עמוס E

עמוס E הוא לוויין תקשורת מסדרת לוויני עמוס המפותח על ידי התעשייה האווירית לישראל. טרם ידוע אם ייבנה בפועל ומתי ישוגר.

עמוס E יתמרן בחלל בעזרת מערכת הנעה חשמלית המכונה מנוע יונים. מבנה הנעה חדשני זה יעיל יותר וקטן ממדים בהשוואה למערכת ההנעה הכימית המקובלת היום במרבית לווייני התקשורת. טכנולוגיה זו מאפשרת הפחתת משקל הלוויין בחצי, והחיסכון המתקבל בעלויות השיגור עקב המשקל המופחת של הלוויין, הופך אותו לזול ואטרקטיבי עבור לקוחות המעוניינים בלוויין תקשורת זול בעל ביצועים דומים לאלו של ללוויינים גדולים ויקרים.

נכון ל-2018, לווין זה נמצא בשלבי פיתוח ותכנון בתעשייה האווירית. הוא יועד בתחילה לפרויקט עמוס 8. באפריל 2018, לאחר בחירת חברת SSL כאחראית על לווין עמוס 8, הודיעה התעשייה האווירית כי היא מנסה לקדם תכנון ושיגור לוויין באופן עצמי ואף לאתר עבורו לקוחות ממשלתיים ופרטיים.[1]. בתחילת ספטמבר 2018 נחשף כי עמוס 8 יבנה בתעשייה האווירית במימון חלקי ממשלתי, אולם ככל הנראה לא יהיה מבוסס על עמוס E.[2][3]

עמוס E
מפעיל חלל תקשורת (מתוכנן)
יצרן התעשייה האווירית לישראל
תאריך שיגור לא ידוע
משימה
סוג משימה לוויין תקשורת
גרם שמיים כדור הארץ
משך המשימה 15 שנים
מידע טכני
משקל 1.5 - 2 טון

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ דה מרקר, גיא ארז, תעשייה אווירית נגד חלל תקשורת: מציעה לממשלה לבנות לוויין עצמאי 9 באפריל 2018
  2. ^ אבי בליזובסקי , ‏מי יפעיל את הלוויין עמוס 8 שעל מימונו החליטה הממשלה ביום ראשון השבוע (2/9/18)?, באתר "הידען", 3 בספטמבר 2018
  3. ^ לוויין כחול לבן: עמוס 8 ייוצר בישראל, באתר ynet, 3 בספטמבר 2018
לוויינים ישראליים

ישראל החלה את פעילותה בחלל בראשית שנות ה-80, ושיגרה מאז לחלל לוויינים אחדים, לשימושים צבאיים, לשימושים אזרחיים, ולמחקר.

הלוויינים הצבאיים, מסדרת "אופק", שוגרו מבסיס פלמחים בישראל, למעט הלוויין הצבאי טכסאר-פולאריס (המכונה גם אופק 8), ששוגר עבור ישראל מהודו. השיגורים הצבאיים בוצעו באמצעות משגר שביט, שפותח ויוצר בישראל על בסיס תכנון של משגר טילים צבאי ישראלי מדגם יריחו 2. הלוויינים האזרחיים שוגרו מבסיסי שיגור זרים, בהם קוסמודרום בייקונור בקזחסטן ובסיס החלל האירופי קורו בגיאנה הצרפתית. לוויין התקשורת "עמוס 6" נועד לשיגור מקייפ קנוורל בפלורידה אך התרסק על כן השיגור בטרם שוגר. לוויינים ישראלים זעירים שוגרו מהודו, רוסיה וארצות הברית.

לוויינים נבנים במדינות רבות, וכמעט כל מדינה בעולם משתמשת בשירותי לוויין, אך רק למדינות מעטות, ובהן ישראל, יש יכולת לשגר בעצמן לוויינים לחלל. יכולת השיגור של ישראל מוגבלת ללוויינים קלי משקל ולמסלולים נמוכים בלבד. ההשקעה של ממשלת ישראל בתחום החלל בשנת 2018 הייתה כ-82 מיליון שקלים. מעל 40 חברות בישראל וכ-2000 עובדים מועסקים בתחום החלל כגון פיתוח רכיבים ללוויינים והתעסקות בתחום החלל.[דרוש מקור] אך באפריל 2019 הודיע ראש הממשלה לאחר ניסיון הנחתת גשושית ישראלית על הירח במימון תורמים, כי הוא שוקל לקדם "תוכנית חלל" ישראלית חדשה אשר תתוקצב במימון ממשלתי וציבורי.

מנוע יונים

מנוע יונים הוא סוג מיוחד של מנוע המשמש בעיקר להנעת גשושיות או תיקוני מסלול של לוויינים. המנוע משתמש באלומות יונים שהואצו בעזרת שדה חשמלי חזק כדי ליצור דחף. אף על פי שהספקם נמוך מאוד, בגלל כמות האנרגיה החשמלית המוגבלת הזמינה בגשושית או בלוויין, מנועים אלה מייצרים דחף סגולי גבוה מאוד ביחס למנועים רקטיים ולכן שימושיים בתחום החלל. השימוש במנועי יונים נעשה בעיקר לצורך תיקוני מסלול, והם מופעלים לתקופות ממושכות, בניגוד למנועים כימיים המופעלים כל פעם למשך שניות ספורות. על פי רוב, מנוע יונים משתמש ביונים של קסנון, שהוא גז אציל שהופכים מגז לפלזמה בתהליך ההאצה החשמלי.

חברת רפאל בשיתוף חברת ALTA האיטלקית ערכו ניסוי משותף בפיתוח מערכת ההנעה החשמלית MEPS שמשקלה כ-15 ק"ג בלבד עבור מיקרו לוויינים. חברת רפאל גם פיתחה את המנוע היוני עבור הלוויין המדעי "ונוס" הישראלי-צרפתי. גם לוויין התקשורת "עמוס-E" יועד להצטייד במנוע יונים שכזה, דבר שיסייע לו להיות לוויין תקשורת בעל משקל קל מקודמיו.

עמוס (סדרת לוויינים)

עמוס הוא שמה של סדרת לווייני תקשורת אזרחיים המתופעלים על ידי חברת חלל תקשורת. הלוויינים הראשונים בסדרה נבנו על ידי התעשייה האווירית לישראל. עם הזמן, השם "עמוס" ניתן גם ללוויינים בייצור זר כעמוס 5, ועמוס 7, שמתופעלים על ידי חלל תקשורת וחלקם תוכננו על ידה כעמוס 17.

עמוס (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

ישראל לוויינים ישראליים ותוכניות חלל אחרות
לווייני תקשורת עמוס ( 123456 • E )
לווייני צילום מסחריים ארוסאופטסאט
לוויינים צבאיים אביראופקטכסאר
לווייני מחקר וטלסקופים ULTRASAT‏* • טאווקס* • ונוס* • DIDO • *SHALOM • *SLOSHSAT
לווייני סטודנטים ואוניברסיטאות טכסאטדוכיפת 1דוכיפת 2דוכיפת 3SAMSONBGUSAT
חלליות וגשושיות בראשית • ‏MuSAR‏*
יכולות שיגור משגר שביטבסיס פלמחים
משימות אנלוגיות למאדים D-MARS
ארגונים ישראליים קשורים סוכנות החלל הישראליתמפא"תהתעשייה האווירית לישראלSpaceIL
* שיתופי פעולה בינלאומיים

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.