פנסילבניה

פנסילבניה (שם מלא: "הקהילייה של פנסילבניה" - באנגלית: the Commonwealth of Pennsylvania להאזנה (מידע • עזרה)) היא מדינה בארצות הברית, ואחת מארבע מדינות הנושאת את הכינוי "קהילייה" (commonwealth).

פנסילבניה מכונה "מדינת אבן הפינה" בשל מרכזיותה במאה ה-19 בשגרה ובכלכלה של 13 המושבות. בעיר פילדלפיה שבפנסילבניה הוכרזה עצמאותה של ארצות הברית וכן נחתמה החוקה.

פנסילבניה ידועה בקהילות המתגוררות ב"ארץ ההולנדית" - האמיש והמנוניטים.

פנסילבניה (מדינה)
Pennsylvania
Seal of Pennsylvania
סמל פנסילבניה
Flag of Pennsylvania
River of Rocks
כינוי "The Keystone State"
מדינה ארצות הברית  ארצות הברית
מושל טום וולף (דמוקרטי)
בירת המדינה האריסברג
העיר הגדולה פילדלפיה
שפה רשמית אין (בפועל אנגלית)
תאריך ייסוד 12 בדצמבר 1787
סדר כניסה 2
שטח 119,283 קמ"ר (דירוג: 33)
 ‑ שטח ואחוז מים 3,208 קמ"ר 2.7%
גובה 335 מטרים
 ‑ הנקודה הגבוהה 979 מטרים
 ‑ הנקודה הנמוכה 0 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ במדינה 12,802,503 (נכון ל־2015)
 ‑ צפיפות 109.6 נפש לקמ"ר (דירוג: 11, 2010)
קואורדינטות 41°00′N 77°30′W / 41°N 77.5°W
אזור זמן UTC -5
www.state.pa.us

מקור השם

אף שרבים מהמתיישבים הראשונים במושבה היו שוודים והולנדים, המדינה נקראת על שמו של מייסדה האנגלי של "מושבת פנסילבניה" ויליאם פן. משמעות השם בלטינית: "יערו של פן".

היסטוריה

לפני ההתיישבות האירופית באזור, שימש האזור מקום מושבם של שבטים אינדיאנים רבים ובהם הלנאפי, סוסקוואהאנה, אריאז, אירוקווי, שווני ואחרים.

בשנת 1643 התיישבה באזור בו נמצאת היום פילדלפיה קהילה משוודיה. מאוחר יותר עברה השליטה באזור להולנד ולבריטניה. ב-4 במרץ 1681 העניק המלך צ'ארלס השני זיכיון התיישבות לויליאם פן עבור השטח בו נמצאת המדינה. פן ייסד את מושבת פנסילבניהלטינית: "יערו של פן") — בה הותר חופש פולחן ודת, כך הציע לפתור את בעיית רדיפת הקוויקרים בעולם הישן עליהם נמנה פן בעצמו.

שטחה המערבי של המדינה היה שטח מריבה בין בריטניה וצרפת במלחמת הצרפתים והאינדיאנים. במקום בו עמד המוצב הצרפתי פורט דו'ווסן עומדת היום העיר פיטסבורג. בשל חופש הפולחן והדת במושבה הגיעו אליה מתיישבים רבים מגרמניה, סקוטלנד ואירלנד. בשנת 1704 קיבלו "שלושת המחוזות הנמוכים" ניו קסל, קנט וססקס רשות להקים בית מחוקקים משלהם, ובהמשך הפכו למושבה נפרדת בשם דלאוור.

פנסילבניה הייתה אחת מ-13 המושבות שמרדו בבריטניה במהלך המהפכה האמריקנית בשנת 1776. פנסילבניה הייתה המדינה השנייה לאשרר את החוקה האמריקאית, ב-12 בדצמבר 1787, חמישה ימים לאחר שדלאוור אישררה את החוקה. במהלך מלחמת האזרחים של ארצות הברית נערך במדינה קרב גטיסבורג ליד העיר גטיסבורג, אשר נחשב לנקודת המפנה במלחמת האזרחים.

במחצית השנייה של המאה ה-19 התפתחה תעשיית ייצור הנפט במערב המדינה. במהלך המאה ה-20 התפתחו תעשיות הפלדה במדינה וכן כריית פחם. כלכלת המדינה נפגעה עם הירידה שחלה במעמדן של תעשיות אלה בסוף המאה ה-20.

גאוגרפיה

פנסילבניה מהווה גשר גאוגרפי בין צפון מזרח ארצות הברית לבין מדינות הדרום של ארצות הברית, וכן גשר בין המדינות לחוף האוקיינוס האטלנטי לבין מדינות המערב התיכון. המדינה גובלת בצפונה בניו יורק, במזרחה, מעבר לנהר דלאוור בניו ג'רזי, בדרומה במדינות דלאוור, מרילנד, ווירג'יניה המערבית, ובמערבה באוהיו. בצפון המדינה נמצאת ימת אירי.

הנהרות העיקריים במדינה הם נהר דלאוור, סוסקוואנה, מונונגאהלה, אולג'ני ונהר אוהיו.

אורכה של המדינה 290 ק"מ מצפון לדרום, ו- 500 ק"מ ממזרח למערב. שטחה הכולל של המדינה הוא 119,283 קמ"ר מתוכם 2,990 קמ"ר שטחי מים. פנסילבניה היא המדינה ה-33 בגודלה בארצות הברית.

הנקודה הגבוהה במדינה היא הר דייוויס שגובהו 979 מטרים מעל פני הים.

המדינה נחצית באלכסון על ידי הרי האפלאצ'ים החוצה את המדינה מצפון מזרח לדרום מערב. החלק הצפוני של ההרים היא רמת אולג'ני.

למדינה 143 ק"מ של חופים לאורך נהר הדלאוור, המהווה למעשה לשון ים, אך אין למדינה חוף ישיר עם האוקיינוס האטלנטי. עם זאת נמל פילדלפיה הוא אחד הנמלים הימיים העיקריים של ארצות הברית.

ממשל ופוליטיקה

PAState Capitol Back a Bit
הקפיטול של פנסילבניה

כמו כל מדינות ארצות הברית, ממשלת פנסילבניה מורכבת משלוש רשויות: מבצעת, מחוקקת ושופטת.

הרשות המבצעת

בראש הרשות המבצעת של פנסילבניה עומד מושל המדינה. המושל הנוכחי, (2015), הוא המועמד מטעם המפלגה הדמוקרטית - טום וולף. כמו כן נבחרים המשנה למושל, ראש התביעה הכללית, החשב הכלל, וראש מחלקת האוצר של המדינה.

הממשלה מורכבת מ-18 ראשי סוכנויות המדינה הממונים על ידי המושל. תפקידי ראשי סוכנויות המדינה הם: מזכיר חבר העמים, התובע הכללי, מזכיר משרד החינוך, המפקח על הביטוח, מזכיר משרד הבנקים, מזכיר משרד החקלאות, מזכיר משרד הבריאות, המפקח על המשטרה, מזכיר משרד העבודה והתעשייה, מזכיר משרד הרווחה, מזכיר משרד האוצר, מזכיר משרד המסחר, מזכיר משרד ענייני הקהילה, מזכיר משרד התחבורה, מזכיר המשרד לאיכות הסביבה, מזכיר משרד השירותים הכלליים, מזכיר משרד ענייני הזיקנה, מזכיר מחלקת השבים (חנינות).

הרשות המחוקקת

לפנסילבניה שני בתי מחוקקים מאז שנת 1790. האספה הלאומית של פנסילבניה, כוללת את הסנאט של פנסילבניה ובו 50 חברים ואת בית הנציגים של פנסילבניה ובו 203 נציגים.

הרשות השופטת

פנסילבניה מחולקת ל-60 מחוזות שיפוטיים [1]. בכל מחוז, למעט שני מחוזות, יש בתי משפט מחוזיים (שנקראו בעבר - בתי משפט שלום "justices of the peace"), והם דנים בתביעות פליליות בעלות חשיבות נמוכה ובתביעות אזרחיות בסכומים נמוכים (מקביל לבתי משפט השלום בישראל). בפילדלפיה ישנה ערכאה של בתי משפט עירוניים, ובפיטסבורג ערכאה של בתי משפט משטרתיים עירוניים, להם סמכויות זהות לבתי המשפט המחוזיים של שאר מחוזות פנסילבניה. מקורם של בתי משפט הנמוכים בערכאה שנקראה "בתי משפט לפניות רגילות (Courts of Common Pleas). מעל בתי המשפט המחוזיים ישנן שתי ערכאות ערעור - ערכאת הערעור העליונה (the Superior Court), המקבילה לבתי המשפט המחוזיים בישראל, ערכאת הערעור העליונה היא בית המשפט של חבר העמים של פנסילבניה (the Commonwealth Court), המקביל לבית המשפט העליון בישראל. בערכאת הערעור העליונה יושבים 15 שופטים, ובבית המשפט של חבר העמים 9 שופטים. בית המשפט של חבר העמים משמש גם כערכאה ראשונה בתביעות נגד המדינה, ובענייני בחירות (מקביל לסמכויות בג"ץ במדינת ישראל).

מעל כל ערכאות אלה נמצא בית המשפט העליון של פנסילבניה שהיא ערכאת ערעור עליונה ואחרונה מעל הן ערכאת הערעור העליונה ומעל בית המשפט של חבר העמים. ערכאת ערעור זו דנה גם בערעורים על עונשי מות. בבית משפט זה חברים 7 שופטים הנבחרים בבחירות ישירות. נשיא בית המשפט העליון הוא השופט לו הוותק הגדול ביותר מבין כל השופטים הנבחרים.

פוליטיקה

פנסילבניה נחשבת כמדינה מתנדנדת בכך שאינה נשלטת על ידי מפלגה אחת. הסנטורים המייצגים את המדינה בסנאט של ארצות הברית הם: בוב קייסי מהמפלגה הדמוקרטית ופאט טומי מהמפלגה הרפובליקנית. מרבית הכיסאות של המדינה בבית הנבחרים של ארצות הברית נשלטים על ידי המפלגה הדמוקרטית. מושל המדינה הנוכחי הוא טום וולף, חבר המפלגה הדמוקרטית. ביל קלינטון הדמוקרט, קיבל את קולות המדינה בשני מערכות בחירות וכן בבחירות 2000 זכה אל גור, המועמד הדמוקרטי, בקולות המדינה, וכן ג'ון קרי זכה בקולות המדינה ברוב זעום של 50.9%. הנשיא ברק אובמה זכה בקולות המדינה בשתי מערכות בחירתו, כשגרף 52.9% ממניין הקולות וכן באחוז דומה ב-2012, לעומת זאת בבחירות שנערכו ב-2016 חל מהפך במדינה ודונלד טראמפ הרפובליקני ניצח את הילארי קלינטון עם 48.8% מהקולות.

תומכי המפלגה הדמוקרטית מהווים רוב באזור פילדלפיה, באזור סקרנטון במזרח המדינה וכן בפיטסבורג במערב המדינה. תומכי המפלגה הרפובליקנית נמצאים בעיקר במערב המדינה ובאזוריה הכפריים.

כלכלה

Farming near Klingerstown, Pennsylvania
אזור חקלאי ליד קלינגרסטון.

נכון לשנת 1999, התוצר המדינתי הגולמי של פנסילבניה היה 383 מיליארד דולר אמריקאי. פנסילבניה היא המדינה השישית בגודלה בארצות הברית מבחינת התוצר שלה. בשנת 2000 ההכנסה הממוצעת לנפש הייתה $29,539 (מקום 18 בארצות הברית).

המוצרים החקלאיים העיקריים של המדינה הם מוצרי חלב, גידול עופות, בקר, פטריות, חזירים וחציר. המוצרים התעשייתיים העיקריים הם מוצרי מזון, מוצרים כימיים, מוצרי חשמל ומכונות. התיירות מהווה אחד מענפי הכלכלה העיקריים של המדינה.

אחד מהמפעלים הגדולים במדינה הוא מפעל השוקולד הרשי הנמצא בעיר הרשי. בפיטסבורג ישנם מפעלים של היינץ המייצרים בעיקר קטשופ וכן מטה החברה שוכן בעיר. בנוסף נמצא במדינה המפעל של זיפו המייצר מצתים. מטה רשת התקשורת הגדולה בארצות הברית, Comcast נמצא בפילדלפיה, וכן רשת הביגוד הבינלאומית אמריקן איגל נמצאת בפיטסבורג.

מחוז לנקסטר ידוע ברהיטי העץ המיוצרים בו, בעיקר על ידי אנשי כת האמיש והמנוניטים.

ענף הדייג במדינה מתבסס על דייג של דגי מים מתוקים בימת אירי.

דמוגרפיה

על פי מחלקת מרשם האוכלוסין של ארצות הברית, נכון לשנת 2006 התגוררו במדינה 12,440,621 תושבים (מתוכם - 568,800, שהם 4.6% מאוכלוסיית המדינה, נולדו מחוץ למדינה). בפנסילבניה הגידול הגבוה ביותר בארצות הברית של האוכלוסייה ההיספנית והאסייתית.

מרבית התושבים ממוצא גרמני מתגוררים בפרוורי פילדלפיה. מרבית התושבים ממוצא בריטי מתגוררים במערב המדינה, בקרבת הגבול עם מדינת ניו יורק. באזור סקראנטון יש מתיישבים רבים ממוצא פולני ובפילדלפיה יש רוב לשחורים. בפנסילבניה יש יותר תושבים ממוצא סלובקי וולשי מכל מדינה אחרת של ארצות הברית, וכן מספר התושבים יוצאי אוקראינה השני בגדולו בארצות הברית (המדינה בה מספר האוקראינים הגבוה ביותר היא ניו יורק).

כבר מעת הקמתה של מושבת פונסליבניה על ידי הקוויקרים, הייתה נהוגה במושבה סובלנות דתית יוצאת דופן כלפי קבוצות דתיות אחרות, כגון הלותרנים, האמיש והמנוניטים. סובלנות זו הביאה להתיישבות של כתות רבות במושבה. הלותרנים יסדו את ניו סווידן (שוודיה החדשה), האחווה המורבית ייסדה את בית לחם שבפנסילבניה, וכן מספר רב של יישובים פרסביטריאנים במערב המדינה.

לאחר המהפכה התעשייתית החלה התיישבות של קתולים רבים בפנסילבניה. בפילדלפיה עצמה קבור ג'ון ניומן הקדוש - קדוש נוצרי שהיגר מצ'כיה לארצות הברית ופעל לשיפור מערכת החינוך הדתית במדינה. בפנסילבניה אחת הקהילות היהודיות הגדולות בארצות הברית, וגרים במדינה למעלה מ-440,000 יהודים. בשנים האחרונות נוצרו במדינה גם קהילות של בודהיסטים, הינדים, מוסלמים וסיקים.

קבוצות דתיות בפנסילבניה[1]
נוצרים
פרוטסטנטים אוונגליסטים 19%
פרוטסטנטים אחרים 28%
קתולים 24%
נוצרים אחרים 2%
דתות אחרות
יהודים 1%
מוסלמים 1%
הינדים 1%
אחר 3%
חסרי סיווג דתי 21%
קבוצות גזעיות בפנסילבניה[2]
לבנים לא-היספאנים 79.5%
שחורים 10.8%
היספאנים 5.7%
אסייתים 2.7%
אמריקאים ילידים 0.2%
מעורב 1.9%
קבוצות מוצא אתני בפנסילבניה[3]
גרמנים 26.9%
אירים 17.4%
איטלקים 12.1%
אנגלים 8%
פולנים 6.8%
אמריקאים 4.5%
הולנדים 2%
שפות מדוברות בפנסילבניה[3]
אנגלית 89.9%
ספרדית 4.3%
אחר 5.8%

הערים הגדולות

Pennsylvania population map
מפת צפיפות האוכלוסין של מדינת פנסילבניה
הערים הגדולות בפנסילבניה (נתוני 2013)[4]
דירוג שם העיר אוכלוסייה חלק ממטרופולין
1 פילדלפיה 1,526,006 פילדלפיה
2 פיטסבורג 305,704 פיטסבורג
3 אלנטאון 118,032 אלנטאון-בית לחם
4 אירי 101,786 אירי
5 רדינג 88,082 רדינג
6 סקרנטון 76,089 ויומינג ואלי
7 בית לחם 74,982 אלנטאון-בית לחם
8 לנקסטר 59,322 לנקסטר
9 האריסברג 49,528 האריסברג
המטרופולינים הגדולים בפנסילבניה (נתוני 2014)[5]
דירוג שם המטרופולין אוכלוסייה מיקום
1 פילדלפיה 6,051,170 מזרח פנסילבניה
2 פיטסבורג 2,355,968 מערב פנסילבניה
3 אלנטאון-בית לחם 829,835 מזרח פנסילבניה
4 האריסברג 560,849 מרכז פנסילבניה
5 ויומינג ואלי 559,679 מזרח פנסילבניה
6 לנקסטר 533,320 מרכז פנסילבניה
7 יורק-הנובר 440,755 מרכז פנסילבניה
8 רדינג 413,691 מזרח פנסילבניה
9 אירי 278,443 מערב פנסילבניה
10 איסט סטרודבורג 166,314 מזרח פנסילבניה
11 סטייט קולג' 158,742 מרכז פנסילבניה
Reading Urban

רדינג

ספורט

פנסילבניה היא ביתם של מספר קבוצות ספורט מהליגות המקצועניות הבכירות בארצות הברית:

הספורט הפופולרי במדינה הוא הפוטבול, הן ברמה המקצוענית והן בליגות המכללות והתיכונים. מלבד ענפי הספורט בהם למדינה נציגות מקצועניות, ענף ספורט בולט נוסף הוא הספורט המוטורי.

השכלה

מכללות ואוניברסיטאות

במדינה שוכנת האוניברסיטה היוקרתית הפרטית אוניברסיטת פנסילבניה שבעיר פילדלפיה. כמו כן, אוניברסיטת מדינת פנסילבניה הציבורית נמצאת בתחומה, ומכילה קמפוסים ברחבי המדינה.

סמלי המדינה

סמלי מדינת פנסילבניה
דגל סמל מוטו כינוי
דגל פנסילבניה
Flag of Pennsylvania
סמל פנסילבניה
Seal of Pennsylvania
Flag of Pennsylvania
Seal of Pennsylvania
"כוח, חירות ועצמאות"
"Virtue, liberty, and independence"
"מדינת אבן הראשה"
"Keystone State"
עץ פרח ציפור חיה
צוגה קנדית
Tsuga canadensis
קלמיה
Penngift crown vetch
שכווי הצווארון
Ruffed grouse
אייל פרדי לבן-זנב
White-tailed deer
Stand of Eastern Hemlock and White Pine in Tiadaghton State Forest, Pennsylvania
Kalmia latifolia2
Bonasa-umbellus-001edit1
White-tailed deer

תושבי פנסילבניה ידועים

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ "Pennsylvania", Religious Landscape Study, Pew Research Center
  2. ^ "U.S. Census Bureau Data". U.S. Census Bureau. 2010. Retrieved 2011-07-13.
  3. ^ 3.0 3.1 American FactFinder - Results
  4. ^ "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2013". census.gov. May 2014. Retrieved June 3, 2014.
  5. ^ "Table 1. Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2010 to July 1, 2014" (CSV). 2014 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. March 2015. Retrieved March 26, 2015.
14 באוקטובר

14 באוקטובר הוא היום ה-287 בשנה, (288 בשנה מעוברת), בשבוע ה-40 בלוח הגריגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 78 ימים.

אוניברסיטת המדינה של פנסילבניה

אוניברסיטת המדינה של פנסילבניה (באנגלית: Pennsylvania State University), הידועה בכינוייה "פן סטייט" (Penn State) או בראשי תיבות PSU, היא אוניברסיטת מחקר ציבורית עם מספר קמפוסים ברחבי מדינת פנסילבניה בארצות הברית. האוניברסיטה נוסדה בשנת 1855 ולה שלוש מטרות: הוראה, מחקר ושירות ציבורי. על תלמידיה נמנים תלמידי תואר ראשון, תארים מתקדמים, תוכניות מקצועיות ולימודי המשך, הלומדים בכיתות הקמפוסים או בהוראה מקוונת. הקמפוס המרכזי של האוניברסיטה נמצא ביוניברסיטי פארק. בית הספר למשפטים ע"ש דיקינסון פועל בשני קמפוסים: ביישוב קרלייל ובקמפוס המרכזי. בית הספר לרפואה פועל בעיר הרשי. בנוסף לקמפוס המרכזי ביוניברסיטי פארק, לאוניברסיטה יש 19 קמפוסים הפזורים בכל רחבי מדינת פנסילבניה וכן 5 קמפוסים למטרות מיוחדות.

האוניברסיטה מדורגת בין 15 האוניברסיטאות הציבוריות האיכותיות ביותר בארצות הברית ואף מדורגת בין 100 האוניברסיטאות הטובות בעולם בדירוג אקדמי של אוניברסיטאות בעולם, דירוג אוניברסיטאות בעולם של Times Higher Education ובדירוג QS של אוניברסיטאות בעולם. מדי שנה מתקבלים ללימודים באוניברסיטה כ-44,000 תלמידים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים ובכך היא אחת האוניברסיטאות הגדולות ביותר בארצות הברית. מספר החברים המשלמים דמי חבר לארגון בוגרי האוניברסיטה הוא הגדול בעולם.

בשנת הלימודים 2009–2010 למדו באוניברסיטה כ-94,300 תלמידים ב-24 קמפוסים ובאמצעות הוראה מקוונת בקמפוס העולמי (World Campus) של האוניברסיטה. לאוניברסיטה יותר מ-160 תוכניות לימוד לתואר ראשון. בהכנסות האוניברסיטה מקרנות מחקר דורגה האוניברסיטה בשנת 2008 במקום ה-11 בארצות הברית.

אוניברסיטת פיטסבורג

אוניברסיטת פיטסבורג (באנגלית: University of Pittsburgh), בדרך כלל קרויה Pitt, היא אוניברסיטת מחקר עצמאית ו"ציבורית" הממוקמת בפיטסבורג, פנסילבניה, ארצות הברית. אוניברסיטת פיטסבורג הוקמה ב-1787, וידועה כמובילה בשטחים אקדמיים מגוונים כמו פילוסופיה ורפואה, כמו גם ידועה בעבודה חלוצית בפיתוחו של החיסון נגד שיתוק ילדים, אותו פיתח יונה אדוארד סאלק, בין הישגיה השונים.

האוניברסיטה נוסדה בשם אקדמיית פיטסבורג ב-1787, במה שהיה אז ספר אמריקאי, אחד המוסדות הוותיקים ביותר שהוענקה להם הזכות להורות השכלה גבוהה בארצות הברית. פיטסבורג התפתחה מאוניברסיטת ווסטרן של פנסילבניה לשינוי בכתב הזכויות שלה ב-1819, והיא העתיקה את מושבה למקומה הנוכחי בשכונת אוקלנד שבפיטסבורג ב-1908, אז קיבל בית הספר את כינויו הנוכחי, אוניברסיטת פיטסבורג. במשך רוב ההיסטוריה שלה, הייתה פיטסבורג מוסד פרטי עד שהייתה לחלק מה-Commonwealth System of Higher Education (אוניברסיטאות עצמאיות שגם מקבלות מימון מן המדינה) ב-1966.עלייתה הדרמטית של אוניברסיטת פיטסבורג מהתחלתה הצנועה כמוסד של ספר למעמדה הנוכחי נזקפת באופן חלקי לזכות יכולתה לעמוד בלחצים מוקדמים שהופעלו עליה לנטוש את מחויבותה לחינוך ליברלי.במשך שנות קיומה קנתה לעצמה פיטסבורג מוניטין במנעד רחב של דיסציפלינות אקדמיות בכללן פילוסופיה, פיזיקה, אסטרונומיה, היסטוריה של המדע, כתיבה יוצרת, כימיה, מנהל עסקים, מדעי החיים, ג'אז, הנדסה, חינוך, יחסים בינלאומיים, ומגוון של מקצועות, המשתייכים למדעי הרפואה והבריאות. ב-2006 מוקמה פיטסבורג באשכול העליון של 7 אוניברסיטאות המחקר הציבוריות הטובות בארצות הברית ונמנתה בין 26 אוניברסיטאות המחקר המובילות בארצות הברית, דורגה על ידי שבועון החדשות האמריקאי U.S. News & World Report בצמרת עשרים האוניברסיטאות הציבוריות ומוכרת גם כאחת הטובות באוניברסיטאות ברחבי העולם בלימודים רב-תחומיים. אוניברסיטת פיטסבורג היא אחת מ-62 החברות של התאחדות האוניברסיטאות האמריקנית (Association of American Universities), היא אחת מהאוניברסיטאות שהוצאותיהן על מחקר הן הגבוהות ביותר ובית הספר לבריאות שלה ממוקם כאחד מעשרת מוסדות המחקר האמריקאיים, שהוצאותיו על בריאות הן הגבוהות ביותר, היא משקיעה כ-430 מיליון דולרים על ביומדיקל ומדעי הרפואה מדי שנה. אוניברסיטת פיטסבורג ובית הספר לרפואה שלה מצויים בקשר הדוק עם המרכז הרפואי של אוניברסיטת פיטסבורג, מרכז רפואי אקדמי מוביל, שבו מתבצעים רוב השתלות האיברים בארצות הברית. הדבר הביא להיותה של אוניברסיטת פיטסבורג בעלת תפקיד מוביל במחקר תאי הגזע, הגנה נגד טרור ביולוגי והנדסת רקמות.

אוניברסיטת פיטסבורג ידועה בציבור בשל בניין קתדרלת הלמידה שלה (המתנשאת לגובה של 163 מטרים), בניין ההוראה הגבוה ביותר בחצי הכדור המערבי, ובנוי בסגנון נאו-גותי. היא ידועה גם בשל אגודת האתלטים המצליחה שלה Pittsburgh Panthers, המתחרה בליגה הגבוהה של הקולג'ים בארצות הברית, Division I.

אוניברסיטת פנסילבניה

אוניברסיטת פנסילבניה (באנגלית: University of Pennsylvania), הידועה בכינוייה פן (Penn) או יו-פן (UPenn), היא אוניברסיטה אמריקאית פרטית בעיר פילדלפיה שבפנסילבניה. חברה בליגת הקיסוס ונחשבת לאחת מהאוניברסיטאות הטובות ביותר בעולם. מוכרת כאוניברסיטה הראשונה בארצות הברית עם לימודים לתואר ראשון וגם שני, ולמוסד להשכלה גבוהה הרביעי הכי ותיק בארצות הברית.

מייסד האוניברסיטה, בנג'מין פרנקלין, דגל בחינוך מעשי של תחומים כמו מסחר ושירות ציבורי על פני לימודים קלאסיים ותאולוגים. אוניברסיטת פנסילבניה הייתה בין האוניברסיטאות הראשונות שריכזה מספר פקולטות שונות תחת החסות של מוסד אקדמי אחד. התוכניות לתואר ראשון הן בין הסלקטיביות ביותר בארצות הברית (12.3% שיעור קבלה). אחת מתכונותיה הידועות ביותר של אוניברסיטת פן היא הדגש על חינוך רב תחומי, שהיא מקדמת באמצעות תארים משותפים, מרכזי מחקר, קמפוס מאוחד; והאפשרות הניתנת לתלמידים לקחת קורסים מכל אחת מהפקולטות.

כל הפקולטות של אוניברסיטת פן מציגות פעילות מחקר ענפה מאוד. אוניברסיטת פן כלולה באופן עקבי בין חמש אוניברסיטאות המחקר המובילות בארצות הברית ובין אוניברסיטאות המחקר המובילות בעולם, ביחס לכמות ואיכות המחקר. בשנת הכספים 2011, עמדה אוניברסיטת פן בראש ליגת הקיסוס בהוצאות מחקר אקדמיות, עם תקציב של 814 מיליון דולר, 4,000 אנשי סגל אקדמאי בכיר, 1,100 פוסט-דוקטורטים, ו-5,400 אנשי סגל אקדמאי זוטר. כאחד ממרכזי המחקר הפעילים והפוריים ביותר, אוניברסיטת פן קשורה במספר חידושים ותגליות חשובים בתחומים רבים של מדע ומדעי הרוח, בהם המחשב האלקטרוני הראשון למטרות כלליות (אניאק), החיסונים לאדמת והפטיטיס B, רטין-A, טיפול קוגניטיבי, ניתוח conjoint ואחרים.

9 חברי סגל או בוגרי אוניברסיטת פן זכו בפרס נובל. במהלך ההיסטוריה הארוכה שלה, האוניברסיטה גם העמידה בוגרים מכובדים רבים. אלה כוללים 13 ראשי מדינות (כולל שני נשיאי ארצות הברית, ביניהם הנשיא הנוכחי דונלד טראמפ), 3 שופטי בית משפט העליון של ארצות הברית ושופטי בית משפט העליון של מדינות אחרות, מייסדי חברות טכנולוגיה, משרדי עורכי דין ומוסדות פיננסיים בינלאומיים, נשיאי אוניברסיטאות ו-18 מיליארדרים.אחד מבתי הספר המובילים במנהל עסקים (.M.B.A), השייך לאוניברסיטת פנסילבניה, הוא וורטון.

לאוניברסיטה שיתוף פעולה מחקרי עם בית החולים לילדים של פילדלפיה שפועל בסמוך לה.

אוניברסיטת פרינסטון

אוניברסיטת פרינסטון (באנגלית: Princeton University) הממוקמת בעיר פרינסטון שבניו ג'רזי היא האוניברסיטה הרביעית מבחינת הוותק שלה בארצות הברית.

בנג'מין פרנקלין

בנג'מין פרנקלין (באנגלית: Benjamin Franklin;‏ 17 בינואר 1706 – 17 באפריל 1790) היה מדינאי, מדען, סופר, ממציא, מחנך ומו"ל בעל השפעה גדולה ביותר על הפוליטיקה וההיסטוריה של ארצות הברית, ועל המדע של המאה ה-18, מן החותמים על הכרזת העצמאות. הוא היה איש אשכולות בעל חוש הומור מפותח וסקרנות אינטלקטואלית, שנהג להציג עצמו קודם כל כ"מדפיס ספרים".

ג'ורג' סמית'

ג'ורג' אלווד סמית' (באנגלית: George Elwood Smith; נולד ב-10 במאי 1930) הוא פיזיקאי אמריקאי, זוכה פרס נובל לפיזיקה לשנת 2009 על פיתוח ה-CCD.סמית' נולד בווייט פליינס שבניו יורק. את שירותו הצבאי עשה בצי האמריקאי. את התואר הראשון הוא קיבל בשנת 1955 מאוניברסיטת פנסילבניה ואת הדוקטורט קיבל בשנת 1959 מאוניברסיטת שיקגו. משנת 1959 ועד פרישתו בשנת 1986 עבד במעבדות בל בניו ג'רזי, שם הוא עמד בראש המחקר של התקני לייזר מוליכים למחצה.

במהלך הקריירה שלו הגה פטנטים רבים, הבולט בהם הוא התקן ה-VLSI.

בשנת 1969 הגה ביחד עם וילארד בויל את ה-CCD, הם זכו על המצאה זו בפרס נובל לפיזיקה לשנת 2009.

כיום הוא מתגורר עם אשתו ג'נט בניו ג'רזי.

דלאוור

דלאוור (באנגלית: Delaware להאזנה (מידע • עזרה)) היא מדינה במזרח ארצות הברית, הידועה בכינויה "המדינה הראשונה" מהיותה הראשונה מבין 13 מושבות אמריקה שאישרה את חוקת ארצות הברית ב-7 בדצמבר 1787. היא גובלת בדרומה ובמערבה במרילנד, בצפון-מזרחה בניו ג'רזי ובצפונה בפנסילבניה.

האריסברג

האריסברג (באנגלית: Harrisburg) היא עיר הבירה של מדינת פנסילבניה שבארצות הברית. בעיר עצמה 47,196 תושבים ובאזור המטרופליטני שלה מתגוררים 528,892 תושבים (2007).

הבית הלבן

הבית הלבן (באנגלית: The White House) הוא המעון הרשמי ומקום העבודה העיקרי של נשיא ארצות הברית. המבנה שוכן בשדרות פנסילבניה מספר 1600 שבוושינגטון די. סי., בירת ארצות הברית. הוא נבנה בשנים 1792–1800 מאבן אקוויה שנצבעה לבן, ומשמש כמעונם הרשמי של כל נשיאי ארצות הברית מאז כהונתו של ג'ון אדמס.

כמעונו המנהלי של נשיא ארצות הברית, המונח "הבית הלבן" משמש כמילה נרדפת לממשל הנשיא וליועציו באופן כללי. שטח הקרקע נמצא בבעלות שירות הפארקים הלאומיים ומהווה חלק מפארק הנשיא. בשנת 2007 הוא דורג במקום השני ב"רשימת הארכיטקטורה האמריקנית האהובה" של מכון האדריכלים האמריקאי.

התובע הכללי של ארצות הברית

התובע הכללי של ארצות הברית (באנגלית: United States Attorney General) הוא ראש מחלקת המשפטים של ארצות הברית, ואחראי אכיפת החוק הראשי מטעם הממשל הפדרלי של ארצות הברית. התובע הכללי נחשב לעורך הדין הראשי של הממשלה. הוא מכהן בקבינט של הנשיא, אך הוא חבר הקבינט היחיד שלא מחזיק בתואר "מזכיר".

התובע הכללי ממונה לתפקידו על ידי הנשיא, והמינוי צריך לקבל אישור מהסנאט. הנשיא יכול לפטר את התובע הכללי מתפקידו בכל עת; ניתן לכפות על התובע הכללי לעבור שימוע הדחה (Impeachment) בבית הנבחרים ובסנאט בעוון "בגידה, שוחד, עבירות ופשעים חמורים אחרים".

משרת התובע הכללי נוצרה על ידי הקונגרס ב-1789. חובותיו המקוריות היו "לתבוע ולנהל את כל התביעות בבית המשפט העליון הנוגעות לארצות הברית, ולתת את עצתו ודעתו בשאלות של חוק כאשר הוא נדרש לעשות כן על ידי נשיא ארצות הברית, או כאשר הוא נדרש לעשות כן על ידי אחד מראשי המחלקות האחרים". רק ב-1870 הוקמה מחלקת המשפטים על מנת לסייע לתובע הכללי במילוי חובותיו.

התובע הכללי מופיע בעצמו בפני בית המשפט העליון במקרים בעלי חשיבות רבה. בנסיבות מסוימות פרקליט המדינה של ארצות הברית מופיע בפני בית המשפט על מנת לייצג את הממשלה. התובע הכללי נמצא במקום השביעי ברשימת ממלאי המקום של הנשיא לפי התיקון ה-25.

וירג'יניה המערבית

וירג'יניה המערבית (באנגלית: West Virginia להאזנה (מידע • עזרה)) היא מדינה באזורי האפלצ'ים ודרום מזרח ארצות הברית. המדינה ידועה בכינויה "מדינת ההרים". בירתה והעיר הגדולה ביותר בה היא צ'ארלסטון.

בתחילה הייתה וירג'יניה המערבית חלק ממדינת וירג'יניה, אך בשל תמיכת המדינה בעבדות והצטרפותה לקונפדרציית המדינות של אמריקה במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית, החליטו המחוזות המערביים במדינה בוועידת וילינג, שנערכה ב-1861, להיפרד מהמדינה ולהישאר כחלק ממדינות האיחוד. המדינה החדשה הצטרפה רשמית לאיחוד ב-20 ביוני 1863.

המדינה נחשבת לחלק מדרום ארצות הברית. מיקומה וצורתה הייחודיים של המדינה גורם לכך שערים רבות הן למעשה חלק ממטרופולינים ממדינות אחרות, בהן אוהיו, פנסילבניה ווושינגטון הבירה. בנוסף ובעקבות כך, המדינה נחשבת פעמים רבות כחלק מאזורים גאוגרפיים שונים, בהם המרכז אטלנטי, הדרום העליון והמזרח דרומי.

המדינה מפורסמת בזכות ההרים שבה, גיוונה הטופוגרפי והתעשיות ההיסטוריות של חיטוב עצים ופחם. המדינה היא אחד המקומות הצפופים בעולם של קארסט, דבר שהופך אותה למוקד נבחר של חוקרי מערות ופעילות מדעית, כשבנוסף לכך אדמות הקארסט תורמות למי התהום הקרים במדינה. המדינה גם ידועה במגוון אתרי הבילוי בחיק הטבע שבה, שכוללים סקי, ציד, טיפוס הרים ודיג.

ימת אירי

ימת אירי (באנגלית: Lake Erie) היא אחת מחמש הימות הגדולות באמריקה הצפונית והאגם ה-13 בגודלו בתבל.

כמחצית משטחה, בחלקה הצפוני, שייכת לקנדה, ואילו חלקה הדרומי שייך לארצות הברית. היא מחוברת באמצעות נהר דטרויט ונהר סנט קלייר אל ימת יורון. בין ימת אירי לבית ימת יורון מצויה העיר דטרויט. על חופיה של ימת אירי נמצאות הערים קליבלנד, אירי ובאפלו. אל ימת אונטריו היא מחוברת באמצעות נהר ניאגרה וגם באמצעות תעלת ולנד העוברת באזור ניאגרה בקנדה ומאפשרת את שיט הספינות. בין שתי הימות קיים הבדל גובה של מאה מטר.

בימה יש מספר איים שאליהם ניתן להגיע באמצעות מעבורת.

מושל (ארצות הברית)

מושל (באנגלית: Governor) בארצות הברית הוא ראש הרשות המבצעת של מדינה בפדרציה האמריקאית.

מייקל סטוארט בראון

מייקל סטוארט בראון (באנגלית: Michael Stuart Brown; נולד ב-13 באפריל 1941 בברוקלין, ניו יורק) הוא גנטיקאי וביוכימאי, אמריקאי, יהודי, זוכה פרס נובל לפיזיולוגיה ורפואה לשנת 1985, יחד עם ג'וזף גולדשטיין על תיאור מנגנון ויסות מטבוליזם הכולסטרול.

סטנלי פרוזינר

סטנלי בן פרוזינר (באנגלית: Stanley B. Prusiner; נולד ב-28 במאי 1942) הוא נוירולוג וביוכימאי אמריקאי ממוצא יהודי, מנהל המכון למחלות נוירודגנרטיביות באוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו (UCSF). גילה את הפריונים – גורמי מחלה מדבקים ובעלי יכולת רבייה המורכבים מחלבון בלבד. על תרומתו בגילוי הפריונים זכה בפרס לסקר בשנת 1994, פרס וולף לרפואה לשנת 1996 ובפרס נובל לפיזיולוגיה או לרפואה לשנת 1997.

נולד בדה מוין שבאיווה, למד לתואר בוגר בכימיה באוניברסיטת פנסילבניה וקיבל תואר דוקטור לרפואה מבית הספר לרפואה הסמוך. סיים התמחות בנוירולוגיה ב-UCSF בשנת 1974 והצטרף שם למחלקת הנוירולוגיה.

פיטסבורג

פיטסבורג (באנגלית: Pittsburgh) היא עיר במדינת פנסילבניה שבארצות הברית, בירת מחוז אלגני ומרכז כלכלי ותעשייתי חשוב. על פי מפקד האוכלוסין של שנת 2013, מתגוררים בה 320,916 תושבים, והיא העיר השנייה בגודלה בפנסילבניה אחרי פילדלפיה.

פילדלפיה

פילדלפיה (באנגלית: Philadelphia להאזנה (מידע • עזרה)) היא העיר הגדולה ביותר במדינת פנסילבניה שבארצות הברית, הכוללת את כל מחוז פילדלפיה.

לעיר תפקיד מרכזי בהיסטוריה האמריקנית. בשנת 1776 נציגי המושבות השונים התכנסו בפילדלפיה והכריזו בה את הצהרת העצמאות של ארצות הברית. בשנת 1787 אושרה בעיר החוקה האמריקאית.

לפי מפקד האוכלוסין של 2015 חיים בעיר כ-1,567,442 תושבים. היא העיר החמישית בגודלה בארצות הברית. באזור המטרופוליטני של פילדלפיה גרים כ-6.1 מיליון אנשים, מה שהופך אותה לאחת מהמטרופולינים הגדולות בארצות הברית. העיר ממוקמת בערך באמצע הדרך בין שתי מטרופולינים גדולות אחרות — אזור העיר ניו יורק ואזור וושינגטון הבירה, המרוחקים כל אחד מספר שעות נסיעה מפילדלפיה.

פילדלפיה היא העיר העיקרית של האזור המטרופוליני של עמק הדלאוור, הנקרא כן על שם הנהר שלגדתו העיר שוכנת.

בלשון הדיבור מרכז העיר הוא "העיר המרכזית" (Center City) והוא מרכז העסקים והתרבות של העיר. בסמוך לנהר דלאוור, נמצאת "העיר הישנה" (Old City), שהיא המרכז ההיסטורי של העיר. בחלק זה של העיר נמצא היכל העצמאות בו הוכרזה עצמאות ארצות הברית ונכתבה החוקה האמריקאית. סמוך לו, במה שמכונה "פארק העצמאות", נמצאים מבנים היסטוריים נוספים.

רוברט שריפר

ג'ון רוברט שריפר (באנגלית: John Robert Schrieffer‏; 31 במאי 1931 – 27 ביולי 2019) היה פיזיקאי אמריקאי, חתן פרס נובל לפיזיקה לשנת 1972.

מדינות וטריטוריות ארצות הברית
מדינות אוהיואוקלהומהאורגוןאיווהאיידהואילינויאינדיאנהאלבמהאלסקהאריזונהארקנסוג'ורג'יהדלאוורדקוטה הדרומיתדקוטה הצפוניתהוואיוושינגטוןויומינגויסקונסיןוירג'יניהוירג'יניה המערביתורמונטטנסיטקססיוטהלואיזיאנהמונטנהמיזורימייןמינסוטהמיסיסיפימישיגןמסצ'וסטסמרילנדנבדהנברסקהניו ג'רזיניו המפשיירניו יורקניו מקסיקופלורידה • פנסילבניה • קולורדוקונטיקטקליפורניהקנזסקנטקיקרוליינה הדרומיתקרוליינה הצפוניתרוד איילנד מפת מדינות ארצות הברית
מחוז פדרלי מחוז קולומביה
אזורים מבודדים סמואה האמריקניתהאי בייקרגואםהאי האולנדהאי ג'רביזאטול ג'ונסטוןשונית קינגמןאטול מידווייהאי נבאסהאיי מריאנה הצפונייםאטול פאלמירהפוארטו ריקואיי הבתולה של ארצות הבריתהאי וייק

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.