עארה

עארהערבית: عارة) הוא כפר ערבי מוסלמי בעמק נחל עירון, בצדו הצפוני של כביש 65, בין כפר קרע לערערה. משנת 1985 הכפר הוא חלק מהמועצה המקומית ערערה.[1]

מקור השם כנראה בתל הסמוך ליישוב, המזוהה עם מקום בשם "עירון" המופיע בכתובת מצרית קדומה; שמו הערבי של נחל עירון הוא כשם הכפר – "ואדי עארה".

במפקד האוכלוסין של 1931 היו בכפר 673 תושבים, ו-115 בתים נושבים. בשנת 1940 תואר הכפר על ידי מבקר יהודי[2]:

"כפר שכן ובן חורג לערערה. עוד לפני המאורעות עברו עליו התפתחות עשירה. נרכשו שני טרקטורים לעיבוד רוב אדמותיו (בבעלותם ש‬ל שנים מאנשי הכפר‭ .(‬ מים מופקים על ידי משאבות מבארות המקום. עתה בונים טחנת קמח גדולה, שתשמש את כל הסביבה הקרובה. תהליך של קאפיטליזציה עובר על הכפר. רבים השטחים האינטנסיביים: עצי־פרי, טומבק וירקות. מקורות המים העומדים לרשות הכפר מנבאים לו עתידות."

לפי מפקד 1976 היו בכפר כ-2,000 אנשים.[3] על פי נתוני שנת 2004, התגוררו בכפר כ-4,600 איש, כולם מוסלמים.

WikiAir IL-13-10 B175
מבט מהאויר
Ara panorama 01
מבט על הכפר ממערב.
בקדמת התמונה, בצד שמאל, תחנת הדלק של פז בצומת כפר קרע שעל כביש 65

לקריאה נוספת

הערות שוליים

  1. ^ טבלת שינויים ביישובים מאתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה
  2. ^ יהואש (קיבוץ דליה), סיור בכפרים ערבים, דבר, 21 במאי 1940
  3. ^ זאב וילנאי, אנציקלופדיה אריאל, עמ' 5592
אום אל-פחם

אוּם אֶל-פַחְם (וגם אֻם אֶל-פַחְם) (בערבית: أُمّ ٱلْفَحْم, תעתיק מדויק: אֻם אלְפַחְם, משמעות השם: "מקור הפחם" או "אם הפחם") היא עיר בנפת חדרה של מחוז חיפה בישראל. היא הוכרזה כעיר בשנת 1984. העיר שוכנת בחלקה על רכס אמיר ומזרחית לכביש ואדי עארה. העיר נמצאת ליד עין איברהים (הממוקם מעבר לכביש של אום אל-פחם), ליד ערערה ומוצמוץ.

אל-אחוואט

אל-אחוואט הוא אתר ארכאולוגי מתקופת הברזל, היא "תקופת ההתנחלות" של שבטי ישראל בארץ כנען. האתר ממוקם במדרון המערבי של הרכס עליו בנוי היישוב קציר, מדרום לכביש נחל עירון (ואדי עארה) בצפון-מערב השומרון.

גביע המדינה בכדורגל 2016/2017

גביע המדינה בכדורגל לעונת 2016/2017 הייתה התחרות ה-78 מאז היווסדה וה-64 מאז קום מדינת ישראל. משחקי התחרות החלו ב-10 בספטמבר 2016 והסתיימו ב-25 במאי 2017.

מחזיקת הגביע היא קבוצת בני יהודה תל אביב, שניצחה את מכבי תל אביב 4-3 בדו-קרב בעיטות עונשין לאחר 0-0 בתום הארכת הזמן. בעקבות הזכייה, שיחקה בני יהודה בליגה האירופית בעונת 2017/2018 החל מהסיבוב השני.

גביע המדינה בכדורגל 2017/2018

גביע המדינה בכדורגל לעונת 2017/2018 היא התחרות ה-79 מאז היווסדה וה-65 מאז קום מדינת ישראל. משחקי התחרות החלו ב-31 באוגוסט 2017 ומשחק הגמר נערך ב-9 במאי 2018.

הפועל חיפה ניצחה במשחק הגמר את בית"ר ירושלים, וזכתה בגביע לראשונה מאז עונת 1973/1974.

גביע המדינה בכדורגל 2018/2019

גביע המדינה בכדורגל לעונת 2018/2019 היא התחרות ה-80 מאז היווסדה וה-66 מאז קום מדינת ישראל. משחקי התחרות החלו ב-1 בספטמבר 2018, ומשחק הגמר נערך ב-15 במאי 2019 באצטדיון סמי עופר והסתיים בניצחון של בני יהודה תל אביב על מכבי נתניה לאחר הארכה בדו-קרב בעיטות הכרעה. זו הזכייה הרביעית של בני יהודה בגביע, והפעם השלישית בה זכתה לאחר בבעיטות הכרעה, כאשר גם בפעמיים הקודמות בהן זכתה בגביע (ב-1981 וב-2017) הוכרע משחק הגמר בפנדלים.

גיא רז

גיא רז (נולד ב-1964) הוא צלם ישראלי, חוקר ואוצר לצילום מקומי.

המנון פקיסטן

ההמנון הלאומי של פקיסטן (באורדו: قومی ترانہ) ידוע גם בשם פאכ סרזמין (באורדו: پاک سرزمین, "אדמה טהורה"). המוזיקה הולחנה על ידי אחמד ע'ולאם צ'אגלה (احمد غلام چھاگلہ) ב-1949, טרם חיבור המילים, אשר נכתבו על ידי חאפז ג'אלונדרי (حفیظ جالندھری) ב-1952. השיר אומץ רשמית כהמנון הלאומי הרשמי של פקיסטן באוגוסט 1954 והוקלט באותה השנה על ידי אחד עשר הזמרים הגדולים של פקיסטן, ביניהם אחמד רושדי, כווכב ג'האן, רשידה ביגום, נג'ם עארה, נסימה שאהין, זוואר חוסיין, אח'תר עבאס, ע'ולאם דסתגיר, אנואר זאהיר וואח'תר וואסי עלי.

ואדי מילק

ואדי מילק הוא הכינוי העממי שניתן לתוואי הדרך שחוצה את הכרמל ממערב למזרח, בתוואי נחל דליה, נחל תות ונחל יקנעם.

התוואי מתחיל במערב בין זכרון יעקב לפוריידיס בתוואי של אפיק נחל דליה, ממשיך במעלה התוואי של נחל תות יובלו של נחל דליה, דרך עין תות ומגיע לנקודה הגבוהה ביותר במחלף אליקים, שהוא חלק מקו פרשת המים בכרמל. משם, יורד התוואי בנחל יקנעם עד פיתחו לעמק יזרעאל מתחת לעיר יקנעם עילית. לאורך תוואי זה עובר כביש 67 (כביש 70 לשעבר), שהוא אחד משני הכבישים העיקריים שמחברים את מרכז הארץ עם צפונה (השני הוא כביש 65 או ואדי עארה). לצד נחל עירון, היה תוואי זה אחת ההתפצלויות של דרך הים ההיסטורית לתוך הארץ.

מקור השם ואדי מילק הוא שיבוש מימי המנדט הבריטי של השם הערבי ואדי מָליח (בערבית: מִלְח), על-שם המסלול שבו עברו שיירות הסוחרים שהובילו בארץ ישראל מלח, שהיה מיוצר בחופי עתלית ודור בתקופות קדומות, אל מחוזות המזרח דרך עמק יזרעאל והגליל התחתון אל דמשק. [דרוש מקור] על פי מפת הקרן הבריטית Wadi Milh הוא נחל רקפת, והמשכו עד לרגלי תל יקנעם (חלק מנחל יקנעם דהיום) כלומר, הוא חופף חלקית את החלק האחרון של התוואי המדובר.

בשנים 2006 עד 2009 התבצעו בתוואי הכביש העובר בוואדי מילק עבודות לבניית מחלף עין תות המחבר את כביש 70 לכביש 6. כתוצאה מהקמת המחלף שונה תוואי הנסיעה בכביש 70 לכיוון מזרח והוסט דרומה.

כביש 65

כביש 65 הוא כביש בצפון ישראל, המשמש כעורק תחבורתי חשוב בין מישור החוף לגליל. הוא מוביל מדרום-מערב לצפון-מזרח, ועל כן הוא איננו כביש רוחב ואף לא כביש אורך. זהו הכביש בו נרשמו מספר שיא של דו"חות משטרה על מהירות מופרזת בין השנים 2014-2018.

כביש 67

כביש 67 (מכונה "דרך ואדי מילֶק") הוא כביש רוחב ארצי בצפון ישראל, והוא אחד משני עורקי התנועה העיקריים החוצים את הכרמל תוך שהם מחברים בין מישור החוף הצפוני לכביש 6 (האחר הוא כביש 65 הידוע גם ככביש ואדי עארה). אורכו של הכביש הוא 13 קילומטרים. הכביש מתחיל במחלף זכרון יעקב בדרום ומסתיים במחלף עין תות עם כביש 6.

כפר קרע

כַּפְר קַרע (בערבית: كفر قرع) היא מועצה מקומית ערבית במחוז חיפה בישראל. היישוב הוקם לפני קרוב ל-250 שנים [דרוש מקור]. משמעות השם "קרע" בערבית היא "דלעת". שם הכפר נבחר על ידי מקימיו על שם האזור ממנו באו, ואדי אל קרע. ב-1958, לאחר הקמת מדינת ישראל הוכרז היישוב כמועצה מקומית. כפר קרע שוכן במשולש, בקצה הדרומי של ואדי עארה (או נחל עירון). נחל ברקן (ואדי כפר קרע) תוחם אותו מצפון ונחל עירון מדרום. רוב תושביו הם מוסלמים.

כפר קרע מחזיק בשיא הארצי ביחס הרופאים למספר התושבים, העומד על 14.8 רופאים ל-1,000 תושבים.

מבצע שוטר

מבצע שוטר היה אחד ממבצעי צה"ל במלחמת העצמאות. המבצע נערך בסוף יולי 1948, סמוך לתחילת ההפוגה השנייה, ובוצע על ידי חטיבת אלכסנדרוני בסיוע כוחות מחטיבת גולני ומחטיבת כרמלי. מטרת המבצע הייתה השתלטות על הכפרים הערבים במורדות המערביים של הכרמל שכונו המשולש הקטן. כפרים אלו שלטו על חלקו הצפוני של כביש חיפה-תל אביב והצליפות מהם שיבשו את התחבורה היהודית בכביש מתחילת המלחמה. המבצע זכה לשמו משום שהוצג כמבצע משטרתי, אף שהיה מדובר במבצע צבאי, וזאת כדי שלא להיראות כמפרים את תנאי ההפוגה, תוך ניצול העובדה כי המדובר היה בשטח אשר נכלל במדינה היהודית בתוכנית החלוקה. המטרה הושגה והכפרים נכבשו.

מוזיאון בית סילבה קפוטיקיאן

מוזיאון בית סילבה קפוטיקיאן (בארמנית: Սիլվա Կապուտիկյանի տուն-թանգարան) נוסד בשנת 2008, בהתאם לצוואתה של סילבה קפוטיקיאן, המשוררת הארמנית הנודעת. המוזיאון שוכן בבית בירוואן, שבארמניה, בו התגוררה המשוררת במהלך 30 שנות חייה האחרונות. חניכת המוזיאון אירעה שנתיים לאחר מותה, בטקס שארגן בנה, עארה שיראז, ובו השתתף נשיא ארמניה, סרז' סרקזיאן. המוזיאון מופעל כחלק ממוזיאון יגישה צ'רנטס לספרות ואמנות.

מחלף עירון

מחלף עירון הוא מחלף הממוקם מזרחית לקיבוץ ברקאי ומפגיש את כביש 6 (חוצה ישראל) וכביש 65 (כביש נחל עירון. בערבית: ואדי עארה). המחלף נקרא על שם העמק הנמצא על גדותיו של נחל עירון. הוא נפתח לתנועה בשנת 2004 עם חנוכת הקטע המרכזי בכביש 6.

מעלה עירון

מַעֲלֶה עִירוֹן (בערבית: طلعة عارة טַלְעַת עַארַה) היא מועצה מקומית במחוז חיפה בישראל.

מעלה עירון נוצרה כרשות מקומית משותפת עבור הכפרים מוּסמוּס, זלַפה, מוּשֵׁיירִפה, סאלם ובַיָאדָה, הנמצאים בנחל עירון. היא הוכרזה כמועצה מקומית בשנת 1996. למועצה החדשה שטח שיפוט של 3,048.5 דונם.

משפחת כבהא

משפחת כבהא (נכתבת גם קבהא ו-כבהה; בערבית: كبها) נחשבת המשפחה הערבית הגדולה ביותר בישראל. בני המשפחה נמצאים בעיקר בסביבות ואדי עארה (נחל עירון).

חמולת כבהא נדדו מחצי האי ערב לפני כחמש מאות שנה לארץ ישראל.

בני המשפחה מתגוררים בכפרים: ברטעה, אום אל-קוטוף (הכפר הוקם על ידי בני כבהא כיישוב בת של ברטעה), עין אל-סהלה, אל-עריאן, ערערה, כפר קרע, עארה, באקה אל-גרבייה, וכן בערים נצרת, יפו, שפרעם וחיפה.

הכפר ברטעה הוקם באמצע המאה ה-19 על ידי בני שבט כבהא. על פי מסורות בעל פה, בני השבט עברו באמצע המאה ה-18 מבית ג'יברין ליעבד. באמצע המאה ה-19 חלק מבני כבהא עזבו את יעבד בחיפוש אחר אזור מחיה ורכשו את שטחה של ברטעה, בו מצאו מעיין ומרעה למקניהם. עם הזמן התפתחה ברטעה ונוסדו מסביבה כפרי לוויין, אף הם של בני כבהא: אום אל-קוטוף, עין אל-סהלה, ואדי עארה וטורא אל-ערבייה.

בין בני המשפחה:

פרופ' מוסטפא כבהא, נולד בכפר אום אל-קוטוף במשולש, בפתחו המערבי של ואדי ערה. בן למשפחת כבהא שלה שושלת יוחסין מן המאה השביעית, שתושבי הכפר כולו משתייכים אליה.

שפיק כבהא - זמר ערבי-פלסטיני, בן למשפחה מוסלמית מכפר קרע שבוואדי ערה. נרצח ב-2013.

ריאד כבהא - ראש מועצת בסמ"ה.

מרואן כבהא - כדורגלן ערבי-ישראלי המשחק בעמדת הקשר האחורי בהפועל באר שבע.

עלא ראתב עבד אללטיף כבהא - רצח קצין וחייל ופצע עוד 2 חיילים בפיגוע דריסה ליד מבוא דותן ב-16 במרץ 2018 ונפצע במהלך הפיגוע. אחיו עצאם (עסאם) ראתב עבד אללטיף כבהא נעצר בעקבות הפיגוע.

שהיר כבהא - שחקן תיאטרון, קולנוע וטלוויזה ערבי ישראלי.

נחל עירון

נַחַל עִירוֹן (בערבית: وادي عارة; תעתיק: ואדי עארה) הוא נחל באזור רמות מנשה והשרון הצפוני בארץ ישראל, באורך 20 קילומטרים, הממוקם בקווי המפגש של השומרון, רמות מנשה, והשרון. הנחל הוא אחד מיובלי נחל חדרה.

ראשיתו של נחל עירון בהר אלכסנדר שליד אום אל־פחם, משם הוא יורד לכיוון דרום-מערב, במקביל לקו התחום בין רכס אום אל־פחם לקער רמות מנשה. כקילומטר ממערב לצומת משמר הגבול יוצא הנחל אל מישור השרון הצפוני, ומתחבר לנחל חדרה מדרום למושב תלמי אלעזר.

בעמק הנחל ועל גדותיו מספר גדול של יישובים. בחלקו המזרחי, ההררי, היישובים הערביים (ממזרח למערב) מושריפה, מוצמוץ, עין איברהים, אום אל פחם, ערערה, עארה וכפר קרע אום אל קוטוף, חור צקר, דאר אל חנון, אל עריאן, ביאדה, עין אבראהים וואדי אל קצב, מערבה משם, לאורך חלקו המישורי, היישובים היהודיים ברקאי, עין עירון, עין שמר, מענית, גבעת חביבה, שער מנשה ותלמי אלעזר. צמוד לאפיקו עובר כביש מספר 65, המכונה כביש ואדי עארה, המחבר בין צומת משמר הגבול לצומת מגידו, ומשמש כעורק תחבורה חשוב במדינת ישראל.

עראבה

עראבה (בערבית: عرابة) היא עיר במחוז הצפון בישראל, בבקעת סכנין, בצפון הגליל התחתון המרכזי (לב הגליל), כ-7 ק"מ מדרום-מזרח לכרמיאל, כק"מ אחד ממזרח לסח'נין וכק"מ אחד ממערב לדיר חנא.

עראבה הייתה מקום הולדתו של דאהר אל עומר ואחד ממרכזי שלטונו. בשנת 1965 הוכרזה העיירה כמועצה מקומית. בשנת 1976 התרחשו ביישוב הפגנות יום האדמה הראשון. בינואר 2016 הוכרזה כעיר.

ערערה

ערערה (בערבית: عرعرة) הוא יישוב ערבי במחוז חיפה בישראל באזור ואדי עארה במשולש. היישוב הוכרז כמועצה מקומית בשנת 1970. בערערה יש שתי חמולות גדולות - יונס ומסארווה, כולם מהעדה המוסלמית, הסונית.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.