פלדנקרייז

פלדנקרייז היא שיטה שמטרתה שכלול היכולת של האדם.[1] השיטה קרויה על-שם ממציאה, הד"ר לפיזיקה משה פלדנקרייז. בשכלול, התכוון פלדנקרייז לאפשר מקסימום תנועה, במינימום מאמץ, על ידי חווית קונפיגורציות תנועה מגוונות ושינוי הרגלים הטבועים במערכת העצבים מתוך ניסיון חייו של כל אדם. ככלל, השיטה פונה לכל אדם המעוניין לשפר את תפקודו הגופני והנפשי. אולם בפועל לרוב הפונים אליה צרכים מיוחדים - מצד אחד חולים למיניהם, ומצד שני מצטיינים למיניהם. כך, השיטה מוכרת לרוב מחד גיסא כענף ברפואה המשלימה או האלטרנטיבית, ומאידך גיסא כצורת אימון מתקדם לספורטאים ואמני-במה.

Moshe Feldenkrais demonstrating the structure and function of the leg
משה פלדנקרייז מסביר על מבנה ותפקוד הרגל

מקורות ללימוד השיטה

מקורות ראשוניים

כתבי משה פלדנקרייז

פלדנקרייז כתב שישה ספרים על שיטתו: הגוף והתנהגות בוגרת, פרקים בשיטתי, שכלול היכולת, מקרה נורה, העוצמה האישית, והנסתר שבגלוי. שניים מהם, העוצמה האישית והנסתר שבגלוי, נערכו וראו אור רק לאחר מותו. נוסף לספרים פרסם פלדנקרייז גם מאמרים על שיטתו. מאמרים אלה (בתוספת ראיונות שנערכו עם פלדנקרייז ותמלולי הרצאות שנתן) מכונסים בספר Embodied Wisdom: the collected papers of Moshe Feldenkrais.

חומר תיעודי

מאות מהשיעורים, פרטיים וקבוצתיים כאחד, שלימד משה פלדנקרייז מתועדים בפורמט וידאו או אודיו. השיעורים הקבוצתיים שהוקלטו אף תומללו והם זמינים גם בצורת טקסט. ניתן לרכוש את גוף החומר התיעודי ממקורות שונים, ביניהם איגוד הפלדנקרייז העולמי, והחנות Feldenkrais Resources.

מקורות משניים

פרסומים

מאות ספרים, מאמרים, בלוגים ואתרי אינטרנט עוסקים בשיטת פלדנקרייז. ניתן למצוא בהם הן חומר עיוני על השיטה, והן שיעורים מעשיים בשיטה.

מורים

נכון לשנת 2011, מספר המורים המוסמכים לשיטת פלדנקרייז בעולם כולו מוערך בכ-6,000, מתוכם כ-1,700 בגרמניה וכ-1,300 בארצות הברית.[2]

שיעור פלדנקרייז טיפוסי עם מורה אורך כשלושת רבעי שעה, ויכול להתבצע במתכונת אישית או קבוצתית. במתכונת אישית השיעור הוא בלתי-מילולי ברובו: המורה מזין את התלמיד בגירויים תנועתיים ותחושתיים ועוזר לו להבחין בהבדלי איכות בין תבניות פעולה שונות הרלוונטיות לחייו, ולהטמיע את השינויים בהם הוא חפץ. במתכונת קבוצתית מתבצע אותו הדבר בדיוק, רק שאופן ההנחיה הוא מילולי, לא פיזי.

תמצית השיטה

Moshe Feldenkrais Demonstrates Functional Integration
משה פלדנקרייז מבצע הדגמה

שיטת פלדנקרייז שמה דגש על יכולתו יוצאת הדופן של האדם (ביחס למינים אחרים) ללמוד ולפעול על-פי מה שלמד. הלימוד עליו מדובר בשיטת פלדנקרייז אינו סכולסטי או אינטלקטואלי, אלא אורגני. סוג לימוד זה תופס את חלק הארי בשנים הראשונות לחיי האדם. כך לומד האדם לזחול וללכת, למשל; ללא הדרכה, ללא חינוך פורמלי, אלא באופן ספונטני. ברוב תרבויות העולם מקובל שצורת לימוד זו חשיבותה פוחתת ככל שהאדם מתבגר, ובמקביל עולה חשיבותו של החינוך הפורמלי. שיטת פלדנקרייז גורסת, לעומת זאת, שלימוד אורגני חיוני לחיים בריאים בכל גיל, לא רק בשנות הילדות המוקדמת. דגש זה אינו גורע מחשיבותו של החינוך הפורמלי, אלא להפך: אדם בריא יותר, בעל חיוניות רבה יותר, יגיע להישגים גבוהים יותר בכל אשר יפנה (ויהנה יותר מהשגיו).[3]

בשיעור אישי בשיטה, נושא השיעור מותאם ספציפית לצרכיו של התלמיד. יש הרוצים להיפטר מכאבים שונים, יש הרוצים לשפר את יכולתם האמנותית או האתלטית, ויש המעוניינים במודעות עצמית חדה יותר ופונקציונלית יותר. בשיעור קבוצתי בשיטה נלמדים נושאים הרלוונטיים לכל אדם - יציבה, שיווי משקל, תנועה, תרגום כוונה למעשה, חידוד החוש הקינסתטי, רכישת מיומנויות באשר הן, אינטגרציה פונקציונלית. נושא-העל בכל השיעורים, אישיים וקבוצתיים כאחד, זהה: היכולת לעשות מה שרוצים בדיוק וללא תחושת מאמץ.

מושגי מפתח בשיטה

חוק ובר-פכנר

חוק ובר-פכנר מתאר תכונה פיזיולוגית יסודית של האורגניזם האנושי: היות היחס בין שינוי בעוצמת גירוי לשינוי בעוצמת תחושת הגירוי לוגריתמי. כלומר, כשעוצמת הגירוי משתנה בטור גאומטרי עוצמת תחושת הגירוי משתנה בטור חשבוני. כך, למשל, כאשר עוצמת גירוי מסוים מוכפלת פי שלושה, עוצמת תחושת הגירוי עשויה לעלות בדרגה אחת בלבד, וכן הלאה. החוק מתאר גם את המכניזם של התופעה הידועה כסַף התחושה (Differential threshold): על מנת להנמיך את סף התחושה (להיות מסוגלים להרגיש שינויים יותר ויותר קטנים) יש להנמיך את עוצמת הגירוי ההתחלתי או להגביר את עוצמת השינוי. התופעה שכיחה מאוד בחיי היומיום. לדוגמה, זאת הסיבה שבאולם הקולנוע האורות כבויים והמסך גדול: כדי שנוכל לראות אותו יותר טוב. האולם גם מבודד אקוסטית והפסקול של הסרט מושמע בווליום גבוה: מאותה הסיבה בדיוק. כדי שנוכל לשמוע את הפסקול טוב יותר. זאת גם הסיבה ששיעורי פלדנקרייז, כעיקרון, יהיו איטיים, עדינים, ויתנהלו פעמים רבות על הרצפה, בשכיבה. כל זאת כדי לנטרל במידת האפשר את כוח המשיכה ולאפשר תחושה יותר ויותר דקה, להבחין בהבדלים יותר ויותר קטנים, בניואנסים, בבני ניואנסים וכן הלאה; ההבחנה במה שעד עתה לא היה מובחן היא המאפשרת שינוי. עתה ניתן לפעול אחרת, אם רוצים. כך על-פי שיטת פלדנקרייז.

הפיכות

הפיכות (Reversibility), לפי פלדנקרייז, היא הקריטריון המעשי הראשי לבחינת איכותה של פעולה או תנועה. הפיכות פירושה שפעולה או תנועה ניתנות לשינוי - הפיכת כיוון התנועה, עוצמתה, משכה, עד כדי הפסקתה המוחלטת - ללא כל צורך בהכנה מוקדמת, כלומר בצורה חלקה לגמרי.

מחקר מדעי של שיטת פלדנקרייז

בשנת 2012 התבצעה מטעם In Tech סקירה שיטתית של מחקרים מדעיים שנושאם שיטת פלדנקרייז.[4] עורכת המחקר מצאה רק 59 מחקרים ראויים לציון, ומתוכם רק שניים העומדים בקריטריונים מדעיים מחמירים (דרגה 1). הדירוג הממוצע של גוף המחקר, לפי עורכת הסקירה, הוא 2.8 (בסקאלה של 1-5; כש-1 הוא הציון הגבוה ביותר). המחקרים שונים אלה מאלה גם בפרמטרים נוספים: גודל קבוצת המחקר, טווח הגילאים, הסוגיות הנבחנות וכו'. בין הסוגיות הנבחנות: השפעת שיעורים בשיטה על אנשים בריאים, על הסובלים מכאב כרוני, טרשת נפוצה, דיסטוניה, תסמונת קדם-ווסתית חמורה, הפרעות אכילה, פיברומיאלגיה, אלצהיימר, פציעות בעמוד השדרה או במוח, טנטונים, הפרעות נפשיות, מחלת פרקינסון, ועוד. עורכת המחקר מסכמת את ממצאיה כך: "המחקר המדעי בסוגיית האפקטיביות והבטיחות לשימוש של שיטת פלדנקרייז גדל משמעותית בעשור האחרון. התוצאות חיוביות ברובן, אך גוף המחקר עדיין קטן מאוד ולוקה בחולשות מתודולוגיות ניכרות. יש צורך בעוד מחקר רב ומדוקדק, המשלב שיטות כמותניות ואיכותניות מתאימות, לשם הערכה מקיפה ומבוססת יותר של שיטת פלדנקרייז."

ראו גם

לקריאה נוספת

פרסומים מאת משה פלדנקרייז

על שיטת פלדנקרייז

 • משה פלדנקרייז, הגוף והתנהגות בוגרת, הוצאת מכון פלדנקרייז, 1994.
 • משה פלדנקרייז, פרקים בשיטתי, הוצאת אל"ף, 1964.
 • משה פלדנקרייז, שכלול היכולת: הלכה ומעשה, הוצאת אל"ף, 1967.
 • משה פלדנקרייז, מקרה נורה: מסע בסבך המוח, הוצאת אל"ף, 1978.
 • משה פלדנקרייז, הנסתר שבגלוי: מעיקרי שיטת פלדנקרייז, הוצאת אל"ף, 1983.
 • משה פלדנקרייז, העוצמה האישית: מדריך לספונטניות, הוצאת אל"ף, 1986.
 • Body and Mature Behavior: A Study of Anxiety, Sex, Gravitation and Learning. London: Routledge and Kegan Paul, 1949; New York: International Universities Press, 1950 (softcover edition, out of print); Tel-Aviv: Alef Ltd., 1966, 1980, 1988 (hardcover edition).
 • Awareness Through Movement: Health Exercises for Personal Growth. New York/London: Harper & Row 1972, 1977; Toronto: Fitzhenry & Whiteside, 1972, 1977 (hardcover edition, out of print); Harmondsworth, Middlesex, England: Penguin Books, 1972, 1977; San Francisco: Harper Collins, 1990 (softcover edition).
 • The Case of Nora: Body Awareness as Healing Therapy. New York/London: Harper & Row, 1977 (out of print).
 • The Elusive Obvious. Cupertino, California: Meta Publications, 1981.
 • The Master Moves. Cupertino, California: Meta Publications, 1984, (softcover edition.)
 • The Potent Self. San Francisco: Harper & Row, 1985. Harper Collins, New York, 1992, (softcover edition.)
 • Embodied Wisdom: The Collected Papers of Moshe Feldenkrais, North Atlantic Books; 1 edition (August 17, 2010)

על ג'ודו והגנה עצמית

 • Jiu-jitsu. Paris: Étienne Chiron, 1934 (out of print).
 • Manuel pratique du Jiu-jitsu: la défense du faible contre l'agresseur. Paris: Étienne Chiron, 1939 (out of print).
 • ABC du Judo. Paris: Étienne Chiron, 1941 (out of print).
 • Practical Unarmed Combat. London: Frederick Warne & Co., 1941. Revised edition 1944, 1967 (out of print).
 • Judo: The Art of Defense and Attack. New York and London: Frederick Warne & Co., 1944, 1967 (out of print).
 • Higher Judo (Groundwork). New York and London: Frederick Warne & Co., 1952 (out of print). Xerox copy available from Feldenkrais Resources.

פרסומים על שיטת פלדנקרייז מאת מחברים אחרים

 • רות אלון, חזרה לתנועה טבעית בשיטת פלנדקרייז: סדנא לגב חופשי, הוצאת כנה, 1994.
 • חוה שלהב, מודעות באמצעות תנועה: 18 שיעורי תנועה על בסיס שיטת פלדנקרייז, שלהב, 2008.
 • פרומית פלדנקרייז, שיטת פלדנקרייז: שיפור עצמי בתנועה, פרולוג, 2000.
 • יוחנן ריבנרט, שיטת פלדנקרייז: הוראה באמצעות הידיים, אור-עם, 1998.
 • נעמי דורון, גוף האדם: מדריך למשתמש על-פי שיטת פלדנקרייז, קרן, 2013.
 • משה כהן-גיל, הישראלים שביקשו לרפא את העולם : פלדנקרייז, פאולה, נצח, הופה, ירושלים: כתר, 2013.
 • Eshkol Noa, 50 lessons by Dr. Moshe Feldenkrais, The Movement Notation Society, 1980.
 • Baniel Anat, Move into Life: The Nine Essentials for Lifelong Vitality, Harmony, 2009.
 • Sela Guy, Widegevity: An Appetizer for the Feldenkrais Method, Sela, 2013.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ משה פלדנקרייז, שכלול היכולת: הלכה ומעשה, הוצאת אל"ף, 1967.
 2. ^ Patricia A. Buchanan (2012). The Feldenkrais Method® of Somatic Education, A Compendium of Essays on Alternative Therapy, Dr. Arup Bhattacharya (Ed.), ISBN 978-953-307-863-2, InTech, Available from: http://www.intechopen.com/books/a-compendium-of-essays-on-alternative-therapy/the-feldenkrais-method-ofsomatic-education
 3. ^ משה פלדנקרייז, העוצמה האישית: מדריך לספונטניות, הוצאת אל"ף, 1986.
 4. ^ Patricia A. Buchanan (2012). The Feldenkrais Method® of Somatic Education, A Compendium of Essays on Alternative Therapy, Dr. Arup Bhattacharya (Ed.), ISBN 978-953-307-863-2, InTech, Available from: http://www.intechopen.com/books/a-compendium-of-essays-on-alternative-therapy/the-feldenkrais-method-ofsomatic-education
1904

שנת 1904 היא השנה הרביעית במאה ה-20. זוהי שנה מעוברת, שאורכה 366 ימים. 1 בינואר 1904 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

1984

שנת 1984 היא השנה ה-84 במאה ה-20. זוהי שנה מעוברת, שאורכה 366 ימים. 1 בינואר 1984 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

1 ביולי

1 ביולי הוא היום ה-182 בשנה (183 בשנה מעוברת) בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 183 ימים.

6 במאי

6 במאי הוא היום ה-126 בשנה (127 בשנה מעוברת) בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 239 ימים.

א' בתמוז

א' בתמוז הוא היום הראשון בחודש העשירי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום הראשון בחודש הרביעי

למניין החודשים מניסן. א' בתמוז לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני,

רביעי

ושבת, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בדז".

דוד בן-גוריון

דָּוִד בֶּן-גּוּרִיּוֹן (גְּרין) להאזנה (מידע • עזרה) ‏(16 באוקטובר 1886, י"ז בתשרי תרמ"ז – 1 בדצמבר 1973, ו' בכסלו תשל"ד) היה ראש הממשלה

הראשון של מדינת ישראל.

בן-גוריון היה איש העלייה השנייה, ממנהיגי תנועת העבודה, חבר במפלגות פועלי ציון ואחדות העבודה, מזכירה הכללי הראשון של ההסתדרות הכללית של העובדים בארץ ישראל ומנהיגה הראשון של מפא"י.

בתפקידו כיושב ראש הנהלת הסוכנות היהודית, עמד בראש הנהגת היישוב העברי בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי, ובתפקידו כיושב ראש מנהלת העם, הכריז ב-1948 על הקמת מדינת ישראל.

עם הקמת המדינה, החל לפעול למען הממלכתיות, ובזמן מלחמת העצמאות החליט על פירוק המחתרות וחתם על הפקודה להקמת צה"ל. על מנת לקיים צבא ממלכתי אחד, הורה להפגיז את האניה אלטלנה ופירק את מטה הפלמ"ח.

הוא הנהיג את מדינת ישראל כראש הממשלה וכשר הביטחון במשך עשור ומחצה עד 1963 (מלבד פסק זמן בן שנתיים, בשנים 1953–1955). בזמן כהונתו כראש הממשלה, נחתם הסכם השילומים עם גרמניה, נערך מבצע סיני, הוקם הכור הגרעיני בדימונה ונקלטו מאות-אלפי עולים. לאחר התפטרותו מראשות הממשלה ופרישתו ממפא"י, הקים ב-1965 את רפ"י. ב-1970 פרש מהחיים הפוליטיים.

דורון נבון

דורון נבון, אמן לחימה ישראלי, בן המערב הראשון שקיבל תואר מוסמך בכיר (שִיהָאן) באמנות הלחימה "בודו-טאיג'יטסו- נינג'יטסו"[דרוש מקור].

דני וקסמן

דני וקסמן (נולד ב-1936 בבית אלפא) הוא מבכירי המורים לאמנות לחימה בישראל ומורה זן בודהיזם מאסכולת הסוטו (קאודונג). וקסמן הוא בעל דרגת דאן 7 בג'ודו מטעם הקודוקאן, בית הספר הגבוה לג'ודו ביפן, והלא-יפני השני בהיסטוריה לקבל דרגה זו. בנוסף, הוא בעל דרגת דאן 15 בנין ג'וטסו מטעם הבוג'ינקאן ביפן.

האוניברסיטה העממית בתל אביב

האוניברסיטה העממית תל אביב היא מוסד להקניית "דעת, אמנות, העשרה ותרבות" שלא לצורך תואר. המוסד, מיסודם של מרטין בובר וברל כצנלסון, הוקם בתל אביב עוד לפני הקמת מדינת ישראל.

המוסד מקיים מגוון קורסים למבוגרים להעשרת ידע בתחומי פילוסופיה, לימודי ארץ ישראל, היסטוריה, כלכלה, מדעי ההתנהגות, מחשבים, ביולוגיה, גנטיקה, אמנות, ידיעת הארץ, תרבות חברה וכלכלה, בישול ועוד. ב-2009 התקיימו באוניברסיטה כ-140 חוגים קורסים במסלולים ובחוגים שונים.

במוסד פועלת מדרשה לאומנות הכוללת בתוכה מסלולים מקצועיים בציור ובפיסול. כמו כן, האוניברסיטה העממית מציעה קורסים ייעודיים לגמול השתלמות לעובדי המגזר הציבורי ולעובדי הוראה. הקורסים לבישול עוברים במסגרת בית הספר לאומנות בישול של השף אסף לשר.

באוניברסיטה פועל בית ספר לשפות המקיים קורסים שנתיים באנגלית, צרפתית, ערבית, איטלקית, ספרדית, סינית ויפנית במגוון של רמות. כמו כן מועברים קורסים ביוגה, פלדנקרייז, פילאטיס, עיצוב, חיטוב הגוף וכושר גופני באולם הספורט של האוניברסיטה.

בשנות השבעים החליטה עיריית תל אביב להרחיב את פעילותה של האוניברסיטה, והיא מינתה את הפרופסור הלל ברזל, למנהל מלווה אקדמי, ואת אהרון שמיר, למנהלה האדמיניסטרטיבי הראשון. בשנותיה הראשונות פעלה האוניברסיטה העממית תל אביב במוסדות חינוך מפוזרים ברחבי העיר, אך כשהתרחבה ומנתה אלפי סטודנטים, זכתה האוניברסיטה העממית לבניין משלה, ברחוב אנטוקולסקי בעיר.

ב-2011 הוחלט כי האוניברסיטה העממית תיסגר עקב קיצוצים בתקציב עיריית תל אביב-יפו, אשר החליטה להעביר את כל יחידת המחשוב שלה לבניין באותו מועד. פעילות האוניברסיטה העממית המתחדשת מתקיימת מאז במרכזים הקהילתיים בתל אביב במסגרת אגף קהילה, נוער וספורט של העירייה.

הבחירות לכנסת השישית

הבחירות לכנסת השישית, שהתקיימו ב-2 בנובמבר 1965, ז' בחשוון ה'תשכ"ו, עמדו בסימן העימות בין המערך לאחדות פועלי ארץ ישראל, רשימה משותפת שהוגשה בבחירות על ידי שתי המפלגות מפא"י ואחדות העבודה - פועלי ציון ושבראשה עמד לוי אשכול, ורפ"י בראשות דוד בן-גוריון. הרקע לעימות היה לכאורה חילוקי דעות בנוגע ל"פרשה". בפועל, היה העימות סביב הדחתו של בן-גוריון מהנהגת מפא"י על–ידי "דור הביניים" של המפלגה.

בתום מערכת הבחירות התברר כי למרות המאמצים הניכרים שהשקיע בן-גוריון והשקיעו "הצעירים" במפלגה, הצליח דור הביניים להדיח את המנהיג הקשיש בלי שייפגע כוחה של המפלגה. רפ"י זכתה בבחירות בעשרה מנדטים בלבד, וניצחונו של לוי אשכול היה שלם. כישלון זה הביא לקצו הפוליטי של בן-גוריון, שחדל מעתה ואילך להוות דמות פוליטית בעלת חשיבות.

מערכת בחירות זו תיזכר גם בזכות פסילת "רשימת הסוציאליסטים" על ידי ועדת הבחירות המרכזית. פסק הדין שניתן בערעורה של הרשימה בפני בית המשפט העליון, הידוע בשם "פסק דין ירדור", מהווה אחד מעמודי התווך במשפט החוקתי במדינת ישראל.

כתב המחול אשכול-וכמן

כתב המחול אשכול–וכמן הוא כתב מחול שפותח בשנת 1958 על ידי שני ישראלים: הכוריאוגרפית נועה אשכול ותלמידה אברהם וכמן (לימים פרופסור לאדריכלות).

כתב תנועה הוא מערכת סמלים המאפשרת להגדיר את תנועת הגוף האנושי. כתב התנועה אשכול-וכמן מתבסס על מערכת כדורית המחלקת את המרחב לשמונה כיוונים, כשלכל נקודה במרחב יש מיקום במערכת. על מנת לנתח את התנועות השונות מיוצג כל איבר על ידי ציר האורך שלו, כך שהגוף מותווה כמערכת צירים בדומה לאלו המחלקים את פני כדור הארץ. מערכת הסימנים מתארת את מיקומו ומסלולו של כל איבר על פני הכדור.

המרכז למחול ע"ש נועה אשכול ממוקם בחולון, ישראל.

במשך השנים השתמשו בכתב התנועה על מנת לתעד ולנתח תנועת משיטות תנועה שונות כגון: שפת הסימנים של החירשים, שיטת פלדנקרייז, סגנונות מחול וסוגי ריקוד שונים כגון בלט, מחול מודרני, ריקודי עם, תרגילי התעמלות ותנועת בעלי חיים.

יחודו של כתב התנועה הוא בשחרור המחול מתלות בסגנונות תנועה שונים. עד לפיתוחו באה ההשראה למחול מיצירה מוזיקלית או אומנות כלשהי והמחול היה בחזקת מלווה ואילו באמצעותו נפתחת בפני המחול האפשרות לעמוד בפני עצמו, ולעיתים אף להתבצע ללא מוזיקה כלל.

כתב התנועה נלמד מזה שנים רבות באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים ובסמינר הקיבוצים בתל אביב.

משה פלדנקרייז

משה פנחס פֶלְדֶנְקְרַיְיז (Feldenkrais;‏ 6 במאי 1904 – 1 ביולי 1984) הוא ממציא שיטת ההתעמלות והריפוי העצמי פלדנקרייז.

לפני שנות ה-50 שימש כמורה לג'ודו וג'ו ג'וטסו וכתב ספרים בתחום וכן עסק במחקר כפיזיקאי.

נווה אילן

נווה אילן (נְוֵה אִילָן) הוא מושב שיתופי ליד אבו גוש וירושלים, השייך למועצה אזורית מטה יהודה.

נועה אשכול

נועה אשכול (28 בפברואר 1924 – 14 באוקטובר 2007) הייתה כוריאוגרפית ישראלית, ממציאת כתב התנועה אשכול-וכמן ביחד עם תלמידה אברהם וכמן בשנות ה-50.

ספורט

ספורט הוא ענף בידור ופנאי הכולל פעילות גופנית שבה מאמנים או משפרים מיומנויות או כישורים גופניים, ושמטרתה השתתפות בתחרות, בבידור עצמי או בהנאה ודרכים אחרות. בדרך כלל הספורט יכלול פעילות גופנית מאומצת, אך יש ענפי ספורט דוגמת שחמט שאין בהם פעילות גופנית רבה. קיימים מאות ענפי ספורט, מהם הדורשים השתתפות של זוגות בלבד המתמודדים אחד נגד השני ועד כאלו המתקיימים בקבוצות או אף מאות משתתפים בו זמנית.

עד עצם היום הזה מתנהל ויכוח בין מומחי הספורט, חוקריו והמעורבים בו בצורה זו או אחרת, באשר להכללתן של פעילויות מסוימות במונח ספורט. בהקשר זה עולה השאלה לגבי הכללתם של ענפי ספורט עממיים, מיתולוגיים, אתניים ואחרים.

עמוס חץ

עמוס חץ (נולד בשנת 1933 בתל אביב) הוא כוראוגרף, רקדן, מנהל אמנותי, כותב תנועה, צייר, רשם ומייסד החוג לתנועה באקדמיה למוסיקה ומחול.

פריצת דיסק

צניחת דיסק בין-חולייתי המכונה גם פריצת דיסק, היא פציעת מאמץ חוזרני, הנגרמת לדיסק בין-חולייתי בעמוד השדרה, בשל שגרה של הרמת משאות ונשיאתם או פריקתם מהגב.

קופת חולים מאוחדת

קופת חולים מאוחדת היא קופת החולים השלישית בגודלה בישראל, המשרתת יותר ממיליון לקוחות בכל הארץ, מכל המגזרים. יו"ר הדירקטוריון שלה הוא אייל גבאי; המנכ"לית היא סיגל רוזנברג.

רפואה אלטרנטיבית - מונחים

הערך מונחים ברפואה אלטרנטיבית מספק הגדרות קצרות ומהירות למונחים ומושגים הקשורים לרפואה אלטרנטיבית.

רפואה אלטרנטיבית: זהו מונח רחב המתייחס למגוון טיפולים למחלות ולמצבים בריאותיים בהם אנשים משתמשים במקום או בשילוב עם רפואה קונבנציונלית. הבסיס התאורטי והפרקטי של טיפולים אלו שונה מזה של השיטות הרפואיות המדעיות - חלקם אינם נתמכים בהוכחות מדעיות מבוססות וחלקם עומדים בסתירה עם הידע המדעי.

רפואה משלימה: שם נוסף לרפואה האלטרנטיבית. שם זה מייצג, לדעת תומכיה, את יכולתה של הרפואה האלטרנטיבית "להשלים" את החלקים החסרים, כביכול, ברפואה הקונבנציונלית.

פלצבו - שיפור במצב החולה גם כאשר הטיפול הניתן לו הוא טיפול דמה. אפקט הפלצבו עומד לפעמים מאחורי ההקלה הזמנית עליה מדווחים מטופלים ברפואה האלטרנטיבית, על אף שטופלו בשיטות שאין בהן תועלת רפואית של ממש.

רפואה מבוססת ראיות - מעקרונות היסוד של הרפואה המודרנית, המעודדת בדיקה קפדנית של התועלת בפרקטיקות הרפואיות בהן נעשה שימוש, זאת באמצעות מחקרים מבוקרים. מרבית שיטות הרפואה האלטרנטיבית אינן עומדות בקריטריונים של הרפואה מבוססת-הראיות.

סמיות כפולה - שיטה מחמירה לעריכת ניסויים מדעיים, שמטרתה להפחית במידת האפשר את ההטיות הסובייקטיביות המודעות והבלתי מודעות העלולות לנבוע מכך שהמדען והנחקר (במקרה של נחקר אנושי) יודעים את מטרות הניסוי ואת מרכיביו. למרבית השיטות ברפואה האלטרנטיבית לא נמצאו ראיות בשיטה זו.

אוסטאופתיה: אוסטיאופתיה היא טיפול ידני לבעיות שרירים, גידים ומפרקים. האוסטיאופת מסתכל על היחסים הדינמים בין חלקי מערכת השרירים והעצמות, ולא על המפרקים בנפרד. אוסטיאופתיה מטפלת הן באזור הכאב והן באזור הסובב אותו, שאינו מתפקד כראוי וגורם לחץ על אזור הכאב. דרך האבחון והטיפול האיסטאופתי מגיעים למקור הבעיה ומונעים את חזרת הכאב.

אוריקולותרפיה: שיטה טיפולית העוסקת בדיקור אפרכסת האוזן.

איורוודה: שיטת רפואה מקיפה שפותחה בהודו לפני מעל ל-5,000 שנה. שיטה זו שמה דגש שווה על גוף, נפש ונשמה. מטרת הטיפול הוא לשחזר את ההרמוניה הטבעית של הגוף. רופא איורוודי מאבחן את הפרופיל הבריאותי של החולה דרך סוג המבנה המטאבולי, באמצעות סדרת שאלות על ההיסטוריה האישית. תוכנית הטיפול יכולה לכלול שינויים תזונתיים, תרגילי התעמלות, יוגה, מדיטציה, מסאז', צמחי מרפא ועוד.

אַלּוֹפַּתְיָה: המושג נטבע על ידי סמואל האהנמן. המונח רפואה אלופתית משמש בדרך כלל בהקשר של ביקורת כלפי הרפואה המדעית.

אסקלפיוס: האל היווני של רפואה, טיפל בחולים בעזרת בנותיו, היגניה ופנסאה.

אקופונקטורה: אקופונקטורה היא שיטת ריפוי עתיקה שפותחה בסין, והיא פועלת באמצעות החדרת מחטים דקות לנקודות מסוימות בגוף, על מנת לשפר את הבריאות ולהתמודד עם מחלות. לטענת המטפלים בשיטה זו, ישנן מעל לאלף נקודות בגוף האדם העוברות לאורך "מרידאנים" - "ערוצי אנרגיה" הקיימים, כביכול, בגוף האדם - ומשמשות לטיפול בבעיות בריאות שונות; אין כל עדות לקיומם של "ערוצי אנרגיה" אלו.

טיפולים אנרגטיים: טיפולים אלטרנטיביים הטוענים לשימוש ב"שדות אנרגיה"; אין כל הוכחה מדעית לקיומם של "שדות" אלו, ואין קשר בינם לבין המושג הפיזיקלי אנרגיה.

צ'י גונג

רייקי

הילינג

שיאצו

טאט

טיפול במגע

טיפול במגנטים

פאלם תרפי

רפלקסולוגיה

מערכות רפואה אלטרנטיביות: אלו הן שיטות של רפואה אלטרנטיבית המבוססות על מערכת או תאוריה שלמה. השיטות הבאות הן מערכות כאלו:

הומאופתיה

נטורופתיה

אוסטאופתיה

רפואה סינית

ג'ין שין

פלדנקרייז: מטרתה ללמוד לשכלל את יכולת התנועה באמצעות הרחבת "המודעות העצמית" של האדם לגופו.

ריפוי עצמי

ריפוי עצמי בתנועה: שיטה שפיתח מאיר שניידר.

שיטת קיי: שיטת ריפוי עצמי הנקראת על שם קיי וולקינשו ומבוססת על שיטות גופנפש שונות, ביניהן מדיטציה, גשטלט ושיטתה של לואיז היי. המטפלים בשיטה טוענים כי היא מסייעת בפתרון בעיות גופניות שונות ובשינוי דפוסי התנהגות על ידי שינוי מחשבתי. מוכרת בארץ בעיקר בתחומי ההריון והלידה.

שיטת אברהמסון-גישה אלטרנטיבית לגמילה מהירה מהתמכרויות שונות, מבוססת על אלמנטים מהרפואה הסינית.

שיטת בייטס: זוהי גישה אלטרנטיבית לשיפור הראייה באמצעות תרגול והרפיית העיניים, וללא שימוש במשקפיים.

"שיטת קינגסטון קליניק" (או "שיטת שטראוס", כפי שהיא מוכרת בישראל): שיטת ריפוי ואורח-חיים טבעי שנוסדה בתחילת המאה העשרים על ידי ג'יימס ס. תומסון.

תרפיית קרניוסקרל (Craniosacral Therapy): מבחינה מילולית קרניום= גולגולת, סקרום= עצם העצה (נמצאת בין שתי עצמות האגן, בהמשך לעמוד השדרה).אוסטאופתיה קרניו סקראלית היא חלק אינטגרלי מהרפואה האוסטאופתית, זו הגישה העדינה ביותר בתחום והעקרונות האוסטאופתיים חלים עליה.

למרות שמו, בטיפול הקרניו סקראל מטפלים בכל הגוף ולא רק בראש או בסקרום.

הבסיס לטיפול, הוא הקשר האנטומי של קרומי המוח שמתחברים לגולגולת, עוטפים את מוח/חוט השדרה ומתחברים שוב בסקרום.

מטרתו העיקרית של הטיפול היא לשפר את זרימת הנוזלים ובעיקר נוזל המוח והשדרה, כדי לשפר את תפקוד הגוף ומערכת העצבים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.