עמוס גלעד

עמוס גלעד (נולד בשנת 1951) הוא אלוף בדימוס בצה"ל ובכיר לשעבר במערכת הביטחון הישראלית, שכיהן כראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון ושירת כראש חטיבת המחקר באמ"ן ומתאם פעולות הממשלה בשטחים. כקצין צעיר באמ"ן, נתן גלעד עדות מכרעת בפני ועדת כהן לחקר סברה ושתילה[1][2][3]. כיום, עומד גלעד בראש המכון למדיניות ואסטרטגיה ומכהן כיו"ר כנס הרצליה במרכז הבינתחומי הרצליה.

עמוס גלעד
Amos Gilad11
עמוס גלעד
לידה 1951 (בן 68 בערך)
השתייכות Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צבא הגנה לישראל
תקופת שירות 19722003
דרגה אלוף  אלוף
תפקידים צבאיים
תפקידים אזרחיים
ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון
AmosGilad1995
תא"ל עמוס גלעד דובר צה"ל 1995
Amos Gilad 4
עמוס גלעד נושא דברים בטקס הזיכרון לחיילים ההודים שנהרגו במלחמת העולם הראשונה בקרב על כיבוש חיפה, הטקס נערך ביום 22 בספטמבר 2010 בבית הקברות הצבאי הבריטי בחיפה
Amos gilad
עמוס גלעד (מימין) עם אהוד ברק במהלך פגישה בפנטגון עם רוברט גייטס, ספטמבר 2009

ביוגרפיה

גלעד נולד בירושלים, בנם של חוה, ניצולת שואה ויצחק שעלה לארץ ישראל בשנת 1939 מצ'כוסלובקיה. גדל בקרית מוצקין ולמד בתיכון לוינהרץ בו היה אביו מורה ומנהל. לאחר התיכון החל בלימודים במסגרת העתודה האקדמית וסיים תואר ראשון במזרחנות באוניברסיטת חיפה[4].

התגייס לצה"ל בשנת 1972, ומילא תפקידים רבים בחטיבת המחקר של אגף המודיעין, במלחמת לבנון התריע מפני אפשרות טבח מצד הפלנגות ולאחר טבח סברה ושתילה היה מהעדים בפני ועדת כהן. הוא שירת כעוזר לעזריאל נבו המזכיר הצבאי של ראש הממשלה יצחק שמיר ולאחר מכן עוזרו של דני יתום, מזכירו הצבאי של ראש הממשלה יצחק רבין. מונה ב-1994 לדובר צה"ל על ידי הרמטכ"ל אהוד ברק, וב-1996 חזר לאגף המודיעין ומונה לראש חטיבת המחקר[5]. ב-2001 הועלה לדרגת אלוף ומונה למתאם פעולות הממשלה בשטחים, עד פרישתו מצה"ל ביולי 2003. במהלך תקופה זו מונה (ב-2002) לראש מערך ההסברה הלאומי, שהוקם בעקבות החשש מתקיפות טילים על ישראל במלחמת עיראק שפרצה ב-2003. ב-7 במרץ, שבועיים לפני פרוץ המלחמה התנבא בידיעות אחרונות שהאמריקנים יגלו בעיראק "דברים שירעידו את העולם"[6].

מ-2003 משמש גלעד כראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון. במסגרת תפקידו היה ממונה על נושא השבויים והחטופים מטעם ראש הממשלה, והיה אחראי על המגעים לשחרור החייל החטוף גלעד שליט. מספטמבר 2008 חזר במקביל לתפקיד מתאם פעולות הממשלה בשטחים כממלא מקום, לאחר שלא נמצא מחליף ליוסף מישלב, שפרש מצה"ל. בין השאר, היה לגלעד תפקיד מרכזי במגעים ותיאומים ביטחוניים עם הרשות הפלסטינית, בגיבוש הסכם ה"תהדיה" עם החמאס בעזה ביוני 2008, ובסוגיות שונות של מדיניות החוץ של ישראל בעולם. ב-26 בנובמבר 2009 הוחלף עמוס גלעד בתפקידו זה על ידי איתן דנגוט.

במאי 2004 פורסם כי גלעד תבע ממשרד הביטחון הכרה בו כבנכה צה"ל בעקבות הפגיעה בבריאותו, התשישות והמתח הנפשי שנגרמו לו בתקופה בה שירת כנציג אמ"ן בפיקוד הצפון, בשנים 19821983, בהן, לטענתו, גם התריע בפני אירועי סברה ושתילה.[7][8][9]

בפברואר 2009 הביע גלעד ביקורת שפורסמה בעיתונות, על התנהלות ראש הממשלה אהוד אולמרט במשא ומתן על הסכם הרגיעה עם החמאס לאחר מבצע עופרת יצוקה, וטען כי אולמרט קבע באופן מפתיע ובלתי מתואם את נושא שחרור גלעד שליט כתנאי להסכם, דבר שפגע בקידום ההסכם ובמתווכים המצרים[10]. אולמרט נזף בגלעד על כך[11], השעה את גלעד מתפקידו כשליח במצרים (אולמרט מינה את עופר דקל במקומו), והגיש תלונה נגדו בנציבות שירות המדינה[12]. מנגד, שר הביטחון, אהוד ברק, טען שנעשה לגלעד עוול[13]. לאחר זמן קצר בוטלה התלונה גלעד שב לתפקידו לאחר שהתנצל בפני אולמרט.

גלעד מלמד במרכז הבינתחומי הרצליה.

במרץ 2017 פרש מתפקידו במשרד הביטחון.[14]

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ עמיר רפפורט, גם אלוף דרורי נגד עמוס גלעד, באתר nrg‏, 22 ביוני 2004
 2. ^ דב וייסגלס בלונדון וקירשנבאום, 19 בפברואר 2009
 3. ^ אמיר דרוריסרן גלעד WHO?, באתר הארץ, 21 ביוני 2004
 4. ^ שרה ליבוביץ-דר, המסביר המרכזי, באתר הארץ, 10 בפברואר 2003
 5. ^ גל פרל פינקל, בגלל שהוא בדרך כלל צודק, כשהוא טועה זה מסוכן, "זמן ישראל", 23 בספטמבר 2019
 6. ^ הערכת המודיעין הישראלית 2003-1998 — התבטאויות בתקשורת, באתר המכון למחקרי ביטחון לאומי
 7. ^ מירב לוי, האלוף עמוס גלעד ידרוש הכרה כנכה צה"ל, 25 במאי 2004, אתר Nfc
 8. ^ עמוס גלעד מבקש הכרה כנכה צה”ל - וואלה! חדשות
 9. ^ יוסי שרידאומה של אחוזי נכות, באתר הארץ, 10 במאי 2006
 10. ^ מיה בנגל, אולמרט ערך שיחת נזיפה לברק ולעמוס גלעד, באתר nrg‏, 18 בפברואר 2009
 11. ^ ברק רבידרגע לפני הקבינט: ראש הממשלה נזף באלוף במיל' עמוס גלעד, באתר הארץ, 18 בפברואר 2009
 12. ^ רוני סופר, עמוס גלעד מושעה מתפקידו כשליח למצרים, באתר ynet, 23 בפברואר 2009
 13. ^ רוני סופר, ברק על נזיפת ראש הממשלה בשליח עמוס גלעד: "עוול לעובד מדינה מסור", באתר ynet, 18 בפברואר 2009
 14. ^ יובל אזולאי, ‏ראש האגף הביטחוני-מדיני במשהב"ט עמוס גלעד פורש, באתר גלובס, 16 בנובמבר 2016
גלעד (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

גרשון שפע

גרשון שפע (פישר) (נולד ב-18 במאי 1943) הוא שחיין עבר, אלוף ישראל ושיאן ישראל בשחייה. ייצג את ישראל בשלוש אולימפיאדות (רומא 1960, טוקיו 1964 ומקסיקו 1968). בעל 3 מדליות ממשחקי אסיה, בעל מדליות מהמכביה. הוא שיאן עולם למאסטרס בשחייה.

דובר צה"ל

מערך דובר צה"ל (בראשי תיבות: מערך דו"ץ) הוא מערך באגף המבצעים (אמ"ץ) בצה"ל המייצג את הצבא במגעיו עם הציבור ועם התקשורת. בראש המערך עומד קצין בדרגת תת-אלוף (תא"ל) שתוארו "דובר צה"ל". המערך אחראי לפרסום ההודעות הרשמיות של צה"ל, להפעלת פלטפורמות הדיגיטל של צה"ל ולפגישות אנשי הצבא עם אמצעי התקשורת (עיתונות, רדיו, טלוויזיה, אינטרנט וכדומה). ייעודו של מערך דובר צה"ל הינו העצמת אמון הציבור בצה"ל, חיזוק הלגיטימציה לפעילותו והרתעת האויב באמצעות השפעה על המרחב הציבורי תקשורתי באופן ממלכתי, מבצעי, חדשני ויוזם.

דובר צה"ל כפוף לראש אגף המבצעים והוא חבר פורום מטכ"ל.

דובר צה"ל הנוכחי הוא תת-אלוף הדי זילברמן.

המכון למדיניות ואסטרטגיה

המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPS) העורך את כנסי הרצליה השנתיים, הוא מכון מחקר הפועל בבית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה.

הממשל הצבאי הישראלי בשטחים

ביוני 1967, במהלך מלחמת ששת הימים, כבשה מדינת ישראל את חבל יהודה והשומרון, את רצועת עזה, את רמת הגולן ואת חצי האי סיני. בעוד רמת הגולן וסיני נחשבו לפני המלחמה לשטחים בריבונות סוריה ומצרים (בהתאמה), הרי מעמדם המשפטי של שטחי יהודה ושומרון ורצועת עזה היה ועודנו מעורפל. בפועל, הנהיגה ישראל בכל אזורים אלה ממשל צבאי בהתאם לאמנת ז'נבה הרביעית, שקובעת את אופן הממשל בשטחים כבושים שנתפסו במלחמה. יצאו מכלל זה החלק המזרחי של ירושלים ושטחים נוספים ממזרח לירושלים שסופחו לישראל ולשטח המוניציפלי של ירושלים כבר ב-1967 בצו מיוחד, והחוק הישראלי הוחל עליהם. רצועת עזה הייתה נתונה בממשל צבאי מצרי משנת 1949, כך שהממשל הצבאי הישראלי החליף ממשל צבאי מצרי. יהודה ושומרון סופחו לירדן ב-1950, ואף על-פי שישראל לא הכירה בסיפוח, היא כיבדה אותו דה-פקטו בכך ששמרה על החוק והמשפט הירדני ברוב השטח (אף זאת בהתאם לאמנת ז'נבה הרביעית).

הסכם השלום בין ישראל למצרים

הסכם השלום בין ישראל למצרים הוא הסכם שנחתם על ידי נשיא מצרים אנואר סאדאת, ראש ממשלת ישראל מנחם בגין ונשיא ארצות הברית ג'ימי קרטר, על מדשאות הבית הלבן ב-26 במרץ 1979. חתימת ההסכם הייתה אחד מרגעי השיא בתהליך שהחל עם ביקור נשיא מצרים סאדאת בישראל בנובמבר 1977 ונאומו בכנסת, והסתיים ב-1982 עם השלמת פינוי חצי האי סיני והעברתו לידי מצרים.

חטיבת המחקר

חטיבת המחקר (בראשי תיבות: חט"מ) היא יחידה צבאית השייכת לאגף המודיעין (אמ"ן) של צה"ל, והיא הגוף העיקרי בקהילת המודיעין האחראי על מחקר מודיעיני על כל רבדיו. על אף היותה יחידה צבאית, תפקידה אינו תחום למחקר המודיעין הצבאי, דהיינו לנושאים צבאיים מובהקים במדינות העימות הפוטנציאליות, והיא עוסקת מתוקף אחריותה כמעריך הלאומי גם במחקר מדיני, כלכלי, טכנולוגי, חברתי ופוליטי, לו יש נגזרות מדיניות, אסטרטגיות וכלכליות לצד הצבאיות. חטיבת המחקר בנויה בעיקרה במתכונת של זירות האמורות לספק כל אחת בתחומה את "השלם המודיעיני", כך ישנן זירות אזוריות להן אחריות על מדינות וגזרות והן מבצעות את המחקר למול מדינות אלו בכלל הנושאים - צבאי, מדיני-אסטרטגי, כלכלי, חברתי ועוד. לצד הזירות האזוריות קיימות זירות נוספות הנותנות מענה רוחבי חוצה גזרות. כך בתחום הטכנולוגי, מחקר הטרור והמערכת הבינלאומית.

ראש חטיבת המחקר הוא קצין בדרגת תת-אלוף. ממרץ 2016 מכהן בתפקיד זה תת-אלוף דרור שלום. רבים מרח"טי מחקר בעבר התקדמו לדרגת אלוף ולתפקידים בכירים בממשל הישראלי (כגון: יוסי בידץ, יעקב עמידרור, דני רוטשילד, עמוס גלעד, יהושע שגיא, שלמה גזית).

טבח סברה ושתילה

טבח סברה ושתילה הוא טבח שערכו אנשי הפלנגות הנוצריות במהלך מלחמת האזרחים בלבנון, בין ה-16 בספטמבר ל-18 בספטמבר 1982, במאות מתושבי מחנות הפליטים הפלסטינים סברה, שתילה, בורג' אל-בראג'נה ושכונת אל-פאכהאני שבמערב ביירות. כוחות הפלנגות נכנסו למחנה כחלק מהשתלטות צה"ל על מערב ביירות.

טהאקור דלפט סינג

טהאקור דַלְפַּט סינג (בהינדי: ठाकुर दलपत सिंह; באנגלית: Thakur Dalpat Singh; ‏1893 דלואי (Deloi), הודו - 23 בספטמבר 1918 חיפה, ארץ ישראל) היה קצין פרשים, בדרגת מייג'ור (מקביל לרב-סרן), בגדוד הרמחים של ג'ודפור (The Jodhpur Lancers). עם תחילת מלחמת העולם הראשונה הצטרף עם יחידתו לצבא בריטניה ונלחם להגנת תעלת סואץ וכיבוש חצי האי סיני ארץ ישראל מידי הטורקים. במערכה לכיבוש חיפה עמד בראש יחידתו שהסתערה, רכובה על סוסים, כידונים בידיה, על עמדות מקלעים טורקים באזור הצ'ק פוסט של ימינו, ויכלה להם. סינג נהרג במהלך ההסתערות, לצד שניים מלוחמיו. לאחר מותו הוענקה לו מדליית הצלב הצבאי (Military Cross) והתואר "גיבור חיפה" (Hero of Haifa).

יצחק מרדכי

יצחק (איציק) מרדכי (נולד ב-22 בנובמבר 1944) הוא איש צבא בכיר ופוליטיקאי ישראלי. כיהן כשר בממשלות ישראל ובתפקידי פיקוד בכירים בצבא הגנה לישראל. פרש מהפוליטיקה בשנת 2000 בעקבות כתב אישום שהוגש נגדו בגין עבירות של מעשים מגונים, בהן הורשע מאוחר יותר על ידי בית המשפט.

ישראל באולימפיאדת טוקיו (1964)

משלחת ישראל לאולימפיאדת טוקיו (1964) כללה 10 ספורטאים שהתחרו ב-3 ענפי ספורט.

נושא דגל ישראל בטקס הפתיחה היה האתלט גדעון אריאל. אריאל נשא את דגל ישראל גם בטקס הפתיחה של אולימפיאדת רומא.

כמיל אבו רוקון

כמיל אבו רוקון (בערבית: كميل ابو ركن; נולד בשנת 1959) הוא קצין בצה"ל בדרגת אלוף, המכהן כמתאם פעולות הממשלה בשטחים.

כנס הרצליה

כנס הרצליה, או בשמו המלא, כנס הרצליה על מאזן החוסן והביטחון הלאומי, הוא כנס שנתי שמארגן מאז שנת 2000 המכון למדיניות ואסטרטגיה ובית ספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי בהרצליה.

הדיונים בכנס נוגעים במגוון נושאים הקשורים לחוסן והביטחון הלאומי של ישראל. בכנס מתארחים הן אנשי ממשל ואקדמיה בכירים בתחומי החוץ, הביטחון, הכלכלה והחברה בישראל והן נציגים ממדינות זרות. מבין נושאי התפקידים הבכירים במדינה, מגיעים לנאום בכנס מדי שנה נשיא המדינה, ראש הממשלה והרמטכ"ל. בנוסף אליהם, מוזמנים אל הכנס גם בעלי הון, אנשי תקשורת ואנשי רוח ישראלים וכן נציגים מיהדות התפוצות. ממדינות זרות, מוזמנים לכנס שגרירים, דיפלומטים ובכירי ממשל, בעיקר מארצות הברית ואירופה. בתום הכנס השנתי, מתפרסמות מסקנות הכנס בפרסום מיוחד, בהוצאת המכון למדיניות ואסטרטגיה, המוגש למשתתפי הכנס, למקבלי ההחלטות ולמעצבי המדיניות הבכירים בארץ.

דיוני הכנס עוסקים בין השאר בתמורות גיאו-אסטרטגיות בזירה הגלובלית, כיוונים להתחדשות ולהתעצמות הצבא, הקשרים האסטרטגיים עם ארצות הברית, נאט"ו והאיחוד האירופי, מערכת החוץ וההסברה הישראלית, יחסי החוץ של ישראל, התמודדות עם איראן המתגרענת, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, דמוגרפיה, השלכות מדיניות של מגמות כלכליות באזור ויחסי ישראל עם מדינות ערב. בנוסף לאלו, חלקים אחרים בכנס מוקדשים לנושאים שאינם קשורים לנושאי ביטחון גרידא, כגון: מדיניות לאומית לקידום החינוך, עתיד כלכלת ישראל, הדור הבא בהנהגת ישראל ומנהיגות נשית בישראל, הזהות היהודית של ישראל והקשר ליהדות התפוצות, אופיה של המדינה מבחינה חברתית, עתידה של ירושלים ועתידו של הנגב, פטריוטיזם והזדהות עם המדינה וכן נושא איכות הסביבה.בראש הכנס עמדו פרופ' עוזי ארד (בשנים 2000–2009), האלוף (מיל.) דני רוטשילד (2010-2013) ופרופ' אלכס מינץ (2014-2016) וכיום, עומד בראשו אלוף (מיל') עמוס גלעד.

מוחמד דף

מוחמד דיאב אבראהים אל-מצרי (בערבית: محمد دياب إبراهيم المصري, המוכר בכינויו محمد الضيف, מוחמד דֶף, תעתיק מדויק: מחמד א (ל)צ'יף; נולד ב-12 באוגוסט 1965) הוא טרוריסט פלסטיני, ראש גדודי עז א-דין אל-קסאם – הזרוע הצבאית של חמאס. הוגדר על ידי מערכת הביטחון הישראלית כטרוריסט המבוקש ביותר בארגוני טרור אלה. הכינוי "דֶף" ("צ'יף" בערבית – "אורח") ניתן לו ככל הנראה מכיוון שנהג להחליף באופן מתמיד את מיקומו.

מקסים כהן

מקסים כהן (גם קהאן) (25 בינואר 1918 - 18 במאי 2006) היה מפקד בכיר בצה"ל ובמשטרת ישראל וספורטאי אולימפי שייצג את ישראל באולימפיאדת טוקיו (1964) בירי צלחות חרס.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים

מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) או תיאום פעולות הממשלה בשטחים היא יחידה במשרד הביטחון האחראית למימוש מדיניות הממשלה בשטחי יהודה ושומרון וחבל עזה. כמו כן מהווה המתפ"ש הסמכות האזרחית לתיאום התכנון והתשתית בתחומי ההתנחלויות, וגורם התיאום האזרחי והביטחוני מול הרשות הפלסטינית. מפקד היחידה הוא מתאם פעולות הממשלה בשטחים, בדרך כלל קצין בדרגת אלוף. המתאם הנוכחי הוא כמיל אבו רוקון, שנכנס לתפקידו במאי 2018.

היחידה מתאמת בין ממשלת ישראל, צה"ל, ארגונים בינלאומיים, ארגוני זכויות האדם והרשות הפלסטינית.

מטה היחידה ממוקם בקריה, מפקדת המנהל האזרחי נמצאת באוגדת איו"ש, וכן יש ליחידה בית ספר לתיאום וקישור בצריפין. ליחידה 8 מנהלות תיאום וקישור באזור יהודה ושומרון ואחת נוספת באזור חבל עזה.

עופר אדרת

עופר אדרת (נולד ב-6 במרץ 1981) הוא עיתונאי ישראלי, כתב "הארץ" לענייני היסטוריה, כותב את מדור ההספדים "אחרי מות". בעבר כתב אדרת את החידה ההיסטורית השבועית של "מוסף הארץ", "מי היה האיש שהיה".

עמוס גלעד (אתלט)

עמוס גלעד (23 בינואר 1941 - דצמבר 2010) היה אתלט ישראלי, אלוף ישראל ושיאן ישראל, בריצת 400 מטר ובריצת 800 מטר. ייצג את ישראל באולימפיאדה (טוקיו 1964).

ריצת 400 מטר

ריצת 400 מטר היא מקצוע באתלטיקה קלה. בתחרות זאת מתחרים ביניהם המשתתפים, מי יחצה הראשון את קו הסיום של מסלול באורך 400 מטר.

ריצת 400 המטרים היא ריצת המָאוֹץ (ספרינט) הארוכה ביותר. אורכה של ריצת 400 מטר באצטדיון ריצת הוא סיבוב שלם אחד בדיוק, כשכל אתלט רץ בתוך מסלולו לאורך הריצה כולה. להצלחה במקצוע זה לאתלט דרושה היכולת של ריצה בצעדים מהירים וארוכים תוך כדי צמצום השימוש בסיבים האיטיים (סיב שריר שלד)[דרוש מקור].

ראשי חטיבת המחקר באגף המודיעין
אריה סימוןמרדכי גיחוןיהודה בן-דודדוד כרמוןשלמה גזיתאריה שלויהושע שגיאאביעזר יעריעמוס גלבוע • אלקנה הר נוף • דני רוטשילד • קותי מור • יעקב עמידרור • עמוס גלעד • יוסי קופרווסריוסי בידץאיתי ברוןאלי בן-מאירדרור שלום
מתאמי פעולות הממשלה בשטחים Matpash.png
שלמה גזיתרפאל ורדיאברהם אורלידני מטרחביה ורדיבנימין בן אליעזרשמואל גורןדני רוטשילדאורן שחוריעקב אור • עמוס גלעד • יוסף מישלבאיתן דנגוטיואב מרדכיכמיל אבו רוקון
דוברי צה"ל תג דובר צהל.svg
משה פרלמןעמינדב פרינחמן קרנינחמיה ברוששאול רמתידב סיניאריה שלורפאל אפרתיוסף כלבפנחס להבאפרים פורןדב שיאוןיואל בן-פורתיצחק גולןיעקב אבןאפרים לפידנחמן שיאילן טל • עמוס גלעד • עודד בן-עמירון כתרירות ירוןמירי רגבאבי בניהויואב מרדכימוטי אלמוזרונן מנליסהדי זילברמן

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.