פרלי פלציג

פֶּרלי פֶּלציג (Perli Pelzig;‏ מאי 1917ינואר 2009)[1] היה אמן ישראלי-אמריקאי רב-תחומי, צייר, פסל ומוזאיקן, מחלוצי אמנות הפסיפס החדשה בישראל.

PERLI12
ארון קודש וויטראז' בבית הכנסת בקיבוץ בארות יצחק
Kfaretzion02
ויטראז' מעל ארון הקודש בבית הכנסת בקיבוץ כפר עציון
Kfaretzion01
קטע מויטראז' בבית הכנסת בכפר עציון

ביוגרפיה

פרלי פלציג נולד ב-1917 ברימנוב שבפולין. לאחר שלמד בבית ספר לגננות באָלֶם (Ahlem) שליד הנובר (כיום חלק מהנובר), היה לשוליית צייר. בשנת 1936 נסע להמבורג, להזמנת ידידו דן גֶלבַּרט. שם ארגנו השניים תערוכה בבית הקהילה היהודית בשם "אנו, היהודים הצעירים" (Wir Jungen Juden). האמן היהודי-גרמני פרידריך אדלר התרשם ממנו, והציע לו להשתלם כתלמידו, עם מלגה. פלציג למד אצלו ציור, ובפרט בָּטיק. כעבור זמן לא רב נטש פלציג את מלאכת הרישום ופנה לעצב את הריקוד הגרוטסקי "הדחליל" ("Die Vogelsbeuche") של אריקה מילה (Erika Milee). ב-19371938 כיהן כמעצב הבמה בפועל של סניף האגודה היהודית לתרבות (Jüdischer Kulturbund) בהמבורג, וליווה את להקות התיאטרון במסעי ההופעות.

ב-28 באוקטובר 1938 נעצר במסגרת האקציה הפולנית (Polenaktion, פּוֹלֶנאקציון), ביחד עם עוד אלפי היהודים בעלי אזרחות פולנית שהתגוררו בגרמניה, וגורש לעיירת הגבול זבונשין. משם נסע לבירת פולין ורשה, וממנה עלה לארץ ישראל באוניית מעפילים ב-1939 והתיישב בקיבוץ גליל ים (שאז ישב בשכונת בורוכוב). אחר-כך חי במשך שנים רבות בבית אלפא.

בישראל שלח ידו ביצירה אמנותית מגוונת. בין היתר הורה בסמינר הקיבוצים בָּטיק, על פי דרכו של פרידריך אדלר. לאחר תום המלחמה עבד ברישום, בעיצוב במה, באדריכלות, בעיצוב פנים ובפיסול, בין היתר אייר את הספרים "תבת נח" (תש"ה), "הענק וגנו" (עיבוד על פי סיפורו של אוסקר ויילד; 1945) ו"שירת הים: ספורים מימי קדם" מאת מאיר פרבר (תשט"ז).

בשנת 1948 עבד ברשות העתיקות בשחזור פסיפסים. בהמשך היה ממייסדי המכון לאמנות במכללת אורנים.

בשנים 19561969 חי ויצר בארצות הברית. אחר כך שב לישראל.

בשנת 1996 עזב את הארץ, היגר לארצות הברית והתאזרח בה. תחילה התגורר בבוורלי הילס ואחר-כך בלוס אנג'לס. נפטר בינואר 2009.

לפרלי שני בנים, אריק ורוני. בנו אריק פלציג הוא פסל אבן וחרס, ומתגורר בהר ציון, בבית עתיק המכונה "נבל דוד", שגילה אביו והתגורר בו מסוף שנות ה-60.[2] נכדתו תמר פלציג היא שחקנית בניו יורק,[3] ואחותה יערה פלציג היא שחקנית בישראל.

פרסים

  • פרס הטריאנלה לאמנויות מטעם המכון האמריקאי לאדריכלות
  • 1971 – פרס ירושלים לאמנות הפיסול ע"ש א' ארסט[4]
  • פרס אגודת האדריכלים, ארצות הברית (פעמיים)
  • פרסי Art Directors Club

לקריאה נוספת

  • Maike Bruhns, Kunst in der Krise: Hamburger Kunst im "Dritten Reich", Dölling und Galitz, 2001. (בגרמנית)

קישורים חיצוניים

יצירותיו:

הערות שוליים

  1. ^ אתר "Billiongraves"
  2. ^ רון פלד ועמוס פרידלין, יש מישהו בבית? בתים מבפנים בירושלים, באתר ynet, 11 בספטמבר 2009.
  3. ^ האתר של תמר פלציג (באנגלית).
  4. ^ חולקו פרסי ירושלים, דבר, 4 בפברואר 1972.
אורי ליפשיץ

אורי ליפשיץ (1936 - 28 במאי 2011) היה צייר, פסל ואמן ישראלי. במהלך השנים הרבה ליפשיץ לעסוק ביצירת הדפסים בטכניקות התחריט.

אריק קורן

אריק קורן (1931 - 12 באוקטובר 2017) היה צייר ישראלי שהתמחה בעבודות פרסקו, אמנות ציורי הקיר.

בית כנסת

בית כנסת הוא בית התפילה היהודי. השם "כנסת" מקורו מהשורש כ.נ.ס, והוא נקרא כך על שם ההתכנסות של האנשים בו. בית הכנסת מכונה מקדש מעט מפאת קדושתו והשוואתו לבית המקדש.

היהודים נוהגים להתפלל שלוש פעמים ביום, בבוקר תפילת שחרית, אחר הצהרים תפילת מנחה ובערב תפילת ערבית. בשבתות, ראשי חודשים וחגים נוספת תפילה אחר תפילת שחרית ושמה תפילת מוסף (ביום כיפור נוספת גם תפילת נעילה לאחר תפילת מנחה).

אף שכל בית כנסת פתוח בפני כל יהודי, נחלקים בתי הכנסת לפי שני קריטריונים עיקריים: לפי עדה (על פי רוב בשל השוני בנוסח התפילה): אשכנזים (נוסח אשכנז או נוסח ספרד), ספרדים (נוסח הספרדים), תימנים וכו' - ולפי זרם ביהדות - אורתודוקסים, קונסרבטיבים, רפורמים, קראים וכו'.

הענק וגנו

הָעֲנָק וְגַנּוֹ (באנגלית: "The Selfish Giant", פירושו הענק האנוכי) הוא סיפור ילדים של הסופר אוסקר ויילד שאוגד בספר "הנסיך המאושר ואגדות אחרות" שפורסם במאי 1888.

הסיפור תורגם ועובד לעברית פעמים רבות. עם מתרגמיו ומעבדיו נמנים יעקב אורלנד, אוריאל אופק, א"א עקביא, אהרון בר, רותם בר, עטרה אופק ועשי וינשטין. עם מאיירי הגרסאות העבריות נמנים פֶּרלי פֶּלציג, יוסי וייס, אירן פרץ, ליאת בנימיני-אריאל, דוד מוסקוביץ וטובית אוריאל.

יוסף שנברגר

יוסף שנברגר (1912–1982) היה אדריכל ישראלי שהתמחה במיוחד בתכנון מוסדות ציבור, ישיבות, בתי חולים ובתי אבות. תכנן ובנה בתי כנסת שונים בירושלים וביישובים שונים בארץ, בנה מקוואות ברחבי הארץ, תכנן את בית החולים "מעיני הישועה" בבני ברק, וכן תכנן יחד עם האדריכל דוד אנטול ברוצקוס את הקמפוס החדש של מרכז רפואי שערי צדק בירושלים.

יערה פלציג

יערה פֶּלציג (נולדה ב-28 באוגוסט 1988) היא שחקנית תיאטרון, טלוויזיה וקולנוע ישראלית.

כפר עציון

כְּפַר עֶצְיוֹן הוא התנחלות וקיבוץ בגוש עציון, החבר בתנועת הקיבוץ הדתי. הקיבוץ הוקם בשנת 1943 באתר בו נעשו ניסיונות התיישבות החל ב-1926. היישוב הוחרב במלחמת השחרור ונבנה מחדש לאחר מלחמת ששת הימים, כיישוב בגוש עציון. הכפר נקרא על שם שמואל צבי הולצמן ('הולץ' הוא עץ בגרמנית), ראש חברת "אל ההר", שפעלה בשנות ה-30 להקמת גוש יישובים באזור.

פלציג

האם התכוונתם ל...

פרידריך אדלר (מעצב)

פרידריך אדלר (בגרמנית: Friedrich Adler;‏ 29 באפריל 1878, לאופהיים - 11 ביולי 1942, אושוויץ), היה אמן, מעצב ומרצה לאמנות יהודי גרמני. אדלר עיצב כלי בית וחפצי אמנות בסגנון אר-דקו ויוגנדשטיל והיה חבר בתנועת הורקבונד הגרמני. אדלר עסק גם באדריכלות, עיצוב רהיטים, קרמיקה, יודאיקה וטקסטיל. הוא היה המעצב הראשון שהשתמש בבקליט ועבד כמעצב תעשייתי עם מעל 50 בתי מלאכה, ביניהם חברת אוריאון. הוא נספה באושוויץ ביולי 1942.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.