פלינדרום

פָּלִינְדְרוֹם הוא מילה, מספר, משפט או כל רצף סמלים אחר שקריאתו מימין לשמאל ומשמאל לימין היא זהה (כאשר מתעלמים בדרך כלל מסימני ניקוד, סימני פיסוק, סימני פעולות חשבון ומתווים מיוחדים אחרים). מקור המילה ביוונית: πάλιν (פַּלִין - "שוב", "הפוך") ו-δρóμος (דרוֹמוֹס - "כיוון").

פלינדרום מילולי הוא מקרה פרטי של אנגרמה ומשמש, בין היתר, לשעשועי לשון.

באימפריה הביזנטית נהוג היה לחרות על אגן טבילה (למשל בכנסיית איה סופיה) את הפליננדרום ביוונית ΝΙΨΟΝ ΑΝΟΜΗΜΑΤΑ ΜΗ ΜΟΝΑΝ ΟΨΙΝ שפירושו: רחץ חטאיך, לא רק פניך".

דוגמאות לפלינדרומים בעברית

טקסט פלינדרומי יכול לכלול כתיב מלא וכתיב חסר כאחד וגם ראשי תיבות וקיצורים. בפלינדרומים בעברית האותיות הסופיות ך, ם, ן, ץ, ף נחשבות זהות לאותיות כ, מ, נ, צ, פ בהתאמה.

מילים פלינדרומיות: אבא, אמא, מים, שמש, סוס, לול, תות. המילים הפלינדרומיות הארוכות ביותר בשפה העברית הן "ולכשתשכלו", "מכיתותיכם", "ויתומותיו", "מהילוליהם", ו"מהיסוסיהם". שמות פלינדרומיים: שלושה דורות בתנ"ך הנושאים שמות פלינדרומיים: ישי, דוד, נתן (ישי היה אבי דוד ונתן אחד מבניו). מלך יהודה, אסא, אף הוא מצאצאי ישי.

המילה הפלינדרומית הארוכה ביותר בתנ"ך היא "לאיתיאל", המופיעה בספר משלי, פרק ל', ועל שמה קרא רבי יהודה אלחריזי לספרו "מחברות איתיאל". שם אחת המחברות הוא "מחברת האותיות המתהפכות", שמכילה מספר רב של פלינדרומים. צירוף המילים הפלינדרומי הארוך בתנ"ך הוא "לאיתיאל לאיתיאל", המופיע באותו פסוק במשלי.

צירוף של שם פרטי ושם משפחה היוצרים יחד פלינדרום, הוא "נועם שמעון", וכך גם שמו של התשבצאי נדיב אבידן.

מספר דוגמאות למשפטים פלינדרומיים:

 • מִי לִמֵּד מִלִּים?
 • יֶלֶד כּוֹתֵב בְּתוֹךְ דְּלִי.
 • רֶבַע הַלַּיְלָה עָבַר.
 • מִי אָמַר שֶׁיֵּשׁ רַמָּאִים?

תור הזהב של יהדות ספרד הצטיין במשוררים ובאשפי כתיבה, שהוציאו בין היתר פנינים פלינדרומיות. להלן דוגמאות של פלינדרומים מאת רבי אברהם אבן עזרא:

 • שאלו את רבי אברהם אבן עזרא בזו הלשון:
"אָבִי, אֵל חַי שִׁמְךָ, לָמָּה מֶלֶךְ מָשִׁיחַ לֹא יָבֹא?"
 • ותשובתו:
"דְּעוּ מֵאֲבִיכֶם כִּי לֹא בּוֹשׁ אֱבוֹש, שׁוּב אָשׁוּב אֲלֵיכֶם כִּי בָא מוֹעֵד!"[1]

המשפט הבא יסודו בפסק הלכה של אברהם אבן עזרא על שאלה בקשר לזבוב שנכנס לתוך חבית דבש: האם הדבש כשר למאכל? "פרשנו רעבתן שבדבש נתבער ונשרף". (המשמעות: למדנו, זבוב הנופל לדבש מתאכל ונעלם). נוסף על כך, משפט זה הוא גם רקורסיה לשונית וגם אקרוסטיכון.

המשפט האחרון הוא פלינדרום שניתן לסדר את מילותיו בריבוע קסם מסדר 5 ואז לקוראו מימין-מעלה לשמאל-מטה או להפך, כדלהלן:
פ ר ש נ ו
ר ע ב ת נ
ש ב ד ב ש
נ ת ב ע ר
ו נ ש ר פ

דוגמה לפלינדרום לפי מילים הוא קטע מספרו של סופר המדע הבדיוני פרדריק בראון בתרגומו של עדי צמח. שם הסיפור המתורגם הוא פלינדרום לפי אותיות: "עגיל זמן; מזל יגע". עבודת התרגום הייתה אתגר של ממש, והמתרגם נדרש בה לשמר את הפלינדרום בעברית:

הפרופסור ג'ונס הרבה לְהקדיש זמן לִבעיות זמן. שנים על שנים. המשוואה של הנוסחה נתגלתה לבסוף, וכך נסתיים החיפוש. לבתו סיפר זאת הפרופסור בהתלהבות: "זמן הוא שדה. בניתי בעצמי המכוֹנָה את הזמן לשנות כָּלִיל ואף להפוך כיוון מעבר לעתיד", כך אמר. הפרופסור אז לחץ כפתור בהכריזו: "עכשיו גרמתי לזמן לזרום אחורנית לזרום לזמן גרמתי עכשיו". בהכריזו, כפתור לחץ. אז הפרופסור אמר כך: "לעתיד מעבר כיוון להפוך, ואף כָּלִיל לשנות הזמן, את המכוֹנָה בעצמי בניתי. שדה הוא זמן". בהתלהבות הפרופסור זאת סיפר לבתו. החיפוש נסתיים, וכך לבסוף נתגלתה הנוסחה של המשוואה. שנים על שנים, זמן לִבעיות זמן לְהקדיש הִרבה ג'ונס הפרופסור.

 • בספר אלבי מאת יאיר לפיד, נזכרת דמותו של קרלוס סולרק, המלך הטוב של זונדינגה. על פי הסיפור, המלך איבד פעם את שם המשפחה שלו במחסן הענקי של הארמון ומאז הוא השתמש בתור שם משפחה בשמו הפרטי בשפת הלהיפך.

פלינדרומים ארוכים בעברית

הפלינדרום הארוך ביותר בעברית (1,111 מילים, 4,224 אותיות) נוצר על ידי נעם דובב[2], ושם סיפורו פלינדרומי: "מות תום" (ובאנגלית: "Name sold, I'd lose man")[3].
דובב יצר גם את הפלינדרום השני באורכו, סיפור בשם: "יוצר מלוע שמים השמש, ה' מימש עולם רצוי", שאף הוא פלינדרום (ובאנגלית: "!Do, God")[4].

הרב יהודה (יוליוס) הירש כתב הספד פלינדרומי על אביו, רש"ר הירש, שמתחיל במילים:

הרועים וקראים בשם המה מתי אל...

ומסתיים, בהתאמה, במילים:

...לא יתמהמה, משבם יאר קומי עורה!

[5][6]

פלינדרום זה, שפורסם בסוף המאה ה-19, היה ככל הידוע, הפלינדרום הארוך ביותר בעברית במשך כ-127 שנה.

פלינדרומים בשפות אחרות

Palindrom TENET
גם את הפלינדרום "Sator Arepo tenet opera rotas" אפשר לסדר בצורת אקרוסטיכון ולקבל תוצאה זהה בכל הצדדים

אנגלית:

 • Satan, oscillate my metallic Sonatas
 • Madam, I'm Adam
 • בשנת 1914 יצר Leigh Mercer את הפלינדרום A man, a plan, a canal - Panama
 • Race Car
 • לגיבור הספר בורות של לואיס סצ'ר יש שם פלינדרומי: Stanley Yelnats (בעברית: סטנלי ילנטס). גם אביו, סבו ואבי־סבו נקראו כך בגלל הייחוד שבשם — עצם היותו פלינדרום.

גרמנית:

 • Ein Neger mit Gazelle zagt im Regen nie
 • Die Liebe ist Sieger; stets rege ist sie bei Leid
 • Eine güldne, gute Tugend: Lüge nie!

בלטינית נכתב פלינדרום בעל אופי דומה לזה של "פרשנו רעבתן...": Sator Arepo tenet opera rotas. פלינדרום זה נמצא כגרפיטי שנרשם על קיר בפומפיי בשנת 79 והוא ככל הנראה הפלינדרום העתיק בעולם הידוע כיום.

S A T O R
A R E P O
T E N E T
O P E R A
R O T A S

ברוסית כתבו פלינדרומים משוררים פוטוריסטים כמו חלבניקוב (הפואמה "ראזין") ומאיאקוסקי ואחריהם אי. סלווינסקי וסביילי גרינברג. דוגמה לפלינדרום מאת סביילי גרינברג:

Тaбор кагор рог акробат

הפלינדרום בן 19 האותיות בפינית "Saippuakivikauppias", שפירושו "מוכר סבון", נכנס לספר השיאים של גינס כמילה הפלינדרומית הארוכה ביותר שקיימת.

סוגי פלינדרומים

סימטריה באותיות

סוג הפלינדרומים הנפוץ ביותר הוא הסימטרי באותיות כמו "מילים", "לבלבל" או "איש זריז זירז שיא".

סימטריה במילים

פלינדרומים שהסימטריה בהם מתבטאת במילים. כגון "נחסם המעבר דרך הרחוב: דרך המעבר - נחסם". ישנם סיפורים המשתמשים בפלינדרום מילים כאמצעי אמנותי, למשל הסיפור "פרופסור ג'ונס"[7] מאת סופר המדע בדיוני פרדריק בראון.

סימטריה באותיות ומילים

דוגמאות:

 • "מוּם תַּחַת מוּם"
 • "הַלַּיְלָה נַגֵּן, נַגֵּן הַלַּיְלָה!"

סימטריה דו-ממדית

ריבועי קסם פלינדרומים כגון 'פרשנו רעבתן...' ו-'SATOR AREPO...' המוזכרים לעיל.
דוגמה נוספת:

 • הממשל מתעקש, מעמעם, שקעתם לשממה. בריבוע:

  ה מ מ ש ל
  מ ת ע ק ש
  מ ע מ ע מ
  ש ק ע ת מ

פלינדרומים מספריים

מספרים שספרותיהם סימטריות. לדוגמה:

 • 1,457,541
 • 999,999,999
 • 123,123,321,321
 • 663,666,366
 • 696,566,665,696

מספר חד-ספרתי הוא פלינדרום טריוויאלי.
חידות בפלינדרומים מספריים:

נתון המספר 1,356. הפכו את סדר ספרותיו וחברו את המספר שקיבלתם למספר הנתון. התוצאה שקיבלתם היא מספר פלינדרומי.
כפלו מספר מסוים המורכב מהספרה 1 בלבד בעצמו וקבלו מספר פלינדרומי - 111*111=12321.

מספר ליישרל בנוי על בדיקת תכונה זו.

עוד תכונה מעניינת היא - כל מספר פלינדרומי בעל מספר זוגי של ספרות מתחלק ב-11. כאשר הפלינדרום מורכב מספרות בסדר עולה עד אמצעו (ואחר כך בסדר יורד) התוצאה של החלוקה ב-11 גם היא פלינדרום (לדוגמה: 2345995432 חלקי 11 שווה 213272312).

כל מספר שלם חיובי יכול להכתב כסכום של שלושה מספרים פלינדרומים[8].

פלינדרומים תאריכיים

פלינדרום תאריכי הוא תאריך שמהווה פלינדרום (נהוג להתייחס בעניין זה לתאריך בתצורה מלאה של 7 ספרות במבנה dd.mm.yyyy, כאשר dd מסמלים יום בחודש, mm - חודש בשנה, ו-yyyy את השנה). דוגמאות:

 • 11.02.2011
 • 29.11.1192
 • 10.02.2001
 • 20.02.2002
 • 01.02.2010
 • 21.02.2012
 • 20:02 20.02.2002 (שמונה ושתי דקות בערב 20 בפברואר 2002).

ראו גם

לקריאה נוספת

 • Jon Agee, Go Hang a Salami, I'm a Lasagna Hog! and Other Palindromes (באנגלית)

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ "שירי אבן-עזרא", הוצאת אחיאסף, כרך א, סימן קכב.
 2. ^ רועי צ'יקי ארדפלינדרום - איך אפשר לקרוא את זה?, באתר הארץ, 28 בפברואר 2013
 3. ^ מות תום
 4. ^ יוצר מלוע שמים השמש, ה' מימש עולם רצוי
 5. ^ ההספד מופיע בראש ספרו שלרש"ר, ‏חורב, בתרגום משה זלמן אהרנזון, שנת תרנ"ג, מערכת העדות, באתר HebrewBooks
 6. ^ "הספד של ר יהודא הירש על אביו הרש"ר הירש". פילנדרום בן 248 אותיות
 7. ^ הסיפור "פרופסור ג'ונס" באתר האגודה הישראלית למדע בדיוני ופנטזיה, בתרגומו של עמנואל לוטם
 8. ^ Javier Cilleruelo, Florian Luca, Lewis Baxter, Every positive integer is a sum of three palindromes, arXiv:1602.06208 [math], 2016-02-19
1089 (מספר)

1089, אלף שמונים ותשע הוא מספר טבעי הבא אחרי 1088 ולפני 1090.

ל-1089 התכונה המעניינת שהוא תמיד התוצאה של האלגוריתם הבא:

בחישוב זה מתייחסים גם למספרים דו-ספרתיים או חד-ספרתיים כאל תלת-ספרתיים, על ידי הוספת אפסים מובילים אליהם. כלומר המספר 99 ייחשב 099, ולכן לאחר שהופכים את ספרותיו מקבלים 990.

לדוגמה: אם ניקח את המספר ונהפוך את סדר ספרותיו נקבל . נחסר את המספר הקטן יותר מהגדול יותר: . כעת נהפוך את סדר ספרותיה של התוצאה ונקבל . נחבר את שני המספרים: .

48 (מספר)

48 (במילים בלשון זכר: ארבעים ושמונָה ; בלשון נקבה: ארבעים ושמונֶה ) הוא המספר הטבעי הבא אחרי 47 והבא לפני 49.

666 (מספר)

666 הוא מספר טבעי הבא אחרי 665 ולפני 667. המספר הוא מספר משולשי, והוא סכום המספרים הטבעיים מ-1 ועד 36.

Badmotorfinger

Badmotorfinger הוא אלבומה השלישי של להקת הגראנג' סאונדגארדן שיצא לאור באוקטובר 1991.

המהדורה המוגבלת של האלבום כללה תקליטור נוסף בשם "Satanoscillatemymetallicsonatas" (או SOMMS), שהוא פלינדרום. השיר "Rusty Cage" חודש על ידי ג'וני קאש באלבומו זוכה הגראמי Unchained. הוידאו קליפ לשיר "Jesus Christ Pose", שהציג צליבה של נערה בגיל העשרה וירקות בצורת צלב, הוחרם על ידי MTV. הקליפ היווה מחאה נגד שימוש מסחרי בדמותו של ישו וב"תנוחת ישו הנוצרי" (התנוחה בה נצלב ישו). השיר עצמו נכתב למעשה כפרודיה על סולן להקת ג'יינ'ס אדיקשן, פרי פארל, שהתנהגותו מלאת החשיבות העצמית על הבמה נראתה בעיניו של כריס קורנל כיומרנית. הלהקה קיבלה איומים רבים ברצח במהלך סיבוב ההופעות הבריטי שלה מפני שאנשים רבים ראו את השיר כאנטי-נוצרי.

האלבום הגיע למקום ה-39 במצעד מכירות האלבומים של בילבורד.

EcoRI

EcoRI (מבוטא כ- "Eco R 1") הוא אנזים אנדונוקלאז שבודד מזנים של E. coli. אנזים זה הוא אנזים הגבלה המשמש את E. coli להגנה מפני בקטריופאג'ים.

בביולוגיה מולקולרית נעשה בו שימוש רב כאנזים הגבלה. הוא יוצר קצוות דביקים (מדורגים). רצף הנוקלאוטידים שאותו חותך האנזים הוא GAATTC, שהוא פלינדרום מאחר שהרצף הקומפלמנטרי הוא CTTAAG.

אוליפו

אוליפו (OuLiPo) הוא שמו של חוג סופרים ומתמטיקאים שרובם צרפתים, שנוסד בשנת 1960. שם הקבוצה הוא ראשי תיבות של כינויה הצרפתי: Ouvroir de litérature potentielle ובעברית: הסדנה לספרות פוטנציאלית (ע' ליבשיץ הציעה תרגום השומר על ראשי התיבות: אולפנא ליצירה פוטנציאלית). מטרת הקבוצה הייתה ליצור מבנים ודגמים ספרותיים חדשים שנכתבו תוך כפייה מראש של אילוצים או על פי אלגוריתמים שונים.

אילוצים (constraints) נועדו להיות מקור השראה ליצירת רעיונות, או כדבריו של ז'ורז' פרק, חבר הקבוצה, בספרו "החיים – הוראות שימוש": "מכונה ליצירת סיפורים", צורות ספרותיות שהיו קיימות, כמו ליפוגרמה (יצירה שבה אין עושים שימוש באות מסוימת) או פלינדרום וצורות אחרות שהקבוצה המציאה, שנבעו במקרים רבים מבעיות מתמטיות כמו חידת מסע הפרש, פרמוטציות וכדומה.

אנגרמה

אָנַגְרָמָה (טריפת אותיות, או שיכול אותיות) היא יצירת מילה חדשה מערבוב אותיותיה של מילה קיימת, או משפט חדש מערבוב אותיות של משפט קיים. נקראת לעיתים "חושחש".

מקור המונח הוא מיוונית. אנא = אחורנית, הפוך, וגרמה = אות.

פלינדרום מילולי הוא מקרה פרטי של אנגרמה.

אקרוסטיכון

אקרוסטיכון (מיוונית: akros קיצוני + stichos שורה; בלועזית: Acrostic) היא שיטת כתיבה של שיר או פרוזה, בה ליקוט האות הראשונה של כל מילה, שורה או בית בשיר יוצר מילה או מספר מילים, שם, אותיות האלפבית כסדרן וכדומה.

בימי הביניים נחשב האקרוסטיכון כאחד מקישוטי השיר, וככל שהאקרוסטיכון היה מורכב ומשוכלל יותר, כך הוסיף ליוקרתו של השיר ומחברו.

בעת החדשה השימוש באקרוסטיכון אינו נהוג בשירה רצינית, אם כי עודנו בשימוש בכתיבה שבאה לשעשע, כגון בברכות ליום הולדת.

שימוש נוסף לאקרוסטיכונים הוא כאמצעי לצופן - הצירוף הנוצר על ידי האותיות הראשונות הוא העיקר, והשיר משמש לו הסוואה. לשימוש זה התייחס באירוניה הסופר האירי ג'ונתן סוויפט בספר ג' של "מסעות גוליבר". האקרוסטיכון חדר אף לתוך הטוקבקים באינטרנט, לשם העברת מסר שעוקף את הביקורת של עורך האתר.

הקתדרלה הלאומית של וושינגטון

הקתדרלה הלאומית של וושינגטון (באנגלית: Washington National Cathedral), או בשמה הרשמי הקתדרלה של סנט פיטר וסנט פול (Cathedral Church of Saint Peter and Saint Paul) היא קתדרלה הנחשבת לבית התפילה הלאומי של ארצות הברית. הקתדרלה נמצאת בעיר וושינגטון די סי. הקתדרלה היא מקום מושבה של הכנסייה האפיסקופלית של מחוז קולומביה. זוהי הקתדרלה השישית בגודלה בעולם.

חידה

חידה היא בעיה המוצגת לשם שעשוע וכאתגר חשיבה.

חידונאים (יוצרי חידות) מפורסמים הם סם לויד ומרטין גרדנר האמריקאים והנרי ארנסט דודיני הבריטי, שפרסמו חידות (מתמטיות, לוגיות ואחרות) בכתבי-עת ובספרים.

טוד סולונדז

טוד סולונדז (באנגלית: Todd Solondz; נולד ב-15 באוקטובר 1959 בניוארק) הוא במאי סרטים ותסריטאי יהודי-אמריקאי.

סרטיו מתאפיינים בסאטירה אפלה, מעוררת מחשבה ומודעת חברתית.

מספר ליישרל

מספר ליישרל (Lychrel) הוא מספר טבעי שאינו יוצר פלינדרום כאשר מחברים אותו עם היפוך הספרות שלו בבסיס ספירה כלשהו וחוזרים על הפעולה. הפעולה נקראת גם אלגוריתם 196, מפני ש-196 הוא המספר הקטן ביותר החשוד כמספר ליישרל (בבסיס עשרוני) והראשון שנמצא. השם ליישרל הומצא על ידי ווד ון-לנדיגהם (Wade VanLandingham). השם הוא אנגרמה של השם של ארוסתו - שריל (Cheryll).

נאבאן

נאבאן (באירית: An Uaimh, באנגלית: Navan) היא עיר הבירה של מחוז מית' שבמזרח אירלנד, במרחק 58 קילומטר מדבלין. נאבאן היא העיר העשירית בגודל אוכלוסייתה במדינה, בשנת 2011 התגוררו בעיר 28,158 תושבים.

שמה האנגלי של העיר נקבע רשמית בשנת 1971, לאחר שהשם האירי של העיר לא השתרש בציבור באותה מידה. השם האנגלי הוא פלינדרום.

למייסדי העיר שורשים נורמניים: הברונות של נאבאן הוענקה ב-1172 על ידי הברון של ממלכת מית', יו דה לייסי, לאחד מאביריו, ג'וסלין דה אנגולו; האביר בנה מצודה במיקום זה, שהתפתחה בהמשך לעיר נאבאן.

בסמוך לעיר פועל מכרה טארה, מכרה אבץ ועופרת גדול.

נוקלאז

נוקלאז (Nuclease) הוא אנזים המסוגל לבקע קשרים פוספודיאסטרים בין נוקלאוטידים. את הנוקלאזות מקובל לחלק לאנדונוקלאזות, החותכים קשרים בתוך שרשרת פולינוקלאוטיד, ולאקסונוקלאזות, המבקעים את הקשרים בקצה השרשרת.

בסוף שנות השישים של המאה ה-20 ורנר ארבר וסטיוארט לין בודדו דוגמאות של שני סוגים של אנזימים האחראיים על הגבלת גידול של פאג'ים בחיידק Escherichia coli.‏ אחד מאנזימים אלו הוסיף קבוצת מתיל בסוף ה-DNA (מתילאז; Methylase), ואילו האחר ביקע DNA שלא עבר מתילציה במגוון מקומות לאורך המולקולה (אנזים הגבלה).

לנוקלאזות אתר הכרה ואתר חיתוך. האנזים מזהה רצף גנטי ספציפי (זה אתר ההכרה, למשל AATT באיור המצורף) ובהתאם אליו יחתוך את הרצף במיקום ספציפי (באיור המצורף, יחתוך בין שני הגדילים על גבולות אתר ההכרה). ברוב המקרים, אך לא תמיד, אתר החיתוך ימצא בתוך אתר ההכרה.

אתר ההכרה יהיה לרוב בעל רצף במבנה של פלינדרום.

החיתוך יכול לייצר "קצוות דביקים" בהם לכל גדיל שנחתך יש שארית של רצף נוקלאוטידים חד גדילי, או "קצוות כהים" בו שני הקצוות מסתיימים ברצף דו-גדילי.

דוגמאות לנוקלאזות מוכרות הם RNase A (החותך RNA חד גדילי) ו-DNase I.

סאונדגארדן

סאונדגארדן (באנגלית: Soundgarden) הייתה להקת רוק אמריקאית שנוסדה בשנת 1984 בסיאטל ,וושינגטון בידי כריס קורנל ,קים ת'איל והירו ימאמוטו שזכתה להצלחה עולמית מאסיבית בזכות שיריה המשלבים גראנג' ,רוק אלטרנטיבי ורוק ובעיקר בזכות שיריה כגון; Flower ועוד ,אך הלהיט המפורסם ביותר של הלהקה הוא "Black Hole Sun" שיצא בשנת 1994 והם אף ביצעו ויצרו שיר מקורי עבור סרט גיבורי-העל של מארוול מ-2012 ,"הנוקמים" ,תחת השם "Live to Rise".

הלהקה הייתה הלהקה הראשונה שחתמה על חוזה בחברת סאב פופ ולאחר מכן עברה ל-SST ולבסוף ב-A&M. הלהקה התפרקה ב-1997 ,חזרה לפעילות ב-2010 ולבסוף התפרקה ב-2019 באופן רשמי אחרי יותר מ-35 שנות פעילות בעקבות התאבדותו של הסולן כריס קורנל בתלייה.

סימטריה

סִימֶטְרִיָּה (מיוונית: συμμετρεῖν - למדוד ביחד) היא תחושה עמומה של הרמוניה ושיווי משקל, או מושג מתמטי מדויק, המתאפיין בדמיון עצמי, שניתנת לו הגדרה במסגרת החוקים של מערכות פורמליות, כגון גאומטריה ופיזיקה. מכיוון שיש קשר בין שתי המשמעויות, הן נדונות יחד בערך זה. ההפך של סימטריה הוא אסימטריה.

שעשועי לשון

שעשועי לשון ומשחקי מילים הם מגוון השימושים הנעשים בשפה לשם שעשוע, תוך ניצול סגולותיה של השפה. שעשועי לשון ומשחקי מילים משמשים לא רק לשם שעשוע אלא גם כאמצעי ספרותי בשירה או בפרוזה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.