [ʑ]

עיצור מכתשי-חכי, חוכך, אטום [ɕ]

עיצור מכתשי-חכי, חוכך-מקורב צדי [ʎ̟]

עיצור מכתשי-חכי, חוכך-מקורב צדי, אטום [ʎ̟̊]

עיצור מכתשי-חכי, מחוכך, קולי ʥ

עיצור מכתשי-חכי, מחוכך, אטום [ʨ]

עיצור מכתשי-חכי, חוכך, מסודק [ɕʼ]

עיצור מכתשי-חכי, מחוכך, מסודק [ʨʼ]

קוריאה הדרומית

קוריאה הדרומית או בשמה הרשמי הרפובליקה של קוריאה (בקוריאנית: 대한민국 דה-הָאן מִינְגוּק) היא מדינה במזרח אסיה, במחציתו הדרומית של חצי האי קוריאה. המדינה גובלת רק בקוריאה הצפונית מצפון, ובשאר חלקיה היא מוקפת ים. המדינה זכתה לעצמאות ב-1945 עם כניעת יפן (ושנות העצמאות נספרות מ-1945 ואילך), אולם ממשל עצמאי כונן ב-1948 בשטח הנאמנות האמריקאי בקוריאה שנוצר בעקבות כיבוש חצי האי במלחמת העולם השנייה. קוריאה הצפונית הוקמה בשטח הנאמנות הסובייטי.

קוריאה הצפונית

קוריאה הצפונית, ובשמה הרשמי הרפובליקה הדמוקרטית העממית של קוריאה (בקוריאנית: 조선민주주의인민공화국, צ'וֹסוֹן מִינְג'וּג'וּאִי אִינְמִין גּוֹנְגְּחְוָאגּוּק) היא מדינה במזרח אסיה, בחלקו הצפוני של חצי האי הקוריאני. בירתה של המדינה והעיר הגדולה ביותר בה היא פיונגיאנג. האזור המפורז הקוריאני, הנמצא בחלק הדרומי של המדינה, משמש כשטח חוצץ בין המדינה לקוריאה הדרומית. היא גובלת גם ברפובליקה העממית של סין בצפון ובמערב, ובגבול קצר גם עם רוסיה בצפון-מזרח.

חצי האי הקוריאני היה בשליטתה של האימפריה הקוריאנית עד 1905, עת סופח בפועל על ידי יפן בעקבות מלחמת רוסיה-יפן, ומשנת 1910 נשלט רשמית על ידי האימפריה היפנית. לאחר מלחמת העולם השנייה חולק חצי האי לאזורי חסות בין ברית המועצות לארצות הברית: החלק הצפוני של חצי האי עבר לחסותה של ברית המועצות, והחלק הדרומי עבר לחסותה של ארצות הברית. ב-1948 נערכו בחירות כלליות בחצי האי בפיקוחם של אנשי ארגון האומות המאוחדות. קוריאה הצפונית סירבה להשתתף בבחירות, דבר שהוביל להקמתן של שתי ממשלות קוריאניות נפרדות. שתי הממשלות טענו לריבונות על כל חצי האי, וב-1950 הובילה מחלוקת זו למלחמת קוריאה. הסכם שביתת הנשק שנחתם בין האו"ם לקוריאה הצפונית בשנת 1953 סיים את מעשי האיבה. קוריאה הדרומית לא חתומה על הסכם זה ולכן, נכון להיום (2018), שתי המדינות עודן נמצאות במצב מלחמה, שכן הסכם שלום ביניהן מעולם לא נחתם, והסכם הפסקת האש אינו חתום על ידי הדרום. ב-1991 התקבלו שתי המדינות לארגון האומות המאוחדות.

המשטר בקוריאה הצפונית הוא חד-מפלגתי, כשהמפלגה השלטת היא מפלגת הפועלים של קוריאה הצפונית. ממשלת קוריאה הצפונית פועלת לפי אידאולוגיית ג'וצ'ה שפיתח קים איל-סונג, נשיאה הראשון של המדינה, הדוגלת ב"הסתמכות עצמית" וניהול משק אוטרקי. קים איל-סונג הוא היחיד בהיסטוריה של קוריאה הצפונית שהחזיק בתואר "נשיא המדינה", ולאחר מותו הוכרז כנשיאה הנצחי של המדינה. אף על פי שקים איל-סונג פעל לפי אידאולוגיית ג'וצ'ה כבר ב-1955, הג'וצ'ה הפכה לאידאולוגיה הרשמית של המדינה רק ב-1972, לאחר אשרור החוקה החדשה במדינה.

לאחר התפרקות ברית המועצות ב-1991 וסדרה של אסונות טבע, שרר רעב המוני במדינה שהביא למותם של בין 800,000 ל-3.5 מיליון איש. לנוכח נסיבות אלו, אימץ שליט המדינה באותה תקופה, קים ג'ונג איל, את ה"סונגון" הידועה כמדיניות "קדימות לצבא העם". מדיניות זו דגלה בהפניית משאביה של המדינה לצבא בעדיפות ראשונה ונועדה לחזק את המדינה ואת ממשלתה. כיום, קוריאה הצפונית היא אחת המדינות המיליטריסטיות ביותר בעולם והיא בעלת יכולת גרעינית.

קוריאה הצפונית נחשבת על ידי רבים למדינה הסגורה לאזרחיה והדיקטטורית ביותר בעולם. ארגונים רבים מתארים אותה כדיקטטורה טוטליטרית בסגנון סטליניסטי בעלת פולחן אישיות סביב משפחת קים, וכאחת המדינות שמפרות זכויות אדם בצורה החמורה ביותר. ביחס לאופיו הקומוניסטי של המשטר, ישנם פרשנים שדוחים את הגדרה זו, וטוענים כי הממשל במדינה משתמש בקומוניזם בניסיון להצדיק את שליטתו במדינה - ואף מצביעים על קיום מעמד "המנהיג הדגול" ועליונותו על פני פשוטי העם כעקרונות יסוד משותפים לג'וצ'ה ולפשיזם. לפי ארגון אמנסטי אינטרנשיונל, בקוריאה הצפונית יש כ-200 אלף אסירים שנמצאים במחנות מעצר פוליטיים שונים הפזורים ברחבי המדינה.

קיי-פופ

קיי-פופ (באנגלית: K-pop, קיצור של Korean Pop – פופ קוריאני או Korean Popular Music – מוזיקה פופולרית קוריאנית) הוא סגנון מוזיקלי ייחודי של קוריאה הדרומית המשלב בתוכו את הסגנונות: מוזיקה אלקטרונית, היפ הופ, פופ, רוק ו-R&B.

בנוסף לכך, מוזיקת הקיי-פופ הפכה לתת-תרבות פופולרית בקרב בני נוער ומבוגרים צעירים בכל רחבי אסיה. כתוצאה מכך סגנון הלבוש של הזמרים והלהקות הקוריאניות נהיה נפוץ בקרבם.

באמצעות נוכחותם של דפי פייסבוק אוהדים, זמינות ב-iTunes, פרופילי טוויטר, קטעי וידאו ומוזיקה ב-YouTube, מוזיקת הקיי-פופ נהפכה לנגישה יותר ובזכות זה נהיו יותר מעריצים לסגנון זה. להקות בנים ולהקות בנות התחילו להיות פופולריות במחצית השנייה של העשור הראשון של המאה ה-21, בהן: ‏Infinite, ‏B.A.P Monsta X ,ביג בנג (להקה דרום קוריאנית), ‏ Super Junior, ‏2PM ,BTS, ‏Exo, ‏Shinee, להקות בנות: ‏Girls' Generation, ‏Lovelyz וכן blackpink. להקות כאלו נקראות "להקות איידול".

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.