עמית ליאור

עמית ליאור (נולד ב-21 בדצמבר 1959) הוא תסריטאי ושחקן ישראלי. משמש כיום גם כיו"ר איגוד התסריטאים בישראל וכמרצה לתסריטאות.

עמית ליאור
לידה 21 בדצמבר 1959 (בן 59)
פרופיל ב-IMDb

ביוגרפיה

סיים את לימודי המשחק בבית הספר "בית צבי" בשנת 1987. שיחק בין היתר בתיאטרון בית ליסין, בפסטיבל עכו, בתיאטרון "חזית" ועוד.

בין השנים 20072008 שימש כמנהל מחלקת הדרמה של ערוץ 10. שימש כיועץ דרמה למספר סדרות דרמה בערוץ. סדרות בולטות שהיה מעורב בהן: "מתי נתנשק", "המקום", "חמישה גברים וחתונה", "לאהוב את אנה" (יועץ אמנותי) ו"החברים של נאור" (עורך תסריט).

בשנים האחרונות משמש כמרצה לתסריטאות בבתי הספר: "סם שפיגל", "מנשר לאמנות", "מעלה" ו"בצלאל".

בין השנים 2004-2005 שימש כיו"ר איגוד התסריטאים בישראל, ומאז ינואר 2011 משמש שוב כיו"ר האיגוד.

זוכה פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה עבור "חצוצרה בואדי" ו"מרחק נגיעה". ב-2003 זכה בפרס אמנות הקולנוע.

סרטים וסדרות פרי עטו

ב-1993 שודרה בערוץ 1 סדרת הטלוויזיה "סטרייט ולעניין" שביים ערן ריקליס. ב-1997 עלה לאקרנים הסרט אותו כתב "עפולה אקספרס" בבימויה ג'ולי שלז. ב-1998 עלה לאקרנים הסרט "סופר בוי" בבימויו של חנוך רוזן ובכיכובו של תום אבני.

ב-2000 שודרה הסדרה "האישה האחרת" שביימו אורי ענבר ושמי זרחין, בכיכובן של גילה אלמגור ויונה אליאן. ב-2002 עלה לאקרנים הסרט אותו "חצוצרה בואדי" שהיה עיבוד לספרו של סמי מיכאל בבימויים של סלבה ולינה צ'פלין. ב-2003 עלה לאקרנים הסרט "סיפורי בית קפה" אותו כתב וביים. באותה השנה שודרה גם סדרת הטלוויזיה "פרנקו וספקטור" שביימו עמליה מרגולין ויוסף פיצ'חדזה, סדרת פרקליטים תל אביבית בכיכובם של משה איבגי, רונית אלקבץ, רותי בורנשטיין ומארק איווניר.

ב-2006 עלה לאקרנים הסרט "NO אקזיט" אותו כתב לצד ברק סלונים ודרור סבו שגם ביים. ב-2007 שודרה הסדרה "מרחק נגיעה" שביים רוני ניניו בכיכובם של הנרי דוד וגאיה טראוב. באותה שנה עלה לאקרנים סרט הקולנוע אותו כתב לצד לין רות' (שביים את הסרט) "הבוגד הקטן" ע"פ הסיפור "פנתר במרתף" מאת עמוס עוז, בכיכובם של גיליה שטרן ורמי הויברגר. ב-2009 שודרה סדרת הטלוויזיה "שירות חדרים" שביים איתן ענר, בכיכובם של אסי לוי ונלי תגר. ב-2012 שודרה סדרת הטלוויזיה "המיוחדת" בבימוי עודד רסקין בכיכובו של עפר שכטר.

כמו כן כתב עבור הסדרות: "בלש בירושלים", "החיים זה לא הכל", "צה"ל אחת", "האישה באפור", "מוסיכף" ועוד.

קריירת משחק

ב-1989 גילם את רמי ברוורמן, התפקיד הראשי בסרט "שדות ירוקים" שביים יצחק צפל ישורון. בין השנים 19921996 גילם את המורה מתי הראל בסדרת הטלוויזיה "עניין של זמן" ששודרה בטלוויזיה החינוכית. ב-1997 גילם את יאיר בסרט "עפולה אקספרס". ב-1998 גילם את אבא של אביגיל בסרט "סופר בוי".

ב-2003 גילם מורה לנהיגה מונעת בסדרה "החיים זה לא הכל". ב-2008 גילם את גידי לוין (אבא של שחר) בסדרת הטלוויזיה "ראש גדול". ב-2008 גילם את אבא של טוהר בסדרת הטלוויזיה "משמורת". ב-2009 גילם את סבי כוכבי בסדרה "תיכון השיר שלנו". ב-2010 גילם את דור בסדרה "עד החתונה". ב-2012 גילם את דני גטניו בסדרה "המיוחדת". ב-2013 גילם את גידי בסרטו של איתן גפני "בשר תותחים".

כמו כן שיחק ב"שביל קליפות התפוזים", "הבטליון הגדול", "גבעת צקלג", "פרנקו וספקטור", "NO אקזיט", "2.3 בשבוע" ועוד.

קישורים חיצוניים

הקודם:
2006 - אורי סיון, ניר ברגמן, אסף ציפור, יעל הדיה, דפנה לוין וארי פולמן ("בטיפול")
פרס האקדמיה לטלוויזיה - תסריט לסדרת דרמה
2007 - רונית ויס-ברקוביץ', עמית ליאור ושוקי בן-נעים ("מרחק נגיעה"), פרס האקדמיה לקולנוע, "חצוצרה בואדי", בשיתוף עם לינה וסלבה צ'אפלין וריקי שלח, פרס משרד החינוך והתרבות לקולנוע, 2003
הבא:
2008 -
1959

שנת 1959 היא השנה ה-59 במאה ה-20. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. 1 בינואר 1959 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

21 בדצמבר

21 בדצמבר הוא היום ה־355 בשנה (356 בשנה

מעוברת) בשבוע ה-51 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 10 ימים. ברוב השנים זהו יום נקודת ההיפוך - היום הקצר בשנה; כלומר היממה בעלת שעות האור המועטות ביותר, והלילה הארוך ביותר בשנה.

אורי סיון

אורי סיון (נולד ב-30 ביולי 1963) הוא במאי קולנוע וטלוויזיה, תסריטאי ועורך קולנוע ישראלי.

איגוד התסריטאים

איגוד התסריטאים (איגוד תסריטאי הקולנוע והטלוויזיה בישראל) הוא עמותה רשומה (ע"ר) שמטרתה לקדם את מקצוע התסריטאות בישראל ולהגן על מעמד התסריטאי ועל זכויותיו בתור היוצר הראשון של היצירה הקולנועית והטלוויזיונית. האיגוד מונה היום למעלה מ-500 חברים העוסקים במקצוע התסריטאות בישראל. יו"ר האיגוד מאז שנת 2010 הוא התסריטאי עמית ליאור ששימש כיו"ר גם בשנים 2004–2005.

חברי הנהלת האיגוד (בהתנדבות) נכון לחודש ספטמבר 2012 הם התסריטאים עדן גוריון, לי גילת, עלמה גניהר, מיכל ויניק, שירלי מושיוף, נטלי מרכוס, אסתר נמדר, ארז קו-אל וליאורה קמינצקי.

איגודי הבמאים והתסריטאים בישראל

איגודי הבמאים והתסריטאים בישראל הם עמותות ציבוריות לקידום פיתוח היצירה המקומית במדינת ישראל. האיגודים הוקמו על מנת לקדם את הבמאים והתסריטאים ולהגן על זכויותיהם, והם מעניקים שירותי דין, הטבות וייעוץ כללי לחבריהם. הם פועלים לשיפור התגמול ליוצרי הקולנוע והטלוויזיה בארץ. באיגודים חברים כ-1000 יוצרים.

איגודי הבמאים והתסריטאים נאבקים למען פיתוח ועידוד היצירה המקורית במדינת ישראל, פועלים לקידום והגנה על זכויות הבמאי והתסריטאי, ומעניקים שירותים, הטבות, ייעוץ ומידע רלוונטי לחבריהם.

יו"ר איגוד הבמאים הוא יריב הורוביץ. יו"ר איגוד התסריטאים הוא עמית ליאור.

גולת הכותרת של מאבקי האיגודים היא חקיקת "חוק הקולנוע" התשנ"ט-1999, שהסדיר את השקעת המדינה בקולנוע הישראלי על כל ענפיו השונים: קרנות תמיכה בסרטים, פסטיבלי קולנוע, בתי ספר לקולנוע וכו'. פריחת הקולנוע הישראלי של השנים האחרונות היא פועל יוצא של חקיקת החוק. אולם גם לפניו ואחריו ניהלו האיגודים שורה של מאבקים עקרוניים שהסתיימו בהצלחה.

הפעילויות האחרונות של האיגודים כללו: משלחת רשמית של חברי איגוד לירדן, העברת תמלוגים לראשונה ל-35 במאים על שידור בערוץ ישראל 10, הכרה של פקודת מס הכנסה במיסוי רב שנתי לבמאים ותסריטאים וכמו כן החתמת 584 יוצרים לשביתה אפשרית אל מול גופי השידור בעניין התמלוגים.

בעקבות מאבק שנמשך כמה שנים, הצליחו האיגודים לשנות את חוק זכויות היוצרים אשר יזם משרד המשפטים. משרד המשפטים הביא להצבעה נוסח מתוקן לסעיף 35 לחוק זכות יוצרים החדש, אשר נוסח במהלך הדיונים בין משרד המשפטים ליוצרים השונים בשיתוף עו"ד אהרן נחומי ועו"ד מיכאל ספרד מחברת תל"י בו צויין: "ביצירה שנוצרה לפי הזמנה, הבעל הראשון של זכות היוצרים בה, כולה או חלקה, הוא היוצר, אלא אם הוסכם אחרת בין המזמין והיוצר, במפורש או במשתמע".

אסף צפור

אסף צִפּוֹר (נולד ב-27 בנובמבר 1967) הוא תסריטאי ישראלי.

בשר תותחים (סרט)

בשר תותחים (באנגלית: Cannon Fodder) הוא סרט אימה-אקשן ישראלי משנת 2012, בבימויו של איתן גפני ובכיכובם של לירון לבו, יפית שלו, רוי מילר, אמוס אינו, גומא שריג, עמית ליאור ושירה קצנלנבוגן.

עלילת הסרט מגוללת את סיפורה של יחידת עלית מובחרת בצה"ל היוצאת ללבנון ללכוד מבוקש חזבאללה, ומגלה לחרדתה כי הגיעה למדינה מוצפת זומבים. כאשר הקשר עם הפיקוד אבד, על החיילים לנסות ולשרוד לבדם.

"בשר תותחים" הוא סרט הזומבים הישראלי הראשון באורך מלא ובעברית, לאחר שקדמו לו סרט האימה הישראלי הראשון "כלבת", (2010) ו"מורעלים" (2011) - סרט זומבים קצר.

דפנה לוין

דפנה לוין (נולדה ב-14 ביוני 1968) היא במאית ותסריטאית טלוויזיה ישראלית.

חצוצרה בואדי (סרט)

חצוצרה בואדי הוא סרט קולנוע ישראלי משנת 2002 בבימוי של לינה וסלבה צ'פלין.

התסריט נכתב על ידי עמית ליאור והוא מבוסס על הרומן חצוצרה בואדי של סמי מיכאל.

טקס פרסי אופיר לשנת 1997

טקס פרסי האקדמיה לקולנוע ה-8 על שם השחקן ואיש הקולנוע הישראלי שייקה אופיר, המכונה גם "האוסקר הישראלי", התקיים ב-17 בנובמבר 1997 בירושלים, ישראל. הפרסים מוענקים מטעם האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה. הזוכה בפרס אופיר בקטגוריה הסרט הטוב ביותר יישלח כנציג ישראל בתחרות על פרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר. את הטקס הנחה גידי גוב.פרס על מפעל חיים הוענק לשחקנית גילה אלמגור ופרס על הישגים מקצועיים הוענק לדובי זלצר.במהלך הטקס אמר הזוכה בשני פרסים, אסי דיין, כי "ירושלים היא עיר מזורגגת", ובפנותו לראש העיר אהוד אולמרט אמר בהתייחס לראש הממשלה בנימין נתניהו: "אל תשכח לומר לחבר שלך שילך קיבינימט". ח"כ חנן פורת הגיש תלונה על האירוע, שלאחריה החליטה מנהלת המחלקה המיוחדת בפרקליטות המדינה, עו"ד טליה ששון, שלא לנקוט כלפי דיין בהליכים פליליים.

טקס פרסי אופיר לשנת 2003

טקס פרסי האקדמיה לקולנוע ה-14 על שם השחקן ואיש הקולנוע הישראלי שייקה אופיר, המכונה גם "האוסקר הישראלי", התקיים ב-24 בספטמבר 2003 בפתח תקווה. הפרסים מוענקים מטעם האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה. הזוכה בפרס אופיר בקטגוריה הסרט הטוב ביותר יישלח כנציג ישראל בתחרות על פרס אוסקר לסרט הזר הטוב ביותר.

את רשימת המועמדים הוביל הסרט "האסונות של נינה" עם 13 מועמדויות, כלומר הועמד לכל קטגוריה. אחריו הסרטים "הכוכבים של שלומי" עם 12 מועמדויות ו"מתנה משמיים" עם 11 מועמדויות.פרס על מפעל חיים הוענק לשחקן מוסקו אלקלעי ופרס על הישגים מקצועיים הוענק לצלם אמנון סלומון.

יעל הדיה

יעל הדיה (נולדה ב-9 באוקטובר 1964) היא סופרת, עיתונאית ותסריטאית טלוויזיה ישראלית.

ניר ברגמן

ניר ברגמן (נולד ב-8 באוגוסט 1969), הוא במאי קולנוע ותסריטאי ישראלי.

סיפורי בית קפה

"סיפורי בית קפה" הוא סרט קולנוע ישראלי, בבימויו של עמית ליאור, אשר יצא לאקרנים בשנת 2003.

הסרט היה מועמד לפרס אופיר ב-5 קטגוריות: הסרט הטוב ביותר, שחקנית בתפקיד ראשי, התסריט הטוב ביותר, העריכה הטובה ביותר והפסקול הטוב ביותר

עפולה אקספרס

עפולה אקספרס הוא סרט קולנוע ישראלי בבימויה של ג'ולי שלז ובכיכובם של צביקה הדר ואסתי זקהיים. הסרט יצא לאקרנים בשנת 1997.

עם יציאתו התמודד הסרט במספר רב של קטגוריות בטקס פרסי אופיר, וגרף שישה פרסים, בהם לשחקנית הראשית (אסתי זקהיים), השחקנים המשניים (אורלי פרל ואריה מוסקונה), המלחין הטוב ביותר ושני הפרסים הנחשקים על הבימוי הטוב ביותר (עבור שלז) והסרט הטוב ביותר. לאחר השתתפותו בטקס, זכה הסרט בפרס וולג'ין בפסטיבל ירושלים והשתתף בפסטיבלים בארצות שונות, כמו צ'כיה, הונג קונג, טקסס ופסטיבל ברלין הנחשב.

פסקול הסרט כלל את השיר "גשם", גרסת כיסוי לשיר של להקת בנזין בביצועו של אלי לוזון, אשר הפך ללהיט גדול.

פרנקו וספקטור

פרנקו וספקטור סדרת דרמה טלוויזיונית ישראלית העוסקת במשרד עורכי דין ששודרה בשנים 2003–2004 על ידי זכיינית ערוץ 2, קשת.

פרס אופיר לתסריט המקורי הטוב ביותר

פרס אופיר לתסריט המקורי הטוב ביותר הוא פרס אופיר הניתן מטעם האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה מאז שנת 1990, והוא מייצג את ההכרה שתסריט הסרט היה יוצא מן הכלל. המועמדים והזוכה בקטגוריה זו נבחרים על ידי חברי האקדמיה, וההודעה על הזכייה מתבצעת בטקס פרסי אופיר.

צחי גראד

צחי גראד (נולד ב-28 בפברואר 1962 בירושלים) הוא שחקן קולנוע וטלוויזיה ובמאי קולנוע ישראלי, זוכה פרס אופיר ופרס האקדמיה לטלוויזיה.

תסריטאי

תסריטאי הוא יוצר הכותב את התסריט באומנויות המסך ולכן הוא בעל מקצוע מרכזי באומנות הקולנוע, הטלוויזיה ובמכלול היצירה האודיו-ויזואלית. התסריטאי הוא אחד משלוש הצלעות המרכזיות בעשייה הקולנועית טלוויזיונית ביחד עם המפיק והבמאי. בדרך כלל בעשייה האומנותית בתחום האודיוויזואלי ובניו-מדיה יהיה זה התסריטאי שיזום את תחילת העשייה, דרך כתיבת תקציר (סינופסיס) ואחריו תסריט, אולם קיימים מצבים, בדרך כלל בעשייה הממוסחרת, בהם יהיה התסריט מוזמן מטעם המפיק.

בשתי צורות עבודה זו התסריטאי כמחברו של התסריט, הוא היוצר הראשון של היצירה ובעל זכויות יוצרים. שלבי עבודתו של התסריטאי: פיתוח התסריט, מרעיון לסינופסיס. כתיבת התסריט, מסינופסיס, לטריטמנט ואז כתיבת הדיאלוגים. התסריטאי עוסק גם בעיבוד מן הספרות אל הקולנוע או אל הטלוויזיה.

התסריטאי המרוויח ביותר בהיסטוריה של הקולנוע הוא סיימון קינברג, אשר שניים מהתסריטים שלו נמכרו ב-$8,000,000 עבור כל אחד כשבנוסף לכך הוא משתכר ברווח שבועי של $350,000.תסריטאות היא מקצוע הנלמד במסגרת בתי ספר לקולנוע ובמסגרת חוגים לקולנוע באוניברסיטאות או מכללות. בישראל ישנם כעשרה מוסדות אקדמיים המכשירים תסריטאים. בישראל פועלים כיום כ-450 תסריטאים מקצועיים המאוגדים באיגוד התסריטאים. יו"ר האיגוד המכהן הוא התסריטאי עמית ליאור.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.