פרוטגוניסט

פרוטגוניסטיוונית: πρωτος - פרוטוס, ראשון, άγωνιστής - אגוניסטיס, לוחם. כלומר: הוא שמגלם את החלק הראשון, שחקן ראשי) המזוהה לעיתים עם הגיבור, הוא הדמות הראשית בדרמה שפעולותיה מהוות את מרכז העלילה של הסיפור. בספרות הקלאסית הפרוטגוניסט היה מונע מרצון טוב, כאשר דמות שמסייעת לו אינה בהכרח פרוטגוניסט, אך כיום אין זה תמיד נכון. פרוטגוניסט אינו יכול להתקיים בסיפור ללא קיומן של דמות או דמויות נגדיות שמכונות אנטגוניסט. הפרוטגוניסט אינו בהכרח בעל תכונות אופי של גיבור או הדובר של הסיפור.[דרוש מקור]

מאחר ששאיפותיו של הפרוטגוניסט מייצגות בדרך כלל את המטרה הראשית בעלילה הראשית, נשפטים כל מאורעות העלילה על פיהן: כוחות שתומכים במטרותיו של הפרוטגוניסט ייתפסו על ידי הקורא כמקדמים, וכוחות שמתנגדים למטרותיו - כמעכבים.

דמות הפרוטגוניסט היא בדרך כלל דמות עגולה ומורכבת, אשר מסופר עליה רבות.

בספרות, ובמיוחד בטרגדיה, לפרוטגוניסט עלול להיות פגם או היבריס (בטרגדיה היוונית) אשר יוביל אותו לנפילתו, כדוגמת המלט. חלק מן הגיבורים אף נקראים גיבור טרגי כמו אנטיגונה.

Grand Theft Auto III

Grand Theft Auto III או GTA III (בתרגום חופשי - "גניבת מכוניות מקצועית 3") הוא משחק פעולה-הרפתקה, השלישי בסדרת משחקי המחשב והווידאו GTA שפותחה על ידי חברת Rockstar Games.

משחק זה הוא הראשון בסדרה, בו הוצגה גרפיקה תלת ממדית. המשחק מתמקד בדמותו של פושע אנונימי, המנסה לעלות בהיררכיה של עולם הפשע בעיר "ליברטי סיטי". ב-2011 יצא המשחק בגרסאות המותאמות למערכות ההפעלה IOS, ואנדרואיד.

Saints Row (משחק וידאו)

Saints Row (בעברית: שורת הקדושים) הוא משחק פעולה המתרחש בעולם פתוח אשר פותח על ידי Volition והוצא לאור על ידי THQ. זהו המשחק הראשון בסדרת המשחקים Saints Row ואחריו יצאו המשחקים Saint's Row The Third, Saint's Row 2 ו-Saint's Row IV. המשחק מתרחש בעיר סטילווטר (Saint's Row 1-2), עיר בדיונית המבוססת על העיר לוס אנג'לס שבקליפורניה. המשחק מתחיל עם פרוטגוניסט ללא שם שנתפס במלחמה של שלוש כנופיות יריבות. הוא ניצל בידי ג'וליוס ליטל וטרוי בראדשאו, אשר מנהיגים את 3rd Street Saints, כנופיית רחוב המוטלת לשים קץ למלחמת הכנופיות שפגע אנושות ברחובות של סטילווטר. הגיבור הראשי עוקב אחר המסע, ומסייע לכנופיה להפיל את הכנופיות האחרות, הם מקבלים שליטה מלאה על העיר.

אוטוביוגרפיה בדיונית

אוטוביוגרפיה בדיונית (גם אוטופיקשן, מאנגלית: Autofiction, הלחם של auto ו-fiction) היא ז'אנר של סיפורת המבוסס על מידע אוטוביוגרפי. אוטוביוגרפיה בדיונית משלבת שני ז'נארים שלכאורה אינם משתלבים: אוטוביוגרפיה, המבוססת על עובדות, וסיפורת, המבוססות על בידיון.

את המונח אוטופיקשן טבע בשנת 1977 סרז' דוברובסקי (Serge Doubrovsky), סופר ומבקר ספרות צרפתי, בהתייחסותו לרומן שכתב, "בן" (Fils). פיליפ וילאין (Philippe Vilain) מבחין בין אוטופיקשן לרומן אוטוביוגרפי בכך שבאוטופיקשן נדרש סיפור בגוף ראשון בידי פרוטגוניסט ששמו כשם המחבר.יש קווי דמיון בין אוטוביוגרפיה בדיונית ובין רומן לא בדיוני, מונח שטבע טרומן קפוטה לתיאור ספרו "בדם קר".

עם כותבי האוטוביוגרפיה הבדיונית נמנים הסופרת הצרפתייה מרגריט דיראס, הסופרת הבלגית אמלי נותומב והסופר הנורווגי קרל אובה קנאוסגורד בסדרת ספריו "המאבק שלי". קתרין מילט (Catherine Millet) השתמשה בטכניקה ספרותית זו בספרה "חיי המין של קתרין מ.".

בישראל נמנים עם כותבי האוטוביוגרפיה הבדיונית אשכול נבו בספרו "הראיון האחרון", ניר ברעם בספרו "יקיצה", אריק גלסנר בספרו "מדוע אינני כותב" ואחרים.

ג'ון גילגוד

ג'ון גילגוד (באנגלית: John Gielgud;‏ 14 באפריל 1904 - 21 במאי 2000) היה שחקן קולנוע ותיאטרון אנגלי, מבכירי שחקני התיאטרון בזמנו. גילגוד הוא אחד מהאנשים היחידים שקיבלו את כל פרסי תעשיית הבידור האמריקאי.

גיבור

האם התכוונתם ל...

גיבור (ספרות ואמנות)

גיבור הוא מושג שניתן למצוא לו מקורות במיתולוגיה ובפולקלור של העמים מאז העת העתיקה. בתרבות האנושית, המונח משלים בדרך כלל את ההגדרה לאדם שנחשב טוב במעשיו ולאדם אמיץ, אציל ובעל תושייה שניחן בתכונות אבירות. הנכונות להקריב את חייו למען מטרה נעלה אחרת כמו הצלת חיי אדם אחר היא המאפיין או ההגדרה של הגיבור.

סוג נוסף של גיבור הוא אדם הנתפס בתודעת החברה כבעל אומץ לב. גבורה כזו מתוארת במיתוסים המספרים על הגיבור ועל כוחותיו יוצאי הדופן.

גמביט טורקי (סרט)

גמביט טורקי (ברוסית: Туре́цкий гамби́т) הוא סרט עלילתי רוסי משנת 2005 המבוסס על ספר באותו השם מאת בוריס אקונין, אשר מספר את מהלך המלחמה הרוסית-טורקית (1877-1878) ובהשתתפות הדמות הראשית, אראסט פנדורין. במקור צולם הסרט כמיני סדרה בת ארבעה פרקים, אך מאוחר יותר נערך מחדש לסרט קולנוע, כשהחומרים שנחתכו הוצגו בגרסת הבמאי של הסרט.

לאחר כניסתו לתוקף של החוק הפדרלי "אודות הגנה על ילדים מפני מידע מזיק לבריאות והתפתחותם" הסרט קיבל דירוג של 16+ (כלומר נאסרה הצפייה לצופים מתחת לגיל 16 שנים). בשנת 2005 הסרט שוחרר למדיה הבייתית כקלטת וידאו וב-DVD.

דמות

בספרות ובאמנות, דמות היא כל אחד מן המשתתפים ביצירה. דמות כזו שנוצרה בסיפור, במחזה או בשיר קרויה דמות ספרותית, בסרט קולנוע דמות קולנועית, וכאשר נוצרה בסדרת טלוויזיה (לרבות אנימציה), היא קרויה דמות טלוויזיונית. התהליך של פיתוח ויצירת הדמות נקרא אפיון. הדמות היא לרוב של אדם, אך קיימת גם דמות שאינה אנושית, לרבות דמות לא אנושית שמקבלת האנשה דרך היצירה.

הרמן הסה

הרמן הסה (בגרמנית: Hermann Hesse;‏ 2 ביולי 1877 – 9 באוגוסט 1962), היה סופר ומשורר מגדולי הסופרים של גרמניה אשר היגר ממולדתו לשווייץ בגיל 42 וחי שם עד סוף חייו. הסה זכה בפרס נובל לספרות ובפרס גתה ב-1946, בעיטור פור לה מריט ב-1954 ובפרס השלום של התאחדות הספרים הגרמנית ב-1955.

ספריו של הרמן הסה מתאפיינים במאבקים מוסריים (פנימיים של דמות מסוימת או כקונפליקט בין שתי דמויות) ומציאת מיקומו של האדם בתוך החברה המנוכרת והתעשייתית הסובבת אותו. הוא הושפע עמוקות מפילוסופיה מערבית (ובעיקר של ההוגים: ניטשה, שפינוזה ושופנהאואר) וגם מפילוסופיה הודית וסינית. הסה אינו נחשב כאקזיסטנציאליסט אך הושפע מהוגים שזוהו עם האקזיסטנציאליזם ועסק בסוגיות המוסר האישיות בדומה להם.

השיחה

השיחה (באנגלית: The Conversation) הוא סרט קולנוע אמריקני משנת 1974 בבימויו של פרנסיס פורד קופולה, ובכיכובו של ג'ין הקמן, העוסק במתקין האזנות סתר המוצא עצמו במרכזה של קנוניה. הסרט עוסק בשאלות מוסריות ופוליטיות שונות. מועד הקרנתו הראשונה היה בסמוך לאירועי פרשת ווטרגייט, והוא שיקף את רוח התקופה בהעלותו נושאים כמו חדירה לפרטיות, האזנות סתר ושימוש לרעה בכוח, אף שהתסריט נכתב על ידי קופולה בטרם נודע דבר הפרשה. הסרט זכה להצלחה קופתית וביקורתית רבה, וזכה בפרס דקל הזהב בפסטיבל קאן ב-1974. גם כיום נחשב הסרט ליצירה חשובה, ולאחד משיאי יצירתו של קופולה.

מד מן

מד מן (באנגלית: Mad Men; נקראה בישראל גם הגברים של שדרות מדיסון) היא סדרת טלוויזיה אמריקאית, שנוצרה והופקה על ידי מתיו ויינר, ושודרה ברשת הכבלים האמריקאית AMC. הסדרה זכתה לשבחי הביקורת עבור האותנטיות והסגנון החזותי. הסדרה זכתה בפרסים רבים, בהם ארבעה פרסי אמי לסדרת הדרמה הטובה ביותר, שלושה פרסי גלובוס הזהב, שני פרסי גילדת שחקני המסך ופרס פיבודי. בשל כך, ועל פי מבקרים רבים וסיקור נרחב, מד מן נחשבת כאחת מסדרות הדרמה הטובות ומשפיעות ביותר בהיסטוריה של הטלוויזיה.

עלילת הסדרה מתרחשת בשנות ה-60 של המאה העשרים, ועוסקת בחברת פרסום "סטרלינג קופר" הממוקמת בשדרת מדיסון בניו יורק. הסדרה מתרכזת בדון דרייפר, מנהל קריאייטיב ב"סטרלינג קופר".

מיזרי

מיזרי הוא ספר מאת סטיבן קינג וראה אור ב-1987. הספר מספר על סופר בשם פול, הנשבה בידי מעריצתו המטורפת, לאחר תאונת דרכים. המעריצה, אנני וילקס, מכריחה אותו לכתוב רומן נוסף בסדרת הספרים פרי עטו, "מיזרי", שעוקבת אחרי מיזרי צ'סטיין, למרות שסדרת הספרים כבר נסתיימה ולפי העלילה, גיבורת הסיפור כבר נהרגה.

הספר עובד לסרט בעל אותו שם, שהופק על ידי רוב ריינר והופץ מ-1990. ג'יימס קאן וקתי בייטס כיכבו בסרט ובייטס זכתה בפרס אוסקר בזכות תפקידה זה. הסרט זכה להצלחה מסחרית גדולה (הרוויח פי שלושה מסכום הפקתו, שהיה 20 מיליון דולרים).

מלודרמה

מלודרמה היא סגנון תיאטרלי, הפונה לרגשות יותר מאשר לתבונה. המילה מלודרמה רומזת על שני מרכיבים שונים מהם נוצר סגנון זה: "מלו" היא מלודיה, מוזיקה, ואילו "דרם" משמעותה פעולה או אקשן. מלודרמה היא לרוב סיפור דרמטי סטנדרטי המכיל בתוכו אלמנט או אירוע טרגי, אך שלא כבטרגדיה, במלודרמה הגיבור עשוי להצליח ולהשיג את מטרתו למרות האירוע הטרגי.

בז'אנר זה קיימת חלוקה ברורה בין טובים לרעים (הנוכל עתיד להיענש והטובים יזכו בשכר), העלילה בו לא מפותחת או מעמיקה, אלא בסיסית ופשוטה. המלודרמה מתאפיינת לרוב באירועים הנראים מוקצנים לאדם הלא מעורב בסיפור, כגון קרב מרובה משתתפים או סצנה דרמטית בין זוג אוהבים.

המלודרמה התפתחה במאה ה-19 באירופה. יסודותיה משפיעים ומופיעים בסגנונות התיאטרון המאוחרים יותר, בקולנוע ובטלוויזיה (בעיקר באופרות הסבון) עד היום.

נרטיב אינטראקטיבי

נרטיב אינטראקטיבי הוא נרטיב (סיפר) המהווה סוג מסוים של בידור או אמנות בתחום הניו מדיה ומושתת במקרים רבים על טכנולוגיה דיגיטלית. ייחודן של יצירות מסוג זה הוא שהן מערבות את הצופה בתור משתתף בהליך היצירה ומעניקות לו את היכולת להשפיע בזמן אמת על כיווני ההתפתחות של העלילה או המהלך הדרמטי. סוג זה של נרטיב ניתן למצוא בקולנוע אינטראקטיבי, טלוויזיה אינטראקטיבית, יצירה מוזיקלית או משחק מחשב, בהם השחקן או הצופה פעילים במהלך הצגת היצירה ומשפיעים עליה.

סיידקיק

סיידקיק (באנגלית: Sidekick) או עוזר/שותף/חבר/בן זוג הוא בן לוויה קרוב אשר בדרך כלל כפוף או נמצא תחת מרותו של האדם אותו הוא מלווה. המונח החל את דרכו בספרי הקומיקס, והשימוש בו נפוץ בעיקר בעולמות הקולנוע, הטלוויזיה והספרות, שם הסיידקיק מוצג בדרך כלל כיד ימינו של הפרוטגוניסט, אולם אינו זוכה בתואר הסיידקיק מעצם היותו נשרך אחריו אלא כאשר הוא בעל אישיות משל עצמו, אם כי לא ברמה המשתווה לזו של הדמות הראשית, ותפקידו בעלילה הוא אף לעיתים לשמש אתנחתא קומית. בדומה ישנו תפקיד מקביל של הסיידקיק של האנטגוניסט, המתפקד כעוזר או ידיד של הנבל, אך חלש או טיפש ממנו.

זהותה של הדמות המרכזית בעלילה מוגדרת לרוב על ידי נוכחותו של סיידקיק. כמספר או כבערך קהל, הסיידקיק מספק לקורא, לצופה או למאזין את המידע הדרוש לו על מנת להבין את העלילה ודמויותיה במלואם. ישנם מקרים שבהם הסיידקיק מאפיל על הדמות הראשית ומסב את תשומת הלב ממנה, עד לכדי מצב שבו הוא הופך למוקד הסיפור, כמו למשל דמותו של איולאוס בסדרה 'הרקולס: המסעות המופלאים' שגונב את הפוקוס רק בשל היותו מי שהוא.

בין סיידקיקים מפורסמים נמנים סנצ'ו פנסה (נושא הכלים של דון קישוט), דוקטור ווטסון (עוזרו הנאמן של שרלוק הולמס), השועל טיילס מ"סוניק הקיפוד", רובין (שותפו של באטמן), הפיה טינקר בל מ"פיטר פן", טימון ופומבה מ"מלך האריות", פטריק סטאר (חברו של בובספוג מכנסמרובע) ועוד.

סיפורת

סיפורת היא מכלול של יצירות הכתובות בפרוזה (להבדיל משירה), שעלילתם אינה מציאותית אלא פרי דמיונו של הסופר (להבדיל מיצירות להן יש יסוד מבוסס מציאות, כדוגמת ביוגרפיות, היסטוריות וכיוצא בזה). הסיפורת היא נגזרת של הספרות, וכוללת כבדרך קבע רומנים, סיפורים קצרים, משלים, מעשיות, מחזות וכדומה. הסיפורת היא שיטה שהתקיימה מאז יצירת הכתב, ובאופן כלשהו גם קודם לכן, בידי מספרי סיפורים.

פסיכודרמה

הפסיכודרמה (מיוונית: ψυχή נפש ו- δράμα פעולה) היא שיטת עבודה בפסיכותרפיה שמבוססת על הפעולה הדרמטית ועל משחק תפקידים.

השיטה פותחה על ידי יעקב לוי מורנו. הפסיכודרמה היא אחת משיטות הטיפול באמנויות. הפסיכודרמה משלבת תאוריות מסורתיות של פסיכותרפיה, טכניקות מתחום הפסיכולוגיה ותאוריות הנוגעות לתהליכים העושים שימוש בדרמה ומשחק.

רנד אל'תור

רנד אל'תור (באנגלית: Rand al'Thor), הוא גיבור סדרת הפנטזיה "מחזור כישור הזמן" מאת רוברט ג'ורדן. רנד הוא הדרקון שנולד שוב, גלגולו של מנהיג כוחות האור שלידתו מחדש נחזתה בנבואות.

תסריט

תסריט הוא מתווה להפקת סרט קולנוע, תוכנית טלוויזיה או משחק וידאו, המתאר את המאורעות במהלך הסרט, התוכנית או המשחק על פי סדרם. תסריט יכול להסתמך על סיפור שהומצא על ידי תסריטאי או על יצירה קיימת כמו רומן, מחזה או סיפור קצר. ישנם סוגים רבים של תסריטים, המשמשים להפקת סרט בכל אורך, מפרסומת שאורכה שניות ספורות, עבור בסרט קולנוע באורך מלא וכלה בסדרה טלוויזיונית.

סיפר
דמות פרוטגוניסט • דמות שנייה בחשיבותה • דמות שלישית בחשיבותה • סיידקיקאנטגוניסטנבל-עלדמות משנהדוברגיבוראנטי-גיבור
עלילה דיאלוגמצג • מבנה דרמטי • סיפור מסגרת • כלי עלילתי • נקודת שיא • עימות • תת-עלילהפלשבק/פלשפורוורד
רקע דיסטופיהאוטופיהיקום בדיוניהיסטוריה
תמה מוטיבלייטמוטיבסאבטקסטמוסר השכל
סגנון אמצעים פיגורטיבייםטכניקות ספרותיותנקודת תצפיתהשעיית הספקסימבוליזםאתנחתא קומית
סיפורת משלמעשייהסיפורת בזקרומןנובלהמחזהשירהתסריטסיפור קצר
סוגה רומן הרפתקאות • רומן פשע • רומן מלחמתי • רומן מערבון • רומן מסתורין • רומן היסטורירומן ריאליסטירומן רומנטירומן ביוגרפירומן מכתביםרומן גרפי • רומן פילוסופי • רומן פוליטי • רומן אירוטי • רומן חניכהסאגהפנטזיה (אפלה, חרב וכושפות) • ספרות בלשיתספרות אימהריאליזם קסוםסאטירהמדע בדיוני (קשה, צבאי, אופרת חלל, סייברפאנק, סטימפאנק) • מותחןספרות ספקולטיביתספרות זולהקומיקס
נושאים קשורים זרם התודעהקהלמחברתורת הספרות • מבנה נרטיבי • נרטולוגיהרטוריקה
פורטל: ספרות

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.