סרט קומדיה

קומדיה היא סוגה קולנועית הכוללת סרטים שמטרתם המרכזית להצחיק ולשעשע את צופיהם. הקומדיה, לצד הדרמה והפעולה, היא מהסוגות המרכזיות בקולנוע, ויש לה נציגות נכבדת כמעט בכל אחת מהסוגות הקולנועיות האחרות. סיפור העלילה בסרטים קומיים פשוט יותר, פעמים רבות, מבסוגות קולנועיות אחרות, ומושם בו דגש פחות על ריאליזם.

היסטוריה

הקומדיה היא מהסוגות הקולנועיות הראשונות ורבים מהניסיונות הראשונים בתחום הקולנוע כיוונו לקומדיה. כסוגות קולנועיות אחרות, גם הקומדיות של ימי בראשית של הקולנוע, בתקופת הראינוע, שאבו השראה, דגמי עלילה, ומשחק מבימות התיאטרון, ובמיוחד מליצנים, מלהקות אקרובטיות וממופעי וודוויל. בהיעדר יכולת להשמיע צלילים, ובשל ציוד הצילום הפרימיטיבי, התאפיינו הקומדיות המוקדמות בפעלתנות רבה, בהדגשת המחוות הגופניות, בהומור סלפסטיקי ובדגש על כשרונו האינדיבידואלי של הכוכב הקומי. הכוכבים הגדולים של תקופת הסרט האילם, וביניהם הרולד לויד, באסטר קיטון, לורל והארדי - וראש וראשון לכולם צ'רלי צ'פלין - כיכבו בשורה ארוכה של סרטים קומיים קצרים, שההומור בהם היה גופני בעיקרו.

בקומדיה, בניגוד לז'אנרים אחרים, קיים יותר דגש על הכוכב הבודד, שהוא לרוב אומן סטנד-אפ אשר עשה מעבר אל תעשיית הקולנוע, בשל הפופולריות והריווחיות של תעשייה זו (למשל: וודי אלן, סטיב מרטין, אדי מרפי, אדם סנדלר, בן סטילר).

לרוב, סרטים קומיים מספרים סיפורים קלילים, עם כוונה לשעשע בלבד. אולם, קיימים סרטים קומיים בעלי תכנים שבהם יש ביקורת חברתית או פוליטית (למשל: "לכשכש בכלב" או "איש השנה").

ראו גם

קישורים חיצוניים

1941 (סרט)

1941 - הפלישה להוליווד הוא סרט קומדיה פרוע משנת 1979 בבימויו של סטיבן ספילברג. הסרט עוסק בניסיונות של צוות צוללת יפנית לפלוש לארצות הברית במלחמת העולם השנייה, אשר נתקלו בהתנגדות של תושבים מקומיים. העלילה מתנהלת על רקע החיים בארצות הברית של שנות הארבעים, המתאפיינים בין היתר בריקודים, במזון מהיר ובגאווה לאומית.

בסרט מככבים, בין השאר, ג'ון בלושי כטייס קרב גיבור/שיכור, דן אקרויד, טריט ויליאמס ועוד.

הסרט נכתב על ידי רוברט זמקיס שביים לאחר מכן סרטים בהפקתו של ספילברג, ובהם "מי הפליל את רוג'ר ראביט" וסרטי טרילוגיית "בחזרה לעתיד".

ארבע חתונות ולוויה אחת

ארבע חתונות ולוויה אחת (באנגלית: Four Weddings and a Funeral) הוא סרט קומדיה רומנטית בריטי משנת 1994, בבימויו של מייק ניואל. זה היה הראשון ממספר הסרטים שנכתבו על ידי התסריטאי ריצ'רד קרטיס עבור השחקן יו גרנט.

הסרט זכה להצלחה והפך לסרט הבריטי המרוויח ביותר בתולדות הקולנוע באותה תקופה, עם הכנסות של מעל 245,700,000 $. הסרט זכה בפרס באפט"א לסרט הטוב ביותר, וקיבל מועמדות לפרס אוסקר לסרט הטוב ביותר.

ארתור (סרט, 1981)

ארתור (Arthur) הוא סרט קומדיה אמריקאי משנת 1981 עם דדלי מור, לייזה מינלי וג'ון גילגוד בתפקידים הראשיים.

התסריט נכתב על ידי סטיב גורדון שגם ביים את הסרט. זה היה הסרט היחיד אותו ביים. הוא נפטר שנה לאחר מכן מהתקף לב בגיל 44.

הסרט מספר על מיליונר שתיין מניו יורק הנאלץ לשאת אשה עשירה, אך מתאהב בבחורה עניה מרובע קווינס.

הסרט זכה להצלחה גדולה בקופות, והגיע למקום הרביעי ברשימת שוברי הקופות לשנת 1981.

המוזיקה לסרט נכתבה על ידי ברט בכרך.

הסרט זכה בשני פרסי אוסקר:

פרס אוסקר לשחקן המשנה הטוב ביותר - ג'ון גילגוד

פרס אוסקר לשיר המקורי הטוב ביותר - שיר הנושא (Best That You Can Do)כן היה הסרט מועמד לשני פרסי אוסקר:

פרס אוסקר לשחקן הטוב ביותר - דדלי מור

פרס אוסקר לתסריט המקורי הטוב ביותר - סטיב גורדוןהסרט זכה גם בפרס גלובוס הזהב לסרט הטוב ביותר - קומדיה או מוזיקלי, פרס גלובוס הזהב לשחקן הטוב ביותר (דדלי מור), פרס גלובוס הזהב לשחקן המשנה הטוב ביותר - סרט קולנוע (ג'ון גילגוד) ופרס גלובוס הזהב לשיר המקורי.

לייזה מינלי הייתה מועמדת לפרס גלובוס הזהב לשחקנית הטובה ביותר - סרט קומדיה או מוזיקלי.

ב-1988 הופק סרט המשך בשם Arthur 2: On the Rocks עם אותם שלושת השחקנים הראשיים. הסרט הצליח הרבה פחות. ב-2011 הופק רימייק לסרט.

הכי טוב שיש

הכי טוב שיש (באנגלית: As good as it gets) הוא סרט קומדיה רומנטית מצליח משנת 1997 בבימויו של ג'יימס ברוקס ובכיכובם של ג'ק ניקולסון, הלן האנט וגרג קיניר.

הקפיצה הגדולה

הקפיצה הגדולה (The Hudsucker Proxy, תרגום מילולי: מיופה הכח של הדסאקר) הוא סרט קומדיה משנת 1994 של האחים כהן. הסרט מציג, כפארודיה, את קלות-הדעת בה דברים נעשים בחברות גדולות, ומספר זאת דרך המצאת ההולה הופ.

יום במלכודת

יום במלכודת (באנגלית: Innerspace) הוא סרט קומדיה מדע בדיוני משנת 1987 בבימויו של ג'ו דנטה שהופק על ידי מיכאל פינל. סטיבן ספילברג שימש כמפיק בפועל. הסרט נוצר בהשראת סרט המדע בדיוני משנת 1966 "Fantastic Voyage". בסרט מככבים דניס קוויד, מרטין שורט ומג ראיין, יחד עם רוברט פיקארדו וקווין מקארתי. את המוזיקה הלחין ג'רי גולדסמית. הסרט הכניס $25,893,810 בארצות הברית, וזכה בפרס אוסקר ובכך הפך לסרטו היחיד של דנטה שזכה באוסקר.

כבלים (סרט)

כבלים הוא סרט קומדיה-סאטירי ישראלי בבימויו של צבי שיסל שיצא בשנת 1992.

בסרט מככבים אריק איינשטיין, מוני מושונוב וצבי שיסל, יחד עם שחקנים רבים אחרים, ובהם שרית סרי, קרן מור, שלמה בראבא ויעקב כהן, וכן הופעות אורח כגון זו של יאיר לפיד. כמו כן, משתתפים בסרט הילדים של צבי שיסל – דניאל שיסל, של אריק איינשטיין – אמיר איינשטיין, ושל מוני מושונוב – אלמה ומיכאל מושונוב. זהו הסרט האחרון למבוגרים שבו השתתף איינשטיין, ואחת מהופעותיו האחרונות מחוץ למסכי המרקע (נוסף על "כמו גדולים", גם כן בהשתתפותם של שלושת השחקנים המרכזיים).

בשנת 2010 הופץ הסרט לראשונה על גבי DVD.

מישל פייפר

מישל מארי פייפר (באנגלית: Michelle Marie Pfeiffer; נולדה ב־29 באפריל 1958) היא שחקנית קולנוע וטלוויזיה אמריקאית. הייתה מועמדת שלוש פעמים לפרס האוסקר.

נערה עובדת

נערה עובדת (במקור: Working Girl) הוא סרט קומדיה רומנטית אמריקאי משנת 1988 אשר נכתב על ידי קווין וייד בבימויו של מייק ניקולס ובכיכובם של מלאני גריפית', האריסון פורד, סיגורני ויבר, אלק בולדווין וג'ואן קיוזאק.

הסרט כולל סיקוונס פתיחה זכור, ובו מעבורת סטטן איילנד נכנסת אל מנהטן, בליווי שירה של קארלי סיימון "Let the River Run", עליו זכתה בפרס אוסקר עבור שיר הנושא הטוב ביותר.

פרס גלובוס הזהב

פרס גלובוס הזהב הוא פרס לסרטי קולנוע ולתוכניות טלוויזיה, הניתן בטקס שנערך בארצות הברית. הפרס מוענק מטעם איגוד העיתונאים הזרים בהוליווד (HFPA), והטקס הוא חלק משמעותי מ"עונת הפרסים" של תעשיית הבידור האמריקאית, שמגיעה לשיאה בטקס פרסי האוסקר. שידור הטקס מגיע בדרך כלל למידרוג השלישי בגובהו בין טקסי הפרסים, מיד אחרי פרסי האוסקר והגראמי.

פרס גלובוס הזהב לשחקן הטוב ביותר - סרט קומדיה או מוזיקלי

פרס גלובוס הזהב לשחקן הטוב ביותר בסרט - מוזיקלי או קומדיה הוענק לראשונה על ידי איגוד העיתונאים הזרים בהוליווד כקטגוריה נפרדת בשנת 1951. לפני כן, היה פרס אחד עבור "השחקן הטוב ביותר בסרט" אבל הפיצול הביא להכרה גם בקטגוריית הדרמה.

הערות:

"†" מציין ביצוע זוכה פרס אוסקר.

"‡" מציין ביצוע המועמד לפרס אוסקר באותה השנה.

"$" מציין שחקן מועמד לאוסקר אשר מועמד בגין פרויקט אחר.

פרס גלובוס הזהב לשחקנית הטובה ביותר - סרט קומדיה או מוזיקלי

פרס גלובוס הזהב לשחקנית הטובה ביותר - סרט קומדיה או מוזיקלי (באנגלית: Golden Globe Award for Best Actress in a Motion Picture – Comedy or Musical) הוא פרס גלובוס הזהב הניתן מטעם איגוד העיתונאים הזרים בהוליווד (HFPA) על הופעה יוצאת מן הכלל לשחקנית הטובה ביותר בסרט קומדיה או מוזיקלי. הפרס הוענק לראשונה בנפרד בשנת 1951, כשלפני כן הקטגורייה הנוכחית נקראה השחקנית הטובה ביותר בסרט קולנוע. בהמשך פוצל הפרס לפרס גלובוס הזהב לשחקנית הטובה ביותר - סרט דרמה ולפרס זה.

צ'יקן ליטל

צ'יקן ליטל (באנגלית: Chicken Little) הוא סרט קומדיה מצויר אמריקאי משנת 2005, המבוסס על הסיפור העממי "השמיים נפלו על הראש". צ'יקן ליטל נוצר בהפקה עצמאית של חברת דיסני. הסרט הוא הסרט הדיגיטלי הראשון בתלת-ממד.

בישראל, הסרט הוקרן לראשונה בבתי הקולנוע בשנת 2005. בשנת 2011 יצאה לסרט גרסת תלת מימד 3D לבלו-ריי. בשנת 2012 שודר בדיבוב לעברית בערוץ דיסני הישראלי.

צ'רלי וחצי

צ'רלי וחצי הוא סרט-קומדיה ישראלי שעלה לאקרנים בשנת 1974, השייך לסוגת סרטי-הבורקס. נחשב לאחד מהסרטים הישראלים המפורסמים בכל הזמנים: בשעתו, מכר "צ'רלי וחצי" 698,000 כרטיסים במדינת ישראל.

קומדיה

קומדיה היא יצירה דרמטית עם שימוש בהומור באמנויות הבמה. המונח משמש גם לתיאור הופעה הנשענת ברובה על הומור. מאפייניה הבולטים הם: שימוש בדמויות בעלי התנהגות פחותה, בעלות חוסר אינטליגנציה וחוסר מודעות, או כשלים פיזיים או לשוניים בולטים ובשילוב אווירה של קלות דעת, סלחנות לנזקים והיתר.

ראלף שובר את האינטרנט

ראלף שובר את האינטרנט (באנגלית: Ralph Breaks the Internet) הוא סרט קומדיה משפחתית בהנפשה ממוחשבת של דיסני. הסרט יצא לאקרנים ב-21 בנובמבר 2018. את הסרט ביימו ריץ' מור ופיל ג'ונסטון , ואת התסריט כתבו ג'ונסטון ופמלה ריבון . הסרט מהווה המשך ל"ראלף ההורס" מ-2012.

שוד הטלפונים הגדול

שוד הטלפונים הגדול, הוא סרט קומדיה ישראלי, העוסק בהונאה של בנקים.

שי כנות

שי כנות (באנגלית: Shay Kanot) הוא יוצר, תסריטאי, במאי קולנוע וטלוויזיה ישראלי. לאורך השנים יצר כנות מספר רב של סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע שהצליחו הן אומנותית והן מסחרית.

להצגת שחקנים בולטים בז'אנר - לחצו על "הצגה" משמאל
להצגת במאים בולטים בז'אנר - לחצו על "הצגה" משמאל
סוגות קולנועיות וסוגי סרטים
סוגות
כללי רומנטיקהבורקסבנותדרמה (היסטוריתמלודרמהתקופתית) • חבר'המוזיקליספורט • קומדיה (מטורפתמתיחותרומנטיתשחורה) • אימה (אליםזומביםמפלצותסלאשר) • אסונותגיבורי-עלהריםהרפתקאותהתבגרות (מסענעורים) • מדע בדיונימותחןמלחמהמערבון (מערבון חלל • מערבון ספגטי) • פנטזיהפעולה (אמנויות לחימה) • פשע (בלשיגנגסטרפילם נואר) • ריגול
שונות אילםביוגרפיהלהט"בלכל המשפחהמוקומנטריניצול (בלקספלויטיישן) • פורנוגרפיתיעודי (טבע)
סוגים שאינם סוגות בי מוביהנפשהטלוויזיהניסיוניסטודנטיםסנאףעצמאיפולחןקצרתלת-ממדתעמולה
שונות עיבוד קולנועיסיקוולפריקוולריבוטרימייק

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.