פרס ירושלים

פרס ירושלים ניתן על ידי עיריית ירושלים בנושאים שונים. קיימים פרסים בנושא: ספרות (הניתן החל משנת 1963), ספרות תורנית, ארכאולוגיה, מפעל חיים ועוד.

בשנת 1998 הוחלט על הרחבת התחומים בהם מחולק הפרס, ועל מתן פרס דו שנתי מיוחד בתחום הפרוזה ובתחום השירה, כמו גם פרסים נפרדים בתחומים נוספים כגון חינוך, אזרחות טובה, ציור, פיסול ואדריכלות. ועדת מתן הפרס ממונה מחדש מדי שנה.

פרס ירושלים
Schwarz-Bart-67
הסופר הצרפתי אנדרה שוורץ-בארט מקבל את פרס ירושלים מראש עיריית ירושלים טדי קולק, 30 במרץ 1967

פרס ירושלים לחופש הפרט והחברה

פרס ירושלים לחופש הפרט בחברה הוא פרס ספרותי דו-שנתי, הניתן לכותבים שהתמודדו בכתביהם עם נושאים של חירות האדם, חברה, פוליטיקה וממשל. הפרס מוענק ביריד הספרים הבינלאומי בירושלים על ידי עיריית ירושלים משנת 1963 ואילך. חלק ניכר ממקבלי הפרס זכו כעבור שנים ספורות בפרס נובל לספרות.

שמות הזוכים בפרס

פרסים נוספים הנקראים "פרס ירושלים"

עיריית ירושלים מעניקה פרסים נוספים הנקראים אף הם "פרס ירושלים ל...":

פרס ירושלים לספרות על שם עגנון

פרס ספרותי, על שמו של הסופר ש"י עגנון, איש ירושלים, המחולק אחת לשנתיים ליוצרים מצטיינים בתחום הפרוזה. בין הזוכים:

פרס ירושלים לשירה על שם אורי צבי גרינברג

פרס ספרותי, על שמו של המשורר אורי צבי גרינברג, הפרס נוסד ב-1997 הוא מחולק אחת לשנתיים ליוצרים מצטיינים בתחום השירה. מתן הפרס מלווה במתן פרס כספי, שערכו בשנת 2006, 20,000 שקלים.

פרסים נוספים הנקראים "פרס ירושלים"

פרס ירושלים לארכאולוגיה

פרס לארכאולוג. הפרס ניתן מאז מלחמת ששת הימים. בפרס זכו בין השאר:

פרס ירושלים לספרות תורנית

הערות שוליים

  1. ^ מירב לוי, עמוס עוז וחנוך ברטוב זוכי פרס י-ם לספרות, ‏nfc.
  2. ^ עמר לחמנוביץ, ‏פרס עגנון לאמנות הסיפור יוענק לחיים באר, באתר ישראל היום, 3 בדצמבר 2017
אוקטביו פס

אוקטביו פס (בספרדית: Octavio Paz)‏ (31 במרץ 1914 - 19 באפריל 1998) היה משורר, מסאי ודיפלומט מקסיקני וחתן פרס נובל לספרות לשנת 1990. פס היה חבר בקולגיום הלאומי של מקסיקו.

אז'ן יונסקו

אז'ן יונסקו (בצרפתית: Eugène Ionesco;‏ 26 בנובמבר 1909 - 28 במרץ 1994), מחזאי וסופר רומני-צרפתי, מהמחזאים העיקריים של תיאטרון האבסורד. מעבר להלעגה של מצבי החיים הבנאליים, מחזותיו עוסקים בתיאור בדידותו של האדם וחוסר התוחלת שבקיומו.

אמי"ת

רשת אמי"ת היא רשת חינוך הנתמכת על ידי ארגון מתנדבות למען ישראל ותורה בארצות הברית ובישראל – היא רשת המנהלת בתי ספר ציבוריים ממלכתיים דתיים, ממלכתיים וחרדים. ברשת כמאה ועשרה בתי חינוך בהם מתחנכים כ-30,000 תלמידים: דתיים, חילוניים וחרדים.

ברשת בתי ספר יסודיים, בתי ספר תיכוניים שש שנתיים, מכללות טכנולוגיות, ישיבות ואולפנות, ישיבות הסדר, ומכינות קדם צבאיות. הפזורים מחצור הגלילית בצפון ועד ירוחם בדרום. רשת אמי"ת פועלת בקרב עולים וּותיקים, בפריפריה ובמוסדות חינוך במרכז הארץ, בקרב אוכלוסייה מבוססת ובאוכלוסייה מוחלשת. במסגרות אלה קיים מגוון של מגמות –עיוניות, תורניות, מדעיות, טכנולוגיות – לצד מגמות של אמנות, מוזיקה, תקשורת ועוד. הלימודים בכל המסלולים הם ברמת בגרות לכלל התלמידים. אמי"ת מנוהלת על ידי חבר נאמנים של נשי אמי"ת בארצות הברית, המונהג על ידי נשיאת אמי"ת, עו"ד דבי מועד (נבחרה בספטמבר 2015). מנכ"ל רשת אמי"ת מאז 2003 הוא ד"ר אמנון אלדר. יושבת ראש אמי"ת בישראל היא גב' רנדי גלמן. כיום חברות באמי"ת כ- 40,000 נשים מתנדבות בארצות-הברית ובעולם ואלפי מתנדבות בישראל.

ארתור מילר

ארתור אשר מילר (באנגלית: Arthur Asher Miller; ‏17 באוקטובר 1915 − 10 בפברואר 2005) היה מחזאי יהודי-אמריקאי, מגדולי המחזאים בארצות הברית בכל הזמנים, חתן פרס פוליצר למחזאות (1949) ופרס הרצאת ג'פרסון (2001).

ברטראנד ראסל

ברטראנד ארתור ויליאם ראסל (באנגלית: Bertrand Arthur William Russell;‏ 18 במאי 1872 - 2 בפברואר 1970) היה פילוסוף בריטי. תרם תרומות חשובות לתחום הפילוסופיה של הלשון ותורת ההכרה. חיבוריו בתחום פילוסופיה אנליטית השפיעו רבות גם על התפתחות המתמטיקה והלוגיקה. הפרדוקס הקרוי על שמו השפיע רבות על תורת הקבוצות, והוביל להתגבשות תורת הקבוצות האקסיומטית. ראסל כתב גם על משטרים מודרניים, ועל תופעות של דיכוי המחשבה החופשית. הוא התנגד להגבלות שונות על החירות המחשבתית, ונודע כפילוסוף בעל גישה חינוכית ליברלית.

בשנת 1945 התפרסם ספרו המקיף "תולדות הפילוסופיה המערבית" שהוכר כאחד הספרים החשובים ביותר בתחום תולדות הפילוסופיה. בשנת 1950 קיבל את פרס נובל לספרות.

ראסל היה הומניסט שהקדיש חלק רב מזמנו לפעילות חברתית, בפרט נגד מלחמת העולם הראשונה, נשק גרעיני ומלחמת וייטנאם.

ג'ון מקסוול קוטזי

ג'ון מקסוול קוטזי (באנגלית: John Maxwell Coetzee; נולד ב־9 בפברואר 1940) הוא סופר דרום-אפריקאי זוכה פרס נובל לספרות. מאז 2002 מתגורר קוטזי באוסטרליה, ב-2006 קיבל אזרחות אוסטרלית.

גרהם גרין

גרהם גרין (באנגלית: Graham Greene;‏ 2 באוקטובר 1904 - 3 באפריל 1991) היה סופר אנגלי.

הפועל קטמון ירושלים

הפועל קטמון ירושלים היא קבוצת כדורגל ישראלית מירושלים, המשחקת בליגה הלאומית. המועדון הוקם על ידי אוהדי הפועל ירושלים שהתנגדו לאופי הניהולי של המועדון, והוא מועדון הכדורגל הראשון בישראל הנמצא בבעלות אוהדיו. המועדון קרוי על שם מגרש קטמון ששימש בעבר את הפועל ירושלים.

המועדון מנוהל על ידי ועד מנהל המונה 7 חברים, מתוכם ארבעה הם נציגי האוהדים, אשר נבחרים מדי שנה בבחירות דמוקרטיות בין כלל חברי העמותה, ומתוכם בוחר הוועד את היו"ר. אל שלושת המקומות הנותרים הוועד יכול להזמין גורמים אשר תורמים לקבוצה למשך אותה עונת משחקים.

הרמב"ם היומי

לימוד הרמב"ם היומי הוא מיזם ללימוד יומי בספר משנה תורה של הרמב"ם, שעליה הכריז בשנת ה'תשמ"ד (1984) רבי מנחם מנדל שניאורסון מלובביץ'.

וידיאדר סורג'פרסאד נייפול

וידיאדר סורג'פרסאד נייפול (באנגלית: Vidiadhar Surajprasad "V. S." Naipaul; 17 באוגוסט 1932 - 11 באוגוסט 2018) היה סופר, יליד טרינידד וטובגו, ממוצא הודי, שחי בהמשך באנגליה. נייפול כתב את ספריו בשפה האנגלית.

נייפול זכה בפרס מאן בוקר ב-1971. בשנת 1989 זכה בתואר האבירות הבריטי, ובשנת 1990 נבחר לכהן כחבר האקדמיה האמריקאית לאמנויות ולמדעים. ב-1983 זכה בפרס ירושלים. ב-1993 בפרס נונינו הבינלאומי, וב-2001 בפרס נובל לספרות.

חורחה לואיס בורחס

חורחה לואיס בורחס (בספרדית: ( audio) Jorge Luis Borges; ‏24 באוגוסט 1899 - 14 ביוני 1986) היה סופר ארגנטינאי. מגדולי היוצרים בלשון הספרדית אשר קמו באמריקה הלטינית. בורחס היה גם מסאי ומשורר, אך עיקר כוחו בסיפוריו הקצרים.

יהודה עמיחי

יהודה עמיחי (3 במאי 1924 – 22 בספטמבר 2000) היה משורר ישראלי, זוכה פרס ישראל לשירה (1982). נחשב לפורץ דרך ומחולל מהפכה בשירה העברית החדשה, ונמנה עם הבולטים בשירה הבינלאומית במאה ה-20.

ישעיה ברלין

סר ישעיה ברלין (באנגלית: Isaiah Berlin;‏ 6 ביוני 1909, ריגה, פלך ליבוניה, האימפריה הרוסית – 5 בנובמבר 1997, אוקספורד, אנגליה) היה פילוסוף פוליטי והיסטוריון של הרעיונות, יהודי-רוסי-בריטי, נחשב אחד מההוגים הליברלים המובילים של המאה ה-20.

לכתיבתו של ברלין על התאוריה הליברלית הייתה השפעה מרחיקת לכת. מאמרו מ-1958, "שני מושגים של חירות", בו הבדיל בין חירות חיובית לחירות שלילית, מהווה חלק חשוב בדיון מאז על היחס בין חירות ושוויון.

ישראל מאיר לאו

הרב ישראל מאיר לאו (נולד בכ"ב בסיוון ה'תרצ"ז, 1 ביוני 1937) שימש כרב הראשי לישראל בשנים 1993–2003, וכרבה של תל אביב-יפו בין השנים 1988–1993, 2005–2017. מכהן כיו"ר מועצת יד ושם. חתן פרס ישראל למפעל חיים לשנת ה'תשס"ה.

מעלה - בית הספר לטלוויזיה לקולנוע ולאמנויות

מעלה - בית הספר לטלוויזיה לקולנוע ולאמנויות הוקם בשנת 1989 בירושלים על ידי עמותת מעלה, במטרה לתת מענה לצורך שהתעורר בקרב הציבור הדתי לאומי לעסוק במקצועות התקשורת והקולנוע.

מריו ורגס יוסה

מַריוֹ וַרגַס יוֹסָה (בספרדית: Mario Vargas Llosa; נולד ב-28 במרץ 1936) הוא סופר, מחזאי ועיתונאי פרואני. חתן פרס נובל לספרות לשנת 2010.

פרס ירושלים לאחדות ישראל

פרס ירושלים לאחדות ישראל הוא פרס ישראלי לזכרם של שלשת הנערים שנחטפו ונרצחו ביוני 2014. הפרס החל את דרכו בשנת 2014, ביוזמת ראש עיריית ירושלים דאז ניר ברקת כחלק של יום האחדות. הוא ראה באחדות של העם היהודי והחברה בישראל במהלך 18 ימי החיפושים אחר החטופים אחדות שחייבת להמשיך. בכל שנה זוכים בפרס אישים, גופים וארגונים, שתרמו לאחדות של העם בישראל.

הפרס נועד לעודד יוזמות וארגונים לפעול בתוכניות המקדמות את האחדות בישראל ולהראות את הצורך באחדות. בכל שנה מוענקים שלושה פרסים בסך 100,000 ש"ח כל אחד ליוזמות, אישים וארגונים. אחד מהפרסים ניתן על פעילות לחיבור עם יהדות התפוצות. הפרס מוענק ב"יום האחדות" (התאריך משתנה) יום השנה לרצח שלושת הנערים אייל, גיל-עד, ונפתלי. הפרס הוא ביוזמת ניר ברקת ועמותת גשר הוא נתמך גם על ידי הפדרציה היהודית בניו יורק. בחירת זוכי הפרס נעשית על ידי ועדה ציבורית בראשות ראש עיריית ירושלים ניר ברקת.

רות אלמוג

רות אלמוג (נולדה ב־1936) היא סופרת ישראלית.

שמעון בוזגלו

שמעון בוזגלו (נולד ב-1962) הוא משורר ומתרגם ישראלי. בתרגומיו מתמקד בספרות של יוון העתיקה ורומא העתיקה.

Application-certificate.svg פרסים בישראל Flag of Israel.svg
פרסים כלליים פרס ישראלפרס וולףפרס א.מ.תפרס דן דודפרס רוטשילד • פרס ירושלים • פרס בראשיתפרס יושב-ראש הכנסת לאיכות החיים
ציונות פרס בגיןפרס בוני ציוןפרס יגאל אלוןפרס הרצל (הרצליה)פרס בן-גוריוןפרס היצירה בתחום הציונותפרס מוסקוביץ' לציונותפרס שומר ציון
טכנולוגיה פרס ביטחון ישראלפרס ראש הממשלה ליזמות ולחדשנותפרס ראש הממשלה לחדשנות בתחום תחליפי נפט
מדעים מדויקים פרס ארדשפרס הארוויפרס לויצקיפרס קריל
מוזיקה פרס אקו"םפרס ראש הממשלה לקומפוזיטוריםפרס עמ"י
ספרות פרס ביאליקפרס ברנרפרס זאבפרס טשרניחובסקיפרס ספירפרס ברנשטייןפרס גפןפרס עומרפרס רופיןפרס קוגלפרס היצירה לסופרים עבריים • פרס שלונסקי
אמנות פלסטית פרס עידוד היצירה לאמנות פלסטית • פרס על מפעל חיים • פרסי מוזיאון ישראל • פרסי מוזיאון תל אביב • פרס אנדיפרס קרן גוטסדינר לאמן ישראלי צעירפרס הרמן שטרוקפרס רפפורטפרס שיףפרס היצירה הציוניתפרס ליאון קונסטנטינרפרס קרן מנדל ואווה פונדיק לאמנות ישראלית
ספרות תורנית פרס הרב עובדיה יוסף לכתיבה הלכתיתפרס הרב קוק לספרות תורניתפרס ירושלים לספרות תורנית
עיתונות פרס סוקולובפרס דוש לקריקטורהפרס עיפרון הזהב
קולנוע וטלוויזיה פרס האקדמיה לטלוויזיהפרס אופיר
תרומה לחברה אות הנשיא למתנדבפרס זוסמן-ג'וינטפרס ירושלים לאחדות ישראל

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.