פרס רוטשילד

פרס רוטשילד הוא פרס יוקרתי שמעניקה יד הנדיב מאז שנת 1959 מדי שנתיים.

פרס רוטשילד מחולק בתשע דיסציפלינות: הנדסה, חקלאות, מדעי החברה, מדעי החיים, מדעי היהדות, מדעי הכימיה, מדעי הפיזיקה, מדעי הרוח ומתמטיקה. הפרסים מוענקים אחת לשנתיים אך התחומים מחולקים לשתי קבוצות, כך שכל תחום חוזר על עצמו פעם בארבע שנים, עבור עבודת מחקר מקורית ויוצאת דופן.

המועצה המייעצת לפרס מתמנה לתקופה של ארבע שנים ומורכבת מיושב ראש ושמונה חברים. יושבת ראש הפרס היא פרופסור שפי גולדווסר, המכהנת בתפקיד משנת 2015. חברי המועצה הנוספים, נכון לשנת 2017, הם נציגו של הלורד רוטשילד פרופסור מנחם יערי, נציגתו של ראש ממשלת ישראל דוקטור לאה נס, נציג מועצת הנאמנים של מכון ויצמן למדע פרופסור מוטי הייבלום, נציגת נשיאת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים פרופסור מרגלית פינקלברג, נציגת שר החינוך פרופסור מרגלית שילה, נציג חבר הנאמנים של האוניברסיטה העברית בירושלים ברוך מינקה, נציגת הקורטוריון (חבר הנאמנים) של הטכניון פרופסור עדית קידר ונציג חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב פרופסור נגה אלון. היושבי ראש הקודמים היו ד"ר שניאור זלמן אברמוב (1992-1984), והפרופסורים דן פטינקין (1993-1994), מיכאל ברונו (1996-1995), אילן חת (2002-1997), יהודית בירק (2010-2004), ואיתן קולברג (2015-2011).

רשאים להגיש מועמדים לפרס: ראשי האוניברסיטאות בישראל, דיקני הפקולטות של האוניברסיטאות בישראל, ראשי המחלקות והחוגים הרלוונטיים וחברי האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, וכן כל אדם שהוענק לו פרס רוטשילד בעבר, ובלבד שיציע מועמד בתחום שבו הוא קיבל את הפרס. בשנת 2012 עומד גובה הפרס על 50,000 דולר לזוכה.

פרס רוטשילד
תיאור פרס עבור עבודות מחקר יוצאות דופן
האתר הרשמי

הזוכים בפרס לאורך השנים

רשימת זוכי הפרס לפי שנה

שם שנת זכייה תחום
מקס קוררין ה'תשי"ט (1959) הנדסה
דן פטינקין ה'תשי"ט (1959) מדעי החברה
שמואל אגמון ה'תשי"ט (1959) מתמטיקה
אברהם קמרון ה'תש"ך (1960) חקלאות
אפרים קציר ה'תש"ך (1960) מדעי החיים
גרשם שלום ה'תשכ"א (1961) מדעי היהדות
ארנסט דוד ברגמן ה'תשכ"א (1961) מדעי הכימיה
יואל רקח ה'תשכ"א (1961) מדעי הפיזיקה
יעקב פולוצקי ה'תשכ"א (1961) מדעי הרוח
מרכוס ריינר ה'תשכ"ב (1962) הנדסה
לואי גוטמן ה'תשכ"ב (1962) מדעי החברה
אברהם הלוי פרנקל ה'תשכ"ב (1962) מתמטיקה
יצחק ואהל ה'תשכ"ג (1963) חקלאות
גאורג האז ה'תשכ"ג (1963) מדעי החיים
יגאל ידין ה'תשכ"ג (1963) מדעי הרוח
יצחק בער ה'תשכ"ד (1964) מדעי היהדות
דוד גינצבורג ה'תשכ"ד (1964) מדעי הכימיה
זאב לב ה'תשכ"ד (1964) מדעי הפיזיקה
אברהם כוגן ה'תשכ"ה (1965) הנדסה
גד טדסקי ה'תשכ"ה (1965) מדעי החברה
חיים לייב פקריס ה'תשכ"ה (1965) מתמטיקה
אהרון בונדי ה'תשכ"ו (1966) חקלאות
יצחק ברנבלום ה'תשכ"ו (1966) מדעי החיים
שמואל סמבורסקי ה'תשכ"ו (1966) מדעי הרוח
בן ציון דינור ה'תשכ"ז (1967) מדעי היהדות
מיכאל סלע ה'תשכ"ז (1967) מדעי הכימיה
יובל נאמן ה'תשכ"ז (1967) מדעי הפיזיקה
מירון מלמן, שמואל רוכמן, צבי הרברט ריזל ה'תשכ"ט (1969) הנדסה
שמואל נח אייזנשטדט ה'תשכ"ט (1969) מדעי החברה
אריה ברגר ה'תשכ"ט (1969) מדעי החיים
שמשון עמיצור ה'תשכ"ט (1969) מתמטיקה
יאיר מונדלק ה'תשל"א (1971) חקלאות
זאב בן-חיים ה'תשל"א (1971) מדעי היהדות
אהרן קצ'לסקי-קציר ה'תשל"א (1971) מדעי הכימיה
יגאל תלמי ה'תשל"א (1971) מדעי הפיזיקה
יהושע פראוור ה'תשל"א (1971) מדעי הרוח
פרנץ אולנדורף ה'תשל"ג (1973) הנדסה
מיכאל ברונו ה'תשל"ג (1973) מדעי החברה
מיכאל זהרי ה'תשל"ג (1973) מדעי החיים
מיכאל רבין ה'תשל"ג (1973) מתמטיקה
שלמה פינס ה'תשל"ה (1975) מדעי היהדות
יהושע יורטנר ה'תשל"ה (1975) מדעי הכימיה
חיים הררי ה'תשל"ה (1975) מדעי הפיזיקה
דוד איילון ה'תשל"ה (1975) מדעי הרוח
יהודית בירק ה'תשל"ז (1977) חקלאות
רוברטו בקי ה'תשל"ז (1977) מדעי החברה
ליאו זקס ה'תשל"ז (1977) מדעי החיים
הלל פורסטנברג ה'תשל"ז (1977) מתמטיקה
יצחק שטיינברג ה'תשל"ט (1979) מדעי הכימיה
צבי ליפקין ה'תשל"ט (1979) מדעי הפיזיקה
חיים בלנק ה'תשל"ט (1979) מדעי הרוח
סול בודנר ה'תשמ"א (1981) הנדסה
גד לובנשטיין ה'תשמ"א (1981) חקלאות
יוסף בן-דוד ה'תשמ"א (1981) מדעי החברה
הנס לינדנר ה'תשמ"א (1981) מדעי החיים
ישעיהו תשבי ה'תשמ"א (1981) מדעי היהדות
שהרן שלח ה'תשמ"א (1981) מתמטיקה
אפרים אלימלך אורבך ה'תשמ"ג (1983) מדעי היהדות
מאיר וילצ'ק ה'תשמ"ג (1983) מדעי הכימיה
יקיר אהרונוב ה'תשמ"ג (1983) מדעי הפיזיקה
נחמן אביגד ה'תשמ"ג (1983) מדעי הרוח
יצחק קידרון ה'תשמ"ה (1985) הנדסה
יצחק הרפז ה'תשמ"ה (1985) חקלאות
יעקב כ"ץ ה'תשמ"ה (1985) מדעי החברה
מיכאל פלדמן ה'תשמ"ה (1985) מדעי החיים
ישראל גוכברג ה'תשמ"ה (1985) מתמטיקה
שרגא אברמסון ה'תשמ"ח (1988) מדעי היהדות
אברהם פצ'ורניק ה'תשמ"ח (1988) מדעי הכימיה
יעקב בקנשטיין ה'תשמ"ח (1988) מדעי הפיזיקה
מאיר יעקב קיסטר ה'תשמ"ח (1988) מדעי הרוח
דן שכטמן ה'תש"ן (1990) הנדסה
אילן חת ה'תש"ן (1990) חקלאות
ניסן לויתן ה'תש"ן (1990) מדעי החברה
אלכסנדר לויצקי ה'תש"ן (1990) מדעי החיים
אחי ברנדט ה'תש"ן (1990) מתמטיקה
עזרא פליישר ה'תשנ"ב (1992) מדעי היהדות
רפאל לוין ה'תשנ"ב (1992) מדעי הכימיה
זאב וגר ה'תשנ"ב (1992) מדעי הפיזיקה
יהושע בלאו ה'תשנ"ב (1992) מדעי הרוח
משה זכאי ה'תשנ"ד (1994) הנדסה
יעקב קטן ה'תשנ"ד (1994) חקלאות
מנחם יערי ה'תשנ"ד (1994) מדעי החברה
שמואל שאלתיאל ה'תשנ"ד (1994) מדעי החיים
עדי שמיר ה'תשנ"ד (1994) מתמטיקה
משה גיל ה'תשנ"ו (1996) מדעי היהדות
אדוארד קוסובר ה'תשנ"ו (1996) מדעי הכימיה
יוסף אמרי ה'תשנ"ו (1996) מדעי הפיזיקה
יעקב בר (מדען) ה'תשנ"ח (1998) הנדסה
יצחק הדר, יונה חן ה'תשנ"ח (1998) חקלאות
סרג'יו הרט ה'תשנ"ח (1998) מדעי החברה
רות ארנון ה'תשנ"ח (1998) מדעי החיים
אהוד הרושובסקי ה'תשנ"ח (1998) מתמטיקה
דוד פלוסר ה'תש"ס (2000) מדעי היהדות
זאב לוז ה'תש"ס (2000) מדעי הכימיה
אמנון אהרוני ה'תש"ס (2000) מדעי הפיזיקה
חיים תדמור ה'תש"ס (2000) מדעי הרוח
יעקב זיו ה'תשס"ב (2002) הנדסה
נחום קידר, חיים רבינוביץ ה'תשס"ב (2002) חקלאות
אלחנן הלפמן ה'תשס"ב (2002) מדעי החברה
צבי זלינגר ה'תשס"ב (2002) מדעי החיים
אלכס לובוצקי ה'תשס"ב (2002) מתמטיקה
חיים ביינארט ה'תשס"ד (2004) מדעי היהדות
יוסף קלפטר ה'תשס"ד (2004) מדעי הכימיה
אשר פרס ה'תשס"ד (2004) מדעי הפיזיקה
דוד שולמן ה'תשס"ד (2004) מדעי הרוח
גדעון דגן ה'תשס"ו (2006) הנדסה
אשר קוריאט ה'תשס"ו (2006) מדעי החברה
עדה יונת ה'תשס"ו (2006) מדעי החיים
בנימין וייס ה'תשס"ו (2006) מתמטיקה
משה בר-אשר ה'תשס"ח (2008) מדעי היהדות
איתמר וילנר ה'תשס"ח (2008) מדעי הכימיה
מרדכי (מוטי) הייבלום ה'תשס"ח (2008) מדעי הפיזיקה
איתן קולברג ה'תשס"ח (2008) מדעי הרוח
אריאל רובינשטיין ה'תש"ע (2010) מדעי החברה
אברהם למפל ה'תש"ע (2010) הנדסה
יורם גרונר ה'תש"ע (2010) מדעי החיים
דוד קשדן ה'תש"ע (2010) מתמטיקה
שלום אפלבום ה'תש"ע (2010) חקלאות
משה אידל ה'תשע"ב (2012) מדעי היהדות
מרגלית פינקלברג ה'תשע"ב (2012) מדעי הרוח
חיים סידר ה'תשע"ב (2012) מדעי החיים
רפאל משולם ה'תשע"ב (2012) מדעי הכימיה ומדעי הפיזיקה
גיל קלעי ה'תשע"ב (2012) מתמטיקה / מדעי המחשב ובהנדסה
אלי קשת ה'תשע"ד (2014) מדעי החיים
אבנר דה שליט ה'תשע"ד (2014) מדעי החברה
שלמה הבלין ה'תשע"ד (2014) כימיה ופיזיקה
שלמה שמאי ה'תשע"ד (2014) מתמטיקה / מדעי המחשב והנדסה
חגי ברגמן ה'תשע"ו (2016) מדעי החיים
רשף טנא ה'תשע"ו (2016) מדעי הכימיה ומדעי הפיזיקה
נתי ליניאל ה'תשע"ו (2016) מתמטיקה / מדעי המחשב והנדסה
יוחנן פרידמן ה'תשע"ו (2016) מדעי הרוח
ג'יימס קוגל ה'תשע"ו (2016) מדעי היהדות
נעמה ברקאי ה'תשע"ח (2018) מדעי החיים
מיה בר הלל ה'תשע"ח (2018) מדעי החברה
ירון זילברברג ה'תשע"ח (2018) מדעי הכימיה ומדעי הפיזיקה
נעם ניסן ה'תשע"ח (2018) מתמטיקה והנדסה

קישורים חיצוניים

אברהם הלוי פרנקל

אברהם (אדולף) הלוי פרנקל (Adolf Abraham Halevi Fraenkel);‏ 17 בפברואר 1891 – 15 באוקטובר 1965) היה מתמטיקאי גרמני-ישראלי נודע, ממניחי היסודות לתורת הקבוצות האקסיומטית.

הדיקן הראשון של הפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע באוניברסיטה העברית בירושלים ורקטור האוניברסיטה; חתן פרס ישראל בתחום המדעים המדויקים (1956) וחבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים; ציוני, פעיל בתנועת "המזרחי", חבר הוועד הלאומי ואספת הנבחרים.

אהרן קציר

אהרן קציר (קצ'לסקי; 15 בספטמבר 1913 – 30 במאי 1972) היה פרופסור במכון ויצמן למדע, חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים וחתן פרס ישראל. נרצח על ידי מחבלים יפניים בטבח בנמל התעופה לוד.

אפרים אלימלך אורבך

אפרים אלימלך אוּרְבַּךְ (Urbach;‏ י' בסיוון תרע"ב, 26 במאי 1912 – כ' בתמוז תשנ"א, 3 ביולי 1991) היה פרופסור באוניברסיטה העברית בירושלים, הוגה דעות וחוקר בתחומי היהדות. שימש נשיא האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.

אפרים קציר

פרופ' אפרים קציר (קצ'לסקי; 16 במאי 1916 – 30 במאי 2009) היה ביופיזיקאי, נשיאהּ הרביעי של מדינת ישראל (בשנים 1973 – 1978); זוכה פרס ישראל, פרס רוטשילד, פרס ויצמן, פרס טשרניחובסקי ופרס יפן על עבודותיו המדעיות. כיהן כמפקד הראשון של חיל המדע, כיהן כמדען הראשי במשרד הביטחון, הקים את המחלקה לביופיזיקה במכון ויצמן ועמד בראשה.

בן-ציון דינור

בן-ציון דִינוּר (דינבּוּרג) (2 בינואר 1884, ג' בטבת תרמ"ד – 8 ביולי 1973, ח' בתמוז תשל"ג) היה היסטוריון של עם ישראל, מחנך, פרופסור להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים, חבר הכנסת הראשונה מטעם מפא"י, שר החינוך, יוזם מפעל חלוקת פרס ישראל; חתן פרס ישראל: למדעי היהדות (1958) ולחינוך (1973), ממייסדי "יד ושם" ויו"ר ההנהלה הראשון שלו (1953- 1959), חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. על שמו מרכז דינור לחקר תולדות עם ישראל.

דוד פלוסר

פרופ' דוד פְלוּסֶר (Flusser;‏ 1917 - 15 בספטמבר 2000) היה היסטוריון ישראלי בעל שם עולמי בתחומי ההיסטוריה של עם ישראל בתקופת הבית השני, תקופת התנאים, וחקר הנצרות הקדומה. בן דודו של וילם פלוסר.

דן שכטמן

דן שכטמן (נולד ב-24 בינואר 1941) הוא פרופסור מחקר בפקולטה למדע והנדסה של חומרים בטכניון, מהנדס ישראלי וחוקר מבנה החומר, שגילה והביא להגדרתו של מבנה גבישי חדש של גבישים כמו-מחזוריים (קוואזי-מחזוריים). על גילויו זה זכה בפרס ישראל לפיזיקה לשנת 1998 ובפרס נובל לכימיה לשנת 2011.

יגאל ידין

רב-אלוף יִגָּאֵל ידין (סוקניק) (20 במרץ 1917 – 28 ביוני 1984, כ"ח בסיוון תשמ"ד) היה סגן ראש הממשלה, פרופ' לארכאולוגיה, הרמטכ"ל השני של צה"ל והרמטכ"ל בפועל משך מספר חודשים במהלך מלחמת העצמאות. חתן פרס ישראל למדעי היהדות ה'תשט"ז (1956).

יגאל תלמי

פרופ' יגאל תַלמִי (נולד ב-31 בינואר 1925) הוא פרופסור לפיזיקה ומומחה לפיזיקה גרעינית, חתן פרס ישראל ופרס א.מ.ת וחבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים.

יהושע פראוור

פרופ' יהושע פרַאוֶור (כ"ה בחשוון תרע"ח, נובמבר 1917 – ו' באייר תש"ן, 30 באפריל 1990) היה היסטוריון ישראלי חשוב, מגדולי חוקרי ממלכת ירושלים והצלבנים בארץ ישראל. חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים משנת 1960. חתן פרס ישראל במדעי הרוח לשנת תשכ"ט 1969. עסק גם בתרגומם של ספרי-מסעות של נוצרים בארץ ישראל ואף שימש כעורך ראשי של האנציקלופדיה העברית לתקופה מסוימת.

יובל נאמן

יובל נאמן (14 במאי 1925 – 26 באפריל 2006) היה מדען ופוליטיקאי ישראלי, מגדולי הפיזיקאים בישראל, חבר האקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית, האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, ראש אמ"ן בצה"ל בפועל לזמן קצר; ממייסדי החוג לפיזיקה והפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביב, פרופסור מן המניין ונשיא האוניברסיטה, חתן פרס רוטשילד, פרס ישראל ופרס א.מ.ת; ממייסדי מפלגת התחיה וראשיה, חבר הכנסת מטעמה ושר המדע, האנרגיה והתשתיות.

ישעיה תשבי

ישעיה תשבי (בלועזית: Isaiah Tishby‏; 31 באוגוסט 1908 – 15 במרץ 1992) היה מגדולי חוקרי הקבלה, ספרות המחשבה והמוסר והמיסטיקה היהודית, יליד טרנסילבניה. חתן פרס ישראל (1979), פרס ביאליק, פרס רוטשילד, וכן חתן הפרס הראשון בחקר הקבלה על שם גרשם שלום.

מיכאל זהרי

מיכאל זֹהרי (9 באפריל 1898 - 15 באפריל 1983, ג' באייר תשמ"ג) היה בוטנאי ישראלי, חתן פרס ישראל. ידוע בזכות מחקרים יסודיים שערך על צמחיית ארץ ישראל והמזרח התיכון, וכן בשל כתיבת ספרות מקצועית המיועדת גם לקהל הרחב המתעניין בתחום. זהרי הוא ממחבריו של המגדיר לצמחי ארץ ישראל, יחד עם אלכסנדר איג ונעמי פיינברון.

מיכאל רבין

מיכאל עוזר רבין (נולד ב-1 בספטמבר 1931) הוא מתמטיקאי ישראלי בעל תרומה ניכרת למדעי המחשב, חתן פרס טיורינג, פרס ישראל ופרס דן דוד. ממייסדי החוג למדעי המחשב באוניברסיטה העברית בירושלים, וכעת פרופסור אמריטוס שם.

משה בר-אשר

משה בר-אשר (בן הרוש במקור) (נולד בי"ב בתמוז תרצ"ט, 29 ביוני 1939, מרוקו) הוא בלשן ישראלי, מכהן כנשיא האקדמיה ללשון העברית. הוא פרופסור אמריטוס בחוג ללשון העברית, מופקד הקתדרה לחקר הלשון העברית על שם חיים נחמן ביאליק באוניברסיטה העברית בירושלים וחבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים. כיהן כנשיא הארגון "ברית עברית עולמית" (2015-2005). בר-אשר הוא חתן פרס ישראל לשנת תשנ"ג (1993), פרס בן-צבי לשנת תשס"ב (2002), חתן פרס רוטשילד לשנת תשס"ח (2008) ופרס א.מ.ת. לשנת 2012.

משה גיל

משה גיל (ל' בשבט תרפ"א - כ"ב שבט תשע"ד, 8 בפברואר 1921 - 23 בינואר 2014) היה מחשובי החוקרים של תולדות עם ישראל במאות הראשונות להתפשטות האסלאם. פרופסור להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב, עמד בראש בית הספר למדעי היהדות והיה דקאן הפקולטה למדעי הרוח. חתן פרס רוטשילד במדעי היהדות לשנת תשנ"ו (1996) וחתן פרס ישראל לשנת תשנ"ח בנושא חקר ארץ ישראל.

נחמן אביגד

פרופ' נחמן אביגד (רייס) (Avigad;‏ כ"ה באלול תרס"ה, 25 בספטמבר 1905 – כ"ג בשבט תשנ"ב, 28 בינואר 1992, ירושלים) היה ארכאולוג ישראלי.

עדה יונת

עדה יונת (נולדה ב-22 ביוני 1939) היא ביוכימאית ישראלית, פרופסור מן המניין במכון ויצמן למדע, המתמחה בקריסטלוגרפיה של חלבונים. מחקריה עוסקים במבנהו ובפעולתו של הריבוזום. כלת פרס נובל לכימיה לשנת 2009, במשותף עם ונקטרמן רמאקרישנן ותומאס סטייץ, "על מחקריהם שתרמו להבנת המבנה והתפקיד של הריבוזום".

עדי שמיר

עדי שמיר (נולד ב-6 ביולי 1952) הוא מדען מחשב ישראלי העוסק בעיקר בקריפטוגרפיה (תורת ההצפנה) ובסיבוכיות חישובית, חתן פרס טיורינג, פרס ישראל ופרס יפן.

Application-certificate.svg פרסים בישראל Flag of Israel.svg
פרסים כלליים פרס ישראלפרס וולףפרס א.מ.תפרס דן דוד • פרס רוטשילד • פרס ירושליםפרס בראשיתפרס יושב-ראש הכנסת לאיכות החיים
ציונות פרס בגיןפרס בוני ציוןפרס יגאל אלוןפרס הרצל (הרצליה)פרס בן-גוריוןפרס היצירה בתחום הציונותפרס מוסקוביץ' לציונותפרס שומר ציון
טכנולוגיה פרס ביטחון ישראלפרס ראש הממשלה ליזמות ולחדשנותפרס ראש הממשלה לחדשנות בתחום תחליפי נפט
מדעים מדויקים פרס ארדשפרס הארוויפרס לויצקיפרס קריל
מוזיקה פרס אקו"םפרס ראש הממשלה לקומפוזיטוריםפרס עמ"י
ספרות פרס ביאליקפרס ברנרפרס זאבפרס טשרניחובסקיפרס ספירפרס ברנשטייןפרס גפןפרס עומרפרס רופיןפרס קוגלפרס היצירה לסופרים עבריים • פרס שלונסקי
אמנות פלסטית פרס עידוד היצירה לאמנות פלסטית • פרס על מפעל חיים • פרסי מוזיאון ישראל • פרסי מוזיאון תל אביב • פרס אנדיפרס קרן גוטסדינר לאמן ישראלי צעירפרס הרמן שטרוקפרס רפפורטפרס שיףפרס היצירה הציוניתפרס ליאון קונסטנטינרפרס קרן מנדל ואווה פונדיק לאמנות ישראלית
ספרות תורנית פרס הרב עובדיה יוסף לכתיבה הלכתיתפרס הרב קוק לספרות תורניתפרס ירושלים לספרות תורנית
עיתונות פרס סוקולובפרס דוש לקריקטורהפרס עיפרון הזהב
קולנוע וטלוויזיה פרס האקדמיה לטלוויזיהפרס אופיר
תרומה לחברה אות הנשיא למתנדבפרס זוסמן-ג'וינטפרס ירושלים לאחדות ישראל

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.