פליקר

פליקראנגלית: Flickr) הוא אתר אינטרנט המעניק שירות שיתוף תמונות בסגנון web 2.0. האתר היה בבעלות חברת האינטרנט ובעלת הפורטל "Yahoo!‎"; הוא נרכש על ידה בשנת 2005 מחברת לודיקורפ (Ludicorp), שיצרה אותו ב-2004. בשנת 2018 נמכר האתר לחברת SmugMug.[1]מייסדי לודיקורפ, סטוארט בטרפילד ואשתו קתרינה פייק, נשארו לעבוד עם יאהו עד 2008, אז פרשו.

על פי דיווחים עלות הרכישה נעה בין 22-25 מיליון דולר.[2]

האתר זוכה להצלחה רבה בקרב גולשים מהעולם ומישראל. בשנת 2010 נמסר מטעם יאהו כי האתר כולל למעלה מ-5 מיליארד תמונות. במרץ 2013 דווח שבפליקר יש 87 מיליון משתמשים רשומים.[3] בספטמבר 2016 דווחו 122 מיליון משתמשים רשומים.[4]

Flickr
Flickr wordmark
סוג חברת תוכנה ושירות רשת
מייסדים סטוארט בטרפילד, קתרינה פייק
תאריך הקמה 2004
משרד ראשי ארצות הברית
בעלות SmugMug
מוצרים עיקריים העלאת תמונות לאינטרנט
Flickr.com

מאפיינים

חשבונות

השירות מאפשר לגולשיו לפתוח חשבון, הכולל פרופיל משתמש וגלריית תמונות וקבצים. פליקר מציעה ללקוחותיה שלושה סוגי חשבונות מתוכם יוכלו לבחור כיצד ברצונם לפתוח את חשבונם האישי.

האפשרות הראשונה לפתיחת חשבון היא "חשבון חינם", המוגבל לשטח אחסון של טרה-בית, וכן קיימות הגבלות פרטניות לכל סוג מדיה - 200 מגה-בית לכל תמונה, 1 גיגה-בית לכל וידאו (בעל אורך מרבי של עד 3 דקות). האפשרות השנייה היא "חשבון ללא פרסומות", המאפשר למנויים למנוע פרסומות תמורת תשלום שנתי. האפשרות שלישית היא "חשבון Doublr" חשבון הזהה לחשבון מסוג 'חינם', למעט העובדה שהוא כולל שטח אחסון כפול.[5]

בנוסף לכך, מתוקף סמכותה, רשאית פליקר למחוק חשבונות מבלי לתת כל סיבה או אזהרה לבעל החשבון.[6]

עד מאי 2013 הוצעו ללקוחות שני סוגי חשבונות: חשבון חינם (עד 1 טרה-בית), או חשבון בתשלום (ללא הגבלה של תמונות וסרטונים ובנפח תעבורה גבוה).

ארגון ואחסון

התמונות אותם מעלים הגולשים ניתנות לקטלוג ומיון לפי תגיות. שיטת האחסון של פליקר מתבססת על שימוש ביישום "ענני תגים",  כלומר מתן גישה לתמונות מתויגות עם מילות המפתח הפופולריות ביותר. משתמשים יכולים לארגן את התמונות שלהם לתוך "אלבומים" (לשעבר "סטים") אשר הם גמישים יותר מאשר שיטת התיקייה המסורתית המבוססת על סידור קבצים בארגון מסוים אחד. בניגוד לשיטה המסורתית בה תמונה משויכת לאלבום אחד בלבד,  בשיטה החדשה, תמונה אחת יכולה להיות שייכת לאלבום אחד, לאלבומים רבים, או בכלל לא.

בשנת 2006, צוטט באתר "vander wal" כי היישום Flickr הוא דוגמה לשימוש יעיל  בשיטת הפולקסונומיה, שיטה שיתופית לתיוג וסיווג של מידע.[7] בזמן שהמשתמש מעלה תמונה לחשבונו האישי באפשרותו לתייגה בכותרות ותיאורים. אם בעל החשבון מתיר, יוכלו אף משתמשים אחרים להוסיף לתמונותיו האישיות תיוגים גם כן. באמצעות אותם תיוגים, ניתן יהיה לבצע לאחר מכן חיפוש במנוע החיפוש הפנימי של פליקר ובכך ליישם את שיטת הפולקסונומיה.

התמונות אוגרות את מספר הצפיות בהן, וניתנות לסימון כאהובות על ידי משתמשים. לרוב ניתנת למשתמשים אפשרות להוסיף תגובית לתמונות, כמו גם להזמין את התמונות לקבוצה מסוימת או לתייג תמונה. ניתן להציג את התמונה במספר גדלים, ולבצע עליה פעולות עריכה פשוטות כגון סיבוב. ניתן לצרף תיוג גאוגרפי (שבמקרים רבים נאסף על ידי המצלמה ומפורש אוטומטית על ידי אתר פליקר) לתמונה באלבום וכן להוסיף את התמונה למפה האישית של המשתמש באמצעות imapflickr.[8][9]

פליקר מספקת קוד להטבעת אלבומים בתוך בלוגים, אתרי אינטרנט ופורומים. אלבומי פליקר מוצגים בצורה של מטה-קטגוריות ולא בהיררכיה פיזית.

בקרת גישה/פרטיות

פליקר מספקת למשתמשים אפשרות אחסון בצורה פרטית או ציבורית. משתמש המעלה תמונה יכול לקבוע מי רשאי לראות את אותה תמונה בכך שיסמן אותה כציבורית או פרטית.[10]

תמונות פרטיות ניתנות לצפייה כברירת מחדל רק למשתמש שהעלה אותן אך באפשרותו להרחיב את גישת הצפייה לחברים או משפחה. בנוסף לכך, באמצעות הגדרות הפרטיות, באפשרותו להעביר את תמונותיו מהאחסון הפרטי  ל"בריכת הקבוצות" הכוללת קבוצות פרטיות וציבוריות. קבוצה פרטית מאפשרת גישה לצפייה בתמונה לכל החברים שהוגדרו עבור אותה קבוצה ואילו בקבוצה ציבורית התמונה הופכת לציבורית גם כן ולא ניתן להגדיר עבורה מורשי צפייה. יתר על כן, מספקת פליקר גם את "רשימת אנשי הקשר" דרכה ניתן לשלוט בגישה לתמונה עבור קבוצה ספציפית של משתמשים.

בנובמבר 2006, פליקר יצרה מערכת "עובר אורח" המאפשרת שיתוף של תמונות פרטיות עם חברים שאינם בעלי חשבון בפליקר.[11]

בשנים 2012–2014 התגלו מספר פריצות לחשבונות משתמשים ביישום, בתוך כך נפרצו למעלה מ-200 מיליון חשבונות על ידי האקרים. לאור כך בוצעו בפליקר פעולות מיגון למיגור התופעה, אך ב-2014 הודתה החברה כי אכן בוצעה הפרת פרטיות נתונים של המשתמשים ביישום.[12]

אינטראקציה ותאימות

פליקר היא יישום רשת אשר נגיש למנוייה כאפליקציה לסלולר וכדף אינטרנט, על כן, פונקציונליות הליבה שלה מסתמכות על תכונות HTML ו-HTTP רגילות, המאפשרות תאימות רחבה בין פלטפורמות ודפדפנים. הפונקציונליות של פליקר כוללת RSS ו-Atom, וממשק תכנות יישומים המאפשר למתכנתים עצמאיים להרחיב את שירותיה ובכך לאפשר מרחב פעולה דינאמי.[13]

לפי פרסומי החברה, נכון לאוגוסט 2009 בסיס הנתונים של החברה נשמר ב-124 שרתים, בחלוקה של 800,000 חשבונות משתמשים לכל זוג שרתים.[14]

רישוי

המשתמשים יכולים לברור את רישיון זכויות יוצרים של התצלומים, כגון כל הזכויות שמורות (C), רישיונות ייחוס שונים כגון Creative Commons. אופציית תיוג זו מתווספת לשאר אופציות התיוג ביישום ולפיכך גם באמצעותה ניתן לבצע חיפוש תמונות.[15]

בעקבות מספר אירועים בהם פורסמו תמונות מארכיונים נדירים של מוזיאונים ברחבי העולם תחת רישיון "no known restrictions", הוסיפה פליקר במרץ 2015, שתי אפשרויות רישוי, "Creative Commons Public Domain Mark" ו-" (Commons Zero (CC0" לאפשרויות הרישוי שלה.[16]

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ שירות התמונות הוותיק פליקר מתכנן קאמבק, באתר כלכליסט, 24 באפריל 2018
 2. ^ Honan, Mat, The Most Fascinating Profile You'll Ever Read About a Guy and His Boring Startup, ‏08.07.14
 3. ^ Adrianne Jeffries, The man behind Flickr on making the service 'awesome again', The Verge, ‏20-3-2013
 4. ^ Craig Smith, How Many People Use the Top Social Media, Apps & Services?, DMR, ‏4-2-2017
 5. ^ "Free Accounts, Upgrading and Gifts". Flickr. Retrieved 2013-05-21. (2)
 6. ^ Adrianne Jeffries, "On Flickr Deleting User Accounts", ‏02/03/11
 7. ^ Vander Wal, Thomas, Folksonomy Research Needs Cleaning Up, ‏17/1/2006
 8. ^ Goss Interactive, "Creating Flickr Sets Video"
 9. ^ Goss Interactive, Mapping Flickr Sets Video
 10. ^ Public/Private. Flickr
 11. ^ Guest Pass, Yahoo!
 12. ^ 22/09/2016 :Retrieved petapixel flickr-password
 13. ^ Partington, Brian (2006/08/19), Ink Interview: Steeev
 14. ^ Kevin Collins (2009-08-16), Bad case of Hiccups!". Flickr.com"
 15. ^ Flickr: Help: Photos: How can I copyright my photos?
 16. ^ Rajiv Vaidyanathan, Flickr now offers Public Domain and CC0 designations, ‏30/3/2015
2017 בספורט

ערך מורחב – 2017

GeoRSS

GeoRSS הוא הרחבה של RSS המאפשרת הוספת מידע גאוגרפי לעדכוני RSS.

מספר יישומים באינטרנט כוללים כיום מידע נוסף הנקרא Geotagging והוא הוספת תגיות שמצביעות גם על מיקום פיזי על מפה. לדוגמה כאשר מאחסנים תמונה באתר כמו פליקר ניתן להוסיף לתמונה תגיות שמאפשרות חיפושים בחיתוכים שונים.

באותה שיטה, ניתן גם להצביע על המקום שבו צולמה התמונה, באמצעות תגיות מיוחדות שכוללות את הקואורדינטות של המקום בו צולמה התמונה (קו רוחב וקו אורך). תוכנות ושירותים אחרים יכולים להשתמש במידע זה להצגה של תמונות על גבי מפה, במקום שבו הן צולמו.

GeoRSS הוא פרוטוקול שמאפשר הכללה של מידע זה גם ב RSS FEED של האתר ולכן קל לשתף מידע זה.

דוגמה לשימוש אפשרי יכולה להיות אתרים שמפרסמים חדשות באמצעות ,RSS שיכולים להשתמש ב GeoRSS וכך להציג את הכתבות מקושרות למקומות הרלוונטיים על המפה. מספר ספקי בלוג מאפשרים גם כן שילוב של GeoRSS וכך ניתן לראות את הבלוג על מפה, כקישור רגיל, או אפילו במיקום שונה על המפה לכל כניסה בבלוג.

כמו ב RSS רגיל, מתפתחים כיום כלים להצגה של המידע והם נקראים GEORSS AGGREGATORS והם מאפשרים הצגה משולבת של תוכן ממקורות רבים, ולכן ניתן לראות לדוגמה על מפה חדשות, מידע על רעידות אדמה, תמונות וכל מידע שמופץ מלכתחילה עם GeoRSS.

אינסטגרם

אינסטגרם (באנגלית: Instagram) הוא יישום חינמי לשיתוף תמונות וסרטוני וידאו קצרים של עד דקה, כאשר כל שיתוף נקרא "פרסום" (Post), המפותח ומופעל על ידי חברה בשם זה (Instagram Inc.‎). היישום מאפשר למשתמש לצלם תמונות או סרטונים ולאחר מכן לשתף אותן ברשתות החברתיות (פייסבוק, טוויטר, פליקר, טאמבלר), בדואר אלקטרוני. וכן "לעקוב" אחרי משתמשים אחרים באמצעות הרשת החברתית של אינסטגרם, שם ניתן לצפות ולהגיב על פוסטים של אחרים. עוד מאפשר היישום הוספה של מסננים גרפיים שונים המשדרגים את חזות הפוסטים ומעניקים להם מראה שונה.

בדצמבר 2011 זכה היישום בתואר "היישום של השנה" במסגרת תחרות היישומים של אפל.

החברה ומפתחיה זכו בשלל פרסים על פיתוחו של היישום.

אלבמה

אלבמה (באנגלית: Alabama (מידע • עזרה)) היא מדינה בדרום-מזרח ארצות הברית. בירת אלבמה היא מונטגומרי. אלבמה גובלת בדרום במפרץ מקסיקו ובפלורידה, במזרח בפלורידה ובג'ורג'יה, בצפון בטנסי ובמערב במיסיסיפי.

אליפות אירופה בג'ודו 2018

אליפות אירופה בג'ודו לשנת 2018 התקיימה בין התאריכים 26 - 28 באפריל בגני התערוכה בתל אביב, ישראל. בתחרות התחרו 368 ספורטאים מ-44 מדינות.במשלחת הישראלית התחרו 17 ספורטאים ב-12 מתוך 14 קטגוריות המשקל השונות. המשלחת הישראלית זכתה בארבע מדליות כאשר שגיא מוקי זכה במדליית זהב בקטגוריית המשקל עד 81 ק"ג, גפן פרימו זכתה במדליית ארד בקטגוריית המשקל עד 52 ק"ג, טל פליקר זכה במדליית ארד בקטגוריית המשקל עד 66 ק"ג ופיטר פלצ'יק זכה במדליית ארד בקטגוריית המשקל עד 100 ק"ג.

אליפות העולם בג'ודו

אליפות העולם בג'ודו היא תחרות ג'ודו שמארגן איגוד הג'ודו העולמי. התחרות נערכת מדי שנה (מלבד בשנים בהן מתקיימים המשחקים האולימפיים), והיא תחרות הג'ודו החשובה בעולם אחרי התחרות שבמשחקים האולימפיים.

גבעת האירוסים

גבעת האירוסים (לעיתים נקראת פשוט גבעת הכורכר) היא גבעת כורכר מפורסמת, על הגבול שבין תחום השיפוט של נס ציונה לבין תחום השיפוט של ראשון לציון. גבעת הכורכר היא אתר טבע עירוני בישראל ומהווה חלק גאוגרפי של גן לאומי גבעות הכורכר נס ציונה, על אף שטרם הוכרזה כשמורת טבע. בשל חשיבותה כאתר טבע עירוני מתנהל מאבק ציבורי להפיכתה לשמורת טבע או גן לאומי.

גוגל באז

גוגל באז (באנגלית: Google Buzz) היה שירות של חברת גוגל בסגנון רשת חברתית מקוונת, המבוסס על שירות הדואר האלקטרוני של החברה - Gmail. השירות מאפשר למשתמשים לשתף קישורים, הודעות סטטוס ותמונות. השירות נחשף ב-9 בפברואר 2010, במסיבת עיתונאים במטה החברה בקליפורניה, בהשתתפות סרגיי ברין. החברה הודיעה על סגירת השירות באוקטובר 2011.

הקרן לחקר ארץ ישראל

הקרן לחקר ארץ ישראל (Palestine Exploration Fund או PEF), שכדי להבדיל בינה לבין קרנות אחרות בעלות שם דומה, יש המכנים אותה הקרן הבריטית לחקר ארץ ישראל היא ארגון שהוקם ב-1865 במטרה לחקור את ארץ ישראל והלבנט.

חי בר

חי-בר הוא שטח המשמש לרבייה של בעלי חיים בישראל בסביבתם הטבעית. קיימים שני אתרים כאלה, חי-בר כרמל בהר הכרמל וחי-בר יטבתה הסמוך לקיבוץ יטבתה בערבה.

החי-בר הראשון הוקם ביטבתה ב-1968 על ידי אברהם יפה, מנהלה הראשון של רשות שמורות הטבע, ואורי צאן. הקמתו סימנה את תחילת תהליך השבתם לטבע של בעלי חיים שנעלמו מנופי ארץ ישראל. לצורך כך הוקמו שני גרעיני הרבייה, אחד לבעלי חיים שחיו בחורש הים תיכוני ואחר לבעלי חיים מדבריים. מטרת החי-בר היא ליצור סביבה טבעית מוגנת ומבוקרת, שתאפשר להגדיל את אוכלוסיותיהם של בעלי החיים שנבחרו ולהחזיקם עד להשבתם לטבע.

בשנת 1973 החלו לגדר שטח שמורה לחי בר כרמל באגן נחל גלים. שמורת חי-בר כרמל משתרעת על שטח של כ-6,000 דונם. מחי-בר כרמל שוחררו לטבע היחמור הפרסי ואייל הכרמל שנעלמו מנוף הארץ. מחי-בר יטבתה שוחררו לטבע הפרא הפרסי, היען והראם הלבן שנעלמו גם הם. בנוסף לכך משמש חי-בר יוטבתה למרכז רבייה של בעלי חיים נכחדים שלא חיים בארץ כמו ראם סהרה ששוחרר מהחי בר למדבריות סהרה.

חרצית עטורה

חרצית עטורה (שם מדעי: Glebionis coronaria או Chrysanthemum coronarium) היא מין בסוג חרצית ממשפחת המורכבים.

טל פליקר

טל פליקר (נולד ב-28 במאי 1992) הוא ג'ודוקא ישראלי, זוכה מדליית ארד באליפות העולם 2017 ומדליית ארד באליפות אירופה 2018 בקטגוריית המשקל עד 66 ק"ג.

יוני (סמל נקבי)

יוני (מסנסקריט: योनि; נהגה: yoni) הוא מונח שמתייחס לאיבר המין הנקבי, או לדבר מה שמזכיר אותו בצורתו.

מקבילו הזכרי הידוע יותר הוא פאלוס, איבר המין הזכרי, או סמל פאלי, דימוי ויזואלי שלו.

יסמין הכחולה

יסמין הכחולה (באנגלית: Blue Jasmine) הוא סרט קולנוע מסוגת מלודרמה בבימויו ובכתיבתו של וודי אלן משנת 2013. הסרט מספר את סיפור נפילתה של יסמין פרנסיס מחיי עושר בניו יורק לחיי עוני בסן פרנסיסקו.

כף רגלי השמאלית

כף רגלי השמאלית (באנגלית: My Left Foot) הוא סרט קולנוע עטור פרסים בכיכובו של דניאל דיי לואיס שיצא לאקרנים בשנת 1989. הסרט מתאר את קורותיו של הסופר והצייר האירי כריסטי בראון ואת התמודדותו עם לקות תנועה קשה.

מרבית הסרט מתאר את הכתוב באוטוביוגרפיה של בראון שנקראת גם היא "כף רגלי השמאלית" וראתה אור בשנת 1956, ואילו סופו של הסרט מתאר את השינויים שהתרחשו בחייו של בראון בעקבות פרסום אותה אוטוביוגרפיה.

מחבת

מחבת היא כלי עגול העשוי בדרך כלל מתכת, ומשמש לטיגון.

לסוג המתכת השפעה על טיב הטיגון כיוון שפיזור החום משתנה ממתכת למתכת. כאשר המחבת עשויה מחומר שפיזור החום שלו גרוע (למשל נירוסטה) מוסיפים לה תחתית מחומר אחר שפיזור החום שלו טוב (למשל נחושת).

כיום מחבתות רבות מצופות בטפלון (שמוצמד אליהן בתהליך של דחיסה בשילוב של חימום), שמונע הידבקות המזון למחבת בזמן השימוש.

ישנן מחבתות שתחתיתן מחורצת, לקבלת אפקט של צלייה על רשת (מנגל). צלייה במחבת כזו מותירה על המזון (למשל: בשר, ירק או גבינה) פסי חריכה.

בתורה, המחבת משמשת להכנת אחד מחמשת הסוגים של קרבן המנחה:

"מנחה על מחבת" מהווה מוטיב מרכזי בפיוט "ברוך אל עליון", אחד הפיוטים העיקריים בזמירות לשבת.

בעת העתיקה המחבת הייתה בנויה משני חלקי חרס הנסגרים זה על זה, כשהאחד משמש כסיר והשני כמכסה. ישנה השערה שהשם "מחבת" הוא תצליל, מן החבטה הנשמעת בעת סגירת מכסה המחבת.

השם חביתה לביצה מטוגנת, נובע ממילה זו.

מרגנית השדה

מַרְגָּנִית הַשָׂדֶה (שם מדעי: Anagallis arvensis) היא צמח חד שנתי ממשפחת הרקפתיים. בישראל נקראת מרגנית השדה גם "עין התכלת" על שם גוון הכחול-תכלת של עלי הכותרת של הפרח. באנגלית היא נקראת Scarlet pimpernel וגם Poor man's weatherglass.

נקריים

נקריים (שם מדעי: Picidae) היא משפחה בסדרת הנקראים. זוהי המשפחה הגדולה בסדרה, ולה שני נציגים בישראל: נקר סורי וסבראש מצוי.

הגדול במשפחה הוא נקר סלטי גדול (Mulleripicus pulverulentus) שאורכו 50 ס"מ ומשקלו 450 גרם, זאת בהנחה שנכחד המין נקר אימפריאלי שמגיע לאורך 60-65 ס"מ. הקטן במשפחה הוא נקר בר-חזה (Picumnus aurifrons) שאורכו 8 ס"מ ומשקלו 7 גרם.

לנקריים יש בלוטות רוק מיוחדות המסייעות לתפיסת חרקים על ידי הלשון.

צריח מחודד

צריח מחודד (אנגלית: Spire) הוא תוספת מוגבהת, לרוב בצורת חרוט או פירמידה רב-צלעית, המתנשאת בראש של מגדל או גג מבנה גבוה. מקור המילה הוא אנגלו-סקסוני, והיא גזורה מהמילה Spear שפירושה חנית. מטרתו העיקרית של הצריח היא קישוט המבנה והפגנת עוצמה ועושר.

מעשית, לצריח היו שלושה תפקידים:

לשמש כנקודת ציון עירונית.

להכיל אמצעי אזעקה שאותו ניתן להשמיע בחוזקה, כגון פעמון או אדם שקורא בקול (כמו המואזין במינרט).

לקשט את המבנה.עם זאת, עיקר שימושו של הצריח המחודד היא סמלית. סמלית, לצריחים המחודדים שני תפקידים:

להכריז על העוצמה של בוניו, מזמיניו והמקום בו נבנה. ככל שהצריח גבוה ומפואר יותר כך הוא מעיד על עוצמה רבה יותר.

לגרד את השמיים ולשאוף גבוה.אלו הן הסיבות מדוע צריחים נפוצים במבנים דתיים, ובפרט בקתדרלות וכנסיות נוצריות. מלבד ההצבעה על רוחניות בשאיפה השמיימה, הצריחים היוו גם עדות לעוצמה ולעושר של המסדר הדתי שהחזיק במבנה בהן הן נבנו. לעיתים הצריחים עוטרו בחודם בקישוט כגון צלב, סהר או שבשבת.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.