סרגל (קבוצת כוכבים)

סרגל הוא קבוצת כוכבים קטנה ועמומה בשמי הדרום שהוגדרה על ידי האסטרונום ניקולא לואי דה לאקאי במאה ה-18 כחלק מהגדרת קבוצות כוכבים חדשות לכיסוי אזורים בשמי הדרום שלא היו משויכים לאף קבוצה. הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה הוא מדרגת בהירות 4.0 ומיקומה בין הקבוצות הבולטות עקרב וזאב מאפיל עליה אפילו יותר. הקבוצה נקראה במקור "Norma et Regula" שפרושם סרגל זווית וסרגל מידה ששימשו כלי נגרות או כלי שרטוט. שינויים בגבולות הקבוצה העבירו את כוכביה הבהירים ביותר לקבוצת עקרב ולכן אין בקבוצה כוכבים המסומנים באותיות α ו-β.

סרגל
Norma
Norma IAU

מפת קבוצת הכוכבים סרגל
סמליות סרגל
עלייה ישרה 16 שעות
נטייה °‏50-
שטח נראה 165 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-74
מספר כוכבים בבהירות < 3 0
הכוכב הבהיר ביותר γ בסרגל
בהירות הכוכב הבהיר 4.0
מטר מטאורים נורמידים
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏30+ ו-°‏90-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש יולי

כוכבים מעניינים

γ בסרגל הוא כוכב כפול אופטי הכולל כוכב צהוב במרחק של כ-130 שנות אור עם בהירות מדרגה 4 וכוכב כתום במרחק של כ-1400 שנות אור עם בהירות מדרגה 5. קל להפריד את הזוג באמצעות משקפת. באמצעות טלסקופ ניתן להבחין שקרוב לכוכב הבהיר יותר יש כוכב נוסף, גם הוא אינו קשור לאף אחד משני הכוכבים.

ε בסרגל הוא כוכב זוגי במרחק של כ-400 שנות אור, המורכב מכוכבים כחולים עם בהירויות מדרגות 4.5 ו-6.7. תצפיות ספקטרוסקופיות העלו שכל אחד משני הכוכבים הוא בעצמו כפול כך שהמערכת כוללת ארבעה כוכבים.

1‏ι בסרגל הוא כוכב זוגי במרחק של כ-140 שנות אור המורכב מזוג כוכבים לבנים - כחלחלים עם בהירות מדרגות 5.6 ו-5.8 הניתנים להפרדה רק בטלסקופ מקצועי. צמוד אליהם ניתן להבחין באמצעות טלסקופ חובבים, כוכב שנמצא למעשה במרחק של 55 שנות אור והוא אינו קשור לזוג הבהיר יותר.

גרמי שמיים מעניינים נוספים

NGC-6087 הוא צביר כוכבים במרחק של כ-3500 שנות אור, הכולל כ-35 כוכבים בדרגת בהירות סביב 6 וניתנים לצפייה במשקפת. הצביר נמצא מזרחית ל-1‏ι בסרגל. במרכז הצביר נמצא הכוכב S בסרגל שהוא משתנה קפאידי שבהירותו נעה בין דרגות 6.1 ו-6.8 במחזוריות של 9 ימים ו-18 שעות.

NGC-6067 הוא צביר כוכבים נוסף הנמצא בערך באמצע המרחק בין γ בסרגל ובין 1‏ι בסרגל. הצביר כולל כ-100 כוכבים, ובתנאי צפייה מייטביים ניתן להבחין בו בעין ככתם עם בהירות מדרגה 5.5.

סרגל (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

88 קבוצות הכוכבים המודרניות
אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנט • סרגל • סרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקנטאורקסיופאהקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.