פרדריק ג'ון קיזלר

פרדריק ג'ון קיזלראנגלית: Frederick John Kiesler;‏ 22 בספטמבר 1890 - 27 בדצמבר 1965) היה אדריכל, אמן ומעצב תפאורות יהודי אוסטרי-אמריקאי, יליד בוקובינה. קיזלר ידוע בעיקר בשל עיצובו האוונגרדי של היכל הספר במוזיאון ישראל בירושלים (1965), עיצוב שעורר בזמנו מחלוקת, אך כיום נחשב לאחת מן היצירות האדריכליות החשובות בירושלים.

פרדריק ג'ון קיזלר
Frederick John Kiesler
פרדריק ג'ון קיזלר
פרדריק ג'ון קיזלר

קורות חיים

קיזלר נולד בצ'רנוביץ, בעת שזו הייתה חלק מן האימפריה האוסטרו-הונגרית. בשנת 1926 היגר לארצות הברית.

בשנת 1965 הושלמה בנייתו של היכל הספר שתיכנן קיזלר יחד עם האדריכל ארמן פיליפ בארטוס, לאחר כ-11 שנות עבודה. מלכתחילה, הייתה הבחירה בבארטוס ובקיזלר מעוררת מחלוקת: בארטוס היה חתנו של הנדבן העיקרי להקמת היכל הספר, דוד שמואל גוטסמן בעוד שקיזלר לא סיים את לימודי האדריכלות (אם כי החזיק ברישיון אדריכלות מטעם מדינת ניו יורק). היו בין האדריכלים הישראליים שטענו כי היה נאות להטיל את התכנון על אדריכל ישראלי.

קיזלר נפטר בשנת 1965 בעיר ניו יורק.

קישורים חיצוניים

1955 בישראל

שנת 1955 הייתה השנה השביעית לעצמאותה של מדינת ישראל.

ארמן פיליפ בארטוס

ארמאן פיליפ בארטוס (באנגלית: Armand Phillip Bartos;‏ 1910 - 29 בדצמבר 2005) היה אדריכל ונדבן יהודי-אמריקאי.

בארטוס מפורסם בישראל בעיקר כאחד משני האדריכלים שתיכננו את היכל הספר במוזיאון ישראל בירושלים. הבחירה בבארטוס ובאדריכל פרדריק ג'ון קיזלר עוררה מחלוקת בזמנו בקרב האדריכלים הישראליים, הן בגלל הבחירה בשני אדריכלים זרים, שהאחד מהם (קיזלר) לא הספיק לסיים את לימודי האדריכלות באירופה; אבל גם בגלל שההחלטה עוררה טענות לנפוטיזם: בארטוס היה נשוי לרות-סלסט לבית גוטסמן, בתו של המממן העיקרי של הפרויקט, דוד שמואל גוטסמן.

בארטוס למד לתואר ראשון באוניברסיטת פנסילבניה ולתואר שני במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס. בארטוס נישא לרות-סלסט גוטסמן ב-1935, והשניים הפכו לאספני אמנות בולטים.

בין עבודותיו האחרות: "באלפר הול", הבניין המרכזי של ישיבה יוניברסיטי ואולם הרצאות אוניברסיטת באפאלו.

דוד שמואל גוטסמן

דוד שמואל גוטסמן (באנגלית: David Samuel Gottesman;‏ 1885–1956) היה איש עסקים ונדבן יהודי-אמריקאי.

גוטסמן נולד במונקאץ', שהייתה באותה תקופה חלק מן האימפריה האוסטרו-הונגרית. בילדותו היגרו הוריו לארצות הברית. את עיקר הונו עשה מעסקי ייצור נייר. בנוסף, היה ממקימי ה-Central National Bank in New York City, ששייך כיום (לאחר סדרה של מיזוגים) לקבוצת JPMorgan Chase.

גוטסמן ידוע בישראל בעיקר בשל התרומה הנדיבה שהעניק להקמת היכל הספר במוזיאון ישראל בירושלים: גוטסמן סייע ברכישת ארבע ממגילות מדבר יהודה ובמימון הבנייה. בתמורה, דרש כי תכנון המבנה יוטל על חתנו, האדריכל ארמן פיליפ בארטוס. בחירתו של בארטוס (שעבד יחד עם האדריכל פרדריק ג'ון קיזלר) עוררה ביקורת עזה בקרב אדריכלים ישראליים, שטענו כי התכנון היה צריך להיות מוטל על אדריכל ישראלי.

תרומות חשובות אחרות שלו כוללות תרומה להרחבת ספריית העיר ניו יורק, תרומה לבניית ספריית בית הספר לרפואה של ישיבה יוניברסיטי (שגם נקראת על שמו, D. Samuel Gottesman Library).

גוטסמן הוא דודו של המיליארדר דייוויד גוטסמן. בתו סלסט-רות (רעייתו של ברטוס) היא אספנית אמנות ונדבנית ידועה בשם עצמה.

היכל הספר

היכל הספר הוא אגף במוזיאון ישראל המשמש מקום משכן לכמה מהתגליות הארכאולוגיות החשובות של המאה ה-20, ביניהן כתבי-יד עתיקים ונדירים כגון מגילות מדבר יהודה וכתר ארם צובה. היכל הספר מוקדש ברובו לאורחות החיים של כתות יהודיות קדומות.

קיזלר

קיזלר הוא שם משפחה.

האם התכוונתם ל...

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.