ענבל

ענבל (לעיתים לְהָאָה) הוא פיסת רקמה התלויה מעל שורש הלשון מגג הפה מאחורי הווילון. יש ויכוחים האם לענבל יש תפקיד ביצירת צליל הקול האנושי, בשילוב עם האוויר הנפלט מהריאות, הלוע, הווילון והלשון. הענבל מתפקד גם כבסיס חיתוך עבור העיצורים הענבליים. יש הטוענים כי הענבל משתתף בסגירה של ה-velopharyngeal port. יש הטוענים שלענבל אין תפקיד כלל, והם מתבססים על כך שבעת הסרתו אין בעיות בתפקוד הדיבור או הבליעה.

הענבל מורכב מרקמת שריר, רקמת חיבור וקרום רירי. ענבל מוארך עלול לגרום לנחירה, ולדום נשימה בשינה. לעיתים מסירים אותו בניתוח כשהוא גדול מהנורמה. יש מקרים בהם ניתן לראות ענבל חצוי (uvula bifida). אם זה מולד, זה יכול להעיד על כך שבמקור היו אלה שני שרירים שהתחברו.

ייתכן ומקור השם ענבל הוא מיוונית embolos (יתד).

ענבל
שיוך organ subdivision cluster
מזהים
Tonsils diagram he
תיאור אנטומי של מבנה הפה.
14 בדצמבר

14 בדצמבר הוא היום ה-348 בשנה בלוח הגרגוריאני (349 בשנה מעוברת). עד לסיום השנה נשארו עוד 17 ימים.

17 בספטמבר

17 בספטמבר הוא היום ה-260 בשנה, (261 בשנה מעוברת) בשבוע ה-38 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 105 ימים.

19 בספטמבר

19 בספטמבר הוא היום ה-262 בשנה (263 בשנה מעוברת), בשבוע ה-38 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 103 ימים.

25 בספטמבר

25 בספטמבר הוא היום ה-268 בשנה (269 בשנה מעוברת) בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 97 ימים.

2 באוקטובר

2 באוקטובר הוא היום ה-275 בשנה (276 בשנה מעוברת). עד לסיום השנה, נשארו עוד 90 ימים.

דורון שזירי

דורון שזירי (נולד ב-21 בפברואר 1967) הוא קלע רובה ישראלי פאראלימפי. בעל 8 מדליות פאראלימפיות, מהן 4 כסף ו-4 ארד בקליעה.

המכשפות

המכשפות הייתה להקת רוק ישראלית משפיעה שהוקמה ב-1992 והתפרקה ב-1997. נחשבת לאחת מלהקות הרוק החשובות שפעלו בישראל. בשלהי 2013 הצטרפה חן יאני כסולנית הלהקה והחליפה בתפקיד את מלי שלום. "המכשפות" שינו את שמן ל"המחשפות".

י"ח בטבת

י"ח בטבת הוא היום השמונה עשר בחודש הרביעי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום השמונה עשר בחודש העשירי

למניין החודשים מניסן.

על פי הלוח העברי הקבוע, פרשת בר המצוה של ילד שנולד בי"ח טבת היא

ברב השנים פרשת שמות. אבל אם בר המצוה חל בשנה חסרה המתחילה בשבת (שנה מקביעות זחא או זחג) פרשת בר המצוה היא פרשת ויחי.

כ"ט באלול

כ"ט באלול הוא היום העשרים ותשעה בחודש השנים עשר

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ותשעה בחודש השישי

למניין החודשים מניסן. כ"ט באלול לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שלישי,

חמישי

ושבת, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא גהז".

על פי הלוח העברי הקבוע, פרשת בר המצווה של ילד שנולד בכ"ט אלול היא פרשת וילך, אם ראש השנה שלמחרת חל ביום שני או שלישי בשנת בר המצווה. לעומת זאת, אם ראש השנה שלמחרת חל ביום חמישי או בשבת פרשת בר המצווה תהיה פרשת האזינו.

ליאת רון

ליאת (לאה) רון טרייביטש (נולדה ב-25 במאי 1968) היא עיתונאית ואשת תקשורת ישראלית העוסקת בנושאים כלכליים וחברתיים. רון כותבת בעיתון גלובס, פרשנית בתוכניות אקטואליה, ומגישה תוכניות ברדיו האזורי. בעבר לימדה בבית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל.

ענבל (להקה)

לַהֲקַת עִנְבָּל היא להקת מחול אשר נוסדה בישראל ב-1949 על ידי שרה לוי-תנאי כדי להמשיך את המסורת העשירה של תרבות יהודי תימן.

ענבל גבריאלי

ענבל גבריאלי (נולדה ב-25 בספטמבר 1975) היא אשת תקשורת ופוליטיקאית ישראלית. כיהנה כחברת הכנסת ה-16 מטעם מפלגת הליכוד, והייתה לאישה הצעירה ביותר שכיהנה כחברת הכנסת.

ענבל פיזרו

ענבל פיזרו (נולדה ב-26 במרץ 1987) היא שחיינית פאראלימפית ישראלית, בעלת 9 מדליות פאראלימפיות, מהן 4 כסף ו-6 מדליות מאליפיות העולם, מהן 3 זהב.

ענבל פרלמוטר

ענבל פרלמוטר (15 בינואר 1971 - 1 באוקטובר 1997) הייתה מוזיקאית, זמרת, גיטריסטית, מלחינה ומעבדת ישראלית. הייתה מייסדת וסולנית להקת "המכשפות".

פרלמוטר יצרה במשך שנים מעטות עד מותה בגיל 26, ולמרות זאת נחשבת ליוצרת ייחודית ובעלת השפעה במוזיקה הישראלית. תחילת דרכה המוזיקלית הייתה בשנת 1992 בלהקת "המכשפות" לצידן של יפעת נץ ויעל כהן, ולאחר התפרקותה הזמנית של הלהקה המשיכה ביצירה עצמאית ובשיתוף פעולה עם יוצרים בישראל ומחוצה לה.

ענבל שוורץ גנפול

ענבל שוורץ גנפול (נולדה ב-31 באוקטובר 1984) היא שחיינית ישראלית בספורט נכים.

בשנת 2009 נישאה ליואל גנפול.

שוורץ גנפול, נפגעת שיתוק מוחין, החלה להתאמן בשחייה מגיל צעיר במרכז הספורט לנכים. בגיל 15 היא החלה להתחרות באופן מקצועי ובתחרויות בינלאומיות ובהיותה בת 18 היא זכתה במקום הרביעי באליפות העולם לנכים המשחה 100 מ' סגנון חופשי. לאחר מכן הוכשרה כמדריכת שחייה. כיום (2009) היא סטודנטית לתקשורת ולניהול.

באולימפיאדת הנכים אתונה (2004) השתתפה שוורץ גנפול בשלושה מקצים: 100 מ' גב (מקום שמיני), 100 מ' סגנון חופשי (מקום שישי במוקדמות) ו-50 מ' סגנון חופשי (מקום שביעי במוקדמות). באליפות העולם בשנת 2006 היא הגיעה למקום הרביעי במקצה 50 מ' פרפר. באליפות גרמניה בשנת 2007 היא השתתפה בשלושה מקצי שחייה: 50 מ' פרפר (מדליית זהב), 100 מ' חופשי (מקום רביעי) ו-50 מ' חופשי (מקום חמישי). בעקבות הישגיה באליפות גרמניה היא עברה את קריטריון ההשתתפות בהמשחקים הפאראלימפיים בייג'ינג (2008).

ב-2009 השתתפה באליפות אירופה בשחייה לנכים באיסלנד וזכתה בה במדליית זהב, לצד קביעת שיא אירופאי חדש (39.28 ש'). באוגוסט 2010 השתתפה בשני מקצים באליפות העולם: 50 מ' חופשי (מקום 10) ו-50 מ' פרפר, מקצה בו זכתה במדליית ארד. ב-2011 זכתה במדלית כסף באליפות דנמרק הפתוחה במשחה מאה מטר חופשי.

בשנת 2009 זכתה בתואר ספורטאית השנה של התאחדות הספורט לנכים.

פעמון

פעמון הוא כלי הקשה אידיופוני. צורתו בדרך כלל היא דומה לתוף חלול כשקצהו האחד פתוח, תיבת תהודה זו מכונה זוֹג. כשמקישים עליו הוא רוטט, וכך נוצר הקול. אמצעי ההקשה הוא בדרך כלל מוט או דיסקית מתכת שנמצאת בתוך הפעמון, ונקראת בשם ענבל. יש פעמונים נטולי ענבלים, שמקישים עליהם באמצעות פטיש עץ.

פעמונים עשויים בדרך כלל ממתכת אך יש פעמונים קטנים שעשויים מזכוכית או מקרמיקה. פעמונים באים במגוון גדלים, מפעמונים קטנים שניתן להחזיק ביד אחת (פעמוני יד) ועד פעמונים גדולים השוקלים מספר טונות.

כיום ישנם פעמונים חשמליים שבהם המנגנון גורם להקשות מהירות על הפעמון, וגורם לצילצול. פעמונים כאלו הותקנו למשל במכשירי טלפון ובדלתות כניסה.

קרן הון סיכון

קרן הון סיכון (באנגלית: Venture Capital fund, בקיצור VC) היא קרן השקעות פרטיות, המשקיעה כספים במיזמים אשר הערכת הסיכונים בהם היא גבוהה, מתוך ציפיה לתשואות גבוהות במקרה של הצלחתם. קרנות הון סיכון הן דרך השקעה מקובלת ונפוצה לגיוס הון לצורך השקעה בחברות הזנק ("סטארט-אפ") מתחום ההיי טק.

שרה לוי-תנאי

שרה לוי תַּנָּאי (1910 – 2 באוקטובר 2005) הייתה כוריאוגרפית ומלחינה ישראלית, מייסדת ומנהלת להקת המחול "ענבל" ומחלוצות המחול בארץ. כלת פרס ישראל למחול לשנת 1973.

תקשורת

תקשורת היא תחום בחברה ובמדע שמהותו היא תהליך של העברת מסרי מידע. המשתתפים יכולים להיות שני בני אדם, בעלי חיים ואף מחשבים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.