קוואקווא

קווא-קוואאנגלית ובאפריקאנס: QwaQwa) הייתה בנטוסטן זעיר במזרח דרום אפריקה של תקופת האפרטהייד. היא השתרעה על שטח של 655 קמ"ר במזרח מדינת אורנג' החופשית, גובלת עם לסותו. כבירתה הוכרזה פותאדיטז'אבה. קוואקווא הוקמה במקור עבור שני שבטים של בני הבאסותו, דוברי שפת הסותו, שהושארו מחוץ לשטחה של מדינת לסותו עם עצמאותה. אוכלוסיית קוואקווא מנתה כ-180,000 מאלו.

פירוש השם קווא-קווא בשפת הקהויסאן הוא "יותר לבן מלבן". השם נועד לתאר את נוף גבעות אבן-החול המאפיין את הטריטוריה. בשפת האפריקאנס נקרא המקום ויטסיסהוק, על שם חווה שהייתה קיימת במקום.

ב-1 בנובמבר 1974 הוקמה קווא-קווא כבנטוסטן. ב-27 באפריל 1994 היא אוחדה מחדש עם דרום אפריקה שלאחר האפרטהייד. שליטה המרכזי במשך התקופה היה קנת מופלי.

קוואקווא
QwaQwa
Flag of QwaQwa Coat of arms of QwaQwa
דגל סמל
אאאאא (באדום)
המנון לאומי המנון ארצות המולדת
יבשת אפריקה
שפה נפוצה סותו, אנגלית, אפריקאנס
עיר בירה פותאדיטז'אבה
משטר בנטוסטן
הקמה
תאריך
ייסוד ממשל עצמי
1 בנובמבר 1974
פירוק
תאריך
ביטול האפרטהייד
27 באפריל 1994
ישות קודמת דרום אפריקה (1928-1994) דרום אפריקה
ישות יורשת דרום אפריקה  דרום אפריקה
שטח בעבר 1980 – 620[1] קמ"ר
אוכלוסייה בעבר 1980 – 157,620[1] נפש
1991 – 342,886[2] נפש
מטבע ראנד דרום אפריקאי ‏ (R)

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 Sally Frankental; Owen Sichone (2005-01-01). South Africa's Diverse Peoples: A Reference Sourcebook. ABC-CLIO. p. 187. ISBN 978-1-57607-674-3. Retrieved 2013-09-18.
  2. ^ "Census > 1991 > RSA > Variable Description > Person file > District code". Statistics South Africa - Nesstar WebView. Retrieved 18 August 2013.
בופוטאצוואנה

בופטאצוונה (באנגלית ובאפריקאנס: Bophuthatswana) או בשמה הרשמי רפבוליקת בופטאצוונה (בשפת הצוואנה: Repaboleki ya Bophuthatswana) הייתה בנטוסטן בצפונה של דרום אפריקה בתקופת האפרטהייד. ממשל עצמי נוסד בבופטאצוונה בשנת 1972, ובשנת 1977 העניקה לה דרום אפריקה עצמאות. היא השתרעה באזורי הגבול עם בוטסואנה, על שטחיהן של הפרובינציות כף התקווה הטובה, טרנסוואל ומדינת אורנג' החופשית. בופטאצוונה היוותה 8 אזורים עיקריים ללא רצף טריטוריאלי, המופרדים האחד מהשני לעיתים בעשרות רבות של קילומטרים. בופטאצוונה גבלה מצפון עם מדינת בוטסואנה וממזרח בבנטוסטן קוואנדבלה. האוכלוסייה השלטת בבופטאצוונה היו בני הצוואנה. עיר הבירה הייתה ממהאבתו. בופטאצוונה הגיעה לקיצה בשנת 1994, אז עם נפילת האפרטהייד היא אוחדה מחדש עם דרום אפריקה. כיום שטחה מהווה חלק מפרובינציות הכף הצפוני, הצפון-מערבית, המדינה החופשית וחאוטנג.

בנטוסטן

בנטוסטן (באנגלית: Bantustan; באפריקאנס: Bantoestan) הוא הכינוי הלא-רשמי שניתן לכל אחת מעשר מדינות החסות שיצר ממשל האפרטהייד בדרום אפריקה עבור הילידים השחורים בחלקים משטחה של המדינה. הבנטוסטנים, אשר כונו באופן רשמי ארצות המולדת השחורות (באנגלית: black Homelands), נועדו לכאורה לתת מענה לשאיפות הפוליטיות של בני האוכלוסייה השחורה נטולי הזכויות, תוך הבחנתם כעמים שונים והפרדתם הגאוגרפית והפוליטית זה מזה על בסיס מדינות לאום. בו בזמן שאף השלטון גם להפריד באמצעות הבנטוסטנים את האוכלוסייה השחורה מן המיעוט הלבן, שנותר לשלוט על מרבית שטחי המדינה. רוב השחורים בדרום אפריקה חיו מחוץ לבנטוסטנים, רבים מהם בסמוך לערים הגדולות בדרום אפריקה. למרות זאת הוענקה לכל אחד מהם אזרחות מאחד הבנטוסטנים, כל אחד לפי השתייכותו האתנית. גם לאחר הענקת האזרחות המשיכו רוב השחורים לחיות מחוץ לתחומי הבנטוסטנים אף על פי שהלכה הם היו אזרחיהם, כאשר לרוב הם מוגדרים בדרום אפריקה כעובדים זרים.

לצד עשרה בנטוסטנים שהוקמו ברחבי דרום אפריקה, הוקמו עשרה בנטוסטנים נוספים ברחבי דרום-מערב אפריקה (נמיביה של ימינו), אשר נשלט באותה התקופה על ידי דרום אפריקה.

מנהיגי האפרטהייד ראו בבנטוסטנים את הפתרון האולטימטיבי למצב הדמוגרפי-פוליטי הבעייתי במדינה, ולהגשמת חזונם - שלטון לבן לאורך ימים במדינה שבה הלבנים יהפכו לרוב, כאשר במקביל ובסמוך לה מתקיימות מדינות שחורות אוטונומיות. קיומם של הבנטוסטנים הגיע לקיצו עם סיום שלטון האפרטהייד בדרום אפריקה, ובשנות ה-90 של המאה ה-20 שולבו הבנטוסטנים בתוך המדינה תחת שלטון הרוב השחור.

גאזאנקולו

גאזאנקולו (באנגלית ובאפריקאנס: Gazankulu) הייתה בנטוסטן בדרום אפריקה שיועדה כמולדת לבני עם הצונגה. גאזאנקולו נוסדה בשטחי מחוז הטרנסוואל, כשבירתה בעיירה גיאני, וזכתה לשלטון עצמי מוגבל בשנת 1971. באותה עת מנתה אוכלוסייתה כ-955,000 איש.

גאזאנקולו חזרה לשלטון דרום אפריקאי ב-1994 וכיום היא חלק מפרובינציית לימפופו.

דרום אפריקה בתקופת האפרטהייד

בשנת 1961 בוטל איחוד דרום אפריקה ובמקומו הוקמה הרפובליקה של דרום אפריקה, אשר מתקיימת בדרום אפריקה עד ימינו. עם זאת, לאורך שנים רבות שימרה דרום אפריקה גם בעת היותה רפובליקה מאפיינים פוליטיים, תרבותיים, סימבוליים ואחרים מתקופת האיחוד. בין השנים 1948 ו-1994, הנהיגה דרום אפריקה את מדיניות האפרטהייד. בתקופה זו היו למדינה מאפיינים ייחודיים שונים, אשר הגיעו לקיצם רק עם ביטול האפרטהייד בשנת 1994.

הפארקים הלאומיים של דרום אפריקה

הפארקים הלאומיים של דרום אפריקה (באנגלית: South African National Parks, בקיצור: SANParks) היא הרשות המנהלת את הפארקים לאומיים בדרום אפריקה. הרשות הוקמה בשנת 1926, ונכון להיום מנהלת 22 פארקים השרועים על שטח של 37,000 קמ"ר שהוא 4% משטחה הכולל של המדינה.

ונדה

ונדה (באנגלית ובאפריקאנס: Venda) או בשמה הרשמי רפבוליקת ונדה (בשפת הונדה: Riphabuliki ya Venda) הייתה בנטוסטן בצפון מזרחה של דרום אפריקה בתקופת האפרטהייד. ממשל עצמי נוסד בונדה בשנת 1973, ובשנת 1979 העניקה לה דרום אפריקה עצמאות. היא השתרעה באזורי הגבול עם זימבבואה ומוזמביק, על שטחה של הפרובינציה טרנסוואל. ונדה גבלה מדרום עם הבנטוסטנים גאזאנקולו ולבווה. האוכלוסייה השלטת בונדה היו בני הונדה. עיר הבירה הייתה תוהויאנדו. ונדה הגיעה לקיצה בשנת 1994, אז עם נפילת האפרטהייד היא אוחדה מחדש עם דרום אפריקה. כיום שטחה מהווה חלק מפרובינציית לימפופו.

טרנסקאי

טרנסקאי (באנגלית ובאפריקאנס: Transkei) או בשמה הרשמי רפבוליקת טרנסקאי (בשפת הקוסה: iRiphabliki yeTranskei) הייתה בנטוסטן בדרומה של דרום אפריקה בתקופת האפרטהייד. ממשל עצמי נוסד בטרנסקאי בשנת 1963, ובשנת 1976 העניקה לה דרום אפריקה עצמאות. היא השתרעה לחופי האוקיינוס ההודי על שטחה של פרובינציית כף התקווה הטובה. בשונה מרוב הבנטוסטנים, נהנתה טרנסקאי מרצף טריטוריאלי יחסי. ממזרח היא גבלה בבנטוסטן קוואזולו ובפרובינציה נטאל, מצפון בממלכת לסותו ופרובינציית מדינת אורנג' החופשית, וממערב בשאר שטחי פרובינציית כף התקווה הטובה. במרחק מה ממנה ממערב, שכן הבנטוסטן סיסקאי. האוכלוסייה השלטת בטרנסקאי היו בני הקוסה. עיר הבירה הייתה אומטטה. טרנסקאי הגיעה לקיצה בשנת 1994, אז עם נפילת האפרטהייד היא אוחדה מחדש עם דרום אפריקה. כיום שטחה מהווה חלק מפרובינציית הכף המזרחי.

לבווה

לבּוֹוה (באנגלית ובאפריקאנס: Lebowa) הייתה בנטוסטן שהורכבה משתי מובלעות קטנות באזור הטרנסוואל שבצפון מדינת דרום אפריקה. העיירה סשגו שימשה כבירת לבווה עד שתסתיים בניית העיר הדשה לבוואקגומו.

לבווה זכתה בשלטון-עצמי ב-2 באוקטובר 1972, חזרה לשלטון דרום אפריקאי ב-1994 וכיום מהווה חלק מפרובינציית לימפופו.[דרושה הבהרה] לאורך רוב התקופה שלט סדריק פאטודי במדינה.

מדינת אורנג' החופשית (פרובינציה)

פרובינציית מדינת אורנג' החופשית (באנגלית: Province of the Orange Free State ובהולנדית: Provinsie van die Oranje-Vrystaat) הייתה אחת מארבע פרובינציות דרום אפריקה בין השנים 1910 ו-1994, תחת איחוד דרום אפריקה ורפובליקת דרום אפריקה. לקראת שלהי שנות קיומה של הפרובינציה, הוקמו בתחומה שני בנטוסטנים: בופוטאצוואנה וקוואקווא.

כיום בשטחה של פרובינציית מדינת אורנג' החופשית מתקיימת הפרובינציה המודרנית המדינה החופשית.

סוטו (קבוצה אתנית)

הסוטו (Sotho) היא קבוצה אתנית המונה כ-6 מיליון איש, היושבים בדרום אפריקה (4,723,000), בלסוטו (1,669,000) וכמה אלפים שנמצאים בבוטסואנה ובסווזילנד. המקורות וההיסטוריה של הסוטו אינם ידועים במידה רבה, אך עובדי ברזל, שהיו ככל הנראה דוברי שפת הסוטו, ישבו בפלאבורוואה (Phalaborwa, עיר במחוז לימפופו בדרום אפריקה) מהמאה ה-8 ובמלווילה קופיס (Melville Koppies) שבאזור יוהנסבורג מהמאה ה-11. בני הקבוצה דוברים אנגלית ואת שפת הסוטו בניבים שונים. דתם היא נוצרית או תואמת את התרבות הדרום אפריקאית.

סיסקאי

סיסקאי (באנגלית ובאפריקאנס: Ciskei) או בשמה הרשמי רפבוליקת סיסקאי (בשפת הקוסה: iRiphabliki ye Ciskei) הייתה בנטוסטן בדרום מערבה של דרום אפריקה בתקופת האפרטהייד. ממשל עצמי נוסד בסיסקאי בשנת 1972, ובשנת 1981 העניקה לה דרום אפריקה עצמאות. היא השתרעה לחופי האוקיינוס ההודי, על שטחה של הפרובינציה כף התקווה הטובה, איתה היא גבלה מכל עבריה. האוכלוסייה השלטת בסיסקאי היו בני הקוסה. עיר הבירה הייתה בישו. סיסקאי הגיעה לקיצה בשנת 1994, אז עם נפילת האפרטהייד היא אוחדה מחדש עם דרום אפריקה. כיום שטחה מהווה חלק מפרובינציות הכף המזרחי.

פרובינציות דרום אפריקה

דרום אפריקה מחולקת מבחינה מנהלית לתשע פרובינציות. חלוקה זו בתוקף משנת 2004. הפרובינציות מחולקות לנפות.

קאנגוואנה

קאנגוואנה (באנגלית ובאפריקאנס: KaNgwane) הייתה בנטוסטן בתקופת האפרטהייד בדרום אפריקה שנועדה למולדת חצי-עצמאי לבני עם הסוואזי שלא נכללו בממלכת סוואזילנד הסמוכה. היא נודע קודם כ"טריטוריית הסוואזי". קאנגוואנה זכתה בשלטון עצמי מוגבל בשנת 1981 והעיירה שומנסדאל נועדה לבירתה. ברם, בירתה בפועל הייתה בלואיוויל, לשעבר ניאמסאנה.

ניסיון להעביר שטחים נרחבים של קאנגוואנה לסוואזילנד ב-1982 נכשלה עקב הפגנות נגד. שטח הבנטוסטן הוכרז על ידי מלך הסוואזי סובהוזא השני כחלק בלתי נפרד מממלכתו המסורתית, וממשלת דרום אפריקה קיוותה שהיא תשתמש כאזור חיץ נגד פלישות לוחמי גרילה ממוזמביק. משום כך היא הגיבה לכישלון העברת השטחים בביטול האוטונומיה עד 1984.

שלא כמו הבנטוסטנים האחרים בדרום אפריקה, קאנגוואנה לא בחרה בדגל משלה והשתמשה בדגל דרום אפריקה.

קאנגוואנה חזרה לשלטון דרום אפריקאי ב-26 באפריל 1994 והייתה שוב לחלק ממחוז טרנסוואל. היום היא חלק ממחוז מפומאלונגה.

קוואזולו

קוואזולו (בשפת הזולו, באנגלית ובאפריקאנס: KwaZulu) הייתה בנטוסטן תחת שלטון האפרטהייד בדרום אפריקה שהוקמה על מנת שתשמש מולדת חצי-עצמאית לבני עם הזולו. עיר הבירה, שהייתה במקור נונגומה, הועברה לאולונדי ב-1980.

עד פירוק שיטת הבנטוסטנים הנהיג הצ'יף מנגוסוטו בוטלזי ממפלגת החרות אינקאטה את השטח האוטונומי. ב-1994 צורפה קוואזולו שוב למחוז נטאל שסבב אותה כדי לייצור את מחוז קוואזולו-נטאל החדש.

קוואנדבלה

קוואנדבלה (באנגלית ובאפריקאנס: KwaNdebele) הייתה בנטוסטן בדרום אפריקה אשר יועדה על ידי שלטון האפרטהייד למולדת חצי עצמאית עבור בני עם המטבלה. היא נוצרה כאשר קנתה ממשלת דרום אפריקה 17 חוות בבעלות לבנים בלב פרובינציית טרנסוואל, לא הרחק מיוהנסבורג ופרטוריה והקימה בהם ממשלה. המולדת זכתה לאוטונומיה מוגבלת בשנת 1981 והעיירה סיאבוסווה שימשה כבירתה. ב-1986 הועברה הבירה לקוואמלאנגה.

קוואנדבלה חזרה לשלטון דרום אפריקאי ב-26 באפריל 1994.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.