פיגוע מצובה

פיגוע מצובה היה פיגוע ירי שביצעו מחבלים בגבול הצפון בשנת 2002 ובו נהרגו שישה ישראלים.

ב-12 במרץ 2002 חדרו שני מחבלים מלבנון לשטח ישראל. באמצעות מתקן מתוחכם דמוי סולם הם הצליחו לעבור מעל גדר המערכת ולחדור לשטח מדינת ישראל מבלי שהתגלו. הם התמקמו על הר הצופה על כביש שלומי-מצובה (כביש 70), והחלו בירי נשק קל והטלת רימוני יד לעבר כלי רכב שנסעו על הכביש ובהם אוטובוס. בפיגוע זה נהרגו חמישה אזרחים וקצין צה"ל, ונפצע חבר קיבוץ מצובה. שני המחבלים חוסלו.

פיגוע מצובה
חלק מהאינתיפאדה השנייה
אנדרטה לחללי הפיגוע ליד מצובה
אנדרטה לחללי הפיגוע ליד מצובה
תאריך 12 במרץ 2002
מקום ישראל כביש 70 בין שלומי למצובה, ישראל
קואורדינטות 33°03′48″N 35°09′00″E / 33.06327222°N 35.15005556°E
סוג פיגוע ירי
הרוגים 6
פצועים 1
מבצע הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני
מספר מפגעים 2 (נהרגו)
(למפת הגליל המערבי רגילה)
West galil
 
פיגוע מצובה
פיגוע מצובה

מבצעי הפיגוע

גורמי מודיעין ישראלים הכריזו כי מדובר בפיגוע של חזבאללה, אף שארגון החזבאללה לא אישר שהפיגוע נעשה מטעמו ושהפעולה עמדה בניגוד למדיניות הרשמית של הארגון. בעקבות חתימת הסכם הסחר בין לבנון לאיחוד האירופי בשנת 2002, קיבל על עצמו ארגון חזבאללה שלא לבצע כל מתקפה מעבר לקו הכחול - הגבול הבינלאומי בין ישראל ללבנון.

בשנת 2004 נטל ארגון הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני אחריות על הפיגוע[1], במאי 2006 התפוצצה בצידון מכוניתו של מחמוד אל-מג'דוב (אבו חמזה) מזכיר הג'יהאד האיסלמי בלבנון, כנראה כתגובה על הפיגוע. ישראל לא לקחה אחריות על הפיצוץ.

הנצחה

במקום הפיגוע, בצד הכביש שלומי-מצובה, ליד הפנייה למצובה, הוצבה טבלת שיש ועליה חקוקות המילים: לזכר הנאהבים והנעימים הרוגי ארץ ישראל, ללא פירוט נוסף. בפיגוע נפצע קשה השוטר ינון כהן אשר חסם את הכביש ומנע הגעת רכבים למקום. כמו כן הסתער על המחבלים ונפצע קשה בחילופי האש. ינון קיבל את עיטור המופת על הקרבתו והצלת מאות תלמידים שהיו אמורים להגיע למקום בהסעות מבית ספר כברי, אחריו הגיע קצין צה״ל מיכאל צ'רטוק והסתער על המחבלים, תוך שהוא פוגע באחד מהם ונפצע בעצמו. מיכאל קיבל צל״ש מפקד האוגדה על חתירה למגע, אומץ לב, דבקות במשימה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ הג'יהאד האיסלמי מגלה: אנו ביצענו את הפיגוע במצובה, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 31 בינואר 2004

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.