פודקאסט

פודקאסטאנגלית: Podcast; על פי החלטות האקדמיה ללשון העברית: הֶסְכֵּת) הוא מעין תוכנית רדיו או טלוויזיה, המופצים באינטרנט באמצעות מנוי חינמי או בתשלום, וניתן להאזין להם בכל זמן ובכל מקום (Radio-On-Demand).

השם

המילה "פודקאסט" מורכבת משתי מילים: ה-Pod נגזר מנגן המדיה של Apple - האייפוד – iPod. חברת אפל ויתרה על השימוש במילה הגנרית (ללא האות i).[1] ה-Cast הוא קיצור של המילה Broadcast (שיטות הפצה בתקשורת נתונים). הרעיון הוא חיבור השידור אל ה-iPod.

בשנת 2005, נבחרה המילה "פודקאסט" ל"מילת השנה" על ידי המילון האנגלי של אוקספורד.

בדצמבר 2017 הודיע תאגיד השידור הישראלי, בליווי המזכירות המדעית של האקדמיה ללשון העברית שהוא מחפש תרגום עברי למילה פודקאסט ופנה לציבור להגיש הצעות.[2] מעל 1,200 אנשים נענו לפנייה ושלחו הצעות ובסופו של דבר נבחרה המילה הֶסְכֵּת.[3] המילה נבחרה בשל הדמיון למילה הוותיקה תסכית.

היסטוריה

PodcastingProcess
תיאור סכמטי של פודקאסט אודיו

דייב ויינר , ממפתחי פרוטוקול ה־RSS הוא הראשון שגרם לאוטומציה של התהליך, משלב פרסום השמע על ידי הפודקאסטר ועד העתקתו לנגן ה־MP3 של המאזין. אדם קרי , מיליונר היי־טק בהווה ושדרן ב־MTV בעבר, הוא מאלו שהפכו את תופעת הפודקאסטים לפופולרית.[דרוש מקור] לתוכניתו Daily Source Code מנויים מאות אלפי מאזינים מכל קצוות תבל ואתר Podshow שבבעלותו היה בעבר אחת מרשתות הפודקאסטים המובילות.

השמעתם של שירים ידועים בפודקאסטים מהווה הפרה של זכויות יוצרים. כאלטרנטיבה, הוקמה ה־Podsafe Music Network, המרכזת שירים אשר השמעתם בפודקאסטים מותרת, בחינם או תמורת תשלום נמוך מצד הפודקאסטר. ברשת זו ניתן למצוא מגוון עשיר מאוד של שירים מכל הסגנונות.

מאז אמצע העשור הראשון של המאה ה-21 משדרים אלפי אנשים פרטיים פודקאסטים בתדירויות שונות ובנושאים רבים. במקרים רבים, אנשים אלו הם מומחים בתחומם - החולקים את הידע והאג'נדה האישית שלהם עם מאזיניהם. תוכניות רבות עשויות ברמה מקצועית לחלוטין, המתחרה ברמה של תוכניות רדיו ידועות. יש אף תחנות רדיו ידועות המפיצות תוכניות נבחרות בתור פודקאסטים. ניתן למצוא תוכניות העוסקות במוזיקה, טכנולוגיה, דת, מדע, ספורט, עסקים, איכות הסביבה, חדשות, חינוך, בריאות, ועוד. הפצת וידאו בפודקאסטים צוברת תאוצה הולכת וגוברת, עם חדירתם לשוק של מכשירים ניידים המסוגלים להציג תכנים אלו. לפי מחקרים שפורסמו בארצות הברית ב-2019 מעל 50% מהאוכלוסייה בארצות הברית שמעו לפחות פעם אחת פודקאסט, והחשיפה לפודקאסטים היא במגמת עלייה.[4]

בישראל

הפודקאסט הראשון בישראל היה "ברכה גולשת", אותו הגישה ב-2004 העיתונאית והמוזיקאית עדי עליה.[5][6] חלוצי פודקאסט נוספים היו האחים זיו וניר קיטרו עם תוכניתם 'מופע השוליים של קיטרו',[7] ורן יניב הרשטיין עם 'גיקים'.

החדירה של פודקאסטים לישראל הייתה איטית, אך החל משנת 2017 צבר התחום הכרה ופופולריות הולכים וגוברים, בזכות כניסתם לתחום של גופי שידור גדולים כגון אתר וואלה, רדיו תל אביב, תאגיד כאן והטלוויזיה החינוכית, לצד פודקאסטים עצמאיים כמו על כתפי גמדים, קטעים בהיסטוריה או רשת הפודקאסטים של "עושים היסטוריה" - הכוללת בתוכה פודקאסטים בנושאים פוליטיקה, תנ"ך, ספורט וטכנולוגיה.

נכון לשנת 2019 פעלו למעלה מ-300 פודקאסטים בעברית[8].

טכנולוגיה ושימושים

ניתן לראות בפודקאסט כסוג של רדיו אינטרנטי אשר מנותק ממגבלות המקום והזמן (Radio-On-Demand). מבחינת תוכן, אין הבדלים מהותיים בין פודקאסטים ובין סוגי רדיו מסורתיים (כגון רדיו FM): עיקר החדשנות בפודקאסטים הוא באופן הפצתם.

יוצרים

יוצר הפודקאסט מקליט את התוכנית ועורך אותה. התוצר הסופי של העריכה הוא קובץ קול (לרוב MP3 או AAC) המכיל תגיות (MP3 Tags) ובהן מידע כדוגמת שם הפודקאסט, שם הפרק הספציפי, תמונה ועוד. היוצר מעלה את קובץ הקול לשרות אחסון קבצים ברשת (כדוגמת Libsyn, Podbean ו-iCast). לאחר מכן מעדכן היוצר את ערוץ ה-RSS של התוכנית בדבר זמינותו של פרק חדש (רוב שירותי אחסון הקבצים מציעים גם ערוץ RSS מובנה).

מאזינים

כדי לקבל עדכון על זמינותו של פרק חדש, על המאזין להיות מנוי על ערוץ ה-RSS של התוכנית לה הוא מבקש להאזין. ניתן להרשם לערוצי RSS במגוון דרכים, כתלות במכשיר דרכו מעוניין המאזין להאזין לפודקאסט. תוכנות המאפשרות להרשם לפודקאסטים ולהאזין להם מכונות Podcast Catchers.

 • במחשבי Windows: באמצעות תוכנות כגון gPodder, MediaMonkey ו-iTunes.
 • במכשירי iOS ישנה אפליקציית "פודקאסטים" מובנית בכל המכשירים.
 • במכשירי Android: באמצעות אפליקציות כגון Podcast Addict, Pocket Casts, Stitcher סאונקלאוד ועוד.

עם עדכון ערוץ ה-RSS בדבר זמינותו של פרק חדש, יכול המאזין להקשיב לו מיידית - או להוריד את הקובץ ולהאזין לו במועד מאוחר יותר. במרבית המקרים מכיל ערוץ ה-RSS גם את רשימת פרקי העבר של הפודקאסט, כך שניתן להאזין גם לפרקים שיצאו לאור בעבר.

בדומה לתכני טלוויזיה לפי דרישה (Video-On-Demand) גם הפודקאסטים מאפשרים למאזין לבנות לעצמו את לוח השידורים המתאים להם מבחינת טעם אישי ותחומי עניין, ולהתנתק מלוח השידורים המוכתב באמצעי התקשורת המסורתיים (שהם "ליניאריים" - דהיינו, תוכנית רודפת תוכנית). יש האומרים כי פודקאסטים מסייעים ל"דמוקרטיזציה" של הפצת תוכניות רדיו וטלוויזיה, כשם שבלוגים מסייעים ל"דמוקרטיזציה" של הפצת המילה הכתובה.

וידאוקאסטים

ניתן להפיץ גם תוכני וידאו באותה שיטת הפצה כמו פודקאסט קולי. תוכן וידאו המופץ כקובץ (למשל, MP4) באמצעות ערוץ RSS מכונה "וידאוקאסט". על אף שבשנים הראשונות לאחר המצאת הפודקאסטים היו הווידאוקאסטים נפוצים למדי - זמינותן של פלטפורמות וידאו חינמיות כגון YouTube הפכה את הווידאוקאסטים לנדירים יותר ויותר, והם מהווים אחוז זניח יחסית מכלל התכנים המופצים כפודקאסט.

אתגרי מדידה

אחד האתגרים הבולטים בעולם הפודקאסטים כיום הוא מדידת כמות ההאזנות לתוכנית ו\או לפרק. בעוד שבעולם הטלוויזיה והרדיו פותחו במרוצת השנים כלי מדידה המקובלים על התעשייה כולה (לדוגמה, מדד נילסן) - בתחום הפודקאסטים עדיין אין מדד דומה המקובל על כל השחקנים המרכזיים בענף. הגורם המרכזי המונע אימוץ של מדד שכזה הוא המספר הגדול של יוצרי פודקאסטים מסחריים ועצמאיים (כ-300 אלף בארצות הברית לבדה, על פי הערכות מ-2017) והאמצעים הרבים שבהם ניתן להאזין לפודקאסטים: מטלפונים חכמים, דרך טלוויזיות חכמות ועד עוזרות אישיות כדוגמת Amazon Alexa וכיוצא בזה. העדרו של מדד מקובל מקשה על הפרסום בפודקאסטים, שכן למפרסמים קשה להשוות את מידת ההצלחה והחשיפה של פודקאסטים מגופים שונים.

ב-2016 נעשה צעד ראשון לקראת תקן מדידה שכזה, כשה-Interactive Advertising Bureau (IAB) האמריקני פרסם תקן למדידה וספירת האזנות. התקן אומץ על ידי מספר גופי תוכן מובילים בארצות הברית.[9]

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ מכתב מרשם הסימנים המסחריים של אפל בנושא.
 2. ^ מערכת כאן, איך אומרים פודקאסט בעברית?, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 30 בדצמבר 2017
 3. ^ פודקאסט – הֶסְכֵּת!, האקדמיה ללשון העברית, ‏23 בינואר 2018
 4. ^ משה בנימין, עוד סימן להצלחה: מעל לחצי מהאמריקאים האזינו לפודקאסט, באתר אייס, 20 במרץ 2019
 5. ^ רדיו ברכה מתוך אתר ברכה הגולשת(הקישור אינו פעיל, 31.8.2019)
 6. ^ סקס, סמים וסוזן וגה- על ההיסטוריה של הפודקאסטינג מתוך אתר עושים היסטוריה(הקישור אינו פעיל, 31.8.2019)
 7. ^ מופע השוליים של קיטרו, מתוך ארכיון האינטרנט
 8. ^ פודקאסטים ישראלים - סטטיסטיקות, פודקאסטים (בhe-IL)
 9. ^ Podcast Measurement Guidelines מתוך אתר IAB
CNET

CNET הוא אתר מדיה אמריקאי המפרסם סקירות, חדשות, מאמרים, בלוגים, פודקאסטים ווידאו בנושאי טכנולוגיה. האתר נוסד ב-1994 על ידי האלסי מינור ושלבי בוני. במקור CNET הפיק תוכן לשידור בטלוויזיה וברדיו בנוסף לאתר האינטרנט שלו, וכיום הוא משתמש בניו מדיה להפצה באמצעות שידורי טלוויזיה באינטרנט, פודקאסט ובלוג.

ל-CNET יש גם גרסאות מותאמות אישית לאזורים ולשפות שונות. האזורים כוללים את בריטניה, אוסטרליה, סין, יפן, צרפת, גרמניה, קוריאה וספרד. על פי אתרים לניתוח תנועת גולשים, אלכסה ו-SimilarWeb, האתר מדורג כנקרא ביותר מבין אתרי חדשות הטכנולוגיה ברשת האינטרנט, עם מעל 200 מיליון גולשים בחודש, ובין 200 האתרים הגדולים ביותר בעולם בשנת 2015.

ICast

iCast הוא אתר אינטרנט ישראלי המרכז תוכני שמע המיועדים להשמעה דרך האתר או להורדה אל נגן נייד והאזנה לא מקוונת. האתר מציע תוכני מוזיקה, מדע, טכנולוגיה, ספורט, משפחה ויהדות, שמועלים לאתר ממספר מקורות שונים.

האתר הוקם על ידי מוטי ליפמן ואיל קיציס ב-2006.

אורן יוסיפוביץ

אורן יוסיפוביץ (נולד ב-9 בפברואר 1983) הוא עיתונאי ופרשן ספורט באתר וואלה! NEWS מגיש פודקאסט ומחבר ספרים בנושאי ספורט.

אירי ריקין

אירי ריקין הוא מרצה ישראלי לפילוסופיה, במאי ומגיש דוקומנטרי, מבקר ספרות ותרבות.

אריך פרום

אריך פְרוֹם (בגרמנית: Erich Fromm;‏ 23 במרץ 1900 – 18 במרץ 1980) היה פסיכולוג חברתי, פסיכואנליטיקאי ופילוסוף יהודי-גרמני, בעל שם בינלאומי. מראשי הזרם ההומניסטי של הפסיכולוגיה.

פרום ניסה לעמוד על מקומו של האדם בחברה, וכיצד החברה משפיעה על האדם. כמו כן, חקר את מקומם של מניעים נפשיים בהנעת תהליכים חברתיים-היסטוריים. הושפע מהשקפותיהם של זיגמונד פרויד, אלפרד אדלר וקרל מרקס וניסה לשלב בין היבטים שונים של תורותיהם.

גיידסטאר

גיידסטאר (באנגלית: GuideStar; כוכב מנחה) הוא מיזם אינטרנטי שמטרתו לאפשר לציבור הרחב גישה למידע על עמותות וארגונים ללא כוונת רווח. מספר העמותות הפעילות הרשומות באתר גיידסטאר ישראל הוא כ-47,000.

גילי איזיקוביץ

גילי איזיקוביץ (נולדה ב-29 במאי 1980) היא עיתונאית, כתבת ספרות ומבקרת קולנוע וטלוויזיה ב"הארץ".

דורון פישלר

דורון פישלר (נולד ב-8 בנובמבר 1976) הוא מבקר קולנוע, כותב ומרצה ישראלי. מייסד ועורך אתר הקולנוע העצמאי "עין הדג", מגיש הפודקאסט "המובן מאליו" ב"כאן" - תאגיד השידור הישראלי והפודקאסט "התשובה" ברשת הפודקאסטים עושים היסטוריה.

היסטוריה

הִיסְטוֹרְיָה היא מחקר אירועי העבר לפי תעודות כתובות. המילה היסטוריה מקורה במילה היוונית הקדומה: Ίστορία, שמשמעה: "תיעוד" או "חקירה". המילה היוונית היסטוריה נעשתה נפוצה כמתארת אירועים והתרחשויות חשובות לאחר שהרודוטוס קרא כך לספרו על מלחמת פרס-יוון. המילה האנגלית "Story", סיפור, התפתחה מן המילה הקדומה.

מאז יצר האדם את הכתב שאף לתעד אירועים שונים בחייו ובחיי סביבתו. בתחילה, בעזרת לוחות חרס ופפירוסים ובהמשך על ידי סופרים שתיעדו את המדינה, הכלכלה והחברה בכתב ובעיקר התמקדו במלחמות ובכיבושים אותם ביצע השליט של תקופתם. ככל שהשתכללו אמצעי הדפוס, גדל היקף העבודה ההיסטוריונית. מלכים העסיקו סופרים שיתעדו את תקופת מלכותם; כובשים טבעו מטבעות ותחריטים כדי להנציח כיבושיהם.

תחום המחקר היסטוריה מתייחס אל חקר תרבויות בעלות מערכות כתב. תרבויות כאלה הופיעו לראשונה באזורים של המזרח התיכון בסוף האלף ה-4 לפנה"ס, ומאוחר יותר בשאר העולם. התקופה שלפני המצאת הכתב נקראת פרהיסטוריה, ונחקרות במסגרת מדע הארכאולוגיה. עם זאת, שינויים וחידושים במתודולוגיה ההיסטורית, בעיקר במרוצת המאה ה-20, הביאו לשימוש גובר בכלים שאינם טקסטואליים לחקר ההיסטוריה ולאימוץ מתודולוגיות של דיסציפלינות אחרות, כגון האתנוגרפיה על מנת להתגבר על מגבלות אלו.

בתחילת המאה ה-21 מחקרים היסטוריים רבים החלו להתבסס על אוריינות דיגיטלית וחיפושם של מאגרי מידע אינטרנטיים לצורך מחקרים פוליטיים, תרבותיים וחברתיים אודות העבר.

יובל מלחי

יובל מלחי (נולד ב-7 באוקטובר 1973 בקיבוץ גבים) הוא היסטוריון ציבורי , פאנליסט מומחה למלחמת העולם הראשונה, מפיק ומגיש את הפודקאסט "קטעים בהיסטוריה" ופודקאסטים נוספים מטעם תאגיד השידור הציבורי.

לי-אור אברבך

לי-אור אברבך (נולד ב-21 באוקטובר 1979) הוא עיתונאי ישראלי המשמש סמנכ"ל חטיבת הרדיו של תאגיד השידור "כאן". במסגרת זו הוא אחראי על תחנות הרדיו הלא חדשותיות של תאגיד השידור הישראלי. כמו כן, מגיש את ההסכת "מה קורה כאן" בו מארח את אנשי כאן על מאחורי הקלעים של עבודתם. שימש בעבר ככתב תקשורת ועורך בעיתון "גלובס".

ליאור טל

ליאור טל שדה (נולד ב-1975) הוא איש חינוך, פובליציסט ופעיל חברתי ופוליטי. משמש סמנכ"ל תוכן וראש בית המדרש בקולות,שם הוא מנחה ומלווה קבוצות של סוכני שינוי ומנהיגים בכירים בישראל. שימש משנת 2008 ועד יולי 2013 כראש המכינה הקדם צבאית בינה. מלמד בעמותת קולות ומגוון מקומות נוספים ומשמש מרצה אורח בצה"ל. בפברואר 2019 החל להגיש ולערוך פודקאסט בשם "קולות של רוח"

מדיה חברתית

מדיה חברתית הוא כינוי פופולרי לשירותי אינטרנט המאפשרים לגולשים לתקשר זה עם זה תוך שיתוף תכנים. המדיה החברתית היא מאבני הייסוד של וב 2.0 והפכה לכלי פופולרי ברחבי האינטרנט בעבור גולשים מרחבי העולם.

מיה סלע

מיה סלע (נולדה ב-23 בדצמבר 1971) היא עיתונאית ישראלית.

עושים היסטוריה

עושים היסטוריה הוא פודקאסט העוסק במדע, טכנולוגיה והיסטוריה. את פרקי הפודקאסט, המשודרים מאז שנת 2007, עורך ומגיש רן לוי. הפודקאסט הוא אחד הפודקאסטים הפופולריים ביותר בישראל.

פוליטיקו

פוליטיקו (באנגלית: Politico) הוא ארגון תקשורת העוסק בנושאים פוליטיים. הארגון כולל את אתר האינטרנט politico.com, חינמון המופץ באזור וושינגטון די. סי. ומנהטן, מגזין, פודקאסט ותכנים המועברים באמצעי מדיה נוספים.

את פוליטיקו ייסדו העיתונאים ג'ון האריס וג'ים ונדהיי שפרשו מהוושינגטון פוסט והמהדורה הראשונה של העיתון יצאה ב-23 בינואר 2007.

ב-2015 הושק עיתון ואתר אינטרנט בשם פוליטיקה אירופה, מיזם משותף של פוליטיקו ואקסל שפרינגר.

ריקי ג'רווייס

ריקי ג'רווייס (באנגלית: Ricky Gervais; נולד ב-25 ביוני 1961) הוא קומיקאי אנגלי, שחקן, במאי, מפיק, תסריטאי, זמר ומנחה, זוכה שלושה פרסי אמי, פרס גלובוס הזהב וארבעה פרסי באפט"א. ידוע בעיקר בזכות סדרות הטלוויזיה "המשרד" ו"ניצבים", אותן כתב וביים ביחד עם חברו ושותפו המקצועי סטיבן מרצ'נט, ובהן גם הופיע בתפקיד הראשי.

רן לוי (סופר)

רן לוי (נולד ב-1975) הוא סופר, מפיק ומגיש את הפודקאסט "עושים היסטוריה", העוסק בהיסטוריה של המדע והטכנולוגיה וכן המייסד והעורך ראשי של רשת הפודקאסטים בעלת אותו השם.

שידורי רדיו באינטרנט

שידורי רדיו דרך האינטרנט מתבצעים באמצעות תקשורת נתונים מהשרת למחשב האישי. המונח "שידורי רדיו" מתייחס לתוכן, הדומה או זהה לזה של שידורי רדיו, בהיותו מועבר לאינטרנט מתחנת רדיו, אך לא באמצעות קשר רדיו, אלא באמצעות האינטרנט.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.