ספר זיכרונות

ספר זיכרונות או מֶמוּאָרצרפתית: mémoires, זיכרונות) הוא סוגה ספרותית המהווה תת-קבוצה של הסוגה אוטוביוגרפיה. כל ספר זיכרונות הוא אוטוביוגרפיה, אך לא כל אוטוביוגרפיה היא ספר זיכרונות. ספרי זיכרונות נראים פחות מובְנים ומסודרים מאשר יצירות אוטוביוגרפיה רגילות, היות שהם לרוב על קטע מהחיים ולא על רצף כרונולוגי מהילדות ועד לבגרות או לזקנה. באופן מסורתי, ממוארים עוסקים בדרך כלל בעניינים ציבוריים יותר מאשר בעניינים אישיים, ולעיתים כוללים מעט מאוד מידע אישי על הכותב עצמו, ועוסקים יותר באחרים. ממוארים נכתבו על ידי פוליטיקאים או אנשי חצר המלוכה, ובהמשך על ידי אנשי צבא ועסקים, ועסקו בקריירה של הכותב יותר מאשר בחייו הפרטיים. ציפיות מודרניות שינו זאת, אפילו לראשי ממשלה. כמו רוב האוטוביוגרפיות, ממוארים נכתבים, לרוב, בגוף ראשון.

גור וידאל, בספר זיכרונותיו "פלימפססט", נתן את הגדרתו האישית לז'אנר: "ממואר הוא כיצד אדם אחד זוכר את חייו שלו, ואילו אוטוביוגרפיה היא היסטוריה, הדורשת מחקר, תיארוך, עובדות ואימות."

יש להבחין בין ספר זיכרונות לבין ספר זיכרון; "ספר זיכרונות" נכתב על ידי נשוא הספר, עוד בחייו, ומספר מאירועי חייו. לעומת זאת, "ספר זיכרון" נכתב אחרי מותו של נשוא הספר, על ידי מוקירי זכרו. יש וספר הזיכרון יספר על חיי הנפטר, אך רוב הספר יכיל מאמרים, לרוב בתחומים המזוהים עם הנפטר.

ראו גם

קישורים חיצוניים

אדריאן קלרקסון

אדריאן לואיז קלרקסון (באנגלית: Adrienne Louise Clarkson; בסינית: 伍冰枝; בפין-יין: Wǔ Bīngzhī; נולדה ב-10 בפברואר 1939) היא מדינאית, פוליטיקאית ועיתונאית קנדית ילידת הונג קונג, שכיהנה כמושלת הכללית של קנדה, ה-26 במניין מאז איחוד קנדה, בין השנים 1999–2005, האישה השנייה בתפקיד זה, לאחר ז'אן סווה.

קלרקסון הגיעה לקנדה עם משפחתה ב-1941, כפליטה מהונג קונג שהייתה תחת כיבושה של האימפריה היפנית, וגדלה באוטווה. לאחר קבלת מספר תארים אקדמיים מהאוניברסיטה, עבדה קלרקסון כמפיקה ושדרנית עבור חברת השידור הקנדית (CBC) וכעיתונאית בכתבי עת שונים. פרסומה הדיפלומטי הראשון שלה היה בתחילת שנות השמונים, כאשר קידמה את התרבות האונטרית בצרפת ובמדינות אירופאיות אחרות. בשנת 1999 מונתה למשרת המושל הכללי של קנדה על ידי אליזבת השנייה, מלכת קנדה על פי המלצתו של ראש ממשלת קנדה ז'אן קרטיין להחליף את המושל הכללי המכהן רומאו לבלן בתור המשנה למלך עד למינויה של מיקאל ז'אן בשנת 2005. בעוד מינויה של קלרקסון כנציגת המלוכה הקנדית התקבל תחילה בברכה, היא עוררה מחלוקת מסוימת בתקופת כהונתה כנציגה של המלכה, בעיקר בשל העלאת העלויות הכרוכות בהפעלת משרדה, וכן עמדתה האנטי-מלוכנית כלפי תפקידה.

ב-3 באוקטובר 2005, הושבעה קלרקסון למועצת המלוכה של קנדה, מה שנתן לה את הזכות לשאת התואר "הנכבד" (The Honourable) לכל ימי חייה; עם זאת, כמושלת הכללית לשעבר של קנדה, קלרקסון הייתה זכאית לתואר "The Right Honourable" (תואר הזהה לתוארם של חברי בית הלורדים). לאחר כהונתה היא פרסמה ספר זיכרונות, הקימה את המכון לאזרחות קנדית, והפכה לקולונל הראשי של "רגימנט חיל הרגלים הקל של הנסיכה פטריסיה", חיל הרגלים של צבא קנדה.

אורי דרומי

אוּרי דרומי (נולד ב-1946) הוא עיתונאי ונווט ישראלי. שימש כעורך בטאון חיל האוויר, עורך הוצאת מערכות, מנהל לשכת העיתונות הממשלתית, כתב ב"הארץ" ויושב ראש הוועד המנהל של תיאטרון "מיקרו".

אלן ויליאמס

אלו ויליאמס (באנגלית: Allan Williams, ‏ 17 במרץ 1930 - 30 בדצמבר 2016) היה איש עסקים ואמרגן לשעבר ממוצא וולשי. הוא התפרסם בהיותו האמרגן המקורי של להקת הביטלס (באנגלית: The Beatles) ומי שהיה אחראי להבאת הלהקה בימיה הראשונים להופעות בעיר המבורג שבגרמניה, שם, בזכות השעות הרבות שבהן היא נאלצה להופיע מול קהל, היא צברה ניסיון מוזיקלי ובימתי עשיר שתרם רבות להתפתחותה.

בינג קרוסבי

הארי ליליס "בינג" קרוסבי, (באנגלית: Harry Lillis "Bing" Crosby; ‏3 במאי 1903 - 14 באוקטובר 1977) היה זמר ושחקן קולנוע אמריקאי, אחד מהמוזיקאים המצליחים ביותר במאה ה-20.

בנימין וילקומירסקי

בנימין וילקומירסקי (Binjamin Wilkomirski) היה השם אותו אימץ ברונו גרוסיאן (Bruno Grosjean; נולד כברונו דסקר (Bruno Dössekker) ב-1941) בעת שהתיימר להיות ניצול שואה.

ב-1995 פרסם וילקומירסקי, שחי באזור דובר הגרמנית של שווייץ, ספר זיכרונות בשם "Bruchstücke. Aus einer Kindheit 1939–1948" שאת שמו ניתן לתרגום כ-"קרעים – זיכרונות מילדות בתקופת המלחמה 1939-1948". בספרו תיאר וילקומירסקי את מה שהציג כזיכרונותיו כילד בתקופת השואה. הספר תורגם למספר שפות, כולל עברית, נמכר במספר עותקים רב וזכה לשבחים.

בספר "שאגת מעונה" (האוטוביוגרפיה של פליט השואה יעקב מארוקו, בני ברק, ה'תשנ"ח) מוזכר וילקומירסקי. מארוקו הוא יהודי יליד פולין שהתגורר בלודז' לפני המלחמה, והספר מתאר בעיקר את חייו בתקופת השואה, בגטו לודז', בגטו ורשה ובמיידנק. הספר מכיל מידע רב על חייהם של גדולי החסידות בפולין באותם הזמנים. בהגיעו למיידניק הוא איבד את אשתו ובנו הקטן בנימין. בשנת 1995, בעזרת קרובת משפחה, ובעזרת ד"ר אליצור ברנשטיין הוא השתכנע שמצא את בנו. מתברר שווילקומירסקי הוא זה שהציג את עצמו כבנו של מרוקו. מרוקו היה יהודי חסידי, והזמין את וילקומירסקי ואת כל משפחתו לחגוג עמו ועם כל משפחתו את חג הפסח בישראל. הוא מתאר את ההתרגשות הגדולה של המפגש, ואת המפגש בין בנו בנימין הניצול ובנו בנימין, קרוי על שמו, שנולד לו מנישואין שניים אחרי המלחמה. אפשר לראות תמונות של כותרות נלהבות של עיתונים ישראלים ושווייצרים ותמונות של השנים שמתחבקים בחום. הספר נחתם טרם התגלתה התרמית הצינית.

בתוך לואין דיוויס

בתוך לואין דיוויס (באנגלית: Inside Llewyn Davis) הוא סרט דרמה שנכתב ובוים על ידי האחים כהן. הסרט, בכיכובם של אוסקר אייזק, קארי מאליגן וג'סטין טימברלייק, מספר את סיפורו של זמר-יוצר שעושה את דרכו בסצנת מוזיקת הפולק של ניו יורק בשנות ה-60 של המאה ה-20. הסרט מבוסס באופן חלקי על ספר זיכרונות של דייב ון רונק (Dave Van Ronk), שפורסם לאחר מותו.

דפוק וזרוק בפריז ובלונדון

דָפוּק וְזָרוּק בפריז ובלונדון (במקור האנגלי: Down and Out in Paris and London) הוא ספר מאת הסופר האנגלי ג'ורג' אורוול, שפורסם ב-1933. זהו ספר זיכרונות בשני חלקים על חוויית העוני בשתי ערים. החלק הראשון הוא תיאור החיים כנתמך של מערכת הרווחה בפריז, והחוויות של עובד במטבחי מסעדות. החלק השני הוא יומן מסע על החיים בדרכים בלונדון ובסביבתה מנקודת מבטו של חסר-בית, הכולל תיאורים של סוגי האכסניות וטיפוסי האנשים שניתן למצוא בשולי החברה.

הזייפנים

הזייפנים הוא סרט דרמה אוסטרי-גרמני משנת 2007 שכתב וביים סטפן רוזוביצקי. הוא מדמה את מבצע ברנהרד, תוכנית סודית של גרמניה הנאצית במהלך מלחמת העולם השנייה, כדי לערער את יציבותה של בריטניה על ידי הצפת כלכלתה בלירות שטרלינג מזויפים של בנק אנגליה. הסרט מתמקד בזייפן יהודי, סלומון 'סאלי' סורוביץ', שנאלץ לסייע במבצע במחנה הריכוז זקסנהאוזן.

הסרט מבוסס על ספר זיכרונות שכתב אדולף בורגר, טיפוגרף יהודי סלובקי, שנכלא בשנת 1942 על זיוף תעודות הטבלה להצלת יהודים מגירוש ולאחר מכן נכלא בזקסנהאוזן כדי לעבוד במבצע ברנהרד. רוזוביצקי התייעץ עם בורגר כמעט בכל שלב של הכתיבה וההפקה. הסרט זכה בשנת 2007 בפרס אוסקר לסרט הטוב ביותר בשפה זרה בטקס פרסי האקדמיה האמריקאית לקולנוע השמונים במספר.

טומי ויזו

טומי ויזו (באנגלית: Tommy Wiseau) הוא שחקן, במאי ותסריטאי אמריקאי אשר ידוע בזכות סרט הקאלט "החדר" משנת 2003.

גרג ססטרו, שכיכב לצד ויזו בסרט, פרסם בשנת 2013 ספר זיכרונות בשם "The Disaster Artist" אשר עובד בשנת 2017 לסרט נושא פרסים בו גילם ג'יימס פרנקו את דמותו של ויזו.

יואב קרני

יואב קַרני (נולד ב־1957) הוא עיתונאי ובלוגר ישראלי.

ילד מחוק

ילד מחוק (באנגלית: Boy Erased) הוא סרט דרמה ביוגרפי אמריקאי משנת 2018 המבוסס על ספר זיכרונות באותו השם מאת ג'ראד קונלי שיצא לאור בשנת 2016. את הסרט כתב וביים ג'ואל אדגרטון, שאף הפיק אותו ביחד עם קארי קוהנסקי רוברטס וסטיב גולין. בסרט מככבים לוקאס הדג'ס, ניקול קידמן, ראסל קרואו ואדגרטון. הסרט מתאר את סיפורו של בנם ההומוסקסואל של הורים בפטיסטים, שנאלץ לעבור טיפולי המרה.

הסרט הוקרן לראשונה בפסטיבל הסרטים של טליורייד ב-1 בספטמבר 2018, וכן הוקרן בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בטורונטו. הסרט הופץ בארצות הברית ב-2 בנובמבר 2018, על ידי Focus Features והכניס עד כה מעל ל-7 מיליון דולר ברחבי העולם. הסרט קיבל ביקורות חיוביות מצד מבקרי הקולנוע, אשר בעיקר שיבחו את הופעותיהם של השחקנים. הסרט מועמד לשני פרסי גלובוס הזהב: עבור השחקן הטוב ביותר בדרמה (הדג'ס) והשיר המקורי הטוב ביותר ("Revelation" - לילנד, טרוי סיון ויונסי).

ישעיהו פרס

ישעיהו פְּרֵס (ז' באדר ה'תרל"ד - כ"א בסיוון ה'תשט"ו, 2 במרץ 1874 - 11 ביוני 1955), היה מחנך וחוקר ארץ ישראל.

לאכול, להתפלל, לאהוב

לאכול, להתפלל, לאהוב (באנגלית: Eat, Pray, Love) הוא רומן רומנטי מאת הסופרת אליזבת גילברט. הספר יצא לאור בהוצאת ספרי פינגווין בשנת 2006 ותורגם ל־14 שפות. תורגם לעברית על ידי יעל סלע-שפירו בשנת 2008 בהוצאת כנרת. סוגת הספר היא רומן רומנטי או ספר זיכרונות המתעד את נסיעתה של המחברת ברחבי העולם לאחר גירושיה. הוא מתאר את החוויות והגילויים שלה במהלך מסעותיה. הספר היה ברשימת רבי המכר של "הניו יורק טיימס" במשך 187 שבועות. זכויות הסרט עבור הזיכרונות נרכשו על ידי סרטי קולומביה. גרסת הסרט, שבה כיכבו ג'וליה רוברטס וחבייר ברדם, הוקרנה בבתי הקולנוע ב -13 באוגוסט 2010.בהמשך לספר הזה כתבה גילברט את הספר: "מחויבים: ספקן עושה שלום עם נישואין", אשר יצא לאור בהוצאת ויקינג בינואר 2010. היא "כסתה" את חייה לאחר "אכילה, התפללות, אהבה", וכן חקירה של מושג הנישואין.

ממורבוך

ממורבוך (מגרמנית: Memorbuch ; ביידיש: מעמאָרבוך, ברבים: מעמאָרביכער מקור השם מלטינית: memoria - זיכרון) ספר זיכרונות או אזכרה, המוקדש לתיעוד פטירתם של חברי הקהילה היהודית ואופייני ליהדות גרמניה. מרבית האזכורים מתחילים בתפילה "יזכור אלוהים..." וממשיכים במידע ביוגרפי ובעיקר תיאור אופיו ופועלו החיובי של הנפטר.

ספר הזיכרון הוא אחת המסורות העתיקות ביותר להנצחת המת ביהדות, בעיקר אצל יהדות אשכנז. במרבית המקרים הוא נכתב בעברית או בשפת הקהילה, לדוגמה יידיש, ובמרבית הספרים נכתבו גם שמות היהודים שנרצחו בפוגרומים בקהילות הסמוכות.

מרים וינטר

מרים וינטר, שנודעה גם בשם מריה אורלובסקי (באנגלית: Miriam Winter;‏ 2 ביוני 1933 — 19 ביולי 2014) הייתה חוקרת ובמאית תיאטרון אמריקאית ממוצא פולני. נודעה בעקבות ספר זיכרונות שכתבה אודות ילדותה בשואה בפולין.

ניקיטה חרושצ'וב

ניקיטה סרגייביץ' חרושצ'וב (ברוסית: Ники́та Серге́евич Хрущёв, להאזנה (מידע • עזרה), 15 באפריל 1894 - 11 בספטמבר 1971) היה מדינאי סובייטי רוסי, המזכיר הראשון של המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות מ-1953 ועד 1964 ויו"ר מועצת השרים (ראש הממשלה) של ברית המועצות מ-1958 ועד 1964.

סלאמינה

האם התכוונתם ל...

על מה אני מדבר כשאני מדבר על ריצה

על מה אני מדבר כשאני מדבר על ריצה (ביפנית: 走ることについて語るときに僕の語ること) הוא שמו של ספר זיכרונות מאת הסופר היפני הרוקי מורקמי. הספר נכתב ביפנית ותורגם לעברית בידי עינת קופר.

בספר מתאר מורקמי את זיכרונותיו וחוויותיו כסופר מקצועי וכאצן חובב למרחקים ארוכים. הוא החל לכתוב בשנות השבעים המאוחרות ולרוץ ב-1982. מאז שהתחיל לרוץ הספיק להשתתף ביותר מעשרים ריצות מרתון, ריצת אולטרה מרתון (מאה קילומטרים) אחת ובמספר תחרויות טריאתלון.

הספר מורכב מתשעה פרקים שנכתבו בגוף ראשון וכיומן המתאר בסדר כרונולוגי תקופות בחייו, כשעיקר הספר מוקדש לתקופה של אמצע העשור הראשון של המאה העשרים ואחת, פרק אחד מוקדש לריצת האולטרה מרתון בה לקח חלק ב-1996 באי הוקאידו שבצפון יפן ושאר התקופות משורבבות בין לבין.

לאורך כל הספר דן מורקמי בהשפעת הריצה על כתיבתו ומתייחס לריצה כגורם המשפיע על כלל התחומים בחייו, בין היתר הוא מספר כיצד חדל לעשן כשהתחיל לרוץ.

שם הספר לקוח משמו של קובץ סיפורים קצרים מאת ריימונד קארבר, שפורסם בשם "על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על אהבה".

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.