עקרב (קבוצת כוכבים)

קבוצת הכוכבים עקרב (Scorpius בלטינית), סימון: Scorpio.svg, היא אחת מקבוצות הכוכבים הבולטות ביותר בחצי הדרומי של השמים המכילה לא פחות מ-11 כוכבים עם בהירות מדרגה קטנה מ-3. עקרב היא גם קבוצת הכוכבים השמינית בגלגל המזלות והשמש עוברת דרכה בסוף נובמבר.

עקרב
Scorpius
Scorpius IAU

מפת קבוצת הכוכבים עקרב
סמליות העקרב
עלייה ישרה 17 שעות
נטייה °‏40-
שטח נראה 497 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-33
מספר כוכבים בבהירות < 3 11
הכוכב הבהיר ביותר אנטארס (α בעקרב)
בהירות הכוכב הבהיר 0.96
מטר מטאורים סקורפידיים
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏40 ו-°‏90-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש יולי

כוכבים חשובים

α בעקרב (אנטארס - ביוונית יריבו של מאדים בשל צבעו האדום) הוא על-ענק אדום, שקוטרו פי 300 משל השמש. הוא נמצא במרחק של כ-600 שנות אור ובהירותו הנראית משתנה בין דרגות 0.9 ו-1.1. בטלסקופ ניתן להבחין שזהו כוכב זוגי עם בן זוג כחול-ירקרק עם בהירות מדרגה 6.

β בעקרב (גרפיאס) הוא מערכת מרובת כוכבים במרחק של כ-530 שנות אור, בטלסקופ חובבים ניתן לראות שניים מהם עם בהירויות מדרגות 3 ו-5.

δ בעקרב (דשובה) הוא כוכב משתנה שבהירותו נעה בין דרגות 2.3 ו-1.6. זהו למעשה כוכב זוגי שזוג הכוכבים מקיפים זה את זה בזמן מחזור של כ-10 שנים.

ζ1 בעקרב ו-ζ2 בעקרב הם זוג כוכבים שניתן להפריד ביניהם ללא ציוד עזר, ζ1 בעקרב הוא על ענק כחול, ככל הנראה חלק מצביר הכוכבים NGC6231 במרחק של 5000 שנות אור. בהירותו הנראית היא מדרגה 5. ζ2 בעקרב הוא ענק כתום קרוב בהרבה ובהירותו היא מדרגה 4.

μ1 בעקרב ו-μ2 בעקרב הם זוג כוכבים נוסף שניתן לראות בעין. μ1 בעקרב הוא בעצמו כוכב זוגי במרחק של 820 שנות אור, המכיל כוכב כחול עם בהירות מדרגה 2.8, אותו מקיף כוכב עמום בהרבה, שמסתיר אותו חלקית פעם ביום וחצי ומוריד את בהירותו לדרגה 3.1. μ2 בעקרב הוא גם כוכב כחול במרחק של 515 שנות אור עם בהירות מדרגה 3.5.

AH בעקרב - אחד הכוכבים הגדולים הידועים

גרמי שמיים מעניינים נוספים

  • M4 הוא צביר כדורי במרחק של כ-7,200 שנות אור ועם בהירות נראית מדרגה 5.6. ניתן לראות אותו במשקפת, אך דרוש טלסקופ כדי להבחין בכוכבים עצמם. קל למצוא אותו בשל סמיכותו לאנטארס, כמעלה וחצי ממערב לו.
  • M6 (צביר הפרפר) הוא צביר פתוח ומכיל כ-50 כוכבים עם בהירות מדרגה 7, שניתן לראותם במשקפת ושמכסים כחצי מעלת קשת.
  • M7 (צביר תלמי) הוא צביר כוכבים בהיר וגדול, שניתן להבחין בו אפילו ללא משקפת ומשום כך נצפה כבר על ידי תלמי ותואר על ידו כערפילית. הוא מכיל כ-50 כוכבים מדרגת בהירות 6 וניתן למוצאו בקלות בסמוך ל"עוקץ" של העקרב.
  • NGC6231 הוא צביר כוכבים נוסף שניתן לראות ללא ציוד עזר בסמוך לזוג הכוכבים ζ בעקרב. במשקפת ניתן להבחין בכ-120 כוכבים בדרגות בהירות 6-8.
  • ערפילית טלף החתול - ערפילית פליטה שהתגלתה על ידי ג'ון הרשל בשנת 1837

מיתולוגיה

במיתולוגיה היוונית זהו העקרב שנשלח על ידי הרה (בגרסה אחרת על ידי אפולו) לעקוץ ולהרוג את אוריון – הצייד. קבוצת עקרב זורחת בדיוק כאשר קבוצת אוריון שוקעת ובכך מסמלת את נפילתו של אוריון מעוקצו של העקרב.

במיתולוגיה הסינית הקבוצה מייצגת את דרקון התכלת שהופעתו בשמי הלילה מבשרת את בוא האביב.

במיתולוגיה הפולינזית הקבוצה מייצגת את קרס הדיג של מאווי.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • Martha E. Martin, Donald H. Menzel (1963), The Friendly Stars, How to Locate and Identify Them, Dover, ISBN 0-486-21099-5
גלגל המזלות

גלגל המזלות או גלגל הזודיאק (מיוונית: ζῳδιακός κύκλος, "גלגל החיות") הוא דימוי ציורי של כוכבי השמים, למעין גלגל הנחלק ל-12 מערכי כוכבים או "מזלות". רצועה זו של מערכי הכוכבים היא רצועה דמיונית מעגלית הנמצאת על מישור המילקה ומקיפה את מערכת השמש; על רצועה זו עובר מסלולה של השמש עבור צופה מכדור הארץ.

גלגל המזל שימש את האסטרונומיה במיפוי השמים, כאשר כל אזור בשמים מכונה על שם המזל שלו. המזלות הותאמו לתקופות בשנה על ידי ייחוס כל מזל לתקופה שבה השמש עוברת במזל. בפולקלור של תרבויות רבות, הותאמו המזלות עם חודשי השנה.

גלגל המזלות הוא מרכיב חשוב באסטרולוגיה, שחסידיה מאמינים שמיקום הכוכבים משפיע על המתרחש על פני כדור הארץ, או משקף אותו, ולפיכך המזל של האדם נקבע על פי האזור בגלגל המזלות שבו נמצאת השמש בעת הולדתו.

מזל עקרב

מזל עקרב הוא אחד משנים עשר המזלות שבגלגל המזלות. באסטרולוגיה המערבית, "בן מזל עקרב" הוא מי שנולד בין 23 באוקטובר לבין 22 בנובמבר. במסורת היהודית מתייחס מזל עקרב אל חודש חשוון. מושג זה מתייחס לרעיון שבתקופה הנתונה מיקום השמש באזור השמיים המוקצה למזל עקרב האסטרולוגי. כיום, אין חפיפה בין קונסטלציית העקרב לבין אזור השמיים של מזל עקרב בגלל נדידתן של נקודות השוויון.

עקרב (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

הכוכבים הבהירים בקבוצת עקרב
α (אנטארס)λ (שאולה)θ (סרגס)ε‏ • δ (דשובה)κ‏ • β (גרפיאס)υ (לסאת')τ (אל-ניאט)π‏ • σ (אל-ניאט) Scorpius star name he
88 קבוצות הכוכבים המודרניות
אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורב • עקרב • פגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקנטאורקסיופאהקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.