פרס הארווי

פרס הארווי הוא פרס המוענק על ידי הטכניון מאז שנת 1972 לציון הערכה והוקרה עבור תרומות חדשות ובולטות במדע, טכנולוגיה ורפואה (ועל תרומה יוצאת דופן לשלום במזרח התיכון). הפרס מוענק על שם לאו הארווי (18871973) - תעשיין וממציא.

פרס הארווי
תיאור עבור חדשנות בטכנולוגיה
נקרא על שם לאו הארווי
האתר הרשמי

עקרונות הפרס

בכל שנה מוענקים שני פרסים בגובה 75,000 דולר, בנושאים שונים, הנקבעים על פני סבב של חמש שנים:

  • שנה ראשונה: שני פרסים במדע וטכנולוגיה
  • שנה שנייה: פרס אחד במדע וטכנולוגיה ופרס אחד ברפואה
  • שנה שלישית: שני פרסים במדע וטכנולוגיה
  • שנה רביעית: פרס אחד במדע וטכנולוגיה ופרס אחד ברפואה
  • שנה חמישית: פרס אחד במדע וטכנולוגיה ופרס אחד על תרומה יוצאת דופן לשלום במזרח התיכון

המועמדים לפרס צריכים להיות אנשים חיים (ולא ארגונים), ללא תלות באזרחות, בגיל או במגדר. המגבלות היחידות על המועמדות לפרס הן תקופת צינון של חמש שנים למי שקיבל תואר דוקטור לשם כבוד מהטכניון, ובנוסף לא יוגשו מועמדויות של עובדי הטכניון וחברי הוועד המנהל. מי שזכה בפרס נובל או בפרס וולף לא יזכה בפרס הארווי אלא אם כן תרם, מאז קבלת אותו פרס, תרומה משמעותית בתחומו. אסורה הגשת מועמדות עצמית, או הגשת מועמדות בשם ארגונים. מגישי המועמדות נדרשים לשמור את המידע בסודיות ולא ליידע את המועמדים.

את המועמדות רשאים להגיש חברי הקורטוריון, הוועד המנהל והסנאט של הטכניון; חתני פרס הארווי; חברי האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים; נשיאים, משנים לנשיא ודיקנים במוסדות מוכרים להשכלה גבוהה ולמדע בישראל ובחו"ל; ואישים אחרים, חברי ארגונים וקבוצות וגם יחידים, כפי שקובעת המועצה מדי שנה.

המועמדויות נשקלות על ידי מועצת הפרס, הכוללת את נשיא הטכניון, אחד מסגני הנשיא, דיקן בית הספר למוסמכים, ושני נציגים של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים וסנאט הטכניון. המלצות המועצה מועברות לוועדות מקצועיות בתחומים השונים ולוועדת סנאט הטכניון לתוארי כבוד ופרסים, כמו גם לנציגי משפחת הארווי ולאגודת דורשי הטכניון בארצות הברית. לאחר שכולם מאשרים את הבחירה מודיע נשיא הטכניון לזוכים על הזכייה.

הפרס מוענק בטכניון בנוכחות הזוכים, אשר עורכים הרצאות ונפגשים עם אנשי מדע בישראל.

בין הזוכים בפרס

אדוארד ויטן

אדוארד ויטן (באנגלית: Edward Witten; נולד ב-26 באוגוסט 1951) הוא פיזיקאי עיוני יהודי-אמריקאי, המתמקד בפיזיקה מתמטית. זוכה מדליית פילדס, פרופסור במכון למחקר מתקדם באוניברסיטת פרינסטון. מהחוקרים המובילים בעולם בתורת המיתרים (אבי תורת M) ובתורת השדות הקוונטית.

אדוארד טלר

אדוארד טלר (באנגלית: Edward Teller; ‏15 בינואר 1908 - 9 בספטמבר 2003) היה פיזיקאי אמריקאי ממוצא יהודי-הונגרי, שעסק בפיזיקה גרעינית. הוא מילא תפקיד מרכזי בקביעת מדיניות ההגנה והאנרגיה של ארצות הברית במשך למעלה מחצי מאה. היה מחלוצי פיתוח פצצת האטום ופצצת המימן, ונודע כ"אבי פצצת המימן". היה תומך נלהב בשימוש באנרגיה גרעינית לייצור חשמל וביוזמת ההגנה האסטרטגית מפני טילים, המכונה "מלחמת הכוכבים".

ארתור אשקין

ארתור אשקין (Arthur Ashkin; נולד ב-2 בספטמבר 1922) הוא פיזיקאי אמריקאי וחתן פרס נובל המבוגר ביותר בתולדות הפרס. אשקין סיים תואר דוקטורט באוניברסיטת קורנל ב-1952 ועבד במעבדות בל עד שפרש מעבודתו ב-1992. כיום עובד אשקין במעבדת ביתו. ב-2018 זכה אשקין בפרס נובל לפיזיקה על פיתוח מלקחיים אופטיים. אשקין פרסם מחקרים רבים במהלך השנים ועל שמו רשומים 47 פטנטים.

בנואה מנדלברוט

בֶּנוּאָה מנדֶלבּרוֹט (בצרפתית: Benoît Mandelbrot;‏ 20 בנובמבר 1924 – 14 באוקטובר 2010) היה מתמטיקאי יהודי צרפתי-אמריקאי יליד פולין, הוגה רעיון הפרקטלים. כיהן כפרופסור למתמטיקה באוניברסיטת ייל וכחוקר במרכז המחקר של חברת IBM.

בנימין מזר

בנימין מזר (מֵיזלר) (Mazar;‏ 28 ביוני 1906 – 9 בספטמבר 1995) היה ארכאולוג וחוקר יהדות, הנחשב לאבי הענף הישראלי של הארכאולוגיה המקראית.

ג'יימס אליסון

ג'יימס אליסון (נולד ב-7 באוגוסט 1948) הוא אימונולוג אמריקני, זוכה פרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 2018.

גרשם שלום

גֵרְשׁׂם (גֶרְהַארְד) שָׁלוֹם (בגרמנית: Gershom Gerhard Scholem; בעברית, בהשפעת המבטא האשכנזי: שׁוֹלֶם במקום שלום; י' בכסלו תרנ"ח, 5 בדצמבר 1897, ברלין – כ"ח בשבט ה'תשמ"ב, 21 בפברואר 1982, ירושלים) היה מגדולי חוקרי הקבלה, ספרן, וכן אספן ספרי קבלה, חסידות ומיסטיקה.

בניגוד למשפחתו המתבוללת, נמשך ליהדות והיה חבר בארגון הציוני "יוּנג יוּדה". למד עברית ותלמוד מגיל צעיר ובגיל 18 החל ללמוד את ספר הזוהר בכוחות עצמו. את עבודת הדוקטורט שלו, על ספר הבהיר, עשה באוניברסיטת מינכן. בשנת 1923 עלה לארץ ישראל וניהל את המחלקה ליהדות בבית הספרים הלאומי. בין השנים 1925 ל-1964 היה מרצה לקבלה באוניברסיטה העברית. במהלך הקריירה שלו הוזמן להרצות במוסדות אקדמיים יוקרתיים בכל העולם. פעילותו הציבורית כללה, בין היתר, פרסום מאמרים בענייני השעה, חברות בתנועת "ברית שלום", ושליחות מטעם האוניברסיטה העברית לאירופה לשם הצלת ספרים שהוחרמו בתקופת השואה. בנוסף, סייע בהקמת מספר מכוני מחקר ומוסדות אקדמיים ואף עמד בראש חלק מהם.

שלום הקדיש את חייו לחקר המיסטיקה היהודית והיה מהראשונים שחקרו את התחום באמצעות כלי מחקר אקדמיים. הוא גילה והוציא לאור כתבי יד רבים בתחום הקבלה וחקר את כל ענפי תורת הסוד היהודית. בהגיעו לגיל 80 מנתה הביבליוגרפיה שלו כ-600 מחקרים בתחום הקבלה. עם ספריו הנודעים ביותר ניתן למנות את סדרת הרצאותיו, משנת 1938, על הזרמים העיקריים של המיסטיקה היהודית (באנגלית), ומחקרו על שבתי צבי והתנועה השבתאית בימי חייו, משנת 1957, שניהם תורגמו לשפות רבות והקנו לו הכרה בינלאומית. על פועלו האקדמי הוא זכה בתוארי כבוד ובפרסים רבים בארץ ובמדינות שונות בעולם, אף על פי שחלק ממחקריו, בעיקר בתחום החסידות והשבתאות, עורר בשעתו מחלוקות קשות.

השפעתה של תורתו חרגה מעבר לעולם האקדמיה ומדעי היהדות, והיא ממשיכה להשפיע על רבים גם לאחר מותו. מדי שנה מתפרסמים קבצים המכנסים את מחקריו בנושאים שונים, וכן מתפרסמים יומניו האישיים ותכתובות שניהל עם חברו הקרוב ולטר בנימין ועם אחרים. במקביל, מתפרסמים עשרות מחקרים על מחקריו, שחלקם באים להפריך חלק מהנחות היסוד שקבע. לאחר מותו, בהתאם להוראות שהשאיר, הועברו לספרייה הלאומית ארכיונו וספרייתו בתורת הסוד, שהכילו כ-25,000 ספרים שקיבץ במשך חייו, מחציתם בתורת הסוד, והם כוללים את מרבית הפרסומים בדפוס בתחום זה. כיום שוכן האוסף בשני אולמות קריאה נפרדים בספרייה הלאומית, והוא קרוי על שמו, "ספריית גרשם שלום" או "אוסף שלום".

דונלד קנות'

דונלד ארווין קְנוּת' (באנגלית: Donald Ervin Knuth, נהגה: Ka-Nooth; נולד ב-10 בינואר 1938), פרופסור באוניברסיטת סטנפורד, מהאבות המייסדים של מדעי המחשב.

קנות' ידוע בזכות תרומותיו הבסיסיות לשטחים רבים במדעי המחשב. הוא יצר למעשה את התחום של אנליזה של אלגוריתמים וזרע את הזרעים לפיתוחם של מספר תחומים במדעי המחשב התאורטיים. קנות' כתב ספרים רבים בנושא ובמיוחד ידועה סדרת הספרים (נכון ל-2017, עדיין בכתיבה) The Art of Computer Programming ("אמנות התכנות"), שנחשבת לאחד המקורות החשובים ביותר בספרות של מדעי המחשב.

במהלך עבודתו על סדרת ספריו חש שמערכות הדפוס אינם מספקות לו כלים באיכות ראויה, ולכן יצר את מערכת סַדָּר לדפוס TEX ואת מערכת עיצוב הגופנים METAFONT.

מחלוצי התחום של literate programming, ויצר את שפת התכנות WEB (שמאוחר יותר הוסבה ל-CWEB).

דייוויד גרוס

דייוויד ג'ונתן גרוס (באנגלית: David Jonathan Gross; נולד ב-19 בפברואר 1941) הוא פיזיקאי יהודי אמריקאי, חתן פרס נובל לפיזיקה לשנת 2004.

ולדימיר ארנולד

ולדימיר ארנולד (רוסית: Владимир Игоревич Арнольд; ‏12 ביוני 1937 - 3 ביוני 2010), היה מתמטיקאי יהודי רוסי. ידוע בעיקר בזכות משפט קולמוגורוב-ארנולד-מוזר המטפל בתורת היציבות של מערכות המילטוניות. תרם רבות גם בתורת המערכות הדינמיות, תורת הקטסטרופות, טופולוגיה, גאומטריה אלגברית, מכניקה קלאסית ותיאורית הסינגולריות. בשנת 1957 הציג את הפתרון לבעיה השלוש-עשרה של הילברט.

יהודה פרל

יהודה פֶּרל (Judea Pearl; נולד ב-4 בספטמבר 1936) הוא מדען מחשב ופילוסוף יהודי-אמריקאי יליד ארץ ישראל. פרופסור למדעי המחשב וסטטיסטיקה באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס וחתן פרס הארווי ופרס טיורינג לשנת 2011.

ישראל אומן

ישראל אוֹמַן (Robert John Aumann; נולד ב-8 ביוני 1930) הוא מתמטיקאי ישראלי, חתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2005, פרופסור אמריטוס באוניברסיטה העברית בירושלים. חבר באקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית. תחום מחקרו העיקרי הוא תורת המשחקים.

מיכאיל גורבצ'וב

מיכאיל סרגייביץ' גורבצ'וב (ברוסית: Михаил Сергеевич Горбачёв ‏- IPA: להאזנה (מידע • עזרה), נולד ב־2 במרץ 1931) הוא מדינאי סובייטי, מנהיגה האחרון של ברית המועצות. גורבצ'וב הנהיג רפורמות פוליטיות וכלכליות במטרה להפריח את יחסי החוץ ואת מצב הכלכלה הדועך. גורבצ'וב כיהן בשלטון כאשר התפרקה ברית המועצות, שגרמה לסיום המלחמה הקרה בשנת 1991.

בשנת 1990 זכה גורבצ'וב בפרס נובל לשלום.

מיכאל רבין

מיכאל עוזר רבין (נולד ב-1 בספטמבר 1931) הוא מתמטיקאי ישראלי בעל תרומה ניכרת למדעי המחשב, חתן פרס טיורינג, פרס ישראל ופרס דן דוד. ממייסדי החוג למדעי המחשב באוניברסיטה העברית בירושלים, וכעת פרופסור אמריטוס שם.

עדה יונת

עדה יונת (נולדה ב-22 ביוני 1939) היא ביוכימאית ישראלית, פרופסור מן המניין במכון ויצמן למדע, המתמחה בקריסטלוגרפיה של חלבונים. מחקריה עוסקים במבנהו ובפעולתו של הריבוזום. כלת פרס נובל לכימיה לשנת 2009, במשותף עם ונקטרמן רמאקרישנן ותומאס סטייץ, "על מחקריהם שתרמו להבנת המבנה והתפקיד של הריבוזום".

קלוד שאנון

קלוד אלווד שאנון (באנגלית: Claude Elwood Shannon;‏ 30 באפריל 1916 – 24 בפברואר 2001) היה מתמטיקאי, מהנדס חשמל וקריפטוגרף אמריקאי, נחשב לאבי תורת האינפורמציה ובעל תרומה נכבדה למדע הקריפטוגרפיה והאלקטרוניקה.

שאנון הראה כי שיטת ההצפנה המבוססת על מפתח חד פעמי בטוחה לחלוטין. יישום זה של תורת האינפורמציה היה הצעד הראשון במחקר המתמטי של שיטות הצפנה.

ספרו המפורסם ביותר עוסק בתאוריה המתמטית של תקשורת. בספרו זה ובכתביו האחרים הוא פיתח רעיונות המשמשים בסיס לצורת התפעול של מחשבים מודרניים, לרעיון של הספרה הבינארית (הסיבית או הביט), וכן לתורת ההצפנה (הקריפטוגרפיה).

ריצ'רד קארפ

ריצ'רד מאנינג קארפ (באנגלית: Richard Manning Karp; נולד ב-3 בינואר 1935) הוא מדען מחשב יהודי-אמריקאי, הידוע בעיקר בזכות מחקרו בתאוריה של אלגוריתמים, מחקר שזיכה אותו בפרס טורינג ב-1985 ובפרס הארווי ב-1998. בפרט קארפ ידוע כראשון שתיאר את מחלקת הסיבוכיות NPC, בעבודתו משנת 1971, בשם Reducibility Among Combinatorial Problems.

שאול ליברמן

הרב פרופ' שאול ליברמן (כ"ז בניסן תרנ"ח, אפריל 1898 – ט' בניסן תשמ"ג, 22 במרץ 1983) היה מגדולי חוקרי התלמוד וספרות התורה שבעל פה, חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים משנת 1969, חתן פרס ביאליק לחכמת ישראל לשנת 1957, פרס ישראל למדעי היהדות לשנת תשל"א (1971), ופרס הארווי לשנת 1976.

שוג'י נקמורה

זהו שם יפני; שם המשפחה הוא נקמורה.

שוג'י נקמורה (יפנית: 中村 修二; נולד ב-22 במאי 1954, באיקטה, מחוז אהימה, יפן) הוא מהנדס אלקטרוניקה ומדען יפני אזרח ארצות הברית, המשמש כפרופסור בקולג' להנדסה של אוניברסיטת קליפורניה בסנטה ברברה. נקמורה, יחד עם שני מדענים יפנים נוספים, הירושי אמאנו ואיסאמו אקאסאקי, הוא זוכה פרס נובל לפיזיקה לשנת 2014. נקמורה ושותפיו זכו בפרס על פיתוח דיודת ה-LED בצבע כחול, שאפשרה פיתוח וייצור של נורות לד חסכוניות באנרגיה.

הזכייה לוותה בביקורות קשות, כיוון שהזוכים בפרס אינם אלו שפיתחו את הדיודה הכחולה, אלא רק אלו שתרמו להכנסתה לשימוש מסחרי, וכי הרברט פאול מארושקה, הוא מי שפיתח את הדיודה הכחולה הראשונה. כמו כן ועדת הפרס התעלמה לחלוטין ממאמצי הפיתוח הנרחבים של ניק הולונייק ואולג לוסב, שהובילו לפיתוח דיודת ה-LED הראשונה.

Application-certificate.svg פרסים בישראל Flag of Israel.svg
פרסים כלליים פרס ישראלפרס וולףפרס א.מ.תפרס דן דודפרס רוטשילדפרס ירושליםפרס בראשיתפרס יושב-ראש הכנסת לאיכות החיים
ציונות פרס בגיןפרס בוני ציוןפרס יגאל אלוןפרס הרצל (הרצליה)פרס בן-גוריוןפרס היצירה בתחום הציונותפרס מוסקוביץ' לציונותפרס שומר ציון
טכנולוגיה פרס ביטחון ישראלפרס ראש הממשלה ליזמות ולחדשנותפרס ראש הממשלה לחדשנות בתחום תחליפי נפט
מדעים מדויקים פרס ארדש • פרס הארווי • פרס לויצקיפרס קריל
מוזיקה פרס אקו"םפרס ראש הממשלה לקומפוזיטוריםפרס עמ"י
ספרות פרס ביאליקפרס ברנרפרס זאבפרס טשרניחובסקיפרס ספירפרס ברנשטייןפרס גפןפרס עומרפרס רופיןפרס קוגלפרס היצירה לסופרים עבריים • פרס שלונסקי
אמנות פלסטית פרס עידוד היצירה לאמנות פלסטית • פרס על מפעל חיים • פרסי מוזיאון ישראל • פרסי מוזיאון תל אביב • פרס אנדיפרס קרן גוטסדינר לאמן ישראלי צעירפרס הרמן שטרוקפרס רפפורטפרס שיףפרס היצירה הציוניתפרס ליאון קונסטנטינרפרס קרן מנדל ואווה פונדיק לאמנות ישראלית
ספרות תורנית פרס הרב עובדיה יוסף לכתיבה הלכתיתפרס הרב קוק לספרות תורניתפרס ירושלים לספרות תורנית
עיתונות פרס סוקולובפרס דוש לקריקטורהפרס עיפרון הזהב
קולנוע וטלוויזיה פרס האקדמיה לטלוויזיהפרס אופיר
תרומה לחברה אות הנשיא למתנדבפרס זוסמן-ג'וינטפרס ירושלים לאחדות ישראל

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.