פרנקוניה

פרנקוניהגרמנית: Franken) היא חבל ארץ היסטורי בדרום גרמניה, הכולל את החלקים הצפוניים של מדינת בוואריה של ימינו והאזורים שמערבה להם, בדרום מדינת תורינגיה ובמזרח מדינת באדן-וירטמברג.

שם חבל הארץ מוזכר עד היום במחוזות הבוואריים פרנקוניה תחתית (Unterfranken), פרנקוניה התיכונה (Mittelfranken) ופרנקוניה עילית (Oberfranken), כמו גם את אזור היילבורן-פרנקוניה בבאדן-וירטמברג; אבל האזור המקורי המשיך מערבה וכלל גם את הערים שפאייר, מיינץ ו-וורמס. אין גם חפיפה מלאה בין האזור ההיסטורי המכונה פרנקוניה לשטח שכיסתה דוכסות פרנקוניה, שכן האזור המכונה פרנקוניה מכסה רק את החלקים המזרחיים של הדוכסות. הערים הגדולות באזור פרנקוניה הן נירנברג, וירצבורג והיילברון.

יהדות פרנקוניה בעלת שורשים עמוקים בהיסטוריה היהודית-גרמנית, ושלוש ערי שו"ם, שפיירא, ורמיזא ומגנצא (שפייר, וורמס ומיינץ של ימינו) מצויות בפרנקוניה. יהודי האזור סבלו מרדיפות מספר פעמים, גם טרם השואה. ב-1298 החלו בפרנקוניה פרעות רינדפלייש. ב-2 באוגוסט 1819 החלו פרעות "הפ-הפ" בווירצברג. במהלך התקופה הנאצית חולקה גרמניה למספר אזורים, שאחד מהם נקרא פרנקוניה (מקביל לפרנקוניה עילית של ימינו). הגאולייטר (ראש אזור מטעם המפלגה) בפרנקוניה היה יוליוס שטרייכר, שבלט בפעילותו לרדיפת היהודים כבר מניצני עליית הנאצים לשלטון.

עיינו גם בפורטל:
פורטל גרמניה
Map of Franconia

קישורים חיצוניים

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.