ערים תאומות

ערים תאומות היא התקשרות שבמסגרתה ערים ממקומות מרוחקים זה מזה, הן גאוגרפית והן פוליטית, מזווגות זו לזו, תוך מתן דגש על אימוץ קשרים תרבותיים ואנושיים אחרים. ערים תאומות בדרך כלל (אם כי לא תמיד) חולקות מאפיינים דמוגרפיים דומים. לעיתים אפילו אזורים שלמים מחליטים על ברית "תאומות", למשל מחוז האינאן בסין ומחוז ג'ג'ו בקוריאה הדרומית. בפועל, הסכמי ערים תאומות מובילים בדרך כלל לחילופי סטודנטים כמו גם שיתופי פעולה תרבותיים וכלכליים.

Alain Juppé, Parc Bordeaux Ashdod, Israel
אלן ז'ופה, ראש העיר בורדו, עם ד"ר יחיאל לסרי, ראש העיר אשדוד, העיר התאומה של בורדו, בביקור בפארק בורדו באשדוד, אפריל 2013
Holon Twin cities
גן ערים תאומות בחולון, ובו סמליהן של חולון וארבע הערים התאומות שלה. מימין לשמאל: ברלין-מיטה, גרמניה; דייטון, אוהיו; חולון, ישראל; סירן, צרפת; האן מונדן, גרמניה
ערים תאומות (cropped)
שיתוף פעולה בתחום קידום החינוך בבניית מרכז חינוכי במודיעין-מכבים-רעות יחד עם אודינה שבאיטליה
Creteilpanneau
שלט בעיר קרטיי, צרפת המציין את עריה התאומות ובהן, קריית ים

אירופה

הנוהג של הסכמי ברית ערים תאומות התפתח באירופה לאחר מלחמת העולם השנייה, כאמצעי לחבר בין תושבי אירופה ולהביא להבנה טובה יותר בין העמים כמו גם לתמוך בפרויקטים חוצי-גבולות, מהם מרוויחים כל הצדדים. הרעיון, שהתפתח באירופה, עבר מאז לכל העולם אם כי הוא עדיין בשיאו באירופה.

האיחוד האירופי תומך בהסכמי ערים תאומות. תוכנית לתמיכה כלכלית הונהגה בשנת 1989. בשנת 2003 הקציב האיחוד האירופי סכום של 12 מיליון אירו לכ-1,300 פרויקטים שכאלו.

צפון אמריקה

תוכנית "ערים אחיות" ("Sister Cities") החלה בארצות הברית בשנת 1956 על ידי הנשיא דווייט אייזנהאואר. היא החלה כחלק מ"הליגה הלאומית של ערים" בארצות הברית, אך החל משנת 1967 הפכה לארגון עצמאי - SCI (ראשי תיבות של Sister Cities International), ארגון אזרחי ללא כוונת רווח שמטרתו לחזק את הקשר בין קהילות בארצות הברית ובשאר העולם כדי להגביר את שיתוף הפעולה הבינלאומי ברמה המוניציפלית, לפעול למען יצירת קשרים תרבותיים ופיתוח כלכלי.

בארצות הברית המונח המילולי "ערים תאומות" - "twin cities" - בדרך כלל מקובל בשימוש שונה: הכוונה לשתי ערים סמוכות גאוגרפית היוצרות גוש אורבני וגרעין למטרופולין משותף, לדוגמה: מיניאפוליס-סיינט פול, בלטימור-וושינגטון, דאלאס-פורט וורת'.

ישראל

בישראל, תופעת הערים התאומות נרחבת. ערים רבות, כמו גם מועצות מקומיות ואזוריות, משקיעות מאמצים במציאת וטיפוח קשרים תרבותיים ואף מסחריים עם כמה שיותר ערים ומחוזות בעולם.

הערים בישראל שלהן מספר הערים התאומות הגבוה ביותר הן: תל אביב (26), חיפה (22), ראשון לציון (16), נתניה (15)[1], אילת, באר שבע (14), אשקלון (13), נהריה (12)[2], אשדוד, פתח תקווה והרצליה (16), טבריה (11), בת ים (10), יקנעם עילית, עפולה (9), חדרה, רעננה, בית שמש, קריית מוצקין, נוף הגליל ורמלה (8).

ערים ורשויות נוספות שיש להן ערים תאומות: ירושלים (לה ארבע ערים תאומות: ניו יורק, פראג, איאבה וריו דה ז'ניירו) חולון, קריית ים, קריית גת, ראש העין, קריית ביאליק, כפר סבא, נס ציונה, רחובות, רמת השרון, קריית שמונה, אור עקיבא, מועצה אזורית מטה יהודה, זיכרון יעקב, הוד השרון, קריית טבעון, קריית אונו, שדרות, גבעת שמואל, מועצה אזורית מגידו, גן יבנה, מועצה אזורית דרום השרון, גדרה, בני ברק, לוד, גבעתיים, פרדסיה, קדימה צורן, קריית אתא ובית שאן.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ לראשון לציון יש קשר "עיר תאומה" עם קריית שמונה הראשונה לה קשר שכזה בישראל של עיר-תאומה באותה מדינה אך מאז מלחמת לבנון ה-2 לא היחידה.
  2. ^ לבאר שבע יש קשרי ערים תאומות עם 11 ערים ומחוז אחד ברחבי העולם.
אוקספורד

אוקספורד (באנגלית: Oxford, להאזנה (מידע • עזרה); בלטינית: Oxonia, -iensis) היא עיר ומועצה מקומית באוקספורדשייר שבאנגליה.

אוקספורד שוכנת כ-80 ק"מ צפון מערבה מלונדון ומחוברת אליה בכביש מהיר וברכבת. באוקספורד מצוי גם נמל תעופה אשר מספק שירותי תעופה כללים ועסקיים.

באוקספורד נמצאת אוניברסיטת אוקספורד, האוניברסיטה העתיקה ביותר בעולם דובר האנגלית.

אוקספורד נחצית על ידי נהר התמזה; חלק זה של הנהר, הנמשך לאורך כ-16 ק"מ, קרוי "איסיס" כשריד לשמו הלטיני של הנהר.

איזמיר

איזמיר (בטורקית: İzmir - נהגה "איז-מיר" וההטעמה על ההברה הראשונה; ביוונית: Σμύρνη - "סמירנָה") היא עיר הנמל הראשית של טורקיה בחלקה האסיתי.

לאיזמיר מעמד של עיר מטרופוליטנית (Büyükşehir - "עיר גדולה") ובשנת 2004 עמד מספר תושביה על 2,732,700, ואילו בשטחה המטרופוליטני התגוררו 3,371,900 תושבים. העיר שוכנת לחוף מפרץ איזמיר, שהוא שלוחה של הים האגאי.

בלומינגטון (אינדיאנה)

בְּלוּמִינְגְטוֹן (באנגלית: Bloomington) היא עיר במדינת אינדיאנה המשמשת מושב מחוז של מחוז מונרו והעיר הגדולה ביותר בו. העיר נוסדה בשנת 1818 על ידי מתיישבים מקנטאקי, טנסי, וירג'יניה, קרוליינה הצפונית והדרומית. מספר תושבי העיר היה 80,405 במפקד האוכלוסין של ארצות הברית לשנת 2010. הערכת האוכלוסייה לשנת 2014 היא 83,565. שטח המטרופולין של העיר מתפרש על פני שלושה מחוזות, ואוכלוסייתו הכוללת היא 175,506 איש. בלומינגטון היא ביתה של הקמפוס הראשי של אוניברסיטת אינדיאנה. בקמפוס זה לומדים 42,630 סטודנטים נכון לספטמבר 2014.

שטח העיר הוא 60.5 קמ"ר, מתוכם 0.52 ק"מ מים (0.86%). העיר היא השישית בגודלה מבין ערי אינדיאנה.

בלומינגטון שוכנת בשטח קרסט שמאופיין בשקעים, גאיות, בקעים ומערות.

גיור (עיר)

גיוֹר (בהונגרית: Győr, בגרמנית: Raab, בסלובקית: Ráb) היא עיר בצפון-מערב הונגריה, סמוך לגבול עם סלובקיה בחצי הדרך בין בודפשט לווינה. היא העיר השישית בגודלה בהונגריה והעיר הראשית במערב חבל טרנסדנוביה. היא משמשת גם כבירת מחוז גיור-מושון-שופרון ונמצאת על גדות נהר דנובה.

גלאזגו

גלאזגו (באנגלית: Glasgow, בסקוטית: Glesga, בגאלית סקוטית: Glaschu) היא העיר הגדולה ביותר בסקוטלנד והעיר השלישית בגודלה בבריטניה, אחרי לונדון וברמינגהם.

אוכלוסייתה הנוכחית של גלאזגו קטנה פי שניים מאוכלוסייתה בשנות ה-60 עקב שינויים בהגדרת גבולות העיר ונדידה של אוכלוסייה לפרברים. בעשורים האחרונים חלה התחדשות ופריחה בגלאזגו, וכיום היא נחשבת לעיר דינמית שהשילה מעליה את רוב תדמיתה האפורה. העיר נבחרה כבירת התרבות האירופית לשנת 1990.

דרזדן

דרזדן (בגרמנית: Dresden, להאזנה (מידע • עזרה); בסורבית עילית: Drježdźany) היא עיר הבירה של מדינת סקסוניה שבגרמניה, העיר השנייה בגודלה במדינה זו והעיר ה-15 בגודלה בגרמניה. מקור שם העיר הוא במילה "דרזדני", שפירושה בסורבית עתיקה "אנשי היער הסמוך לנהר".

הומל

הומל (בבלארוסית: Гомель; בהיגוי רוסי: גומל) עיר בדרום מזרח בלארוס, הנמצאת בקרבה יחסית לגבול עם אוקראינה ולכור הגרעיני צ'רנוביל. היא העיר השנייה בגודלה בבלארוס (אחרי עיר הבירה מינסק) ומונה 535,229 תושבים (נכון ל-1 בינואר 2017). העיר שוכנת לצדו של נהר הסוז' והיא העיר הראשית של מחוז גומל.

וייטהורס

וייטהורס (באנגלית: Whitehorse בתרגום חופשי: סוס לבן) היא בירת טריטוריית יוקון, והעיר הגדולה בצפון קנדה. בשל מיקומה בלב עמק וייטהורס, האקלים בעיר מתון יותר מאשר ביישובים אחרים השוכנים באותו קו רוחב.

העיר נקראת על שם מפלי וייטהורס שהיו בסמוך לעיר, שנעלמו בשנת 1958 לאחר שנבנתה במקום תחנת כוח הידרואלקטרית.

ויניפג

ויניפג (באנגלית: Winnipeg, להאזנה (מידע • עזרה)) היא בירת פרובינציית מניטובה שבקנדה ואחת הערים החשובות בקנדה. ויניפג ממוקמת בדרום המחוז במקום בו נפגשים המגן הקנדי והערבות והיא העיר הגדולה ביותר במחוז זה.

ורוצלב

ורוצלב (בפולנית: Wrocław, להאזנה (מידע • עזרה); גרמנית: Breslau, להאזנה (מידע • עזרה); בצ'כית: Vratislav; בלטינית: Wratislavia או Vratislavia), היא העיר הרביעית בגודלה בפולין ושוכנת בדרום מערב פולין, על גדות נהר האודר. כמו כן היא בירת פרובינציית שלזיה תחתית. אוכלוסיית העיר, נכון ל-2004, מונה 638,000 נפשות.

העיר מהווה צומת מרכזי בין הים הבלטי, הים האדריאטי, מרכז אירופה ומזרחה.

טולוז

טולוז (בצרפתית: Toulouse, להאזנה (מידע • עזרה), אוקסיטנית: Tolosa) היא עיר בת כ-440,000 תושבים בדרום-מערב צרפת. העיר יושבת על גדת נהר הגארון, בחצי הדרך בין האוקיינוס האטלנטי לבין הים התיכון. האזור המטרופוליטני של טולוז הוא השלישי בגודלו בדרום צרפת (לאחר מרסיי וניס), עם אוכלוסייה של קרוב ל-1.1 מיליון תושבים בשנת 2006, והוא אחד מאלה המהירים ביותר בגדילתם באירופה. הוא משמש כביתה של יצרנית המטוסים איירבוס המפתחת מוצרים לתעשיית התעופה וחלל של אירופה .

טולוז היא עיר הבירה של מחוז גארון עילית וחבל אוקסיטניה, החבל הגדול בשטחו בצרפת.

בעיר נפגשת תעלת מידי עם תעלת גארון - חיבור היוצר את תעלת שני הימים, המאפשרת שיט בין האוקיינוס האטלנטי לים התיכון דרך צרפת.

בטולוז אוניברסיטה עתיקה אשר נוסדה בשנת 1229. בעיר לומדים כ-97,000 סטודנטים.

בעיר ממוקמת הנהלת יצרנית המטוסים איירבוס ומפעלה הראשי, ולמעלה מרבע מ-14,150 (נכון ל-2009) עובדי יצרנית המטוסים הם תושבי העיר.

סגד

סגד (בהונגרית: Szeged, ברומנית: Seghedin, בסרבית ובקרואטית: Segedin) היא עיר בדרום מזרח הונגריה במפגש הנהרות מֵרוש וטיסה. סגד היא העיר השלישית בגודלה בהונגריה ובירת מחוז צ'ונגרד (Csongrád). בשנת 2018 גרו בה 161,122 תושבים.

פילדלפיה

פילדלפיה (באנגלית: Philadelphia להאזנה (מידע • עזרה)) היא העיר הגדולה ביותר במדינת פנסילבניה שבארצות הברית, הכוללת את כל מחוז פילדלפיה.

לעיר תפקיד מרכזי בהיסטוריה האמריקנית. בשנת 1776 נציגי המושבות השונים התכנסו בפילדלפיה והכריזו בה את הצהרת העצמאות של ארצות הברית. בשנת 1787 אושרה בעיר החוקה האמריקאית.

לפי מפקד האוכלוסין של 2015 חיים בעיר כ-1,567,442 תושבים. היא העיר החמישית בגודלה בארצות הברית. באזור המטרופוליטני של פילדלפיה גרים כ-6.1 מיליון אנשים, מה שהופך אותה לאחת מהמטרופולינים הגדולות בארצות הברית. העיר ממוקמת בערך באמצע הדרך בין שתי מטרופולינים גדולות אחרות — אזור העיר ניו יורק ואזור וושינגטון הבירה, המרוחקים כל אחד מספר שעות נסיעה מפילדלפיה.

פילדלפיה היא העיר העיקרית של האזור המטרופוליני של עמק הדלאוור, הנקרא כן על שם הנהר שלגדתו העיר שוכנת.

בלשון הדיבור מרכז העיר הוא "העיר המרכזית" (Center City) והוא מרכז העסקים והתרבות של העיר. בסמוך לנהר דלאוור, נמצאת "העיר הישנה" (Old City), שהיא המרכז ההיסטורי של העיר. בחלק זה של העיר נמצא היכל העצמאות בו הוכרזה עצמאות ארצות הברית ונכתבה החוקה האמריקאית. סמוך לו, במה שמכונה "פארק העצמאות", נמצאים מבנים היסטוריים נוספים.

פלשז'ולצה

פלשז'ולצה (בהונגרית: Felsőzsolca) היא עיירה במחוז בורשוד-אבאוי-זמפלן שבצפון מזרח הונגריה.

קיימברידג'

קיימברידג' (באנגלית: Cambridge, להאזנה (מידע • עזרה), מילולית: הגשר על נהר קאם - Cam) היא עיר באנגליה, במחוז קיימברידג'שייר, 80 ק"מ צפונית ללונדון. בשנת 2003 מנתה אוכלוסייתה כ-110 אלף תושבים, מהם, כחמישית סטודנטים.

בעיר נשמרו מסורות רבות של מאות שנים. אחת מהן היא בתי ספר נפרדים לבנים ולבנות. בתי ספר עתיקים אלה קיימים שנים רבות ונודעים באיכותם וברמתם הגבוהה.

קיימברידג' ידועה בכל העולם בשל אוניברסיטת קיימברידג' השוכנת בתחומיה. קיימברידג' היא האוניברסיטה העתיקה ביותר (נוסדה ב-1209) בעולם דובר האנגלית, אחרי אוניברסיטת אוקספורד. באוניברסיטת קיימברידג' למדו יותר זוכי פרס נובל מבכל אוניברסיטה אחרת בעולם וחלק מכובד מהאנשים החשובים ביותר בהיסטוריה של המדעים המדויקים. בשנים האחרונות התפתחה קיימברידג' למרכז ההיי-טק הראשי בבריטניה.

קנברה

קַנְבֵּרָה (באנגלית: Canberra) היא עיר הבירה של אוסטרליה והעיר הגדולה ביותר במדינה שאינה שוכנת לחוף הים. אוכלוסייתה מונה כ-345,000 תושבים (2008), והיא העיר השמינית בגודלה במדינה. היא נמצאת בקצה הצפוני של טריטוריית הבירה האוסטרלית (Australian Capital Territory - ACT).

הסברה היא שמשמעות המלה "קנברה" היא "מקום מפגש", בשפת בני שבט האבוריג'ינים נגנונאוואל. אם כי יש הסוברים כי משמעות השם הוא "שדי נשים", על שם שני ההרים הנמצאים באזור - הר אינסלי וההר השחור. השם קנברה משמש גם, כמקובל, כדי להתייחס לממשל הפדרלי האוסטרלי ולפרלמנט.

קצ'קמט

קֶצ'קֶמֶט (בהונגרית: Kecskemét) היא עיר במרכז הונגריה, השמינית בגודלה במדינה ובירת מחוז מחוז באץ'-קישקון. בשנת 2019 חיו בה כ-110,000 תושבים.

קצ'קמט נוסדה באזור תווך בין אזור הררי לבין מישור והיא נמצאת כ-120 מ' מעל פני הים. העיר נמצאת בצומת דרכים מרכזית בין בודפשט לבין העיר הרביעית בגודלה במדינה סגד. כמו כן היא נמצאת בנקודת אמצע בין הנהרות הגדולים במדינה - הדנובה והטיסה. בדרום הונגריה, קצ'קמט היא אחת משתי הערים הגדולות ביותר (יחד עם סגד) והיא בירת מחוז באץ'-קישקון.

ממצאים ראשונים לקיום חיי אדם באזור העיר מתוארכים לכ-5,000 שנה לפני זמננו. סרמטים התגוררו באזור מהמאה הראשונה לפני הספירה והיוו את תושביו הקבועים הראשונים של האזור. במאה ה-13 לערך הוקמו באזור מבני כנסיות, אך אלו נהרסו בעת הפלישה המונגולית לאירופה. האזור החל להתפתח מחדש לאחר כיבושו על ידי הקומנים. בשל מיקומה היוותה קצ'קמט נקודת התיישבות מרכזית לצורכי מסחר. המלך לאיוש הראשון תיאר אותה בכתביו משנת 1368 כ"עיר".

קצרין

קַצְרִין היא מועצה מקומית במחוז הצפון בישראל, הממוקמת במרכזה של רמת הגולן, בגובה של 300 מטר (היישוב) עד 370 מטר (אזור תעשייה) מעל פני הים. שטח השיפוט של קצרין הוא 12,214 דונם. מדרומה של קצרין נמצאת שמורת יער יהודיה.

חוקרים משערים כי מקור השם "קצרין" הוא ביישוב קיסרין שהתקיים בתקופת התלמוד ברמת הגולן. שם היישוב נשתמר בכפר ערבי שהיה מצפון לקצרין. בתחומי פארק קצרין העתיקה.

רן (עיר)

רן (בצרפתית: Rennes (מידע • עזרה), בברטונית: Roazhon) היא עיר במערב צרפת הקרובה לחוף האוקיינוס האטלנטי, בעלת 211,373 תושבים בעת מפקד האוכלוסין האחרון ב-2013. רן היא עיר בירה של חבל ברטאן (région Bretagne), ושל מחוז איל ווילן (Ille-et-Vilaine).

לעיר שטח כולל של 50.39 קמ"ר.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.