צרפת מעבר לים

צרפת מעבר ליםצרפתית: France d'outre-mer) הוא כינוי לכלל הטריטוריות של הרפובליקה הצרפתית שאינן נמצאות באירופה. לפעמים שטחים אלו מכונים DOM-TOM (מחוזות וטריטוריות מעבר לים).

כתוצאה מקיומה של האימפריה הקולוניאלית הצרפתית, לצרפת שטחים באמריקה, הים הקריבי, אוקיאניה, האוקיינוס ההודי ואנטארקטיקה.

השטח של כל הטריטוריות שמעבר לים הוא 119,394 קמ"ר (17.8% מהשטח הקרקעי של צרפת) שבו 2.65 מיליון תושבים (4% מאוכלוסיית צרפת).

France doutre-mer 2007 he
טריטוריות של צרפת בעולם.
מקראה:
     מחוזות צרפת      קולקטיבים מעבר לים     הארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת     שטח במעמד מיוחד

הטריטוריות

שם הטריטוריה אזור מפה קוד INSEE סטטוס בירה שטח אוכלוסייה אזור זמן
גוואדלופ הים הקריבי ממורכז 971 מחוז וחבל מעבר לים באס טר 1,629 405,739 UTC-4
מרטיניק הים הקריבי ממורכז 972 מחוז וחבל מעבר לים פור-דה-פראנס 1,128 402,000 UTC-4
סן ברתלמי הים הקריבי ממורכז 977 קולקטיב מעבר לים גוסטביה 25 9,035 UTC-4
סן מרטן הים הקריבי ממורכז 978 קולקטיב מעבר לים מריגו 53 36,286 UTC-4
גיאנה הצרפתית אמריקה הדרומית ממורכז 973 מחוז וחבל מעבר לים קאיין 86,504 250,109 UTC-3
ראוניון האוקיינוס ההודי ממורכז 974 מחוז וחבל מעבר לים סן-דני 2,512 840,974 UTC+4
מיוט האוקיינוס ההודי ממורכז 976 מחוז וחבל מעבר לים מאמודזו 374 212,654 UTC+3
הארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת האוקיינוס ההודי,
אנטארקטיקה
ממורכז 984 טריטוריה מעבר לים מנוהל מסן-פייר שבראוניון 439,672 0 UTC+4,+5,+6,+10
סן פייר ומיקלון האוקיינוס האטלנטי ממורכז 975 קולקטיב מעבר לים סן פייר 242 6,080 UTC-3
ואליס ופוטונה האוקיינוס השקט ממורכז 986 קולקטיב מעבר לים מאטה אוטו 140 12,197 UTC+12
פולינזיה הצרפתית האוקיינוס השקט ממורכז 987 קולקטיב מעבר לים פפאטה 4,200 268,270 UTC-10,-9:30,-9
קלדוניה החדשה האוקיינוס השקט ממורכז 988 קולקטיב מיוחד נומאה 18,575 268,767 UTC+11
קליפרטון האוקיינוס השקט ממורכז 989 באחריות ישירה של הממשלה 7 0 UTC-8

דמוגרפיה

גלי הגירה מהמושבות שמעבר לים לצרפת המטרופוליטנית התחילה לאחר מלחמת העולם השנייה. למרות זאת, בגיאנה הצרפתית ובראוניון קיימת הגירה חיובית במשר רוב השנים.

סטטוס מנהלי של הטריטוריות

חבלים ומחוזות מעבר לים

חבלים ומחוזות מעבר לים הם ישויות שהוכרו בסעיף 73 של החוקה של הרפובליקה הצרפתית החמישית (1958) והיו קיימות מאז 1946, בחוקה המייסדת של הרפובליקה הצרפתית הרביעית.

לצרפת חמישה חבלים מעבר לים:

אלג'יריה הייתה חבל מעבר לים עד שנת 1962 ואז זכתה לעצמאות ונפרדה מצרפת.

סן פייר ומיקלון היה בסטטוס זה בין השנים 19761985, אולם מאז עבר לסטטוס של קולקטיב מעבר לים.

קולקטיבים מעבר לים

קולקטיבים מעבר לים הם ישויות שהוכרו בסעיף 74 של החוקה של הרפובליקה הצרפתית החמישית (1958).

לצרפת חמש ישויות כאלו:

קלדוניה החדשה

קלדוניה החדשה נחשבת ל"קולקטיב מיוחד" (collectivité sui generis) ויש לה סטטוס ייחודי ברפובליקה הצרפתית, בין קולקטיב טריטוריאלי למדינה ריבונית. משאל עם המתוכנן להתקיים בין שנת 2014–2018 שאמור לקבוע את עתיד האיים כמדינה עצמאית או כשטח צרפתי מעבר לים.

טריטוריות נוספות

לצרפת טריטוריות לא מיושבות שנמצאות בשליטתה לפי חוק משנת 1955.

ראו גם

אוטרמר

אוּטְרמֶר (צרפתית: Outremer; או בעברית: מעבר לים) היה השם שניתן בימי הביניים למדינות הצלבניות שנוסדו לאחר מסע הצלב הראשון, דהיינו, ממלכת ירושלים, רוזנות טריפולי, רוזנות אדסה ונסיכות אנטיוכיה. למונח שורשים עתיקים יותר והוא שימש כמקבילה למונח העברי חו"ל (חוץ לארץ), כך בשמו של לואי הרביעי, מלך צרפת (921–954), הידוע גם כלואי שמעבר לים (בצרפתית Louis IV d'Outremer).

כיום מקובל הביטוי תוך רישומו עם מקף (outre-mer) ככינוי למושבות צרפת מעבר לים (בניגוד לצרפת המטרופוליטנית), הנחלקות לטריטוריות שמעבר לים (Territoires d'outre-mer, ראשי תיבות TOM) ולחבלים מעבר לים (Départements d'outre-mer, ראשי תיבות DOM), והמכונים בהכללה "צרפת מעבר לים" (France d'outre-mer).

גראן-בור

גרַאן-בּוּר (בצרפתית: Grand-Bourg) היא קומונה בגוואדלופ, מחוז צרפת מעבר לים. העיר נמצאת בצפון מערב האי מארי גאלאנט והיא הקומונה המאוכלסת ביותר באי ומשמשת כבירתה.

האזור יושב עוד לפני עידן הקולוניאליזם המתוארכת לתחילת האלף הראשון. ככל הנראה, כריסטופר קולומבוס הגיע לאי במסעו השני, בו הוא גילה את גוואדלופ. ב-1653 הצרפתים בנו טירה בעיר.

בקומונה נמצאת כנסיית נוטר-דה-מארי-גאלאנט. למרות סופות הוריקן רבות, נשמרה החזית הנאו-קלאסית המוקדמת שלה מהמאה התשע עשרה. בית העירייה בסגנון אר דקו הוקם בשנת 1931, בעקבות סופת ההוריקן משנת 1928.

הארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת

הארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת (בצרפתית: Terres australes et antarctiques françaises בראשי תיבות: TAAF) הוא שם של טריטוריה בשליטת צרפת שנמצאת באוקיינוס ההודי ובאנטארקטיקה. הטריטוריה מחולקת ל-5 אזורים שאף אחד מהם לא מיושב באופן קבוע. השליטה של צרפת על איי אפארסה אינה מוכרת על ידי מדינות העולם, והשליטה על ארץ אדלי ניתנה לצרפת במסגרת הברית האנטארקטית עד 2041.

הגביע הצרפתי

הגביע הצרפתי (בצרפתית: Coupe de France) הוא מפעל כדורגל צרפתי בשיטת גביע (המפסיד יוצא, או "נוקאאוט"), שנוסד בשנת 1917 ומנוהל על ידי התאחדות הכדורגל הצרפתית.

הגביע נקרא גם "גביע שארל סימון" על שמו של הכדורגלן הצרפתי שארל סימון שנהרג במלחמת העולם הראשונה. בגביע מתחרות כל קבוצות הכדורגל הרשומות בצרפת, וכן קבוצות ממחוזות צרפת מעבר לים, כמו מרטיניק וגיאנה הצרפתית. בטורניר הגביע של עונת 2013/2014 השתתפו 7,656 קבוצות.

גמר הגביע נערך מדי שנה באצטדיון סטאד דה פראנס בפריז, והמנצחת מעפילה אוטומטית לשלב הפלייאוף של הליגה האירופית. כמו כן, היא זוכה להשתתף בסופר קאפ הצרפתי בעונה שלאחר מכן.

מחזיקת הגביע הנוכחי (2019) היא סטאד רן אשר גברה בגמר על פריז סן-ז'רמן בפנדלים 6-5 לאחר תיקו 2-2 בתום דקות ההארכה.

בינואר 2019 נחתם הסכם חסות מול Konami.

התאחדות הכדורגל הצרפתית

התאחדות הכדורגל הצרפתית (בצרפתית: Fédération française de football; ידועה גם כ"FFF") היא הגוף הממונה על ענף הכדורגל בצרפת.

ההתאחדות נוסדה רשמית ב-1919, כשהחליפה את הגוף הקיים CFI (הוועדה האינטר-פדרלית הצרפתית). ההתאחדות היא מהגופים המקימים של התאחדות הכדורגל העולמית פיפ"א, וחברה בהתאחדות הכדורגל האירופית אופ"א מאז הקמתה.

ההתאחדות אחראית בין היתר למינוי מאמנה של נבחרת צרפת בכדורגל וכן על מינוי הנהלתן של כל הנבחרות הלאומיות של צרפת. כמו כן היא האחראית בעקיפין על שתי הליגות הבכירות בצרפת (ליגה 1 וליגה 2) ועל מפעל הגביע הצרפתי, והאחראית במישרין על ניהולן של כל הליגות החל מהליגה השלישית ומטה, כל ליגות הנשים, וליגות הכדורגל במחוזות צרפת מעבר לים.

חלוקה מנהלית של צרפת

השלטון המקומי בצרפת פועל במספר רמות. החלוקה הגדולה ביותר של המדינה היא לחבלים והקטנה ביותר היא לקומונות. החלוקה כוללת גם את צרפת המטרופולינית (שטחה של צרפת הנמצא על אדמת אירופה והאיים הקרובים אליה) וגם את המושבות שלה מעבר לים. כל האזרחים בכל הטריטוריות הצרפתיות, מבלי קשר להגדרתן, יכולים להצביע בבחירות.

טריטוריות צרפת מעבר לים

טריטוריה מעבר לים (בצרפתית: territoire d'outre-mer; ראשי תיבות: TOM) היא יחידה אדמיניסטרטיבית של צרפת שכולל אזורים בצרפת מעבר לים. היום רק הארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת נמצאות בסטטוס זה.

במהלך הרפובליקה הצרפתית הרביעית רוב השטחים מעבר לים והקולוניות של צרפת היו בסטטוס של טריטוריה מעבר לים. ברפובליקה הצרפתית החמישית פחות שטחים היו בסטטוס זה כאשר בשנת 1998 רק פולינזיה הצרפתית, ואליס ופוטונה והארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת נכללו בסטטוס זה. ב-2003 בעקבות יצירת הסטטוס קולקטיב מעבר לים, רק הארצות הדרומיות והאנטארקטיות של צרפת נשאר בסטטוס זה.

יחסי הרפובליקה הדומיניקנית–צרפת

יחסי הרפובליקה הדומיניקנית–צרפת הם היחסים הבילטרליים שבין הרפובליקה הדומיניקנית לבין הרפובליקה הצרפתית.

לה דזיראד (עיר)

לה דזיראד (בצרפתית: La Désirade) היא קומונה בגוואדלופ, מחוז צרפת מעבר לים. העיר משתרעת על כל האי לה דזיראד ועל איי פטיט-טר.

השטח המיושב נמצא בעיקר בדרום האי לה דזיראד כאשר באיי פטיט-טר, שנמצאים 5 ק"מ דרום מערבית לנקודה הדרומית של לה דזיראד, אין כלל אוכלוסייה והאיים מוגדרים כשמורת טבע.

החל ממפקד האוכלוסין של שנת 1961, אוכלוסיית העיר נותרת סביב 1,600 תושבים.

לז אבים

לז אבים (בצרפתית: Les Abymes) היא קומונה בגוואדלופ, מחוז צרפת מעבר לים. העיר נמצאת בצפון מערב האי גרנד טר והיא העיר המאוכלסת ביותר בגוואדלופ.

האזור יושב עוד לפני עידן הקולוניאליזם באי. כאשר נמצאה התיישבות חשובה בשטח נוכחי של האי ומתוארכת למאה העשירית. ההתיישבות הקולוניאליסטית הצרפתית התחילה ב-1691 והתפתחה מאוד בעקבות התפתחות החקלאות באזור שכללה קנה סוכר, קקאו וקפה.

ליד העיר נמצא נמל התעופה העיקרי של גוואדלופ, נמל תעופה גוואדלופ - פול קראייב.

מארי גאלאנט

מארי גאלאנט (בצרפתית: Marie-Galante) הוא אי בים הקריבי המהווה חלק מקבוצת איי גוואדלופ שבאנטילים הקטנים. האי מהווה חלק ממחוז צרפת מעבר לים גוואדלופ.

מחוזות צרפת מעבר לים

מחוזות צרפת מעבר לים (בצרפתית: départements d'Outre-mer או בראשי תיבות DOM) הם שם כללי למחוזות צרפת אשר מצויים מחוץ לאירופה ומוכרים רשמית כמחוז וכחבל (Régions d'outre-mer). כחלק מצרפת, למחוזות אלו יש ייצוג באספה הלאומית, לתושביהם יש זכות הצבעה לנשיאות צרפת ולפרלמנט האירופי, והמטבע הרשמי בהם הוא האירו.

נמל התעופה הבינלאומי דזאודזי-פאמאנדזי

נמל התעופה הבינלאומי דזאודזי-פאמאנדזי (צרפתית: Aéroport de Dzaoudzi-Pamandzi) הוא נמל תעופה הממוקם בדזאודזי שבמיוט. זהו נמל תעופה היחידי של מיוט ובשנת 2010 עברו בו כ-300 אלף נוסעים.

בנמל תעופה זה יכולים לנחות רק מטוסים קטנים ובינוניים (בואינג 737, איירבוס A318 ודומיהם) וכן את בואינג 777 בזכות תכונות ייחודיות.

בשנת 2015, הסתיימה בניית מסלול ארוך יותר, המאפשר למטוסים גדולים יותר לנחות.

נמל התעופה ראוניון רולאן גארוס

נמל התעופה ראוניון רולאן גארוס (בצרפתית: Aéroport de la Réunion Roland Garros באנגלית: Roland Garros Airport) ידוע גם כנמל התעופה גילו על שם שופט מקומי שהקרקע עליה הוקם הנמל הייתה בבעלותו, הוא נמל התעופה הגדול בראוניון, ומשמש כשער הכניסה האווירי הראשי לאי.

נמל התעופה ממוקם בקומונה סנט-מארי, כ-7 קילומטרים מזרחית לעיר הבירה סן-דני, והוא קרוי על שם הטייס הצרפתי רולאן גארוס שנולד בעיר. השדה משמש כבסיס פעולה מרכזי לחברת התעופה המקומית אייר אסטרל, בשנת 2012 עברו בנמל 2,067,764 נוסעים.

צרפת המטרופוליטנית

צרפת המטרופוליטנית (בצרפתית: France métropolitaine או בקיצור Métropole) הוא שם המתייחס לחלקי צרפת הנמצאים באירופה. בכך נכללים השטחים ביבשת וכן האיים הקרובים שנמצאים בתעלת למאנש, באוקיינוס האטלנטי ושבים התיכון, כמו קורסיקה. המונח בא למעט את צרפת מעבר לים, שהם איים וטריטוריות של צרפת שאינם נמצאים באירופה. בחוק הבינלאומי שטח זה נקרא הטריטוריה האירופית של צרפת ובפרט את השטח של צרפת שכלול באמנת שנגן.

עד שנת 1962, אף אלג'יר נכללה כחלק מצרפת המטרופוליטנית.

צרפת המטרופוליטנית וצרפת שמעבר לים יוצרים יחד את הרפובליקה הצרפתית.

מונח מקביל, אך לא זהה, הוא "צרפת היבשתית" (France continentale), מונח שאינו כולל את איי צרפת באוקיינוס האטלנטי, בים התיכון ובתעלת למאנש אלא רק את השטח היבשתי. שם נרדף למונח הוא "המשושה", על שם צורתה הדמוית-משושה של צרפת היבשתית.

קולקטיבים מעבר לים

קולקטיבים מעבר לים (בצרפתית: Collectivité d'outre-mer) הם יחידות אדמיניסטרטיביות של צרפת שהוכרו בסעיף 74 של החוקה של הרפובליקה הצרפתית החמישית (1958) שעודכנה בשנת 2003. נכון להיום יש חמש טריטוריות שמוגדרות כקולקטיב. פולינזיה הצרפתית וואליס ופוטונה באוקיינוס השקט, סן ברתלמי וסן מרטן באיים הקריביים וסן פייר ומיקלון ליד קנדה. הקולקטיבים הם חלק מצרפת מעבר לים.

בניגוד למחוזות מעבר לים, הקולקטיבים לא כפופים לחוק הצרפתי בלבד, אלא יש להם חוקים מקומיים שמאושררים על ידי הפרלמנט הצרפתי. אולם כחלק מהרפובליקה הצרפתית הם זוכים להגנה, ביטחון ואזרחות כמו כל אזרח וטריטוריה צרפתית אחרת. בנוסף, לכל קולקטיב נציג בפרלמנט הצרפתי שנבחר רק על ידי תושבי הקולקטיב. ולכל תושב הזכות להצביע בבחירות לנשיא צרפת וכן להצביע במשאלי עם.

קונה

קוֹנה (בצרפתית: Koné, באקה: Koohnê) היא קומונה שבמחוז הצפון שבחוף המערבי של האי גרנד טר בקלדוניה החדשה, אחת ממחוזות צרפת מעבר לים שבאוקיינוס השקט. קונה משמשת כבירת מחוז הצפון ונכון ל-2014, מתגוררים בקומונה 7,340 תושבים.

העיר נמצאת 267 ק"מ צפונית-מערבית מנומאה, ומחוברת לה בכביש מהיר.

למרות שקיימות עדויות להתיישבות אנושית באזור כבר מהאלף השני לפנה"ס, התיישבות אירופאית החלה רק בשנת 1864. תשעה שבטים נמצאים בשטחה. אף על פי שרוב האוכלוסייה ממוצא מלנזי, קונה היא גם בית לאוכלוסייה אירופית, ובראשם משפחות שהתגוררו בה מספר דורות.

קלדוניה החדשה

קַלֶדוֹנְיָה הַחֲדָשָׁה (בצרפתית: Nouvelle-Calédonie) היא קבוצת איים בדרום מערב האוקיינוס השקט, אחת מארבע הטריטוריות של צרפת מעבר לים, שמאז 1999 בעלת מעמד פוליטי מיוחד – "קולקטיב מיוחד" (Collectivité sui generis française).

קליפרטון

קליפרטון (צרפתית Île Clipperton) הוא אטול בריבונות צרפת, השוכן במרחק של 1,280 ק"מ דרומית-מערבית למקסיקו, באוקיינוס השקט. שטחו 6 קמ"ר, והגובה המרבי בו 29 מטר. האי אינו מיושב כיום.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.