עמית מחקר

עמית מחקר הוא תפקיד מחקרי אקדמי באוניברסיטה או במוסד מחקר. עמית מחקר פועל כחוקר עצמאי או תחת פיקוחו של חוקר ראשי.

בניגוד לעוזר מחקר, תפקידו של עמית מחקר מחייב בדרך כלל תואר דוקטור, או ניסיון עבודה שווה ערך, למשל במרכזי תעשייה ומחקר. חלק מעמיתי המחקר מבצעים מחקר פוסט-דוקטורט ובדרך כלל אין להם חובות הוראה. הגדרות התפקיד של עמיתי מחקר משתנות בין מדינות, מוסדות אקדמיים ומכוני מחקר. בחלק מהמקרים עמית מחקר מהווה חלק מהסגל הקבוע של המוסד ונהנה מאפשרויות קידום, בעוד שבמקרים אחרים מדובר בתקנים זמניים הנקבעים בהתאם לתקציבי מחקר ייעודיים ואינם מהווים חלק מהסגל הקבוע של המוסד.

ישראל

בישראל עמיתי מחקר מועסקים באוניברסיטאות ובמכוני מחקר פרטיים.

באוניברסיטאות עמית מחקר היא דרגה בקריירה אקדמית במסלול מחקרי שאינה כוללת הוראה. בישראל דרגה זו קיימת בכלל האוניברסיטאות בישראל [1][2][3][4][5][6]. קיימים הבדלים קטנים בין המוסדות השונים אולם באופן כללי עמיתי מחקר הם בעלי תואר שני או שלישי העוסקים במחקר ומקבלים את שכרם מתקציבי מחקר ייעודיים ולא מתקציבה השוטף של האוניברסיטה, הם אינם מקבלים קביעות ופרק הזמן של העסקתם קצוב. דרגה זאת משמשת בנוסף לקליטה של מדענים עולים ותושבים חוזרים בתפקידי מחקר באוניברסיטאות במסגרת תקציב המתקבל לכך מהמרכז לקליטה במדע[7].

במכוני מחקר פרטיים מקובל להגדיר עובדים בעלי תואר שני ומעלה העוסקים במחקרים בעלי אופי אקדמי כעמיתי מחקר. זאת גם אם חוקרים אלו מועסקים במקביל בתפקידי הוראה במוסדות אקדמים ונושאים בהתאם גם בדרגות הוראה.

הממלכה המאוחדת

באוניברסיטאות רבות בממלכה המאוחדת מדובר בדרגה אקדמית כחלק ממסלול של קריירה מחקרית, לרוב לאחר סיום פוסט-דוקטורט. נושא דרגה של עמית מחקר יכול להתקדם, בכפוף לתקנות והפגנת יכולות מחקר, לתפקידים בכירים באקדמיה. בתוך מסלול קריירה כזה, שתי הדרגות הבאות הן בדרך כלל עמית מחקר בכיר ופרופסור עמית. אף כי עמית מחקר אינו עוסק על פי רוב בהוראה בתפקידים הבאים תהייה בדרך כלל דרישה פורמלית לכמות מסוימת של שעות הוראה או פיקוח (לרוב ברמת התואר הראשון).

הגדרות אלו משתנות בין האוניברסיטאות השונות בממלכה המאוחדת ובכמה מוסדות עמית מחקר היא דרגה אקדמית במסלול הוראה בדרגה המקבילה למרצה כאשר הדרגות הבאות תהיינה מרצה בכיר, פרופסור חבר ופרופסור מן המניין[8].

בעבר המונח עמית מחקר התייחס לרוב לחוקר זוטר, שעבד על פרויקט ייחודי התחום בזמן ובתקציב. התשלום לעמיתים אלו לא נעשה מתוך התקציב השוטף של האוניברסיטה אלא מתוך תקציבים ייחודיים, על ידי ארגונים חיצוניים כגון עמותות או חברות מסחריות, באמצעות גוף המעניק מענק מחקר חיצוני כגון מועצת מחקר או החברה המלכותית[9]. המכללות רשאיות להעניק מלגות מחקר זוטרות כשוות ערך למשרות פוסט-דוקטורט שנמשכות שלוש או ארבע שנים.

הודו

בהודו, דרגת עמית מחקר ניתנת לחוקרים מתחומי מחקר שונים כמו מדע, אמנויות, ספרות, ניהול ועוד כמלגה. מלגת המחקר ממומנת על ידי מכוני מחקר אקדמיים, מחקריים ממשלתיים, וחברות פרטיות. מחקרי עמיתי מחקר נמצאים תחת פיקוח של סגל בכיר כגון פרופסור, ראש מחלקה, דיקן וכדומה. הדרגה האקדמית מתחלקת לשני תתי דרגות עמית מחקר זוטר (JRF) ועמית מחקר בכיר (SRF). ארגוני מחקר כמו ICAR, CSIR, UGC, ICMR, SERB מגייסים עמיתים למחקר באמצעות מבחן הזכאות הלאומי. לאחר סיום תקופת המינוי המוגדרת מראש של עמית מחקר זוטר, ניתן לשקול מתן מלגה של עמית מחקר בכיר ביצועיו של עמית המחקר וראיון שנערך על ידי וועדה של מכון המחקר בו העמית עובד. ישנם מספר מוסדות אקדמיים המנהלים תוכניות עמיתים מבוססות מחקר בהודו. חלק ממוסדות אלה כוללים את המכון לטכנולוגיית ניהול, Ghaziabad, המכון ההודי לניהול כלכותה, המכון ההודי לניהול שילונג, בית הספר ההודי למינהל עסקים, מוהלי, בית הספר הלאומי למנהיגות בפונה ו- XLRI - Xavier School of Management בג'אמשדפור .

ראו גם

הערות שוליים

  1. ^ רשימת הדרגות האקדמיות בעברית ובאנגלית, acad-sec.tau.ac.il
  2. ^ סגל אקדמי, academic-secretary.huji.ac.il
  3. ^ אוניברסיטת בר אילן, מדריך לחוקר בבר אילן
  4. ^ אוניברסיטת חיפה, תקנון מינויים והעלאות, ‏08-08-2019
  5. ^ הטכניון, התקנות האקדמיות, ‏08-08-2019
  6. ^ אוניברסיטת אריאל, נוהל עמיתי מחקר
  7. ^ המרכז לקליטה במדע, archive.moia.gov.il
  8. ^ "All Souls College Oxford: Categories of Fellowship". asc.ox.ac.uk. בדיקה אחרונה ב-29 ביולי 2018.
  9. ^ Anon (2017). "University Research Fellowship". royalsociety.org. אורכב מ-המקור ב-2016-02-03.
אבינועם רוזנק

פרופ' אבינועם רוזנק (נולד בירושלים ב-1965) הוא מרצה בכיר באוניברסיטה העברית בירושלים, בחוג למחשבת ישראל (שבראשו עמד בשנים 2010–2013) ובמגמה להגות יהודית וחינוך במרכז מלטון לחינוך יהודי, שהוא עומד בראשה. עמית מחקר במכון ון ליר בירושלים. רוזנק הוא גם מנהל שותף של "שיח שלום".

איתן בנצור

איתן בנצור (נולד ב-25 בספטמבר 1938) הוא דיפלומט ישראלי. כיהן כמנכ"ל משרד החוץ. עמית מחקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה.

אלן דרשוביץ

אלן מורטון דרשוביץ (באנגלית: Alan Morton Dershowitz; נולד ב-1 בספטמבר 1938) הוא עורך דין, משפטן וסופר יהודי-אמריקאי. כיהן כפרופסור מן המניין בבית הספר הרווארד למשפטים משנת 1967 ועד לפרישתו בדצמבר 2013. עמית מחקר בכיר במכון גייטסטון.

ארוין קוטלר

ארוין קוטלר (באנגלית: Irwin Cotler; נולד ב-8 במאי 1940) הוא משפטן ופרופסור יהודי-קנדי, שכיהן כשר המשפטים של קנדה בין השנים 2003–2006 וחבר הפרלמנט הקנדי בשנים 1999–2015, מטעם המפלגה הליברלית. עמית מחקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה.

אשטון קרטר

אשטון בולדווין "אש" קרטר (באנגלית: Ashton Baldwin "Ash" Carter; נולד ב-24 בספטמבר 1954) כיהן כמזכיר ההגנה ה-25 של ארצות הברית וקודם לכן כסגן מזכיר ההגנה של ארצות הברית וכפרופסור באוניברסיטת הרווארד.

גיא דויטשר

גיא דויטשר (נולד ב-1969 בתל אביב) הוא בלשן ישראלי המתגורר בבריטניה, מחברם של ספרי מדע פופולרי בבלשנות.

דויטשר הוא עמית מחקר באוניברסיטת מנצ'סטר, ובעבר לימד במחלקה לשפות ותרבויות מסופוטמיה העתיקה באוניברסיטת ליידן בהולנד. הוא קיבל תואר במתמטיקה באוניברסיטת קיימברידג', ולאחר מכן קיבל תואר דוקטור בבלשנות באותה אוניברסיטה. השתתף במחקר בבלשנות היסטורית במכללת סיינט ג'ון, קיימברידג'.

נשוי לג'יין, חוקרת ספרות בריטית. בתו היא ילדת הפלא המוזיקאית עלמה דויטשר. מתגורר בדורקינג, שבמחוז סארי בבריטניה.

יצחק ברנבלום

יצחק ברנבלום (26 באוגוסט 1903 - 18 באפריל 2000), ביוכימאי ישראלי שהיה מראשוני חוקרי הסרטן בישראל.

ברנבלום נולד בביאליסטוק שבפולין ובינקותו עבר עם משפחתו לבלגיה. באנטוורפן הוא סיים את בית הספר העממי ובשנת 1914 עבר לאנגליה, שם סיים את לימודיו בבריסטול. בשנת 1920 הוא החל בלימודיו האקדמיים: תואר ראשון בפיזיולוגיה וביוכימיה (בהצטיינות, 1923) ותואר שני בכימיה (1926) באוניברסיטת לידס ודוקטורט (ברפואה (בהצטיינות), 1930, ובמדעים, 1936).

בשנים 1927–1936 היה ברנבלום עמית מחקר במחלקה לביולוגיה ניסויית וחקר הסרטן באוניברסיטת לידס. בסיום לימודיו הוא הצטרף לסגל בית הספר לפתולוגיה של אוניברסיטת אוקספורד, בו הועסק עד 1949 ובמסגרתו הוא עבד במרכז לחקר הסרטן (1938–1948). משנת 1948 היה ברנבלום עמית מחקר במרכז הלאומי לחקר הסרטן בארצות הברית, בו פעל עד עלייתו לישראל בשנת 1950.

בשנת 1949, בעת ביקור בישראל, הוזמן פרופ' ברנבלום להקים את המחלקה לביולוגיה ניסיונית במכון ויצמן. ב-17 בספטמבר 1950 עלה לישראל יחד עם משפחתו ואמנם, עמד בראש המחלקה עד לשנת 1971. באותן שנים הוא הרצה בתחום האונקולוגיה באוניברסיטה העברית. כמו כן הוא הוזמן כפרופסור אורח לאוניברסיטת טקסס (1966) ולמכונים הלאומיים לבריאות בארצות הברית (1971).

ברנבלום היה בעל שם בתחומו, בעיקר בעקבות מחקרו משנת 1941 (באוניברסיטת אוקספורד) בו נמצא שמחלת הסרטן מתפתחת בתהליך רב שלבי ולכל שלב מאפיינים ייחודיים. ברנבלום הגדיר שני שלבים עיקריים בתהליך להם קרא בשמות "initation" ו-"promotion". מחקרו זה שימש בסיס לתאוריה הכוללת של התפתחות גידולים בבני אדם.

עבודתו זיכתה אותו בפרס ישראל למדעי החיים (1974), בפרס ויצמן למחקרים במדעים מדויקים (1959), בפרס רוטשילד לביולוגיה (1966) ובאותות הוקרה מאגודות מחקר ואקדמיות לאומיות למדע ברחבי העולם.

בישראל היה ברנבלום חבר המועצה הלאומית למחקר (1952–1959), יו"ר האגודה הישראלית לסרטן (1955–1975), חבר המועצה להשכלה גבוהה (1958–1960) וחבר מייסד של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים (1959).

ברנבלום היה נשוי לדוריס לינה ברנשטיין (1904–1985) ואב לשתי בנות.

מיכה גודמן

מיכה גודמן (נולד ב-1974) הוא מחבר ספרים בתחום המחשבה היהודית והישראלית, בעל תואר דוקטור למחשבת ישראל. גודמן הוא עמית מחקר במכון הרטמן ומרצה ב"בית פרת - המדרשה באלון".

מנחם לורברבוים

מנחם לורברבוים (נולד ב-1958) הוא פרופסור לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, ראש בית הספר לפילוסופיה ומייסד החוג ללימודי התרבות העברית בה. עמית מחקר במכון שלום הרטמן.

מרדכי קידר (מזרחן)

ד"ר מרדכי (מוטי) קידר (נולד בז' בכסלו ה'תשי"ג, 25 בנובמבר 1952) הוא מזרחן ומרצה במחלקה לערבית באוניברסיטת בר-אילן, עמית מחקר במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר-אילן, ויו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי. התמחה בין היתר בחקר ממשל חאפז אל-אסד בסוריה.

נדב שרגאי

נדב שרגאי (נולד ב-1959) הוא סופר ועיתונאי ישראלי, עמית מחקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה.

ניר מן

ניר מן (נולד ב-5 בפברואר 1955) הוא היסטוריון ישראלי, בוגר בית הספר המקומי בקיבוץ בית-השיטה, עמית מחקר מטעם קרנות אורי אילן וד"ר שושנה שקופ-פרנקל באוניברסיטת בר-אילן.

עוזר מחקר

עוזר מחקר באוניברסיטאות, במוסדות אקדמיים שונים ובמכוני מחקר אחרים הוא אדם המסייע למחקר האקדמי הנערך במוסדות אלה. בדרך-כלל עוזר המחקר מסייע לפרופסור (או איש סגל אקדמי בכיר אחר) באחד או יותר ממחקריו השונים, או שהוא עובד במעבדה.

סוג העבודה שעושה עוזר המחקר במסגרת עבודתו יכול להיות מגוון מאוד – החל מעבודה משרדית והקלדת נתונים וכלה בהשתתפות של ממש בשיקולים המדעיים של המחקר – תכנון ניסויים, ביצועם, ניתוח תוצאותיהם והסקת המסקנות הנדרשות. כן יכול לסייע עוזר המחקר בכתיבת מאמרים מדעיים ובחיפוש המידע הנחוץ עבור מאמרים אלה.

לעיתים עובד עוזר המחקר באופן קבוע אצל פרופסור מסוים ומסייע לו בכל מחקריו, ולעיתים הוא מועסק לצורך פרויקט מסוים, כגון כתיבת ספר הדורש עבודה מחקרית או ביצוע ניסוי יחיד.

לעיתים עוזר המחקר משמש גם כעוזר הוראה בקורסים אותם מלמד הפרופסור שאצלו הוא עובד.

תפקיד עוזר המחקר ניתן בדרך כלל לסטודנטים מצטיינים (לרוב סטודנטים לתארים מתקדמים), לא רק כדי לקבל את עבודתם, אלא גם כדי לאפשר להם פרנסה נוחה בתקופת לימודיהם.

צבי מזאל

צבי מַזאֵל (נולד ב-4 במרץ 1939), מזרחן ודיפלומט ישראלי כיהן כשגריר ישראל ברומניה, במצרים ובשוודיה. עמית מחקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה.

ריימונד גייטה

ריימונד‫ גֶייטה (אנגלית: Raimond Gaita) (נולד ב-1946) הוא פילוסוף וסופר אוסטרלי.

עד 2011 כיהן כפרופסור לפילוסופיה באוניברסיטה הקתולית של אוסטרליה ופרופסור לפילוסופיה של המוסר בקינגס קולג' לונדון. כיום הוא עמית מחקר בכיר (professorial fellow) בבית הספר למשפטים ובפקולטה לאמנות של אוניברסיטת מלבורן ופרופסור אמריטוס לפילוסופיה של המוסר בקינגס קולג' לונדון.

שיזף רפאלי

פרופסור שיזף רפאלי (נולד ב-7 ביוני 1955) הוא מחלוצי האינטרנט בישראל, חוקר ומרצה בתחום מערכות מידע, תקשורת מתווכת מחשב, וניהול ידע ומידע. רפאלי עומד בראש מרכז שגיא לחקר האינטרנט (לשעבר המרכז לחקר חברת המידע), עמית מחקר בכיר במוסד שמואל נאמן, והוא בעל טור בעיתונות הישראלית. בין השנים 2005–2011 שימש ראש בית הספר לניהול באוניברסיטת חיפה. עבודתו המדעית זכתה לפרסום במאות מאמרים בכתבי עת והוא כתב כמה ספרים. התרומות המדעיות העיקריות שלו עוסקות בשאלות של אינטראקטיביות, חקר רשתות, ערך המידע, שיתוף במידע והיצף מידע, ריבוי משימות וקהילות וירטואליות.

שמעון שפירא (מזרחן)

שמעון שפירא (נולד ב-1952) הוא עמית מחקר במרכז הבינתחומי הרצליה ובמרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה; היה מנכ"ל "מעריב אינטרנט". שירת בצה"ל באגף המודיעין וכיהן כמזכיר הצבאי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, בדרגת תת-אלוף.

תומאס פיין (נאס"א)

תומאס אוטן פיין (באנגלית: ‏Thomas Otten Paine; ‏9 בנובמבר 1921 - 4 במאי 1992) היה מדען אמריקאי והמנהל השלישי של סוכנות החלל הלאומית לאווירונאוטיקה וחלל של ארצות הברית, מ-21 במרץ 1969 עד 15 בספטמבר 1970. עמית מחקר באוניברסיטת סטנפורד, 1947-1949; מעבדות חברת ג'נרל אלקטריק, 1949-1968; מחקרים מתקדמים בסנטה ברברה, קליפורניה, 1963-1968; סגן נשיא, ייצור כוח מפעיל קבוצתי, 1970-1973; נשיא ודירקטור בתאגיד נורת'רופ, לוס אנג'לס, 1976-1982; יו"ר אגודות תומאס פיין, לוס אנג'לס, משנת 1982; יו"ר הוועדה הארצית לחלל, 1984-1986. סמנכ"ל ומנהל המערכת הלאומית לאווירונאוטיקה וחלל, 1968-1970.

בוגר תואר ראשון בהנדסה באוניברסיטת בראון, 1942. תואר שני במדעים במתלורגיה פיסית, אוניברסיטת סטנפורד, 1947. דוקטור לפילוסופיה, אוניברסיטת סטנפורד, 1949.

תומר פרסיקו

תומר פרסיקו (נולד ב-7 במאי 1974) הוא חוקר ומרצה בתחומי דתות העולם, העידן החדש והיהדות. פרסיקו הוא עמית מחקר במכון שלום הרטמן, ולימד במשך שמונה שנים (ללא תקן) בחוג למדעי הדתות באוניברסיטת תל אביב. כיום הוא מרצה במכון למשפט עברי ולימודי ישראל באוניברסיטת ברקלי, קליפורניה. הוא פעיל חברתי למען חופש דת ובעל בלוג "לולאת האל", העוסק בנושאים אלה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.