עבריין נמלט

עבריין נמלט או מבוקש הוא אדם המסתתר מהמשטרה, לאחר שנמלט ממאסר או ממעצר, או שהוא חשוד בעבירה פלילית ודרוש לחקירה משטרתית.

לתיאום בין משטרות במדינות שונות, במקרים שבהם המבוקש נמלט מהמדינה שבה הוא מבוקש, משמש האינטרפול.

לאיתורם של מבוקשים מסתייעת המשטרה לעיתים בפנייה לציבור, באמצעות כרזות "מבוקש", רשימת מבוקשים באינטרנט ותוכניות טלוויזיה העוסקות בכך, כגון התוכנית הבריטית "Crimewatch" ומקבילתה הישראלית "בשידור חוקר". לעיתים מובטח פרס גבוה למביא למעצרו של מבוקש.

למעצר מבוקשים בשטחי יהודה והשומרון משמשת יחידת דובדבן.

בקולנוע

מבוקשים הם גיבוריהם של סרטי קולנוע אחדים:

  • "בוני וקלייד" - עוסק בקורותיהם של השודדים בוני פארקר וקלייד בארו, וחלק ניכר ממנו עוסק בבריחתם מאנשי החוק עד ללכידתם והריגתם.
  • "הנמלט" - אדם שנדון למוות באשמת רצח אשתו הופך לעבריין נמלט, ופועל להוכחת חפותו.
  • "האדם השלישי" - הולי מרטינס מגיע לפגוש את ידידו הארי ליים, ונודע לו שליים מת; לאחר מכן מתברר לו שליים ביים את מותו כדי להתחמק מן הרשויות, ומתנהל מרדף אחריו.

ראו גם

קישורים חיצוניים

AS-565 פנתר

AS-565 פנתר (Panther), הוא מסוק סיור מתוצרת חברת איירבוס הליקופטרס הצרפתית. המסוק תוכנן בצרפת, אך יוצר בארצות הברית.

אורי בלאו

אורי בלאו (נולד ב-1977) הוא עיתונאי חוקר ישראלי.

ארבעה מופלאים (סרט, 2015)

ארבעה מופלאים (באנגלית: Fantastic Four) הוא סרט גיבורי על אמריקאי משנת 2015 מבית פוקס ומארוול קומיקס. בבימויו של ג'וש טראנק ובכיכובם של ג'יימי בל, קייט מארה, מיילס טלר, מייקל בי. ג'ורדן וטובי קבל.

הסרט מבוסס על פי חוברות הקומיקס "ארבעת המופלאים" אשר נוצרו על ידי סטן לי וג'ק קירבי ואינו מהווה המשך לסרטי "ארבעת המופלאים" ו"ארבעת המופלאים: עלייתו של הגולש הכסוף", אלא סרט אתחול שמספר את סיפור החבורה מחדש.

הסרט הופץ על ידי חברת פוקס המאה ה-20, על פי תסריט של ג'רמי סלייטר וסיימון קינברג ומבוסס בחלקו על חוברות הקומיקס "Ultimate Fantastic Four" מסדרת "אולטימייט מארוול". בכותרי "אולטימייט" ארבעת המופלאים מקבלים את כוחותיהם במהלך ניסוי שמשתבש ביקום מסתורי דמוי מדבר, ניסוי שעבדו עליו כל חייהם יחד עם החברה המדעית הגדולה של ד"ר פרנקלין סטורם, אביהם של סוזן וג'וני. במהלך הניסוי נפגע מהתאונה גם אדם בשם ויקטור וון דום, שהפך לאויבם הראשי של הארבעה מופלאים, ד"ר דום. עלילת החוברת מתרחשת בניו יורק בת זמננו.

באוגוסט 2009 יצא לדרך פיתוח הסרט וביולי 2012 נשכר ג'וש טראנק כבמאי יחד עם ג'רמי סלייטר כתסריטאי. באוקטובר 2013 צורף סיימון קינברג כתסריטאי שותף. בינואר 2014 הושלמה העבודה על התסריט והצילומים החלו במאי 2014 והושלמו באוגוסט אותה שנה. הצילומים נערכו לרוב בבייטון רוג שבמדינת לואיזיאנה.

הסרט יצא לאקרנים בבתי הקולנוע בתלת-ממד ובדו-ממד ב-7 באוגוסט 2015 בארצות הברית ובמדינות אחרות, ובישראל ב-6 באוגוסט בדו-ממד בלבד. הסרט נקטל על ידי המבקרים ונחל כישלון בקופות, לאחר שהכניס רק 56 מיליון דולר בארצות הברית ובסך-הכל 167.9 מיליון דולר בלבד.

בג"ץ עדאלה נגד משרד הרווחה

בג"ץ 7245/10 עדאלה - המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל נגד משרד הרווחה, ניתן ב-4 ביוני 2013 העתירה הוגשה לבג"ץ על ידי ארגון עדאלה. העתירה מופנית נגד חוקיות תיקון מס' 113 לחוק הביטוח הלאומי, התשמ"ה – 1995 הקובע, בין היתר, כי במידה וילד אינו מקבל חיסון בהתאם לתוכנית החיסונים של משרד הבריאות, תופחת קצבת הילדים לאותו ילד בסכומים גבוהים, המגיעים עד כדי 60% מקצבתו של הילד. העתירה נדחתה, שכן הוחלט פה אחד על ידי השופטות כי הפגיעה בקצבת הילדים עומדת בתנאי פסקת הגבלה. חשיבותה של פסיקה זו היא בדיון החוקתי בדבר הזכיות לשויון הכלולות בחוק היסוד: כבוד אדם וחירותו.

גיורא גודיק

גיורא גוֹדיק (15 במאי 1921 – 5 בספטמבר 1977) היה אמרגן ומפיק תיאטרון ישראלי, שהתפרסם כשהעלה במהלך שנות השישים סדרה של מחזות זמר.

דוגוויל

דוגוויל או דוגויל (באנגלית: Dogville) הוא סרט משנת 2003 של הבמאי והתסריטאי לארס פון טרייר, בכיכובם של ניקול קידמן, פול בטאני, לורן באקול וג'יימס קאן. הסרט הוא משל על החברה האנושית, ומשתמש באפקטים בימתיים תוך שימוש מינימליסטי בתפאורה על מנת לתאר את סיפורה של גרייס (המגולמת על ידי קידמן), הנמלטת מהמאפיה ומחפשת מסתור בעיר הקטנה דוגוויל.

הסרט מהווה את החלק הראשון של הטרילוגיה "ארצות הברית - ארץ האפשרויות". החלקים הבאים בטרילוגיה הם מנדרליי (2005) ו-וושינגטון (שעדיין לא הופק).

הסרט היה מועמד לפרס דקל הזהב של פסטיבל קאן.

דנה פוגץ'

דנה פוגץ' (נולדה ב-18 בספטמבר 1964), היא דוקטור למשפטים, העוסקת בייצוג נפגעי עבירה. חברת סגל ומרצה בכירה בפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו, ממקימות "מרכז נגה לנפגעי עבירה" והעומדת בראשו. הייתה חברה בתת-הוועדה הבין משרדית לסיוע לנפגעי עבירות המתה (ועדה שהובילה להחלטת ממשלה תקדימית להעניק סלי סיוע למשפחות נרצחים, בחדש ספטמבר 2009) ומייצגת מוסדות בתיקי הטרדה מינית. זוכת "אות האישה" לשנת 2009 מטעם לשכת עורכי הדין על פעילותה המשפטית הכוללת, לרבות קידום זכויותיהם של נפגעי עבירה. חברת מזכירות והנהלה בהתאחדות הישראלית לכדורגל וראש ועדת תקנון. לאחרונה מונתה למועצה הציבורית לקידום נשים בספורט.

הכבוד האבוד של קתרינה בלום

"הכבוד האבוד של קתרינה בלום, או: איך עלולה להתהוות אלימות ולאן עלולה היא להוליך" - הוא ספר מאת הסופר הגרמני היינריך בל, שיצא לאור בשנת 1974 בגרמניה המערבית. הספר חושף כיצד בילוי תמים לכאורה של סוכנת בית, קתרינה בלום, עם אהובה בלילה בודד הפך לסיפור סנסציוני בעיתון צהוב אחד בעטיו של כתב העיתון, ורנר טטגס. הפרסומים גורמים בסופו של דבר להרס שמה וחייה של בלום ושל אנשי שלומה, למות אמה ולמעורבות בלתי נמנעת של גורמים שונים במשטרה ובפוליטיקה, אשר בוחשים בפרשייה מתוך אינטרסים אישיים שלהם.

הספר נכלל ברשימת 100 הספרים של המאה של "לה מונד", שפורסמה בשנת 1999. צמד המילים "הכבוד האבוד" השתרש בשפה העברית בעקבות שם הספר במשמעות של פגיעה בכבוד או עלבון.

ויקטור מנואל גרנה

ויקטור מנואל גרנה (Víctor Manuel Gerena) (נולד ב-24 ביוני 1958 בניו יורק, שבארצות הברית) הוא עבריין נמלט שהיה אחד מעשרת הנמלטים המבוקשים ביותר על ידי ה-FBI. גרנה מבוקש בחשד למעורבותו בשוד מזוין שהתרחש ב-1983, ובמהלכו נשדדו כ-7 מיליון דולר מחברת אבטחה בעיר וסט הרטפורד שבקונטיקט, שוד המזומנים הגדול ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית באותה עת. הוא חשוד בכך שלקח שני שומרים כבני ערובה באמצעות נשק חם, ולאחר מכן כפת אותם באזיקים, קשר אותם, והזריק להם חומר לא ידוע אך לא קטלני שניטרל אותם. ה-FBI חושד שהוא מתגורר בקובה. הפרס המוצע תמורתו או תמורת מידע שיוביל ללכידתו הוא עד מיליון דולר.

ב-15 בדצמבר 2016 שמו הוסר מהרשימה והוא המבוקש שהופיע במשך הזמן הממושך ביותר ברשימה, 32 שנים.

חטיפה לאור יום (2009)

חטיפה לאור יום (מאנגלית: Taken in Broad Daylight) הוא סרט טלוויזיה אמריקאי–קנדי משנת 2009, המבוסס על הסיפור האמיתי של אן סְלוּטִי מנברסקה, שבגיל 17 נחטפה והוחזקה במשך ששה ימים (6–12 באפריל 2001) בידיו של אנטוני סטיבן רייט, המכונה "טוני זאפה". הסרט מתמקד באירועי ארבעה מתוך ששת ימי החטיפה, ומתאר את האופן שבו שרדה סלוטי אלימות ואונס וניצלה באמצעות מניפולציות רגשיות, רמזים וסימני דרך שפיזרה עבור המחפשים אחריה, וכיצד תיווכה במשא ומתן לכניעת החוטף.

בתפקידים הראשיים משחקים שרה קנינג, ג'יימס ואן דר ביק ולוואר ברטון. ביים: גארי ייטס. את התסריט כתבו שרלין בליין-שולנברג שגם הפיקה, וקים דלגאדו. הסרט הוקרן לראשונה ב-15 בפברואר 2009 בערוץ הטלוויזיה Lifetime 24 בקירני , עיר הולדתה של סלוטי.

כרזת מבוקש

כרזת מבוקש היא כרזה המופצת במקומות ציבוריים, כדי להיעזר בציבור למציאת פושע נמלט או חשוד שהרשויות רוצות לעצור. הכרזה בדרך כלל תכלול תמונה עדכנית של המבוקש או קלסתרון שיוצר על ידי המשטרה, את שמו המלא ופרטי התקשרות עם הרשות לשם דווח.

מבוקש

האם התכוונתם ל...

מרכז נגה

מרכז נגה פועל במסגרת הקריה האקדמית אונו סיוע לנפגעי עבירה, ובפרט נפגעי עבירות אלימות (כגון משפחות של נפגעי רצח והריגה) ונפגעי עבירות מין חמורות (כגון מקרי אונס). בראש המרכז עומדות ד"ר עו"ד דנה פוגץ' ועו"ד דיקלה טוטיאן.

מרכז נגה הוקם בעקבות סיוע של פוגץ' לגילה ואיתן הירש שתומר, בנם, מדריך פנימייה שנרצח על ידי חניכו בדקירות סכין. פוגץ' סייע למשפחה בהתנגדות לבקשת הרוצח והנערה שסייע לו לקבלת אזרחות ישראלית (הייתה להם אזרחות אוקראינית). שר הפנים קיבל את התנגדות המשפחה ושלל אפשרות הענקת אזרחות לשניים. עו"ד טוטיאן ייצגה קורבנות בתביעות אזרחיות עוד טרם חקיקת חוק זכויות נפגעי עבירה וייצגה במקרים תקדימיים המהווים פריצת דרך בפיצוי הקרבנות[דרוש מקור]. לאחר שהוקם המרכז, הקריה האקדמית אונו לקחה אותו תחת חסותה, ובכך אפשרה לקיים במסגרתו פעילויות נוספות לקידום זכויות נפגעים, בהן: ייצוג נפגעי עבירות מין ואלימות חמורה, פעולות לקידום חקיקה והדרכת אנשי מקצוע הנמצאים בקשר עם נפגעים, דוגמת שוטרים, שופטים, עובדים סוציאלים.

בנובמבר 2009 החליטה ממשלת ישראל לאמץ תוכנית סיוע לקורבנות עבירה, את הצעת החוק הובילו מרכז נגה והשר יצחק הרצוג.

ניסים מור

ניסים מור (נולד ב-1958) הוא ניצב בדימוס במשטרת ישראל שכיהן כסגן המפכ"ל. הורשע בהטרדה מינית ובהפרת אמונים.

סטפן מנדל

סטפן מנדל (נולד בשנת 1940) הוא ישראלי-אוסטרלי יליד רומניה, שידוע בכך שארגן קבוצות וזכה 14 פעמים בפרס הראשון בלוטו במספר מדינות, המספר הרב ביותר של זכיות בעולם לאדם אחד. נחשב עבריין נמלט מישראל.

סמוראי צ'מפלו

סמוראי צָ'מְפְּלוּ (ביפנית: サムライチャンプル) היא סדרת אנימה בת 26 פרקים אשר שודרה לראשונה ביפן החל מ-10 במאי 2004. במאי הסדרה, שינקירו וואטנאבי הוא גם במאי הסדרה קאובוי ביבופ שהיא מהמצליחות בענף. עלילת הסדרה מתרחשת ביפן של סוף תקופת אדו, שנת 1850 בקירוב, אך משלבת דרך קבע אנאכרוניזם של טכנולוגיה, אביזרי לבוש, דיבור, ואירועים היסטוריים אמיתיים או מומצאים. פסקול הסדרה כולל מוזיקת היפ-הופ יפני ואמריקאי, פופ יפני ומוזיקה יפנית מסורתית. סגנון הפסקול תואם את סגנון הלחימה בקרבות הרבים שבסדרה.

סרט באורך מלא

סרט באורך מלא (באנגלית: Feature-Length Film) הוא סרט קולנוע שזמן הקרנה שלו ארוך מספיק, על מנת שהסרט, כאשר הוא מוקרן באולם קולנוע, ייחשב לסרט העיקרי (Feature Film), או היחידי, הממלא תוכנית. משך הזמן הדרוש, על מנת להיחשב לסרט באורך מלא, משתנה בהתאם לזמן ולמקום שבו מוקרן הסרט. על פי האקדמיה האמריקאית לקולנוע, מכון הסרטים האמריקאי ומכון הסרטים הבריטי, אורכו של סרט באורך מלא הוא 40 דקות או יותר, זאת בעוד שעל פי גילדת שחקני המסך נקבע אורך של 80 דקות או יותר.

אורכם של רוב הסרטים באורך מלא הוא בין 70 ל-210 דקות. הסרט "The Story of the Kelly Gang"‏ (1906, אוסטרליה) היה הסרט הדרמטי העלילתי הראשון באורך מלא (אורכו כ-60 דקות). קדם לו הסרט "The Corbett-Fitzsimmons Fight"‏ (1897, ארצות הברית), שנחשב על ידי רבים כסרט התיעודי הראשון באורך מלא (אורכו כ-100 דקות), אולם לרוב מתייחסים לסרט זה כאל משדר ספורט, מאחר שהסרט כולל צילומים של קרב אגרוף במלואו, ללא עריכה. העיבוד הקולנועי הראשון לסרט באורך מלא היה "עלובי החיים" (1909, ארצות הברית). בין הסרטים הנוספים מראשית המאה ה-20, שהם עלילתיים ובאורך מלא, ניתן לכלול את "The Inferno" ‏(1911), "Quo Vadis?‎" ‏(1912), "Oliver Twist" ‏(1912), "Richard III" ‏(1912), "From the Manger to the Cross" ‏(1912), וכן את "Cleopatra" ‏(1912).

רומן פולנסקי

ריימונד רומן תיירי פולנסקי (Roman Polanski; בפולנית: Rajmund Roman Thierry Polański; נולד ב-18 באוגוסט 1933) הוא במאי, תסריטאי ושחקן צרפתי-פולני ממוצא יהודי. זוכה פרס האוסקר על סרטו "הפסנתרן". ב-1977 הפך לעבריין נמלט לאחר שהורשע בארצות הברית בעבירת מין.

שאיפות

שאיפות (באנגלית : Blow) הוא סרט דרמה אמריקאי משנת 2001. הסרט הוא ביוגרפיה על חייו של סוחר הסמים ג'ורג' יונג, בבימויו של טד דמי, ובכיכובם של ג'וני דפ ופנלופה קרוז.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.