סרט דרמה

סרט דרמה (או סרט דרמטי או דרמה קולנועית) הוא סוגה קולנועית (ז'אנר קולנועי) אשר מתמקדת בפיתוח מעמיק של דמויות ריאליסטיות המתמודדות עם נושאים רגשיים. סרט קולנוע דרמטי משתייך לסוגה הרחבה ביותר בקולנוע, הכוללת תתי-סוגה רבים, כגון: דרמה רומנטית, דרמת ספורט, דרמה תקופתית, דרמת חוק ודרמת פשע[1]. בין הנושאים שסרט דרמטי עשוי לעסוק בהם: אלימות כלפי נשים, אלכוהוליזם, גזענות, התמכרות לסמים, מעמד חברתי, עוני, שחיתות שלטונית.

חלק משמעותי מהופעותיהם הקולנועיות הטובות ביותר של שחקנים רבים היה בסרטים המשתייכים לסוגת הדרמה, שבה קיימת הזדמנות לשחקן למתוח את התפקיד, באופן שלא מתאפשר בסוגות אחרות[2]. סרטי דרמה מאז ומתמיד היו מועמדים לעיתים תכופות לקבלת פרס האוסקר, במיוחד בקטגוריה של הסרט הטוב ביותר, בתדירות גבוהה משמעותית מסרטים המשתייכים לכל סוגה קולנועית אחרת.

מאפייני הסוגה

במרכזה של הדרמה, בדרך כלל, נמצאת דמות הפרוטגוניסט (או דמויות הגיבורים), אשר שרוי בקונפליקט, בינו לבין דבר אחר כגון עצמו, אדם אחר, קבוצה, חברה או תופעות טבעיות[3], ברגע מכריע בחייו. הדרמות, לעיתים קרובות, סובבות סביב חיי המשפחה. לעיתים קרובות, אך לא תמיד, לדרמות יש השלכות טראגיות, או לפחות כואבות, אשר נוגעות לדמויות אשר שרדו את המשבר הטראגי (למשל: מוות של בן משפחה, גירושים).

סרטים בולטים בסוגה

להלן דוגמאות מרשימת סרטי הדרמה המובילים של אתר הקולנוע IMDb‏:[4]

ראו גם

עיינו גם בפורטל:
פורטל קולנוע

הערות שוליים

  1. ^ "Drama Films". Filmsite.org
  2. ^ Drama Top rated Most Viewed - AllMovie
  3. ^ "Drama Films". Filmsite.org
  4. ^ "Top Drama Movies". Internet Movie Database
גנדי (סרט)

גנדי (באנגלית: Gandhi) הוא סרט דרמה ביוגרפי בריטי-הודי משנת 1982, בבימוי ריצ'רד אטנבורו ובכיכובו של בן קינגסלי בתפקיד מהטמה גנדי. הסרט זכה בשמונה פרסי אוסקר, כולל לסרט הטוב ביותר, ובחמישה פרסי גלובוס הזהב.

דרמה

דרמה (Drama) היא סוגה ספרותית, תיאטרלית, שנועדה לביצוע על ידי שחקנים. דרמה ניתנת לביצוע באמצעות מחזה, סרטים, או טלוויזיה.

מקור המילה "דרמה" (δράμα) במילה היוונית דראן (δραν) שמשמעה "עשייה", מהפועל (בניב הדורי) "לעשות".

היוונים השתמשו במילה זו לתאר את הטרגדיות היווניות.

המלכה (סרט)

המלכה (באנגלית: The Queen) הוא סרט דרמה בריטי משנת 2006 בבימויו של סטיבן פרירס, אודות המלכה אליזבת השנייה (הלן מירן) המתמודדת עם מותה של הנסיכה דיאנה ועם הביקורת התקשורתית על ניכורה מן העם. בסרט משחקים גם מייקל שין כטוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה, וג'יימס קרומוול כפיליפ, הדוכס אדינבורו. הסרט זכה לביקורות חיוביות והיה מועמד לשישה פרסי אוסקר שמתוכם הוא זכה בפרס אוסקר לשחקנית הטובה ביותר עבור משחקה של מירן.

הסרט יצא בארצות הברית באוקטובר 2006 וב-15 בספטמבר 2006 בבריטניה. בישראל הסרט יצא ב-25 בינואר 2007.

המפתח של שרה

המפתח של שרה (בצרפתית: Elle s'appelait Sarah) הוא סרט דרמה צרפתי משנת 2010, המבוסס על ספרה של טטיאנה דה רונֶה הנושא את אותו השם.

הסרט מספר את סיפור חייה של שרה, ילדה יהודיה כבת 10 המגורשת עם משפחתה מביתה על ידי המשטרה הצרפתית בתקופת משטר וישי, במה שכונה בשם "מצוד ולודרום ד'איבר". לצד סיפור העלילה מתנהלת לסירוגין עלילה נוספת של סיפור מסעה של עיתונאית אמריקאית אשר עורכת תחקיר מקיף אודות גירוש היהודים מפריז.

הנהג של מיס דייזי

הנהג של מיס דייזי (באנגלית: Driving Miss Daisy) הוא סרט דרמה קומי אמריקני משנת 1989 בבימוי ברוס ברספורד, ובכיכובם של מורגן פרימן, ג'סיקה טנדי ודן אקרויד.

הסרט זכה בארבעה פרסי אוסקר, כולל הסרט הטוב ביותר, ובשלושה פרסי גלובוס הזהב. הסרט מבוסס על מחזה משנת 1987 מאת אלפרד אהרי, שזכה בפרס פוליצר לדרמה. הסרט הופק על ידי לילי וריצ'רד זאנוק וצולם באטלנטה.

העלילה מתרחשת באטלנטה שבג'ורג'יה, ארצות הברית, משנת 1948 ועד לשנות ה-70. העלילה מתארת את מערכת היחסים בין דייזי ורת'ן (ג'סיקה טנדי), גברת יהודייה אמידה וקשוחה, לבין נהגה האפרו-אמריקני הוק קולברן (מורגן פרימן).

בישראל הועלה המחזה בתיאטרון הבימה בכיכובם של השחקנים ליא קניג ויעקב כהן.

הקיסר האחרון

הקיסר האחרון (באנגלית: The Last Emperor) הוא סרט דרמה ביוגרפי משנת 1987 בבימוי ברנרדו ברטולוצ'י, ובכיכובם של ג'ון לון, ג'ואן צ'ן ופיטר או'טול. הסרט זכה בתשעה פרסי אוסקר, כולל לסרט הטוב ביותר, ובארבעה פרסי גלובוס הזהב.

העלילה מתרחשת בסין, ומתארת את חייו של פויי (ג'ון לון), הקיסר האחרון של סין מילדותו בתחילת המאה ה-20, דרך התבגרותו ונישואיו, ועד למאסרו באשמת פשעי מלחמה וחייו בסין הקומוניסטית.

טום קרוז

תומאס קרוז מייפות'ר הרביעי (באנגלית: Thomas Cruise Mapother IV; נולד ב-3 ביולי 1962), ידוע בתור טום קרוז, הוא שחקן קולנוע ומפיק אמריקאי. הוא היה מועמד לשלושה פרסי אוסקר וזכה בשלושה פרסי גלובוס הזהב לאותם הסרטים: "נולד בארבעה ביולי" (1989), "ג'רי מגווייר" (1996), מגנוליה (1999). החל את הקריירה שלו עם הסרט "אהבת בוסר". ההופעה הראשונה של קרוז בסרט גדול הייתה בשנת 1981 עם הסרט "כיבוי אורות". התפקיד הראשי הראשון שלו היה בסרט "שעשועים מסוכנים", שיצא באוגוסט 1983.

מאז 2005, קרוז ופאולה ווגנר היו אחראים לאולפן הסרטים יונייטד ארטיסטס, עם קרוז בתור מפיק וכוכב ווגנר כמנהלת ראשית. קרוז ידוע גם ככוכב המזוהה ביותר עם כנסיית הסיינטולוגיה.

כחום הלילה

כחום הלילה (באנגלית: In the Heat of the Night) הוא סרט דרמה אמריקאי משנת 1967 בבימויו של נורמן ג'ואיסון. הסרט מבוסס על נובלה בעלת אותו שם של ג'ון בל משנת 1965. הסרט מגולל את סיפורו של וירג'יל טיבס, שוטר אפרו-אמריקאי, המסתבך בפרשת רצח בעיירה גזענית במיסיסיפי. הסרט זכה בחמישה פרסי אוסקר ובתוכם הסרט הטוב ביותר. בסרט מככבים סידני פואטייה, רוד סטייגר ו-וורן אוטס.

לסרט יצאו שני סרטי המשך; "They Call Me MISTER Tibbs!" ‏ (1970) ו-"The Organization" ‏ (1971). בנוסף, הסרט עובד לסדרת טלוויזיה בעלת אותו שם.

כפרה (סרט)

כפרה (באנגלית: Atonement) הוא סרט דרמה משנת 2007 על פי רומן בשם זהה מאת איאן מקיואן. הסרט בוים על ידי ג'ו רייט, בכיכובם של קירה נייטלי, ג'יימס מקאבוי, סרשה רונן ורומולה גראי. הסרט היה מועמד לפרס אוסקר בקטגוריית "הסרט הטוב ביותר", וזכה בשני פרסי גלובוס הזהב לסרט הדרמה הטוב ביותר ולפסקול המקורי הטוב ביותר.

סופרג'יסטיות (סרט)

סופרג'יסטיות (אנגלית: Suffragette) הוא סרט דרמה היסטורי בריטי משנת 2015. הסרט עוסק במאבק של נשים לקבל את זכות הבחירה בבריטניה. הסרט בוים על ידי שרה גברון (Sarah Gavron) ונכתב על ידי אבי מורגן (Abi Morgan). מככבים בו קארי מאליגן, הלנה בונהם קרטר, ברנדן גליסון, אן-מארי דאף ומריל סטריפ.

הסרט צולם בארמון וסטמינסטר, ובאישור חברי הפרלמנט. זהו הסרט הראשון לזכות במעמד זה. הסרט יצא לאקרנים בבריטניה ב-12 אוקטובר, 2015 על ידי חברת פאה והיה בהפצה מוגבלת בארצות הברית ב-23 באוקטובר 2015 על ידי חברת פוקוס.

סרט רומנטי

סרטי רומנטיקה (או סרטים רומנטיים) הם סוגה קולנועית שבמרכז עלילתה קיים סיפור אהבה המתרכז בתשוקה, ברגש, בחיבה הרומנטית בין הדמויות הראשיות ומערכת היחסים ביניהן. בדרך כלל, במהלך הסרט חוות הדמויות מתחים בחיי היומיום, מכשולים ובעיות פיננסיות, בריאותיות ובמקרים מסוימים חווה דמות אחת בגידה מבן הזוג השני.סרטים רומנטיים מדי פעם בוחנים נושאים שונים בין בני זוג כמו אהבה ממבט ראשון, אהבה נכזבת, אהבה אובססיבית, אהבה סנטימנטלית, אהבה רוחנית, אהבה אסורה, אהבה אפלטונית, אהבה מינית, אהבה נפיצה והרסנית, אהבה טראגית ועוד. סרטים רומנטיים משמשים לצופים כפנטזיה או בריחה מהמציאות. בסדרות טלוויזיה רומנטיות, התפתחות מערכת היחסים בין בני זוג עשויה להתפרס על פני מספר פרקים.

פרנסס מקדורמנד

פרנסס מקדורמנד (באנגלית: Frances McDormand; נולדה ב-23 ביוני 1957) היא שחקנית אמריקאית, זוכת שני פרסי אוסקר לשחקנית הטובה ביותר, פרס גלובוס הזהב לשחקנית הטובה ביותר - סרט דרמה, פרס אמי, פרס טוני, פרס באפט"א לקולנוע ושלושה פרסי גילדת שחקני המסך.

פרס גלובוס הזהב

פרס גלובוס הזהב הוא פרס לסרטי קולנוע ולתוכניות טלוויזיה, הניתן בטקס שנערך בארצות הברית. הפרס מוענק מטעם איגוד העיתונאים הזרים בהוליווד (HFPA), והטקס הוא חלק משמעותי מ"עונת הפרסים" של תעשיית הבידור האמריקאית, שמגיעה לשיאה בטקס פרסי האוסקר. שידור הטקס מגיע בדרך כלל למידרוג השלישי בגובהו בין טקסי הפרסים, מיד אחרי פרסי האוסקר והגראמי.

פרס גלובוס הזהב לשחקן הטוב ביותר - סרט דרמה

פרס גלובוס הזהב לשחקן הטוב ביותר - סרט דרמה (באנגלית: Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama) הוא פרס גלובוס הזהב הניתן מטעם איגוד העיתונאים הזרים בהוליווד (HFPA) על הופעה יוצאת מן הכלל לשחקן הטוב ביותר בסרט דרמה. הפרס נחשב לאחד המנבאים המדויקים ביותר לפרס אוסקר.

כשנוסד הטקס, הקטגורייה הנוכחית נקראה השחקן הטוב ביותר בסרט קולנוע. אך קטגורייה זו פוצלה לשנים: השחקן הטוב ביותר - סרט דרמה והשחקן הטוב ביותר - סרט קומדיה או מוזיקלי. ב-2005, שונה שמה של הקטגורייה לההופעה הטובה ביותר של שחקן - סרט דרמה.

נכון ל-2011, השחקנים שזכו הכי הרבה פעמים בפרס היו טום הנקס וג'ק ניקולסון שכל אחד מהם זכה שלוש פעמים. אל פצ'ינו מחזיק במספר הפעמים הגבוה ביותר ששחקן היו מועמד לפרס עם 10 מועמדויות. פול ניומן מחזיק במספר הפעמים הגבוה ביותר ששחקן היה מועמד לפרס אך לא זכה עם 6 מועמדויות.

נכון ל-2011, 48 פעמים זכו שחקנים ממוצא אמריקאי (כולל שחקנים בעלות אזרחות כפולה, כמו פול לוקאס). אחריהן זכו 13 פעמים שחקנים ממוצא בריטי, ושלושה שחקנים ממוצא אירי. בסך הכול, רק שחקן אחד ששיחק בסרט שאינו דובר אנגלית התמודד לפרס; מרצ'לו מסטרויאני בסרט האיטלקי "יום מיוחד" (1978).

מתוך 68 השחקנים שזכו בפרס עד היום (מרס 2011), 44 מהם זכו לאחר מכן גם בפרס אוסקר לשחקן הטוב ביותר שהוענק באותה שנה. האחרון מביניהם היה קולין פירת' שזכה ב-2011 על משחקו בסרט "נאום המלך". ב-2007, לאונרדו דיקפריו היה לשחקן הראשון שהיה מועמד פעמיים לפרס זה על תפקידו ב"לגעת ביהלום" ו"השתולים".

פרס גלובוס הזהב לשחקנית הטובה ביותר - סרט דרמה

פרס גלובוס הזהב לשחקנית הטובה ביותר - סרט דרמה (באנגלית: Golden Globe Award for Best Actress – Motion Picture Drama) הוא פרס גלובוס הזהב הניתן מטעם איגוד העיתונאים הזרים בהוליווד (HFPA) על הופעה יוצאת מן הכלל לשחקנית הטובה ביותר בסרט דרמה. הפרס נחשב לאחד המנבאים המדויקים ביותר לפרס אוסקר.

כשנוסד הטקס, הקטגורייה הנוכחית נקראה השחקנית הטובה ביותר בסרט קולנוע. אך קטגורייה זו פוצלה לשנים: השחקנית הטובה ביותר - סרט דרמה והשחקנית הטובה ביותר - סרט קומדיה או מוזיקלי. ב-2005, שונה שמה של הקטגורייה לההופעה הטובה ביותר של שחקנית - סרט דרמה.

נכון ל-2011, השחקניות שזכו הכי הרבה פעמים בפרס היו אינגריד ברגמן וג'יין פונדה שכל אחת מהן זכתה שלוש פעמים. מריל סטריפ מחזיקה במספר הפעמים הגבוה ביותר ששחקנית הייתה מועמדת לפרס עם 12 מועמדויות. קתרין הפבורן מחזיקה במספר הפעמים הגבוה ביותר ששחקנית הייתה מועמדת לפרס אך לא זכתה עם 6 מועמדויות.

נכון ל-2011, 47 פעמים זכו שחקניות ממוצא אמריקאי (כולל שחקניות בעלות אזרחות כפולה, כמו ניקול קידמן ואליזבת טיילור). אחריהן זכו 10 פעמים שחקניות ממוצא בריטי. וופי גולדברג הייתה השחקנית האפרו אמריקאית הראשונה ויחידה עד כה שזכתה בפרס והאלי ברי הייתה השחקנית האפרו אמריקאית היחידה עד כה שהייתה מועמדת לפרס מספר פעמים. בסך הכול, רק שתי שחקניות ששיחקו בסרטים שאינם דוברי אנגלית זכו בפרס; אנוק איימה בסרט הצרפתי "גבר ואישה" (1966) וליב אולמן בסרט השוודי "מהגרים" (1972).

מתוך 68 השחקניות שזכו בפרס עד היום (מרס 2011), 34 מהן זכו לאחר מכן גם בפרס אוסקר לשחקנית הטובה ביותר שהוענק באותה שנה. האחרונה מביניהן הייתה נטלי פורטמן שזכתה ב-2011 על משחקה בסרט "ברבור שחור".

קן הקוקייה

קן הקוקייה (באנגלית: One Flew Over the Cuckoo's Nest) הוא סרט דרמה אמריקאי משנת 1975 בבימויו של מילוש פורמן ובכיכובם של ג'ק ניקולסון ולואיז פלטשר. הסרט מבוסס על ספר באותו שם שנכתב ב-1962 בידי קן קיזי, פעיל אנטי ממסדי בארצות הברית, וצולם בבית-חולים במדינת אורגון, במקום שעליו נכתבה עלילת הספר.

העלילה מתרחשת בבית חולים פסיכיאטרי ונסובה סביב אדם שאושפז לאבחון והסתכלות ופוקח את עיני המאושפזים האחרים לעוולות שמתבצעות בהם בשם הפסיכיאטריה. הסרט תוקף את הפרקטיקות הפסיכיאטריות, ומציג אותן ככלי ציני לדיכוי ואף לענישה. הסרט עורר תשומת לב רבה וגרם לשינוי מהותי ביחס הציבור כלפי נושאים הקשורים בפסיכיאטריה, כמו אשפוז כפוי, לובוטומיה וטיפול בנזע חשמלי.

הסרט הפך לסרט פולחן ונבחר בשנת 1998 לאחד ממאה הסרטים הטובים ביותר בתולדות הקולנוע האמריקאי.

רוק

רוק (Rock) הוא שם משפחה שמקורו באנגלית ומשמעותו סלע.

האם התכוונתם ל...

רוקד עם זאבים

רוקד עם זאבים (אנגלית: Dances with Wolves) הוא סרט דרמה אמריקאי משנת 1990 בבימוי קווין קוסטנר ובכיכובו. הסרט זכה בשבעה פרסי אוסקר, כולל לסרט הטוב ביותר, ובשני פרסי גלובוס הזהב.

תנאים של חיבה

תנאים של חיבה (באנגלית: Terms of Endearment) הוא סרט דרמה אמריקני משנת 1983 בבימוי ג'יימס ברוקס, ובכיכובם של שירלי מקליין, דברה וינגר וג'ק ניקולסון. הסרט זכה בחמישה פרסי אוסקר, כולל לסרט הטוב ביותר, ובארבעה פרסי גלובוס הזהב. הסרט מבוסס על רומן משנת 1975 מאת הסופר האמריקני לארי מק'מרטרי.

סוגות קולנועיות וסוגי סרטים
סוגות
כללי רומנטיקהבורקסבנות • דרמה (היסטוריתמלודרמהתקופתית) • חבר'המוזיקליספורטקומדיה (מטורפתמתיחותרומנטיתשחורה) • אימה (אליםזומביםמפלצותסלאשר) • אסונותגיבורי-עלהריםהרפתקאותהתבגרות (מסענעורים) • מדע בדיונימותחןמלחמהמערבון (מערבון חלל • מערבון ספגטי) • פנטזיהפעולה (אמנויות לחימה) • פשע (בלשיגנגסטרפילם נואר) • ריגול
שונות אילםביוגרפיהלהט"בלכל המשפחהמוקומנטריניצול (בלקספלויטיישן) • פורנוגרפיתיעודי (טבע)
סוגים שאינם סוגות בי מוביהנפשהטלוויזיהניסיוניסטודנטיםסנאףעצמאיפולחןקצרתלת-ממדתעמולה
שונות עיבוד קולנועיסיקוולפריקוולריבוטרימייק

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.