קבטיה

קבטיהערבית: قباطية) היא עיירה פלסטינית בצפון השומרון, כ-7 ק"מ מדרום לג'נין, ובגובה של כ-300 מטר מעל פני הים. היא נמצאת מדרום-מזרח לעמק דותן, על הדרך המובילה ממנו לעבר טובאס ובקעת הירדן. בשנת 1967 נפקדו בכפר 6,055 תושבים, וב-2006 הוערך מספרם בכ-19,700.

בסקר הר מנשה נמצאו בתל העתיק של הכפר, המצוי בחלק המערבי של העיירה, בתים אשר מקורם ב"גרעין" העתיק של הכפר מתקופת ימי הביניים, הבנויים על שרידים קדומים יותר. על המורדות פזורה כמות גדולה של חלקי קרמיקה - רובה מימי הביניים עד התקופה המודרנית. לפי נתוני הסקר, הגאוגרף המוסלמי מוסר כי בשנת 1596 היו במקום "89 בתי אב מוסלמים ו-18 רווקים". רוב התושבים הגיעו לכפר במאה ה-19 בעקבות מלחמות שבטים[1].

באינתיפאדה הראשונה הייתה קבטיה מרכז של פעילות אלימה נגד צה"ל, מאות מתושביה נעצרו וכמה עשרות נהרגו. ב-24 בפברואר 1988, נרצח אדם שנחשד כמשתף פעולה עם השלטון הישראלי בידי המון פלסטיני, וגופתו הוצתה ונתלתה במרכז הכפר. בעקבות מעשה זה רצחו הפלסטינים סייענים פלסטינים נוספים של ישראל ותשתית המודיעין של צה"ל ביהודה ושומרון נפגעה קשות. גם באינתיפאדה השנייה נודעה העיירה כאחד ממרכזי הטרור של יהודה ושומרון, אשר הוציאה פיגועים ומעשי רצח רבים כנגד חיילים ואזרחים. רצח ראובן שמרלינג בוצע על ידי שניים מתושבי הכפר.

קבטיה
قباطية
مسجد صلاح الدين في بلدة قباطية
מראה קבטיה
טריטוריה הרשות הפלסטינית  הרשות הפלסטינית
נפה ג'נין
ראש העיר עיסאם נאזל
שטח 8.56 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ בעיירה 19,197 (נכון ל־2007)
קואורדינטות 32°24′40″N 35°16′48″E / 32.4111417°N 35.2800940°E
אזור זמן UTC +2
(למפת צפון השומרון רגילה)
North-shomron
 
קבטיה
קבטיה

הערות שוליים

  1. ^ מקור: מדריך ישראל
א-זבאבדה

אַ-זַּבַּאבִּדַה (בערבית: الزبابدة), ובהגייה פלסטינית אַ-זַּבַּאבְּדֶה, הוא כפר פלסטיני בהרי השומרון, כ-10 קילומטרים דרומית לג'נין, בצד הכביש טובאס - צומת קבטיה. כשני שלישים מתושבי הכפר הם ערבים נוצרים. ראש הכפר, על פי חוק, חייב להיות נוצרי.[דרוש מקור] אוכלוסיית הכפר מונה 3,850 תושבים, נכון לשנת 2006.

במרכז הכפר נמצאים מבנים נטושים מימי הביניים וכנסיות מהתקופה העות'מאנית. הכפר הנוכחי הוקם בשנת 1834 בידי שלוש משפחות מן הכפר טייבה, שרכשו את השטח ממוסלמים מג'נין. הכפר מוזכר בדו"ח הקרן לחקר ארץ ישראל משנת 1882 ככפר בגודל בינוני השוכן בקצהו הדרומי של שטח חקלאי מעובד, ואדי א-סלהב, ומקבל מימיו מבאר במזרח הכפר. לפי סקר האוכלוסין המנדטורי מ-1922 מנה הכפר 482 תושבים. בסקר הכפרים משנת 1945 נאמדה האוכלוסייה ב-870 תושבים, ושטח הכפר כלל 5,719 דונמים. בשנת 1967 התגוררו בכפר 1,500 איש. בסקר הר מנשה נספרו בו 35 בורות מים - עדות לגודלו של הכפר.

עיקר פרנסת התושבים מחקלאות: עצי הזית מכסים כשליש מן השטח המעובד, בשאר השטח מגדלים דגנים וירקות.

בכפר ארבעה בתי ספר: בית הספר הלטיני, שבו לומדים גם ילדים רבים מכפרים אחרים, שני בתי ספר ממלכתיים (אחד לבנות ואחד לבנים) ובית הספר של האוניברסיטה הערבית-אמריקנית.

בכפר מצויות חמש כנסיות ושני מסגדים. לכל זרם נוצרי כנסייה משלו: כנסייה קתולית, כנסייה יוונית-אורתודוקסית, כנסייה יוונית-קתולית וכנסייה אוונגלית.

בורקין

בורקין (בערבית: برقين נהגה גם "בירקין") הוא כפר פלסטיני בצפון השומרון הממוקם 5 ק"מ מערבית מג'נין. היישוב מונה, נכון לשנת 2006, כ-5,900 תושבים מוסלמים. בכפר נמצאת כנסייה עתיקה (אחת מ-5 העתיקות ביותר) המזוהה עם המקום שבו ישו ריפא את המצורעים בכפר בדרכו מנצרת לירושלים דרך שכם.

הכפר מזוהה עם העיר בֻּרְקֻנָה המופיע במכתבי אל-עמארנה א"ע 250 כאחת הערים שהותקפו במאה ה-14 לפנה"ס על ידי לבאיה מושל שכם.

ג'בע

ג'בע (בערבית: جبع) הוא כפר פלסטיני גדול בצפון השומרון, לרגלי שלוחת חומש, סמוך לפתח בקעת סנור.

ההיסטוריה של היישוב במקום מתחילה בתקופה הכנענית התיכונה: 2200 - 1550 לפני הספירה. לאורך כל התקופות ממנה והלאה התקיים במקום ישוב, ונשתמרו ממנו חורבות לאורך הדורות. שמו העברי של המקום, גבע, מוזכר לראשונה בחרסי שומרון. לאחר חורבן שומרון יושבו במקום הכותים, כמו בכפר סילה - סילת א-ד'אהר הסמוכה. הכפר מוזכר במשנה כגבע של כותים, ובאונומסטיקון של אבסביוס. בפרעות תרצ"ו - תרצ"ט מיקם פאוזי קאוקג'י את מפקדתו במקום ובשנת 1948 התמקמה בכפר מפקדת צבא ההצלה בפיקודו של קאוקג'י ללא התנגדות בריטית. ברוך מזרחי, גר, לוחם האצ"ל, שנשלח לאסוף מודיעין בג'נין, נתפס נרצח, ונקבר במערה ליד ג'בע.

ג'למה (נפת ג'נין)

אל-ג'למה (בערבית:الجلمة) הוא כפר פלסטיני בדרום עמק יזרעאל למרגלות הגלבוע, הנמצא בנפת ג'נין ברשות הפלסטינית. הכפר שוכן כחמישה ק"מ מצפון לג'נין, ממזרח לכביש 60. ליד הכפר מצוי תל יבלעם, בו השתמרו בו עתיקות רבות. ליד הכפר שוכן מחסום ג'למה, שהוא הכניסה הצפונית לעיר ג'נין ולצפון השומרון.

במהלך מלחמת העצמאות, ב-1 ביוני 1948, במסגרת מבצע יצחק כבש גדוד 13 של גולני את ג'למה, כחלק מהניסיון לכבוש את ג'נין, אך נאלץ לסגת לאחר שהותקף על ידי הכוחות העיראקיים. הכפר נותר בשטח הגדה המערבית, סמוך מאוד לקו הירוק, ונכבש שנית במלחמת ששת הימים.

ג'נין

גֶּ'נִין (בערבית: جنين) היא עיר בגבול בין צפון השומרון לדרום עמק יזרעאל הנמצאת בתחומי הרשות הפלסטינית (שטח A). מרבית תושביה מוסלמים ומיעוטם נוצרים. בעיר עצמה מתגוררים כ-39 אלף תושבים ובמחוז ג'נין כ-250 אלף נוספים. 54% מהתושבים הם צעירים מתחת לגיל 20 (נתונים משנת 1997). רבים מתושבי העיר מתפרנסים מחקלאות ומייצור פחם עץ.

במרכז העיר נמצא מחנה הפליטים ג'נין, המאכלס פליטים פלסטינים מתקופת מלחמת העצמאות וצאצאיהם.

ג'נין (נפה)

נפת ג'נין (בערבית: محافظة جنين) היא אחת מ-16 נפות הרשות הפלסטינית. הנפה ממוקמת בצפון השומרון. בירת הנפה היא העיר ג'נין.

על פי מרשם האוכלסין של הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2007, בנפה התגוררו כ-256,619 נפשות, שחיו ב-47,437 משקי בית. מתוכם, 100,701 תושבים (או כ-39%) היו מתחת לגיל 15 וכ-80,263 (או 31%) היו פליטים רשומים. על פי מרשם האוכלסין לשנת 1997, בנפה התגוררו כ-203,026 נפשות.זוהי הנפה היחידה ברשות הפלסטינית בה רוב השטח נמצא בשליטת הרשות הפלסטינית. 4 יישובים ישראליים שהיו באזור פונו כחלק מתוכנית ההתנתקות בשנת 2005.

זובובא

זובובא (בערבית: زبوبا) הוא כפר פלסטיני בצפון השומרון הממוקם צפון מערבית לג'נין. היישוב מונה, נכון לשנת 2006, כ-2,100 תושבים מוסלמים. זהו הכפר הפלסטיני הצפוני ביותר בשומרון, ממש על הגבול הצפוני ביותר של הקו הירוק.

שמו משמר לפי סברא את השם בעל זבוב, אל כנעני. זיהוי זה סותר את זיהוי זהרת שייח' שעלה כנקודת שריפת השליחים על ידי אליהו, כי הכיוון משמרון הפוך.[דרושה הבהרה]הכפר מוזכר לראשונה בשנת 1283, בכתבי התייר הנוצרי בורכרד מהר ציון, ושם הכפר מכונה זובולה. הכפר הוקם מחדש על ידי תושבים מרומאנה, מיעבד ומסילת אל-חארית'יה.

לפי תוכנית החלוקה, שהתקבלה ברוב קולות בעצרת הכללית של האו"ם ב-29 בנובמבר 1947, היישוב נכלל בשטח המדינה הערבית, ולאחר הסכמי שביתת הנשק בתום מלחמת העצמאות של 1949, עבר משליטה בריטית לירדנית. אך רוב האדמות החקלאיות של הכפר עברו לשליטת ישראל.

כיבוש צפון השומרון במלחמת ששת הימים

כיבוש צפון השומרון במלחמת ששת הימים היה חלק מן המערכה בין ישראל לירדן במלחמת ששת הימים, אשר התחוללה ב-72 השעות הראשונות של המלחמה, בין הלגיון הירדני ובין צה"ל (באמצעות פיקוד צפון) כחלק מן העימות לאורך כל קו שביתת הנשק עם ישראל. המטרה ההתחלתית של צה"ל בכיבוש צפון השומרון הייתה לטהר את המרחב הארטילרי המסכן את רמת דוד, ומאוחר יותר הוחלט לכבוש את מרחב ג'נין, שכם ובקעת הירדן.

במהלך המערכה התחולל קרב השריון היחיד בין צה"ל לצבא הירדני במהלך המלחמה - קרב עמק דותן, שבמהלכו נקלע כח צה"ל קטן לקרב קשה בנחיתות משמעותית מול חטיבת השריון 40 הירדנית. חרף הנחיתות והנפגעים הרבים הצליח צה"ל להדוף לבסוף את המתקפה הירדנית, ולאחר מכן להביס את המערך הירדני בצפון השומרון, לכבוש את מרחב שכם ולהשתלט על בקעת הירדן.

למרות חשיבותו, הקרב לא היה מכריע מבחינה אסטרטגית, משום שהמערך הירדני החל להתמוטט עוד קודם לכן בעקבות פריצת כוחות צה"ל באזור ירושלים.

כפר דאן

כפר דאן (בערבית: كفر دان) הוא כפר פלסטיני בצפון השומרון הממוקם 8 ק"מ צפונית-מערבית לג'נין. היישוב מונה, נכון לשנת 2006, כ-5,115 תושבים מוסלמים.

כפר ראעי

כפר ראעי (בערבית: كفر راعي) הוא כפר פלסטיני בצפון השומרון הממוקם 18 ק"מ דרום-מערבית לג'נין. היישוב מונה, נכון לשנת 2006, כ-7,819 תושבים מוסלמים.

מיית'לון

מיית'לון (בערבית: ميثلون) הוא כפר פלסטיני בשומרון הממוקם 28 ק"מ דרומית מג'נין. היישוב מונה, נכון לשנת 2006, כ-7,006 תושבים מוסלמים.

סילת אל-חארית'יה

סילת אל-חארית'יה (בערבית: سيلة الحارثية) הוא כפר פלסטיני בצפון השומרון הממוקם 10 ק"מ צפונית-מערבית לג'נין. היישוב מונה, נכון לשנת 2006, כ-9,840 תושבים מוסלמים.

בכפר נולד עבדאללה עזאם, מייסד אל-קאעידה, שלאחר מלחמת ששת הימים, היגר עם משפחתו לירדן.

סנור

סָנוּר (בערבית: صانور, צאנוּר) הוא עיירה פלסטינית בנפת ג'נין, כ-25 ק"מ צפונית לשכם ובסמוך לכביש שכם - ג'נין (כביש 60). בסמוך לכפר נמצאים חורבות היישוב שא נור שפונה במהלך תוכנית ההתנתקות. הכפר ממוקם בפתחה של בקעה רחבת ידיים, (בקעת סנור) המוצפת בחורף במי גשמים. לפי נתוני הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, אוכלוסיית העיירה מנתה 5,055 תושבים בשנת 2016.

עאנין

עאנין (בערבית: عانين) הוא כפר פלסטיני בצפון השומרון. היישוב מונה, נכון לשנת 2006, כ-3,719 תושבים מוסלמים.

גאוגרפית הכפר נמצא בקצה הצפון מערבי של השומרון ממזרח לאזור אום אל פחם.

יש המזהים את הכפר עם היישוב הקדום עננין, הנזכר בכתובת רחוב התלמודית כאחת העיירות היהודיות בתחום סבסטיה לעניין מצוות התלויות בארץ.

עמק דותן

עמק דותן הוא עמק בצפון-מערב השומרון והוא העמק הגדול ביותר באזור הרי השומרון. אורכו של העמק כ-10 קילומטרים ורוחבו כ-3 קילומטרים. העמק מוקף כמעט כולו בהרים. לעמק דותן חשיבות אסטרטגית עקב מיקומו הגבוה יחסית, הצופה על הגליל התחתון, עמק יזרעאל וחבל תענך.

רכסי הרים מפרידים בין עמק דותן לעמק יזרעאל, שבו נמצאת העיר ג'נין. עמק דותן משמש בעיקר לחקלאות, ויש בו שדות טבק רבים. העמק מיושב על ידי כפרים ערביים פלסטינים, ביניהם קבטיה, יעבד, בירקין ועראבה, ועל רכס בצידו הדרום-מערבי נמצאות ההתנחלויות מבוא דותן וחרמש. במרכזו נמצאות חורבות היישוב העתיק תל דותן. בעמק עובר התוואי של כביש ג'נין-שכם.

עראבה (נפת ג'נין)

עראבה (בערבית عرابة) היא עיירה בצפון השומרון הממוקם כ-13 ק"מ מדרום מערב לג'נין. העיירה שוכנת בגובה של 350 מטרים מעל פני הים, ליד עמק דותן המצוי בין הר הכרמל ושכם. על פי אומדן הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, נכון ל-2016 מונה עראבה 12,330 תושבים, כולם מוסלמים.

פנדקומיה

אל-פַנדָקוּמִיָה (בערבית: الفندقومية) הוא כפר פלסטיני בשומרון, בתחום נפת ג'נין ברשות הפלסטינית. הוא נמצא סמוך לכביש המחבר בין שכם לג'נין, בגובה כ-450 מטר מעל פני הים, כ-5 ק"מ מצפון לסבסטיה.

שם הכפר הוא ההגייה הערבית של שמו היווני פֶּנְטָקוֹמְיָה (Pentacomia), שפירושו "חמישה כפרים" (פֶּנְטָה = 5, קוֹמֶס = כפר).

הכפר ידוע מהתקופה החשמונאית לפי מטבעות שנמצאו בו, וכן נזכר בפסיפס כתובת רחוב כעיירה יהודית בתחום סבסטיה, לצד היישוב שילתא (הוא סילת א-ד'אהר של ימינו).

המקום עמד שומם מהתקופה הביזנטית. בשנת 1820 הגיע למקום אחמד אנבר מחברון עם כל משפחתו, בעקבות הזמנה של מושל סנור. בשנת 1830, בעקבות סכסוך של מושל האזור עם הממשל העות'מאני, השתלט הצבא על כמה מכפרי האזור, כולל פנדקומיה, ובזז אותם. למרות זאת הוסיפו משפחות להתיישב במקום.

כיום מונה הכפר כ-3,000 תושבים מוסלמים, ברובם צאצאיו של אחמד אנבר. מרבית התושבים מתפרנסים מחקלאות.

פקועה

פקועה (בערבית: فقوعة) הוא כפר פלסטיני על הר ברקן ברכס הגלבוע ליד מעלה גלבוע בצמוד לגדר ההפרדה.

הכפר קרוי על שם פטריית אוזנית הכלך הגדלה על הר ברקן, הגלבוע כולו קרוי בערבית ג'בל פקועה, על שם הפטריה ועל שם הכפר [1].

הכפר פקועה מונה כ-3,000 תושבים ומוקף כולו בגדרות שיח צבר מצוי.

רם רוטברג

רם רוטברג (נולד ב-2 במאי 1964) הוא אלוף בצה"ל שכיהן בין היתר כמפקד חיל הים, כמפקד יחידת דובדבן, כמפקד שייטת 13, כראש מספן המודיעין וכמפקד בסיס חיפה של חיל הים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.