קבוצת כדורגל

קבוצת כדורגל היא קבוצת אנשים המשתתפת במשחק כדורגל (הכולל שתי קבוצות בנות 11 שחקנים כל אחת). קבוצת כדורגל עשויה להתארגן למשחק חד-פעמי, אך בספורט התחרותי פועלת קבוצת כדורגל קבועה במסגרת מועדון כדורגל. פעמים רבות משמש המונח "קבוצת כדורגל" במשמעות של "מועדון כדורגל". כמו כן פועלת קבוצת כדורגל כנבחרת לאומית, שבה משתתפים שחקנים בולטים מבין שחקני הכדורגל שהם אזרחים של אותה מדינה.

קבוצת כדורגל

קבוצת כדורגל עולה למשחק עם 11 שחקנים, שלכל אחד מהם תפקיד משלו, במסגרת חוליות אחדות. בקבוצה עצמה פעילים שחקנים נוספים, המשתתפים במשחק כאשר אחד השחקנים העיקריים אינו מסוגל לשחק או כאשר המאמן מחליט על שינוי במערך הקבוצה.

תחרויות בין קבוצות כדורגל נערכות במסגרת ליגת כדורגל, במסגרת משחקי גביע, בתחרויות בינלאומיות ובטורנירים למיניהם.

מועדון כדורגל

Arsenal 1888 squad photo
שחקני ארסנל בשנת 1888

מועדון כדורגל פועל לעיתים כמועדון עצמאי, שעיסוקו בכדורגל בלבד, ולעיתים במסגרת מועדון ספורט שבו נכללים ענפי ספורט נוספים.

במועדון כדורגל פעילות פעמים רבות קבוצות כדורגל אחדות, כגון קבוצת בוגרים, קבוצת מילואים, קבוצת נוער וקבוצת ילדים.

כ-300,000 מועדונים רשומים בגופים הרשמיים השונים.[1]

מועדוני כדורגל מאוגדים בהתאחדות כדורגל לאומית. התאחדויות לאומיות מאוגדות בהתאחדות יבשתית, כגון אופ"א המאגדת את מדינות אירופה, והארגון הבינלאומי פיפ"א מהווה מוסד עליון בתחום זה.

בכדורגל המקצועני, מועדון כדורגל הוא לרוב נכס הנמצא בבעלותו של משקיע. כמו לכל נכס, גם לקבוצת כדורגל יש שווי הנקבע לפי הישגי הקבוצה, שחקני הקבוצה, הליגה בה משתתפת הקבוצה ועוד. שוויין של קבוצות כדורגל מהצמרת העולמית יכול להגיע עד למיליארדי דולרים.

טווח תקציבי מועדוני הכדורגל בעולם הוא רחב, ולרוב הוא תלוי באזור בו הם נמצאים. לרוב מועדונים מקצועיים זוכים ל"ספונסר", נותן חסות המפרסם על מדיהם את שמו ובתמורה נותן לקבוצה סכום קבוע. רווחים נוספים נמנים ממכירת זכויות שידור, פרסום באצטדיונים במהלך המשחקים, מוצרים נלווים וכמובן - מכירת כרטיסים למשחקים. התקציבים הגדולים ביותר הם של מועדונים אירופיים בכירים, כגון אלו הנמצאים בראשות הליגות הספרדית, הגרמנית, האיטלקית והאנגלית[2].

מועדונים חותמים עם שחקניהם על חוזי תעסוקה למשך מספר שנים תמורת משכורת, הכוללת גם בונוס בגין הישגים אישיים או קבוצתיים. לעיתים מחליט מועדון כי עדיף לו למכור את זכויותיו בחוזה של אחד משחקניו למועדון אחר בתמורה כספית. הדבר מוסדר דרך ההתאחדויות וברמות הבכירות הוא מערב סכומי כסף גבוהים במיוחד.

נבחרת לאומית

נבחרת כדורגל לאומית היא התארגנות ספורטיבית לאומית שבמסגרתה מתקבצים הכדורגלנים המצטיינים ממדינת לאום מסוימת שהם אזרחים שלה, ומתחרים במסגרות בינלאומיות שונות.

הנבחרת משמשת כחלון הראווה של מדינה וסמל ליוקרה לאומית. יש הרואים בהפגנת אהדה ותמיכה בנבחרת, כפתח מוצא ללאומנות בצורה לא אלימה. האירוע הבינלאומי הגדול ביותר בו מתחרות נבחרות הכדורגל הוא גביע העולם בכדורגל.

ראו גם

עיינו גם בפורטל:
פורטל כדורגל

הערות שוליים

  1. ^ "FIFA Survey: approximately 250 million footballers worldwide" (PDF). FIFA website. (webarchive)
  2. ^ כדורגל, תשוקת העשירים Clarin
אנדרלכט (כדורגל)

רויאל ספורטינג קלוב אנדרלכט (Royal Sporting Club Anderlecht או בקיצור RSC Anderlecht) הידוע גם בקיצור כאנדרלכט הוא מועדון כדורגל בלגי. המועדון מחזיק בשיא האליפויות בבלגיה ובמספר רב של גביעים. המועדון שייך רשמית לעיר הבירה של בלגיה, בריסל שם הוא ממוקם בפרבר אנדרלכט, שעל שמו הוא קרוי. הוא הוקם בשנת 1908 בידי קבוצת אוהדי כדורגל בבית-קפה בפרבר, "קפה קונקורדיה". האצטדיון הראשון בו שיחקה הקבוצה נקרא "סטאד אמיל ורסה" שהוקם בשנת 1917. בשנת 1983 נבנה האצטדיון מחדש, ושמו שונה ל"אצטדיון קונסטנט ונדן סטוק" על שם יושב ראש המועדון דאז. כיום עומדת תכולת האצטדיון על 28,063 מקומות ישיבה.

ברנלי (כדורגל)

מועדון הכדורגל ברנלי (באנגלית: Burnley Football Club) הוא מועדון כדורגל אנגלי המייצג את העיירה ברנלי שבמחוז לנקשייר. כינויה של קבוצת הכדורגל, הוא "הסגלגלים" (The Clarets) נוכח צבעם הסגול-תכול של מדי השחקנים. הקבוצה משחקת במגרש טרף מור משנת 1883. המגרש, הוא אחד מן המגרשים הפעילים הוותיקים ביותר באנגליה. ברנלי הייתה אחת ממקימות הפוטבול ליג בשנת 1888.

גלאזגו ריינג'רס

מועדון הכדורגל ריינג'רס (באנגלית: Rangers Football Club), הידועה גם כגלאזגו ריינג'רס, היא קבוצת כדורגל סקוטית מהעיר גלאזגו, המשחקת בליגת העל הסקוטית. ריינג'רס היא הקבוצה המעוטרת ביותר בעולם, ויחד עם המתחרה העירונית הוותיקה סלטיק שולטות שתי הקבוצות בצוותא בכדורגל הסקוטי, והיריבות בין שני המועדונים היא מהמפורסמות בעולם. המשחקים ביניהם, אשר מכונים הדרבי של גלאזגו או ה"אולד פירם", רווי רגשות בשני הצדדים, שכן ריינג'רס מזוהה עם הפרוטסטנטים היוניוניסטים, ואילו סלטיק מזוהה עם הקתולים האירים. מדי הקבוצה הביתיים הם בגווני כחול-לבן ומכנסיים לבנים, ומגרשה הביתי הוא אצטדיון אייברוקס, אשר מכיל 50,987 מקומות ישיבה.

הישגה הטוב ביותר של הקבוצה הוא זכייתה בגביע אירופה למחזיקות גביע בשנת 1972, והיא הקבוצה היחידה בעולם המחזיקה ביותר מ-50 תוארי אליפות מקומיים (כולל גביע התערוכה הבינלאומית בגלאזגו) ו-111 תארים בסך הכל. אף על פי שהוקמה לפני 144 שנים, אומנה הקבוצה על ידי 13 מאמנים שונים בלבד. גלאזגו ריינג'רס הייתה אחת משתי הקבוצות היחידות בסקוטלנד (יחד עם סלטיק) שמעולם לא ירדו לליגת המשנה, אך בשנת 2012 הורדה הקבוצה לליגה הרביעית בסקוטלנד עקב פשיטת רגל. לאחר שעלתה שלוש ליגות בארבע שנים חזרה ריינג'רס לליגה הבכירה בסקוטלנד בשנת 2016.

הכוכב האדום בלגרד (כדורגל)

מועדון הכדורגל הכוכב האדום בלגרד (בסרבית-קירילית: Фудбалски клуб Црвена звезда Београд) היא קבוצת כדורגל סרבית מעיר הבירה בלגרד, המשחקת בליגת העל הסרבית. הכוכב האדום הוא אחד משני מועדוני הכדורגל הבכירים של העיר, והוא ממועדוני הכדורגל המעוטרים ביותר בדרום מזרח אירופה.

היריבה הגדולה ביותר של המועדון היא פרטיזן בלגרד, והמשחקים ביניהם מכונים הדרבי של בלגרד או "הדרבי הנצחי". המתיחות בין שני המועדונים כל כך גדולה, שאין כמעט משחק דרבי בין שני המועדונים שלא נגמר ללא התנהגות אלימה מצד האוהדים או השחקנים. לפי סקרים שנערכו ברחבי סרביה התגלה שהכוכב האדום בלגרד הוא מועדון הכדורגל הנערץ ביותר במדינה ולו יש את כמות האוהדים הגדולה ביותר. כינויו של המועדון בפי האוהדים הוא "delije" ("הגיבורים").

הישגו המשמעותי ביותר של המועדון היה זכייה בגביע אירופה לאלופות ב-1991, וכן הגעתו לגמר גביע אופ"א בשנת 1979. למועדון היסטוריה גדושה בייצוא שחקנים מקומיים לקבוצות הפאר ביבשת. בין השחקנים שגדלו במחלקת הנוער של המועדון נמנים דיאן סאביצ'ביץ', ולדימיר יוגוביץ', סינישה מיכאילוביץ' ודראגן סטויקוביץ'.

המועדון משחק באצטדיון ראיקו מיטיץ', המכונה גם "המראקנה" (או "המראקנה הקטן") על שמו של אצטדיון הכדורגל המפורסם שבברזיל. מאז 2010 חברת הגז הרוסית גזפרום היא הספונסר הראשי של הקבוצה.

המבורג (כדורגל)

המבורגר שפורט-פֶראיין אֶ.פַאו. (בגרמנית: Hamburger Sport-Verein או HSV, הא אֶס פאו), הידוע בקיצור כהמבורג, הוא מועדון כדורגל גרמני מהעיר המבורג, אחד המועדונים הוותיקים והמוערכים בגרמניה. המועדון התמודד בצמרת הליגה הגרמנית הבכירה מאז מלחמת העולם הראשונה וזכה במספר תארים, הן בגרמניה עצמה והן במפעלים האירופיים. עם זאת, החל מעונת 2018/2019 משחק המועדון בבונדסליגה השנייה.

הקבוצה הוקמה ביוני 1919 ממיזוגן של שלוש קבוצות כדורגל שונות ("המבורגר אֶף.צֶה.", "אֶף.צֶה. פאלקֶה", "שפורט קלוב גרמניה"), שרשמית, יונקות את שורשיהן מקבוצת "גרמניה" שהוקמה ב-29 בספטמבר 1887. המבורג הייתה מועדון הכדורגל היחיד ששיחק בכל עונות הבונדסליגה למן הקמתה, במשך 55 שנים רצופות, משנת 1963 ועד 2018, עת נשרה לבונדסליגה השנייה לראשונה בתולדותיה.הקבוצה זכתה בשש אליפויות לאומיות, שלוש פעמים בגביע הגרמני ופעמיים בגביע הבונדסליגה. אמצע שנות השבעים של המאה העשרים מהווה את תור הזהב של הקבוצה: המבורג זכתה בשלל תארים לרבות גביע אירופה למחזיקות גביע בעונת 1976/1977 ובגביע אירופה בעונת 1982/1983. באותה תקופה שיחקו בשורותיה הורסט רובש, מנפרד קאלץ, פליקס מגאת, כולם שחקני נבחרת גרמניה בכדורגל. התואר האחרון של הקבוצה היה הזכייה בגביע הגרמני בעונת 1987.

המבורג מארחת את משחקיה הביתיים בפולקספארקשטדיון, אשר ממוקם בבאהרנפלד, הרובע המערבי של המבורג. הצבעים הרשמיים הם כחול, לבן ושחור, אך מדי הבית הם מכנסיים אדומות וחולצות לבנות. הקבוצה מכונה בשם "המכנסיים האדומות" (die Rothosen בגרמנית). כאחד ממועדוני הכדורגל הוותיקים בגרמניה, הם ידועה בכינוי "הדינוזאור" (der Dinosaurier). היריבות הגדולה של המבורג היא מול ורדר ברמן (המשחקים ביניהן מכונים הדרבי הצפוני) ומול סנט פאולי, יריבתה העירונית.

ווטפורד (כדורגל)

מועדון הכדורגל ווטפורד (באנגלית: .Watford F.C) הוא מועדון כדורגל מהעיר ווטפורד שבאנגליה. המועדון הוקם על ידי הנרי גרוברנד שגם שיחק בעמדת הבלם עבור המועדון בראשית ימיו. המועדון ידוע בכינויו "הצרעות". צבעי המועדון הם צהוב-אדום.

ליברפול (כדורגל)

(באנגלית: Liverpool FC) הוא מועדון כדורגל אנגלי מהעיר ליברפול, המשחק בפרמייר ליג, הליגה הבכירה של הכדורגל באנגליה.

ליברפול היא הקבוצה האנגלית המצליחה ביותר במאה העשרים, אחת הקבוצות המצליחות ביותר בתולדות הכדורגל האנגלי, ומדורגת במקום השלישי באירופה מבחינת הישגיה, עם 6 זכיות בגביע אירופה לאלופות, שלוש בגביע אופ"א וארבע בסופר קאפ האירופי. ליברפול מחזיקה בשיא הזכיות בגביע הליגה האנגלית - 8, ועד שנת 2011 החזיקה בשיא הזכיות באליפות אנגליה - 18, וכיום היא במקום השני בדירוג זה, לאחר שלא זכתה באליפות מאז עונת 1989/1990, שהייתה עוד לפני הקמת הפרמייר ליג.

ליל (כדורגל)

ליל - מועדון לספורט אולימפי (בצרפתית: Lille Olympique Sporting Club) הוא מועדון כדורגל צרפתי שהוקם בשנת 1944 כתוצאה מאיחודם של אולימפיק ליאוליס ופיבאס. המועדון משחק בליגת העל הצרפתית בכדורגל.

הקבוצה נוסדה ב-1944 וזכתה ב-4 אליפויות וב-6 גביעים והגיעה לגמר הגביע הצרפתי פעמיים נוספות. לקבוצה היו 3 הופעות בליגת האלופות, 3 הופעות בגביע אופ"א ו-2 הופעות בגביע האינטרטוטו. הישג השיא של המועדון באירופה הוא זכייה בגביע האינטרטוטו ב-2004.

בשנת 2012 הקבוצה עברה לשחק באצטדיון החדש, אצטדיון פייר מורואה, המכיל 50,186 מקומות ישיבה, וממוקם בקומונה וילנב-ד'אסק אשר סמוכה לליל.

מאלמה (כדורגל)

מועדון הכדורגל מאלמה (בשוודית: Malmö Fotbollförening, או בקיצור: Malmö FF; נקראת בעברית גם: מאלמו) הוא מועדון כדורגל שוודי מהעיר מאלמה. המועדון, שנוסד ב-24 בפברואר 1910, זכה עד כה ב-20 אליפויות ו-14 גביעים, ושיחק פעם אחת בגמר גביע אירופה לאלופות.

מאלמה נמנית עם שלושת המועדונים הגדולים והקלאסיים של הכדורגל השוודי, לצד אי-אף-קו מגטבורג וא.י.ק מסטוקהולם, והשלוש זכו יחד ב-42 אליפויות. מאלמה היא הקבוצה השוודית היחידה שהגיעה לגמר גביע אירופי. המועדון משחק בליגה השוודית הראשונה, האלסוונסקאן (Allsvenskan), שם שיחק את רוב עונותיו מאז הקמתו.

מאלמה ירדה מהליגה הראשונה ב-1999, בפעם הראשונה מזה 63 שנה והפעם השנייה מאז ומעולם. ההורדה הראשונה נקבעה על ידי התאחדות הכדורגל השוודית לאחר שהיריבה העירונית, אי-אף-קו מאלמה, דיווחה שמאלמה אף-אף שילמה לשחקנים שלה (מה שבאותם ימים היה מנוגד לחוקים). לאחר עונה אחת בליגה השנייה, שבה לליגה הראשונה.

ב-2009 חנכה הקבוצה את אצטדיון הבית החדש שלה, סְוודבנק סטדיון.

מונקו (כדורגל)

א.ס. מונקו (בצרפתית: Association Sportive de Monaco Football Club ובקיצור ASM) הוא מועדון כדורגל ממונקו, שנוסד בשנת 1919, והפך למקצועני בשנת 1948. מגרשה של מונקו הוא אצטדיון לואי השני, שבו 18,500 מקומות ישיבה.

על אף שמיקומה של קבוצת הכדורגל הוא במונקו, שהיא מדינה בפני עצמה, הקבוצה משחקת בליגת העל הצרפתית ואף מגיעה להישגים רבים. בשל העובדה שהקבוצה ממומנת על ידי הנסיכות, מתייחסים אליה הצרפתים בחשדנות ונשיא אולימפיק מרסיי לשעבר אף רמז כי יש לאסור על מונקו את השימוש בכספי ציבור, שמעניקים לה יתרון על שאר קבוצות הליגה הצרפתית.

מספר האוהדים הממוצע במשחקיה הביתיים של מונקו נמוך יחסית (10,394 בממוצע למשחק בעונת 2003/2004, למשל), אולם בהתחשב בעובדה שבעיר מתגוררים רק כ-30 אלף תושבים, מדובר ביחס גבוה מאד בין מספר התושבים למספר הצופים במשחקים.

הקבוצה ממומנת על ידי חברת Fedcom בבעלות האוליגרך הרוסי דמיטרי ריבולובלב.

מיורקה (כדורגל)

ריאל קלוב דפורטיבו מיורקה (בספרדית: Real Club Deportivo Mallorca) הוא מועדון כדורגל ספרדי מהעיר פלמה דה מיורקה, בירת האי מיורקה שבאיים הבלאריים, ספרד. המועדון הוקם ב-5 במרץ 1916, הקבוצה משחקת בליגה הספרדית הראשונה, ואצטדיונה הביתי הוא אצטדיון סון מוש, המכיל 23,142 מקומות ישיבה.

סאות'המפטון (כדורגל)

מועדון כדורגל סאות'המפטון (באנגלית: Southampton Football Club) הוא קבוצת כדורגל מקצוענית מסאות'המפטון, אנגליה. "הקדושים" (The Saints) משחקים נכון לעונת 2018/2019 בפרמייר ליג. בין השנים 1898 ו-2001 שיחקה הקבוצה באצטדיון הדל (Dell Stadium), אלא שתכולתו הקטנה אילצה את הקבוצה לעבור בשנת 2001 לאצטדיון גדול יותר, אצטדיון סנט מרי (32,551 מקומות ישיבה). מדייה המסורתיים כוללים חולצת פסים אדומה-לבנה ומכנס שחור.

יריבתה המושבעת של סאות'המפטון היא פורטסמות', השוכנת אף היא בדרום אנגליה. אף שעד שנות החמישים הייתה סאות'המפטון בצילה של פורטסמות', מ-1960 ואילך היו אלה הקדושים ששהו בליגה הגבוהה יותר כמעט מדי שנה. סאות'המפטון אף ניצחה את פורטסמות' בכל משחק גביע בין השתיים.

הקבוצה ידועה בין השאר במחלקת הנוער שלה שהצמיחה שמות בולטים כמו מתיו לה טיסייה, אלן שירר, ויין ברידג', אלכס אוקסלייד-צ'מברליין, תיאו וולקוט וגארת' בייל.

סביליה (כדורגל)

מועדון הכדורגל סביליה (בספרדית: Sevilla Fútbol Club) הוא מועדון כדורגל שמושבו בסביליה שבספרד. המועדון נוסד ב-14 באוקטובר 1905. קבוצת הכדורגל משחקת כיום בלה ליגה. הקבוצה עורכת את משחקיה הביתיים באצטדיון רמון סאנצ'ס פיחואן אשר מכיל 42,714 מקומות ישיבה.

סטאד רן

מועדון הכדורגל סטאד רן (בצרפתית: Stade Rennais Football Club) הוא מועדון כדורגל צרפתי מהעיר רֶן המשחק בליגת העל הצרפתית בכדורגל ברציפות מעונת 1994/1995.

סלטיק

מועדון הכדורגל סלטיק (באנגלית: Celtic Football Club) היא קבוצת כדורגל סקוטית מהעיר גלאזגו, המשחקת בליגת העל הסקוטית והיא זכתה ב-50 אליפויות לאומיות.

סלטיק הוא אחד ממועדוני הכדורגל המפורסמים בעולם, יחד עם יריבתה העירונית הוותיקה, גלאזגו ריינג'רס. היריבות בין שני המועדונים היא אחת המפורסמות בעולם, והמשחקים ביניהם, אשר מכונים הדרבי של גלאזגו או ה"אולד פירם", רווי רגשות בשני הצדדים, שכן סלטיק מזוהה עם הקתולים האירים ואילו ריינג'רס מזוהה עם הפרוטסטנטים היוניוניסטים.

מדי הקבוצה הם פסים בגווני ירוק-לבן ומכנסיים לבנים, ומגרשה הביתי הוא אצטדיון סלטיק פארק בעל 60,355 המקומות. סלטיק היא הקבוצה היחידה שמעולם לא ירדה מהליגה הבכירה בסקוטלנד.

פלרמו (כדורגל)

פלרמו (באיטלקית: Unione Sportiva Città di Palermo - איחוד ספורט עירוני פלרמו) היא קבוצת כדורגל איטלקית מהעיר פלרמו שבסיציליה, אשר משחקת בסרייה ב', הליגה האיטלקית השנייה.

צ'לסי (כדורגל)

מועדון הכדורגל צ'לסי (באנגלית: Chelsea Football Club), הידוע בכינויו "The Blues" (הכחולים) ו-"The Luckies" (בני המזל), היא קבוצת כדורגל אנגלית ממערב לונדון. הקבוצה הוקמה ב-10 במרץ 1905, ולאורך רוב שנות קיומה שיחקה בליגה הבכירה של הכדורגל האנגלי (כיום הפרמייר ליג). צ'לסי זכתה בשש אליפויות, שמונה פעמים בגביע ה-FA, חמש פעמים בגביע הליגה, פעמיים בגביע המחזיקות, פעם בגביע ליגת האלופות ופעמיים בגביע הליגה האירופית.

הקבוצה זכתה באליפות הראשונה בתולדותיה ב-1955. היא ניצחה במספר טורנירי גביע בשנות ה-60 ובשנות ה-70, אך לאחר מכן לא זכתה באף תואר עד 1997. העשור הראשון של המאה ה-21 הוא המוצלח ביותר בהיסטוריה של צ'לסי, ששיאיו היו שלוש אליפויות הפרמייר ליג 2005, 2006 ו-2010, והעפלה לגמר ליגת האלופות 2008. בשנת 2012 זכתה הקבוצה לראשונה בתולדותיה בליגת האלופות, לאחר שגברה על באיירן מינכן בדו-קרב פנדלים.

הקבוצה עורכת את משחקי הבית שלה באצטדיון סטמפורד ברידג' שבפולהאם, המכיל 42,500 מקומות. צ'לסי שיחקה באצטדיון זה מיום הקמתה. למרות שמה, ממוקמת הקבוצה בסמוך לגבול של הרובע המלכותי קנזינגטון וצ'לסי, הנמצא בהאמרסמית' ופולהאם. בשנת 2003 נרכשה הקבוצה על ידי המיליארדר הרוסי רומן אברמוביץ'.

מדי הבית הקבועים של צ'לסי מורכבים מחולצות ומכנסיים בצבע כחול, ביחד עם גרביים לבנים. סמל המועדון השתנה פעמים אחדות בניסיון להופכו ליותר מודרני או למתג אותו; הסמל הנוכחי, שבו אריה המחזיק מטה, הוא גרסה מעובדת של הסמל שאומץ בשנות ה-50‏. בעונת 2011/2012 נכחו במשחקי הבית של הקבוצה 41,478 צופים בממוצע, דבר המציב אותה במקום השישי בפרמייר ליג.

קליארי (כדורגל)

קליארי קאלצ'ו (באיטלקית: Cagliari Calcio (מידע • עזרה)) הוא מועדון כדורגל איטלקי, מהעיר קליארי שבסרדיניה. המועדון משחק כיום בסרייה א'. אצטדיונה הביתי הזמני הוא אצטדיון איס ארנס המכיל כ-16,200 מקומות.

שטוטגרט (כדורגל)

מועדון ספורט שטוטגרט (בגרמנית: VfB Stuttgart) הוא מועדון ספורט גרמני מהעיר שטוטגרט. המועדון ידוע בשל קבוצת הכדורגל שלו, המשחקת בבונדסליגה השנייה. האצטדיון הביתי של שטוטגרט הוא המרצדס-בנץ ארנה המסוגל לקלוט 60,441 צופים במשחק. הוא נבנה בשנת 1933 ועבר מספר מתיחות פנים עד היום.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.