פיקוד הדרום

פיקוד הדרוםר"ת: פָּדָ"ם) הוא פיקוד מרחבי בצה"ל. הפיקוד, שמפקדתו הראשית שוכנת בבאר שבע, אחראי לכל היחידות הממוקמות בגזרת עזה, הנגב, הערבה ואילת. מפקד הפיקוד הנוכחי הוא האלוף הרצי הלוי.

פיקוד הדרום
PadamLogo
תג היחידה של פיקוד הדרום
פרטים
מדינה ישראל  ישראל
שיוך Badge of the Israel Defense Forces.new.svg צבא הגנה לישראל
סוג פיקוד מרחבי
בסיס האם באר שבע
אירועים ותאריכים
מלחמות כל מלחמות ישראל
פיקוד
יחידת אם המטה הכללי
דרגת המפקד אלוף  אלוף
מפקדים מפקדי הפיקוד

מבנה ארגוני

Reliefkarte Israel

תרשים המבנה הארגוני

פיקוד הדרום
PadamLogo.svg
אלוף הרצי הלוי
 
 
ראש מטה הפיקוד
תא"ל עופר לוי
 
 
 
 
 
 
 
קצין אג"ם פיקודי
אל"ם ישראל שומר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אוגדת עזה
Logo-ugdat-gaza new.png
תא"ל אליעזר טולדנו
עוצבת אדום
Uzvat edom.png
תא"ל גור שרייבמן
עוצבת הפלדה
Logo-ugda-162.png
תא"ל סער צור
עוצבת סיני
Logo-ugda-252.png
תא"ל יניב אלאלוף
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חטיבת הגפן
אל"ם יואב ברונר
 
 
חטיבת פארן
אל"ם יצחק בן בשט
 
 
חטיבת גבעתי
אל"ם דדו בר כליפא
 
 
עוצבת
שלהבת האש

אל"ם עומר שרון
גדוד האיסוף
הקרבי נשר
 
 
גדוד האיסוף
הקרבי איתם
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
חטיבת קטיף
אל"ם לירון בטיטו
 
 
חטיבת יואב
אל"ם רז שריג
 
 
חטיבת הנח"ל
אל"ם דן גולדפוס
 
 
חטיבת שועלי מרום
אל"ם יהודה ואך
גדוד
התקשוב רעם
 
 
יחידת המודיעין
פיקוד הדרום
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
המעבדה הטכנולוגית לגילוי ואיתור מנהרות
 
 
חטיבה 460
אל"ם מורן עומר
 
 
חטיבה 401
אל"ם דודו סונגו
 
 
חטיבת הנגב
אל"ם אייל שוימר
אגד לוגיסטי
מרחבי 5005
 
 
אגד לוגיסטי
מרחבי 5006
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עוצבת התבור
אל"ם אבי כדורי
 
 
עוצבת עמוד האש
אל"ם גיא מרקיזנו
 
 
חטיבת הראל
אל"ם אופיר זילברשטיין
יחידת החימוש
המרחבית 653
 
 
יחידת המשטרה
הצבאית 392
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
עוצבת ראם
אל"ם אוהד מאור
 
 
עוצבת המחץ
אל"ם ניר רוזנברג
יחידת השלישות
פיקוד הדרום
 
 
יחידת הרפואה
פיקוד הדרום
 
 
 
 
 
 
גדוד ציוד
מכני הנדסי
 
 
בסיס אימונים
פיקודי דרום
 

מקרא:      חטיבה מרחבית;      חטיבת חי"ר;      חטיבת שריון;      אגד ארטילרי; גבול אפור מסמן חטיבת מילואים

היסטוריה

במשך שנים רבות היה אחראי פיקוד הדרום על הגנת הנגבחצי האי סיני, בעת שהיה בשליטת ישראל) מפני מצרים. פיקוד הדרום היה מעורב בכל 5 מלחמות שבין ישראל למצרים: מלחמת העצמאות (1949-1948), מבצע קדש (1956), מלחמת ששת הימים (1967), מלחמת ההתשה (1970-1968) ומלחמת יום הכיפורים (1973). ריבוי הפעילות המבצעית באזור והנטל הרב על הפיקוד גרם לתחלופה מהירה יחסית של מפקדי הפיקוד.

במהלך פעולות התגמול, בחצי הראשון של שנות ה-50, נערכו על ידי פיקוד הדרום פעולות אחדות, נגד מצרים ונגד ירדן. באמצע שנות ה-50 פורק הפיקוד משיקולי תקציב והפך למחוז דרום כחלק מפיקוד המרכז, אך הוקם מחדש לאחר חצי שנה.[1]

בעקבות מלחמת ששת הימים צורף חצי האי סיני לשטח שבשליטת פיקוד הדרום. הפיקוד נשא בחלק ניכר מעול הלחימה במלחמת ההתשה, שהחלה ב-8 במרץ 1969 ונמשכה עד 7 באוגוסט 1970. המלחמה התאפיינה בהפגזות כבדות של ארטילריה מצרית על עמדות צה"ל לאורך התעלה ופשיטות קומנדו מצריות. בתגובה הפעיל צה"ל את חיל האוויר שניסה לשתק את מקורות הירי לאורך התעלה ובשלב מאוחר יותר עבר לתקיפת מטרות רבות בעומק מצרים. בנוסף, יזמה ישראל פשיטות קומנדו ופשיטות משוריינות לשטח מצרים.

במלחמת יום הכיפורים הייתה זירת הדרום הזירה היבשתית החשובה ביותר. הצבא המצרי חצה את תעלת סואץ וערך התקפה רחבת היקף על קו בר לב. סמכות מפקד הפיקוד הופקעה מהאלוף שמואל גונן ("גורודיש") שאיבד שליטה בתחילת המלחמה בעקבות סכסוכים חוזרים ונשנים עם אלוף (מיל') אריאל שרון (שהיה קודמו בתפקיד). הממשלה מנתה בצו חירום את רא"ל חיים בר-לב, הרמטכ"ל לשעבר, כמפקד-על של חזית הדרום והוא זה שהנהיג את המלחמה שם עד לסיומה.

החל משנות ה-80, אז נחתם הסכם השלום בין ישראל למצרים, חזית הדרום מול מצרים הייתה שקטה למדי ועיקר הפעילות התמקדה בשמירה על הגבול בפני מבריחים וביטחון שוטף ברצועת עזה.

לפיקוד הדרום יש המנון, שכתב איזי מן והלחין דרור אלכסנדר: "ארץ הדרום / של אשל ושיטה / אנחנו הפיקוד / על פני הסכנה / ארץ הדרום / שקטה אך לא שקטה / אנחנו הפיקוד / שומרים על המדינה...".

האינתיפאדה השנייה

Flickr - Israel Defense Forces - IDF D9s hold drill 1a
אימון צמ"ה של "חתולי הפלדה"

באינתיפאדה השנייה היה אחראי פיקוד הדרום על המלחמה בטרור ברצועת עזה. גדר המערכת שנבנתה סביב הרצועה ב-1993 סייעה למניעת זליגה של פיגועי התאבדות מהרצועה, אך המחבלים עקפו בעיה זו באמצעות פיתוח רקטות קסאם שנורו מעל הגדר לעבר יישובי עוטף עזה והעיר שדרות. רצועת עזה - אחד המקומות הצפופים בעולם - הייתה ידועה כמעוז קיצוני של הטרור, בייחוד של החמאס והג'יהאד האיסלאמי - שם הם שלטו במחנות הפליטים והקימו תעשיית יצור אמל"ח משגשגת. עזה רוויה בנשק נ"ט ולכן יש בה סכנה גדולה לכלי רכב בעלי מיגון קל. החל משנת 2004 הלחימה ברצועת עזה נהפכה לאינטנסיבית במיוחד, וכללה סיכולים ממוקדים, פשיטות משוריינות קצרות ומלחמה עיקשת במנהרות ההברחה והתופת של המחבלים. בעקבות ריבוי פעילות הטרור ברצועה, ובייחוד המנהרות וירי הקסאמים, חישפו דחפורי חיל ההנדסה שטחים נרחבים מאוד בצפון ודרום הרצועה והרסו (לפי מספרים של ארגוני זכויות אדם) אלפי בתים. זירות העימות העיקריות ברצועה הן (מצפון לדרום) מעבר ארז, בית חאנון, מחנה הפליטים ג'בליה, חאן יוניס, ציר כיסופים, רפיח וציר פילדלפי.

בשנת 2005 היה פיקוד הדרום מעורב בביצוע תוכנית ההתנתקות שחלקה העיקרי היה פינוי כל ההתנחלויות ברצועת עזה. ב-12 בספטמבר יצא אחרון החיילים מרצועת עזה וצה"ל נערך מחוץ לגדר המערכת.

אחרי האינתיפאדה

כיום מקובל לציין את סוף האינתיפאדה השנייה ב-2005. אחרי ביצוע תוכנית ההתנתקות באוגוסט-ספטמבר 2005 המצב ברצועת עזה רק הסלים. קצב ירי הרקטות גבר, וצה"ל חזר לתקיפות אוויריות של פעילי טרור ומחסני אמל"ח. ב-25 ביוני 2006 נחטף החייל גלעד שליט ובעקבותיו יצאה ישראל למבצע גשמי קיץ שגרם נזק ואבדות לארגוני הטרור, אך לא השיג את מטרתו, בין השאר בעקבות פרוץ מלחמת לבנון השנייה בחזית הצפונית. בשנים שלאחר מכן התנהל עימות מוגבל ביישובי עוטף עזה שספגו פגיעות רקטות ופצמ"רים וברצועת עזה שם תקף צה"ל את ארגוני הטרור. ב-2008 הגיעו ישראל וחמאס להסכם רגיעה "תהדיאה", אך הוא נשבר בנובמבר 2008 ובעקבות הסלמה נוספת יצא צה"ל בסוף דצמבר למבצע עופרת יצוקה (דצמבר 2008 - ינואר 2009). ההיבט הצבאי של המבצע נוהל על ידי מפקד פיקוד הדרום האלוף יואב גלנט. במבצע גרמה ישראל נזק כבד ואבדות רבות לארגוני הטרור ובראשם לחמאס (למעלה מ-700 מחבלים נהרגו במבצע) תוך ספיגת מעט מאוד אבדות. מנגד, ישראל ספגה ביקורת בעולם על הנזק הרב שגרמה ברצועת עזה. בעקבות המבצע קטן ירי הרקטות באופן ניכר.

עד סוף 2010 שרר באזור שקט יחסי, אך המצב הסלים שוב בדצמבר 2010, אז ירה חמאס טיל נגד טנקים מדגם קורנט אל עבר טנק ישראלי. סבב הלחימה ידע הסלמות ורגיעות, כאשר באפריל 2011 רשמה מערכת כיפת ברזל יירוטים מוצלחים של רקטות גראד 122 מ"מ תקניות שנורו אל עבר אשקלון, אשדוד ובאר שבע.

ב־18 באוגוסט 2011 התרחשה מתקפת הטרור בדרום ישראל, כ-12 ק"מ מצפון לאילת, בסמוך לגבול ישראל-מצרים. מחבלים מצרים פתחו באש על אוטובוס "אגד" (קו 392) בכביש 12, ובהמשך פתחו באש (לרבות שיגור טיל נ"ט) על אוטובוס נוסף ומכוניות של אזרחים ישראלים ובכך רצחו שישה אזרחים ישראלים, ופצעו 40. בחילופי האש במהלך המרדף אחרי התוקפים נהרגו 7 מהמחבלים, חמישה חיילים מצרים וכן חייל צה"ל ולוחם ימ"מ. ישראל הגיבה לפיגועים בהתקפה של חיל האוויר לעבר מטרות של ועדות ההתנגדות העממית ברצועת עזה, אותו האשימה ישראל בתכנון הפיגוע. הפלסטינים הגיבו בירי רקטות לעבר יישובי הדרום שגרר חילופי אש שנמשכו מספר ימים.

בשנת 2012 היו שני סבבים של הסלמה:

IDF Paratroopers Operate Within Gaza (14538982609)
פיר מנהרת טרור שאותר במהלך מבצע צוק איתן

אחרי מבצע עמוד ענן שרר שקט יחסי, שהופר מדי פעם בשיגורי רקטות ופצמ"רים ובהתקפות על ציר הוברס. צה"ל הגיב באופן נקודתי להפרות וכמעט שלא ביצע פעילות צבאית התקפית בהיקף משמעותי. בחודש מרץ 2014 החל המצב להתדרדר, בירי של למעלה מ-60 רקטות על ישראל. הירי נמשך עד לתחילת יולי 2014, אז בעקבות ההסלמה והירי הגובר יצאה ישראל למבצע צוק איתן. המבצע החל ב-8 ביולי 2014, והסתיים ב-26 באוגוסט עם הפסקת אש. המבצע החל בעקבות ירי רקטי הולך וגובר מרצועת עזה לעבר אוכלוסייה אזרחית בדרום ישראל, כתגובה ל"מבצע שובו אחים" של צה"ל לאחר חטיפת שלושת הנערים ורציחתם ב-12 ביוני. בשלב הראשון כלל המבצע בעיקר הפצצות כבדות של חיל האוויר הישראלי, חיל השריון וחיל התותחנים ברצועת עזה, כשבמקביל ישראל ספגה ירי רקטי מרצועת עזה והתמודדה עם חדירה של מחבלים חמושים לשטחה שהגיעו מרצועת עזה דרך הים או דרך מנהרות. בשלב השני, שהחל ב-17 ביולי, נכנסו כוחות קרקעיים של צה"ל לרצועה, תחילה לעיירה בית חאנון, במטרה להרוס את מנהרות הטרור. בשלב שלישי, שהחל ב-5 באוגוסט הושלמה יציאת הכוחות הקרקעיים של צה"ל מרצועת עזה, אך הלחימה נמשכה במתכונת השלב הראשון. במהלך המבצע נמנו 12 ניסיונות לתיווך ולהשגת הפסקת אש, כאשר רוב הניסיונות התקבלו על ידי ישראל, אך נדחו על ידי חמאס. המבצע הסתיים לאחר 50 ימי לחימה, עם קביעת הפסקת האש.

עם תחילת המבצע נפרסו סוללות כיפת ברזל ברחבי ישראל כדי להגן גם על יישובים במרכז הארץ. במהלך המבצע נורו 4,594 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל, מתוכן 735 יורטו על ידי כיפת ברזל, 64 מהן נפלו בשטחי מגורים, 188 מהן כשלו ונפלו בתוך שטחי הרצועה ו-3,607 מהן נפלו בשטחים פתוחים. מנגד צה"ל תקף 6,231 מטרות טרור בשטחי רצועת עזה; 10,590 מבנים נפגעו בתקיפות, 4,024 מבנים נהרסו כליל עד היסוד ו-32 מנהרות טרור הושמדו בידי חיל ההנדסה הקרבית.[2]

בצד הישראלי נהרגו 67 חיילים ו-5 אזרחים, ונפצעו 1,620 חיילים ו-837 אזרחים. מבחינת הפלסטינים, מבצע צוק איתן היה קטלני ביותר: 2,203 פלסטינים נהרגו במהלך המבצע, מתוכם, בין 1,068 ל-1,408 פעילי טרור ובין 805–1473 אזרחים הרוגים, מעל ל-11,000 פלסטינים פצועים, ומעל ל-200 פעילי טרור נשבו בידי ישראל. בנוסף, עשרות פלסטינים ברצועת עזה הוצאו להורג בידי חמאס בטענה ששיתפו פעולה עם ישראל. במהלך הלחימה בין 300 אלף לחצי מיליון מתושבי הרצועה נאלצו לנטוש את בתיהם.

ב-2016 הוקמה המעבדה הטכנולוגית לגילוי ואיתור מנהרות של פיקוד הדרום, ומאז 2017 החלה בגילוי, איתור והשמדה שיטתית של מנהרות הטרור חודרת הגדר שחפרו חמאס והג'יהאד האסלאמי הפלסטיני מרצועת עזה אל תוך שטח ישראל.

מפקדי הפיקוד

       דיוקן        שם תקופת כהונה צעדים עיקריים הערות
Yigal Allon אלוף יגאל אלון 1948 - 1949  
Rabin Northern Command1957 סגן-אלוף יצחק רבין 1949 כיהן כממלא מקום לימים הרמטכ"ל ה-7 וראש הממשלה
Flickr - Israel Defense Forces - Lt. Gen. Moshe Dayan During Briefing אלוף משה דיין אוקטובר 1949 - אוקטובר 1951   לימים הרמטכ"ל ה-4
משה צדוק לרר 1948 ארכיון ההגנה אלוף משה צדוק אוקטובר 1951 - ינואר 1954  
Yaacov Peri (Prulov), December 1952 D359-119.jpeg אלוף יעקב פרי (פרולוב) 1954 כיהן כממלא מקום
צבי גילת הורביץ אלוף-משנה צבי גילת 1955
Meir Amit אלוף מאיר עמית נובמבר 1955 - אוגוסט 1956   לימים ראש המוסד
Asaf Simchoni 1953 אלוף-משנה אסף שמחוני אוגוסט - נובמבר 1956 מפקד הפיקוד בתקופת מבצע קדש, נספה בתאונת מטוס לאחר המלחמה, והועלה לדרגת אלוף לאחר מותו
Chaim Laskov אלוף חיים לסקוב נובמבר 1956 - ינואר 1958 תקופת מבצע קדש לימים הרמטכ"ל ה-5
Chaim herzog.jpeg אלוף חיים הרצוג (ממלא מקום) ינואר-יולי 1958   לימים נשיא המדינה
Avraham Yoffe1960 אלוף אברהם יפה יולי 1958 - מאי 1962  
A P 132475 0 אלוף צבי זמיר מאי 1962 - דצמבר 1965   לימים ראש המוסד
Gavish 1967 אלוף ישעיהו גביש דצמבר 1965 - דצמבר 1969 תקופת מלחמת ששת הימים
Ci-Club12 אלוף אריאל שרון דצמבר 1969 - יולי 1973 מלחמת ההתשה, מיגור הטרור ברצועת עזה לימים ראש הממשלה
Shmuel gonen אלוף שמואל גונן (גורודיש) יולי - נובמבר 1973 תקופת מלחמת יום הכיפורים
Zvi Zur - Haim Bar-Lev1961 רב-אלוף חיים בר-לב אוקטובר 1973 כיהן כמפקד חזית הדרום בתקופת מלחמת יום כיפורים (כשהיה רמטכ"ל בדימוס), אחר היותו הרמטכ"ל ה-8
GeneralIsraelTal 1970 forWikipedia אלוף ישראל טל נובמבר 1973 - ינואר 1974   אחר היותו סגן הרמטכ"ל
Flickr - Government Press Office (GPO) - ALUF AVRAHAM ADAN אלוף אברהם אדן ינואר - יולי 1974  
Kuti אלוף יקותיאל אדם יולי 1974 - מרץ 1976 מימוש הסכם הביניים בין ישראל למצרים 1975 לימים סגן הרמטכ"ל
A P 136766 0 אלוף הרצל שפיר מרץ 1976 - פברואר 1978   לימים מפכ"ל משטרת ישראל
Dan Shomron אלוף דן שומרון פברואר 1978 - ינואר 1982   לימים הרמטכ"ל ה-13
PadamLogo אלוף חיים ארז ינואר 1982 - אוקטובר 1983  
Moshe Bar Kochva Bril אלוף משה בר כוכבא (בריל) אוקטובר 1983 - פברואר 1986  
Uri Sagi 2015 אלוף אורי שגיא פברואר - אוגוסט 1986  
Yitzhak Mordechai (cropped) אלוף יצחק מרדכי אוגוסט 1986 - 1989  
Matan Vilnai אלוף מתן וילנאי 1989 - נובמבר 1994 מימוש הסכם קהיר - נסיגת צה"ל מעזה לימים סגן הרמטכ"ל
Shaul Mofaz אלוף שאול מופז נובמבר 1994 - 1996   לימים הרמטכ"ל ה-16
Shlomo Yanai (3479) (cropped) אלוף שלמה ינאי 1996 - ספטמבר 1997  
Yom-Tov Samia (cropped) אלוף יום טוב סמיה ספטמבר 1997 - 2000 פריצת האינתיפאדה השנייה
PadamLogo אלוף דורון אלמוג 2000 - יולי 2003 תקופת האינתיפאדה השנייה לימים חתן פרס ישראל
Dan Harel אלוף דן הראל יולי 2003 - אוקטובר 2005 תקופת האינתיפאדה השנייה ותוכנית ההתנתקות לימים סגן הרמטכ"ל
Flickr - Israel Defense Forces - Celebration of Rosh ha'Shana in the Southern Command (1) אלוף יואב גלנט אוקטובר 2005 - אוקטובר 2010 מבצע עופרת יצוקה
Tal Russo Aug-2011 אלוף טל רוסו אוקטובר 2010 - אפריל 2013 מבצע עמוד ענן
Major General Avi Mizrahi, General Gabi Ashkenazi, and Major General Sami Turgeman (6 September 2009) (Turgeman cropped) אלוף סמי תורג'מן אפריל 2013 - אוקטובר 2015 מבצע צוק איתן
Flickr - Israel Defense Forces - Maj. Gen. Gadi Eisenkot of North. Cmd. and Brig. Gen Eyal Zamir of Division 36 this morning at Hila Lookou אלוף אייל זמיר 14 באוקטובר 2015 - 6 ביוני 2018 העימותים בגבול ישראל-רצועת עזה (2018)
הרצי הלוי פרופיל
אלוף הרצי הלוי 6 ביוני 2018 -

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ נחמן שי, ביטחון 50 : צה"ל, קהיליית המודיעין, משרד הביטחון, אלפא תקשורת, 1998
  2. ^ מטרה אחר מטרה: האירועים המרכזיים של "צוק איתן", באתר דובר צה"ל
אברהם אדן

אברהם אַדָן ("בְּרֶן") (5 באוקטובר 1926 – 28 בספטמבר 2012) היה מפקד גייסות השריון (גי"ש) ומפקד פיקוד הדרום. אדן שירת בפלמ"ח ובצה"ל, והיה ממניפי דגל הדיו שסימל את סופה של מלחמת העצמאות.

אברהם יפה

אברהם יפה ('יופה') (22 באוקטובר 1913 – 11 באפריל 1983) היה אלוף בצה"ל, חבר הכנסת, ממייסדי התנועה למען ארץ ישראל השלמה ומנהל רשות שמורות הטבע, מקים החי בר.

אוגדת עזה

עוצבת שועלי האש, המוכרת יותר בשם אוגדת עזה (אוגדה 143), היא אוגדה מרחבית (אוגמ"ר) של צה"ל הכפופה לפיקוד הדרום ואחראית על אבטחת הגבול של ישראל עם רצועת עזה. האוגדה כוללת שתי חטיבות - צפונית ודרומית. מפקד האוגדה הנוכחי הוא תא"ל אליעזר טולדנו.

עד לביצוע תוכנית ההתנתקות שכן בסיס האוגדה בגוש קטיף, סמוך לנוה דקלים. לאחר מכן הועתק לבסיס במערב הנגב הצפוני, סמוך לקיבוץ אורים. ב-2008 הסתיימה בנייתו של בסיס חדש - מחנה רעים, שנבנה עבור האוגדה בעלות של למעלה ממאה מיליון שקלים, בסמוך לקיבוץ רעים, ומפקדת האוגדה ומפקדות החטיבות המרחביות הכפופות לה עברו לשכון בו.

המבצעים העיקריים של האוגדה ברצועת עזה בשנים האחרונות כללו את מבצע קשת בענן, מבצע ימי תשובה, ביצוע תוכנית ההתנתקות, מבצע גשמי קיץ, מבצע עופרת יצוקה, מבצע עמוד ענן ומבצע צוק איתן.

בספטמבר 2015, הוחלט לשנות את שמה של האוגדה מ"שועלי הדרום" ל"שועלי האש", ואת מספרה מ-643 ל-143, כהוקרה לעוצבת עמוד האש שפורקה בשנת 2014.

אייל זמיר (קצין)

אייל זמיר (נולד בשנת 1966) הוא אלוף בצה"ל המכהן כסגן הרמטכ"ל. קודם לכן שימש מפקד פיקוד הדרום, המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, מפקד עוצבת געש, מפקד עוצבת עמוד האש, מפקד קורס מפקדי פלוגות ומפקדי גדודים ומפקד חטיבה 7.

דן הראל

דן הראל (נולד בשנת 1955) הוא קצין צה"ל במילואים בדרגת אלוף ויו"ר דירקטוריון רכבת ישראל. כיהן בין היתר כסגן הרמטכ"ל, כנספח צה"ל בארצות הברית, כמפקד פיקוד הדרום, כראש אמ"ץ, כקצין תותחנים ראשי, וכמזכיר הצבאי לשר הביטחון איציק מרדכי, אהוד ברק. לאחר שחרורו כיהן כמנכ"ל משרד התחבורה ומנכ"ל משרד הביטחון.

הרצי הלוי

הרצל (הרצי) הלוי (נולד ב-17 בדצמבר 1967) הוא קצין בצה"ל בדרגת אלוף, המכהן כמפקד פיקוד הדרום. קודם לכן שימש ראש אמ"ן, מפקד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה, מפקד עוצבת הגליל, ראש חטיבת ההפעלה המבצעית באמ"ן, מפקד חטיבת הצנחנים, מפקד חטיבת מנשה ומפקד סיירת מטכ"ל.

הרצל שפיר

הרצל שפיר (נולד ב-10 ביולי 1929) הוא אלוף צה"ל בדימוס והמפכ"ל ה-7 של משטרת ישראל.

חיים הרצוג

חיים הֶרְצוֹג (17 בספטמבר 1918 י"א בתשרי ה'תרע"ט - 17 באפריל 1997 י' בניסן ה'תשנ"ז) היה איש צבא, פוליטיקאי, עורך דין וסופר ישראלי שכיהן כנשיאהּ השישי של מדינת ישראל בשנים 1983–1993. בין תפקידיו היה שגריר ישראל באו"ם, אלוף בצה"ל וחבר כנסת.

חיים לסקוב

חיים לסקוב (אפריל 1919 - 8 בדצמבר 1982) היה איש צבא וציבור ישראלי, ראש המטה הכללי החמישי של צבא ההגנה לישראל ונציב קבילות החיילים הראשון.

טל רוסו

טל רוסו (נולד ב-27 בספטמבר 1959, כ"ד באלול ה'תשי"ט) הוא חבר הכנסת מטעם מפלגת העבודה וקצין במילואים בדרגת אלוף. שימש מפקד מפקדת העומק, מפקד פיקוד הדרום, ראש אגף מבצעים, מפקד עוצבת הפלדה ומפקד עוצבת האש.

יואב גלנט

יואב גלנט (נולד ב-8 בנובמבר 1958 כ"ה בחשוון ה'תשי"ט) הוא חבר הכנסת, שר העלייה והקליטה וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני מטעם מפלגת הליכוד. בעבר כיהן כשר הבינוי והשיכון וחבר הכנסת מטעם מפלגת כולנו. גלנט הוא אלוף במילואים בצה"ל, בתפקידו האחרון בצבא שימש מפקד פיקוד הדרום.

היה מועמד לתפקיד הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל, במקומו של רב-אלוף גבי אשכנזי, ומינויו אושר על ידי ממשלת ישראל ה-32, אך בוטל בעקבות עתירה לבג"ץ וממצאים בדו"ח של מבקר המדינה.

יקותיאל אדם

יקותיאל (קותי) אדם (3 בנובמבר 1927, ח' בחשוון ה'תרפ"ח – 10 ביוני 1982, י"ט בסיוון ה'תשמ"ב) היה אלוף בצה"ל, ממתכנני מבצע יונתן. נפל במלחמת לבנון הראשונה.

ישעיהו גביש

ישעיהו ("שייקה") גביש (שקלאר) (נולד ב-25 באוגוסט 1925) הוא לוחם פלמ"ח, אלוף פיקוד הדרום במלחמת ששת הימים ומנכ"ל כור תעשיות.

להקת פיקוד הדרום

להקת פיקוד הדרום הייתה להקה צבאית ישראלית. בין שיריה הידועים ניתן למצוא את הלהיטים "לילה בדרום", "חיל רגלים", "ויסעו ויחנו", "אני מת", "בסיירת שקד", "להתראות" ,"שבחי מעוז", "אבשלום", "והיה ביום ההוא", "יונה עם עלה של זית", "לדרום", "מדרום תיפתח הטובה", "ארץ ישראל יפה", "מכת חשמל", "אלעד ירד אל הירדן", "לאילת" ו"וגמרנו".

בין חבריה של הלהקה לאורך השנים נמנים בין היתר יעקב בודו, אלברט כהן, ציפי שביט, אביבה אבידן, מתי כספי, נגה שלם-כהן, יונית שהם-אורון, גד אורון, דדי בן-עמי, רוני בראון, לירון נירגד, שמעון ברק, חנה לסלאו, דני גרנות, יובב כץ, יוריק בן-דוד, ציפי מור, ליליאן ברטו, נתן דטנר, רחלי חיים, חיה סמיר, רמה מסינגר, עינת ארליך, אייל בוחבוט ועוד רבים.

מאיר עמית

מאיר עמית (סלוצקי) (17 במרץ 1921 – 17 ביולי 2009) היה ראש המוסד השלישי, שר בממשלת ישראל, חבר הכנסת, אלוף בצה"ל, לוחם ומפקד בהגנה, ומנכ"ל כור תעשיות.

משה צדוק

משה צדוק (לֶרֶר) (1 ביולי 1913 – 15 במרץ 1964) היה איש "ההגנה" ואלוף בצה"ל, ראש אגף כוח אדם הראשון, אלוף פיקוד הצפון ואלוף פיקוד הדרום וראש אגף בינוי ומשק במשרד הביטחון.

סמי תורג'מן

שלמה (סמי) תורג'מן (נולד ב-11 ביולי 1964) הוא אלוף (במילואים) בצה"ל, שכיהן כמפקד פיקוד הדרום. קודם לכן שירת כמפקד חטיבה 500, כמפקד עוצבת נתיב האש, כקצין שריון ראשי, כראש חטיבת המבצעים, כמפקד עוצבת געש וכמפקד זרוע היבשה.

עוצבת הפלדה

עוצבת הפלדה (אוגדה 162), היא אוגדה משוריינת סדירה הכפופה לפיקוד הדרום של צה"ל.

מפקד האוגדה הנוכחי הוא תת-אלוף סער צור.

שמואל גונן

שמואל גונן (במקור גורודיש וכך גם כונה בציבור) (1930 - 30 בספטמבר 1991) היה מפקד חטיבת השריון 7 במלחמת ששת הימים ואלוף פיקוד הדרום במלחמת יום הכיפורים. נושא עיטור העוז.

מפקדי פיקוד הדרום (פד"ם) PadamLogo.svg
יגאל אלוןיצחק רבין (ממלא מקום)משה דייןמשה צדוקיעקב פרי (ממלא מקום)צבי גילתמאיר עמיתאסף שמחוני (ממלא מקום)חיים לסקובחיים הרצוגאברהם יפהצבי זמירישעיהו גבישאריאל שרוןשמואל גונןאברהם אדןיקותיאל אדםהרצל שפירדן שומרוןחיים ארזמשה בר כוכבאאורי שגיאיצחק מרדכימתן וילנאישאול מופזשלמה ינאייום טוב סמיהדורון אלמוגדן הראליואב גלנטטל רוסוסמי תורג'מןאייל זמירהרצי הלוי
זרועות, פיקודים ואגפּים
אגפּים אגף המבצעיםאגף המודיעיןאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקהאגף התכנוןאגף כוח האדםאגף התקשוב וההגנה בסב"ר
זרועות זרוע היבשהזרוע האוויר והחללזרוע הים
פיקודים פיקוד הצפוןפיקוד המרכז • פיקוד הדרום • פיקוד העורף
גופים נוספים יחידת בתי הדין הצבאייםהפרקליטות הצבאיתהמכללות הצבאיותדובר צה"להרבנות הצבאיתמפקדת העומקהגיס הצפוניהגיס המטכ"לי
חילות צה"ל
חילות השדה חיל הרגליםחיל השריוןחיל התותחניםחיל ההנדסה הקרביתחיל האיסוף הקרבי
חילות נוספים חיל הרפואהחיל הלוגיסטיקהחיל הטכנולוגיה והאחזקהחיל המודיעיןחיל הקשר והתקשובחיל המשטרה הצבאיתחיל משאבי האנושחיל החינוך והנוערהחיל הכללי
חילות היסטוריים חיל המדעחיל נשים
שונות
מבנה צה"לאמצעי לחימהמילואיםיחידות מובחרותמבצעיםמדיםדרגותעיטוריםכומתותתגי כובעתג יחידהדגליםדין משמעתי
Folder Hexagonal Icon.svg‏ קטגוריה • P IDF.svg ‏ פורטל צה"ל

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.