פיאצה דל פופולו

פיאצה דל פופולואיטלקית: Piazza del Popolo) היא כיכר בעיר רומא.

משמעות השם באיטלקית המודרנית היא "כיכר העם", אך מקור השם הוא בשפה הלטינית הוא עץ הצפצפה (בלטינית: populus), ונקראה כך ככל הנראה בעקבות עץ צפצפה שגדל במקום. בפאתיה הצפוניים של הכיכר ניצבת הכנסייה האוגוסטינית סנטה מריה דל פופולו.

הכיכר ממוקמת בחלקו הפנימי של השער הצפוני בחומת אורליאנוס - בעבר השער לרומא העתיקה שנקרא היה "שער פלמינוס" (Porta Flaminia) על שמו של גאיוס פלאמיניוס, וכיום קרוי "שער פופולו" (Porta del Popolo) על שם הכיכר והכנסייה. משער זה יצאה "דרך פלמינה" (Via Flaminia), שהובילה לעיר הנמל רימיני, ונחשבה לדרך המרכזית לצפון. עד לעת החדשה, היווה מקום זה, את נקודת המבט הראשון של רומא - אליו נחשפו התיירים והמבקרים הבאים לעיר. כמו כן, התקיימו בכיכר זו הוצאות להורג, שהאחרונה שבהם התקיימה בשנת 1826.

Piazza del Popolo (Roma, Italy)
מראה הכיכר מכיוון מזרח, 1/05
פופולו02
"שער פופולו" והאובליסק והמזרקה בלב הכיכר, 12/08
Iכתבחרטומים
כתב חרטומים על גבי האובליסק המוצב במרכז הכיכר, 12/08
Iפופולו02
החזית הראשית של סנטה מריה דל פופולו, 12/08

עיצוב הכיכר

לעיצוב הכיכר הנוכחי מאפייני אדריכלות נאו-קלאסית. הכיכר המחודשת תוכננה ובוצעה בין השנים 1822-1811 על ידי האדריכל האיטלקי ג'וזפה וואלאדיר (Giuseppe Valadier). במרכז הכיכר הוצב אובליסק מצרי מתקופתו של רעמסס השני, המכונה "אובליסק פלמינו" (obelisco Flaminio). זהו האובליסק השני העתיק ביותר ברומא, ומתנשא לגובה של כ-24 מ', ויחד עם הבסיס מתנשא לגובה של כ-36 מ'. האובליסק הובא לרומא ממצרים בשנת 10 לפנה"ס בפקודתו של אוגוסטוס קיסר, והוצב במקור בקירקוס מקסימוס. האובליסק הובא לכיכר זו על ידי האדריכל הרנסאנסי דומיניקו פונטנה בשנת 1589. פעולה זו בוצעה, בעקבות התכנון העירוני החדש לרומא שהוביל האפיפיור סיקסטוס ה-5. באותה העת הוקמה גם מזרקה במרכז הכיכר, שהועתקה בשנת 1818 לכיכר ניקוסיה, ואת מקומה תפסה מזרקה בעלת מאפיינים מצריים.

מחלקה הדרומי של הכיכר יוצאות שלוש דרכים החוצות את מרכז העיר: במרכז ויה דל קורסו שיוצאת דרום-דרום-מזרחה ומסתיימת בכיכר ונציה באנדרטת ויטוריו אמנואלה השני, משמאלה ויה דל בבואינו שיוצאת דרום-מזרחה ומימינה ויה די ריפטה שיוצאת דרומה. בפאה ממנה יוצאות הדרכים ניצבות שתי כנסיות בארוקיות זהות סנטה מריה דאי מיראקולי (1681) וסנטה מריה אין מונטסנטו (1679). כנסיות אלו תוכננו על ידי האדריכל קרלו רינאלדי, והושלמו על ידי ג'ובאני לורנצו ברניני וקרלו פונטנה.

מזרקות הכיכר

משני צידי הכיכר ניצבות מזרקות מים, שעוצבו על ידי ג'ובאני סצ'ריני בשנים 1823-1822, ושהושלמו בשנת 1828 עם הצבתם של פסלים המייצגים את עונות השנה. במרכז הכיכר ניצבת "מזרקת האובליסק" (Fontana dell' Obelisco), המקיפה את האובליסק, ולמעשה מורכבת מ-4 מזרקות נפרדות.

הכיכר כיום

עד לעת האחרונה, התאפיינה הכיכר בתנועת רכבים רועשת ועמוסה ובחניוני רכבים. כיום - למעט דרך צרה לכלי רכב החוצה את הכיכר בחלקה הצפוני בלי כמעט להפריע לתנועת הולכי הרגל - פתוחה הכיכר להולכי רגל בלבד, ומהווה מוקד משיכה לתושבי העיר ולתיירים. המקום גם משמש כמקום מפגש ידוע לצעירי רומא בשעות הערב.

אובליסק

אוֹבֶּלִיסְק הוא מונומנט צר וגבוה, בעל ארבעה צדדים וקצה עליון בצורת פירמידה. מכונה לעיתים בעברית "מצבת מחט". אובליסקים קדומים נבנו מגוש סלע יחיד (מונולית).

אסקווילינו (רובע)

אסקווילינו (באיטלקית: Esquilino) הוא שמו של הרובע החמש עשר מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

סמל הרובע מתאר עץ ושלושה הרים ירוקים על רקע כסוף.

עד שנת 1921 היו שטחי הרובע חלק מרובע מונטי. בשנה זו, בשל הגידול באוכלוסיית רובע מונטי הפך אסקווילינו לרובע נפרד.

ברובע ממוקמת כיכר ויטוריו אמנואלה השני וכן הכנסיות בזיליקת סנטה קרוצ'ה אין ג'רוזלמה, סנטה ביביאנה, סנטה מריה דל בואון איוטו, סנט אנטוניו די פדובה וסנט אאוזביו.

גבעת אוונטינו

גבעת אוונטינו (באיטלקית: Aventino), גבעת האוונטין או גבעת האוונטינוס (בלטינית: Collis Aventinus) היא אחת משבע גבעות רומא.

גבעת אסקווילינו

גבעת אסקווילינו (באיטלקית: Esquilino) או גבעת אסקווילינוס (בלטינית: mons Esquilinus) היא אחת משבע גבעות רומא והמזרחית שבהן, השם ניתן בתקופה מאוחרת יחסית לשתי הגבעות: גבעת אופיוס (Mons Oppius) וגבעת סיפיוס (Mons Cispius). בכניסה לגבעה התנוסס שער אסקווילינו.

גבעת הקפיטולין

גבעת הקפיטולין או הגבעה הקפיטולינית (בלטינית: Mons Capitolinus. איטלקית:Campidoglio קמפידוליו ) היא גבעה הנמצאת בין הפורום לבין שדה מרס בעיר רומא.

הגבעה היא הגבוהה מבין שבע הגבעות של רומא, וברומא העתיקה היה ממוקם בראשה המקדש של השלשה הקפיטולינית: האלים יופיטר, יונו אשתו ומינרווה בתם.

המדרגות הספרדיות

המדרגות הספרדיות (באיטלקית: Scalinata di Piazza di Spagna) הן גרם מדרגות ברומא, בירת איטליה, המקשר בין הפיאצה די ספניה (Piazza di Spagna - כיכר ספרד) לבין הפיאצה טריניטה די מונטי וכנסיית טריניטה דיי מונטי.

גרם המדרגות הכולל 136 מדרגות נבנה במימון הדיפלומט הצרפתי סטפנו גופייר, בעלות של 20,000 סקודי בין השנים 1723–1725 במטרה לקשר בין שגרירות ספרד לוותיקן עם הכנסייה (וזה מקור השם של גרם המדרגות).

המדרגות תוכננו על ידי האדריכל פרנצ'סקו דה סאנקטיס, ושופצו מספר פעמים.

טסטאצ'יו

טסטאצ'יו (באיטלקית: Testaccio) הוא שמו של הרובע העשרים מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

הרובע נקרא על שם מונטה טסטאצ'יו הסמוך.

בעת העתיקה, שימש הרובע, הממוקם על גדת נהר הטיבר כאתר המסחר העיקרי של רומא העתיקה, והתגלו בו שרידים רבים של כלי חרס ואמפורות.

כיום משמש הרובע כרובע מסחרי ברובו, אולם בשנים האחרונות הפך לאזור בילויים ונפתחו בו מועדוני לילה רבים.

ברובע עוברת חומת אורליאנוס ונמצאת בו פרמידת קסטיוס.

לודוויזי (רובע)

לודוויזי (באיטלקית: Ludovisi) הוא שמו של הרובע השש עשר מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

סמל הרובע מתאר דרקון מוזהב על רקע אדום. דרקון זה מקורו בסמל משפחת לודוויזי אשר מרבית שטחי הרובע היו חלק מגני האחוזה שלה שנקראה וילה לודוויזי. הוילה והגנים נמכרו בסוף המאה ה-19 לממשלת איטליה, וזו מכרה אותם ליזמים על מנת שיבנו את מבני הרובע. ברובע עובר ויה ונטו היוקרתי.

סאלוסטיאנו

סאלוסטיאנו (באיטלקית: Sallustiano) הוא הרובע השבעה עשר מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

ברובע עוברת דרך ה-20 בספטמבר (באיטלקית: Via XX Settembre), שנקראת בשם זה לזכר איחוד איטליה, וכן הכנסיות סנטה מריה דלה ויטוריה וסן קמילו דה לליס.

הרובע ממוקם בשטח בו היו ממוקמים בתקופת האימפריה הרומית גני סאלוסטיוס, והם מקור שמו של הרובע.

סן סבא (רובע)

סן סבא (באיטלקית: San Saba) הוא הרובע ה-21 מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

הרובע מהווה חלק ממוניצ'יפי 1 - האזור המרכזי של רומא המודרנית, ונמצא בקצה הדרום מזרח של האזור העתיק של רומא. הרובע נקרא על שם כנסיית סן סבא הנמצאת בו. בנוסף, נמצאות ברובע הכנסיות סנטה בלבינה וסנטי נראו אי אצ'ילאו א קרקלה (הנמצאת בסמוך לשרידי מרחצאות קרקלה, הנמצאים אף הם בתחומי הרובע).

ברובע עוברת חומת אורליאנוס, ונמצאים בו השערים סן סבסטיאנו וסן פאולו שבחומה.

סנטה מריה דל פופולו

בזיליקת סנטה מריה דל פופולו (איטלקית Basilica di Santa Maria del Popolo) היא בזיליקה אוגוסטינית ברומא, השוכנת בחלקה הצפוני של פיאצה דל פופולו, בין שער פלאמיניה, שהוא אחד השערים בחומת אורליאנוס, לבין פארק פינקיו.

משמעות שמה של הכנסייה הוא "מרים הקדושה של העם", אך משמעותה המקורית של המילה "פופולו" הייתה "עצי צפצפה". פיאצה דל פופולו קרויה על שם הכנסייה.

האפיפיור פסקליס השני בנה במקום קפלה בשנת 1099. בשנת 1227, בתקופת גרגוריוס התשיעי, הפכה הקפלה לכנסייה וניתנה למסדר האוגוסטיני במחצית הראשונה של המאה ה-13. בשנים 1472-1477 עברה הכנסייה שיפוץ, ובשנים 1655-60 עיצב ברניני את חזיתה בסגנון הבארוק, לפי בקשת האפיפיור אלכסנדר השביעי.

בכנסייה אחת עשרה קאפלות. הבולטות שבהן הן קאפלת צ'רסי, ובה יצירות של קאראווג'ו ( "צליבת פטרוס הקדוש", ו"ההתגלות בדרך לדמשק") ושל אניבאלה קאראצ'י, וקאפלת קיגי, שעוצבה בידי רפאל, ובה פסלו של ברניני "חבקוק והמלאך". בקאפלת קיגי קבורים כמה מבני משפחת הבנקאים קיגי (בהם אגוסטינו קיגי).

הכיפה מעוטרת בפסיפס "בריאת העולם" מעשה ידי רפאל.

סנטה מריה סופרה מינרווה

הבזיליקה סנטה מריה סופרה מינרווה (בלטינית: Basilica Sanctae Mariae supra Minervam, באיטלקית: Basilica di Santa Maria sopra Minerva) היא אחת מהכנסיות החשובות והידועות ברומא.

פיאצה נאבונה

פיאצה נאבונה (באיטלקית: Piazza Navona) היא כיכר מרכזית בלבו של האזור התיירותי של רומא. את הכיכר בנה כמונומנט ברניני, האדריכל הגדול של התקופה, עבור משפחת האפיפיור אינוקנטיוס העשירי. הכיכר נבנתה על הריסות האצטדיון של דומיטיאנוס מהמאה הראשונה. היא מיצירות אדריכלות הבארוק הבולטות בעיר.

צורת הכיכר אליפטית, כשל זירת מרוצי הסוסים שעל חורבותיה הוקמה. במרכז הכיכר נמצאת מזרקת ארבעת הנהרות, שגם אותה עיצב ברניני.

בכיכר שלוש מזרקות, אחת מהן היא מזרקת ארבעת הנהרות. מסביב לפיאצה חנויות רבות. בצידה השמאלי בתי קפה וכנסיות.

מהפיאצה ארבעה פתחים. האחורי מוביל לסמטה בעלת חנויות, הימני לפנתאון, הקדמי לרחוב הראשי והשמאלי מוביל לרחוב נוסף.

פראטי (רובע)

פראטי (באיטלקית: Prati) הוא שמו של הרובע העשרים ושנים מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

לוגו הרובע מתאר את טירת סנטאנג'לו אף שזו אינה נמצאת ברובע, ונמצאת למעשה ברובע בורגו הגובל ברובע פראטי מדרום.

בדומה לרובע טרסטוורה ולרובע בורגו רובע פראטי אינו שייך למוניצ'יפיו I אלא למוניצ'יפיו 17 מבחינה אדמיניסטרטיבית.

בין האתרים שברובע נמצאים כיכר קאבור ובתי המשפט של רומא.

צ'ליו (רובע)

צ'ליו (באיטלקית: Celio) הוא שמו של הרובע התשעה עשר מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

סמל הרובע מתאר ראש של אפריקאי, שלראשו קסדה עם חטי פילים. הסמל מתאר פסל שהתגלה בשטחי הרובע, ברחוב שנקרא כיום (לאחר גילוי הפסל) ויה קאפו ד'אפריקה (דרך הראש האפריקאי).

ברובע נמצאות כנסיות רבות בהן סן ג'ובאני א פורטה לטינה, סן ג'ובני אין אולאו, סן גרגוריו מאניו, סנטה מריה אין דומניקה, סנטו סטפנו רוטונדו, סנטי ג'ובני א פאולו, סנטי קווטרו קורונאטי וכן אתרים בעלי חשיבות רבים ובהם קשת קונסטנטינוס, קשת דולאבלה, הקולוסאום ווילה צ'לימונטנה.

קולונה (רובע)

קולונה (באיטלקית: Colonna) הוא הרובע השלישי מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

משמעות שמו של הרובע הוא "עמוד" - המתייחס לעמוד מרקוס אורליוס הנמצא במרכז הרובע, בכיכר קולונה. בהתאם, סמל הרובע מתאר עמוד (משמעות שם הרובע) כסוף על רקע אדום.

קמפיטלי

קמפיטלי (באיטלקית: Campitelli) הוא שמו של הרובע העשירי מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

סמל הרובע מתאר ראש שחור של דרקון על רקע לבן. מקור הסמל באגדה אל האפיפיור סילבסטר הראשון שהרג את הדרקון ששכן בפורום רומאנום.

מקור שם הרובע, ככל הנראה בעיוות שמה של גבעת הקפיטולין. סברה אחרת היא שמקור השם בביטוי הלטיני: "קמפוס טלוריוס" (בלטינית: campus telluris - "שדה חפור" או "שדה אדמה").

רגולה (רובע)

רגולה (באיטלקית: Regola) הוא שמו של הרובע השביעי מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

מקור השם במילה "ארנולה" (בלטינית: Arenula) שמשמעה "חול רך" וזה בכלל החול שנותר באזור לאחר ההצפות שנגרמו על ידי נהר הטיבר, שהרובע נמצא לחופו.

לוגו הרובע מתאר צבי רץ.

שדה מרס

שדה מרס (בלטינית: Campus Martius - "קמפוס מארטיוס", באיטלקית: קאמפו מארציו), הוא שמו של אזור ששטחו כשני קילומטר רבוע במרכז העיר רומא. המקום המשוער של שדה מארס הוא: מצפון - החל

מגבעת הקווירינאליס, היכן שכיום נמצא ארמון הקווירינל - מעונו הרשמי של נשיא איטליה, עד לדרום בשיפוע של גבעת פינצ'ו, אשר בבסיסה מצויה פיאצה דל פופולו, בתוואי של ויה דל קורסו. השדה תוחם על ידי גבעת הקפיטולין ונהר הטיבר.

האזור קרוי על שם שדה במיתולוגיה הרומית אליו הלכו הגיבורים הרומיים לאחר מותם.

Flag of Rome.svg רומא
רובעי רומא אסקווילינובורגוצ'ליוטסטאצ'יוטרסטוורהטרווילודוויזימונטירגולהריפהסאלוסטיאנוסן סבאפראטיסנט'אאוסטאקיוסנטאנג'לופאריונהפונטהפיניהקאסטרו פרטוריוקולונהקמפו מרציוקמפיטלי
Colosseum in Rome-April 2007-1- copie 2B
אתרים מרכזיים קולוסיאוםמזרקת טרוויכיכר ונציה • פיאצה דל פופולו • פיאצה נאבונהפורום רומאנוםהמדרגות הספרדיותהפנתאון
כנסיות הבזיליקות הפטריארכליותבזיליקת סנטה מריה מג'ורה * בזיליקת יוחנן הקדוש בלטראנו * סנטה מריה דל פופולוסנטה מריה סופרה מינרווהבזיליקת פאולוס הקדוש מחוץ לחומותסנטה מריה דיי מיראקולי וסנטה מריה אין מונטסאנטו
הוותיקן בזיליקת פטרוס הקדושהקפלה הסיסטיניתטירת סנטאנג'לו
שבע גבעות רומא גבעת האוונטיןגבעת אסקווילינוגבעת וימינאליסגבעת הפאלאטיוםגבעת הקווירינאליסגבעת הקפיטוליןגבעת קאיליוס
אחר נהר הטיבריהדות רומאאי הטיברכביש הטבעת של רומאספיאנצה – אוניברסיטת רומא
פורטל רומא

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.