קוראסאו

קוראסאוהולנדית: Curação) היא קבוצת איים בדרום הים הקריבי לחופי ונצואלה, הכוללת את האי הראשי קוראסאו ואת קליין קוראסאו, אי קטן ובלתי מיושב. האי הראשי הוא הרחב ובעל מספר התושבים הגדול ביותר משלושת "איי ABC" (ארובה, בונייר וקוראסאו). בירת האי, וילמסטאד, נקראת על שמו של וילם מאורנג', מייסד בית המלוכה ההולנדי.

עד אוקטובר 2010, עת זכו למעמד של "אזור אוטונומי" מממלכת ארצות השפלה, האיים היוו חלק מהאנטילים ההולנדיים.

מדינת קוראסאו
Land Curaçao
Pais Kòrsou
Flag of Curaçao Coat of arms of Curaçao
דגל סמל

לחצו כדי להקטין חזרה

איי בהאמהקובההאיטינבאסהג'מייקהאיי טרקס וקייקוסהרפובליקה הדומיניקניתקולומביהאיי ABCונצואלהטרינידד וטובגופוארטו ריקואיי הבתולה של ארצות הבריתאיי הבתולה הבריטייםגרנדהסנט וינסנט והגרנדיניםסנט לוסיהברבדוסמרטיניקדומיניקהגוואדלופמונטסראטאנטיגואה וברבודהאנגווילהסן מרטןסנט קיטס ונוויססנט אוסטטיוססאבאגיאנהפנמהניקרגואההונדורסאל סלוודורגואטמאלהמקסיקובליזאיי קיימןCuracao in its region.svg
המנון לאומי הימנו די קוראסאו
יבשת אמריקה
שפה רשמית הולנדית, פאפיאמנטו
עיר בירה
(והעיר הגדולה ביותר)
וילמסטאד
12°7′N 68°56′W / 12.117°N 68.933°W
משטר מונרכיה חוקתית
ראש המדינה
- מלך
- מושל
- ראש הממשלה
מלך
וילם-אלכסנדר
לוסיל ג'ורג' ווט
יוג'ין רוגנאת
הקמה
פירוק האנטילים ההולנדיים

אוקטובר 2010
שטח[1]
- דירוג עולמי
444 קמ"ר[2]
200 בעולם
אוכלוסייה[3]
(הערכה ליולי 2018)

- דירוג עולמי של אוכלוסייה
- צפיפות
- דירוג עולמי של צפיפות

150,241 נפש[2] 
187 בעולם
338.38 נפש לקמ"ר
38 בעולם
תמ"ג (PPP)[4]
(הערכה לשנת 2012)

- דירוג עולמי
- תמ"ג לנפש
- דירוג עולמי לנפש

3,128 מיליון $ 
189 בעולם
20,820 $
85 בעולם
מטבע פלורין האנטילים ההולנדיים ‏ (ANG)
אזור זמן UTC -4
סיומת אינטרנט .הוקצה .cw, עדיין לא מופעל
קידומת בינלאומית 599-9
Curacao-CIA WFB Map
מפת קוראסאו
Willemstad harbor
ארכיטקטורה הולנדית בנמל וילמסטאד.
Bulawaya-1
ריקוד בולאוואיה

גאוגרפיה

אקלימה של קוראסאו יבש למחצה, מהיותה מחוץ לחגורת ההוריקנים של הים הקריבי. לפיכך, הצמחייה באי אינה טרופית אלא דומה יותר לסוואנה. באי צומחים קקטוסים, וכן שרכים רבים.

הנקודה הגבוהה באי היא סינט כריסטופלברח, שגובהה 375 מטרים, והיא נמצאת בצפון מערב האי, באזור המהווה שמורת טבע. באי מצויים מספר אגמי מלח ("סליניאס" - Saliñas), המהווים אתר קינון לציפורי פלמינגו.

כ-24 ק"מ דרומית מזרחית לאי מצוי האי הבלתי מיושב קליין קוראסאו (Klein Curaçao - קוראסאו הקטן).

קוראסאו ידועה בשוניות האלמוגים הרבות המצויות סביב האי, המהוות אתרי צלילה פופולריים.

היסטוריה

התושבים המקוריים של קוראסאו הם האינדיאנים משבט אראוואק. האירופאים הראשונים שגילו את האי היו אנשי משלחתו של אלונסו דה אוחדה הספרדי בשנת 1499. דה אוחדה הכריז על האי כשטח ספרדי, והרג את מרבית תושבי האי המקוריים. האי נכבש על ידי הולנד בשנת 1634 וחברת הודו המערבית ההולנדית הקימה את העיר וילמסטאד על חוף חצי אי שנקרא "סְכוֹטֶחָאט".

קוראסאו לא היוותה אתר התיישבות פופולרי בהיעדר מחצבים באי (בעיקר זהב) אולם הנמל הטבעי באזור וילמסטאד הפך את האי לבעל עניין לחברות הסחר ההולנדיות, והמסחר - ובעיקר סחר העבדים הפך לבסיס כלכלת המתיישבים באי, והעיר אף הפכה למרכז סחר העבדים בים הקריבי.

הסחר בעבדים הביא לעושר רב לתושבי האי, אשר בנו בניינים רבים באי בסגנון ההולנדי המקובל בתקופה זו. אזור זה של העיר, שנשתמר עד ימינו, הפך לאתר מורשת עולמית בהתאם להכרזת ארגון אונסק"ו.

במאות ה-18 וה-19 כבשו האנגלים והצרפתים את האי לתקופות קצרות. הולנד ביטלה את הסחר בעבדים בשנת 1863 - אירוע שהביא לשפל כלכלי בשומטו את הבסיס לכלכלת האי, ולהגירה רבה של תושבי האי לאיים אחרים, ובעיקר לקובה.

בשנת 1914 התגלה נפט בקרבת העיר מנה גרנדה בוונצואלה, ובאי הוקמו בתי זיקוק על ידי חברת של המלכותית ההולנדית - בתי זיקוק שהיוו מוקד חדש לכלכלת האי.

בשנות ה-60 של המאה ה-20 החלו חיכוכים בין הקבוצות האתניות השונות באי, חיכוכים שהגיעו לשיאם ב-30 במאי 1969.

בשנות ה-70 וה-80 הפכה התיירות למרכיב מרכזי בכלכלת האי.

פוליטיקה

ב-1 בינואר 1954 הוענקה לאי אוטונומיה כטריטוריה של האנטילים ההולנדיים. במשאל עם שנערך ב-8 באפריל 2005 באי קוראסאו ובאי סן מרטן הצביעו התושבים בעד היפרדות מהאנטילים ההולנדיים והפיכה ליחידה עצמאית כחלק מממלכת ארצות השפלה, בדומה לאי ארובה, ונגד עצמאות מלאה או הפיכה לחלק מהולנד. שינוי זה נכנס לתוקף ב-10 באוקטובר 2010.

כלכלה

עיקר כלכלת האי מתבססת על זיקוק נפט, תיירות ובנקאות. הנמל העיקרי באי מצוי בעיר וילמסטאד.

אוכלוסין

בשל ההיסטוריה של האי, באי מתגוררת אוכלוסייה רבגונית מבחינה אתנית. מרבית תושבי האי הם ממוצא אפריקני - קריבי (בני תערובת של אינדיאנים מקומיים ועבדים שהובאו מאפריקה). באי מיעוטים הולנדיים, מזרח אסיתיים, פורטוגזים, ולבנטינים (תושבי הים התיכון). באי התיישבו במאה ה-17 יהודים ספרדים רבים שהגיעו מהולנד. כמו כן, במהלך המאה ה-20 היגרו לאי מהרפובליקה הדומיניקנית, האיטי ואיים נוספים בקריביים.

שפה

השפות העיקריות המדוברות באי הן פאפיאמנטו, הולנדית, ספרדית ואנגלית. דוברי פאפיאמנטו מהווים רוב באוכלוסייה, אולם תושבים רבים באי מדברים בשפות האחרות ברמת שפת אם. לשפה הספרדית, שהייתה שפה רשמית במהלך השלטון הספרדי באי, יותר דוברים מאשר לשפה ההולנדית - שפה שהפכה רשמית בשנות ה-20 של המאה ה-20. החל משנות ה-20 התקיימו הלימודים בבתי הספר בשפה ההולנדית (במקום בספרדית ופאפיאמנטו). בשנות ה-80 שבו ללמד בבתי הספר בפאפיאמנטו, אולם יש מחלוקת בקרב תושבי האי האם שפה זו תהיה שפת הלימוד היחידה באי.

דת

על פי סקר שנערך באי בשנת 2001, 85% מתושבי האי הם נוצרים קתוליים. היתרה פרוטסטנטים, אדוונטיסטים של היום השביעי ומתודיסטים. כמו כן, לצד הדת הנוצרית, חלק מתושבי האי מאמינים בוודו וסנטריאה. באי קהילות מוסלמיות, הינדיות קטנות, וכן קהילה יהודית קטנה שהשפיעה רבות על פיתוח האי.

יהדות

באי בית הכנסת והקהילה הוותיקים ביותר ביבשת אמריקה - הקהילה נוסדה בשנת 1651 ובית הכנסת בשנת 1730.

היהודי הראשון שהגיע לאי היה שמואל כהן, הוא היה יזם שהגיע על הספינה בראשות יוהאן ון-וולבייק שכבש את האי מהספרדים בשנת 1643. הקהילה נוסדה כאשר בשנת 1651, ז'ואו דה-ילן, הביא כ-10 משפחות מהקהילה היהודית הפורטוגזית של אמסטרדם להתיישב באי. הם הקימו את הקהילה, מקוה ישראל, ומרביתם עבדו במטע התקווה באי. את הקבוצה השנייה הביא לאי יצחק דה-קוסטה בשנת 1659. הקבוצה הביאה איתה גם את ספר התורה הראשון באי, אשר הובא מקהילת הספרדים של אמסטרדם. ספר התורה עדיין משמש את הקהילה בבית הכנסת מקווה ישראל.

בתחילה ניסו היהודים להיות עובדי אדמה, אבל הם היו מתוסכלים מיכולתם להצליח, כך שבסופו של דבר רובם התרכזו בעיר הבירה וילמסטאד באי ועברו להיות סוחרים שהיו אחראים על הסחר עם אירופה.

בשנת 1864 שליש מהקהילה נפרדה והקימה בית כנסת רפורמי, בית עמנואל. אך כעבור 100 שנה התאחדו הקהילות שוב ובאי שני בית כנסת, מקוה ישראל-עמנואל אשר מתפללים בסגנון של היהדות הרקונסטרוקטיבית. ובית הכנסת האורתודוקסי שערי צדק.

בתחילת המאה ה-20 החלו להגיע יהודים מתפוצות אשכנז, שלא נתקבלו בסבר פנים יפות על ידי הקהילה הספרדית. על כן הקימו מועדון משל עצמם שנקרא "מועדון מאוחד" (Club union) ואת בית הכנסת "שערי צדק" בשכונת סקרלו. בהמשך, עבר בית הכנסת לשכונת מהאי (Mahaai), לבית שהוסב לבית כנסת. בשנת 2006, נבנה בית הכנסת החדש ברחוב מגדלנווכ (Magdalenaweg). בית הכנסת נחשב לאורתודוקסי ופועל בשבתות ובימים טובים. באמצע העשור השני של המאה ה-21, אין רב קבוע באי ואולם הקהילה מזמינה שליחים בחגים ובימים הנוראים. בשבתות, חברי הקהילה מנחים את התפילה.

אנשים מפורסמים

רולי וינקלר (Roelly Winklaar), אחד השרירנים הגדולים והמפורסמים ביותר בעולם, נולד באי, ואף מייצג אותו בתחרות מר אולימפיה.

מקור שם האי

מקור שמו של האי אינו ברור. לפי אחת הסברות מקור שם האי במילה הפורטוגזית "לב". לפי סברה אחרת (מחקרים של ג'ובארט ובארט משנת 1994) זהו שמם המקורי של תושבי האי. בעקבות שם האי הפכה המילה "קוראסאו" למילה המתארת צבע כחול כהה בפורטוגזית, ובהמשך הפכה לשמו של ליקר בעל צבע זה.

תרבות

בשל הרבגוניות התרבותית ומספר השפות הרב שבאי נוצרה בעיר תרבות ספרותית ייחודית ברבגוניותה. ייחודה של הספרות באי היא בשימוש בנרטיב של ריאליזם על-טבעי. בין הסופרים העיקריים של האי נמנים קולה דברוט, פרנק מארטינוס אריון, פייר לאופר, אליס ג'וליאנה, באולי ואן ליוון וטיפ מארוג.

השכלה

באי קוראסאו ארבע אוניברסיטאות:

  • אוניברסיטת האנטילים ההולנדיים - (UNA - The University of the Netherlands Antilles)
  • אוניברסיטת סנט מרטינוס (St. Martinus University)
  • אוניברסיטת הקריביים ההולנדיים (UDC - The University of the Dutch Caribbean)
  • האוניברסיטה הבינלאומית הקריבית (CIU - Caribbean International University)
Punda otrabanda
וילמסטאד

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ דירוג שטח - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-15 במרץ 2018
  2. ^ 2.0 2.1 תמ"ג - הערכה לשנת 2012
  3. ^ דירוג אוכלוסייה - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-15 במרץ 2019
  4. ^ דירוג תמ"ג - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-15 במרץ 2019
CONCACAF

CONCACAF או Confederation of North, Central American and Caribbean Association Football היא קונפדרציית הכדורגל של צפון אמריקה, מרכז אמריקה ושל מדינות האיים הקריביים. בנוסף שייכות אליה גם גיאנה, סורינאם וגיאנה הצרפתית, אף על פי שהן שייכות ליבשת דרום אמריקה.

הקונפדרציה נוסדה ב-1961 והיא חלק משש הקונפדרציות האזוריות השייכות לפיפ"א. הקונפדרציה מארגנת תחרויות ברמת הנבחרות (כשהידועה שבהן היא גביע הזהב של CONCACAF) וברמת הקבוצות (החשובה שבהן היא ליגת האלופות של CONCACAF, לשעבר גביע CONCACAF לאלופות).

מספר הנבחרות החברות בה כיום הוא 41. מתוכן 6 נבחרות לא חברות בפיפ"א ולכן לא יכולות להשתתף בגביע העולם בכדורגל.

אמריקה

אמריקה היא יבשת-על המשתרעת לכל אורך כדור הארץ. היא מתוחמת על ידי אוקיינוס הקרח הצפוני בצפון, האוקיינוס השקט במערב והאוקיינוס האטלנטי במזרח. הקצה הדרומי שלה, ארץ האש, נמצא מצפון לחוג האנטארקטי. כלולים בה גם איים רבים, בהם גרינלנד והאיים הקריביים.

נהוג לחלק את יבשת-העל לשתי יבשות: אמריקה הצפונית (שנכללת בה אמריקה המרכזית) ואמריקה הדרומית.

יש המחלקים את היבשת מבחינה תרבותית לאמריקה הלטינית – הכוללת את המדינות ששפתן ספרדית, פורטוגזית או צרפתית; אנגלו-אמריקה – הכוללת את ארצות הברית וקנדה דוברות האנגלית; והמושבה הדנית גרינלנד.

אמריקה הצפונית

אמריקה הצפונית (צפון אמריקה) היא היבשת השלישית בעולם בגודל שטחה והרביעית במספר תושביה והיא מהווה חלק מיבשת העל אמריקה. היא משתרעת מים הקרח הצפוני בצפון ועד מצר פנמה בדרום, מהאוקיינוס האטלנטי במזרח עד האוקיינוס השקט במערב. שטחה 24,709,000 קילומטרים רבועים (כולל גרינלנד), ומספר תושביה כ-529 מיליון. המדינות הנמצאות בשטחה הן קנדה בצפון, ארצות הברית במרכז ומקסיקו בדרום ובמרכז. בנוסף, חלקה הדרומי ביותר של היבשת (המכונה אמריקה המרכזית) כולל שטח קטן יחסית ובו המדינות: בליז, קוסטה ריקה, אל סלוודור, גואטמלה, הונדורס, ניקרגואה ופנמה.

יש המרחיבים את גבולות היבשת וכוללים בה גם את האי גרינלנד שכמעט אינו מיושב, ואף את חציה המערבי של איסלנד. אחרים מצרפים אליה את איי הודו המערבית ואת ארצות אמריקה התיכונה, ורואים במצר פנמה את גבולה הדרומי. ליבשת עצמה צורת משולש, שבסיסו בצפון והוא הולך וצר ככל שמדרימים. רכסי הרים גבוהים נמשכים מצפון לדרום במערב היבשת, לא הרחק מהאוקיינוס השקט. רכסי הרים נמוכים וקצרים יותר נמשכים מצפון לדרום החוף המזרחי (הרי האפלצ'ים). באמצע היבשת משתרעים מישורים רחבי ידיים, שרבים בהם ההרים והרמות. במישורים אלה מצויות מספר ימות, ובהן ימת הדובים הגדולה, ימת העבדים הגדולה, אגם ויניפג בקנדה, וחמש הימות הגדולות על הגבול שבין קנדה לארצות הברית, שאחת מהן היא ימת סופריור, הימה השנייה בגודלה בעולם. האקלים באמריקה הצפונית מגוון מאוד, מפני שהיבשת הארוכה משתרעת מחוג הקוטב הצפוני ועד 800 קילומטרים צפונית לקו המשווה. אמריקה הצפונית עשירה מאוד באוצרות טבע, ובהם נפט, פחם, ברזל, נחושת, אבץ, עופרת, זהב, כסף ואורניום.

ארובה (טריטוריה)

ארובה (בהולנדית: Aruba) היא טריטוריה הולנדית ששוכנת על אי בים הקריבי, 27 קילומטר מצפון לחצי האי פרגוואנה (Paraguaná) שבוונצואלה. האי שייך לקבוצת איי ABC (ארובה, בונייר וקורסאו) באנטילים הקטנים. בטריטוריה חיים כ-120,000 תושבים על כ-193 קילומטר רבוע. יחסית ליתר הקריבים, האי יבש ובו פחות צמחייה טרופית. בירת ארובה היא אורנייסטאד (Oranjestad). האי מישורי ברובו ואקלימו טרופי ימי, חם ולח בכל עונות השנה.

גביע הזהב 2017

גביע הזהב של CONCACAF ב-2017 הוא הטורניר ה-14 של גביע הזהב והמהדורה ה-24 של אליפות צפון אמריקה בכדורגל. הטורניר נערך בארצות הברית בין ה-7 ביולי ל-26 ביולי 2017, בניהול CONCACAF, הגוף המנהל של הכדורגל הצפון-אמריקני.

גביע הזהב 2019

גביע הזהב של CONCACAF ב-2019 הוא הטורניר ה-15 של גביע הזהב והמהדורה ה-25 של אליפות צפון אמריקה בכדורגל. הטורניר נערך בארצות הברית, קוסטה ריקה וג'מייקה בין ה-15 ביוני ל-7 ביולי 2019, בניהול CONCACAF, הגוף המנהל של הכדורגל הצפון-אמריקני.

דגל קוראסאו

דגל קוראסאו הוא דגל כחול שלאורכו פס אופקי צהוב. הכחול מסמל את השמים (מעל הפס) ואת הים הקריבי (מתחת לפס) והפס הצהוב מסמל את אור השמש המכסה את חופיו החוליים של האי.

שני הכוכבים מייצגים את שני האיים קוראסאו וקליין קוראסאו, וכן מייצגים גם "אהבה" ו"שמחה".

חמשת הקצוות של כל כוכב וכוכב מייצגים את חמש היבשות שמהן הגיעו תושבי האי.

האוקיינוס האטלנטי

האוקיינוס האטלנטי הוא האוקיינוס השני בגודלו והוא מכסה כחמישית משטח כדור הארץ, כ-106.45 מיליון קמ"ר. שמו של האוקיינוס מגיע מן המיתולוגיה היוונית, שם הוא נקרא "ים אטלס".

האנטילים ההולנדיים

האנטילים ההולנדיים (בהולנדית: Nederlandse Antillen (מידע • עזרה)) הם שישה איים שהיוו חלק מהאנטילים הקטנים של האיים האנטילים אשר שוכנים בים הקריבי. היו מחוז אוטונומי של ממלכת ארצות השפלה. בעבר האיים נקראו האיים ההולנדיים של הודו המערבית או איי הודו המערביים ההולנדיים.

האנטילים הקטנים

האנטילים הקטנים (באנגלית: Lesser Antilles) הם חלק מהאיים האנטילים המצויים בים הקריבי. איים אלה, יחד עם איי בהאמס והאנטילים הגדולים מהווים את איי הודו המערבית.

האנטילים הקטנים הם שרשרת איים ארוכה המקיפה ממזרח את הים הקריבי ומפרידה בינו לבין האוקיינוס האטלנטי.

האנטילים הקטנים כוללים את:

איי הבתולה של ארצות הברית: סנט תומאס, סנט ג'ון, סנט קרואה, ווטר איילנד

איי הבתולה הבריטיים: טורטולה, וירג'ין גורדה, אנגאדה, ג'וסט ואן דייק

אנגווילה (בריטניה)

סן מרטן, מחולק בין צרפת והאנטילים ההולנדיים.

סן ברתלמי (צרפת)

סאבא (האנטילים ההולנדיים)

סנט אוסטטיוס (האנטילים ההולנדיים)

סנט קיטס

נוויס

ברבודה

אנטיגואה

רדונדה

מונטסראט (בריטניה)

גואדלופ (צרפת)

לה דזיראד (צרפת)

לה סנט (צרפת)

מארי גאלאנט (צרפת)

דומיניקה

מרטיניק (צרפת)

סנט לוסיה

ברבדוס

סנט וינסנט

הגרנדינים

גרנדה

טרינידד וטובגואיים הסמוכים לחופי ונצואלה:

איי האנטילים ליווארד:

בונייר (הולנד)

קוראסאו (הולנד)

ארובה (הולנד)

נואבה אספרטההאנטילים הקטנים מחולקים לשתי קבוצות איים - איי וינדווארד (איי מעלה הרוח) בדרום ואיי ליווארד (איי מורד הרוח) בצפון. הסיבה לחלוקה היא שמרבית הרוחות באזור נעות מדרום לצפון, ומגיעות קודם לאיי וינדווארד ולאחר מכן לאיי ליווארד.

הולנד

הוֹלַנְד (בהולנדית: Nederland) היא מדינה בצפון מערב אירופה, הגובלת בים הצפוני, בגרמניה, בבלגיה ובסנט מרטין (צרפת) בקריביים. הולנד היא החלק העיקרי והגדול ביותר בממלכת ארצות השפלה, הכוללת גם כמה איים בים הקריבי. הולנד היא אחת המדינות הצפופות ביותר באירופה ובעולם כולו. היא אחת המדינות המייסדות של האיחוד האירופי וברית נאט"ו.

השם הולנד השגור בעברית ובמספר שפות נוספות הוא שמם של שניים מהמחוזות הגדולים במדינה (צפון הולנד ודרום הולנד). שמה הרשמי של המדינה הוא נדרלאנד (בהולנדית: Nederland; להאזנה (מידע • עזרה)), שמשמעו בעברית "ארץ השפלה".

אמסטרדם, העיר הגדולה בהולנד, משמשת גם כעיר הבירה של המדינה, אולם תפקידה כבירה הוא סמלי. רוב מוסדות המדינה והשגרירויות וכן ארמון המלוכה מרוכזים בעיר האג (Den Haag).

הקריביים

הקריביים או אזור הקריביים (ספרדית: Caribe או Caribe zona, אנגלית: Caribbean) הוא אזור הכולל את הים הקריבי, האיים שבו ומסביבו (רובם תוחמים אותו) וחופי היבשות המקיפים אותו. האזור נמצא דרום-מזרחית למפרץ מקסיקו וצפון אמריקה, מזרחית לאמריקה המרכזית וצפונית לדרום אמריקה.

האזור ממוקם בעיקר על הלוח הקריבי וכולל למעלה מ-7000 איים, איונים, קייס, אטולים, שוניות ושרטונים. איים ואיונים אלה שייכים ברובם לקשתות איים המשרטטות את תחומיו המזרחיים והצפוניים של הים הקריבי.

האזור כולל את האיים האנטילים, המחולקים לאנטילים הגדולים התוחמים את הים הקריבי מצפון, ולאנטילים הקטנים המצויים לדרום ולמזרח הים הקריבי (כולל איי ליווארד), ואת איי בהאמה ואיי טרקס וקייקוס, המצויים למעשה באוקיינוס האטלנטי, צפונית לקובה ולא בים הקריבי.

כמו כן, כולל האזור חופים של הארצות היבשתיות שלהלן.

וילמסטאד

וילמסטאד (הולנדית Willemstad) היא בירתו של השטח האוטונומי קוראסאו, ומתגוררים בה כ-125,000 איש. מרכז העיר מחולק לשני רבעים עיקריים – פונדה (Punda) ואוטרובאנדה (Otrobanda) הנמצאים משני עברי מפרץ סינט אנה (Sint Annabaai). מפרץ סינט אנה הוא למעשה תעלה המוליכה אל הנמל הטבעי הגדול הקרוי סְחוֹטֶחַט (Schottegat). בשנת 1997 הוכרה וילמסטאד כאתר מורשת עולמית.

בין השנים 1955 ל-2010 שבהן קורסאו הייתה חלק מההאנטילים ההולנדיים, יחידת אוטונומית במסגרת הולנד, וילמסטאד הייתה לבירת הטריטוריה כולה.

מאי תאי

מאי תאי (באנגלית: Mai Tai, במקור בטהיטית), הוא קוקטייל המוכר רשמית על ידי איגוד הברמנים הבינלאומי המורכב מ: 30 מ"ל רום לבן, 15 מ"ל ליקר קוראסאו, 5 מ"ל מי סוכר, 15 מ"ל רוזטה, 10 מ"ל מיץ ליים, 30 מ"ל רום כהה. את המרכיבים יש לנער היטב בשייקר ולמזוג לכוס הייבול מלאה בקרח. יש לקשט בפלח אננס וקליפת ליים.

הקוקטייל נרקח לראשונה בשנת 1944 על ידי טריידר ויק - בעל מסעדה באוקלנד, קליפורניה וזכה בפופולריות גדולה. מקור שמו במילה טאהיטית שפרושה "טוב".

מוקדמות מונדיאל 2014

203 נבחרות לאומיות נרשמו למוקדמות מונדיאל 2014, והתחרו על 31 מקומות בטורניר. נבחרת ברזיל, מארחת טורניר הגמר, העפילה אוטומטית, ללא צורך בהשתתפות במשחקי המוקדמות. בדומה למוקדמות מונדיאל 2010 נאלצה האלופה המכהנת להשתתף בטורניר המוקדמות. הגרלת המשחקים נערכה בריו דה ז'ניירו שבברזיל ב-30 ביולי 2011.

31 המקומות הפנויים (ברזיל המארחת העפילה אוטומטית) חולקו בין קונפדרציות הכדורגל של פיפ"א כמפורט להלן:

אירופה (אופ"א): 13 מקומות, עליהם התחרו 53 נבחרות.

דרום אמריקה (CONMEBOL):‏ 4-5 מקומות, עליהם התחרו 9 נבחרות.

צפון, מרכז אמריקה והקריביים (CONCACAF):‏ 3-4 מקומות, עליהם התחרו 35 נבחרות.

אפריקה (CAF):‏ 5 מקומות, עליהם התחרו 52 נבחרות.

אסיה (AFC):‏ 4-5 מקומות, עליהם התחרו 43 נבחרות.

אוקיאניה (OFC):‏ 0-1 מקומות, עליהם התחרו 11 נבחרות.

ממלכת ארצות השפלה

ממלכת ארצות השפלה (בהולנדית: Koninkrijk der Nederlanden, קו֗נִינְקְרֵיְק דֶר נֵדֶּרְלַנְדּ) היא מדינה ריבונית ומונרכיה חוקתית בעלת מאפיינים פדרליים, בת ארבעה חלקים אוטונומיים: הולנד, הכוללת גם את הטריטוריה הולנד הקריבית (שמאחדת את האיים בונייר, סאבא וסנט אוסטתיוס – רשויות מוניציפליות השייכות להולנד); ארובה; קוראסאו; וסנט מארטן.

בראשה של מונרכיה חוקתית פדרלית עומד מלך (או מלכת) הולנד. הממלכה הוכרזה כמונרכיה פדרלית ב-28 באוקטובר 1954. קודם לכן המונח: "ממלכת ארצות השפלה" התייחס להולנד ולקולוניות שלה (האימפריה ההולנדית).

בשנים 1954–1975 כללה הממלכה גם את סורינאם שבאמריקה הדרומית. עד אז נקראה סורינאם "גיאנה ההולנדית" (Nederlands Guiana).

בשנים 1954–2010 כללה הממלכה את האנטילים ההולנדיים.

עד שנת 1830 (רשמית ב-1839) היא הייתה מוכרת כ"הממלכה המאוחדת של ארצות השפלה", והיא כללה גם את בלגיה.

נבחרת בונייר בכדורגל

נבחרת בונייר בכדורגל היא נבחרת הכדורגל הרשמית של האי בונייר. בעבר הנבחרת הייתה חלק מנבחרת האנטילים ההולנדיים בכדורגל עד שזו התפרקה בשנת 2010. לאחר הפירוק כל אי הקים התאחדות ונבחרת משלו.

נבחרת בונייר לא חברה בפיפ"א ולכן היא לא יכולה להשתתף בגביע העולם בכדורגל, למרות זאת הנבחרת חברה בCONCACAF והיא יכולה להשתתף בגביע הזהב של CONCACAF.

נבחרת קוראסאו בכדורגל

נבחרת קוראסאו בכדורגל, היא נבחרת הכדורגל הלאומית של קוראסאו. הגוף המפקח על הנבחרת הלאומית ועל הכדורגל בקוראסאו היא התאחדות הכדורגל של קוראסא,ו החברה בפיפ"א ו-CONCACAF.

משחקה הבינלאומי הראשון של הנבחרת היה בשנת 1934 תחת השם קוראסאו. בשנת 1948 הישות של הטריטוריה של קורסאו אוחדה אל תוך האנטילים ההולנדיים, אך הנבחרת הלאומית המשיכה להשתמש בשם קוראסאו עד 1958. בשנת 2010, עם פירוק האנטילים ההולנדיים לישויות מדיניות שונות חדלו ההתאחדות והנבחרת הלאומית של האנטילים ההולנדיים להתקיים. נבחרת קוראסאו בכדורגל ירשה אותה כחברה בפיפ"א ואילו סנט מארטן ובונייר הקימו התאחדויות ונבחרות לאומיות, אך טרם התקבלו כחברות בפיפ"א.

אוכלוסייה לפי גילים
 
 
 
 
 
0 10 20 30 40 50 60 70 80
גילאי 0 - 14 19.88%
גילאי 15 - 24 14.05%
גילאי 25 - 54 36.66%
גילאי 55 - 64 13.84%
גילאי 65 ומעלה 15.57%
מדינות ושטחים תלויים אמריקה הצפונית (לרבות אמריקה המרכזית)
מדינות אל סלוודוראנטיגואה וברבודהארצות הבריתאיי בהאמהבליזברבדוסגואטמלהג'מייקהגרנדהדומיניקההאיטיהונדורסהרפובליקה הדומיניקניתטרינידד וטובגומקסיקוניקרגואהסנט וינסנט והגרנדיניםסנט לוסיהסנט קיטס ונוויספנמהקובהקוסטה ריקהקנדה
שטחים תלויים איי הבתולה הבריטייםאיי הבתולה של ארצות הבריתאיי טורקס וקאיקוסאיי קיימןאנגווילהארובהברמודהגוואדלופגרינלנד • הולנד הקריבית (בונייר, סאבא, סנט אוסטתיוס) • מרטיניקמונטסראטנבאסהסנט מארטןסן מרטןפוארטו ריקו • קוראסאו
מדינות האיים הקריביים
מדינות האיים הקריביים אנטיגואה וברבודהבהאמהברבדוסג'מייקהגרנדהדומיניקההאיטיהרפובליקה הדומיניקניתטרינידד וטובגוסנט וינסנט והגרנדיניםסנט לוסיהסנט קיטס ונוויסקובה Location Caribbean
שטחים תלויים איי הבתולה הבריטייםאיי הבתולה של ארצות הבריתאיי טרקס וקייקוסאיי קיימןאנגווילהארובהגוואדלופ •הולנד הקריבית (בונייר, סאבא, סנט אוסטתיוס) • מונטסראטמרטיניקנבאסהסנט מארטןסן מרטןפוארטו ריקו •קוראסאו

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.