צ'ובו

צ'ובויפנית: Chūbu-chihō - 中部地方 – חבל המרכז) הוא חבל ארץ ביפן שנמצא במרכז האי הונשו. נכון לשנת 2008 אוכלוסיית החבל עמדה על 21,886,324 תושבים. החבל מחולק לתשעה מחוזות: אאיצ'י, פוקואי, גיפו, אישיקווה, נאגנו, ניאיגטה, שיזואוקה, טויאמה, יאמאנאשי וחלק ממחוז מיאה.

החבל נמצא בין החבלים קאנטו וקנסאי מדרום ומצפון ובין ים יפן והאוקיינוס השקט ממערב וממזרח. בירתו של החבל היא העיר נגויה, העיר הרביעית בגודלה ביפן. החבל הוא חבל הררי מאוד כמו רוב חבלי יפן, והוא כולל את הר פוג'י, אחד מהאתרים המפורסמים באי.

צ'ובו (חבל)
הר פוג'י
הר פוג'י
מדינה יפן  יפן
שטח 72,572.34 קילומטר רבוע
אוכלוסייה
 ‑ בחבל 21,715,822 (נכון ל־1 באוקטובר 2010)
קואורדינטות 35°53′00″N 137°57′00″E / 35.883333°N 137.95°E 
אזור זמן UTC +9

לחצו כדי להקטין חזרה

קיושוצ'וגוקושיקוקוקנסאיצ'ובוקאנטוטוהוקוהוקאידוקוריאה הדרומיתקוריאה הצפוניתרוסיההרפובליקה העממית של סיןהאיים הקורילייםChubu Region in Japan.svg

קישורים חיצוניים

אאיצ'י (מחוז)

מְחוֹז אָאִיצִ'י (ביפנית: 愛知県) הוא מחוז בחבל צ'ובו שבאי הונשו שביפן. בירת המחוז היא העיר נגויה, והיא חלק ממטרופולין צ'וקיו, שהיא המטרופולין השלישית בגודלה ביפן, וה-34 בגודלה בעולם.

אישיקווה (מחוז)

מחוז אישיקווה (ביפנית: Ishikawa-ken 石川県) הוא מחוז באי הונשו, יפן. בירת המחוז היא העיר קנאזווה.

גיפו

גיפו (ביפנית: 岐阜市, "גיפו-שִי") היא בירת מחוז גיפו בחבל צ'ובו שביפן. לאורך ההיסטוריה של יפן נודעה העיר בחשיבותה בזכות מיקומה במרכז המדינה. במהלך תקופת סנגוקו, מצביאים רבים, כולל אודה נובונאגה, השתמשו באזור כבסיס לניסיון לאחד ולשלוט בכל יפן . גיפו המשיכה לשגשג גם לאחר איחוד יפן, כשאקובה (עמדה על דרך סחר בימי אדו), ומאוחר יותר כאחד ממרכזי האופנה הבולטים ביפן. לפני שהפכה לעיר מודרנית, הייתה גיפו חלק מנפת אצומי, אך במאה ה-20 הוגדרה מחדש כעיר ליבה לאומית.

העיר שוכנת על מישור הסחיפה של נהר הנאגרה.

גיפו (מחוז)

מחוז גיפו (ביפנית: Gifu-ken ,岐阜県) הוא אחד ממחוזות יפן. המחוז, שבירתו היא העיר גיפו, נמצא באזור צ'ובו שבמרכז האי הונשו, האי המרכזי של יפן.

בזכות מיקומו המרכזי באזור יפן, שיחק המחוז תפקיד משמעותי בדרכי יפן, כמחבר בין המזרח למערב. במהלך תקופת סנגוקו, נודעה האמירה על גיפו - "השולט בגיפו, שולט ביפן".

הר פוג'י

הר פוג'י (ביפנית: 富士山 (מידע • עזרה), פוּגִ'י-סָאן) הוא הר געש במרכז האי הונשו, הגדול באיי יפן. זהו ההר הגבוה ביותר ביפן, והוא מתנשא לגובה של 3,776 מטרים. הר פוג'י הוא הר געש פעיל, והתפרצותו האחרונה ארעה בשנת 1707.

להר פוג'י מקום מיוחד בתרבות היפנית, והוא מקודש בעיני היפנים. במשך מאות שנים ההעפלה על ההר הייתה טקס דתי, כתות מסוימות סגדו להר לבדו, וציירים יפנים רבים הנציחו את ההר בסדרות ציורים מפורסמות. היום, הר פוג'י מהווה אתר תיירותי מהפופולריים ביפן, וכ-200,000 איש עולים לפסגת ההר מדי שנה.

לעיתים מוזכר ההר במערב בשם "פוּגִ'י-יָאמָה", אך מדובר בקריאה שגויה של הקאנג'י המרכיבים את השם "פוג'י-סאן". מקור השם של ההר אינו ברור: הקאנג'י בשם ההר משמעותם "עושר" ו"שפע", אך ככל הנראה הם נבחרו מטעמי הגייה ולא מטעמי משמעות. על-פי פירוש עממי, פירוש השם הוא "אין כמוהו", ואילו אגדה עתיקה טוענת כי משמעות השם היא "בן-אלמוות".

טויאמה

טויאמה (ביפנית: 富山市) היא עיר הבירה של מחוז טויאמה שבחבל צ'ובו שביפן. העיר שוכנת לחופו של ים יפן, בחלק האמצעי של האי הונשו. אוכלוסיית העיר מונה 417,324 תושבים, נכון לשנת 2011.

טויאמה (מחוז)

מחוז טויאמה (ביפנית: Toyama-ken 富山県) הוא מחוז באזור צ'ובו שבאי הונשו, יפן. בירת המחוז היא העיר טויאמה.

במחוז טויאמה שוכן הכפר גוקאיאמה, שיחד עם הכפר ההיסטורי שירקאווה-גו שבמחוז גיפו מהווים אתר מורשת עולמית.

יאמאנאשי (מחוז)

מחוז יאמאנאשי (ביפנית: Yamanashi-ken ,山梨県) הוא אחד ממחוזות יפן. המחוז, שבירתו היא העיר קופו, נמצא באזור צ'ובו שבמרכז האי הונשו, האי המרכזי של יפן.

המחוז, שהוא בעל אופי הררי, כולל בגבולו הדרומי עם מחוז שיזואוקה את הר פוג'י ובשטחו נמצאים חמשת אגמי פוג'י.

מחוז יאמאנאשי ידוע במטעי הפירות שלו המספקים חלק גדול מתצרוכת הפרי במרכז יפן ומפורסם במיוחד בענבי היין שלו וביקביו.

מיאה (מחוז)

מחוז מיאה (ביפנית: Mie-ken 三重県) הוא מחוז באזור קנסאי שבאי הונשו, יפן. בירת המחוז היא העיר צו.

נאגנו (מחוז)

מחוז נאגנו (ביפנית: Nagano-ken 長野県) הוא מחוז באזור צ'ובו שבאי הונשו, יפן. בירת המחוז היא העיר נאגנו.

מרבית מרכסי האלפים היפניים נמצאים בשטחו של מחוז זה, והוא מהווה אתר תיירות סקי פופולרי ביפן. בשנת 1998 אירחה בירת המחוז נאגנו את אולימפיאדת החורף.

נגויה

נגויה היא העיר הרביעית בגודלה ביפן. העיר נמצאת באי הונשו, משמשת כבירת מחוז אאיצ'י שבחבל צ'ובו, והיא שוכנת לחוף האוקיינוס השקט. העיר משמשת גם כאחת מערי הנמל החשובות של יפן.

נגויה נמצאת במרכזה של המטרופולין השלישית בגודלו ביפן. מטרופולין זו מרוויחה כ-70% מהעודף המסחרי של יפן.[דרוש מקור] בשנת 2000 מנתה אוכלוסיית האזור 8,740,000 נפש, ומתוכם התגוררו מעל 2,170,000 איש בנגויה גופה. בעיר ישנם ששה עשר רבעים.

ניאיגטה

ניאיגטה (ביפנית: 新潟市 – לגונה חדשה) היא עיר במערב יפן השוכנת בחבל צ'ובו שבאי הונשו, לחוף ים יפן. העיר היא בירת מחוז ניאיגטה והעיר המאוכלסת ביותר בו, עם 813,000 תושבים נכון לשנת 2008. זוהי עיר נמל מן המאה ה-16 אשר הפכה לנמל חופשי בעקבות רסטורציית מייג'י.

ניאיגטה (מחוז)

מחוז ניאיגטה (ביפנית: Niigata-ken 新潟県) הוא מחוז באזור צ'ובו שבאי הונשו, יפן. בירת המחוז היא העיר ניאיגטה.

פוקואי

פוקואי (ביפנית: 福井市) היא עיר הבירה של מחוז פוקואי שבחבל צ'ובו שביפן. העיר שוכנת לחופו של ים יפן. אוכלוסיית העיר מונה 267,428 תושבים, נכון לשנת 2009.

פוקואי (מחוז)

מחוז פוקואי (ביפנית: Fukui-ken 福井県) הוא מחוז באזור צ'ובו, יפן. בירת המחוז היא העיר פוקואי.

קופו

קופו (ביפנית: 甲府市) היא עיר הבירה של מחוז יאמאנאשי שבחבל צ'ובו שביפן. אוכלוסיית העיר מונה 197,540 תושבים, נכון לשנת 2011.

קנאזווה

קנאזווה (ביפנית: 金沢市) היא עיר הבירה של מחוז אישיקווה שבחבל צ'ובו שביפן. העיר שוכנת לחופו של ים יפן, בחלק האמצעי של האי הונשו. אוכלוסיית העיר מונה 462,478 תושבים, נכון לשנת 2010.

שיזואוקה

שיזואוקה (ביפנית: 静岡市) היא עיר הבירה של מחוז שיזואוקה שבחבל צ'ובו שביפן. אוכלוסיית העיר מונה 703,393 תושבים, נכון לשנת 2015.

שיזואוקה (מחוז)

מחוז שיזואוקה (ביפנית: Shizuoka-ken 静岡県) הוא מחוז באזור צ'ובו שבאי הונשו, יפן. בירת המחוז היא העיר שיזואוקה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.