עמוס 6

עמוס 6 היה לוויין תקשורת מסדרת לווייני "עמוס" שפותח על ידי התעשייה האווירית לישראל עבור חברת חלל תקשורת. הוא נהרס כליל בפיצוץ שאירע בקייפ קנוורל שבפלורידה[1] של משגר פאלקון 9[2] של חברת ספייס X יומיים לפני שיגורו המתוכנן למסלול סביב כדור הארץ.

עמוס 6
מפעיל חלל תקשורת
יצרן התעשייה האווירית לישראל
תאריך שיגור תוכנן ל־3 בספטמבר 2016
משגר פאלקון 9
אתר שיגור אתר שיגור SLC-40, נמל החלל קייפ קנוורל
משימה
סוג משימה לוויין תקשורת
גרם שמיים כדור הארץ
משך המשימה כ־16 שנים
מידע טכני
משקל בשיגור 5,500 ק"ג
כוח 9,000 ואט
ערוצי תקשורת 36 אלומות ממוקדות

הפרויקט

Amos-6-Ka-band-coverage

הלוויין נועד להחליף את עמוס 2 במיקום 4°W.[3] הוכנסו בו שיפורים טכנולוגיים משמעותיים לעומת הדור הקודם של לווייני תקשורת מתוצרת ישראל, לרבות טכנולוגיה של הנעה חשמלית המאפשרת חיסכון משמעותי במשקל ובעלות השיגור. מחיר הלוויין היה כ־200 מיליון דולר.

באוקטובר 2015 הודיעה חברת פייסבוק[4] שהיא תשתמש בשירותי הלוויין על מנת להפיץ אינטרנט מהחלל בחינם, במסגרת פרויקט Internet.org.

נתונים טכניים

 • משקל הלוויין בשיגור – 5,500 ק"ג
 • הספק המטע"ד – 9,000 ואט

מכלול התקשורת של הלוויין כלל 36 אלומות ממוקדות בעלות יכולת לשדר תקשורת בפס־רחב ובקצב נתונים גבוה (HTS) בתחום התדרים 26.5-40GHz. מטע"ד התקשורת כלל משיבים בשלושה תחומי תדר – Ku ,Ka, ו־S ואיפשר אספקת מגוון רחב של שירותי תקשורת כולל אינטרנט לווייני ישירות לבית.

פיצוץ הלוויין

ב־1 בספטמבר 2016, יומיים לפני שיגורו לחלל, בסביבות השעה 09:00 (שעון מקומי), נהרס הלוויין כליל בעת פיצוץ עז שאירע בבסיס קייפ קנוורל שבפלורידה במהלך הכנות אחרונות לשיגור.[5][6] המשגר, מסוג פאלקון 9 של חברת ספייס אקס, שאמור היה לשאת על גבו את הלוויין לחלל, התלקח בעת הצתת מנועיו בניסוי שנקרא 'הבערה סטטית', והוביל לפיצוץ המשגר והלוויין אשר ניצב עליו כבר כמה ימים קודם לכן. לא היו נפגעים בפיצוץ.[7] לאחר חקירה ראשונית, בעיקר של הפסולת באתר, אושש תרחיש של דליפת הליום במערכת קריוגנית שהובילה לדליפת חמצן ולפיצוץ.[8]

השלכות

צוותים אמריקניים וישראליים משותפים פתחו בחקירת התקלה שהובילה לפיצוץ. לפיצוץ השפעות מרחיקות לכת מבחינה כלכלית ותדמיתית. בנובמבר 2015, פחות משנה לפני מועד שיגור עמוס 6, אבד הקשר עם הלוויין עמוס 5 והוא יצא מכלל שימוש טרם סיום תקופת היעד שלו בחלל. בעקבות כך זורז שיגור עמוס 6 כדי להחליפו.[9] עם זאת, עמוס 6 נועד גם להחליף את לוויין עמוס 2, המסיים את שירותיו. לכן, הפסד ההכנסות העתידיות הנובע מאי־שיגור הלוויין כבד מהותית משווי הלוויין עצמו, אשר עליו מבוטחת חברת "חלל תקשורת". העובדה שלא הייתה הזמנה ללוויין נוסף מהתעשייה האווירית מלבד "עמוס", גרמה למשבר עוד לפני אירוע זה.[10]

בין משתמשיו העיקריים של הלוויין היו אמורים להיות חברת yes ומערכת הביטחון.[11]

חברת yes הייתה אמורה להעביר מספר גדול של ערוצים אליו אחרי ההתמקמות בחלל. yes משדרת באמצעות שני לוויניים: עמוס 2 ועמוס 3, מרבית הערוצים עוברים דרך עמוס 3 אבל גם בלוויין הישן יש עוד ערוצים רבים. שימוש בשני לוויינים מעניק גיבוי ושרידות במקרה של תקלה באחד הלוויינים. משום שעמוס 2 עומד לסיים את חייו בסוף 2016, תיכננה yes להעביר לעמוס 6 את כל הערוצים שכרגע על עמוס 2. כתוצאה מהפיצוץ תצטרך החברה להעביר את כל השידורים דרך לוויין אחד בלבד: עמוס 3. הלוויין מסוגל לטפל ב־170 ערוצים לערך, כמספר הערוצים שיש ל־yes, מה שמגביל את החברה בהוספת ערוצים חדשים.[12]

מעבר לכך, חברת פייסבוק התכוונה לחבר את יבשת אפריקה לאינטרנט באמצעותו, וכך "עמוס 6" היה אמור לספק גישה לאינטרנט ל־14 מדינות באפריקה.[7] הצלחת השיגור היוותה תנאי לקיומה של עסקת המכירה של "חלל תקשורת", מפעילת הלוויין, לקבוצת התקשורת הסינית Xinwei, והוצאתה לפועל של העסקה התבטלה.[10] בעקבות הפרשה החלה פייסבוק לקדם מיזם עצמי בשם Athena שמטרתו ליצור רשת לוויינים לשירותי אינטרנט במקום להסתמך על חוזה שירותי תקשורת עם חברה מסחרית אחרת.

חברת SpaceX האמריקאית בבעלות המיליארדר אלון מאסק משתמשת במשגר פאלקון 9 גם לשיגור חלליות אספקה לתחנות חלל בינלאומיות. בעקבות הפיצוץ היא השביתה את השימוש במשגר ועצרה את טיסות השיגור שלו. בתור מי שמספקת חלק ניכר משירותי השיגור בארצות הברית, עצירת השימוש במשגר תיצור בעיה בתחום השיגורים לחלל.[11]

התעשייה האווירית קיבלה ממבטחי השיגור כ־196 מיליון דולר, שאותם תעביר לחברת "חלל תקשורת".[13]

בדצמבר 2016 חכרה החברה מחברת "אסיה סאט" לוויין שכונה "עמוס 7" ופעילותו המסחרית החלה ב־27 בפברואר 2017. הוא נועד להחליף את עמוס 2 וכן את הפעילות שיועדה ללוויין עמוס 6.

תגובות

בבורסה לניירות ערך בתל אביב מניית חלל תקשורת (SCC) הגיבה בצניחה מיידית של 9%.[10]

חברת yes: "אי עלייתו של הלוויין עמוס 6 לא תפגע בשידורי יס ובחוויות הצפייה. ייתכן שלקראת 2017 יהיו שינויים בשידור ערוצים בודדים שאינם בעלי עניין. יס ממשיכה לשדר כרגיל ולתת ללקוחותינו את הטלוויזיה הטובה ביותר בישראל".[11]

יו"ר פייסבוק מארק צוקרברג: "כאן באפריקה, אני מאוכזב עמוקות לשמוע שכשל בשיגור של SpaceX הרס את הלוויין שלנו שנועד לספק קישוריות לכל כך הרבה יזמים ולכל האחרים לרחבי היבשת".[14]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ Launch Schedule – Spaceflight Now, spaceflightnow.com
 2. ^ Facebook, Eutelsat To Pay Spacecom $95M for Ka-band Lease פיטר דה־סלדינג, אתר spacenews מתאריך 5 באוקטובר 2015
 3. ^ דף עמוס 6 באתר חברת SPACECOM
 4. ^ "פייסבוק תשתמש בלוויין הישראלי עמוס 6, כדי לחבר את העולם לאינטרנט", באתר geektime, אוקטובר 2015
 5. ^ הלוויין עמוס 6 הושמד; האם העסקה למכירת חלל לסינים בסכנה?, באתר גלובס, 1 בספטמבר 2016
 6. ^ ניר דבורי, ‏תיעוד: רגע פיצוץ הלוויין הישראלי, באתר ‏mako‏‏, ‏1 בספטמבר 2016 סרטונים
 7. ^ 7.0 7.1 איתי בלומנטל, 5.2 טונות של היי־טק ישראלי: "עמוס 6" נהרס ועמו אבדו 4 שנות בנייה ו־195 מיליון דולר, באתר ynet, 2 בספטמבר 2016
 8. ^ עדכון באתר החברה המייצרת טיל השיגור בו אירע התקלה
 9. ^ אסף יחזקאלי, עמית ולדמן וניר דבורי, ‏פיצוץ באתר השיגור: "עמוס 6" נהרס, באתר ‏mako‏‏, ‏1 בספטמבר 2016 סרטונים
 10. ^ 10.0 10.1 10.2 גיא ארז, צפו בפיצוץ של הלוויין עמוס 6 בארה"ב; המניה קרסה - האם המכירה לסינים תצא לפועל?, באתר TheMarker‏, 1 בספטמבר 2016
 11. ^ 11.0 11.1 11.2 עידו אפרתי, מחברת יס ועד התעשייה האווירית: הנפגעים מפיצוץ "עמוס 6", באתר הארץ, 1 בספטמבר 2016
 12. ^ אמיתי זיו, פיצוץ עמוס 6: האם שידורי yes ייפגעו?, באתר TheMarker‏, 2 בספטמבר 2016
 13. ^ מיקי גרינפלד, תע"א קיבלה תשלום ביטוח של 196 מיליון ד' על עמוס 6 - שיועבר לחלל תקשורת, באתר כלכליסט, 3 בנובמבר 2016
 14. ^ מארק צוקרברג, פוסט בפייסבוק
1 בספטמבר

1 בספטמבר הוא היום ה-244 בשנה בלוח הגריגוריאני (245 בשנה מעוברת). עד לסיום השנה נשארו עוד 121 ימים.

DIDO (לוויין)

לווייני DIDO הם משפחת לוויינים זעירים מסוג קיובסאט הנבנים לבחינת ניסויים בתנאי מיקרו כבידה על ידי חברת ספייס פארמה. DIDO-2 שוגר ב-15 בפברואר 2017 ו-DIDO-1 מתוכנן להיות משוגר ב-2017.

חלל תקשורת

חלל תקשורת (באנגלית: Spacecom) היא חברה ישראלית המספקת שירותי תקשורת לוויינית, משווקת את שירותי הלוויינים מסדרת "עמוס", שחלקם היו מיוצרים בישראל, וחלקם מייצרים זרים. חלל-תקשורת נשלטת על ידי יורוקום אחזקות וכן נותרו בה אחזקות מייסדים של קבוצת ח. מר, וחברת GSSC. התעשייה האווירית הייתה בעלת הלוויין הראשון, עמוס 1, וחלל תקשורת הייתה זרוע השיווק שלו. לוויין זה אינו עוד בשימוש והתעשייה האווירית אינה שותפה בחברה הנוכחית.

לווייני עמוס משמשים, בין היתר, לצורכי תקשורת טלפונית וקליטה של שידורי טלוויזיה, והם הלוויינים באמצעותם מעבירה חברת Yes את השידורים ללקוחותיה. הלוויינים מספקים שרותי תקשורת ואינטרנט במזרח התיכון, באירופה, באפריקה ובאסיה.

יורוקום

יורוקום אחזקות (1979) בע"מ, המוכרת גם בשם קבוצת יורוקום, היא חברת החזקות ישראלית, בשליטת שאול אלוביץ' ומשפחתו.

קבוצת יורוקום משקיעה בתחומים נרחבים ומגוונים, ופועלת בשלוש חטיבות מרכזיות - תקשורת, נדל"ן ואנרגיה. עם החברות המוכרות במשק שבשליטתה נמנות קבוצת בזק, אינטרנט זהב, פלאפון, yes הטלוויזיה בלוויין, אנלייט אנרגיה, חלל תקשורת, גילת סאטקום ויורוקום נדל"ן.

מוטי ארבל הוא מנכ"ל החברה.

באפריל 2018 נתן בית המשפט צו לפירוק החברה.

לוויין

לוויין הוא גוף שמיימי המקיף גוף שמימי אחר, לרוב כוכב או כוכב לכת, המונח לוויין בעברית בא מהשורש ל-ו-ה, שכן הלוויין "מלווה" את כוכב הלכת.

קיימים שני סוגי לוויינים:

לוויין טבעי: ירח נחשב ללוויין טבעי של כוכב הלכת אותו הוא מקיף.

לוויין מלאכותי: כל גוף מעשי ידי אדם שנשלח למסלול סביב גרם שמיים.עם תחילת שיגורם לחלל של לוויינים מלאכותיים על ידי האדם בסוף שנות ה-50 של המאה ה-20, הלכה ותפסה משמעות הלוויין המלאכותי את מקומה של המשמעות הכללית, וכיום במושג "לוויין" הכוונה היא בדרך כלל ללוויין מלאכותי, ואילו ללוויין טבעי יוחד השם "ירח".

מאז העשור השני של המאה ה-21, עם ההוזלה של תחום הלוויינות, נכנס יותר ויותר התחום של מערכי לוויינים, הנותנים פתרונות לשלל תחומים בפריסה עולמית.

לוויינים ישראליים

ישראל החלה את פעילותה בחלל בראשית שנות ה-80, ושיגרה מאז לחלל לוויינים אחדים, לשימושים צבאיים, לשימושים אזרחיים, ולמחקר.

הלוויינים הצבאיים, מסדרת "אופק", שוגרו מבסיס פלמחים בישראל, למעט הלוויין הצבאי טכסאר-פולאריס (המכונה גם אופק 8), ששוגר עבור ישראל מהודו. השיגורים הצבאיים בוצעו באמצעות משגר שביט, שפותח ויוצר בישראל על בסיס תכנון של משגר טילים צבאי ישראלי מדגם יריחו 2. הלוויינים האזרחיים שוגרו מבסיסי שיגור זרים, בהם קוסמודרום בייקונור בקזחסטן ובסיס החלל האירופי קורו בגיאנה הצרפתית. לוויין התקשורת "עמוס 6" נועד לשיגור מקייפ קנוורל בפלורידה אך התרסק על כן השיגור בטרם שוגר. לוויינים ישראלים זעירים שוגרו מהודו, רוסיה וארצות הברית.

לוויינים נבנים במדינות רבות, וכמעט כל מדינה בעולם משתמשת בשירותי לוויין, אך רק למדינות מעטות, ובהן ישראל, יש יכולת לשגר בעצמן לוויינים לחלל. יכולת השיגור של ישראל מוגבלת ללוויינים קלי משקל ולמסלולים נמוכים בלבד. ההשקעה של ממשלת ישראל בתחום החלל בשנת 2018 הייתה כ-82 מיליון שקלים. מעל 40 חברות בישראל וכ-2000 עובדים מועסקים בתחום החלל כגון פיתוח רכיבים ללוויינים והתעסקות בתחום החלל.[דרוש מקור] אך באפריל 2019 הודיע ראש הממשלה לאחר ניסיון הנחתת גשושית ישראלית על הירח במימון תורמים, כי הוא שוקל לקדם "תוכנית חלל" ישראלית חדשה אשר תתוקצב במימון ממשלתי וציבורי.

עמוס (סדרת לוויינים)

עמוס הוא שמה של סדרת לווייני תקשורת אזרחיים המתופעלים על ידי חברת חלל תקשורת. הלוויינים הראשונים בסדרה נבנו על ידי התעשייה האווירית לישראל. עם הזמן, השם "עמוס" ניתן גם ללוויינים בייצור זר כעמוס 5, ועמוס 7, שמתופעלים על ידי חלל תקשורת וחלקם תוכננו על ידה כעמוס 17.

עמוס (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

עמוס 4

עמוס 4 הוא לוויין תקשורת ישראלי שפותח על ידי התעשייה האווירית לישראל עבור חברת חלל תקשורת, הרביעי בסדרת לווייני התקשורת "עמוס".

הלוויין שוגר מקוסמודרום בייקונור שבקזחסטן ב-31 באוגוסט 2013, בשעה 23:05 לפי שעון ישראל, ואמור לשהות בחגורה הגיאוסטציונרית מעל אזור דרום-מזרח אסיה, ובכך לספק לחברה אפשרות להתפתח לכיוון השווקים המתעוררים באזור זה. בנוסף יתרונו המתוכנן הוא גידול בטווח, כך שתתאפשר באמצעותו תקשורת ישירה מיפן למזרח התיכון.

פאלקון 9

פאלקון 9 (באנגלית: Falcon 9) הוא משגר לוויינים דו־שלבי פרי פיתוח של החברה הפרטית ספייס אקס. שמו, פאלקון 9 נובע מתשעת המנועים שבשלב הראשון שלו.

זהו משגר גדול וכבד. גובהו הוא 70 מטרים, וקוטרו 3.7 מטר, הוא מסוגל לשגר לוויינים וחלליות למגוון מסלולים החל בגובה נמוך (LEO), וכלה במסלולים גבוהים מאוד מעבר למסלול גאוסטציונרי (GTO), יכולת הנשיאה שלו דומה למשגרים דלתא 4 ואריאן 5.

פאלקון 9 הוא הטיל הראשון, אשר השלב הראשון שלו יכול לשוב לנחיתה ממונעת אחרי שיגור, ולהיות משוגר פעמים נוספות. נכון ל־2019 רק פאלקון 9 ופאלקון כבד מחזיקים ביכולת זו.

שאול אלוביץ'

שאול אלוביץ' (נולד ב-1 באפריל 1948) הוא איש עסקים ישראלי מתחום התקשורת, המחזיק בחברת יורוקום ודרכה בשליטה בחברת בזק, שבה כיהן גם כיושב ראש הדירקטוריון.

ישראל לוויינים ישראליים ותוכניות חלל אחרות
לווייני תקשורת עמוס ( 12345 • 6 • E )
לווייני צילום מסחריים ארוסאופטסאט
לוויינים צבאיים אביראופקטכסאר
לווייני מחקר וטלסקופים ULTRASAT‏* • טאווקס* • ונוס* • DIDO • *SHALOM • *SLOSHSAT
לווייני סטודנטים ואוניברסיטאות טכסאטדוכיפת 1דוכיפת 2דוכיפת 3SAMSONBGUSAT
חלליות וגשושיות בראשית • ‏MuSAR‏*
יכולות שיגור משגר שביטבסיס פלמחים
משימות אנלוגיות למאדים D-MARS
ארגונים ישראליים קשורים סוכנות החלל הישראליתמפא"תהתעשייה האווירית לישראלSpaceIL
* שיתופי פעולה בינלאומיים

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.