ערוץ 7

ערוץ 7 הוא רשת תקשורת ישראלית, הכוללת אתר חדשות, עיתון וכן שידורי טלוויזיה ורדיו המועברים דרך האינטרנט. לרשת תכנים בעברית, באנגלית, ברוסית, בספרדית ובצרפתית. הרשת מזוהה עם המגזר הדתי-לאומי.

הרשת נמצאת בבעלות תאגיד Holyland Holdings, הרשום באיי מרשל, שבעלי השליטה בו הם משה גנץ ושילה סימנוביץ, שניהם אזרחי ארצות-הברית[1].

ערוץ 7
Arutz 7
סוג אתר חדשות, רדיו
מייסדים זלמן ברוך מלמד
שנת הקמה 1988
חברת אם ישיבת בית אל
חברות בנות בשבע
מיקום המטה בית אל
משרד ראשי מעגלי הראי"ה, בית אל
מוצרים עיקריים בשבע
אנשי מפתח יעקב כץ (יושב ראש), עוזי ברוך, שולמית מלמד
www.inn.co.il

רדיו ערוץ 7

ראשיתו של הערוץ ביוזמה של הרבנית שולמית מלמד, אשתו של הרב זלמן ברוך מלמד, מתוך תחושה שהתקשורת בישראל מוטה שמאלה[2]. היא פנתה לבעלה בבקשה שיסייע לה להתחיל במיזם. תחילה הוא סירב לבקשתה, אך לאחר כחצי שנה נעתר להפצרותיה. לעזרתה באו אנשי הישיבה של בעלה, יעקב כ"ץ (לימים חבר הכנסת מטעם האיחוד הלאומי) ויואל צור. בעזרת אליקים העצני ותורמים רכשה ספינה בעלות של קרוב לחצי מיליון דולר[2], ששמה הוסב לאוניית ארץ הצבי. על השם "ערוץ 7" הוחלט מכיוון שהיו באותה עת 6 תחנות רדיו ישראליות פעילות[2]. הערוץ שידר שיעורי תורה, אקטואליה לצד שירים עבריים, חסידיים ומזרחיים. השדרן הראשון בערוץ היה יורי ינובר, אולם הוא הוחלף לאחר שלא היה בקו האידאולוגי של הערוץ.

התחנה שידרה בתחילה מאוניית "ארץ הצבי" שעגנה מול חופי תל אביב. על פי טענת מפעיליה עגנה האונייה מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל, אך בית המשפט קבע כי "בנוסף לשידורים מן האנייה (שבוצעו כאמור בעת שזו עגנה בדרך כלל בתחום המים הטריטוריאליים), בוצעו שידורי רדיו אלחוטיים של תחנת ערוץ 7 מאתרי שידור שונים שהוצבו על-פני היבשה במקומות שונים ברחבי הארץ"[3]. התחנה שידרה בתדר 918AM ולאחר פשיטה וחידוש הציוד עברה לתדרים 105.2FM ו-1143AM; באנגלית בשם INN-Israel National News בתדר 98.7FM ו-1539AM ובשפות רוסית, אנגלית וצרפתית.

ב-1999 יזם ח"כ צבי הנדל מהמפד"ל חוק שיאפשר את שידורי ערוץ 7, על בסיס הוותק של הערוץ. החוק אושר בכנסת, אך בג"ץ פסל אותו (ב-2002) עקב עתירה של אחדים מחברי הכנסת[4]. בפסק הדין קבע בית המשפט העליון כי:

תכלית זו, של מתן רשיון וזכיון לתחנות רדיו אשר פעלו ללא רשיון וזכיון כדין, אינה ראויה בעליל. היא נותנת פרס למי שפעלו שלא כדין, ובכך מהווה פגיעה קשה בשלטון החוק

בג"ץ 1030/99[5].

ב-20 באוקטובר 2003 הופסקה פעילות התחנה לאחר שבית משפט השלום בירושלים פסק נגדה. 10 ממנהלי התחנה וכן התאגידים שהפעילו אותה הורשעו בגין השידורים הבלתי חוקיים של התחנה, ונגזרו עליהם עונשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנסות[3].

כיום תחנת ערוץ 7 משדרת באופן חוקי דרך האינטרנט ומשמשת כאתר חדשות בעל כתבים, מבזקנים וכו'.

INN - אתר האינטרנט

לאחר סגירת ערוץ הרדיו אנשי הערוץ שכללו את אתר החדשות באינטרנט, שכולל גם מהדורת חדשות יומית מצולמת, הניתנת לצפייה באתר. האתר פונה גם לגולשים מחו"ל, בשם Israel National News.

עיקר התוכן באתר מוקדש לחדשות, אקטואליה, מאמרי דעות (פובליציסטיקה) ובלוגים, אשר זוכים לפופולריות רבה באתר. האתר נוקט קו פוליטי ימני לאומי ברור, ומובעות בו תדיר דעות בזכות המלחמה בטרור, חיזוק ההתיישבות בארץ ישראל וביקורת על מדיניות השמאל, הפלסטינים ותוכניות הנסיגה.

מלבד אקטואליה, האתר מפרסם כתבות רבות בנושאי יהדות ותורה ומגזינים שוטפים שעוסקים בנושאים אלה. האתר כולל מוזיקה חסידית, שירים עבריים ודרשות של רבנים בנושאי הלכה, תורה והמצב כיום. בנוסף לכך, מופיעות באתר כתבות בנושאי תרבות ומדע, העוסקות בנושאים אלה מנקודת מבט כללית ויהודית.

משנת 2005 עוסק הערוץ גם באתרים מבוססי תוכן גולשים ומפעיל פורומים. בשנת 2008 הוסיף הערוץ גם מערכת שירותי דואר אלקטרוני לשורותיו. בשנת 2009 עבר האתר שדרוג כללי.

לקראת יום השנה ה-15 לרצח רבין, יצא האתר במיזם "רצח רבין - הגרסה שלכם...", שבו הזמין את קוראיו לשלוח אליו את תאוריות הקשר שלהם לגבי הרצח[6].

אתר הטלוויזיה של הערוץ (הנקרא INNTV) משדר מהדורות חדשות יומיות בשפה האנגלית, וקטעי וידאו במשך כל היום בשפה העברית. כמו גם מגזין שבועי באנגלית בשם Israeli Salad, פינות ילדים בעברית ובאנגלית, ו"תשובה תרבותית" בעברית.

"ללא תולעים / פסיפס"

בתחילת 2006 הוקם אתר האינטרנט "ללא תולעים", המפרסם יצירות מגוונות, חלקן בעלות גוון לאומי-ימני.

בראשית דרכו התקשה האתר להמריא, ועם הזמן התמלא בעיקר בגולשי הפורומים של הערוץ, ובמשתמשים שקיבלו תגובות שליליות ליצירות שהעלו במקומות אחרים (בעיקר באתר "ביכורים").

באוגוסט 2006 רכש "ערוץ 7" את האתר ואיחד את רשימת המשתמשים של "ללא תולעים" עם גולשי הפורומים בערוץ. באוקטובר 2006 (תשרי תשס"ז) עוצב האתר מחדש כחלק מאתר ערוץ 7. בשנת 2009 שונה שמו של האתר ל"פסיפס", שינוי זה בא כחלק משיפוץ כולל שעבר אתר ערוץ 7.

כל שנה מתקיימים כשלושה מפגשים בהם מועברים סדנאות במגוון תחומי היצירה.[7]

השבועון "בשבע"

בשבע הוא חינמון המופץ מדי סוף שבוע בריכוזי אוכלוסייה דתית וחרדית. הוא מונח במקומות ציבוריים כמו חנויות ובתי כנסת. העתון מופץ חינם בתפוצה של כ-105 אלף עותקים.

השבועון נוסד בקיץ תשס"ב (2002), במטרה להביא אל העיתונות המודפסת את קולה של הציונות הדתית, ולהקים עיתון רב-תפוצה שיחזק ויעצים את ערכי תורת ישראל, עם ישראל וארץ ישראל בקרב הציבור הדתי.

ברוחו ובמטרותיו מהווה העיתון המשך ל-15 שנות שידורים של תחנת הרדיו ערוץ 7, שנוסדה על ידי הרב זלמן מלמד ורעייתו הרבנית שולמית מלמד, יעקב כ"ץ (כצל'ה) ויואל צור. במקביל להקמת העיתון הוקמו על ידי אנשי הערוץ אתרי אינטרנט - ערוץ 7 במספר שפות. ובהם ערוץ טלוויזיה ורדיו, תוכן חדשותי, ערוץ ילדים, מגזין שבועי, תרבות ופנאי ותוכן יהודי.

אישים בולטים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ איתמר ב"ז, המרשלים יוצאים לאור, באתר העין השביעית, 19 בינואר 2014
  2. ^ 2.0 2.1 2.2 דוד חרמץ, ‏הפליגה נגד הזרם, באתר בשבע - ערוץ 7, 6 בנובמבר 2003
  3. ^ 3.0 3.1 ת"פ (י-ם) 4830/98 מדינת ישראל נגד יעקב כץ ואחרים, 29 בדצמבר 2003
  4. ^ ‫אפרת וייס ואבישי בן חיים, בג"ץ: הפעלת ערוץ 7 אינה חוקית, באתר ynet, 26 במרץ 2002
  5. ^ בג"ץ 1030/99 - ח"כ חיים אורון ואח' נ' יו"ר הכנסת
  6. ^ פרויקט: 'רצח רבין - הגרסה שלכם...', באתר ערוץ 7
    ערוץ 7 משיב לתוקפי "הפרויקט", באתר ערוץ 7, 18 באוקטובר 2010‬
  7. ^ הרבה אנשים ששאלו-מה זה פסיפס!, ערוץ 7 (בעברית)
  8. ^ איתמר ב"ז, תואר כבוד, באתר העין השביעית, 12 בנובמבר 2013
אברהם אלקנה כהנא שפירא

הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא (כונה בפי תלמידיו "רֵבּ אברוֹם"; י"ד באייר ה'תרע"א[דרוש מקור] - ט"ו בתשרי ה'תשס"ח, 12 במאי 1911 - 27 בספטמבר 2007) היה הרב הראשי לישראל בשנים ה'תשמ"ג-ה'תשנ"ג, דיין בבית הדין הגדול וראש ישיבת מרכז הרב מאז פטירת הרצי"ה קוק בתשמ"ב, ועד פטירתו שלו. דמות רבנית מרכזית בציונות הדתית.

איילת שקד

איילת שקד (נולדה ב-7 במאי 1976, ז' באייר ה'תשל"ו) היא פוליטיקאית ישראלית העומדת בראש מפלגת הימין החדש. כיהנה כשרת המשפטים וחברת הכנסת. בשלהי הכנסת העשרים התפלגה עם נפתלי בנט מסיעת הבית היהודי שבמסגרתה נבחרו, והשניים הקימו את מפלגת הימין החדש. הרשימה לא עברה את אחוז החסימה בבחירות לכנסת העשרים ואחת. בבחירות לכנסת ה-22 היא עומדת בראש רשימת ימינה.

בכנסת ה-19 הייתה שקד יושבת ראש סיעת הבית היהודי בכנסת. קודם לכן הייתה ממייסדי תנועת ישראל שלי ויושבת ראש התנועה. שימשה כמנהלת לשכת ראש האופוזיציה בנימין נתניהו בשנים 2006–2008. מהנדסת מחשבים בהכשרתה.

אליעזר מלמד

הרב אליעזר מלמד (נולד בי"ד בתמוז תשכ"א, 28 ביוני 1961) הוא רב היישוב הר ברכה, זוכה פרס כץ לשנת התשע"ט, מחבר סדרת ספרי ההלכה פניני הלכה, בעל טור קבוע בשם 'רביבים' בעיתון בשבע וראש ישיבת הר ברכה.

אפרת

אֶפְרָת (אֶפְרָתָה) היא התנחלות ומועצה מקומית באזור יהודה. אפרת שוכנת בלב שטחה המוניציפלי של מועצה אזורית גוש עציון, אך היא אינה חלק ממנה. שטח השיפוט שלה הוא 6,000 דונם, ומספר תושביה (נכון לינואר 2018) 10,585 תושבים. אפרת הוכרזה כמועצה מקומית בשנת 1983. בבחירות לראשות המועצה בנובמבר 2008 נבחר עודד רביבי. רב היישוב הוא הרב שלמה ריסקין, וראש המועצה הדתית הוא בוב לנג.

היישוב כולל שני מרכזים מסחריים, מרכזי ספורט ומבחר גדול (ביחס לאוכלוסייה) של בתי ספר ובתי כנסת לכל העדות. חוק העזר העירוני באפרת קובע שכל מבנה חייב להיות מצופה באבן ירושלמית, וכי כל גגות הרעפים חייבים להיות אדומים. בשנת תש"ע זכה היישוב בפעם התשיעית ברציפות, בפרס הניהול התקין של משרד הפנים.

בצלאל סמוטריץ'

בצלאל יואל סְמוֹטְרִיץ' (נולד ב-27 בפברואר 1980, י' באדר ה'תש"מ) הוא שר התחבורה, יושב ראש מפלגת האיחוד הלאומי - תקומה וחבר הכנסת העשרים ואחת מטעמה, כחלק מסיעת איחוד מפלגות הימין. היה חבר הכנסת מטעם האיחוד הלאומי גם בכנסת העשרים, כחלק מסיעת הבית היהודי.

בעבר שימש מנהל הפעילות של תנועת רגבים ומנהל ישיבת קדומים. עורך דין בהכשרתו.

בשבע

בשבע הוא שבועון דתי-לאומי המופץ חינם, בעריכת עמנואל שילה, שיוצא לאור החל מ-19 ביולי 2002.

דוב ליאור

הרב דוב ליאור (נולד בי"א בחשוון תרצ"ד, 30 באוקטובר 1933) הוא רב ציוני דתי, מן הפוסקים הבולטים בציבור הדתי לאומי וממנהיגי הזרם המכונה "חרדי לאומי".

עד פרישתו המאוחרת לגמלאות בגיל למעלה מ-80, היה רבו של היישוב היהודי בקריית ארבע-חברון וראש ישיבת ההסדר במקום.

ה'תשע"א

ה'תשע"א (5771) או בקיצור תשע"א היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-9 בספטמבר 2010, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 28 בספטמבר 2011. שנה מסוג השג, היא מעוברת, ואורכה 385 ימים. זו שנה שלישית לשמיטה.

מדינת ישראל חגגה ביום העצמאות ה'תשע"א 63 שנות עצמאות.

המולד של תשרי חל ביום חמישי, שעה אחת ו-649 חלקים.

זלמן ברוך מלמד

הרב זלמן ברוך מלמד (נולד בי"ב באב ה'תרצ"ז - 20 ביולי 1937) הוא ראש ישיבת בית אל ורב דתי לאומי בולט. עד לשנת ה'תשע"ד (2013) היה גם רב שכונה ב' בבית אל.

חומש

חוֹמֶש הייתה התנחלות, במתכונת של יישוב קהילתי-חילוני, של תנועת העובד הלאומי. היישוב היה ממוקם בלבו של השומרון, צפונית ליישוב שבי שומרון וצפונית-מערבית לשכם, על תוואי כביש 60.

היישוב מנה נכון לשנת 2005 כ-70 משפחות. פונה מתושביו ונהרס במסגרת תוכנית ההתנתקות. בשנים שלאחר מכן היווה המקום יעד לעליות חוזרות ונשנות של אנשי ימין שביקשו לחדש את היישוב ופונו בידי הצבא והמשטרה. משנת 2009 פועלת במקום "ישיבת חומש המתחדשת".

יעקב כץ (כצל'ה)

יעקב דב כץ (נכתב גם כ"ץ) המכונה "כֶּצָלֵ'ה" (נולד בכ"ח באלול ה'תשי"א, 29 בספטמבר 1951) הוא מראשוני גוש אמונים, ממייסדי היישוב בית אל, מוסדות קריית ישיבת בית אל, ערוץ 7 והעיתון "בשבע". היה חבר הכנסת בכנסת ה-18, בראש רשימת "האיחוד הלאומי". בשנתיים הראשונות לכהונתה של הכנסת ה-18 היה יו"ר הוועדה לבעיית העובדים הזרים. כיום הוא יו"ר מועצת המנהלים של קבוצת ערוץ 7.

ישיבה (אתר אינטרנט)

אתר ישיבה הוא אתר אינטרנט בעברית ובאנגלית אשר מהווה חלק ממוסדות ישיבת בית אל. באתר אלפי שיעורי תורה לקריאה, צפייה והאזנה. האתר הוקם על ידי עזרא כהן ושותפים מהישיבה בחודש אדר תש"ס (2000), בעידודו ותמיכתו של ראש הישיבה, הרב זלמן ברוך מלמד.

אתר ישיבה הוא האתר הישיבתי השני שקם אחרי אתר ישיבת הר עציון ואתר היהדות הסלולרי הראשון. מטרת הקמת האתר, בהמשך להקמת ערוץ 7 ואתר ערוץ 7 על ידי צוות הישיבה, הייתה לפנות אל הקהל הרחב, ולפתוח שער אל עולמה של התורה לכל יהודי באשר הוא, בארץ ובעולם. כיום הישיבה מחזיקה 16 עובדים בתחזוקת האתר.

באתר יש למעלה מ-33,000 שיעורים שונים בעברית ובאנגלית, ולמעלה מ-85,000 תשובות שנענו במדור "שאל את הרב".

ישראל מאיר לאו

הרב ישראל מאיר לאו (נולד בכ"ב בסיוון ה'תרצ"ז, 1 ביוני 1937) שימש כרב הראשי לישראל בשנים 1993–2003, וכרבה של תל אביב-יפו בין השנים 1988–1993, 2005–2017. מכהן כיו"ר מועצת יד ושם. חתן פרס ישראל למפעל חיים לשנת ה'תשס"ה.

כ' בסיוון

כ' בסיוון הוא היום העשרים בחודש התשיעי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והוא החודש השלישי

למניין החודשים מניסן.

מעלה - בית הספר לטלוויזיה לקולנוע ולאמנויות

מעלה - בית הספר לטלוויזיה לקולנוע ולאמנויות הוקם בשנת 1989 בירושלים על ידי עמותת מעלה, במטרה לתת מענה לצורך שהתעורר בקרב הציבור הדתי לאומי לעסוק במקצועות התקשורת והקולנוע.

נוף הגליל

נוֹף הַגָּלִיל (שעד 2019 נקראה "נָצְרַת עִלִּית") היא עיר מחוז בגליל התחתון, מן הערים הבולטות במחוז הצפון של מדינת ישראל. היא הוכרזה כעיר בשנת 1974 לאחר שהייתה מועצה מקומית החל מ-1963. עד יוני 2019 נקראה העיר "נצרת עילית", בעקבות סמיכותה לנצרת, אז שונה שם העיר ל"נוף הגליל'".העיר נמצאת בחלק המזרחי והגבוה של רכס הרי נצרת, צפונית ומזרחית לעיר נצרת, רכס ארוך המזדקר מתוך הגליל התחתון השטוח, בגובה של כ-500 מ' מעל לפני הים. שיא גובהה של העיר, באזור הר יונה 573 מ'.

נפתלי בנט

נפתלי בֶּנֶט (נולד ב-25 במרץ 1972, י' בניסן ה'תשל"ב) הוא פוליטיקאי ישראלי שכיהן כשר החינוך, שר התפוצות וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני והיה חבר הכנסת מטעם הבית היהודי שבראשו עמד בשנים 2012–2018. לאחר שפרש מהבית היהודי הקים את מפלגת הימין החדש, שבראשה עמד ולא עברה את אחוז החסימה בבחירות לכנסת ה-21. בשירותו הצבאי היה לוחם בסיירת מטכ"ל, מפקד צוות ומפקד פַּלְגָה ביחידת מגלן. לאחר מכן היה יזם היי-טק, אחד ממייסדי חברת סאיוטה. בנוסף היה מנכ"ל מועצת יש"ע וממייסדי תנועת ישראל שלי.

קבר יוסף

קבר יוסף (ערבית: قبر يوسف, תעתיק: קבְּר יוּסף) הוא מבנה בפאתיה הדרום-מזרחיים של שכם ובמרכזו חדר קבורה.

בספרות הנוסעים מאז שלהי העת העתיקה זוהה המקום כקברו של יוסף בן יעקב.

לאתר הקבר חשיבות כשל קברי צדיקים בעיני יהודים, וכן בעבר אצל המוסלמים והנוצרים. על מקוריות האתר וזיהויו יצאו עוררין, אך לפי החוקר יואל אליצור למעט השומרונים, אשר להם יש מסורת על מקום אחר בשכם המזוהה עם קבר יוסף, ישנן עדויות לאורך יותר מאלף שנה על זיהוי המקום בידי בני הדתות השונות כקבר יוסף.

שידור רדיו בישראל

שידורי הרדיו בארץ ישראל החלו לראשונה בתקופת המנדט הבריטי.

כיום שידורי הרדיו מרוכזים על ידי שלושה גורמים עיקריים:

קול ישראל של תאגיד "כאן"

גלי צה"ל של צה"ל

הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו המפקחת על שידורי תחנות הרדיו האזוריות והמסחריות בישראל

בנוסף, קיימות מספר תחנות רדיו פיראטי ותחנות רדיו אינטרנטי ישראליות.בסך-הכל קיימים בישראל כ-100 משדרים ותחנות ממסר.

ישראל שידור רדיו בישראל
תאגיד השידור הישראלי
(קול ישראל)
כאן תרבותכאן ב'כאן גימלרדיו מַכַּאןVoisFarsiכאן רק"עכאן 88כאן קול המוסיקהכאן מורשתהרדיו החינוכי
צה"ל גלי צה"לגלגלצ
הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו
(רדיו אזורי)
אקו 99 FMרדיו א-שמסרדיו 90FMרדיו דרוםרדיו חיפהרדיו ירושליםרדיו לב המדינה103FMרדיו קול ברמהרדיו קול הים האדוםרדיו קול חירדיו קול רגערדיו תל אביברדיוס 100FMתדרי הפיצול: 99.5 חמ-אשהדיבור החם בדרוםפרוויה רדיוקול חי מיוזיק
גלי ישראל (מפוקחת על ידי "הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו – איו"ש")
שידורי רדיו באינטרנט הקצה
תחנות רדיו שנסגרו
רשות השידור
(קול ישראל)
רשת א'רשת ב'רשת ג'רשת ד' (קול ישראל בערבית)רשת ה' (קול ישראל בפרסית) • רק"ע88FMקול המוסיקהרשת מורשתהרדיו החינוכיקול ציון לגולה
רדיו פיראטי ערוץ 7קול השלוםרדיו כל האמת

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.