פרוטומה

פרוטומהיוונית Προτομή - "החלק הקדמי או העליון של דבר-מה") הוא פסל המתאר את חלקו העליון של אדם או את חלקו הקדמי של בעל חיים, ובעיקר את צווארו וראשו (לעיתים עם חלק נכבד של כתפיו וחזהו).

הפרוטומה מוצבת על אדן או כן, ועשויה מאבן או סוגים של מתכת. הפרוטומה שימשה פעמים רבות להנצחת אישים מסוימים בעלי חשיבות, ולאו דווקא כיצירת אמנות לשמה (למשל, רבים מאישי יוון ורומא החשובים הנציחו את דמותם באמצעות פרוטומה).

Caesar-Altes-Museum-Berlin
פרוטומה של יוליוס קיסר
Hello (שיר של ליונל ריצ'י)

Hello (הֶלוֹ) היא בלדת פופ של ליונל ריצ'י, שיצאה לאור בשנת 1984. השיר נכלל באלבומו Can't Slow Down, ושווק כסינגל השלישי מתוכו. הוא דורג במקום הראשון בשלושה מצעדי בילבורד: בילבורד הוט 100 (במשך שבועיים), מצעד שירי הרית'ם אנד בלוז (במשך שלושה שבועות) ומצעד ה-Adult contemporary music (במשך 6 שבועות). כמו כן דורג השיר במקום הראשון במצעד הסינגלים הבריטי. השיר מזוהה במיוחד עם השורה "Hello, is it me you're looking for?‎" (שלום, האם אני האחד אותו חיפשת?).

סולו הגיטרה בשיר נוגן על ידי הגיטריסט לואי שלטון. בתי השיר מנוגנים במפתח לה מינור והפזמון במינור מלודי.

הווידאו-קליפ לשיר מציג את אהבתו הנכזבת של ריצ'י לסטודנטית עיוורת לאמנות (בגילומה של לורה קרינגטון). לקראת סוף השיר, מציגה הסטודנטית לריצ'י פרוטומה של ראשו, מעשה ידיה, וריצ'י מבין כי במשך כל הזמן היו רגשות האהבה הדדיים.

השיר זכה למספר גרסאות כיסוי, בין הידועות שבהן גרסה אינסטרומנטלית של הצלליות משנת 1986; וביצוע של לותר ואנדרוס משנת 1994. השיר בביצועו של ריצ'י הושמע בפרסומות שונות ובמספר סרטים, בהם ירח מר, בתול בן ארבעים, החיפושית בהילוך גבוה, מת לצעוק 4 ואמא מאוהבת 2.

אברהם מלניקוב

אברהם מֶלְנִיקוֹב (16 ביוני 1892 – 27 באוגוסט 1960) היה פסל בתקופת היישוב. יצירתו הנודעת ביותר היא אנדרטת "האריה השואג" בכפר גלעדי.

אדמונד אלנבי

פילדמרשל אדמונד הנרי היינמן אלנבי, הוויקונט הראשון אלנבי ממגידו (באנגלית: Edmund Henry Hynman Allenby, 1st Viscount Allenby;‏

23 באפריל 1861 - 14 במאי 1936) היה איש צבא בריטי, שהתפרסם בשל פעילותו במלחמת העולם הראשונה וכמי שכבש את ארץ ישראל וירושלים שהיו בשליטת האימפריה העות'מאנית. בערים שונות בישראל ישנם רחובות הקרויים על שמו.

אריסטו

אֲרִיסְטוֹ (ביוונית: Αριστοτέλης, אֲרִיסְטוֹטֶלֶס; 384 לפנה"ס, סטאגירה – 322 לפנה"ס, כלקיס) היה פילוסוף יווני, מבכירי הפילוסופים של העת העתיקה, ומאבות הפילוסופיה המערבית.

ג'ובאני בליני

ג'ובאני בליני (באיטלקית: Giovanni Bellini;‏ 1430–29 בנובמבר 1516) צייר ופסל איטלקי ונציאני.

ג'ובאני בליני הוא הבן המפורסם ביותר של משפחת אמנים. אביו הוא הצייר יאקופו בליני, ואחיו הוא הצייר ג'נטילה בליני (Gentile Bellini). היה מורהו של טיציאן.

בשנת 1474 החלו ג'ובאני ואחיו ג'נטילה לצייר שורה של תמונות היסטוריות עבור ארמון הדוג'ה (ארמון שליטי ונציה). עבודה זו העסיקה אותם שנים רבות.

ג'ובאני בליני נחשב כמי שחידש את הציור הוונציאני, בהוסיפו לו סגנון צבעוני וחושני. תוך כדי שימוש בצבעי שמן המתייבשים לאט יצר ג'ובאני עומק ועושר של גוונים והצללות הנחשבים מרהיבים ביופיים.

ביצירה דיוקן הדוג'ה לאונרדו לורדאן משנת 1501, חידש בליני את סגנון ציור הדיוקנאות, בכך שצייר את נשוא הדיוקן שהוא מישיר מבט אל החזית, ולא בפרופיל כפי שהיה מקובל קודם לכן, וזאת בהתאם לניסיון לחקות פסלים של חצי הגוף העליון (פרוטומה), שהיו מקובלים באותה עת (בהשראת הפיסול הרומי). דיוקן זה הביא לג'ובאני פרסום רב והפך אותו פופולרי ביותר בוונציה.

לפי רידולפי היה הצייר ג'ורג'ונה שוליה של בליני.

גן אלנבי (באר שבע)

גן אלנבי הוא גן בעיר העתיקה של באר שבע, השוכן בפינת הרחובות העצמאות והרצל. שטחו של הגן המלבני הוא כשלושה דונם וחצי, ואורך כל אחת מצלעותיו כ-55 מטרים. בחלקו הצפוני רחבה מרוצפת גדולה, המוקפת בדשא ועצים מכל צדדיה, ובמרכזו ניצבת אנדרטה לזכרו של הגנרל אדמונד אלנבי.

גרגוריוס החמישה עשר

גרגוריוס החמישה עשר (בלטינית: Gregorio PP. XV) היה אפיפיור מ-9 בפברואר 1621 עד ליום מותו ב-8 ביולי 1623.

דיוקן הדוג'ה לאונרדו לורדאן

דיוקן הדוג'ה לאונרדו לורדאן (באיטלקית: Ritratto del doge Leonardo Loredan) הוא דיוקן מעשה ידי האמן האיטלקי מתקופת הרנסאנס ג'ובאני בליני, משנת 1501, המתאר את הדוג'ה לאונרדו לורדאן. הדיוקן מוצג כיום בגלריה הלאומית, בלונדון בירת הממלכה המאוחדת.

הדיוקן מתאר את לורדאן כשהוא לבוש בבגדי השרד הטקסיים שלו, ולראשו הקורנו (corno), כתר הדוג'ים. ניתן לזהות את לורדאן בשל דמיונו בדיוקן לדיוקנו בציורים אחרים שצוירו בתקופת כהונתו.

החתימה המופיעה על התמונה היא: IOANNES BELLINVS, שמו של בליני בלטינית.

על פי המסורת הוונציאנית, נהגו הדוג'ים להזמין דיוקן רשמי שלהם כשהם לובשים את הכתר המסורתי ואת הבגדים הטקסיים. הסצנה המופיעה בציור דומה לפסלים של חצי הגוף העליון (פרוטומה), שהיו מקובלים בעת שהיצירה צויירה (תוך ניסיון לחקות את הפיסול הרומי). יחד עם זאת, דיוקן זה יוצא דופן וחדשני בכך שנשוא הדיוקן מישיר מבטו קדימה לעבר הצופה, וזאת בניגוד לנוהג שהיה מקובל לכל אורך ימי הביניים, לצייר את נשוא הדיוקן בפרופיל.

תמונה זו פירסמה את בליני, והביאה לפופולריות שלו בוונציה.

כן

כן היא מילת חיוב, אישור או הסכמה.

האם התכוונתם ל...

כן (בסיס)

כַּן, אֶדֶן, תושבת או בסיס (בלועזית: פֶּדֶסטָל; באנגלית: pedestal, בצרפתית: piédestal) הוא מבנה או חפץ המשמש כבסיס לדבר מה, מוכר לרוב כשימוש עזר להצגת יצירת אמנות כמו פסל, פרוטומה או עמוד או לחפצי נוי כגון אגרטל.

כפר שמריהו

כְּפַר שׁמַרְיָהוּ היא מועצה מקומית במחוז תל אביב בישראל. כפר שמריהו שוכנת בשרון הדרומי צפונית להרצליה סמוך לכביש 2 כ-9 קילומטר צפונית לתל אביב. היישוב גובל ברשפון בצפון ובהרצליה ביתר שלושת עבריו.

היישוב מדורג במקום גבוה מאוד בסולם החברתי-כלכלי (10 מתוך 10), ומתגוררים בו רבים מהתושבים העשירים ביותר בישראל.

לוקיוס ליקיניוס לוקולוס

לוקיוס ליקיניוס לוקולוס (בלטינית: Lucius Licinius Lucullus‏; 118 לפנה"ס לערך – 56 לפנה"ס) היה קונסול רומי עטור ניצחונות, מתומכיו של לוקיוס קורנליוס סולה. נתפרסם גם בשל חיי המותרות שניהל לאחר שהתעשר במלחמותיו באסיה.

משה ציפר

משה ציפר (24 באפריל 1902 - 9 באפריל 1989) היה פסל ישראלי. יקיר העיר תל אביב וצפת.

ציפר היה דמות מפתח בפיסול הישראלי בעיקר בשנות ה-50. עבודתו התאפיינה במודרניזם רך ושמרני ששלט בפיסול הישראלי וחותמו ניכר בפסלים ובאנדרטאות. ציפר פסל באבן, בעץ ובברונזה.

סולט לייק סיטי

סולט לייק סיטי (באנגלית: Salt Lake City, בקיצור: SLC, מילולית: עיר ימת־המלח) היא עיר הבירה של מדינת יוטה (ארצות הברית) והעיר המאוכלסת ביותר בה. נכון למפקד התושבים של שנת 2017 אוכלוסייתה מונה 200,544 נפש. אזור המטרופולין שלה מונה למעלה ממיליון תושבים. העיר שוכנת ליד ימת המלח הגדולה שביוטה ומכאן מקור שמה.

העיר הוקמה בשנת 1847 בידי קבוצה של מורמונים בהנהגתו של בריגהם יאנג, שביקשו להתרחק מהאיבה כלפי בני דתם במערב התיכון וחיפשו מקום שבו יוכלו לחיות על פי אמונתם באופן חופשי. סולט לייק סיטי היא המרכז העולמי של הכנסייה המורמונית, או בשמה המלא "כנסיית ישו המשיח של קדושי אחרית הימים".

הפריחה בחציבת מכרות במערב ובנייתה של מסילת הברזל לרוחב יבשת אמריקה הצפונית הביאו לצמיחה כלכלית של העיר, שכונתה "צומת הדרכים של המערב". במהלך המאה ה-20 התפתחו בעיר ובסביבותיה מיזמי תיירות ופנאי, ובשנת 2002 אירחה סולט לייק סיטי את אולימפיאדת החורף.

סנטר (איבר)

באנטומיה של האדם, הסנטר (בלטינית: mentum; באנגלית: chin) הוא החלק התחתון ביותר של הפנים וצורתו מגיעה מהחלק הקדמי התחתון של הלסת התחתונה. ישנן צורות שונות לסנטר, ובהן סנטר מחורץ וסנטר כפול. קיומו של הסנטר הוא אחד מהמאפיינים האנטומיים המבדילים בין האדם המודרני לטיפוסי אדם אחרים. ניתוח קוסמטי הנועד לשיפור מראה הסנטר נקרא ג'ניופלסטי (Genioplasty).

פרידריך בר

פרידריך סמואל בֵּר (בגרמנית: Samuel Friedrich Beer; גם פרדריק (בצרפתית: Frédéric);‏ 1 בספטמבר 1846 – 17 באוקטובר 1912) היה פסל יהודי אוסטרי שפעל בעיקר בפריז.

ידידו של תאודור הרצל וממשתתפי הקונגרס הציוני הראשון.

קוורטר (מטבע אמריקני)

קוורטר (באנגלית: quarter, קיצור של quarter dollar – רבע דולר) הוא מטבע אמריקני שערכו 25 סנטים, רבע הדולר. על צד הנושא של המטבע מוטבע מאז 1932 דיוקנו של נשיא ארצות הברית ג'ורג' וושינגטון ועד 1999 הוטבע עיט על צד הערך. מאז מחליפה מטבעת ארצות הברית את העיצוב של צד הערך חמש פעמים בשנה.

קומודוס

מַרְקוּס קוֹמוֹדוּס אַנְטוֹנִינוּס, הידוע גם כלוּקְיוּס אוֹרֶלְיוּס קוֹמוֹדוּס, ובשמו הקיסרי המלא, אִימְפֶּרָטוֹר קֵיסָר מַרְקוּס אוֹרֶלְיוּס קוֹמוֹדוּס אַנְטוֹנִינוּס אוֹגוּסְטוּס (בלטינית: Imperator Caesar Marcus Aurelius Commodus Antoninus Augustus;‏ 31 באוגוסט 161 - 31 בדצמבר 192) היה קיסר רומא משנת 180 לספירה ועד שנת 192.

קומודוס ירש את אביו, הקיסר מרקוס אורליוס, ששיתף אותו בקיסרות עוד לפני מותו בשנת 180. יש הרואים בו את הקיסר הרומי הגרוע ביותר[דרוש מקור] ומי שהביא לסיומה את תקופת הקיסרים הגדולים שהרחיבו וביססו את האימפריה.

רפאל קלצ'קין

רפאל קלצ'קין (15 בדצמבר 1907 – 27 במאי 1987) היה שחקן תיאטרון "הבימה" ופזמונאי ישראלי.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.