פלאח

פלאחערבית: فلاح) הוא כינוי בערבית לעובד אדמה. פלאחים הם תושבי הכפרים והעוסקים בחקלאות במו ידיהם במדינות ערב, ובמיוחד, הכוונה כיום, לעוסקים בחקלאות במצרים ובסוריה.

מקור המילה בשפה הערבית, ופירושה "חקלאי".

המונח "פלאחים" הפך נפוץ באזור המזרח התיכון במהלך התקופה העות'מאנית. במקור שימש המונח כדי להבחין בין אוכלוסיית הנוודים (הבדואים), שמוצאם בערב, לבין אוכלוסיית התושבים הכפריים המקומית שעסקה בחקלאות (הפלאחים). בנוסף לאוכלוסיית החקלאים במצרים המונח שימש גם לתיאור התושבים הכפריים המקומיים שעסקו בחקלאות באזור סוריה ובאזור הלבנט.

עם השנים החלו רבים להשתמש במונח בעיקר לתיאור עובדי אדמה אשר חוכרים את אדמותיהם, כלומר אינם מחזיקים בבעלות על הקרקעות אותן הם מעבדים.

העיבודים הנפוצים ביותר בקרב הפלאחים הם גידולי שעורה ודוחן. הפלאחים נוהגים לעבד את אדמותיהם בעיקר במקומות בהם ישנה קרקע פורייה ומספיק מים לצורכי השקיה.

נכון לשנת 2005, עמדה אוכלוסיית הפלאחים במצרים עמדה על קרוב ל-60 אחוזים מכלל האוכלוסייה המצרית. רוב הפלאחים במצרים ממשיכים עד היום לקיים אורח חיים צנוע בבקתות בוץ לאורך נהר הנילוס, בדומה לאורח החיים של אבותיהם הקדמונים[1]. בתחילת המאה ה-20 היה אחוז הפלאחים באוכלוסייה המצרית גבוה באופן ניכר, לפני הנהירה הגדולה של חלקים גדולים מאוכלוסיית הפלאחים לעיירות ולערים במצרים.

רוב הפלאחים בארצות דוברות ערבית הם מוסלמים, אף על פי שקיימים גם פלאחים מעטים המשתייכים לדתות אחרות אשר סיגלו לעצמם אורח חיים זהה לזה של הפלאחים המוסלמים.

GleyreFellahs
ציור של שלושה פלאחים משנת 1835
Young boy and girl harvest farm crops in Egypt
נערים פלאחים עם חמור עבודה, מצרים 2006

הערות שוליים

  1. ^ Caryll Faraldi, "A genius for hobnobbing". Al-Ahram Weekly, Issue No. 481. 11 - 17 May 2000
אילן כפיר

אילן כפיר (נולד ב-1943) הוא עיתונאי בעיתונים "מעריב", "ידיעות אחרונות" ו"חדשות", סופר ומו"ל של עיתונים בשפה הרוסית.

אל מוע'ייר (נפת רמאללה)

אל מוע'ייר (ערבית: المغيّر‎) הוא כפר פלסטיני בשומרון המשתייך לנפת רמאללה ואל-בירה של הרשות הפלסטינית. הכפר נמצא במזרח השומרון, על יד כביש אלון ובקרבת גוש שילה והכפרים ח'ירבת אבו פלאח ותורמוס עיא. לפי נתוני הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2016 מנתה האוכלוסייה בכפר 3,030 תושבים. המשפחות העיקריות בכפר הם נעסן, דאר אבו עליא, אל חאג מוחמד, אבו נעים ואבו אסף.

בלעין

בִּלעין (ערבית: بلعين) הוא כפר פלסטיני הנמצא מערבית לרמאללה ומזרחית למודיעין עילית, ב"שטח B", שבשליטה אזרחית של הרשות הפלסטינית. בכפר כ-1,800 תושבים, המתפרנסים בעיקר מחקלאות. מהכפר יוצאות דרכים לכפרים סאפא מדרום, כפר ניעמה ממזרח וחרבתא מצפון, וכן כביש נוסף לכיוון מודיעין עילית ממערב, הקטוע על ידי גדר ההפרדה סמוך ליציאה מהכפר. המשפחות ("חמולות") העיקריות בכפר הן אבו רחמה, ח'טיב ובורנאת.

הכפר התפרסם בעיקר בגלל המאבק הממושך נגד הקמת גדר ההפרדה בסמוך אליו.

הצופים הדרוזים

ארגון הצופים הדרוזים הוא תנועת נוער דרוזית הפעילה בישראל ונחשבת לתנועת הנוער הגדולה ביותר בישראל באופן יחסי לאוכלוסיית היעד שלה. בתנועה חברים כ-5,000 צופים וצופות, בעוד ששיעור הדרוזים באוכלוסייה הישראלית כולה הוא 1.5% בלבד. העובדה שהארגון הוא מסגרת א-פוליטית הופכת את הצופים הדרוזים לתנועה מקובלת מאוד במגזר.

עד לשנת 2016 נהנו הצופים הדרוזים מהנהגה דומיננטית בראשותו של ד"ר סלמאן פלאח, אשר יזם את הקמת תנועת הצופים הדרוזים בשנת 1954 ועמד בראש התנועה כמעט לכל אורך דרכה עד לשנת 2016, מספר חודשים לפני פטירתו. הארגון חבר בהתאחדות הצופים והצופות בישראל ולוקח חלק בפעילויות משותפות רבות עם שאר ארגוני הצופים בארץ ובעולם.

זאיד פלאח

ד"ר זאיד פלאח (נולד ב-29 באפריל 1965) הוא שופט בבית משפט השלום בחיפה. פלאח הוא בנו של השופט הדרוזי הראשון בישראל, פארס חמוד פלאח, והוא משמש שופט במילואים בבית דין הצבאי בחיפה, ביפו ובקסטינה. הוא היה הראשון בתפקיד שופט צבאי מקרב העדה הדרוזית. הוא משמש כיו"ר ועדת ערעורים בתיקי נכים של משרד הביטחון. הוא דוקטור למשפטים ומרצה בנושאי משפט פלילי במוסדות אקדמיים ובכנסים של לשכת עורכי הדין. פלאח שימש כיושב ראש ועדת הבחירות לכנסת ה-18 באזור עכו והגליל המערבי.

ח'ירבת אבו פלאח

ח'ירבת אבו פלאח (ערבית:خربة ابو فلاح) הוא כפר פלסטיני בנפת רמאללה ואל-בירה, הנמצא 26 ק"מ מצפון לרמאללה שבמרכז הגדה המערבית. לפי נתוני הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, אוכלוסיית הכפר מנתה 4,237 תושבים במפקד 2007.

ח'רבת אבו פלאח מנתה במפקד 1997, 2,900 תושבים. פליטים פלסטינים וצאצאיהם היוו 1.4% מהתושבים. במפקד 2007 של הלמ"ס גדלה אוכלוסיית ח'רבת אבו פלאח ל -3,966. מספר משקי הבית היה 620, כאשר בכל משק בית היו בממוצע בין שישה לשבעה חברים. נשים היוו 49% מהאוכלוסייה וגברים 51%.

האוכלוסייה בכפר מוסלמית, ויש בו שלושה מסגדים: המסגד הישן, המסגד המזרחי ומסגד אבו עוביידה. החמולות העיקריות של ח'רבת אבו פלאח הן; "אבו מארה", "אבו פלאח", "אל פוקאה", "נזל", "כסרסר"' ו"אבו חייה". מאז שנת 2000 היגרו מהכפר חמש משפחות.

חקלאי

חקלאי הוא אדם העוסקת בחקלאות, ומגדל בעלי חיים או צמחים מבויתים כמקור למזון, לביגוד ולמוצרים אחרים. המונח בדרך כלל חל על אנשים שעוסקים בשילוב של גידולי שדה, מטעים, כרמים, עופות או בעלי חיים אחרים. חקלאי יכול להיות בעל קרקע חקלאית או לעבוד כפועל על אדמות שנמצאים בבעלותם של אחרים, אך לרוב המונח מתייחס לבעל משק, בעוד העובדים בחווה/משק חקלאית מכונים בדרך כלל כעובדי משק. חקלאי המסתמך רק על מי גשמים להשקיית גידוליו עוסק בחקלאות בעל, זאת להבדיל מחקלאות שלחין בה נעשה שימוש באגירה והזרמה של מים אל השדה.

אדם העובד בחקלאות בחברה לא מתועשת, ובייחוד אנשים שעסקו בחקלאות בתקופת ימי הביניים תחת משטרים פיאודלים, מכונה איכר.

כמוס פלאח

הרב כמוס פלאח (1866, ה'תרכ"ו–19 ביולי 1941, כ"ד בתמוז ה'תש"א) היה דרשן, מקובל, דיין, מורה צדק, אב בית הדין ורבה הראשי של בנגאזי שבלוב.

כפר מאליכ

כפר מאליכ (בערבית: (كفر مالك) הוא כפר פלסטיני בדרום השומרון המשתייך לנפת רמאללה ואל-בירה. לפי נתוני הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2016 מנתה אוכלוסיית הכפר 3,567 תושבים. הוא גובל בכפר אל-מוע'ייר ממזרח, אל-מוע'ייר וח'ירבת אבו פלאח מצפון, מזרעה א-שרקיה ממערב, ועל ידי כפר דיר ג'ריר מדרום.

מזרעה א-שרקיה

מזרעה א-שרקייה (ערבית: المزرعه الشرقيّه) היא מועצה מקומית פלסטינית בנפת רמאללה ואל-בירה, הנמצאת 15 ק"מ צפונית מזרחית לרמאללה, בצפון הגדה המערבית. לפי נתוני הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2016 מנתה האוכלוסייה הפלסטינית במועצה, כ-5,752 תושבים

המועצה שוכנת בגובה של כ-950 מטר מעל פני הים, דרומית לכפר תורמוס עיא וממערב לכפרים סילוואד, כפר מאליכ, דיר ג'ריר, וח'ירבת אבו פלאח.

נחל אורן

נַחַל אורן (בערבית: ואדי פלאח) הוא נחל הזורם בהר הכרמל. תחילתו ברום 420 מטר מעל פני הים, ליד קו פרשת המים המרכזית של הכרמל באזור "חורבת מעצרה", כשני קילומטר מדרום-דרום-מזרח לעספיא. אורכו כ-14 ק"מ, והוא נשפך לים התיכון צפונית לעתלית. נחל אורן הוא הגדול באגני הניקוז המערבי של הכרמל. שטח אגן הניקוז מגיע לכ-35 קמ"ר. לאורך חלקו המערבי התחתון של אפיק הנחל עובר כביש 721 המוביל מכביש 4 עד כביש 672.

אגן הניקוז של הנחל בנוי בעיקר מסלעים מתקופת קנומן טורון כגון אבן גיר, דולומיט וקירטון וכן מספר מחשופי טוף. מרבית חלקי הנחל מאופיינים בערוץ צר ועמוק. גדות הנחל מכוסים בחורש. לאורך ערוץ הנחל הוא עובר באזורים של צמחייה טבעית, אזורים מעובדים, ואזורים המושפעים מהתערבות האדם.הצמחייה לאורך גדות הנחל מורכבת מעצי אורן ירושלים, אלון מצוי אשחר רחב עלים, שיחים ובני-שיחים כגון הרדוף הנחלים, סירה קוצנית וטיון דביק וכן מגוון עשבוניים. בנחל גדלים מספר מיני צמחים נדירים, ביניהם שושן צחור, דבשה איטלקית ודבשה הדורה.

סארי פלאח

סארי פלאח (בערבית: ساري فلاح; נולד ב-22 בנובמבר 1991 בכפר סמיע) הוא כדורגלן דרוזי-ישראלי המשחק בעמדת הבלם בקבוצת בני סכנין.

סלמאן חמוד פלאח

ד"ר סלמאן חמוד פלאח (16 בפברואר 1935 - 12 באוגוסט 2016), היה איש חינוך, סופר, היסטוריון ומייסד תנועת הצופים הדרוזים בישראל. שימש כממונה על החינוך הדרוזי שנים רבות וכסמנכ"ל משרד החינוך והתרבות. פלאח כתב מעל 80 ספרים בערבית, עברית ואנגלית, בעיקר בתחומי ההיסטוריה והחינוך.

כנער עבר לגור בחיפה, שם סיים את לימודיו התיכוניים בבית הספר הריאלי העברי בשנת 1954.

עם סיום לימודיו באוניברסיטה העברית בירושלים (1963), השלים תואר דוקטור (PhD) באוניברסיטת פרינסטון בארצות הברית (1997).

ד"ר סלמאן חמוד פלאח הטמיע את לימודי המורשת הדרוזית כחלק מתוכנית הלימודים במשרד החינוך ובהשכלה הגבוהה.

ב-2017 הוקם מרכז מורשת דרוזית על שמו בכפר הולדתו כסרא-סמיע.

פארס חמוד פלאח

פארס פלאח (בערבית: فارس فلاح; נולד ב-12 במאי 1932) הוא השופט הדרוזי הראשון, כיהן כסגן נשיא בית משפט השלום בעכו.

פלאח (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

פלאח מוסטפא בכיר

פלאח מוסטפא בַּכִּיר (באנגלית: Falah Mustafa Bakir), נולד ב-1964, הוא פוליטיקאי כורדי בכיר המכהן[דרושה הבהרה] בפועל כשר החוץ בממשלה האזורית של כורדיסטן משנת 2006.

בכיר מחזיק בתואר ראשון באנגלית וספרות מאוניברסיטת מוסול, במאסטר במדעי הפיתוח מאוניברסיטת באת' (הנמצאת בבאת', שבדרום-מערב אנגליה) וכן השלים לימודי "ניהול בכיר" בבית הספר ללימודי ממשל על שם קנדי (John F. Kennedy School of Government) שבאוניברסיטת הארוורד.

ראזי פלאח

ראזי פלאח (בערבית: غازي فلاح) הוא פרופסור לגאוגרפיה ערבי-ישראלי המלמד באוניברסיטת אקרון באוהיו, ארצות הברית.

רמאללה

רמאללה (בערבית: رام ﷲ, ראם אללה, "גובהו של אללה", להאזנה (מידע • עזרה)) היא עיר פלסטינית בהרי יהודה המשמשת כמרכז שלטוני של הרשות הפלסטינית, כבירתה דה פקטו וכמקום הפעילות העיקרי של ארגון הפת"ח. רמאללה נמצאת כ-15 קילומטר צפונית לירושלים וגרים בה כ-69,000 תושבים, נכון ל-2009. בנפת רמאללה ואל-בירה, שכוללת גם ערים הסמוכות לרמאללה, כמו אל בירה, ביתוניא וכפרים רבים נוספים, מתגוררים נכון ל-2007 כ-280,000 בני אדם.

בעיר מוסדות שלטון פלסטינים, בהם המוקטעה, מעונו הרשמי של נשיא הרשות הפלסטינית, והפרלמנט הפלסטיני.

בשנת 2005 רמאללה הייתה לעיר הראשונה ברשות הפלסטינית שבה נבחרה אישה לתפקיד ראש עיר, זאת כאשר ג'נט מיכאיל נבחרה לתפקיד.

שלום פלאח

ר' שלום פלאח (1855 - 4 בדצמבר 1936) היה משכיל עברי, מחנך, עיתונאי, מתרגם, משורר, סופר, פעיל ציוני ואיש ציבור יהודי תוניסאי.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.