עין החורש

עֵין הַחוֹרֵשׁ הוא קיבוץ המשתייך לתנועת הקיבוץ הארצי השומר הצעיר ונמצא בעמק חפר, כשישה ק"מ מדרום-מזרח לחדרה. שטח הקיבוץ כ-13,000 דונם.

עין החורש
PikiWiki Israel 3188 Ein Hahoresh
עין החורש, שנות ה-40
מחוז המרכז
מועצה אזורית עמק חפר
גובה ממוצע[1] ‎21 מטר
תאריך ייסוד 1931
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 827 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 5.4% בשנה עד סוף 2018
מפת היישובים של מועצה אזורית עמק חפר
באדום - עין החורש
בירוק - מיקום בניין המועצה

היסטוריה

קיבוץ עין החורש נוסד בשנת 1929 במושבה חדרה, על ידי בוגרי "השומר הצעיר" מפולין, ובהמשך הצטרפו אליו בוגרי "השומר הצעיר" מבלגיה. בשנת 1931 עלה לקרקע על אדמות עמק חפר מדרום-מזרח לחדרה. השם "עין החורש" בטעות יסודו: זהו תרגום מוטעה של השם הערבי לאזור "ואדי חווארית". ה"חווארית" במקרה זה אינו בא מהפועל לחרוש בערבית, אלא זהו שמו של שבט נוודים שהגיע בסוף המאה ה-19 מסודאן[2][3].

עין החורש היה ראשון הקיבוצים בעמק חפר וראשון היישובים היהודיים בעמק חפר המזרחי. פרנסת היישוב היא על החקלאות והתעשייה:

ביישוב נמצא גם בי"ס תיכון אזורי, מעיין שחר, וכן כמה מפעלים זעירים לנוי, מזכרות ועוד. יש בו בריכת שחייה משוכללת ואולם ספורט אזורי מודרני. בתחום התרבות מצוי בקיבוץ אולם מופעים, שאל במתו מגיעים הגופים המוזיקליים בארץ, וכן להקות תיאטרון מחול ותיאטרון לילדים.

היישוב הוא חלק ממועצה אזורית עמק חפר.

Einhachoresh01

בית התרבות בקיבוץ

Einhachoresh02

אנדרטה בקיבוץ לזכר הרוגי המצור שהטילו הבריטים על קיבוץ גבעת חיים בשנת 1945

Einhachoresh03

חדר האוכל

Einhachoresh04

המדשאה המרכזית

Einhachoresh05

מגדל המים

Einhachoresh06

חדר האוכל

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  2. ^ זאב וילנאי, שמות יישובים עברים שיסודם בשמות ערביים, ידיעות החברה לחקירת ארץ-ישראל ועתיקותיה תשי"ד, עמוד 275
  3. ^ טעות נפוצה אחרת מייחסת לשם את המשמעות של חורש כחורשה. כך למשל במדריך למורה (באישור משרד החינוך) "ביישוב שלנו ובסביבתו" עמוד 39
אבא קובנר

אַבָּא קוֹבְנֶר (ביידיש: קאָוונער; 14 במרץ 1918 – 25 בספטמבר 1987) היה משורר עברי, סופר, אמן, חבר מחתרת, מנהיג פרטיזנים ולוחמים מגטו וילנה, מראשי חבורת "הנקם", שניסתה לנקום בנאצים לאחר מלחמת העולם השנייה, קצין התרבות של "חטיבת גבעתי" במלחמת העצמאות וממקימי בית התפוצות.

אליהו פורת

אליהו פורת (10 באפריל 1906 – אוקטובר 1966) היה פובליציסט ומתרגם עברי, איש התנועה הקיבוצית, ממקימי קיבוץ עין החורש.

אלישע פורת

אלישע פורת (25 ביוני 1938 – 24 במרץ 2013) היה משורר וסופר עברי, עיתונאי וחוקר ספרות.

דב בר-ניר

ד"ר דב בר-ניר (3 בדצמבר 1911 – 7 במאי 2000) היה פובליציסט ואיש ציבור ישראלי, כיהן כחבר הכנסת מטעם מפ"ם בכנסת הראשונה.

המצור על גבעת חיים

המצור (הבריטי) על גבעת חיים היה מצור צבאי ומשטרתי בריטי, על קיבוץ גבעת חיים. המצור הסתיים ב-26 בנובמבר 1945 (כ"א בכסלו תש"ו) לאחר ירי קטלני של החיילים הבריטיים, שתוצאתו שמונה הרוגים יהודים וארבעים ושניים פצועים.

הרן בר דור

הֲרן בר דור (1923 - 27 ביולי 1955) היה איש מודיעין ישראלי, מהרוגי מטוס אל על שהופל בשמי בולגריה בקיץ 1955.

חנינא פורת

חנינא פורת (נולד ב-1942) הוא משורר עברי, חוקר ומרצה בתחום הגאוגרפיה ההיסטורית, מחלוצי המחקר על קרקעות הנגב והבדואים.

חנינא פורת נולד בקיבוץ עין החורש. אביו היה המתרגם והפובליציסט אליהו פורת, ואחיו היה המשורר, הסופר, והמסאי אלישע פורת. לאחר שירותו הצבאי בחיל השריון, הצטרף בשנת 1963 לקיבוץ להב בנגב.

השלים את לימודיו בתחום הגאוגרפיה ההיסטורית באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. פורת משמש כמרצה וכחוקר בתחום זה במחלקה לגאוגרפיה באוניברסיטת בן-גוריון זה שנים רבות. מחקריו הבסיסיים בנושא רכישת הקרקעות בנגב עד מלחמת העצמאות, פיתוח ויישוב הנגב עד שנות השבעים, תוכניות המתאר הארציות והמקומיות ויחסן לנגב, עשיית הקק"ל בנגב ומעמד קרקעות הבדואים ויישובי הקבע שלהם בנגב משמשים בסיס לעניין ההולך וגובר בנגב ובמצב הבדואים באזור. שימש כמנהל המדעי של מרכז ג'ו אלון, מוזאון לתרבות הבדואים ולראשית ההתיישבות בנגב, שבקיבוץ להב וחבר בוועדות המרכז.

חנינא פורת ערך, יחד עם מוקי צור ותאיר זבולון, את קובץ המקורות כאן על פני אדמה, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1988. וכן ערך, יחד עם פרופ' יהודה גרדוס, את הנגב, יובל של עשייה, קובץ מאמרים לזכרו של יצחק ורדימון, מחקרים מאמרים צילומים ושירים לתולדות הנגב, אריאל, ירושלים, 2002.

יניב סוויסה

יניב סוויסה (נולד ב-21 בספטמבר 1977) הוא יוצר, שחקן ובמאי ישראלי.

כביש 581

כביש 581 הוא כביש אזורי הכולל שני מקטעים: כביש רוחב בעמק חפר, המחבר בין צומת הרא"ה על כביש 4 לצומת מגל וכביש אורך המחבר את צומת מגל לצומת כלניות על כביש 574.

ליס מלר

ליס מלר (Lies Moeller;‏ 22 במאי 1906 - 26 בנובמבר 1976) הייתה משוררת גרמנייה-ישראלית, ספרנית ומתרגמת.

מועצה אזורית עמק חפר

מוֹעָצָה אֲזוֹרִית עֵמֶק חֵפֶר היא מועצה אזורית השוכנת במישור החוף שלאורך הים התיכון, בחלקו הצפוני של אזור השרון, בין הערים חדרה בצפון ונתניה בדרום.

המועצה הוקמה בשנת 1940 וכיום יש בה 43 יישובים והיא משתרעת על כ-130,000 דונם.

מורשת - בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'

מורשת – בית עדוּת ע"ש מרדכי אנילביץ' לחקר והוראת השואה, הוא מוסד חינוכי ארכיוני לחקר השואה והוראתה, מיסודה של הקיבוץ הארצי השומר הצעיר והארגונים הנספחים אליו.

המוסד הוקם בשנת 1963 על ידי אבא קובנר מקיבוץ עין החורש, דב בן ארי מקיבוץ מסילות והצלם מורדו (מרדכי) אברהמוב מקיבוץ יקום – פרטיזנים לשעבר ולוחמים נגד הנאצים, חברי הקיבוץ הארצי. הוא קרוי על שמו של מרדכי אנילביץ', ממנהיגי השומר הצעיר בוורשה ומפקד ארגון אי"ל במרד גטו ורשה.

בית העדות והארכיון וכן הוצאת הספרים פעלו בתל אביב עד שנת 1998. בשנה זו הוקם בית מורשת בגבעת חביבה, מרכז ההדרכה והסמינרים של הקיבוץ הארצי, ליד קיבוץ מענית.

בית העדות מורשת כולל:

ארכיון, הקשור ליד יערי בגבעת חביבה.

הוצאת ספרים, המוציאה ספרי זיכרון ומחקר השואה. הוצאת מורשת מוציאה שנים רבות את כתב העת המדעי "ילקוט מורשת" לחקר השואה.

מרכז חינוכי פדגוגי, שבו מתחנכים בני נוער לקראת המסעות לפולין, וללימוד השואה בכללה.בבית מורשת שבגבעת חביבה מתרכזת פעולת בית העדוּת, וכן נערכים שם כנסים וסמינרים מישראל ומחוצה לה. בית מורשת אחראי על הטקס השנתי ליום הזיכרון לשואה ולגבורה, מיסודו של הקיבוץ הארצי, שנערך בקיבוץ יד מרדכי, במקביל לטקסי יום השואה של יד ושם, לוחמי הגיטאות ומשואה.

מעיין שחר

בית הספר האזורי המקיף השש-שנתי "מעיין-שחר" שוכן בסמוך לקיבוץ עין החורש שבצפון מזרח עמק חפר. לפני הקמתו היו באזור בתי ספר קטנים ומופרדים על בסיס יישובי ותנועתי.

משה פרופס

משה פרופס (1922 – 1985) היה צייר ישראלי.

סגול 59

סגול 59 או בקיצור "סגול", הוא שם הבמה של חן רותם (נולד ב-1 באוקטובר 1968), ראפר, זמר, גיטריסט ומוזיקאי ישראלי.

את כינויו בחר מקוד כביסה של בגדי העבודה שלו בקיבוץ עין החורש בו גדל (מדבקה סגולה עם המספר 59).

פרט לפעילותו כמוזיקאי, מלמד סגול קורס ראפ והיפ הופ בבית הספר למוזיקה "רימון" ברמת השרון.

סגול 59 הוא אחד הראפרים הוותיקים בישראל. הוא ידוע באהבתו לראפ והיפ הופ שורשי.

עמוס מלר

עמוס מֶלֶר (1938, עין החורש – 23 בינואר 2007, תל אביב) היה חלילן, מנצח, מלחין ומשורר ישראלי.

עמירה הניג הגני

עמירה הניג הגני (נולדה ב־1934) היא סופרת ומשוררת עברית, עורכת ספרי שירה ומנהלת בית מורשת לזיכרון השואה של התנועה הקיבוצית.

עמירה הניג הגני נולדה בקיבוץ עין החורש בשנת תרצ"ד 1934. כתבה שירה מגיל צעיר ופרסמה משיריה בעיתונות תנועת הנוער ואחר כך בבטאוני תנועת השומר הצעיר והקיבוץ הארצי. עם נישואיה עברה לקיבוץ גן שמואל. עבדה שנים רבות בהוצאת ספרית פועלים כעורכת מדור השירה. נתנה מחילה לחיי התרבות של קיבוצה, ניהלה את מחלקת התרבות של הקיבוץ הארצי והשתתפה בעיצוב טקסים חגים ואירועי זיכרון.

הגני הייתה מהמשוררות הראשונות שכתבו שירה על מצבה של האשה כאהובה ובת רעיה ואם. שיריה כונסו ויצאו בכמה ספרי שירה, וכן נדפסו שירים משלה באנתולוגיות שונות. ספר שיריה הראשון "חלונות פתוחים" יצא לאור בשנת 1963. בשנת 1996 הלחינה חוה אלברשטיין את שירה של הגני "אם בלילה" לאלבומה "יונת האהבה". בשנת 2018 הקליטה אלברשטיין את השיר "ערב אחר" - לפי מילים של הגני ולחן של ערן ויץ.

רוז'קה קורצ'אק

רייזל (רוז'קה) קוֹרצ'ק-מַרלָא (Różka Korczak-Marla;‏ 24 באפריל 1921, פולין – 5 במרץ 1988) הייתה ממנהיגי הארגון היהודי הלוחם בגטו וילנה, יד ימינו של מפקד הארגון השני, אבא קובנר, לוחמת בארגון פרטיזנים מאוחד (פֿאַראײַניקטע פאַרטיזאַנער אָרגאַניזאַציע, פ-פ-או, FPO), מחברת הספר "להבות באפר", המתאר את קורות הפרטיזנים היהודים ביערות רודניקי ונארוץ, מחנכת ומתעדת את נושא השואה במסגרת מורשת בית עדות ע"ש מרדכי אנילביץ'.

תחנה מרכזית חדרה

תחנה מרכזית חדרה היא התחנה המרכזית של העיר חדרה. התחנה ממוקמת במערב העיר בסמוך לצומת חדרה שעל כביש 4. מתחנת אוטובוסים זו יוצאים קווי אוטובוס בין עירוניים לפחות ל-16 ערים (חיפה, נוף הגליל, עפולה, אריאל, זכרון יעקב, רעננה, נתניה, תל אביב, ירושלים ואילת, חריש, קיסריה, טבריה, אור עקיבא, בני ברק, רמת גן, הוד השרון) כשלרוב הערים האלו יוצא יותר מקו אוטובוס בין-עירוני אחד. בנוסף יוצאים מן התחנה קוי אוטובוס עירוניים רבים. את מרבית הקוים שבתחנה מפעילה "אגד" ואת השאר מפעילה חברת "קווים".

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.