עיירה

עיירה היא סוג של יישוב אשר מרבית תושביו אינם מתפרנסים מחקלאות ומספר התושבים בו נחשב לקטן ביחס למספר התושבים בעיר. מספר זה נע בדרך כלל בין כמה מאות לכמה עשרות אלפים. גודל האוכלוסייה כשלעצמו איננו קובע באופן נחרץ אם מדובר בעיירה או בכפר.

בהרבה אזורים בעולם, למשל בהודו, מספר התושבים בכפר גדול יכול להיות גדול בהרבה מאשר בעיירה קטנה. בדרך כלל עיירה תהיה גדולה מכפר וקטנה מעיר.

אחד ההבדלים העיקריים בין כפר לעיירה הוא אופי הכלכלה ביישוב; האנשים אשר מתגוררים בעיירות בדרך כלל מתפרנסים מתעשייה (בתי חרושת), מסחר (חנויות) ושירותים, ואילו בכפר, ענף הפרנסה העיקרי הוא בדרך כלל חקלאות. עיירה יכולה להיות פרבר של עיר גדולה ויכולה גם להיות מרוחקת מאוד מכל יישוב עירוני אחר. מרביתן של העיירות בישראל מנוהלות על ידי מועצה מקומית.

Prebold IMG 1259
העיירה פרבולד שבסלובניה.
Luftbild Davos2
העיירה דבוס במזרח שווייץ

העיירה בתרבות העברית

המלה עיירה בשפה העברית כיום מזוהה בעיקר עם שלושת ההקשרים הבאים:

  1. העיירה היהודית
  2. עיירת פיתוח
  3. עיירות הפזורה הבדואית בנגב, שעבורן הוקמה "משטרת העיירות".

ראו גם

אבאויסאנטו

אַבּאַוּיסַאנטוֹ (בהונגרית: Abaújszántó; בפי יהודי המקום: סאנטוב) היא עיירה במחוז בורשוד-אבאוי-זמפלן שבצפון-מזרח הונגריה, שהתקיימה בה עד שואת יהדות הונגריה קהילה יהודית גדולה וישיבה.

העיירה ממוקמת כ-40 קילומטרים צפונית-מזרחית לעיר המחוז מישקולץ.

אונגה (עיר)

אונגה (בהונגרית: Onga) היא עיירה במחוז בורשוד-אבאוי-זמפלן שבצפון מזרח הונגריה.

אמוד

אמוד (בהונגרית: Emőd) היא עיירה במחוז בורשוד-אבאוי-זמפלן שבצפון מזרח הונגריה.

ארכיבישוף

ארכיבישוף או ארכיאפיסקופוס (ביוונית: αρχιεπίσκοπος – ראשון המשגיחים) הוא תואר כבוד אדמיניסטרטיבי בנצרות, הניתן לבישוף העומד בראש פרובינציה כנסייתית.

הפרובינציות הכנסייתיות הן היחידה הגדולה ביותר בחלוקה הטריטוריאלית של הכנסייה, בדומה מאוד לחלוקת הפרובינקיות של האימפריה הרומית. גודל הפרובינציות שונה באזורים שונים, וישנן פרובינציות בגודל של עיירה וכאלו בגודל של מדינה בת ימינו. הפרובינציות מתחלקות חלוקת משנה, לדיוקסיות אשר בראש כל אחת מהן עומד בישוף. הארכיבישוף ניהל את טקסי הדת בקתדרלה הגדולה של העיר הראשית בפרובינציה והתגורר בארמון בקרבתה. זהו תואר מנהלי שהוענק לראשונה בוועידת ניקיאה בשנת 325 לספירה. תפקידו של הארכיבישוף היה לעמוד בראש הכינוסים של הבישופים בפרובינציה - סינוד. הוא היה גם הממונה על הבישופים בפרובינציה והמפקח עליהם או מתייעץ עמם בענייני כנסייה שונים. הארכיבישופים קידשו את הבישופים לאחר שאלו נתמנו לתפקידם. הם גם מילאו את מקומם של בישופים שנאלצו להיעדר מהדיוקסיה שלהם, וביקרו בכל הדיוקסיות כדי לפקח על חיי הדת בהן. שאר תפקידיהם היו זהים לאלו של הבישופים.

חלק מהבישופים, שישבו בערים גדולות וחשובות נקראו מטרופוליטנים. בכל מדינה נבחר ארכיבישוף אחד כבכיר מבין כל הארכיבישופים, והוא כונה פרימוס (למשל הארכיבישוף של ריימס בגרמניה או של קנטרברי באנגליה).

הארכיבישופים שהיו האחראים על אזורי הנצרות הקדומה - אנטיוכיה, קונסטנטינופול, ירושלים ואלכסנדריה כונו פטריארכים. לפטריארכים ניתנה גם זכות להסמיך בישופים לארכיבישופים ולדון בעירעורים על פסקי דין של ארכיבישופים.

היום קיים גם תואר של ארכיבישוף טיטולרי - ארכיבישוף של פרובינציה כנסייתית שאינה קיימת עוד בימינו או תואר כבוד שניתן לבישוף מצטיין מבלי לשנות את סטטוס הדיוקסיה שלו.

באנף (אלברטה)

באנף (באנגלית: Banff) היא עיירה בשטח הפארק הלאומי באנף, בהרי הרוקי הקנדיים, בפרובינציית אלברטה שבקנדה.

העיירה ממוקמת לצד הכביש המהיר הטרנס-קנדי, 126 קילומטרים מערבית לקלגרי, ו-58 קילומטרים מזרחית לאגם לואיז.

העיירה נמצאת בגובה שבין 1,400 מטרים - 1,630 מטרים מעל פני הים.

באנף היא העיר השנייה בגובהה באלברטה, אחרי העיירה אגם לואיז. באנף היא העיירה הראשונה שקיבלה מעמד של עיר בשטח פארק לאומי של קנדה.

הרנאדנמטי

הרנאדנמטי (בהונגרית: Hernádnémeti) היא עיירה במחוז בורשוד-אבאוי-זמפלן שבצפון מזרח הונגריה.

טוקאי (עיר)

טוקאי (בהונגרית: Tokaj), היא עיירה היסטורית במחוז בורשוד-אבאוי-זמפלן, בצפון הונגריה, 54 קילומטרים מבירת המחוז מישקולץ. היא המרכז של מחוז היין חבל טוקאי בו מיוצר יין טוקאי.

מזקרסטש

מזקרסטש (בהונגרית: Mezőkeresztes) היא עיירה במחוז בורשוד-אבאוי-זמפלן שבצפון מזרח הונגריה. בשנת 1950 התאחדה העיירה עם כפר נוסף בשם קרסטשפישפקי (Keresztespüspöki).

מיר (עיירה)

מיר (בלארוסית: Мір; פולנית: Mir; רוסית: Мир) היא עיירה בראיון קרליץ במחוז הורדנה בבלארוס, כ-85 קילומטר דרומית למינסק. במקור הייתה בשטח ששייך לפולין, אך הועברה לשטח רפובליקת בלארוס בברית המועצות לפני מלחמת העולם השנייה. במהלך המלחמה נכבשה יחד איתה. לאחר המלחמה חזרה להשתייך לבלארוס.

ישיבת מיר פעלה במיר מהקמתה בשנת 1815 עד 1939.

נייקלאדהאזה

נייקלאדהאזה (בהונגרית: Nyékládháza) היא עיירה במחוז בורשוד-אבאוי-זמפלן שבצפון מזרח הונגריה. היא הוקמה בשנת 1933 מחיבור של שני כפרים: לאדהאזה (Ládháza) ומזנייק (Mezőnyék)

סיקסו

סיקסו (בהונגרית: Szikszó; ביידיש ידועה גם כסיקס) היא עיירה במחוז בורשוד-אבאוי-זמפלן שבצפון מזרח הונגריה.

סנדרה (הונגריה)

סנדרה (בהונגרית: Szendrő) היא עיירה במחוז בורשוד, שבצפון מזרח הונגריה.

פאלהאזה

פאלהאזה (בהונגרית: Pálháza) היא עיירה במחוז בורשוד-אבאוי-זמפלן שבצפון מזרח הונגריה. כמו יישובים רבים באירופה גם אוכלוסיית פאלהאזה נמצאת בירידה שנים רבות מ-1,124 תושבים בשנת 1990 עד ל-1,048 תושבים בלבד בשנת 2018 (ירידה של כ-6%).

במהלך השנים חיו בעיירה מעט יהודים.

פוטנוק

פוטנוק (בהונגרית: Putnok) היא עיירה במחוז בורשוד-אבאוי-זמפלן שבצפון מזרח הונגריה,, הממוקמת במרחק של 40 ק"מ ממישקולץ ((Miskolc בין הרי בוק (Bukk) לבין נהר סאג'ו (Sajo) )

פלשז'ולצה

פלשז'ולצה (בהונגרית: Felsőzsolca) היא עיירה במחוז בורשוד-אבאוי-זמפלן שבצפון מזרח הונגריה.

ציגאנד

ציגאנד (בהונגרית: Cigánd; ביידיש: צוגאנדע) היא עיירה במחוז בורשוד-אבאוי-זמפלן שבצפון מזרח הונגריה.

רובע

רובע (רבים: רְבעים) הוא יחידה מנהלית מקובלת במספר מדינות או ערים גדולות. המונח "רובע" מתאר מחוז בשליטה-עצמאית אף על פי שדה-פקטו, המונח משמש לתיאור דברים שונים.

בימי הביניים, רבעים היו יישובים שלהם ניתנה רשות שלטון עצמאית. רבעים היו נפוצים במיוחד באנגליה, בגרמניה ובסקוטלנד. באנגליה של ימי הביניים, רבעים היו זכאים להציע מועמדים לפרלמנט.

פעמים רבות, רובע הוא עיר אחת עם ממשל מקומי משלה. אך עם זאת, במספר ערים הרבעים הם חלוקת המשנה של העיר - כך בלונדון, ניו יורק (שם חמשת הרבעים מכונים בּוֹרוֹז) ומונטריאול, וכן פריז עם 20 רבעיה (Arrondissements) העשויים כשבלול. במקרים כאלו, לרובע בדרך כלל יהיו כוחות אוטונומיים מוגבלים, או שלא יהיו לו כלל. בזמנים שונים, ללונדון לא היה ממשל מקיף אחיד, כי אם רבעיו שימשו יחידות עיקריות של ממשל מקומי. במקומות אחרים, לדוגמה באלסקה, רובע אינו מתאר עיירה יחידה, אלא מחוז (County) שלם. באוסטרליה, רובע מתאר לעיתים עיר יחד עם האזור שמסביבה - למשל מחוז קווינסקליף.

רבעים קיימים באירלנד ובממלכה המאוחדת, במיוחד באנגליה ובצפון אירלנד. כך גם מתקיימים רבעים בפרובינציות הקנדיות קוויבק ואונטריו, במספר מדינות בארצות הברית, בישראל, ובעבר גם בניו זילנד.

שאיובאבון

שאיובאבון (בהונגרית: Sajóbábony) היא עיירה במחוז בורשוד-אבאוי-זמפלן שבצפון מזרח הונגריה. כמו יישובים רבים באירופה גם אוכלוסיית שאיובאבון קטנה משמעותית בעשרות השנים האחרונות מ-3,291 תושבים בשנת 1990 עד 2,625 תושבים בשנת 2018 (ירידה של כ-20%).

בשאיובאבון חיו מעט יהודים.

שטעטל

שטעטל (יידיש: עיירה; מבוטא "שְטֶטְל" או "שְטֵייטְל") או העיירה היהודית הייתה צורת היישוב הטיפוסית של יהדות מזרח אירופה, בטריטוריות שהשתייכו בעבר לאיחוד הפולני-ליטאי, עד מלחמת העולם הראשונה. עיירות אלה היו פזורות בכל רחבי המרחב מליטא עד רומניה, כשבכל אחת חיים בין מאות אחדות לאלפי תושבים. בממוצע, כמחצית מאוכלוסייתן הייתה יהודית. השפה המדוברת בקרב היהודים הייתה יידיש, והתושבים ניהלו אורח חיים מסורתי בשילוב מאפייניהם ומנהגיהם הייחודיים. עיירות נעקרו כמעט כולן סביב מלחמת העולם הראשונה, עקב הגירה המונית לארצות הברית ולמערב, החורבן והפליטות בימי המלחמה, הטבח ההמוני של יהודים במלחמת האזרחים הרוסית ומתן שוויון זכויות בברית המועצות ובפולין העצמאית שהניע גל הגירה גדול לערים. השטעטלים נזכרים כיום כסמל ליהדות מזרח אירופה שחלפה מן העולם.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.